„WER BINN’ DE FJILDEN GRIEN.. KRIS-KRAS door Nederland SAMEN HERDENKEN, SAMEN VIEREN Kerkedag Witmarsuin Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Maar men doe liet vooral stijlvol üs hjoed p Deadlik ungelok o Hwat hat Qabe Skroar No. 34 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND to sizzen 1 Dinsdag 3 Mei 1955 51e Jaargang Slechts 100 muziekliefhebbers profiteer den van het concert in de Grote Kerk door mej. W. van Emminckhoven (zan geres), L. v. d. Tand, concertmeester van het residentieorkest (viool) en de heer Secrève, org. van de Remonstr. Kerk te Den Haag. Gegund aan W. de Jong te Lemmer het afbreken van een loopbrug en het ma ken van een ijzeren draaibrug te Lol- lum voor de som van f 1111.11. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J, OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451-N* 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Wy lizze op har stien üs simp’le blommen En om har oantins wurdt üs tankliet spoun, Hwant troch har striid is üs de frede kommen En troch har dea ha wy de frijdom woun. Wer binn’ de fjilden grien fan nije Maeije, Wer leit it bloeisel oer it apelhóf, Wer sjogg’ wy fügels troch de loften saeijen, Wer sjongt it jier om grêven griis en dróf. Wês wekker, feint, de slavejacht is iepen. Wês wekker, hark, in stap giet om it hüs. Al moannet ek de lea ta rest en sliepen, Wês wekker, wit dyn boalen to üntwiken. It lén strüpt ünder en it grien gespüs Mei ’t minste rap regearret op ’e diken. Mar wês net ien fan nimmen en fan jaen: Wês partisaen! ren. Toen de stoet na twee minuten stilte terug kwam, zochten ze nog ple ten Wij hopen, dat men dit jaar meer eer bied zal tonen door öf mee te doen öf thuis te blijven. Doet men aan de tocht mee, dan verlate men deze op de terugweg niet halver wege, maar lope men zo mogeljjk mee, totdat deze ontbonden wordt. Evenals verleden jaar wordt ook nu weer na afloop van de stille tocht een herdenkingssamenkomst gehouden, dit maal in de Martinikerk. Velen zullen na de tocht behoefte hebben aan medi tatie en we verwachten dan ook niet Hear, héld üs Heitelén Jins oantlit ta, Wol oer üs hjoed en oer üs takomst weitsje, Dat wy to ninter stoun forslave reitsje Oan ’t blyn gewelt, as dy ’t üs jage ha. Hear, sparje üs lén, sa lyts as it der leit; 't Mei foar de wréld wol earm en warleas lykje, Mar lit gjin oarmans goed syn hén forrykje, En héld syn gong by leafde en minsklikheit. Hear, seingje Jo üs folk en meitsje it great, Mei frije minsken, nei Jins byltnis stalle: Lit mei dy frijheit Fryslén stean en falie En bliuw üs nei yn alle need en dead. Ut: Kantate foar de Deadebitinking. Tekst: D. A. Tamminga en F. Schurer. Fijén, nou’st üs pleatsen baernst En üs klokke-brüns toraenst, Fiedsel foar dyn wreed kanon, Fjürslach foar dyn peleton, Fijén, fijén, yn üs hert Stiicht de stim fan it forset. Bevrijdingsdag. Voor het gemeenschappelijk feestpro gramma op de 5de Mei aanvangt, zullen er afzonderlijke kerkelijke gelegenheids- diensten worden belegd. In de Martini band, ieder naar de eigen school om te worden getracteerd. ’s Avonds. 's Avonds zal er om 8 uur op het Broe- replein een volkszangavond worden ge houden. Onder leiding van Willem Zonderland van Leeuwarden zal hier n.l. een sa- menzang-programma worden afgewerkt waarbij begeleid door een ensemble van de Schutterij vaderlandse liede ren zullen worden aangeheven. Na afloop staat de Muziekver. „Oranje” gereed om aan het hoofd van de stoet de deelnemers naar plan-Noord te gelei den, waar een vreugdevuur zal worden ontstoken. A.N.W.B.