Stadsnieuws Herdenking gouden jubileum CAB werd fleurig feest Interessante ontdekking bij restauratie van stadhuisinterieur Signatuur van Jacob Gysberts gevonden r Oud GOEDKOOP FEEST VIEREN Naast veel waardering een critiscli geluid voor Uw tijd V ij f e e u w e n Stadsrecht Bolsward No. 29 BOLSWARDS NIEUWSBLAD VRIJDAG 15 APRIL TWEEDE BLAD J 40 KORTING OP ENTREEPRIJZEN! ff f Toegangspoort tot de raadzaal (iiiiiiiiiiniiiiiiiminniuiiiiiiiimniiiBiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiu ELFSTEDEN WIELER HISTORIE o 4 Sport en persoonlijkheid. Burgemeester J. G. S. Bruinsma be trok in zijn gelukwens namens het ge meentebestuur in het bijzonder ae per soon van de voorzitter, zonder W'e men Vlag en wimpel. Namens de K. N. V. B. complimenteer de de heer Valkema, die eveneens zijn grote waardering uitsprak voor het persoonlijke aandeel, dat de voorzitter heeft gehad in de bloei en instandhou ding van CAB. Ook op de grote cul turele en sociale waarde van de sport beoefening werd de radruk gelegd. Als herinnering aan dit gouden feest bood Al/e goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R'OAM Daad by het woord. Namens de Supportersvereniging sprak hierna de heer Laagland, die de jubi lerende vereniging geheel op daad werkelijke supportersmanier een ge schenk in klinkende munt overhandig de, n.l. een bedrag van f 100. Op bovenstaande foto ziet U enkele scènes uit de K. R. O.-revue „Tijd voor Jolijt” die binnenkort in Bplsward komt a. b. Sedert jaar en dag vertelt men aan de vreemdelingen, die het stadhuis te Bols- ward bezoeken, dat de rijk gesneden toegangspoort in de raadzaal een werk stuk is van Jacob Gysbertzoon, de va der van Frieslands meest beroemde dichter. Deze bewering was gegrond op het feit, dat in de oude zeventiende eeuwse rekeningen, behorende tot de bonte inhoud van het zogenaamde „Po litieboek” van de stad over de jaren 1612-1778, verschillende uitgavenposten van de stedelijke rentmeester voorko men, die betrekking hebben op de bouw van het stadhuis. Daar vindt men o.a. bedragen, die aan Jacob Gysbertz. zijn uitgekeerd wegens geleverd kistema- kerswerk, zoals men het kunstzinnige ambacht in vroeger tijden op zeer be scheiden wijze wist te omschrijven. Het ging in totaal om een bedrag van 345 Caroligulden, dat niet nader was gespe cificeerd. Deze niet onaanzienlijke som in aanmerking nemende, heeft men, zij het onder enig voorbehoud, toch wel durven veronderstellen en uitspreken, dat het fraaie snijwerk en de eikenhou ten betimmeringen in de raadzaal van de hand waren van Gysbert Jacobs. Men weet, dat ondeskundige behande ling in de loop van enige eeuwen aan het op zichzelf kostelijk warmgetinte oud-eiken (wagenschot) alle bekoring had ontroofd. Zwart en doods was al het snijwerk van toegangspoort, schouw- bekleding en muurkastjes geworden. Terecht is één van de eerste maatrege len tijdens de onder leiding van archi tect ir. J. J. M. Vegter b.i. uitgevoerde restauratie van raadzaal en Vierschaar het op voorzichtige wijze schoonmaken van het houtwerk geweest. Met veel zorg en enthousiasme is de heer Ger- ritsma aan dit karwei begonnen en vond dezer dagen tot zijn grote ver rassing achter gesneden guirlandes op de toegangspoort de volledige signatuur van Jacob Gysberts. Door de tijd waren een paar woorden ste-k verbleekt en voorshands (nog) niet te ontcijferen, maar zag men toch vrij duidelijk in 17e Het is van het CAB-bestuur een goede gedachte geweest de re ceptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan als het ware te laten overgaan in de feestavond. De receptie moest derhalve kort worden gehouden, hetgeen een lofwaardig streven was. Dat er toch ook in korte tijd veel kan worden gezegd, bewees