J WEST-DUITSLAND OPGENOMEN IN HET WESTELIJK DEFENSIESYSTEEM NEDERLAND—ZWITSERLAND KRIS-KRAS door Nederland v SS üs hjoed p p to sizzen De West-Duitse Buitenlands Overzicht souvereiniteit en haar Zuid Vietnamese probleem nog onrustbarend Zilveren filmpjes Kastanjebeam STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad gevolgen Hwat Bat C/abe Skroar Vrijdag 13 Mei 1953 51e Jaargang No. 37 ra Die PYT. late week Mei 1930 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Benoemd tot (tijdelijk) hoofd der open bare lagere school te Hartwerd, de heer J. B. Venema, Schrans brj Leeuwar den. Te Witmarsum vallen tulpenvelden te bewonderen. Ook te Arum is een kleur rijk veld. 12 Mei is het 30 jaar geleden, dat de heer H. Y. Kramer zijn zaak in g’oud, zilver en uurwerken te Bolsward heeft gevestigd. De heer Kramer heeft zich de laatste jaren speciaal toegelegd op de levering van torenuurwerken. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451-Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) de toekomst zal nu moeten Ieren of ook dat een versterking bete kent. De Betuwe is thans in volle bloei. Een oude molen in een omlijsting van de bloesempracht. zomer, bijeen, In vroeger jaren kon de kracht die het Ned. elftal in moeilijke wedstrijden kon ontwikkelen en ook vaak ontwikkeld heeft, bepaald veel hoger worden aan geslagen dan het gemiddelde spelpeil, dat men in de competitiewedstrijden te zien kreeg. Dat scheelde nogal wat. Vandaag liggen de papieren blijkbaar anders. Mogelijk is het competitievoet- Vrouw gedood: acht jaar cel. De Roer- mondse rechtbank veroordeelde Dinsdag de Ambonees B. S. wegens doodslag en diefstal tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek. In de avond van 7 Septem ber 1954 heeft S. mevr. L. te Wellerlooi Twa lytskes meitsje ien great, Hwa’t dat net achtet wurdt gau bleat. Weitser, dy’t it lytse doarp forfraejjet, Dy beam fan oardel hündert jier, Yn breidskleed, elke nije Maeije, Efter de sealdektoer mei blier De keine kosterswent der njonken, Nei moannen, keal yn winterslom, Kastanje as earste boade pronket: En ropt üs ta: de simmer komt. De taeije libbenskrêft, birutsen, Brekt üt en brune knoppen split', In kroanlamp, fan de sinne üntstutsen, Mei tüzen kearsen, roazich wyt, Tusken it bledgrien sjongt in klyster, Hy wurdt hast fan gjin each fomomd. ’t Liet klinkt allinken frijer, dryster, De dei is Ijocht, de simmer komt. in haar woning met messteken van het leven beroofd en zich daarna met me deneming van circa f125 uit de voeten gemaakt. De openingswedstrijd te Kimswerd ge wonnen door de volgende kaatsers: 1ste prijs: H. Knol, Harlingen, Joh. Werkhoven, Witmarsum, R. Rien- stra, Witmarsum. 2de prijs: T. Zijlstra, Witmarsum, N. Staalstra, Franeker en K. Kooistra, Dokkum. Steeds meer radioluisteraars. Het aan tal aangegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Mei 1955 2.009.232 tegen 1.999.118 op 1 April '55. Op 1 April 1955 waren er 513.479 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 511.465 op 1 Maart 1955. Bolswards Nieuwsblad elftal tegen Zwitserland in Amsterdam tot grote hoogte en werd het een dikke Nederlandse 6-2 overwinning. 22 Maart 1953 won Zwitserland in Ne derland met 2-1. De balans geeft ech ter nog een Zwitserse voorsprong. Een van de merkwaardigste uitslagen is wel die van de op 15 Oct. 1950 in Bazel gespeelde wedstrijd, toen Nederland met de wonderlijke cijfers 7-5 verloor. Ik heb voor mij zelf het gevoel, dat er toch bij de voorbereiding van het Ned. elftal de laatste tijd wat meer aandacht besteed wordt aan het aankweken van wedstrijd-mentaliteit. Vandaar dat ik wel hoop heb op een gunstig resultaat van de wedstrijd tegen Zwitserland, al ben ik me bewust dat het krachtsver schil niet groot zal zijn. Een Von Lantenen bij de Zwitsers mo ge een snel technicus zijn, die op ver rassende wijze een doorbraak met een doelpunt weet te bekronen, ook wij kun nen spelers opbrengen die een wedstrijd in het voordeel van hun ploeg weten te beslissen. W(j verwachten dus spanning en wjj ho pen zeer, dat ons vaderlands© hart Don derdag in de fraaie Feijenoord-kuip, voor de radio of voor de televisie zal mogen medeleven met een goede wed strijd van onze Nederlandse vertegen woordigers. De kansen zitten er, dunkt me, in. al te goed, die wilde zenuwachtige wed strijd uit