-Wegenwacht op 5 Mei vrijaf. Op 5 Mei, de dag waarop Nederland de tien-jarige herdenking van de bevrij dingsdag viert, zullen ook de ANWB- wegenwachten vrijaf hebben. Die dag zal men de gele pechbestrijders, waar van er destijds verschillenden een ac tieve rol in de bevrijding hebben ge speeld, dus tevergeefs op de weg zoeken. Zij zullen die dag allen aan de feeste lijkheden in hun diverse woonplaatsen kunnen deelnemen. Mr Stoffels naar Djogja. Mr. P. Stoffels de verdediger van enige Ambonese lei ders in het proces te Djogja, is Zondag middag half drie per KLM-vliegtuig naar Indonesië vertrokken. It hert is net gerêst foar’t it yn ünrest is. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 4e week April 1905. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hear, jow üs folk Jins seine, dat it nea Yn oermoed en yn greatskens oer de mjitte In minske op ’t heechst forearje en Jo forjitte Op ’t spoar fan haet, dat delbücht nei de dea. s Middags. ’s Middags is er voor de leerlingen der lagere scholen een feest georganiseerd op het ijsbaanterrein, waar onder lei ding van het onderwijzend personeel kinderfeesten worden georganiseerd. De leerlingen van ulo-scholen, HBS, LTS kunnen deelnemen aan te organi seren wandelmarsen, terwijl er voor de kleuters om 2.30 uur in Ons Gebouw een poppenkastvoorstelling zal zijn. Donderdag 27 April waren er te Bols- wardt nog 5000 kiévitseieren aange voerd. Prijs 15-16 cent. H. de B. te Zurich reed met zijn voer tuig zonder veren te hard door het dorp, deswege volgde bekeuring. De Bolswar- der kantonrechter vroeg f 2 of 1 dag. Mar nou’t it Maitiid wurdt en sleatten blinke Riist üs de neare tiid klear foar it each, Hjoed wolle wy üs fallenen bitinke, Fan hwa’t gjinien dit foarjier kommen seach. Wês wekker, faem, it siket om it léste. Slacht dy it herte net yn lüd alarm? Lit fügelfaeijen oan dyn hurdsté rêste. Forachtsje boantsjelapen en lakejjen En bliuw in beaken yn de swiere stoarm Dy’t teisteret üs kostbere kontrijen. Mar büch dy net yn litten en yn dwaen: Wês partisaen! By de trouwerij fan ’e hear Gerben A. Draaijer to Tsjerkwert soe in toer- wein fan ’e LAB famylje fan ’e breuge- man ophelje en dêrom swaeije foar de brêge oer it Van Panhuyskanael tichte by Tsjerkwert. Wylst de autobus efkes dwars oer de wei stie, kaem in motorrider, de hear Ulbe Yntema fan Warkum, mei in gys- tende gong oer de brêge riden en botste der tsjin de LAB-bus op. De forwoune waerd mei de sike-auto nei it St. Ant. sikehüs to Snits brocht. De (liende) motor wie alhiel fornield. De reiswein moast foar politioneel ün- dersyk stean bliuwe. It slachtoffer is Sneontonacht healwei twaën yn it sikehüs to Snits forstoarn. Hy wie 24 jier en net troud en wenno by syn élden to Warkum yn. Morgenavond wordt weer op tal van plaatsen de z.g. Stille Tocht georga niseerd. Zo ook te Bolsward. Telken jare bestaat er goede belang stelling voor en. telken jare con stateren we een vooruitgang in de wijze waarop men wel dan niet aan deze tocht meedoet. Mogen we bij de 10- jarige herdenking zoveel mogelijk in de stoet verwachten? Er zijn nog altijd mensen, die menen, dat het niet voor hen is. Kan men echter niet aan de stille tocht deelnemen, dan make men er alstublieft geen kijkspel van, maar blijve liever in huis. Niet alleen is het voor degenen die wèl in de stoet mee lopen, hoogst pijnlijk door derden te worden aangegaapt, wie er een kijkspel van maakt, geeft n.l. wel heel weinig blijk van fatsoen. Men blameert er zich zelf mee. want het is uitermate onbe leefd. Ook houde men kinderen, die niet in schoolverband aan de tocht deel nemen tijdens de plechtigheid thuis. Elk jaar weer worden de deelnemers aan de tocht onaangenaam verrast door het feit, dat ze b(j de plaats, waar eens de doden vielen, worden opgewacht door kinderen (en zelfs door groteren!) die zijn vooruitgehold of gefietst om toch maar present te zijn. Erger kan het niet. Of toch nog? Verleden jaar zochtten in de berm voor