de voorzitter, de altijd actieve heer R. van der Meulen, die niet zonder reden op deze avond meer dan eens de ziel van CAB werd genoemd. de v.v. CAB moeilijk kan denken en die door zijn enthousiasme de vereniging menigmaal uit een impasse heeft ge holpen. Als man van brede allure is de heer Van der Meulen, aldus spreker, door zijn inzicht en voortvarendheid voor de voetbalsport in het algemeen en voor CAB in het bijzonder, een stuwen de kracht geweest. Hiervoor kan men dankbaar zijn, want sport kweekt vriendschap, vraagt teamgeest, zowel als persoonlijkheden en is te zien als een groot belang, niet alleen voor de lichamelyke gezondheid, maar ook voor de vorming van de gehSle mens. Sport is karaktervormend. Hulde en waardering. i Namens de FVB en tevens namens de zustervereniging Workum sprak de heer Stam woorden van hulde en waardering. Hij bood de jubilerende club een fraai herinneringsbord aan. poort aan belangstellenden kan meede- len. Feestvreugde. I De feestvreugde steeg ten top, toen di rect na de receptie Hansy Pallieter en haar witte kraaien een vlot feestpro gramma verzorgden. Hiermede had CAB een belangrijke mijl paal in haar geschiedenis gepasseerd. Met vertrouwen gaat de club vastbera den een nieuwe toekomst tegen. spreker namens de KNVB de bondswim- pel aan, er aan herinnerende, dat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan de clubvlag was geschonken, waarvan de nationale kleuren schone sportsymbo- liek bevatten; het rood als kleur van laaiend enthousiasme, het wit als de kleur van de reinheid en het blauw als de kleur der onthouding. De jeugd treedt aan. Namens de jeugdafdeling sprak nog de heer Van Dalen, die de jubilerende ver eniging een boetbal aanbood. SPAAR-ACTIE EEI’WFEEST Vanaf morgen start een spaar-actie voor de feesten 5 eeuwen stadsrecht. Deze spaar-actie heeft tot doel iedereen in de gelegenheid te stellen tegen extra lage prijzen an zoveel mogelijk alle festiviteiten te profiteren. Voor twaalf attracties, die normaal een entree zouden vragen van 10 gulden, betaalt U door middel van deze spaar actie slechts f 6.dus ruim de helft. Vanaf Zaterdag 16 April tot 27 Juni kunt U bij de winkeliers zegels kopen van 25 cent. Met 24 zegels kunt U een kaart vol plakken, die u eveneens by uw winke lier kunt krijgen. Deze kaart kunt u volgeplakt na 27 Juni omruilen voor een boekje entree-bewijzen ter waarde van 10 gulden. Deze spaarkaarten bieden u veel moge lijkheden. De entree-bewijzen zijn voor iedereen geldig. U kunt dus hiermee kennissen verrassen. U kunt met uw echtgenoot(e) of verloofde samen ge bruik maken van deze kaarten. U kunt uw kinderen ervan laten profiteren, enz. enz. Maar het belangrijkste is wel: dat u een belangrijke korting geniet; dat U in de feestweek deze uitga ven niet meer behoeft te doen en ongemerkt nu reeds uw geld reser veert. DE FILM VAN DEZE M EEK „Geef ’na de sporen’’ De titel doet ons iets denken aan een Wild West sfeer, maar niets is minder waar dan dat, want Abbot en Costello zijn, de beide hoofdfiguren. En wanneer U deze beide namen leest begint U on willekeurig te lachen, Abbot en Costello hebben nog nooit zo gek gedaan, zo iets dwaas is bijna ondenkbaar. Weken, na dat U de film gezien heeft, zullen U vast en zeker weer van die grappige voorvallen, te binnen schieten, dat U op nieuw begint te lachen. Een film van gezonde humor en om voor een paar uur de zorgen van deze ty'd te vergeten. GEEF UW BLOED De bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis heeft de Kringsecretaris verzocht dit jaar wederom bloed te la ten verzamelen. Hieraan bestaat thans wederom grote behoefte. Daar in vorige jaren goeddeels in het Noorden van Friesland bloed werd ge vraagd, zal thans in