-T: b PROF. MR P. S. GERBRANDY 70 JAAR VIERT KAPPIE EN DE AUTOMATISCHE STUURMAN O» De komende wedstrijden De Matthaus Passion in de Martinikerk ipVOlTEAL k LITSLACCN felb - d I B V. 1 Aspirin -■I WORKUM BOLSWARD U lu&t- ui££/t Mnaa/i/—. omdat U een verkoudheid voelt opkomen, is het de hoogste tijd om ASPIRIN te nemen Ilwat bring! üs de R.O.N.? Rheumatische Pijnen maken U oud vóór Uw tiid. I Ik» man, die van geen wijken wist weirtif i» Jtljlwl! w K INGEZONDEN MEDEDELING a. b. e. f. Het Cen- Advertentie I iua 3 SCHOEN EN VOET-SPECIALISTEN 3. Vier Nederlanders op Celebes ontvoerd. Volgens een bericht uit Makassar zijn vier Nederlandse personeelsleden van de Justitie betekende emigratie naar Lon den. En eenmaal gevestigd in de Brit se hoofdstad kreeg hij de moeilijke op dracht om minister De Geer op te vol gen, die op smadelijke wijze de Rege ring in de steek liet en vluchtte naar het bezette gebied. meerderheid; daarna de Amerikanen, de Belgen en Luxemburgers en de Engel- sen. De beste brandewijn en jenever voor de laagste prijzen. Voor feesten zéér voordelige condities. Brandsma verkoopt de beste verf. Door grote verkoop een kwast gratis, of 51 ct. korting. Alle kleuren. Brandsma, Snekerpoort, Kade, 2de deur. ‘*'WBk c. d. Garuda Indonesian Airways door een bende ontvoerd. Zij behoorden tot het personeel, dat zich in de vroege ochtend per vrachtauto van Makassar naar ’t vliegveld Mandai begaf voor het ’’ertrek van het vliegtuig naar Menado. Onder weg werd de vrachtauto door een ben de aangehouden, die alle inzittenden ontvoerde. CAB blijft de toon aangeven en de voor hoede, waarin linksbinnen Hoekstra deze middag uitblinkt, stelt de Tijnjer achterhoede voor vele moeilijke proble men. In de 25e minuut is het weer Haanstra, die de stand op 2-0 brengt. Door een misser in de achterhoede we ten de gasten de achterstand te verklei nen. Even later krijgt CAB een penalty toegewezen, op appeleren van de grens rechter komt de arbeiter echter op zijn beslissing terug, waarna direct een in- nuten veel op, dat het een aantrekke lijke wedstrijd zal worden, maar al spoe dig blijkt, dat met deze 2 schoten te vens alle kruit verschoten is. Wel weet RES in de 15e minuut via een kopbal van rechtsbuiten Mulder en een laatste tikje van Van der Zee een 1-0 voorsprong te nemen, maar wat 't vertoonde spel betreft, blijft dit aan beide kanten onder de maat. Tot aan de rust is de thuisclub het meest in het offensief, maar onzuiver plaatsen en slecht positie kiezen is oorzaak, dat de goed sluitende Lemster achterhoede steeds maar weer voor opluchting kan zorgen. Na de thee krijgt de ruim 40-jarige Lemster keeper het in de eerste 10 mi nuten zwaar te verantwoorden. Het ene schot na het andere krijgt hij te ver werken, maar al is hij dan niet zo snel meer, toch zien de RESers geen kans deze veteraan met hun schoten te ver rassen. In de 12e minuut nemen de gasten het offensief over met een serie goed op gezette aanvallen, doch ook hier is van een goede afwerking niets te bespeuren en spoedig weet de thuisclub het heft weer in handen te nemen. In de 15e minuut, als een goede pass van Dooper via Bonte bij Van der Meer belandt, weet laatstgenoemde zich eerst keurig vrij te spelen om daarna met een strak schot de voorsprong van RES te ver groten. Lang plezier hebben de blauw- witten van deze voorsprong niet, want nauwelijks enige minuten later, na een grove blunder in de RES-achterhoede heeft