De bevrijding gevierd Het bevrijdingsfeest nadert Koor alleseen stijlvolle en waardige herdenking KRIS-KRAS door Nederland I Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Dinsdag 19 April 1955 Tj- de J. I I 1 ~1l| us hjoed p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 51e Jaargang No. 30 f Het monument te Makkum, na onthulling en kranslegging. 909000 73000 273000 60000 10000 22000 165000 22000 30000 34000 209000 361000 1345000 130000 Bezoek uit Thailand. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het muziekcorps der Schutterij geeft de raad der gemeente Bolsward te> ken nen, dat, nu de schutterij is opgeheven, hare diensten bij de oefeningen niet meer vereist worden. Toch wenst het corps als „Stedelijk Muziekcorps” bijeen te blijven. Het corps vraagt daartoe ’n jaarlijkse toelage uit de gemeentekas, groot f 500.B. en W. adviseren gun stig. Ook tegen het afstaan van de in geleverde uniformen heeft men geen be zwaar. Inplaats van de heer T. J. Swierstra, dir. der Rijks Zuivelschool te Bolsward, die door ziekte verhinderd is, zal de heer Dr. Schey, zuivelconsulent van Noord- Holland, (Hoorn) één dag per week les geven. Onder de naam „Nut en Genoegen” is te Bolsward een Vrijzinnige Jongelings- vereniging opgericht. Er zijn 30 idden. Richtlijnen en suggesties. Hoe moet de 5de Mei worden herdacht? In de richtlijnen en suggesties van het Nationaal Comité worden verschillende nuttige wenken gegeven. Voorop dient te staan, zoals in de aanhef al werd ge zegd, dat het een gemeenschapsfeest moet worden, waarbij dus zoveel moge lijk de gehele bevolking van een ge meente actief wordt betrokken. De vrij heid wordt herdacht en dat betekent ook, dat men tonen moet die vrijheid waardig te zijn. Onbeheerst en wanor delijk vermaak, of wel, populair gezegd „feestneuzenlol”, zijn in strijd met het karakter van deze herdenking. Maar aan de andere kant: het bevrij dingsfeest moet een ware vreugdeuiting zijn èn een feest van dankbaarheid. De lander kart worden meegevierd. Zoals boven reeds opgemerkt, bereikten ons reeds uit tal van plaatsen het bericht van goede en stijlvolle initiatieven. Het Nationaal Comité heeft zich tot taak gesteld deze viering aan te moe digen. Het heeft in Amsterdam (Gale rij 21, Amsterdam-C. een bureau, dat plaatselijke comité’s van advies wil die nen en het heeft richtlijnen opgesteld en suggesties verzameld en het wil al het mogelijke doen om te bereiken, dat overal in het land in de grote steden zowel als in de kleine dorpen, het feit van de bevrijding passend wordt her dacht. Dat doel verdient aller mede werking en aan die medewerking zal het zeker niet ontbreken. In vele plaat sen wordt immers reeds intens gewerkt door comité’s of gemeentebesturen. Blijvend herdenken. Zoals men dezer dagen in verschillende bladen heeft kunnen lezen, zijn hier en en fynt de meast- Briefje van tien naar 3 jaar terug. Drie jaar geleden heeft mej. W. Beerkens te Siebengewald bij werkzaamheden op ’t land een bankbiljet van f 10.verloren. Ondanks nasporingen werd het niet te ruggevonden. Haar broer heeft Donder dag bij het ploegen het verloren bankje daar nu pas blijvende gedenktekens op gericht om de gedachtenis aan geval lenen en bevrijding levend te houden. Overzien wij, wat er in dit opzicht in Bolsward en omgeving tot stand is ge bracht, dan moeten wij wel constateren, 1929 1700 1939 1700 1955 2000 te voorschijn gebracht. Het biljet bleek het driejarig verblijf in de grond zo goed doorstaan te hebben, dat het nog zeer toonbaar was. In wurch man fielt gjin hurd béd. 2de week April 1905 Nederlander, ongeacht zijn gezindheid, rang of leeftijd, deelneemt,” zo staat er te lezen in een foldertje, dat onlangs aan alle gemeentebesturen van ons land werd toegezonden door het „Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955". Dit comité, zeer breed van opzet en daardoor inderdaad nationaal, wil een beroep doen op ons volk