TRELIT OP MAEIJEDEI IN FRYSKE ESPERANTIST OP ’E SWALK KAPPIE EN DE AUTOMATISCHE STUURMAN BOLSWARDS NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD Burgerlijke Stand Kerk, School, Benoemingen DINSDAG 3 MEI - No. 34 KOART FORHAEL FAN REIN WIERSMA ’t boarst. 8 As Albert en Sjut de Maeijemoams mei de djipófladene pream de opfeart yn- draeije sille, is it „ho!”, hwant de son- kene arke leit der as in barrière foar. Swarte Keimpe syn jonges, dy’t al op it dak sitte om prottersaeijen, sjugge de pream it earste oankommen en war- skógje har heit en dy, dy’t nei syn beu- zige nacht, in gat yn ’e dei sliepe, foar it wankende gefaer. Nou sil Swarte Keimpe in keardel üt- meitsje moatte, mar hy wurdt ynsté lyts man en skoattelet alle doarren. Dochs bilibje Albert en Sjut dilze striel- jende Maeijedei dêrre oan de Dokkumer Ie sa fredich en sa op de romte greater trelit as ea de Flaeksbuorren oplevere hat. Seis de boargemaster yn eigen persoan, dy’t noch nea earder in hearre moatten. It soe wol net om ’e nocht wêze, dat hja om it hoartsje for farre moasten, sa hiene hja har faker as ienris ünder de noas wreaun. En hwat soe hja der al tsjin ynlizze? Ha- war, dat praet fan dy rabbelskütels fan froulju, wie nou foargoed üt Wylst Sjut sa yn ’e dodze leit, sahwat tusken prakkesearjen en dreamen yn, is Swarte Keimpe lykwols drok yn it spier. De jouns hie de boer him it jild brocht fan it büthüsskrobjen, dat er oannommen hie. De hüskesté.1 en de barten moasten oars noch, mar de boer woe dat mar sitte litte. Hjir wie it jild en hy soe Keimpe freonlik forsykje wolle deselde jouns noch de arke to forlizzen. Moarnier moast de pream mei it hüsrie fan de nije arbeider de opfeart del, dat sadwaende. As er de boer ünt- hjitte, dat de arke de oare moarns fan de wal hie, krige er der noch in grou ryksdaelder oerhinne. Swarte Keimpe, suver foralterearre fan safolle tagedien'ens, hie op dat stuit gjin wjerwurd hawn, mar doe’t de boer goed en wol wer troch de homeije wie, hied er syn kriichsplan al ré. Hy flybke ris forachtlik yn it kachels.- laed, gnyske fyntsjes en sei, dat de bern dizze joune opbliuwe mochten, hja soene dizze nacht forfarre. Dus de boer woe him fuort prate. Him öfskypje mei in ryksdaelder der oerhin ne. Moarnier moast er fan ’e wal wêze. Nou hawar, hy hie it tasein, in man in man, in wurd in wurd. Mar it soe de boer sur opbrekke, sa wie it al! Hja woene him wol slite fansels. Wol ja! Swarte Keimpe moast him mar rédde. Nou hied er him as in earlik man bisteegje wollen en nou sa! De boer wie tink forgetten, dat er destiids seis ek net fij wie fan slükjen. foet yn dizze hoeke fan syn gritenij set hat komt der oan to pas. Swarte Keimpe hat dan lykwols syn forlechje wol ré. Hy soe de boer terwille wêze en de arke fan ’e wal skouwe. Ja, en doe wie it bard, ien wetter, alle- gearre wetter. Mynhear koe it seis sjen en mynhear moast sa mar tinke, der wie altyd in gelok by in üngelok, hja wiene der libben êfkommen, it wiif en alle sawn berntsjes.Of wie dat gjin gelok faeks? It hie him dochs oangrize moatten en sa soe it mynhear ek gien Wêze as hja midden yn de Ie forsonken wiene. Hwa wit hoefolle minskelibbens der dan net mei mank west hiene en hokker greate stikken der dan wol net oer yn de kranten skreaun wurden wie neNou sa wie it bard, de arke hie dit forfarren net mear fomeare kin nen, hy wie sonken as in bakstien. Ja, en hwat moasten se doe? Hwat soe mynhear bygelyks dien ha as mynhear