de tijd, toen ieder pierement in ons land „We gaan naar Rome” kweelde, en tevoren Zwitserland ons in Amsterdam reeds met 2-0 had geslagen. Naderhand waren de papieren vaak om gedraaid, wij wonnen hier te lande en in het land van de bergen trokken de nazaten van Wilhelm Teil aan het lang ste eind. Maar in 1947 groeide het Ned. terse politiek jegens Rusland en ten op zichte van het vraagstuk der hereniging van Duitsland zou kunnen wijzigen, al is dit geenszins zeker. Wat overigens 't herstel van de West-Duitse souvereini teit betreft, met belangstelling wachten we ook af de houding van Bonn jegens de kleinere Westelijke landen, nu bond genoten van de West-Duitsers. Vermelden we nog dat het Zuid-Vietna mese probleem nog onrustbarend blijft, nu de revolutionaire raad de keizer Bao Dai wil afzetten, de republiek wil uit roepen en Diem als premer handhaven; het lijkt er heel veel op, dat het met Frankrijks politieke invloed in Cochin China op het eind loopt. In Frankrijk zelf is het oud-premier Mendès France gelukt de leiding van zijn partij, de radicale, te veroveren op de meer con servatieve elementen in die partij. Dit is van belang voor de parlementsverkie zingen van volgend jaar, omdat het nu mogelijk wordt dat de radicale partij dan in het gehele land gaat samenwer ken met andere vooruitstrevende par tijen. Tenslotte zij nog even genoemd de strijd waarin dictator Peron van Agentinië zich heeft verwikkeld met de Rooms Katholieke Kerk, waardoor hij de steun die hij vroeger genoot van de getrou we Katholieken heeft verspeeld, zonder daarvoor de steun van andere even machtige groeperingen te winnen. Men vraagt zich af hoe lang Peron het heft nog in handen zal houden en wat er na hem met Argentinië zal gebeuren. Werkloosheid in April gedaald. Gedu rende de maand April daalde het aan tal werkloze mannen van 46.598 tot 31.232, terwijl de bezetting van de aan vullende werken daalde van 19.348 tot 16.017, zodat het aanbod van arbeids krachten in totaal met 18.697 vermin derde. Deze daling is grotendeels toe te schrijven aan de seizoeninvloeden. Dat de seizoendaling thans aanmerkelijk groter was dan de voor April normale daling van rond 9000, is o.m. het ge volg van de omstandigheid, dat de her vatting van de werkzaamheden in land bouw en bouwnijverheid in Maart werd afgeremd door het slechte weer, waar door de werkloosheid toen in geringere mate afnam dan in andere jaren het geval pleegt te zijn. Verder kan worden geconstateerd, dat de personeelsselectie door de krappe arbeidsmarkt veel min der streng was, waardoor ook minder geschikten en oudere arbeidskrachten door het bedrijfsleven werden opgeno men. Een voorbeschouwing van de heer H. W. H. Herberts, Oud-Voorzitter van de Keuze-Commissie. Er is in het weekeind en daarna allerlei overleg aan Westelijke zijde geweest. Te Parijs was bijeen de Raad van ministers van de West-Europese Unie, waartoe dus nu behoren Engeland, Frankrijk, de Beneluxlanden, West-Duitsland en Italië. De zeven ministers van buitenlandse zaken, welke deze raad vormen benoemden een aantal functionarissen, o.a. een secretaris generaal en een leider van het bureau dat toezicht zal houden op het peil van de bewa pening van alle zeven landen. Er wordt nogal eens geredetwist over de vraag of, sinds de in voering van het semi-prof.spel hier te lande, het spelpeil in alge mene zin vooruitgang vertoont. Het komt mij voor, dat een beves tigend antwoord op deze vraag van meer optimism© getuigt, dan de werkelijkheid is. Spelverbetering is niet em kwestie die a la minute kan worden opgediend. Verandering van spelpeil gaat nauwelijks merkbaar en is altijd een kwestie van langere duur. Wij hebben dit zelf in het verleden maar al te goed ondervonden. Moeder zag kind onder auto lopen. Het 8-jarig zoontje van de familie van der Werd te Driel (gemeente Heteren) is Maandag, toen hij voor zijn moeder even een boodschap zou gaan doen, onder een auto terecht gekomen. De moeder zag het ongeluk gebeuren. Het ventje was direct dood. Hwer lit natür har 't kleurichst jilde D© tulpen bloeije dünkerread, It koalsied gielet flakke fjilden, It pompeblêd leit oer de sleat. Troch alles sil üs hert biruorre, Mar nea sa djip sprekt skeppersrom, As yn dy beam, mids de aide buorren, In nij seisoen de simmer komt. De bylden glimkje en fordwine, It libben is to bünt to drok, Hjoed ken üs 't lytse doarp noch bine, Moarn jeije wy nei 't fiere lok. Us dei is lyk it wolkendriuwen, 't Geniet brosser as weageskom, Mar geef sil jimmer dit byld bliuwe: Kastanjebeam de simmer komt. Over het Oostenrijkse staatsver drag schijnen ook de ambassa deurs der Grote Vier te Wenen reeds de overeenstemming te na deren, natuurlijk enige strubbelingen, al licht teweeggebracht door de Russen omdat zij zich niet al te happig wilden tonen met betrekking tot deze overeen komst, welke hen echter uitnemend te pas zal komen bij het beïnvloeden van de openbare mening in W.