meerdere plaatsen dit in het overig deel van Friesland worden gevraagd. Gedacht is hierbij o.a. aan Bolsward en Witmarsum. EERSTE PLECHTIGE H. MIS Het was 1ste Paasdag voor de fam. Tj. de Jong wel een zeer bijzondere dag. Hun zoon, frater Tibartius de Jong droeg op deze Paasmorgen, het feest van Christus’ Opstanding, zijn eerste Plechtige H. Mis in de St. Franciscus- kerk op. Voorafgegaan door een stoet van bruid jes werd de jonge neomist door Pastoor Onings naar het altaar geleid, waarbij het koor het Veni Creator zong. Bij het opdragen van het H. Misoffer werd de jonge priester geassisteerd door Pater Bult als diaken en Pater Schel- lart als sub-diaken. Pastoor Onings fun geerde als Presbyter assistens. Monseigneur Constans Kramer, de wij bisschop van de jonge neomist, was bij deze plechtigheid aanwezig. Pater Dr. Sijbrand Galama o.f.m. hield de feestpredikatie, waarbij hij zijn ge lukwensen aan de jonge priester en zijn familie aanbood. Pater Tibartius de Jong is de 53ste in leven zijnde priester van de Parochie Bolsward. Na afloop van de dienst zong het St. Franciscuskoor, versterkt met jongens koor, de Priestercantate van Pater Her man Hagen, getoonzet door de heer A. H. van de Ven. ’s Middags had een zeer druk bezochte receptie in de Doele plaats, waarbij het St. Franciscuskoor op verdienstelijke wijze voor de muzikale omlijsting zorg de. Met de plechtig gezongen Vespus werd deze feestdag besloten. wordt U het gemakkelijkst, als U een lusteloze stemming de over hand laat krijgen. Het begint al vroeg, wanneer men toegeeft aan de kleine mo- menten van inzinking. Neem dan een King pepermunt en U zult ondervinden, dat King U fit houdt. King is lekker en gezond. In „Oude Gloriën Revue”, het maand- orgaan der „Oude gloriën in de sport” schreef de veteraan onder de sportjour nalisten George Hogenkamp, het vol gende, dat hy ons verzoekt op te nemen ter meerdere popularisering van de wie lersport. In „De Fiets” van 17 April 1912 richtte ik een oproep tot de Friese sportbroe- ders om wat meer activiteit te ontwik kelen in de wielersport en te geraken tot een elfstedentocht op de fiets. Direct sloeg de oproep in. Een comité in Bolsward was dra samengesteld, de A. N. W. B. hielp spontaan mee en loof de voor iedere toerist, die de tocht vol bracht, een zilveren medaille uit, de N.W.B. schonk een penning aan een ieder succesvol NWBlid en het Elfste- den-comité zorgde voor een herinne- ringspenning voor de deelnemers. Drie of vier weken na mijn oproep had de Fiets-redacteur al het programma in zijn bezit en op 27 Mei, 2e Pinksterdag vond de eerste Friese Elfstedentocht op rijwielen plaats. In een Spijker-auto heb ik die dag het gehele parcours gereden en het succes van de Elfstedentocht ge constateerd. Reeds toen heb ik na afloop de wens uitgesproken, dat er ook eens een wed strijd aan te verbinden, maar die wens is pas in 1947 in vervulling gegaan. Trouwens wegwedstrijden waren in ons land verboden. Op 27 Mei 1912 vertrokken om 5 uur in de ochtend, 226 deelnemers en 5 deel neemsters, uitgeleid door de heer Ter- benne. Een uur later vertrokken 17 he ren en één dame en om 17 uur nog 15 heren. Het weer was niet zo fraai, win derig en tamelijk koel. Om 4 uur kwamen de eerste drie deel nemers binnen, twee uit Bolsward en één uit St. Anna Parochie, die er een wedstrijd van hadden gemaakt, evenals H. Muda uit Groningen en P. Hulleman uit Gouda. Die kwamen een kwartier later maar hadden zich eerst, in de „Hindeloper Kamer” van Elsolo, laten kieken. Toen de controle gesloten werd, waren 255 deelnemers binnen. Daartoe behoor- Hartelijk welkom. De heer v. d. Meulen, ere-voorzitter, te vens tydelyk fungerend voorzitter, kon een groot aantal belangstellenden