CONFERENTIE DER AZIATISCHE STATEN TE BANDUNG CRITIEK OP HET HUURBELEID MATTHAUS PASSION WEER IN BOLSWARD KRIS-KRAS door Nederland 'f üs hjoed p to sizzen I I liSil r M Buitenlands Overzicht Zuivering in China Binnenlandse moeilijkheden in Rusland Alle fracties tegen een beperkte verhoging Verlangen om het Westen uit Azië te verdrijven Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 Hwat hat C/abe Skroar Fryslan frij! - .ivA Vrijdag 15 April 1955 51e Jaargang No. 29 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad In spjeld hat ek in kop betrett. KAMEROVERZICHT PYT i Denemarken schaft de doodstraf af. 4 Abonnementsprijs t 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 3de week April 1930. De 31-jarige Simen Hoekstra van Bols- ward bij de Zuiderzeewerken door eert vallende steen gedood. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) winst op het voor-oorlogs woningbezit nu tijdelijk afgeroomd moet worden of niet. Mason, de Britse consul, de heer H. Evans en de burgemeester van Rotter dam is Dinsdag de Britse club voor zeelieden uitgebreid met een kapel. Maar dit bondgenootschappelijk verdrag had practisch aller instemming. Onze minister van Buitenlandse Zaken, mr, Beyen, blijkt uit het echte integratie- hout gesneden. Hij doet zijn uiterste best om de éénwording van Europa te bevorderen. De integratie-boot is na 't mislukken van de E. D. G. vastgelopen. Deze wil hij nu weer op gang brengen. Zo overweegt hij aan verschillende lan den de vraag voor te leggen of zij be reid zijn een economische integratie in algemene zin te overwegen. „Overwe gen om te laten overwegen”. De minis ter hield dus wel een slag om de aim, maar dat zal wel noodzakelijk zijn ge weest omdat hij nog niet weet, welke steun hg voor dit initiatief uit andere Benelux-landen ontvangt. De steun is onontbeerlijk. Zelfs de medewerking van Italië schijnt van harte welkom te zgn. Te begrijpen is dat best, want de Fran sen voelen nu eenmaal niets voor een algemene economische integratie. Zij willen dit bereiken sectorsgewijs, maar daar willen wij nu eenmaal niets van weten. Het woord is nu aan minister Beyen. Maar of hij succes zal hebben, is zeer twijfelachtig, want met onwil lige Fransen is het kwaad kersen eten. In wyld geroft, dy kalde Snein, B. S. is oeral fül yn trein, De Kanadezen komme! De fijan hat it leadtsje lein, It blide nijs moast sjongend sein, Elk amme licht forromme. Sünt tsien jier is üs Fryslan frij! Mar net lyk ’t earste hege tij, Is ’t folk ien greate sibbe. Och, idealen binn’ nea nij. Elk is himsels (as ik ’t mar krij!) Wer ’t aldemeist yn ’t libben. Bolswards Nieuwsblad Te koop: grote draaibare lighal, staan de in de tuin van het oude Groene Kruis gebouw, Hoogstraat, Bolsward. Bij Makkum had een botsing plaats tus sen de paardetram en de bus van de heer de Boer uit Gaast. „Met innig leed vermaak constateerde de paardetram, dat de autobus licht beschadigd was, terwijl ie zelf niks mankeerde”. Twee ooievaars namen hun intrek op het nest te Hindeloopen, geplaatst in de weide van de heer W. S, de Boe», coorden aanvaardden. Het zal de Fran se politiek niet doen veranderen noch de Engelse van premier Eden, die aan buitenlandse zaken te Londen vervan gen is door Macmillan, een even taai doorzettende diplomaat als Eden zelf. Overigens treffen de Russen hun tegen maatregelen tegen de Parijse accoorden ook, door te trachten de vriendschaps banden met de nog neutrale staten zo veel mogelijk aan te halen; een voor beeld daarvan levert de verhouding