de Lemster rechtsbuiten de score weer tot 2-1 terug gebracht. Tien minuten lang zijn de blauwwitten blijkbaar door dit onverwachte tegen doelpunt Van de kook. De achterhoede is tenminste aardig de kluts kwijt, maar gelukkig voor RES weet de voorhoede der gasten hier niet van te profiteren en langzaam maar zeker wordt het spel weer naar de overkant verplaatst. Het laatste kwartier wordt het Lemster doel dan ook opnieuw hevig onder vuur genomen, maar de oudgediende onder de lat ranselt alle ballen het veld weer in en wat blaüw-wit ook probeert, het 3de doelpunt blijft achterwege en als het eindsignaal klinat, moet de thuis club met een magere 2-1 zege wel ge noegen nemen. Bolswardia, dat vorige week haar eer ste thuiswedstrijd in 1955 voor de zo veelste maal wegens terreinafkeuring zag afgelast, moet Zaterdag haar geluk maar weer elders zoeken. Op het pro gramma staat een uitwedstrijd tegen V.V.I. Een gemakkelijko opgaaf bete kent dit niet, maar toch, wanneer allen van goede wil zijn, kunnen de groen witte Bolswarders op beide winstpun ten beslag leggen. Leider Balk krijgt het in Koudum tegen Oeverzwaluwen niet gemakkelijk. Tot een gelijk spel achten we de thuisclub wel in staat. Makkum gaat bij CWO in Lemmer op bezoek, een kleine zege voor de gasthe ren is hier het meest waarschijnlijke. Woudsend—HJSC kunnen we wel als een derby betitelen en daar dit meestal een verrassing betekent, houden we het maar op een gelijk spe-1. indrukwekkende naast de sobere vertolking der recitatie- In 1939 nam hij zitting in het Kabinet- De Geer, zonder instemming van zijn partij. Prof. Gerbrandy was er van over tuigd, dat hij wat moest doen. En het liet hem koud of zijn fractie-voorzitter daar ook tegen was. Zelden heeft de oud hoogleraar zo’n wjjs besluit in zijn leven genomen. Want zijn ministerschap van „Dwarskijkers?” 'herhaalde Kappie verontwaardigd, „man ik mag toch op de kade lopen, waar ik wil. Die rare schuit van jullie interesseert me niet.’’ „O, onze schuit interesseert je niet, hè?” zei de man lijzig, „maar ik heb wel gezien hoe je naar onze boot keek, toen je hier binnenvoer. Je bent vast een spion van professor Notterkrakr.” Kappies gal begon over te koken. „Dit gaat ja te ver!” brieste hij. „Ik heb nog nooit van professor Notterkrakr gehoord. Ik been geen spion, onbeschaamde klont, die je bent!” Terwijl Kappie nog bezig was zijn gemoed te luchten, zijnd, dat er ieder ogenblik iets vreemds stapte er een broodmagere man aan boord van de Kraak. Alhoewel RES tegen Lemmer maar nau welijks met de hakken over de sloot kwam, niettemin is de positie van de leiders weer aardig verstevigd. Dit kwam mede doordat CAB favoriet Tijnje op eigen veld op de knieën dwong. Deze prima prestatie bracht tevens me de, dat rood-wit meteen weer tot de grote kanspaarden is gaan behoren. In de kopgroep heerst nu grote span ning, en veel zal afhangen van wat er Zondag a.s. gepresteerd wordt. Zal het dan toch nog een Bolswarder aangele genheid worden? Ónmogelijk is ’t niet. Bi| hoofdpfjn, griep en reumatiek helpt ASPIRIN snel en betrouw- baar CAB, dat door haar fraaie zege op Tijnje in één klap runner-up is geworden, heeft opnieuw een uitwedstrijd tegen ’n zeer lastige tegenstander, n.l. Stiens. De Stiensers zijn op eigen veld nog steeds ongeslagen en daar ze zeker zul len trachten dit te blijven, kan rood wit er staat op maken, dat ze op zware tegenstand zullen stuiten. Technisch is CAB, wat