syn frou en berntsjes nei beppe’ kelder drigen to gean en der in pear hündert meter fierder in Onderkommen wie? Mynhear de boargemaster hie noch nea en to ninter yn sokke omstannichheden forkeard, dan moat er Keimpe earlik tajaen. Hy kin mei de hén op syn hert op dizze frage gjin antwurd jaen en dat is fan dy gefolgen, dat as de sinne de jouns fan de toalfte Maeije wer sak- ket hwat kin der al hwat barre yn fjouwer en tweintich üren! Albert en Sjut har beddeguod ütspriede op in lege kouwestal. „Dat is lyk om lyk,” gnysket Swarte Keimpe as syn bem mei dit forhael thüs komme. „Dat arbeidersminske hat üs bêdsté himmele, ik haw it harres dien! Op de Flaeksbuorren wurdt al ringen dit trelit op Maeijedei bikend de wrald is mar lyts en Fryslan dochs bi- nammen en de rabbelsküten fan froulju ha wer dagenlang stoffe om oer to gnuven. Mar Alberts Sjut sil dizze Maeijedei al har libben bybliuwe, al hoe faek hja ek noch forfarre sil. „Gaat u nu dat stuurrad tegenover de robot staan,” zei Knokemeyer, „dan zullen tve uw reacties op verschillende prikkels nagaan.” „Ja, maar waarom?” stamelde de Maat. „Dat heeft de professor u toch al uitgelegd,” antwoordde Knokemeyer, „hij wil, dat zijn automatische stuurman precies hetzelfde doet, wat een stuurman van vlees en bloed onder dezelfde omstandigheden zou hebben gedaan. Alles wat u te doen hebt, is dat stuurrad vast te houden en als een stuurman te reageren op hetgeen U zal overkomen. Daarna stelt de professor de robot bij, zodat deze precies hetzelfde doet, wat u hebt gedaan. Klaar?” As de lampe op ’e pleats üt is de boer giet ornaris net let op bêd, it is moarns wer bitiid dei hellet Keimpe de loopplanke yn en triuwt er de arke stadich fan ’e wfi.1. It is in poepetoer, hwant de sküte sit aerdich oan ’e groun en dat is mar goed ek, hwant hy is sa lek as in tjems. Lokkich, dat de boer foargoed mei it fel oer de eagen leit, hwant Keimpe skout de arke net de op feart üt, mar de opfeart yn. Foar de ar- beiderswente leit er de loopplanke üt en wylst Alberts Sjut in swiete dream dreamt oer har glêdde bedsket en de bloeijende beltsjeblom, sjout Keimpe it bêddespul de arbeiderswente yn. Syn wyfke, dat har earst mar min mei dit bjusterbaerlik ündemimmen formoed- soenje kin leit der al net folie mear tsjinyn en is ek al drok oan it om- skaerjen mei har redding. De bern dra- ge de stuollen. Och, sa meitsje folie hannen licht wurk, dat yn in omsjuch is Swarte Keimpe syn hawwen en balden üt it nearzige skipke oerbrocht yn de sükerskjinne arbeiderswente, dy’t noch neirükt fan sjipsop en Abro. De regy is by Keimpe yn goede hannen. De hiel© operaesje slagge neffens fêst plan en efkes letter triuwt de eks- swarthanler de lytse helte fan de bern op it iene bedsté efter de glêdwreaune doarren en de oare krije op losse strie- sekken oer de fan Sjut en har fanke mei safolle flyt en ambysje skrobbe en dweile flier har sliepsté. Dan meitsje hy en it wiif noch in léste reis nei de arke om to sjen en foar safier hja net sjen kinne roun to taesten oft hja altomets it ien of oar forgetten hawwe. Noch hwat ditten en datten fandelje hja by elkoar en dan bringt Swarte Keimpe ek it wiif op bêd en blaest er it petroaljepitsje üt. It léste bidriuw moat hja mar net sjen. It soe har ris oangrize kinne. Froulju ha soms sokke. nuvere oankomsten en dit wiene op it lést manlju’s saken. Sa kloetet Keimpe sünder dat syn swart gewisse him pleaget de arke lykme allinne de opfeart