I H.M. Koningin Juliana verjaart KRIS-KRAS door Nederland GEHARREWAR OP DE BANDUNGSE CONFERENTIE üs hjoed p p to sizzen H.H. Adverteerders Blommetael Buitenland/ Overzicht China lanceert liet begrip Moskou zou conferentie op prijs stellen Mijn Schild ende Betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer Op U zo wil ik bouwen Verlaat mij nimmer meer Dat ik toch vroom mag blijven Uw dienaar t’ allerstond De tirannie verdrijven Die mij mijn hart doorwondt J£EN aantal op het Westen georian- teerde landen als Irak, Turkije, Pa kistan en de Philippljnen viel op min of meer scherpe wijze het communis me aan; scherp in het bijzonder was Jamali, leider van de delegatie van Irak die o.a. zeide, dat onder het oude Wes terse kolonialisme nog altijd de moge lijkheid bestond dat de smartkreten van een onderdrukt volk naar buiten door drongen, maar dat onder de communis tische overheersing die kreten niet eens gehoord mochten worden. Nog nooit gevlogen, toch de lucht in B e v r ij <1 i n g s d a g op 5 Mei onze drukkerij gesloten is, moeten copy en advertenties voor ons nummer van 6 Mei zo vroegtijdig mo gelijk, in elk geval reeds c STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „co-exlstentie” UIT het bovenstaande bljjkt intussen wel dat de anti-communistische, reeds met het Westen verbonden Azia tische staten zich ter conferentie duch tig hebben geweerd. Maar men moet niet vergeten dat dit niet de allergroot ste staten waren, integendeel, eigenlijk de zwakste, die juist om deze zwakheid een toevlucht bq het Westen hebben ge zocht. Tegenover de scherpte, waarmee deze landen partD kozen, stond een be trekkelijk gematigde houding van de communistische landen, met aan het hoofd China. en Correspondenten ■H 1 Ml frj Vrijdag 29 April 19'5 51e Jaargang No. 33 Ter PTT. Abonnementsprijs f 1.60 per kwaruil (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mns Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Knaap met autoped gevallen en dode lijk gewond. De 8-jarige Gerard Hof stede is te Hengelo vlak bij de ouder lijke woning, zo ongelukkig met zijn autoped komen te vallen, dat hq' enkele uren nadien is overleden. De jongen had het stuur van de autoped in de maagstreek gekregen, waardoor inwen dige verwondingen waren ontstaan. De vorige premier Mendès France kan met voldoening op het accoord zien, dat de Franse en Tunesische delegaties dezer dagen ten opzichte van de binnen landse zelfstandigheid van Tunesië slo ten. Het is eigenlijk zijn werk. De Tu nesische extremisten ,te Bandung ver tegenwoordigd, hebben daar wel tegen de overeenkomst geprotesteerd, doch de gematigde partij is de sterkste in Tu nesië. Men wacht met belangstelling de reactie der Arabische landen af, want wat Tunesië nu krjjgt, is niet de volledige onafhankelijkheid, waarom de conferentie te Bandung vroeg. Der stiet in stive Noardewyn, It sprutend grien, dat klomsk noch kwynt, Bliuw soarchfolle eagen tryst en dróf, As ’t sicht gie oer it Keukenhöf, Ken soks gjin wünder hjltte? Hat mannichien de moed forlorn. Hja krije wer hoop, sjoch Flora’s berr, Wieuw’ glimkjend üt ’e fierte. Wy witt’ it wol ’t libben is wreed, Mar God wevet it moaiste kleed, Foar dy’t der net foar wurken. Wy leauw’ ek üs forjit Hy net, Kliuw op, kliuw op, üs mêdde hert! En sjong wer lyk de ljurken. Wy kin de hurd net misse. Lykwols, it boadskip wurdt meidield, De bollefjilden tsjoen it giel. Fan prealjende narcissen. It fatsoen is djür, binammen by de goudsmid jongen werd direct naar het Stadszie kenhuis te Hoorn overgebracht, waar hij aan de gevolgen van dit ongeval is overleden. ten om dat vredesverdrag te sluiten en daarna zou de mogelijkheid om een conferentie van de hoofden der regerin gen te beleggen kunnen worden onder zocht. Deze voorzichtige taktiek wordt overal voorgestaan