om van de 5de Mei 1955 de tiende „verjaardag” van onze bevrijding, een waardige feestdag te maken. De regering heeft het goede voorbeeld gegeven; er zullen in Wage- ningen en in Amsterdam herdenkings plechtigheden worden gehouden, die een nationaal karakter zullen dragen. Dank zij een royaal gebaar van de Nederland se werkgevers zal op 5 Mei a.s. ieder een een extra vrije dag hebben. Het komt er nu nog op aan, dat in steden en dorpen plannen- worden gemaakt om de 5de Mei 1955 inderdaad tot een feest dag te maken, die door iedere Neder- rn wearde folie Ie oarloch. Mar dat men hier nergens met overdaad te werk is gegaan. Het tegendeel is eer bet geval. Goede uitzonderingen maken de gedenknaald in Wymbritseradeel in Folsgare en het bevrijdingsmonument te Makkum. Bolsward eerde de gevallenen met een weliswaar klein, maar toch verantwoord monument in het stadhuis, terwijl de bekende plaats aan de Mar- nezrjl op bescheiden wijze passend ge markeerd w.erd. Elders beperkte men zich in de regel tot het plaatsen van een memoriesteen, waarop' de namen van hen die vielen staan vermeld. Hoe meer de dag der bevrijding in het verschiet raakt, hoe meer betekenis de gedenktekenen krijgen. Het is daarom gelukkig, dat het nergens tot aesthe- tisch of anderszins onverantwoorde bouwsels is gekomen, maar dat de ge denktekenen over het geheel genomen passen in de omgeving, waarin ze zijn geplaatst. W. Smit gevraagd als Surinaams mi nister. De heer W. Smit uit Haarlem heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in het nieuw te formeren kabinet van Suriname als minister van Finan ciën. De heer Smit, die thans in dienst is van het Beheers-instituut te Amster dam, woont reeds vele jaren in Neder land, maar was voordien lange tijd in Suriname werkzaam. Het voorstel van B. en W. om het bou wen van een nieuwe loods bij de ge- meentereiniging in eigen beheer uit te voeren wordt na breedvoerige discussies aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. De tegenstemmers wensten openbare aan besteding. Volgens de heer Praamsma zou dit een besparing geven van 20 pet. Tractor sloeg achterover op bestuurder. Een zeldzaam ongeluk heeft de 27-jari- ge landbouwer, de heer A. de Vlaam te Strijen het leven gekost. Voor het eg gen van zijn akker had hij zijn tractor aangespannen met een eg en een z.g. sleep. Vermoedelrjk heeft hij de tractor op een gegeven ogenblik te snel laten lopen, welke snelheid door de eg en sleep niet kon worden overgenomen. De tractor kwam omhoog te staan, draaide om zijn brede as en sloeg achterover. De heer De Vlaam kwam onder de zwa re trekker terecht en was onmiddellijk dood. Eind vorige week herdacht menige plaats in Friesland het 10-jarig bevrijdingsfeest. Erg uitbundig was deze viering nergens, soms zelfs te sober. Werd bijv, in Sneek vrij algemeen gevlagd, in Bols ward zagen we slechts op enkele plaatsen het nationale dundoek. Het feit, dat het 10-jarig bevrijdingsfeest dit jaar een nationale manifestatie zal worden, zal aan de sobere viering van de plaatse lijke bevrijdingsdatum dan ook wel niet vreemd zijn. En wat de nationale viering in onze omgeving betreft, we behoeven maar te wijzen op de grootse plannen in Wonseradeel en menig gelukkig initiatief in andere omliggende gemeenten, om te constateren dat men ernst met de zaak maakt, al zal Bolsward zelf voor het programma op bevrijdingsfeest zie men elders in dit blad dit jaar in verband met de komende eeuwfeesten, slechts op be scheiden schaal het nationale bevrijdingsfeest vieren. C. N. V. heeft 200.000 leden. Blijkens de cflfers van de ledentallen van bon den, aangesloten bij het Chr. Nationaal Vakverbond, bedroeg het totale aantal leden van de Christelijke vakorganisa ties op 1 Januari van dit jaar 199.707. Drie maanden voordien was het ledental 196.679, zodat mag worden aangenomen dat het Chr. Nat. Vakverbond thans de 200.000 leden heeft bereikt. Meisje van dertien