wer del, oan’t likernöch it plak, dêr’t hja nou in wykmannich hüsmanne hawwe. Der set er it spit yn ’e groun en leit er de loop planke wer üt. Dat is dat. Nou it léste tafriel noch yn dit drama. HENNAARDERADEEL, 20 t.m. 26 April 1955. Geboren: Te Oosterend: Johannes, z.v. Thomas Bakker en Siebngje Doetje Nam- minga. Ondertrouwd: Sipke Boorsma te Burg- werd en Geeske Fritsma te Welsrijp. Meindert Fritsma te Hennaard en Wijtske Lantinga te Tzum. Gjalt Huizenga en Laaske Jorritsma beiden te Spannum. Jan de Boer te Burgwerd et. Helena Anna van der Weide te Lutkewierum. Gehuwd: Klaas Wijbenga te Hidaard en Akke Feenstra te Schraard. Overleden: Korneliske Kuipers oud 86 jaar, wed. van Sjouke Bonnema, overl. te Leeuwarden. Folkje Marijke Visser, oud 4 jaar, dochter van Jelle Visser en Antje Westeterp. overl. te Oosterend. Mejuffrouw A. Heeringa te Workum behaalde dezer dagen te Groningen Acte N VIII (koken en voedingsleer) en het Paeagogisch getuigschrift voor het N. O. De volgende leerlingen der L. T. S. te Bolsward, afd. avondnijverheidsonder- wijs slaagden te Utrecht voor Vakbe kwaamheid schilderen (vestigingswet 1937)Tj. Hager, Witmarsum en J. de Jager, Bakhuizen. freon woun goed Lk yn lie. Op it Wylst de sinne sakket, fytst Alberts Sjut mei har fanke woltomoede de trek- wei del. Dizze reis nei hüs foargoed foar it lést nei de Flaeksbuorren ta is har swiet. Hja hat der sa gjin wurden foar, mar de wrald liket har op dit stuit in para- dys. Hoe grien is it jonge leafreid dat opsjit oan de igge fan it farwetter. Hoe fearre har seal op it huletrich paed. Dingen dêr’t hja oars sa gjin aen fan hat, komme har nou foar as eat feest- liks: in roppende fügel, in paffende mo torboat yn ’e Ie. Gjin wünder, dat it har yn ’e lea sit nei sa’n dei, mar hja fielt it net, wol it alteast net fiele. As it stjüren har sa folle omtinken net jaen soe, op it smelle trekweipaedtsje sa tusken it wide wet ter fan de Ie en it djippe fan de tocht- sleat oan de oare kant, soe sa wol sjon ge kinne, sjeder! Lake de takomst har ea earder sa ta as dizze reis? Ja, dizze Moandeitojoune, de alfte fan Maeijemoanne 1953, soe har heuge. Noch nea hiene Sjut en ’e man ram mers sa’n moaije forhuzerij hawn as dizkear. Hja wiene nou foech sechtsjin jier troud en oars wol aerdich yn it sê.lt bibiten fan datoangeande. Under it fytsen wei giet har libben har as yn in film foar- by. Hja hiene hiele Fryslan al bireizge. It wie bigoun mei boerearbeider yn ’e Bjirmen en ’e Menamer hoeke. Trije jier oanien moasten hja forfarre, mar dat hiene hja seis rédde kinnen mei in lien- de haeiwein. En elke kear hie it nij avontür har wer talake, mar ek elke kear wie it wer óffallen. Doe wien© Albert syn aidelju forstoarn en hiene hja in kromke urven. Sünt hie it arbeidzjen him tsjinstien. Earst hied er in jier losfêst west, doe in jier los, wylst er nou en dan mei de hounekarre fol potguod in trochtocht makke yn 'e omkriten. Mar ek dat foldie net, oant er de letter mislearre hinnebuorkerij yn ’e Trynwdl- den bigoun wie. De hinnen leine wol goed, mar de aeijen wiene krekt yn dy snuorje suver forgees, hja koene der gjin droech brea mei bidrje. Doe’t it erf. poarsje yntard wie, hie Albert syn aide óffearen wer opnommen: boere-arbei- der. Hja hie him wer nei de Bjirmen prate wollen, hwant de goede jierren dêrre wiene har noch net forgetten. Hin- get in mem net altiten oan it plak, dêr’t hja har earste bern wint? En hoe folles- tomear gau