door de Ver. Staten, waar men nog altijd vermoedt, dat de Russische zet met het Oostenrijkse vre desverdrag slechts beoogt West-Duits- land op het laatste moment nog uit het westelijke defensiesysteem weg te lok ken. Bondskanselier Adenauer heeft echter nog eens nadrukkelijk zijn trouw aan de Parqse accoorden betuigd. BU de verkiezingen in Neder Saksen hebben de sociaal democraten, die te gen de accoorden zijn, aanzienlijke winst behaald, de christen-democrati- sche unie van dr Adenauer echter aan zienlijke verliezen geleden. De conferentie te Bandung van Aziatische en Afrikaanse staten is Zondag geëindigd na nogal wat geharrewar over het slot-commu- niqué, vooral wat de zinsnede daarin over het kolonialisme be treft. Er zijn op de conferentie on in dit communiqué zoveel kwes ties ter sprake gebracht en de besprekingen hadden zoveel aspecten dat het veel te veel ruimte zou vergen om ze alle te behandelen. Dat is trouwens ook niet nodig, want het zijn alle kwesties, welke herhaaldelijk in de politiek aan de orde komen. Een der belang rijkste punten was dat van het reeds genoemde kolonialisme waar over een fel meningsverschil viel te constateren. Overigens had Jamali als hij had gewild, een neiging tot kolonia lisme heel dicht bjj Bandung zelf kunnen ontdekken. Want Dja karta onthoudt Ambon de rech ten als deelstaat en eist Nieuw Guinea op waarmee de confe rentie zich accoord verklaarde waardoor echter de Pajx>eas aan een regime zouden worden onder worpen, dat zeker een feller ko lonialistische tint zou hebben dan het tegenwoordige Nederlandse bewind. Hij wees er o.a. op, dat Rusland in Azië uitgestrekte gebieden van Turkestan onder zqn heerschappij had gebracht. de Franse gebieden in Noord Afrika onafhankelijkheid te verlenen. Maar zeer belangrijk was toch wel, dat ook een aantal landen het communistisch kolonialisme scherp veroordeelde en dat deze kwestie de opstelling van het slot communiqué vertraagde. Want het was de premier van Ceylon, van een deel van het Britse Gemenebest dus Sir John Kotelawala, die in het slot-communiqué naast het Westerse ook het communis tische kolonialisme wilde veroordelen. Hjj beschouwde bijv, de Oost-Europese staten als Tsjecho Slowakije, Polen, Hongarije, Roemenië en hij had ook de Baltische staten kunnen noemen als door Rusland beheerste koloniale ge bieden. Natuurlijk was de premier van rood China het hiermee niet eens, maar evenmin de man van het Aziatische neutralisme Nehroe, de premier van In dia, die o.a. het wat vreemd aandoende argument gebruikte, dat de Oost-Euro pese staten toch alle lid waren van de V. N. en diplomatieke betrekkingen met andere landen onderhouden, hoe zou men dan van kolonialisme kunnen spre ken; alsof deze Oost-Europese diploma ten geen communisten waren, door communistische regeringen afgevaar digd, welke zich slechts met steun van Moskou in hun landen kunnen handha ven. Maar men vond tenslotte een zin snede waarin een algemene veroorde ling van het kolonialisme, zonder dit be grip scherper te omlijnen, werd uitge sproken, welke aller instemming ver wierf. Straks sjogg’ wy *t kleed wer fris en krees, It hyacint-wyt, it krokos-pears, It flamjend tulp-skarlekken. Ken oait in geef moedjowend byld, Sa freonlik moedich Ijocht en myld, Ta mêdde herten sprekke? Drie uur lang heeft Maandagavond de twintig-jarige Maude Agnani, die nog nooit had gevlogen, met een gestolen vliegtuig boven Engeland gecirkeld. Met een achtervolgend toestel op zijn hielen draaide de vluchteling laag bo ven de binnenstad van Londen zijn rondjes. De vluchteling zag kans Het Kanaal behouden over te steken, maar kreeg kort na middernacht moeilijkheden. De inwoners van Onnaing hoorden een toe stel, dat blijkbaar een landingsplaats zocht, hierbjj kennelijk te laag daalde, tevergeefs trachtte