mocht even sturen. Een meisje van dertien jaar mocht van haar moeder in Amsterdam even haar auto besturen. Een aantal ongelukken was daarvan het gevolg. Twee meisjes op rolschaatsen werden omver gereden en daarna botste de jonge autorijdster tegen een geparkeerde wagen op. Een van de meisjes moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Tegen de moeder van het meisje, dat de auto bestuurde, is proces-verbaal opgemaakt. Extra-Stem van Ambon. De Stem van Ambon, het orgaan de stichting „Door de eeuwen Trouw”, is ter gelegenheid van het feit, dat op 25 April vijf jaar geleden de republiek der Zuid-Molukken werd uitgeroepen, met een bijzonder nummer verschenen. Aan dit nummer, dat 40 pagina’s telt en dat tal van mooie foto’s bevat, werken vele bekende Nederlanders mee. Schipper verdronken. Vrijdagmorgen is de 47-jarige schipper J. W., doordat hij over wat touwwerk struikelde, over boord geslagen van een motorschip van de fa Boelhouwer, toen het schip zich op de hoogte van Drievliet op de grens van Rijswijk bevond. De man, die aan het roer stond, kon de motor niet snel genoeg stoppen en riep, al varende, om hulp. Duiken van een brugwachter mocht niet meer baten. Nieuw anti-tankwapen voor Nederland se leger. Binnenkort zal het Neder landse leger de beschikking krijgen over een nieuw anti-tankwapen, dat in staat is de dikste pantsering van tanks op een afstand van meer dan 900 meter te doorboren. Het nieuwe wapen heeft een terugstoOtloze vuurmond van 106 mm en weegt nog geen 225 kg. Het kan daardoor gemakkelijk meegevoerd wor den op een jeep, vanwaar het ook afge vuurd kan worden, aldus de Legerkoe- rier. Het door Jentsje Popma vervaardigde monumentje in de Vierschaar van het stadhuis te Bolsward (tijdens de restau ratie in de trappenhal). De lammeren zijn bijzonder duur dit jaar. Een arbeider te Workum verkocht 3 lammeren oud 7 weken, voor f 13 per stuk. Op deze manier maken de houders van schapen goede zaken. Op 12 April viert Witmarsum het 25- jarig bestaan van het gemeentehuis. Burgemeester J. H. H. Piccardt ver wisselt Pingjum met Witmarsum als Woonplaats. Hij neemt zijn intrek op Aylva State, dat zo menig grietman van Wonseradeel heeft geherbergd. kear safolle jild brükt. En nou fan nou net mear itselde as dankbaarheid kan worden getoond door steun te verlenen aan de Stichting 1940- 1945, die omstreeks de vijfde Mei voor het laatst een beroep op ons volk wil doen. Als voorbeelden van feestelijkheden op de a.s. vijfde Mei noemt ’t comité vroeg in de morgen een jeugd-appèl voor scho lieren en jeugdorganisaties met een korte toespraak van de burgemeester bijvoorbeeld over wat voor de bevrij ding geofferd is en wat de jeugd kan doen om de vrijheid te behouden, muzi kale marsen door de feestelijk versierde straten, kinderspelen, kringdansen, sa menzang enz. Rond het middaguur zou, vooral in de Westelijke provincies een bevrijdingsmaal thuis kunnen worden gebruikt en in de middag zouden bijv, optochten kunnen worden gehouden met uitbeeldingen van typisch Nederlandse spreekwoorden, historische gebeurtenis sen, volksliederen etc. en een bevrij- dingsspel of op verschillende plaatsen wagenspelen. In de avonduren zouden een feestcon- cert een volksdansbal kunnen worden gehouden of gondelvaarten, lampion- of fakkeloptochten, eindigend op een cen traal punt, waar een groot vreugdevuur ontstoken wordt. Het Comité heeft er de nadruk op ge legd, dat het deze suggesties bedoeld heeft als voorbeelden van wat er geor ganiseerd kan worden op de bevrijdings dag en niet als richtlijnen. Plaatselijke comité’s kunnen, wanneer de plaatselij ke situatie dit nodig maakt, zelf wijzi gingen en aanvullingen aanbrengen. Hoofdzaak blijft, dat zoveel mogelijk iedere Nederlander op de vijfde Mei 1955 nadat aan de vooravond van deze feest dag de gevallenen zijn herdacht, deel kan nemen aan een waardige, maar feestelijke herdenking van de dag, waar op ons land