dat net foar har, dy’t oars net krige hie as har iennichst fanke. Mar hoe’t hja der ek op oanstie, Albert achte it yn ’e Walden smüker. Tomin- sten dat wie syn sizzen doe, mar yn- windich hied er net wollen, om’t er him skamje soe wer oan de lodde to stean. Doe hiene hja har los-fêst bistege yn de Drachtster Walden en letter in jier fêst by in earnige sanboer yn ’e Wol- vegeaster hoeke, mar der hiene hja beide net aerdzje kinnen. Allinne om it kromme praet al net. Sadwaende wie de oare Maeijes de lange reis oangien nei efter Dokkum ta. Dêrre yn ’e bou- hoeke wien hja mei nije moed bigoun, mar hokfêst wiene hja ek dêrre net wurden: Eanjum, Mitselwier, Hantum. Maeije oan Maeije. Doe hiene hja noch in jier yn it wetterlan forkeard op it Ljouwerter Alddiel en sünt forline jier de sédykster kant üt. Nou gyng it dan foar de safolleste kear op in greiddoarp ta, earne bisiden de Dokkumer Ie, hoewol tige op de romte en suver mar hwat öfgelegen. Mar hwat lette dat? It fanke wie nou fan skoalle öf en dat geflitter op de buor- ren om kaem ek gjin heil fan. Op de romte soe se de oanspraek misse, mar dat wie alteast better as dat geheibel en gerab allegeduerigen ünder de frou lju op de Flaeksbuorren. Noch nea hiene hja it sa troffen as dizze reis. Hwat hie Albert wol net in boeren öfreizge destiids en nou koed er om samar to sizzen oan elke fingersein wol in greidboer krije. Hy hie dizkear seis nammers in adfortinsje yn ’e kran- te hawn. „Flinke arbeider met dag meisje. Vrouw bij gelegenheid genegen te melken. Alle drie prima melkers.” Dat léste hie wünders dien. Hie der ea earder in auto by har foar de doar stien? En sa ynskikkelik allegearre. De aki arbeider hie in keammerke yn de diakensstege krige en soe him tonei rédde mei Drees. Sadwaende wie de wen- te al in deimannich earder leech as or naris. Forline Sneontomiddei hiene hja der togearre hinne west. Albert hie bi- socht in lapke groun op it hiem om to lizzen en hja wie bigoun to reagjen. Meastentiids as hja Maeije haldden, ka men hja op syn bést yn in biezemskjin hüs, hwant in arbeiderswente plichtet nea in dei leech to stean. De iene giet en de oare komt, dat is nou ienris wi- zansj©. Mar dit kear is it in stik büter yn ’e brij. De groun hie lykwols sa hurd west, dat it hakjen hie neat wurde kinnen. Albert hie har doe de hiele middei hol- pen to himmeljen. Mar goed, dat it fan ke net mei wie, hwant hja hiene suver in bytsje grien west togearre. Krekt in pear toarteldouwen, dy’t togearre it nést rémakken. Bliid en tankber. Alles forwachtsjend fan de takomst. Dizze Moandei moast Albert foar it lést foar de bouboer yn ’e beage en hiene it fanke en hja togearre de hiele dei yn de lege wente wer yn It spier west. Noch nea wiene hja yn in skjin hüs to- lênne kommen. Albert hie de Sneons skoarstienreage, dat hja wiene de hiele simmer fan it gerügel öf en hjoed hiene hja sa geseid togearre it „fijnere” wurk dien. De boerinne like al sa’n aerdich minske. Hja hie har twaris waerme kofje brocht (en meiiens it fanke, dat op de pleats komme soe, ris münster©). Foar’t hja niis öfset wiene, wiene hja togearre it hüs nochris troch gien. It wie gewoan in lust foar it each. It bed sket glom as in ekkel. De krante hie wol gelyk: „Vim schuimt en kan niet krassen”. En der wie gjin spinreachje mear to bikennen. Hjir en der hiene hja it bihang hwat byplakt. De witerskalk wie noch hwat dof, mar dat soe fan nacht wol oplüke. As hja moarnier mei de pream