ook in de thuis wedstrijd tot uiting kwam, een klasse beter, maar de grote vraag is, zal rood wit in Stiens de kans krijgen, haar ge wone spel te spelen. Het afbraak-sy- steem van de Stiensers heeft al menige club parten gespeeld, wanneer CAB dan ook wil winnen, zal het zaak zijn de tegenstander met dezelfde wapens te bestrijden en wanneer dit mogelijk is, kan de thuisclub teruggewezen worden, waar we dan ook maar op zullen reke nen. RES kan haar positie weer verstevigen door in de uitwedstrijd tegen Friso te zegevieren. Practisch gesproken kan blauwwit niet verliezen, daarvoor is de tegenstander te zwak. Dit wil niet zeg gen, dat de leiders het maai’ als een makkie moeten beschouwen, want dan zouden ze wel eens op de koffie kunnen komen, aanpakken moet het parool zijn, en in dit geval is er geen vuiltje aan de lucht. Een derde belangrijke wedstrijd is die tussen de 2 kanspaarden MKVTijnje. Daar de verliezer zo goed als uitge schakeld zal zijn voor een e.t. kampioen schap, zijn we zeer benieuwd naar deze uitslag. Voorlopig houden we het op ’n verdeling der punten. Bakhuizen-Lemmer wordt een gevecht om de onderste plaats. We houden het op een zege voor de thuisclub. Freno ontvangt Oosterlittens. Willen de Franekers niet meer achterop raken, dan moet gewonnen worden. Verder voorspellen we: Oudega-W. 1—Bolsw. 2: gelijk spel. Bolsw. 2BWorkum 2B: Bolsw. wint. Friso 2RES 2: RES wint. CAB 2Sneek 4: CAB wint. kunnenJa®theren weinig' uitrichten. Langweer 2—RES 3: RES wint. RES 1 adsp.Kooi 1 adsp.: Kooi wint. CAB 1 adsp.Friso adsp.: gelijk spel. Sneek 2aCAB 2a: Sneek wint. Renado 1 adsp.RES 2: Renado wint. RES 1BSneek 1B: Sneek wint. Bl. Boys 1BCAB 1B: BI. Boys wint. Premier. Prof. Gerbrandy heeft die opdracht niet zonder meer aanvaard. Het is bekend, dat hij talloze malen voor deze hoge 1 Brandsma, Snekerpoort, Kade, 2de deui functie heeft bedankt, maar ten slotte is hij gezwicht voor de sterke aandrang van Koningin Wilhelmina. Zijn eerste taak was het Nederlandse gezag weer te herstellen. Dat was niet gemakkelijk, want Churchill had geen enkele waar dering meer voor de Nederlanders sinds het vertrek van De Geer. Maar Prof. Gerbrandy zag kans om het vertrouwen te herwinnen. Zo zelfs, dat Churchill plezier begon te krijgen in deze kleine man, die hij vol waardering de kleine Clemenceau noemde. Het verhaal gaat, dat deze waardering is gekomen nadat Prof. Gerbrandy de machtige Churchill had toegeroepen: „U denkt, dat U mij in uw vestjeszak kan steken?” Nee, Gerbrandy ging niet opzij voor de gro ten van deze aarde. Hij vocht net zolang tot hij zijn zin kreeg, want het lands belang stond op het spel. Stoffelijk overschot van vermiste gevon den. In het water van de Houthaven werd eerste Paasdag het lijk gevonden van een man. Bij identificatie bleek het het stoffelijk overschot van een 54-ja- rige Amsterdammer te zijn, die sedert 11 Maart j.l. werd vermist. Buitenlands bezoek in 1954. traal Bureau voor de Statistiek heeft vastgesteld, dat in 1954 in totaal in Ne derland 5.363.248 overnachtingen zijn geboekt, waarvan 2.150.742 door buiten landers en 3.212.506 door Nederlanders, De aantallen hotelbezoekers luiden: 952.460 buitenlanders en 1.491.514 Ne derlanders. Van de buitenlandse bezoe kers waren de Duitsers verre in de Tiisdei 19 April: 19.03—20.00. Fryske ütstjüring. Meditaesje fan de hear J. Piebenga to Ljouwert. „Hwat Atze Bakema der fan seit,” stedske foardracht