ZwedenRusland en de Russen zullen de Oostenrijkse staatslieden, deze week in Moskou op bezoek, stellig ook in deze richting trachten te bewerken. Platen tot 23 pet. goedkoper. Het mi nisterie van Economische Zaken heeft meegedeeld, dat de besprekingen in het kader van het huidige kartelbeleid met importeurs, fabrikanten en detailhande laren in gramofoonplaten voorlopig tot een einde zijn gekomen. Een aantal le veranciers van bekende merken gramo- footiplaten heeft besloten tot prijsverla gingen (tot 23 pet.) op korte termijn voor langspeelplaten. In strieljende Moandeitomoarn, KI ear klonk (it gong üs justkes oan) „Wilhelmus van Nassauwe”. Nou fan gjin bylüd mear bidoarn, Oerdwealsk publyk, ütlitten toan, Hald nimmen mear yn touwen. Op 18 April begint te Bandung de conferentie der Aziatische sta ten, d. w. z. van landen, die samen meer dan de helft der. wereld bevolking omvatten. Daar zullen, zoals vanzelf spreekt, belangrijke figuren verschijnen als bijv, premier Tsjoe En Lai van communis tisch China, premier Nehroe van India, premier Nasser van Egypte enz. enz. Er zullen ook landen vertegenwoordigd zijn, welke tot het weste lijk kamp behoren als Turkije, Pakistan, de Philippijnen en Thai land (Siam); ook Japan zal er zijn, min of meer noodgedwongen nog tot dit kamp behorend, maar zij zullen staan tegenover kolos sen als communistisch China en het neutralistisch gezinde India. Economische integratie. De Tweede Kamer heeft onlangs de Pa- rijse accoorden met 71 tegen 6 (com munistische) stemmen aangenomen. De eensgezindheid was dus heel wat groter dan bij de E. D. G. en K. S. G. want er zgn nu eenmaal verscheidene Kamerleden, die er niets voor voelen om souvereiniteit over te dragen aan een boven-nationaal orgaan. Zg willen niets weten van een Europese regering voor de defensie of voor kolen en staal. 20.000 kievitseieren. Dinsdag werden in Sneek aangevoerd 19 a 20.000 kievits eieren. De prijs bedroeg 20 ct. per stuk. Het was de grootste aanvoer van kie vitseieren sinds jaren. In himel sêft allyk flewiel, In waerme gouden sinnestriel Biruorre alle herten. Geestkrêft oerwint it hurde stiel, Ien amerij waerd neat mear field. Gjin groeden en gjin smerten. Alle huren met 10 pet. omhoog? Na de vernietigende critiek, die de Tweede Ka mer in het voorlopig verslag heeft geuit op de huurwet, overweegt de regering thans het ontwerp te wijzigen door een huurverhoging over de gehele linie van 10 pet. voor te stellen, aldus het Vrije Volk. De memorie van Antwoord op de huur- en belastingvoorstellen zal Maan dag verschijnen. Als het eindverslag t(jdig gereed komt zou de Kamer de ontwerpen reeds op 26 April in behan deling kunnen nemen. den ontruimen, waarna over het lot van dat eiland een conferentie zou worden gehouden, waar communistisch China wel, nationalistisch China niet verte genwoordigd zou zijn, het eiland Okina wa, dat Amerika om strategische rede nen in handen houdt, zou aan Japan moeten komen. Als dit de eisen zijn, welke ook te Bandung zullen worden gesteld, als voorwaarde voor een vreed zaam samenleven, dan zijn we daarvan nog wel ver verwijderd. Ontruimen zullen de Amerikanen For mosa zeker niet, omdat het behoort tot hun verdedigingsgordel in Azië, zoals Malakka behoort tot de Engelse ver dedigingsgordel, waarom het ook van Londen geen volledige zelfstandigheid zal krijgen, al heeft Singapore, tot nog toe Engelse kroonkolonie, thans een eigen wetgevende vergadering gekregen en is het dus op weg naar zekere zelf standigheid binnen het Britse Gemene