yn de opfeart leine, hiene hja it hüsrie gau to plak. En dan gjin smoargens. In forhuzerij om nea wer to forjitten. Sjut, de mem, wurch en ynein, mar bliid mimerjend oer de kommende gloarjedei fan moarn. It fanke, ek wurch en ek ynein, ek mi merjend, mar oer hiel hwat oars. Heit en mem wisten ek net, koene ek net witte, dat hja forline Sneontomiddei, doe’t hja allinne op de Flaeksbuorren hüswarr© hie, foar it lést nei de sé west hie. Dy wide, heimige sé, dy’t hja sa leave. Uren hie se dér sitten yn de lijte fan de sédyk en stoarre oer it wide wet ter. Hie se it Amelan net lizzen sjen kinnen? Hja soarge der sa tsjinoan om dêrre op dy frjemde pleats to stean ünder dy ynfierene boerinne. Hie hja net daliks field hoe’t hja har taksearre, doe’t hja fan middei it bedsket 6f stie to nimmen? En dan heit mei syn „beste melkers”. Tsjin it sin hie hja forline winter leard, hoe’t hja ünder in koubist sitte moast, mar hja hearde de boer nou al eameljen, dat hja sa lang omavensearre foar’t hja goed en wol oan de gong kaem. Der hie de koumelker oan de sédyk ommers ek al oer klage. Sjut lykwols wie de opteinens seis. D© nachts hie hja it al by har op béd, hoe’t hja dêrre earstdeis toplak sitte soe efter it théblikje, in nij swilk oer de tafel en de bloeijende beltsjeblom yn it finsterbank. Hwat soene de blommen oanhelje wolle, dêr op de sinne! En Albert soe op it romme hiem faeks in pear skiep en in pear stjelpen mei kninen hélde kinne, nou’t it neffens him dochs to let yn de tiid wie, foar it om- lizzen fan in stikje tün. En as hja gjin tün krigen, koene hja altomets in pear hinnen oansette. Hja seach har al skieppe-tziizjen en aeifandeljen. En hwat soe it dêrre droegje en blikke wolle. Hwat mear hja der oer mimere hwat mear it har talake. En dan dy fredige rêst dêrre. Fan datoangeande soarge se dochs al net üt de Flaeks buorren wei. Dêrre oan de Dokkumer Ie soe it üt wêze mei alle geheibel en rab- berg. Hja soe har eigen baes wêze, dwaen en litte kinne hwat harsels sin- nige en fan nimmen op de hannen sjoen wurde. Derby: hja wie greatsk op Al bert en greatsk pp har fanke. Hja hie it nou foargoed yn streken: twa man forstjinje. Mar dat wie it net allinne. Albert hie de konkurrinsje mei de boer syn los arbeider mei glans trochstien. Hy wie om de deale net weardeleas en de boer seach grif géns yn him. Dy los arbeider moasten nammers ek nuvere praetsjes oer gean. Swarte Keimpe neamde de boerinne him hjoed noch. Dat swarte sloech sasear net op de man syn uterlik, mar mear op syn gewisse, hie se nou wol troch. Hy moast yn de oar- loch gans yn it swart dien hawwe en sa hied er syn namme skipe. Hy wie ek leaver loai as wurch, hie de boerinne sein. Hja hie mar hwat lake, hwant datselde joegen se Albert op de Flaeksbuorren ek wol nei. Har man droech sa wie it sechje dan de lins ek leaver as it tsjil, mar mei dy Swarte Keimpe moast it dochs noch wol in graedtsje slimmer wêze. Hy lei nou al sünt in wykmannich mei syn arke op de ein fan de opfeart. Aeisykje, moast Sjut tinke. Ja, sa sei de boerin ne it fan ’e middei, doe’t hja togearre mei it fanke efkes op ’e reinwettersbak sitten hiene to loarkjen oan de hjitte kofje. Aeisykje, dêr siet er fol fan. En fan fiskjen mei setangels en hjerstmis fan it fügeljen. It wie in natuerminske, mar hy bidijde der neat mei en de bern tsjes moasten it bilije. Sünt Maert- moanne hied er de hiele dei yn it fjild omslein en syn sloofke fan in from- minske mar mei