de Hollandiafabriek enkele mannen tij dens het passeren van de stoet, alsof dit de gewoonste zaak ter wereld was, pie- Wês wekker, folk, de fijan hat bifluorre De wei, dy’t ütrint op dyn ündergong. De tarring minderet yn hüs en skuorre, Mar üt ’e kimen komt in fiere tonger, Wês wekker, sjoch, as üs de dea bisprong Sil, ünderlizzende yn need en honger, De frijdom üs net fan de plicht üntslaen: Wês partisaen! Fijan, mei dyn wreed gewelt, Dy’t üs folk syn frij üntstelt, Dy’t üs op 'e knihbels twingt, Oeral ünk en rouwe bringt, Moatt' wy büge jier op jier As in willeas offerdier? Nou’t dyn hurdbispyk're skoech Swier üs op ’e nekke woech, Nou’t üs soannen, nei forrie, Hongerj’ efter stikeltrie, Fijan, hoenear giet foarby Dyn ündaeib’re hearskippij? kérk zal de Herv. gemeente om 8 uur het liturgisch morgengebed bidden, ter wijl op datzelfde tijdstip in de Geref. Kerk een korte dienst wordt gehouden. In de St. Franciscuskerk wordt om 9 uur een korte dankdienst gehouden. ’s Morgens. Om 9.30 uur zal de optocht starten, die daartoe wordt opgesteld in plan-Noord en waaraan door de kleuterscholen, la gere scholen en door zoveel mogelijk leerlingen der overige te Bolsward ge vestigde onderwijsinrichtingen worden deelgenomen. De route is: Skilwyk, Nieuwmarkt, Grote Dtflakker, Bagijne- straat, Kerkstraat, Broerestraat (waar de kleuters de stoet verlaten en naar hun scholen worden geleid). Na het ver volgen van de route langs Snekerpoort, Seer. Haitsmalaan, Hid Herosraat, Ka de, Blauwpoort, Dijkstraat, Marktstraat wordt de optocht daaraan ook wordt deelgenomen door groepen en praalwa gens om pl.m. 11 uur voor het stad huis verwacht, waar door de ca. 2000 schoolkinderen een zanghulde wordt ge bracht (Het Wilhelmus, Wij leven vrij, wij leven blij en It Heitelén). Hierna gaan de kinderen in groepsver- Dodelijk ongeval. Bij de wederopbouw van de Woerdense dakpannenfabriek viel een met beton gevulde kruiwagen van 13 meter hoogte op de 53-jarige H. Spierenburg. De man werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw met 2 kinderen achter. anders of er zal voor deze herdenkings- samenkbmst grote belangstelling be staan. De herdenkingssamenkomst, die slechts kort zal duren, wordt ingeledd door pa ter J. Schellart o.f.m., die zal spreken over de dodenherdenking, terwijl na ’t gemeenschappelijk zingen van „Wilt heden nu treden” Ds B. Hagenaar in een kort woord de aandacht voor de be vrijding zal vragen. Hierna wordt ge meenschappelijk gezongen: „O Heer, die daar des hemels tente spreidt”, waarna Ds H. Kreb het „Onze Vader” zal bid den en het samenzijn besloten wordt met het zingen van het Wilhelmus. NOU’T IT WAER OMSLACHT De tiid foar de tritiger jierren wie foar de agrariërs in perioade hweryn hja op eigen krêft in eigen koerts foeren. Har libbenspeil wie ófhinklik fan de bütenlénske merk en stie los fan it lean- en libbenspeil fan 'de oare groe pen. By de lésten wiene forplichte ar- beidstiden, sosiale wetten, kollektive kontrakten al hiem, by de agrariërs wie fan dat alles in binaud bytsje. Wy hie- ne doe permanint in tal minsken, dy’t gjin wurk fine koene en dêrtroch wie ne ek yn de lénbou jimmer wurkkrêf- ten genóch, ek al wiene de bitingsten folie Ongunstiger as by de oaren. De krisisjierren brochten in sterk forbén tusken de wanhopige boerebilfolking en de oerheit. Om in folslein debakle op it plattelén foar to kommen, grypte it regear yn en kamen de ünderskate cri siswetten ta stan. Om dy ütfiere to kinnen, wie in registraesje fan fé, h.a..’s gewassen, ynventaris en sa needsaeklik. En doe koarte jierren letter de oarloch ütbriek, wie men om ien ding tige blild, to witten, dat men alles fan de boer sa goed yn it boekje hie. De pleatselike Met hoofd bekneld. De 38-jarige hulp- houwer