weer hoogte te krij gen en toen te pletter sloeg tegen het dak van een woonhuis. Dit huis en de twee aangrenzende huizen vatten vlam en brandden grotendeels uit. Twee kinderen van 9 en 10 jaar en een vrouw kwamen daarbij om, het leven, evenals de piloot. Twee andere mensen werden gewond. Het lijk van de piloot werd pas Dins dagmiddag gevonden, onder het wrak van het toestel. De schade is aanzien lijk; het vliegtuig alleen had ruim twee en een half millioen gulden gekost. WOENSDAGMORGEN 4 MEI met de eerste postbestelling, of ten kantore tot 10 uur, worden bezorgd, daar anders niet voor plaatsing kan worden ingestaan. RED. EN ADM. BOLSWARDS NIEUWSBLAD Kers voor vijf cent. Het proefstation te Naaldwijk heeft aan de fruit- en groenteveiling Naaldwijk de eerste ker sen aangevoerd. De vruchten brachten vjjf tot zes cent per stuk op. Eindhoven looft cultuurprijs uit. bevordering van de scheppende kunst in Eindhoven, heeft de gemeenteraad van die stad besloten om (met ingang van 1954) een jaarlijkse cultuurprijs uit te loven ten bedrage van f 2500. De prijs wordt ieder jaar slechts voor een bepaalde tak van kunst uitgeloofd. In 1955 is de architectuur aan de orde. Maar dat verhindert niet, dat alle ter conferentie aanwezige landen in de slotresolutie Nederland uitnodigden weer met Indonesië te gaan praten over afstand van Nieuw Guinea aan Djakarta zoals Frankrijk verzocht werd TAIT kan er op wjjzen, dat sedert Mos- U kou het Oostenrijkse vredesverdrag in het spel bracht, dr Adenauers poli tiek aan sympathie in West-Duitsland heeft ingeboet. De bondskanselier had eigenlijk een overwinning in Neder Saksen nodig gehad omdat daar nu de socialisten aan het hoofd van een coa- litie-regering staan en een ommekeer de chr. dem. unie, liberale partij en Duitse partij aan het bewind zou hebben gebracht, die dan door haar vertegen woordigers in de Bondsraad, daar dr Adenauer weer de tweederde meerder heid zou hebben verschaft, welke hij nu mist en nodig kan hebben om be paalde uitvoeringswetten der Parljse accoorden er door te krqgen. Het is nog mogelijk, dat de socialistische re gering van Neder Saksen het veld moet ruimen, maar dan zou de coalitie-groep van dr Adenauer steun van andere par tijen moeten krijgen en dat is twijfel achtig. In Frankrijk hebben in de tweede ronde der cantonnale verkiezingen de Gaullis ten zware verhezen geleden en werd enige versterking der linkse groepen geconstateerd. 4 Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad QCHOOF te Bandung de Chinese pre- mier de idee van het vreedzaam naast elkander leven naar voren, te Moskou deed de Russische premier maarschalk Boelganin dat bijna tege lijkertijd toen hq op vragen van weste lijke journalisten verklaarde, dat hij be reid was tot een conferentie der hoof den van de regeringen der Grote Vier op elke datum die Eisenhower of Eden maar zouden noemen. Het Westen staat ook tegenover deze uitlating wat voor zichtig. Om de ware bedoelingen van Moskou met het Oostenrijks vredes verdrag aan de weet te komen, wil het daarover eerst een ambassadeurs-con- ferentie beleggen, als deze bevredigend verloopt, zouden de ministers van bui- I tenlandse zaken elkaar kunnen ontmoe- Rijk te geven vergoeding voor de kosten Hwat hat (jabe Skroar yELFS inzake de Formosa kwestie was de Chinese premier zeer gema tigd toen hij meedeelde, wel bereid te zijn daarover met Washington te on derhandelen, later verduidelijkte hij dit echter door er aantoe te voegen, dat „zijn aanbod niets veranderde aan Chi na’s souvereine recht Formosa te be vrijden”. Zijn aanbod kan dus waar schijnlijk niet zo heel veel om het lijf hebben, maar de Pakistaanse premier met wie Tsjoe En Lai ook over deze kwestie had gesproken, vertelde nog, dat het alleszins de moeite waard voor Amerika zou zijn om eens met