fan B. van der Wal. De Toetsebütsers. „Papieren parade”, skóging fan boe ken en tiidskriften. Reportaezje fan de Diësbitinking fan it D. S. S. F. S. „Aldgilles”. „Taelgrüskes” troch J. J. Hof. Laat het zover niet komen begin bijtijds Uw Kruschen kuur. Iedere mor gen de kleine dosis zoveel als er op een stuiver gaat en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet Kruschen’s bloedzuiverende werking, een ware stimulans voor lever, nieren en ingewanden. Een heerlijk middel: Kruschen Salts smakeloos in Uw morgen kopje thee. C.H.U. wil meewerken aan prot.-chr. so ciaal program. In de te Amsterdam gehouden vergadering van de Chr. His torische Unie heeft de voorzitter, de heer H. W. Tilanus in zijn openings woord medegedeeld, dat de partij een eventueel verzoek tot overleg met an dere protestants-christelijke partijen over de uitwerking en formulering van een sociaal program zeker niet zal af wijzen. Veulen krijgt voeding uit de fles. Een paard van de heer W. de Boer te Boorn- bergum heeft dezer dagen twee veulens ter wereld gebracht. Hei ene veulen bleek geheel normaal en goed gezond. Het tweede dier woog echter maar on geveer 25 pond. Bovendien was het zo klein, dat het niet door de moeder kon worden gevoed. Men tracht nu dit veu len door middel van de fles in leven te houden. De groten der aarde. Gerbrandy heeft ze meegemaakt. Hij kent ze bjj naam en toenaam. Maar het mooie van deze 70-jarige is, dat hij de „kleine luyden” niet is vergeten. Voor iedereen heeft hij een woordje. In Scheveningen is Gerbrandy door zijn vriendelijkheid een geziene inwoner. Tijnje—CAB 2-4. Reeds in de eerste 10 min. is duidelijk te constateren, dat de jonge rood-witte voorhoede niet alleen beweeglijken, maar bovendien veel gevaarlijker is, dan die der tegenpartij. De eerste aanvallen stichten direct al verwarring en na 15 min. weet Haanstra de score te openen. Tijnje probeert het zo nu en dan met enige snelle aanvallen over de linker vleugel, maar de uitstekend spelende Haagsma heeft de snelle linksbuiten volkomen in zijn zak en daar ook Van der Zee en Breeuwsma er goed inzitten, Met belangstelling zal menigeen hebben uitgezien naar de uitvoering van de Mat thaus Passion van Bach in de gerestau reerde Martinikerk alhier, waaraan mee werkten de oratorium -niging Bols- ward, het Sneker Cantatekoor, het R.K. Jongenskoor Sneek o.l.v. Flucie van Bergen en het L.O.F. te Leeuwarden. So listische medewerking verleenden An nette de la Bije (sopraan), Wilhelmina Matthes (alt), Gerard Honig (tenor) en Otto Couperus bas (Christuspartij) ter wijl de bas Peter de Vos de aria’s en klei ne partijen zong. De instrumentale soli werden verzorgd door B. Feldbrugge viool, J. Kueter-Zwager clavecymbel, K. Kueter, cello, L. Nijdam, fluit en J. Boeijenga, orgel. De gewoonte om voor deze uitvoering de Martinikerk te kiezen was sinds 1948 onderbroken wegens herstelwerkzaamhe den aan de kerk en het orgel. De mede werkenden en luisteraars hebben het kun nen vaststellen: het was een geslaagde te rugkeer op Goede Vrijdag. Naast de plaats van uitvoering is ook de keuze van het tijdstip wel zeer gelukkig. Onwille keurig verplaatst men zich in de Thomas- kirche in Leipzig, waar deze muziek op dezelfde dag in 1759 voor het eerst heeft geklonken. Het meest opvallende was wel de homo geniteit van de koren, die zo- nauwkeurig reageerden op de vele nuanceringen die de dirigent Schrik aanbracht in tempo en