J. H. Hurxkens uit Hunsel- Neeritter is bij werkzaamheden in de staatsmijn Maurits te Geleen, met het hoofd bekneld geraakt tussen twee jjze- ren kappen. Hij overleed ter plaatse. Hurxkens laat een vrouw en drie kin deren achter. Twee broers gedood. De 50-jarige Jan Dekker uit Nunspeet en zijn 38-jarige broer Rein zijn Zaterdagavond op de rijksweg Zwolle-Amersfoort bij Elburg verongelukt. Zij reden op de linkerhelft van de rijweg. Met volle vaart botsten zij tegen een uit de tegenovergestelde richting komende autobus. Beide broers werden zo zwaar gewond, dat zij, voor eerste hulp kon worden geboden, ter plaatse overleden. Na het Kon. bezoek. Koning Gustaaf VI Adolf en koningin Louise van Zwe den kwamen Zaterdagavond in Helsing borg aan na hun bezoek aan ons land. Schade aan boomgaarden. Voor de bloeiende boomgaarden in Zuid-Limburg heeft Zaterdag en Zondag veel belang stelling bestaan. Hagelbuien hadden Za terdagmiddag evenwel aan de bloeiende bomen veel schade toegebracht. Nog slechts enkele weken en de op He melvaartsdag a.s. te Witmarsum te houden Kerkedag van de ringen Mak- kum en Bolsward staat voor de deur. In verband daarmee heeft de Commis sie van Voorbereiding dezer dagen een bespreking gehad te Witmarsum met vertegenwoordigers uit Kerkelijke- en Verenigingskringen. Op deze bijeenkomst werd voorname lijk aandacht besteed aan diverse te verrichten werkzaamheden, die direct verband houden met de organisatie van de dag zelf. De vertegenwoordigers van Witmarsum zullen een z.g. werkgroep oprichten. Verenigingen en particulieren zal wor den aangezocht actief te willen mee werken aan het welslagen van de dag. Witmarsum zegde als Kerkelijke ge meente van ontvangst dan ook alle me dewerking toe. Op de z.g. Hertekamp zal een tent wor den geplaatst die ruimte biedt aan 1200 personen. Verder zal de aandacht op deze Kerke dag worden gevestigd door het aan brengen van spandoeken en wimpels. Het programma, dat momenteeel in proefdruk is, zal zeer binnenkort ver schijnen en aan de diverse contactper sonen in voorverkoop met deelnemers kaarten worden toegezonden. De prijs van dit programmaboekje met deelne merskaart bedraagt f 1.Bovendien worden voor de bezoekers consumptie- bonnen verkrijgbaar gesteld voor de prijs van f 0.50 per 3 consumpties. Deze kunnen worden ingeleverd bjj aankoop van koffie en thee, waarvan de verzor ging eveneens in handen is van de werkgroep Witmarsum. Voor dit doel zal een speciale keukentent worden bij geplaatst. Ook zal gezocht worden naar een ge schikte gelegenheid waar de leiders en leidsters de meegebrachte kinderen (boven de leeftijd van 4 jaar) die dag kunnen bezighouden. Al met al wacht de werkgroep Wit marsum nog enige drukke weken van voorbereiding. Bekroond op de stierenkeuring te Worn- mels „de Schone” van Y. Heeg te Oos- terend. (verg. zilv. med.) Zwarthak van de Stierenver. Kubaard-Lollum (zilv. med.) en Zwanenburg van R. Aukema te Burgwerd (bronzen med.). ld. te Bolsward: Goliath, van J. W. Bruinsma te Bolsward (verg. .zilv. med.), Prins van H. Ztfsling te Tjerk- werd (zilv. med.) en Taurus van M. Huitema te Tjerkwerd. Griep op Texel. In de Cockdorp op Texel moet een groot aantal bewoners, jeugdigen en volwassenen, wegens griep het bed houden. De lagere school moest worden gesloten, want van de 71 leer lingen meldden er zich maai- 36. In vele huizen liggen gehele gezinnen te bed. Kopziektekoekjes. Behalve het norma le reeds jaren bestaande, weidekoekje is er thans een ander koekje in de handel, dat extra veel magnesium-oxyde bevat en dat geheel gezien moet worden als een soort geneesmiddel voor de ge vreesde kopziekte. Terwijl van het „oude” weidekoekje bij wijze van spre ken onbeperkte hoeveelheden kunnen worden verstrekt, moet men met het nieuwe koekje