Peking te praten. Bar daarop gesteld zijn de Amerikanen niet, omdat rood China bij dit overleg de Chinese regering op Formosa niet betrokken wil zien, en Washington zijn bondgenoot Tsjang Kai Sjek toch niet in de steek kan laten. Wel schijnen de Amerikanen bereid wat water in hun wijn te doen wat de eilanden Quemoy en Matsoe betreft, die zij door Tsjang Kai Sjek zouden willen doen ontruimen maar die heeft daarin geen zin. Ken nelijk willen de Amerikanen wel aan bepaalde wensen van Engeland tege moet komen, maar ernstig betwijfeld mag worden of zij zover zouden willen gaan als de reeds meer genoemde pre mier van Ceylon, Sir John Kotelawala te Bandung achter de coulissen heeft geopperd, n.l. dat het bewind over For mosa zelf gedurende enige jaren door de Ver. Staten of de vijf landen, van Colombo zou worden gevoerd, waarna er een volksstemming over de onafhan kelijkheid van het eiland zou kunnen plaats hebben. Het plan heeft ongetwij feld zeer aantrekkelijke kanten, maar niet voor de Ver. Staten, die Formosa in hun verdedigingsgordel in het Verre Oosten hebben opgenomen en het is wel zeer de vraag of rood China het begrip co-existentie een zo verre strekking zou willen geven, dat het bereid zou zijn van een inlijving van Formosa af te zien. Dodelijk spel. Terwijl een viertal jon gens zich Dinsdag vermaakten met een uit een oude hengel vervaardigde speer, werd de 14-jarige Adri van der Neut te Medemblik in het oog getroffen. De speer drong door tot in de hersenen en veroorzaakte daar een bloeding. De 1 dood. die de gemeenten en kringen maken voor de B.B. De vergoeding van fl. wordt niet gegeven aan cursisten, be horende tot de politie of de beroeps brandweer, omdat dit personeel zijn op leiding in diensttijd kan ontvangen. Bouw FM-zender begint. In opdracht van PTT te 's-Gravenhage heeft archi tect P. de Vries te Leeuwarden een ont werp gemaakt voor het bouwen van 'n radiozendstation FM te Irnsum. Het werk wordt uitgevoerd door de firma P. Vrölich en Zn. te Harlingen. Nog deze week zal er met het werk worden aan gevangen. Familie Hordijk. De familie Hordijk uit Monnikendam is in Los Angeles aangekomen. De vroegere groenteman uit Monnikendam, die tijdens de bezet ting vijf Joden verborgen heeft gehou den, werd Zaterdag aan het Union Sta tion in Los Angeles afgehaald door de heer Allen H. Rabin, die heeft beloofd het gezin aan een woning en Hordijk aan een baan te helpen als beloning voor zijn houding tijdens de bezet ting. Overleden na overval. In het zieken huis te Breda overleed de 65-jarige Marie Bom aan de verwondingen, opge lopen bq de roofoverval in haar winkel in de Vismarktstraat op 17 April. De overvaller, de 68-jarige zwerver L. H. S. heeft een volledige bekentenis afge legd. Het is ook gebleken, dat hij reeds enig wisselgeld uit de winkellade had gestolen op het moment, dat hij door de nicht van het slachtoffer werd ver rast. FM-zender in Friesland. In het Friese dorpje Irnsum wordt thans begonnen met de bouw van een F.M.-zender met een eigen studio. Vrjj tot 8 Mei. De minister van oor log heeft beslist dat aan militairen, die aangewezen zijn om Zaterdag deel te nemen aan een plechtigheid ter ere van de verjaardag van de koningin, bewe gingsvrijheid wordt verleend van het tijdstip af waarop hun dienst eindigt tot Dinsdag 3 Mei. Zij moeten per eer ste gelegenheid na 06.59 (geen D-trein) terugkeren. Achter autobus om overgestoken. Woensdagmiddag is op de Maasdijk een ongeval gebeurd, waarbq twee doden zijn te betreuren. De 40-jarige mevr. Jonkman uit ’s-Gravenzande en haar 10- jarig zoontje staken, na uit de WSM- bus te zijn gestapt, achter de bus om de weg over en werden door een per sonenauto aangereden en op slag ge- Kennelijk was het hun gemeenschappe lijke taktiek om door deze matiging bij de andere landen de