best, maai- de gouverneur-generaal houdt openbare veiligheid, defensie en financiën in handen. Om op Formosa Men mag overigens aannemen, dat, ook al zal het Westen zijn vrienden te Ban dung hebben, er één principe is, dat bij all© Aziatische en Afrikaanse lan den sympathie zal ontmoeten, n.l. dat Azië voor de Aziaten en Afrika voor de Afrikanen moet zijn, al zijn er dan onder deze landen, die om zuiver prac- tische redenen, economische en/of mili taire, bereid zijn zekere banden met ’t Westen aan te gaan. Er zijn ook tussen de Aziatische en Afrikaanse staten on derling, en in het bijzonder tussen de eerstgenoemde tegenstellingen van be langen, welke voedsel geven aan zeker wantrouwen jegens elkaar, waarom sommige westelijke steun begeren. Daarom is niet te verwachten, dat Ban dung direct een programma zal ópleve- ien om het principe „Azië voor de Aziaten en Afrika voor de Afrikaners” in de praktijk binnen afzienbare tijd te verwezenlijken. Er is geen denken aan, dat bijv, landen als Turkije, Pakistan, Thailand en de Philippijnen bereid zul len zijn medewerking te verlenen aan een politiek, welke het Westen zijn po sities in Azië zal ontnemen Zij vrezen te zeer hun communistische buren en ook bijv, een straks misschien weer op komend Japan. In de grond van de zaak is het niet anders in Azië dan in Euro pa, beide werelddelen worden verdeeld gehouden door onderling wantrouwen der verschillende landen, maar het on derscheid is dat terwijl in Europa slechts enkele landen, en niet de mach tigste, niet bg een der blokken zijn aan gesloten, in Azië een paar der grootste als India en Indonesië, neutraal ten op zichte dezer blokken staan. Te Bandung zullen dus allerlei factoren in het overleg meespelen zowel bijv, het verlangen der communistisch gezinde landen om het Westen uit Azië te verwijde ren om er zelf de baas te kunnen spelen, als het streven van bijv. India om alle Aziatische staten vrij van Westelijke beïnvloeding te maken. Men mag van communistische zijde te Bandung een poging verwachten om deze, in wezen verschillende, maar in schijn parallel lopende politiek in één beginseluitspraak tot uiting te brengen, om op het Westen indruk te maken. De resultaten van een reeds te New Delhi in India gehouden niet-officiële confe rentie van 14 landen, welke onder ster ke communistische invloed stond en waarbij ook Rusland was, dat echter niet te Bandung zal zijn, geven alle aan leiding tot deze verwachting. Daar werd geëist dat Malakka van Engeland vol komen zelfstandigheid zou krijgen, dat Nieuw Guinea door Nederland aan In donesië zou worden afgestaan en dat de Amerikaanse troepen Formosa zou- De West-Duitse regering heeft n.l. deze O.-Duitse maatregel beantwoord met 'n beperking van de handel met de Oost- Duitsers. Gezegd wordt, dat de Russen deze blokkademaatregel hebben gewild om Oost- en West-Duitsers op hoog niveau weer eens aan het praten te krijgen, in de hoop dat dit nog wat zal opleveren met betrekking tot het niet uitvoeren door Bonn van de Parijse accoorden. ’n Ijdele hoop. Evenmin kunnen de Russen ten deze iets verwachten van hun be sluit, dat nu uitgevoerd schijnt t© zul len worden, om de vriendschapsverdra gen met Engeland en Frankrijk op te zeggen, nu deze landen de Parijse ac- Gem. Zangver. T.A.V.E.N.U. (dir. R. Metzlar) geeft Paas-Maandag in de Grote Kerk te Bolsward een gewijd con cert. Solisten mej. Doe Haasdijk en de heer A. Alt. Bij brand gewond. Bij een nachtelijke brand in perceel 30 aan de Laarstraat te Goor heeft de 76-jarige