veel voorzichtiger zijn; men mag er n.l. slechts 2 per dag ge ven en wel bjj elke melktijd één. „De Hoop” op 7 Mei te water. Ver moedelijk zal het nieuwe hospitaalkerk en weerschip „De Hoop”, dat Zaterdag 7 Mei bij de scheepswerf „Czaar Peter” van de N.V. Zaanlandse Scheepsbouw Maatschappij te Zaandam te water zal worden gelaten, in dienst worden ge steld op de dag van de onthulling van het vissersmonument te IJmuiden. bureauhélder, dy’t jierren tofoar de cri siswetten ütfiere moast, koe nou moai brükt wurde om de distribüsje en de leveringsplicht to regeljen. It regear hat der tankber gebrük fan makke en hie de bisetter dit alles net misbrükt foar „Das Reich”, dan hie it hiele folk de oarloch trochkomme kinnen sünder hünger en gebrek. It hiele folk fornaem hwat it wurk fan de boer foar it folk bitsjutte en it bilang fan de agrariërs stie elk düdlik foar eagen. Hja wiene yn materieel opsicht de lju, hwer’t elk fan öfhinge en nea seach men sa heech by de boer op as yn dy jierren. De bén tusken it lan en de minsken waerd troch dat alles folie sterker field en mear as ea bisefte men de ünmisberens fan it lénbou-apparaet binnen eigen grinzen. Mei alle rjucht waerd yn dy tiid leveringsplicht oplein en prizen fêststeld. It soe net oars kin nen ha en ek sosiael wie it net forant- wurde hie men it oars dien. De boer moast wurkje foar it direkte bistean fan it hiele folk en der mocht gjin misbrük fan makke wurde. Fuort nei de oarloch wie it net oars. Elk wie ütroepele en roun op bleate fuot- ten by wize fan sprekken. Alleman moast oan klean en iten holpen wurde en it greatste diel fan dizze taek wie foar de boer. Holpen troch fêststelde prizen, dy’t yn forgeliking mei it bü- tenlén leech wiene, kaem de yndustry wer op gong. Dêrtroch koe dizze bi- steanstüke mei sprongen omheech brocht wurde. It pakket libbensmiddels mocht net folie kostje, dan koene wy rounom, yn en buten Jerope, safolle leverje as wy woene. Nationael wie it lofliet op de boer son- gen, it reinde komplimintsjes en de statistiken toanden greatsk de respek- tabele sifers fan üs agrryske ütfier en de gefolgen derfan foar de oankeap fan yndustriële ynstallaesjes. Yn inkele jierren krige Nederlén de fuotten wer ünder it liif en waerd yn binnen- en bütenlén priizge om syn wünderbaer- lik herstel. De jildsanearing en de oan- wasbilêsting soarge, dat de winsten üt en troch de oarloch makke, yn de skat- kist bilannen en de swiere direkte bilês- Boerderijbranden Febr. 1955. In de maand Februari 1955 zijn 18 boerdery- branden voorgekomen, waarbij de boer derij totaal werd vernield of zwaar be schadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Friesland, drie in Drente, één in Overijssel, drie in Gelderland, drie in N.-Holland, één in Zuid-Holland en vijf in Noord-Brabant en één in Lim burg. De directe schade door deze bran den aangericht wordt geraamd op f 459.330.Bij deze branden zijn 28 koeien, één paard, 113 varkens en 2700 stuks klein vee omgekomen. Koninginnedag èn corso was te veel. Het samenvallen van Koninginnedag en bloemencorso is de bollenstreek Zater dag (700.000 bezoekers) te machtig ge weest. De onafzienbare verkeersstromen die elke vierkante meter van rijks- en provinciale wegen bedekten, hebben tussen Leiden en Haarlem zulke ver keersopstoppingen veroorzaakt, dat tien- Imzenden het corso te laat bereik ten. - man komt der om. Allinnich de alderbêste Reade Star wur de koft, dy hwat minder fan deugd binne, wurde strakaensens foar féfoer óflevere. De sénjirapels lit men nei Dütsklan bringe, dy’t se ta moal mak- ket en üs eigen fabriken, dy’t mei folie pakhuizen sitte, der mei bikonkurrear- ret. De féprizen wolle net mear, de sü- kerbiten is skrabjen om ’e kant. Alllin- nich de Onkosten en leanen binne mei