het welkom toeroepen, w.o. het voltallig, college van B. en W„ leden der gemeen telijke sportcommissie, afgevaardigden van KNVB, FVB, zusterverenigingen, supportersvereniging, oud-leden, ere-le- den, enz., evenals de consul KNVB, de oudste supporter, de ’heer Tj. Groene- wold, de technische commissie, de scheidsrechter, de trainer en nog enkele andere personen. Spr. herinnerde aan het uitgegeven ju bileumboek en bracht de heer Aü. Rui ter dank voor het vele werk hieraan besteed. De aan de vereniging ontvallen jeug dige leden werden met het inachtnemen van een minuut stilte herdacht. den ook Mr. Hepkema, welbekend dooi de Friese Elfsteden op de schaats, Jhr. P. van Haeften uit Ede en de voorzit ter van het Bolswarder comité, de heer H. Beekhuis. De afstand bedroeg toen iets meer dan 200 km. Sedert die dagen is er in het wegennet, ook in Friesland, een en ander veran derd en nu bedraagt de afstand 230 km de langste in ons land. De Pinksterdagen hebben we ook verle den jaar in Friesland doorgebracht, te midden der Bolswarder sportvrienden. De ochtenden begonnen weer vroeg, de avonden eindigden laat. De Elfsteden organisatie was als ieder jaar „tip-top” en het enthousiasme groot. Toen de oudste toertochtrijder, die tegen de 80 loopt, als laatste, klokslag 11 uur, bin nenkwam ging er een hoeraatje op. Kranig werk heeft de Elfstedenwieler- commissie ook verleden jaar weer ver zet. Voorzitter Visser was gelukkig hersteld, Klaas Brandenburg, die het meeste werk torst, is er nog niet door vermagerd, „meester” De Beer is een meester in hot beheer der penningen, onze rustige vriend Hoekstra en de niet minder kalme Jouke van der Schaaf, de onvolprezen autorijder Schukken, die ons soms als een wervelwind door de bochtige oude Friese steden slingert, de eenmaal zo succesvolle deelnemer aan de vroegere „betrouwbaarheidsritten” langs 'de Friese 11 steden, Hendrik Kroontje en diens broer, kortom, de complete commissie heeft, verenigd, weer voor het grote Friese succes ge zorgd. Burgemeester Bruinsma loste als altijd startschoten voor de 4 groepen, het eerste ’s morgens om 6 uur. ff Van 16 April tot 27 Juni kunt U jr bij Uw winkelier spaarzegels ff Ja kopen a f 0.25. ff V Een met 24 zegels, dus totaal ff s ZES GULDEN, volgeplakte ff H spaarkaart kunt U begin Juli in- g 5 ruilen tegen TWAALF entree- ff ff bewijzen tot een totale waarde ff g van ongeveer TIEN GULDEN. Zie toelichting elders in dit ff ff nummer. ff Critisch geluid. Een critisch geluid werd hierna gehoord uit de mond van het ere-lid, de heer H. Huisman, thans burgemeester van West- stellingwerf, die allereerst motiveerde waarom hij had gemeend t© moeten wei geren aan het verzoek een artikel te willen schrijven in het gedenkboek. Persoonlijk was spreker door de wegen, welke in de laatste tijd door de voetbal sport worden bewandeld, zoveel teleur gesteld en in zijn idealen zo zeer ge krenkt, dat het hem moeilijk viel de feestvreugde niet te bederven. Maar daar spreker voor jaren zeer veel mooie dagen in CABverband mocht be leven, wilde hij zich toch niet onthou den voor het spreken van een hartelijk woord. De jeugd van tegenwoordig heeft vaak heel weinig ambitie voor zaken van hogere orde. Er is een zo onmiskenbare hang naar 3de rangs za ken als bioscoop, film enz. en zo weinig verlangen naar zaken van hoger allure, dat het söms beangstigend is, daar dit ‘tot schade is van de jeugd zelf zowel als tot schade van het gehele Neder landse volk. Het feit, dat een groot gedeelte van de Nederlandse jeugd niet anders is geor ganiseerd in een sportvereniging stelt juist aan de leiders van deze verenigin gen, dus ook aan de bonden, grote eisen. Het beeld, dat de nieuwe koers van de KNVB laat zien, is echter