A. van Sluy- ters ernstige brandwonden opgelopen aan gezicht, armen en handen. De oude man is in zorgwekkende toestand naar het Kon. Juliana-ziekenhuis te Hengelo vervoerd. Zo heeft dan vandaag een week geleden weer de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Passion plaats gevonden, ditmaal in de gerestaureerde Martinikerk, die hiermede ook als „cultuurcentrum” in gebruik werd genomen. Trouwens dit zeggen is aanvechtbaar. Hoewel en dit is een zeer verheugend verschijn sel zowel wat het uitvoeren van, als wat het luisteren naar de Matthaus Passion betreft er bij geen enkele gezindte van een afwijzende houding sprake is, vraagt, zoals (een onkerkelgk) iemand het ons terecht toevoegde het bij wonen van Bach’s Matthaus Passion op Goede Vrijdag naast een kunstzinnig toch vooral ook een religieus beleven. Zo ergens, dan is hier sprake van het moment, dat deze twee niet zijn te scheiden. Gezien in dit kader stemt het tot zo grote dankbaarheid, dat de uitvoering niet alleen technisch goed was ver zorgd, maar over het algemeen ook met een bewonderenswaardige warmte en overgave werd gezongen. (Voor het critische verslag zie men elders in dit blad). (Cliché Leeuwarder Courant) Drie doden op overweg. Op de met knipperlichten en belsignalen beveiligde spoorwegovergang in de verkeersweg Winschoten-Veendam te Heiligerlee is Dinsdagmiddag een personenauto met vijf inzittenden door een dieseltrein een „Blauwe Engel’’ gegrepen. Drie per sonen vonden bij dit ongeluk de dood, één werd levensgevaarlijk gewond en een ander zwaar gewond. Dezen zgn later in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Kapel voor zeelieden. In aanwezigheid Sir Paul De beperkte huurverhoging, zoals de Regering die heeft voorgesteld, heeft de tongen in beweging gebracht. Er is practisch niemand die tevreden is. De huiseigenaar moppert, dat zgn woning bezit door een huurverhoging van 5 a 10 pct. nog niet rendabel wordt, de voorstander van een huurbelasting mop pert dat deze niet wordt ingevoerd om dat de huurverhoging zo beperkt is ge bleven; de principiële tegenstander van de huurbelasting acht het onjuist van de regering dat zij in het compromis is gevlucht, d. w. z. slechts een beschei den huurverhoging, omdat de huurbe lasting voorlopig naar de rommelzolder is vertrokken. En dan is er nog een groep van mensen waarlijk geen kleine die meent, dat de Regering op het punt van de huren geen vast beleid voert. Dat zij het niet aandurft om de noodzakelijke maatregelen te ne men, gezien de tegenstellingen die heer sen in het kamp der regeringspartijen. Zij staan op het standpunt, dat hier sprake is van slechte politiek, van on derling touwtrekken. Al deze stromingen vindt men terug in het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer op het huurverhogingsvoorstel der Regering. In concretie betekent dit dat geen enkele fractie waardering kan opbrengen voor het huidige huurbeleid Van de Regering. Er zijn fracties, die zonder meer spre ken van „prutswerk”, andere spreken van onvoldoende maatregelen, maar dat is slechts een kwestie van terminolo gie. Het Kabinet zit dus voor een grote moeilijkheid. Het Voorlopig Verslag zal onze ministers ongetwijfeld aan het den ken moeten zetten. Geheel onverwachts is deze critiek echter niet gekomen, want bg de behandeling van de begro ting van Wederopbouw en Volkshuis vesting in de Eerste Kamer bleek ook reeds dat het huurbeleid geen instem ming vond. Minister Witte kon uiteraard niet uit voerig op de critiek ingaan. Eerst moet het Kabinet zich beraden over de vraag wat het nu moet doen. Maar de be windsman had toch wel enkele troe ven, die hij zonder moeite kon uitspe len. „Waarom al deze critiek?’’ zo vroeg hij. Is er iemand in de Eerste Kamer die zich verzet tegen het regeringsbe leid, dat gericht is op de beheersing van de lonen en prijzen? Iedereen is enthousiast over de stabilisatie-politiek van minister Zijlstra. Rust in de ont wikkeling van de lonen en de prgzen is momenteel de hoogste wijsheid. Van loonsverhogingen wil men niet meer we ten. want de ervaring heeft geleerd, dat zg leiden tot prijsstijging. En nu moet men niet vergeten, aldus de be windsman, dat een grote huurverhoging leidt tot loonsverhoging, dus tot prijs stijging. Daarom was het voor hem lo gisch, dat de Regering is gekomen met een zeer bescheiden huurverhoging. Zo niet, dan zou het weer gedaan zijn met de rust in de Ionen en de prgzen. Hoe kan men dus critiek hebben op de klei nte huurverhoging als men de stabilisa tie-politiek bewondert Dit was een sterk argument. Het is echter een feit, dat daardoor het huur- probleem niet wordt opgelost. Er is geen ontkomen aan: de huren van de voor-oorlogse woningen moeten worden opgetrokken. Doet men dat niet, dan zal het woonpeil van deze woningen op den duur schrikbarend dalen, terwijl bovendien de Overheid dan blijvend de bevoegdheid moet hebben om woon ruimte toe te wijzen. Zij zal dan zorg vuldig moeten nagaan dat de meer wel- gestelden in de duurdere woningen ko men en de minder bedeelden in de goed kope voor-oorlogse huizen. Zo’n taak mag de overheid alleen maar hebben in tijd van schaarste. En daarom is ’t logisch dat ook het beleid van minister Witte er op gericht is om het verschil in huurpeil zo gering mogelijk te doen worden.- Wanneer wij het tijdstip van de volkomen rendabele huren bereikt zullen hebben is nog een raadsel. Het staat vast, dat iedere fractie daarnaar streeft. En men kan verwachten, dat bij de Kabinetsformatie van 1956 dit punt een heet hangijzer zal worden. Want al is iedereen nu voor huurver hoging, er bestaat nog altijd geen een stemmigheid over de vraag of de extra- van de Britse ambassadeur, Atomische oorlogsvoering. Sprak de Eerste Kamer dus deze week over het vredige huizenprobleem) een paar dagen daarvoor verkeerde zg in een andere stemming. Minister Staf heeft n.l. bij de behandeling van de be grotingen van Oorlog en Marine een zeer realistische schildering gegeven van de gevolgen van een atoom-oorlog. Kort gezegd kwam het er op neer, dat het niet van belang is, wie deze oorlog wint of verliest, want het gevolg van de atoom-oorlog is nu eenmaal de totale vernietiging. D© Westerse Nato-landen zijn niet agressief. Zij zullen nimmer tot een aanval overgaan. Maar zodra zij worden aangevallen, zullen zij gebruik maken van de atoom- of waterstofbom. Dat was een afschrikwekkende mede deling. De atoom-oorlog is verschrikke lijk. Zo verschrikkelijk, dat onze rege ring alle ontwapeningsvoorstellen zal steunen. Ook al is de wereld dan in kampen verdeeld, we moeten toch pro beren in dezelfde wereld met elkaar te leven, zo merkte minister Staf philoso- fisch op. In Nato-v©rband is dus beslist over het gebruik van atoomwapens. Dit heeft gevolgen voor onze legeropbouw. De divisies zullen kleiner moeten wor den en bewegelijker. Zij zullen op den duur worden teruggebracht van 18000 tot 12.000 man. Als dit is gebeurd, kan in begin van 1957 een aanvang worden gemaakt met de opbouw van de tweede parate divisie. Momenteel wordt inten sief gestudeerd over een verdere aan passing van de organisatie aan de nieu we ontwikkeling. De toetsing van deze studie aan de practijk zal echter worden overgelaten aan de grote landen. Brandkast geforceerd. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft een inbreker zich toegang weten te verschaffen tot een perceel aan de Weerdsingel te Utrecht, waar hij met een tang een brandkast openscheurde. Zijn buit be stond uit drie geldkistjes met een to- taalinhoud van f 900. Ien amerij is klear forstien, Gjin skelen alle Friezen ien, Wy sille noait mear tsiere. Dizz’ Maeitiid tsjoent it bliuwend grien, It lok giet üs troch fleis en bien, It polsket yn üs ieren. 1945 10 April 1955 Hoge onderscheiding. Koningin Juliana heeft de 70-jarige oud-premier, de A.R. staatsman, prof ,mr. P. S. Gerbrandy vereerd met de zeldzame onderscheiding tot minister van Staat. Dit deelde min president dr. W. Drees aan ’t slot van zijn hartelijketoespraak de zeer bewogen jubilaris onder luide toejuichingen me de op de druk bezochte receptie, welke Woensdagmiddag in hotel de Wittebrug te zijner ere werd gehouden. Na de oor log heeft prof. Gerbrandy reeds als dank voor zijn leiding van het Londense ka binet de hoogste civiele onderscheiding ontvangen, n.l. het grootofficierskruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Staking met een staartje. In totaal hebben 4105 leden van het gemeente- personeel aan de staking in de hoofd terug te komen, de Amerikanen zullen er nóg minder voor voelen dit eiland te ontruimen nu Japan onder de nieuwe premier Hatojama, uitgesproken streeft naar een verzoening met de Sovjetunie en communistisch China, weliswaar vooral om economische redenen, maar wat toch een zeer onaangename indruk te Washington heeft gemaakt. Zozeer zelfs dat president Eisenhower en mi nister Dulles de Japanse minister van buitenlandse zaken, Sjigemitso©, die ’n bezoek aan Washington wilde brengen, niet hebben willen ontvangen. Wat net Verre Oosten moge ten slotte niet onvermeld blijven, dat in communistisch China eindelijk ook eens een zui vering in de hoogste kringen heeft plaats gehad. Een der Chinese vice-premiers, Kao Kang, schijnt al geruim© tijd geleden gelikwideerd te zijn; hij werd er van beschuldigd Mantsjoerije, waar hij de zaken leidde en de industrialisatie sterk opjoeg, tot een zelfstandige staat te willen maken en van pogingen het leger de overhand over de communistische partij te willen geven. In wezen komt dat er waarschijnlijk op neer dat Kao Kang, die eenmaal voorbestemd was Mao Tse Toeng op te volgen, Mantsjoe rije liever onder Russische bescherming zag, dan als onderdeel van China, m. a. w. hij was in de militaire groep der Chinese leiders een aan Rusland toege wijd element. In bepaalde delen van China schijnen ook nog samenzwerin gen voor t© komen, welke door Peking aan kuiperijen van Tsjang Kai Sjek ge weten worden, maar het ware daarom trent komt men hier toch niet te weten. Ook Rusland schijnt nog zgn bin nenlandse moeilijkheden te heb ben, met name in verband met de levensbehoeftenvoorziening, waar om de zwarte handel weer de kop opsteekt. In alle landen achter het Ijzeren Gordijn heersen trou wens dergelgke moeilijkheden, ook in Oost-Duitsland en hierop bouwen de West-Duitsers hun hoop, dat Oost-Duitsland tenslot te toch gedwongen zal zgn de zware belasting waarmee het *t autovervoer van W.-Duitsland naar West-Berlijn trof en welke neerkomt op een nieuwe blokka de, te herzien. SS- n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1