sprongen omheech gien. De miljoenen subsydzje oan wenningbou komme net op it boerelén torjuchte, der sit men jit mei de minne arbeidershuzen en de al mar élder wurdende pleatsen. De oan- dielen fan de yndustriële ündernimmin- gen geane sterk omheech, de dividenten binne om jaloersk to wurden, mar de boer hat alle muoite om de minne hjerst en djüre lange winter troch to kommen. De measten meitsje dizze moanne de rekken op mei in raèr sifer. Is it wün- der, dat men dêrre freget, hoe’t it nou winlik stiet mei de bén tusken boer en folk? En dat men net bigripe kin hoe’t de reaksje op de fierst to lege molkpriis sa wêze koe as dy west hat? It wurdt wol hege tiid, dat it regear nou ris wer seit, hwat hy fan de ünmisberens en de hege wearde fan de boerestén foar it Nederlénske folk tinkt en hoe’t hy fan doel is to hanneljen as de boer sakket ünder it nationale peil fan wolfeart. Mei folie dingen hat de boer yn de óf- roune tiid frede hawn omdat hy bigoun yn to sjen, dat de mienskip in ienheit is en hy derfoar offers to bringen hie, mar hy soe it net forstean as nou blike soe, dat ditselde bigjinsel net mear jil-- de soe as it om syn rjuchtfeardich diel giet. En ik jow it him ta, dat men net botte moedich is, as men tsjintwurdich by heech en leech it bisteansrjucht fan de boerestén to praet bringt. Ik kin en wol net leauwe, dat men nou alle dingen forgetten wêze soe, dy’t men sa plechtich yn de forroune jierren for- klearre hat Ek nou is üs folk in ienheit en moatte de sterke dielen soargje, dat de swakkere barree krtfe. Kinne se dat net üt eigen krêft, dan is it düdlik, dat de oaren byspringe moatte. Meiinoar üt en thüs, dat jildt ek yn 1955. Tj. de J. tingen fan Lieftinck diene dat net min der. Al dizze maetrigels koene mar op ien manear rjuchtfeardich neamd wur de, to witten, dat de boer as diel fan dat folk ien en mien wêze moast mei syn fallen en opstean. As diel hie hy de taek it gehiel to stypjen en wer op fuotten to bringen. Net los fan it folk, mar dêrmei op lib- ben en dea forboun, wie hy as de houn foar de karre, ek doe dy djip yn de blabber siet. Hy moast lüke en skuorre om dy wer op ’e fêste dyk te bringen. Dat is slagge! Nederlén is der wer boppe-op komd. Us lén nimt in skoan plak yn tusken syn buorlannen en kin der bést mei mün- sterje. It oandiel yn dizze fyftjin jier fan oarloch en nei-oarlogske tiden fan de agrariërs yn de wolstén fan it lén, üntstriidt gjin earlik minske, it is ek al to düdlik. Mar tiden kenne tiden en nea bliuwt de situaesje allyk. In nije tiid stiet foar de doar. Der is gjin to- koart mear en de konkurrinsje op de merken nimt wer ta. De yndustry hat op in gigantyske manear syn ynventa ris fornijd. Foaroarlogske masines binne der net mear to finen, rounom fiert de rationalisaesje en perfekte mechani- saesje it heechste wurd. En de greatske Minister fan Lénbou fan de jierren 45- 55 ünderfynt yn it kabinet dat de wyn üt in oare hoeke waeit. As de roede fan it gat is, is de pine forgetten, seit in plastysk Frysk sprekwurd. Dit mei men tapasse op it Nederlénske folk. Hwant de eask fan de boerestén dat hja, dy’t yn oarloch en dêrnei twon- gen waerden ta tsjinst oan it folk, nou dochs diele mejje yn it libbenspeil fan dit folk, wurdt mei in skealk each bisjoen. De striid om in reedlike molk priis is der it biwiis fan. Sadré de in- tematioanle tastén in lyts offerke frë- ge fan it folk om de boeren lyk en rjucht to dwaen, hapert it yn Den Haech. De molkpriis fan 22.4 st. is der it biwiis fan. De jirappels binne it twadde teken fan de foroare wyn. Ik stie hjoed by in boer yn de Wieringer- mar by twa jirapelbulten, kreas bistop- pe tsjin de kjeld en mei hiel hege kosten yn de hjerst fan it lén helle. Gjin keap-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1