dynamiek. De bewogen koren werden beschaafd gezongen, terwijl de snelle con- trapuntische passages de techniek toon den die het koor zich in de loop der jaren het was de tiende uitvoering heeft verworven. Het jongenskoor zong, in toogjes, de cantus firmus van het begin en slotkoor van het eerste deel, alsmede het Rbraal „Was mein Gott wil” op be- wonderingswaardige wijze. Zij geeft ..an het begin een overrompelende ontroering. De dirigent beheerst de partituur volko men en zorgde voor een even indnikwek- gooi volgt. De rood-witte verdedigers staan op dat moment ver over de helft en met een geheel vrjj veld voor zich, is het voor de gastheren een klein kunstje de stand op 2-2 te brengen. Dit is voor CAB een lelijke tegenslag maar na de thee zijn alle zorgen blijk baar vergeten, want in de 2e helft is rood-wit steeds de toonaangevende ploeg geweest. Twee goede doelpunten van Breeuwsma en Bangma brachten CAB ten slotte een verdiende 4-2 over winning. Het is deze man, die Woensdag j.l. zijn 70ste verjaardag heeft gevierd. En op deze receptie, die de A.R.-partrj hem aanbood, is gebleken dat Prof. Gerbran dy ook in de na-oorlogse politiek nog wel een potje kan breken. Niemand minder dan zijn grote politieke rivaal, dr Drees, sprak hem hartelrjk toe. En onze minister-president was stellig niet de enige uit het kamp der politieke te genstanders. Prof. Gerbrandy is een buitenbeentje. Niet in het minst in zjjn eigen partij. Natuurlijk is hij overtuigd anti-revolutionair en hjj is een Calvi nist in merg en been, maar hij is ty pisch niet de man, die in het partij- gareel kan lopen. Hij heeft zo zijn eigen visie op de dingen. En geen partij of fractie kan hem weerhouden om die visie luide te verkondigen. Dat is van het begin af zo geweest. „Waar is de stuurman van dit schip vroeg hij aan de Maat. „Wel, die ben ik!” riep de Maat verbaasd uit. „Mooi,” zei de man, de Maat van het hoofd tot de voeten opnemend, „maar bent u een echte stuurman; weet u hoe u sturen moet?” „Natuurlijk!” riep de Maat verontwaardigd, „ik. „Mooi,” viel de ander hem in de rede, ,hier is honderd gulden. Gaat u even mee.” „Maar wat. wat moet ik. wie bent u?” stamelde de Maat, verbaasd naar het bankbiljet kijkend, dat de magere man hem in de hand had geduwd. „Mijn naam ik Knokemeyer,” zei de man, „ik ben de as sistent van professor Notterkrakr.” In deze maand, waarin verscheidene provincies denken aan de heugelijke bevrijding van het nazi-juk, en waarin heel ons land zich opmaakt voor de viering van de nationale feestdag, richt dé schijnwerper der publiciteit zich ten volle op onze Londense Mi nister-President, Prof. Mr. P. S. Gerbrandy. Hij is de man, die door zijn moedige woorden en daden ons volk in de bange bezet tingstijd heeft geschraagd. Hoe men ook over zijn voor-oorlogse of na-oorlogse politiek moge denken, vast staat, dat hij in Londen de juiste man op de juiste plaats was. Prof. Gerbrandy wist van geen wijken. Eén ding stond hem voor ogen: de bevrijding Van ons grondgebied. Zijn vast vertrouwen bezielde zijn medewerkers. Dat is zijn onvergankelijke glorie. RESLemmer 2-1. Reeds in de eerste 7 minuten krijgen beide partijen een dot van een kans de score te openen. Eerst komt van der Meer alleen voor de Lemster keeper te staan, waarbij zijn venijnig schot langs de buitenkant van de paal wordt ge werkt en vlak daarop moet Boekema alle zeilen bijzetten om een kogel van de Lemster rechtsbuiten