na vijf bange jaren de vrij heid herkreeg. Een Rembrandt voor het Wadsworth Athenaum. Het Wadswordt Athenaum is door aankoop in het bezit gekomen van het „Portret van «en Jonge Man” door Rembrandt, dat door enkele des kundigen voor het portret van Rem brandt's zoon Titus gehouden wordt. Professor Rosenberg van de Harvard Universiteit is van mening, dat dit schil derij een van de mooiste werken van de grote Nederlandse schilder is, dat zich thans in Amerikaans bezit be vindt. ige ildingen greate bilangstelling hawwe. de sociologie de wittenskip is c.. en tokoarten fan de mienski Der wurdt dus foar deselde bilangen tsien i 1 r- i j i ts it jtld dat fan doe, DE ONTHULLING VAN HET MONUMENT IN SEPT. 1951 TE FOLSGARE. Burgemeester F. Tjaberings dankt de commissie voor het vele werk, verricht tot het stichten van dit monument. Op de bank van r.. naar 1.: Mr. H. P. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in Friesland, Mevr. Haersma Buma en haar zoon, achter de lessenaar de voorzitter van de commissie, de heer H. M. Gerbrandy van Nijland. Steenwyk wordt 700 jaar. Omdat op 23 Juli 1255 aan Steenwjjk stadsrech ten werden verleend, zal daar van 25 Juli tot 1 Augustus een feestweek wor den gehouden, waarvoor een ere-comité is gevormd, waarin tal van notabelen in den lande zitting hebben genomen. Bols wards Nieuwsblad Op het platteland heeft men de laatste jaren groenten leren eten, vroeger wa ren het alleen aardappelen, bonen en erwten. Hwat hat Qabe Skroar foar lju ut bi as wichtichste taek it dekoarum oan bipaelde dingen to jaen, tsjinwurdich is dit in funksje, dy’t krêftige jonge minsken folslein yn bislach nimt. It dekorative is mar lyts mear en wurdt alhiel oerskade troch de saeklike en technyske funksje, dy’t dit ambt yn de tsjinwurdige tiid meibringt. As men yn in greate stêd as Grins, yn Arnhim en safolle oaren Boargemasters bineamt, fuortkomd üt arbeidershüshal- dingen, dan is der wol hiel hwat foroare. Dc bistjürskwaliteiten, de deskundigens Waardig feest. „Het leed in de bezettingsjaren en de strijd om onze vrijheid hebben in ons volk het gevoel van saamhorigheid ver sterkt; onze gemeenschappelijke inspan ning was gericht op het herwinnen van de vrijheid. Laat de dag, waarop wij het bereiken van dit doel herdenken, dan ook een ge meenschapsfeest zijn, waaraan) iedere De premier van Thailand, thans op een wereldrondreis wordt eind Mei of begin Juni in Den Haag verwacht. komrne nou earst en de namme fan heit of omke docht safolle net mear as it wol plichte to wêzen. Hjir yn Fryslan is mei in inkele ütsündering it korps alhiel op de nije tiid ynsteld en men kin tige mak lik respect opbringe foar dizze hurdwrot- tende groep bistjürders, dy’t harren mei oerjefte jowe oan har taek har gemeente foarüt to bringen. Hja steane ek folie tichter oan it folk en binne folie mear populair en by de measten yn gunstige sin. Wy hawwe hjir in lyts setsje Boarge- master van Tuinen hawn nei de bifrijing, dy’t syn wurk yn Dokkum fuortset hat. En hwa nou sjocht hwat dêr yn tsien jier ta stan komd is, fakentiids mei in bifol- king, dy’t swier to rissen wie, nimt yn stilte syn petsje óf foar it bannige wrotten fan dizze roune en nommele jonge Fries, dy’t fan dit wurk de great? motor west is. En sa binne der hiel hwat gemeenten yn Fryslan, hwer’t de earste Boarger fan de gemeente syn titel net krige mar fortsjin- ne hat en hwer de earbied en achting fan de bifolking spontaen ütgiet nei har Boar- gemaster. Dat is in wichtige foarütgong, dy’t foar it algemien wolwêzen hege lof fortsjinnet. Net oars is it mei it wurk fan de Pro- vinsiale bistjürders en tsjinsten. Dat is hast net mear to forgeliken mei de foar- oarlochske tiid.In stream fan ynitiativen komt üt de Fryske haedstêd wei en fynt syn wegen nei it lytste doarp en ófgelegen hoeke. It is tige learsum dit for- skynsel ris to bisjen oan de han fan de provinsiale begreatings oer inkelde jier- ren. As