wel buiten gewoon triest. Op professionalisme heeft spreker persoonlijk niets tegen, maar men moet het amateurisme niet haar idealen ontnemen. Spr. hoopt van harte dat de v.v. CAB niet door dit kwaad wordt aangetast. Dit is een aanbieding waar door U tientallen guldens bij het wassen van ontbijt- en tafellakens kunt besparen en toch bij elke maaltijd een brandschoon ontbijtlaken op de tafel kunt toveren. BROEDER AGNELLUS HAD BROMFIETS-ONGELUK Vorige week had broeder Agnellus (Sin- ne van der Weide) met zijn brommer tussen Meppel en Steenwijk een aanrij ding met een auto. Alhoewel de broeder zeer kalm reed, is de klap behoorlijk aangekomen en is hij met een lichte hersenschudding en een verbrijzelde knie in het ziekenhuis te Sneek opgenomen. Broeder Agnellus is kort geleden vanuit Hongkong in Bolsward gearriveerd om er een korte vacantie door te brengen. In 1933 vertrok hij voor het eerst naar China, waar hij 10 jaar in de Missie van Monseigneur Kramer werkzaam was, daarna 2% jaar in ’t concentratiekamp bij de Jappen, waarna hij voor herstel naar Nederland werd gezonden. In 1947 ging hij naar Hankow (Centraal China) In verband met de communistische drei ging werd hij in 1949 naar Hongkong overgeplaatst, waar hij als econoom de zorg heeft voor de Bijbelstudiecommis- sie, die bezig is met de vertaling van de bijbel in het Chinees. Naast dit werk had hij een grootman deel in de verzorging en repatriëring van de Missionarissen en Zusters, die door de communisten uit China werden verbannen. Ongeveer 3000 passeerden in de loop der jaren Hongkong. Na zijn herstel, dat naar verluidt, een paar maanden zal duren, hoopt de broe der weer spoedig naar Hongkong te kunnen vertrekken. Het bekende schilderstuk op paneeh voorstellende Salomo en de twee twis* tende vrouwen en de aan Deut. 16 ISl ontleende tekst „want die giften ver blinden de oogen der wiisen en verliidén die rechtvaardigen”, wordt momenteel door restaurateur Adema in Leeuwar den onder handen genomen. De kwali teit van dit schilderij, die door dikke I lagen vuil, bestaande uit vernis en stof, tot voor kort moeilijk te beoordelen I viel, blijkt zeer mee te vallen, zodat men mag verwachten, dat ook dit werk binnen zeer afzienbare tijd aanzienlijk I zal bijdragen tot de verhoogde luister i van het in kunsthistorisch opzicht zo I waardevolle stadhuisinterieur. W. H. K. Wilt U een beter bewijs hoe goedkoop U via onze post- orderafdeling uit bent dan met dit laken, dat nergens onder de drie gulden ver- eeuws handschrift het volgende op schrift: „IACOB GYSBERTS z. heeft dit kistemakerswerek gemaeckt. ANNO 1615”, Bestel (en word daardoor lid van onze postorderclub, waarna U regelmatig diverse aanbiedingen per post krijgt toegezonden) deze plastic ontoijtlakens óf ondoorzichtig in de kleuren groen, rood of blauw, óf doorschijnend met modern dessin voor Thans is dus het volstrekte bewijs ge leverd: Jacob Gysberts heeft de voor treffelijke „aankleding” van de prach tige raadzaal voor zyn rekening geno men. Het is de bedoeling, dat het door hem aangebrachte opschrift, dat bin nenkort uiteraard weer wordt bedekt, door een foto werd „vastgelegd Het is ongetwijfeld de moeite waard, dat men in het vervolg, behalve de I naam van de vervaardiger, ook het j juiste jaartal met betrekking tot de Laat Jantje of Pietje nu maar morsen, want met één streek van een natte doek is Uw ontbijtlaken weer als nieuw. Wij kochten een fabrieks- voorraad kleden van ondoor zichtig plastic met frisse bloemmotieven in de kleu ren groen, rood en blauw en verder alles wat er lag op het gebied van door schijnende plastic ontbijtla- kens in moderne dessins. I -’ll II E; NTS»*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 7