indruk te wekken, dat alle verhalen over communistische expansiezucht maar lasterlijke verzin sels waren. Zq wilden niets liever dan vreedzaam met hun buren leven, be geerden hun gebied niet en Tsjoe En Lai wees er nog op, dat in zqn land iedere godsdienst werd gerespecteerd. Waarnemers ter conferentie wisten te vertellen, dat deze communistische tak tiek stellig indruk heeft gemaakt op de Aziatische staten en dat als de nei ging tot een neutralistische houding bq sommige dezer landen is versterkt, dit eerder te danken zal zijn aan Tsjoe En Lai dan aan Nehroe die geen geweldige indruk maakte. Het begrip van het vreedzaam naast elkaar leven (co-exis- tentie) zoals de Chinese premier dat poeslief uiteenzette, leek ook zo verlei delijk, maar betekent toch maar, dat de kleine buren van de Chinese kolos, de ogen zouden moeten sluiten voor de ge varen, welke hun van de zijde van hun enorme en zwaar gewapende buurman zouden kunnen dreigen en zich daarte gen niet zouden mogen beschermen door zich met het Westen te verstaan. Wel zouden de Ver. Naties moeten open staan voor het lidmaatschap van alle landen zoals bekend is rood China nog niet toegelaten en al had men ter conferentie critiek op dit lichaam, men begeerde dat lidmaatschap toch zeer. Waarschijnlijk hoopt men via dit orgaan op Westerse medewerking bq het ontwikkelen van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden voor Azië en Afrika van zo groot belang en niet minder langs dit kanaal de econo mische hulp, welke Washington nu voornamelijk voor Azië bestemd heeft, te leiden. Deze zou, als men te Was hington zelf moet aankloppen misschien zekere verplichtingen jegens Amerika meebrengen, wat tal van Aziatische staten wensen te ontgaan. Tankschip gezonden. Op het Ijssel meer, ongeveer acht kilometer ten Wes ten van Lelystad is Zondagmorgen een tankschip gezonken door de overko mende golven. Een vissersvaartuig uit Bunschoten heeft de bemanning aan wal gebracht. Meisjes drinken lysol als hoestdrankje. Twee zusjes, de 6-jarige K. van de V. en de 4-jarige H. van de V. zqn Zondag middag in allerijl naar het Koningin Juhana-ziekenhuis te Hengelo vervoerd toen bleek dat zq uit een, in een vuil nisemmer gevonden, flesje met onver dunde lysol hadden gedronken. De meis jes verkeerden in de veronderstelling, dat het een hoestdrankje was. Bezwaar tegen subsidie voor Den Haag- Bloemenzee. De Stichting Den Haag- Bloemenzee heeft haar werkzaamheden voorlopig stopgezet, omdat het provin ciaal bestuur bezwaar heeft tegen een subsidie van f 35.000 voor het bloemen- feest uit de gemeentekas van Den Haag. GS zijn van mening, dat met het feest uitsluitend particuliere belangen zijn gebaat en dat de gemeentelijke finan ciële bijdrage niet in een juiste verhou ding staat tot de bijdragen van der den. Protesten tegen verkenning van Griend. De mogelqkheid om de zandplaat Griend te gebruiken voor oefeningen van de luchtmacht op gronddoelen zal worden onderzocht, heeft mr. F. Kranenburg, de staatssecretaris van Oorlog, Vrijdag middag tijdens een te Leeuwarden ge houden persconferentie meegedeeld. De vereniging tot behoud van Natuurmo numenten heeft hiervan met grote schrik kennis genomen, omdat de Griend al sinds 1916 eigendom van deze vereniging is. Het is een van de groot ste vogelbroedplaatsen van ons land. Kleine vergoeding noodwaehter B.B. j Cursisten, die zich bij de Bescherming Bevolking laten opleiden tot noodwach- ter krijgen een vergoeding van één gul den per cursusoefening. Dit blqkt uit j de toelichting op een bij de Kamer in- 1 gediend wetsontwerp inzake de door ’t Daar in verband met de Bezoek Z. M. Ko- ning Gustaaf Adolf en H. M. Koningin Louis» van Zweden aan Nederland. De aankomst op het Centraal Sta tion te Amster- dam.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1