wy de sifers fan trije jierren, fan 1928, 1939 en it jier, hwer’t wy nou mei dwaende binne, ris neistmekoar lizze. dan komt dit tige düdlik üt. Wy krije dan it nêststeand listke: Totale ütjeften it bliuwt klear, dat der ek vi mear jown wurdt as foar d< bilangriker is, dat ek dêr de geast folie positiver en demokretysker wurden is. Der binne yn Ljouwert gjin autoriteiten meat op it provinsjehüs, ay’t yn in hege toer setelje, hja binne foar eltsenien ta- gonklik en tsjinstré. De hege huodden en swarte jassen sjocht men mar inkel mear, mar de minsken binne folie tasjitliker en aktiver wurden. En der wurdt stuf arbei- de, der wurdt hwat presteard, hja sitte der boppe-op. De tiid fan holle leuzen is foarby, de lju wolle „wat sjen en krije hwat to sjen. de alderwetske politike pra ter fynt gjin fiskwetter mear, deskundi gens en bistjürskrêft, dat binne de mun ten, dy’t yn ’e moderne tiid de measte wearde hawwe en it lan en de provinsje is der goed mei üt. Ek de gemeenten, dy’t it foarrjocht hawwe in boargemaster oan it stjür to krijen, dy’t aktyf en .bislütfear- dich is, witte hwat dat foar in gemeente wurdich is. Dit faset fan de nije tiid kin skoan mun ster je tsjin eardere tiden en wy hawwe dizzer dagen ek dêrom mei in bliid gefoel de tsien jier fan in fredich Nederlan en Fryslan oitocht. Tige düdlik is it feit, dat de sosiale for- haldingen greate bilangstelling hawwe. As de sociologie de wittenskip is om de noeden en tokoarten fan de mienskip to forbetterjen, dan mei men sizze, dat dizze tsien jier üs wer in ein foarüt brocht haw we. Hwant de posysje fan de swaksteriyn it maetskiplik libben is better wurden. De aide minsken hawwe stipe krige, dy’t eartiids net bistie; party siken wurde gau wer en better holpen troch de wettelike rigels, de arbeider is in stik heger kommen to stean, de krotten fine gjin fordigeners mear, allinnich bistriders. de wegen en forkearsmiddels binne stikken better, it algemiene libbenspeil is gans heger, de greate massa kriget in greater diel fan alles, hwat de neioarlogse wrald opbringt, de tsj instelling tusken earm en ryk is lang sa great net mear. In typearend forskil sit ek yn de funksje fan de oerheit en har organen. Dizze is op alle terreinen fan it libben folie positiver wurden, har macht is tige tanomd en har ynfloed gans grea ter wurden. Wie eartiids in gemeentebi- stjür fakentiids in konservatyf illemint yn it libben mei in biheinde taek op technysk gebiet, sünt de bifrijing waeit üt den Haech, Ljouwert en de ünderskate ge- meentehuzen in oare wyn. Wie yn eardere tiid mannieb boargemaster in ornamint yn de gemeente, ornearre paelde formiddens, mei „MEI IN BLIID GEFOEL” Wer stiet de blauwe loft en de kalde Noardewyn boppe de greiden lyk as tsien jier lyn. Skiep en lytse keppels hokkelin- gen jowe al hwat keu- oan it fjid, jarre- bakken en dongweinen dogge har need- saeklik wurk, de Ijippen en skriezen binne al wer drok dwaende. Tsien jier fan fre- de binne oer lan en folk hinnegien en hawwe hiel hwat foroare. Der is in bulte om bliid mei to wêzen en tankber, der is hiel hwat, hwat ek nou noch wachtet op de died. Mar frij en algemien hat men de yndruk, dat it jier 1955 ek de ynset wurde sil fan in oare tiid en oare forhaldingpn ek al is de xalinder net it krekte ynstre- mint om soks oan to jaen. Alle ding hat syn tarieding en syn o-rsaek yn it forline en komt de ófwurking dan hat it syn oan- kundiging al in skoftke hawn. Ütjeften Bistjür Forkear en Forfier Ekonomyske Saken Folkssounens, en Sosiale Saken Folksüntwikkke- lihg, opfieding en kultuer 23000 Kind verdronken in zwembad. Donder dagmiddag omstreeks kwart over vier is in de overdekte zweminrichting „Het Velserbad” te Velsen de tienjarige jon gen P. M, V. uit Velsen-Noord verdron ken. Het kind lag in het diepe bad en over de oorzaak van dit ongeval tast men nog volkomen in het duister.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1