onschadelijk te maken. Het lijkt er in deze eerste mi- kende als boeiende vertolking. Naast de felheid van „Lass ihn kreuzigen” plaatst hij de wrange spot in „Gegrüsset” en de ingetogenheid van het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden”. In het succes hadden ook de solisten hun aandeel. Behalve Gerard de Vos waren het dezelfde solisten die in December ook meewerkten aan het Weihnachtsorato- rium. De sopraan viel op door haar stra lende toon. Met veel overgave zong zij de aria „Erbarme dich”. De alt was, qi stemvolume, wel de minste in het solis- ten-ensemble. De tenor zorgde voor een indrukwekkende weergave in de aria's naast de sobere vertolking der recitatie ven, welke hij, geheel in stijl, objectief hield en haast zonder persoonlijke deel name zong. Otto Couperus zong de Chris tuspartij op lofwaa.-dige wijze, volkomen beheerst en duidelijk verstaanbaar in de zacht gehouden passages. De dramatische expressie van deze partii ligt hem bijzon der. De bas Peter de Vos toonde zijn kwaliteiten in de aria „Mache dich mein Herze rein”. Eindelijk komt veel lof toe aan de instrumentale solisten Feldbrugge in de aria „Erbarme dich”, Kueter in de aria „Kom süsses Kreuz en Nijdam in de aria „Aus Liebe will mein Heiland sterben”. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan de clavecynistefcn de organist, die op het prachtig gerestau reerde orgel begeleidde. Het Frysk Orkest begeleide vol toewij ding en droeg zo bij tot ’t welslagen van de uitvoering. Men kan trouwens moeilijk anders verwachten van dit vaardig en semble voor wie de Matthaus Passion geen onbekende meer is. Onder de stu wende leiding van de dirigent kwam men tot een indrukwekkend einde. De talrijke aanwezigen de kerk was tot de laatste plaats bezet hebben geboeid en met voldoening naar deze muziekale lijdens- melodie geluisterd. stad van enkele weken geleden deelge nomen, zo deelde burgemeester d’Ailly Woensdagmiddag de raad mede. Alle stakers zijn, toen men wederom aan ’t werk wilde gaan, zorgvuldig „gezeefd” en het resultaat is ten slotte, dat ten opzichte van 57 van hen een ontslagbe sluit is gevallen. Over een 20-tal ande ren beraden B. en W. zich nog: wat hen betreft zal Vrijdag een beslissing wor den genomen. Delta-plan gereed. Binnen enkele da gen zal de Delta-wet, een raamwet ver gezeld van een zeer uitvoerige memorie van toelichting, het departement van Verkeer en Waterstaat kunnen verlaten en bij de ministerraad worden ingediend. Nog geruime tijd voor het zomer-reces zal het wetsontwerp bij de Tweede Ka mer aanhangig worden gemaakt. Overval op oude man te Den Haag. Een indringer heeft de 72-jarige heer W. J. Wubben in zijn winkel in de Engelburg- straat in Den Haag met een hamer neergeslagen en beroofd van f 1180, af komstig van een reiskas, die het slacht offer onder zijn berusting had. Z.W.O. subsidieert Friese Akademie. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft de Friese Akademie (Fryske Akademy) te Leeuwarden twee subsidies toegekend. De eerste is bestemd voor het maken van een Fries woordenboek, de tweede voor een studie van de streek der Friese Wouden. Hierboven vindt U een afbeelding van het affiche, hetwelk door het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955 aan alle gemeentebesturen en plaatselijke comité’s ter beschikking wordt gesteld. Het ontwerp is van de heer L. de Miranda. Wij hopen dat dit affiche een stimulans moge zijn tot een