de hiele float bem oan- piele litten. Lykwols, dy bern spilen ek net swak by. Sünt Swarte Keimpe mei de arke yn de opfeart lei, kaem der komselden in aei mear yn de koer. Men koe nam mers neat biwize, mar it wie dochs tipelsinnich. It aeisykjen joech ek al gjin brea mear en as de kniper op de skine kaem, woe seis in man as Swarte Keimpe noch wol omsjen nei wurk. Ja, hy hie him al in reismannich» as fêst arbeider bisteegje wollen. Mar de boer woe der net oan. Wis, Swarte Keimpe koe omraek arbeidzje, mar hy hie it by riten en dy riten duorren nea langer as in dei twa trije. Oannommen wurk en in pear üngetidersdagen wie krekt hwat foar him, mar him foar fêst to bisteeg- jen moast wol faeljekant ütkomme. De boer avontüre it tominsten net. Dat like him wol safoll© as fleanen. Dan hie de boer al safolle bitrouwen yn Albert. Sjut hearde it de boerinne wer alle gearre sizzen en hja waerd der suver waerm fan om it hert. Hja hie it nam mers op de Flaeksbuorren wol oars de arke lizze litten hat, wrikt er in ta, tinkt er dan woifomoege en stekt planke yn ’e bükdelling los. It hout is dochs al net botte geef mear, dat it duorret net lang of it wetter pearzget him al om de fuotten. Sa kin it wol draeije sille, is it „ho!”, hwant de son- dan yn it nachtlik tsjuster nei de wen te, syn wente ta. Noflik rekt er him üt. Sa’n bedsteed sit al mear romte yn as yn har eigen krüpyntsje earen yn it foaründer. De bern sliepe as oksen. Swarte Keimpe folget mei gauwens dit foarbyld. Nei in dei büthüsskrobben en in trelit as ditte, is in minske oan sliep ta. Hwa soe it him ek al forgunne? Allinne ien kin de sliep mar net krije. Keimpe syn wyfke, earm sloof, heart mar dat hja sliept, bang, dat Keimpe har der oars noch op fergje sil, ta to stimmen, dat er dit mar moai biprakke- searre hat. As Keimpe swier snoarket, draeit hja har lykwols om en nochris om. Dit bea- steed is ek sa ünwennich en de rook fan sjipsop en Abro is har sa üneigen. De Maat knikte, terwijl hij met bevende handen het stuur rad omklemde. Op hetzelfde ogenblik greep Knokemeyer een emmer water en kletste de inhoud kort en zakelijk in het gezicht van de Maat. Deze stiet een gil uit, die in een bang gegorgel eindig de. „Reactie van stuurlieden op stortzeeën: gorgelende ge luiden,” mompelde professor Notterkrakr. Hij stelde iets aan de robot bij, waarop ook deze een borreld gefluit liet horen. - en ütlieding soarget. Eigen- ;ewaerwurding sa tichte by it- to hearen, dat men al sa faek peranto-foriening biantwurde mei wur den fan tank de boargemaster en wiisde him der op, dat Hilversum in bysünder plak ynnimt yn ’e Nederlanske Esperan- to-biweging, om’t de Nederlanske Espe- ranto-poinier, de hear Dreves Uitterdijk, dy’t ek skoalmaster yn Boalsert west hat, yn Hilversum wenne hie en dêr üt wei de Esperanto-biweging yn Nederlan op gong brocht hie. Neffens sprekker soe it wol eigenskip ha de namme fan Dreves Uit terdijk oan in nije strjitte yn Hilversum to jaen. Dat idé foun fansels wakker by- fal by kongressisten, dy’t dit e) vol düd- lik merke lieten. Nei de taspraken folge noch in gesellige gaersit mei in traktaesje fan ’e stêd Hil versum. Der waerd drok praet en louter yn it Esperanto. Allinne oan it kaertsje, dat elk op it boarst droech, koe men sjen, üt hok lan de drager of draechster kaem. Ik kaem to witten, dat der ek Dütske Esperantisten pp it kongres wiene. Dit hie foar inkelde Joadske en miskien ek wol inkelde oare Esperantisten