waardige en stijlvolle feestviering. Omstreden. Er zijn mensen, die het jammer vin den, dat onze oud-minister-president zich na‘ de oorlog niet heeft laten op sluiten in de’ binnenkameren van een hoog college, bijv, van de Raad van State. Dan was hij tenminste een on omstreden figuur gebleven. Maar wie zo redeneert, kent Gerbrandy niet. Hij is er zijn meer dingen, die aan Churchill doen denken een vechtjas, die het niet buiten politiek kan stel len. Wilde hij in de oorlogsjaren het Hitler-rijk vernietigen en wilde hij het recht herstellen, na de oorlog is hij geworden de pleitbezorger der Ambon- nezen (ook aan hen is onrecht gedaan) en was hij de grote vechter tegen de scheuring van het Koninkrijk. Die poli tiek valt lang niet by iedereen in goede aarde, maar er is niemand die twijfelt aan de oprechtheid van deze Friese boerenzoon. En bovendien: Prof. Ger brandy is een groot volkstribuun. Hij weet te spelen op de snaren van het volksgeweten. Bijna even meesterlijk als zjjn voorman, Prof. Dr. A. Kuyper, dat in zijn jaren kon doen. Op duidelijke wijze poneert hij zijn stellingen. De meest eenvoudige ziel kan hem begrij pen. Voor wie hem alleen kent van de radio-uitzendingen is het haast, onbe grijpelijk, dat Gerbrandy een groot re denaar is, die de kunst verstaat om be wogenheid te paren aan een grote do sis humor. Als hij het woord voert in de Tweede Karper, dan loopt de zaal vol en de journalisten op de perstribune nemen hun pen ter hand, er op bedacht ’A' kan gebeuren, waardoor deze a.r.-afge- vaardigde weer in het nieuws moet ko men. Zo is Prof. Gerbrandy een sieraad voor ons Parlement en dus voor heel ons volk. Dwars door politieke scheidings lijnen heen gaat hij zijn gang Hij voert voor een deel zijn eigen politiek. Laten we eerlijk zijn: Nederland heeft te wei nig van die mensen. Maar tevens moe ten we dan beseffen, dat alleen maar de groten het zich kunnen permitteren om op zo persoonlijke wijze hun houding te bepalen. Prof. Gerbrandy aan een lei band is ondenkbaar. Hij is zich zelf. En naast zijn voortreffelijke eigen schappen komen dan ook zijn gebreken naar voren. De levensloop van Pieter Sjoerds Ger brandy, die op 13 April 1885 te Goënga- mieden werd geboren, is waarlijk fan tastisch. Na zijn gymnasiale studie werd hij advocaat en procureur. Eerst 'n paar jaar te Leiden, maar later (van 1914-1930) in Sneek. In deze zeilstad voelde hij zich beter thuis. De man, die gedurende de tweede we reldoorlog een topfunctie bekleedde, diende het land van 1914 tot 1918 als Eerste Luitenant. De politiek heeft hem altijd aangetrokken. Van 1920-1930 was hij lid van de Gedeputeerde Staten van Friesland. Ook in zijn eigen gewest was hij vaak een buitenbeentje. Friesland verliet hij in 1930 om Handelsrechten en Burgerlijk Procesrecht te doceren aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Zijn oudste zoon is thans Profes sor aan dezelfde Universiteit. zijn jong ste zoon is Advocaat en Procureur in Den Haag. Zij beiden drukken dus wel de voetstappen van hun vader. Maar zijn dochter doet dat stellig niet min der. Zij is zendelinge in India. Zij is dus bezig aan de. verbreiding van het Christelijk geloof, het geloof, dat in het hart van Prof. Gerbrandy zo’n ruime plaats inneemt. Wie hem ooit heeft ont moet of hem heeft horen spreken, weet, dat hij juist daaruit de krachten put voor zijn veelzijdige arbeid.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 2