oan- lieding west om net oan it kongres diel to nimmen, sa't se earst neffens harren oanjefte fan doel wiene. In biswier, dêr’t men wol yn komme koe, mar dat ek wiis de op in generalisearjen, dat net goed to praten wie. De Dütske Esperantisten hiene al moai wis noch mear to lijen hawn fan it wanbiwald fan Hitler en syn trawanten as dy yn ’e gebieten, dy’t biset of nea biset west hiene. Men koe elke Dütsker dochs net yndividueel oanrekken- je, hwat syn regear fan doe en de forach- telikste eksimplaren fan syn lanslju üt- heefd en jin oandien hiene. Dat allegearre gong der yn my om, doe’t ik hearde fan dy weibleaune Joadske Es perantisten. Efkes letter waerd ik oan- sprutsen fan in jongeman fan sa’n sawn en tweintich jier. Hy spriek flot en moai Esperanto en hie gans wurden fan wear- dearring foar Hilversum en üs lan, dêr’t er earder ek al ris west hie. Ik hie earst net yn ’e rekken, dat ik mei in bütenlan- ner to dwaen hie, hwant syn namme karet, sje hong him efterst foarst op Ik frege, oft ik it kaertsje wol efkes om- keare mocht. As antwurd kearde er it seis om. „Heinrich Mees, Germanujo”, lies ik ler- op. As men wit dat „Germanujo” de Es- peranto-namme foar Dütsklan is, kin elk fan tinken wol ha, dat der wol hwat tsjin- yn my omgongen, bi- nammen, doe’t de yn it earste oankommen sa sympathike jongeman my tortelde, dat er yn it lést fan 'e t wad de wraldoarloch soldaet yn ’e Dütske „Wehrmacht” en letter kriichsfinzene yn Axel (Sieusk- Flaenderen) west hie. En just yn dat kriichsfinzenekamp hie er fan in Nederlanske oppasserEspe ranto leard. De tael en de fredesidé, dy’t dêr de grounslach fan is, hiene him sa pakt, dat it him better talike him dêroan to wijen en dêrmei de grinzen fan syn „Heimat” oer to gean as mei syn soldate- ütrissing. „Dus”, sei ik, „as ik it goed bigryp binne jo de earste kears üs lan ynkommen as oarlochsstrider en nou as fredesstrider. As sadanich wol ik jo fan herte wolkom hite en de freonehan jaen”. Syn waerme knyp vn myn han makke my düdlik, dat syn ynstelling nou hiel oars wie as tsien jier lyn. De leste tsien jier en ’e lettere ünderfiningen hiene him hiel hwat leard. De neutrale tael wie nou wol in maklike brége om wer in forbining ta stan to brin. gen tussen minsken, dy’t har skaet fielden fan in üngroun fan lijen en ünrjocht. Ik wit net, oft hy my seach as oarlochsinvali- de, mar ik fielde, dat ik in freon woun hie, dy’t sa like it wol oan my goed meitsje woe yn it lyts, hwat syn foil it great oan üs fok misdien hi kongres hat er him faek as in bihelpsume freon foar my bitoand, altyd ré om by to springen, as ik forlet fan help hie. Syn namme wiisde dat wol üt wiene noch fan Hollanske komóf en by syn twadde bisiik oan üs lan hie er net allinne de ban mei it folk fan syn foaralden werfoun, mar ek de freedsume wei nei it herte fan oare folken. Hwat ek al net üt in oarloch fuortkomme kin XIII Der kaem ek in froumiske op my ta mei in gesicht, dat ik wol ris earder sjoen hie. Ik koe har net to plak bringe, mar hja sei, dat se my koe üt myn Ljouwerter tiid. Hja hie my yn ’e Fryske haedstêd faek riden sjoen, mar nea sprutsen. Har alden wennen to Ljouwert, mar hja wie troud oan in skoalmaster to Hilversum. As for- soarger fan ’e list fan Esperanto-radio- ütstjüringen foar de radioprogramma- blêdden en de Esperanto-organen hie ik har namme faek oertypt, sünder to wit ten, dat ik to dwaen hie mei in ald- Ljouwerter dy’t my fan oansjen wol koe. It wie frou Jelly Koopmans-Schota- nus, dy’t yn 'e Esperanto-kertierkes fan ’e NCRV mei har moai sjongen foar de muzikale yn- aerdige gi selde lüd troch de radio thüs heard hat. Har man, de hear W. Koopmans, dy’t net allinne ünderwizer yn ’e legere skoalle, mar ek godstsjinst-ünderwizer wie, soe de oare moarns foar de protestantske Christenen ünder de kongressisten in tsjerketsjinst yn it Esperanto halde, wyls’t foar de Roomsk-Katholiken in hil- lige mis yn it Esperanto opdroegen wurde soe. Mar de Sneons stie der earst noch hiel hwat op ’e wurklist: de offisjele iepe- ning mei bigroetingstaspraken fan óf- furdigen fan Esperanto-organisaesjes yn binnen- en bütenlan wie al in goed bi- gjin, dat yndruk op ’e kongressisten makke. De groetenissen fan ’e Esperanto-klub fan Londen waerden oerbrocht fan „sinjoro” de hear) Harry Holmes, dy’t yn 1937 mei syn frou de trouwerij fan myn Tsiechyske freon Dolfa Bartosik en myn ala-learlinge Ine Woudstra to Ljouwert bywenne en my dêr doe ek opsocht hie. Hja wiene doe bigoun in opdracht op rym yn myn „memor-libro” tinkboek) to skriuwen, mar koene der doe net rjocht nei har sin ütkomme en seine ta it rym- stik, as se wer thüs wiene, óf to meitsjen en it my dan to stjüren. Mar al hwat kaem, ik krige gjin goed ein oan it bi- goune rymstik. Nou’t ik myn Londenske sjen. Dêr wie wol gelegenheit ta, hwant de boargemaster liet earst noch al efkes op him wachtsje. Doe’t er einlings kaem, hold er in freon- like en weardearjende taspraek oef it doel en stribjen fan ’e Esperantobiweging yn it algemien en dat fan ’e forieningen, dy’t op bisite wiene, yn it bisünder. De foar- sitter fan 'e Algemiene Nederlanske Es- Esperantofreon hjir seach, liet ik freegie, oft er efkes by my komme woe, as aer in gaedlike gelegenheit wie. It duorre net lang, of dêr wie er al mei syn frou by my. It wie in bliid wersjen nei safolle jierren, dêr’t wy safolle yn bilibbe hiene. Wy gangen alle goed en tsjoed, leaf en leed, swiet en sür noch ris nei en doe sei ik (fansels yn it Esperanto!), wylst ik har ren it „memorlibro” foarhold: „Ja, einliks bin ik nei Hilversum kommen om jimme to treffen en it rymstik yn myn „memorlibro” ófmeitsje to litten”. „Jow mar op!” sei er laitsjend. „As wy hjoed of moarn efkes lins ha, sil ik it rymstik ófmeitsje en myn frou sil it der kreazer ynskriuwe as ik dwaen kin”. Nei de iepening wie der in offisjele ünt- fangst fan ’e kongressisten yn it prachtige Stedhüs fan ’e radiostêd. Der wie sein, dat ik der maklik mei myn karke yn komme koe, ek al moasten wy boppe wêze, dat ik wie ek daliks ré om mei. Nei in gesellige kuiier troch de binnen- stêd en de bütenwiken, dy’t oanlein binne mei moaije tunen, kamen wy by de fiver fan it stedhüs oan, Wy seagen in boel niget oan it gebou en it tün aer omhinne en doe’t wy yn it stedhüs kamen, waerden wy stil fan ’e swide pracht fan ’e moar- mersealen. De foarsitter fan ’e foriening syn soan, ek in lichameik breklike yn in karke, en ik rieden yn in lift en kamen sa makliker op ’e earste fordjipping fan it stedhüs as op it terras fan hotel Sandber- gen, üs kongresgebou. Wij koene mar raek ride yn 'e greate ünt- fangseal, hwant der stie üs gjin stoel yn ’e wei. Hwa t sitte en rêste woe, koe him op banken by de muourren lans deljaen. Mar de measte lju rounen om om in praetsje to meitsjen mei a de kunde, dy t stridj fjeHn se opmurken, of om mje kunde to meit- nam® doefd

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 3