-Duitsland. Een openbare mening welke op een ge geven moment het accent van de Wes- toekomst kan vrij nabij zijn. Im mers een ontmoeting van vertegenwoor digers van Amerika, Engeland, Frank rijk en Rusland staat voor deze zo mer op het programma. In dit weekeind is tussen de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk daarover t© Parijs gesproken. Minister MacMillan heeft daarbij het Engelse plan naar voren geschoven om eerst een korte ontmoeting van de al lerhoogste politieke figuren dezer vier landen voor te bereiden en als bij die ontmoeting bleek, dat er kansen voor een ontspanning waren, daarna de vier ministers van buitenlandse zaken onder- handelingen te laten voeren over con crete punten. Men fluistert, dat bij de Engelse regering met dit plan de be doeling voorligt de Labour-partij bij de a.s. parlementsverkiezingen de wind uit de zeilen te nemen daar zij voor een zelfde plan is. De Amerikanen verdedigden echter een voorstel, dat precies andersom lag, eerst zouden de ministers van buitenlandse zaken moeten bijeenkomen om het ter rein te verkennen en op bepaalde pun ten overeenstemming te bereiken en daarna zouden als alles goed ging de premiers en president Eisenhower een conferentie kunnen houden om de zaak te beklinken. Maar zoals 't thans lijkt, is Washing ton gezwicht voor de Engelse en ook Franse mening en komen de premiers en president Eisenhower deze waarschijnlijk in Zwitserland, maar toch tegelijkertijd ook de minis ters van buitenlandse zaken. Hoe dit 'dan ook zij, op een dergelijke conferentie speelt, hoewel W.-Duitsland er natuurlijk niet bij tegenwoordig zal zijn, dit grote, nu weer souvereine en Navolid zijnde land, toch mee. En waar men veilig kan aannemen, dat tot nog toe het Westen naar ontspanning met Rusland zou hebben gestreefd op de ba sis van de bestaande toestand (dus een verdeeld Duitsland) zal W.-Duitsland nu trachten die koers van het Westen te veranderen in de richting van een herenigd Duitsland. Ofschoon dr Adenauer stellig in deze gematigd zal zijn en zijn samenwerking in de Navo met het Westen niet in ge vaar zal brengen voor dit Duitse ideaal 's-Gravenhage excit. De naam ’s-Gra- venhage gaat, wat het gebruik ervan in het buitenland betreft, verdwijnen. Het zal voortaan alleen Den Haag zijn. Dit vertelde de directeur van de Haag se V.V.V., mr. R. H. Woltjer. Gebleken is, dat voor buitenlanders de naam s- Gravenhage grote moeilijkheden ople vert. Daarom zal voortaan in de propa ganda in het buitenland deze naam ver meden worden. Melkkoetjes voor luchtreizigers. Lucht reizigers uit alle werelddelen zullen on middellijk na aankomst op Schiphol vol le c-aafgeroomde melk kunnen drinken, Aangenomen wordt dat West-Duitsland een 1. 12 divisies zal formeren, een luchtmacht van 80.000 man en 1.300 toestellen, waaronder straaljagesr, en een vloot van kustvaartuigen bemand met 20.000 man. de republiek van Bonn vormen, krijgt het bovendien het recht zijn wetten op te man even- de regering in Bonn Veel van de maatregelen, die nu wor den aangekondigd: centrale training, districtstraining, enz., behoorden reeds onder het regime van wijlen Bob Glen- denning tot de gebruikelijke activiteit van de T. C.K. C. Ook met de eisen van lichaamsconditie en individuele trai ning wordt eigenlijk niets nieuws ver kondigd: sla er de jaarverslagen van de K. C.T. C.. uit de dertiger jaren op na; telkens wordt op het belang van opgevoerde training met nadruk aan dacht gevestigd. Veel heeft het waar lijk nooit geholpen, al verkreeg men door een zekere constantheid van het nationale elftal, en inderdaad ook door een reeks van successen, iets meer vat op de spelers dan men vandaag schijnt te bezitten. Juist op de dag waarop Nederlaand de 10-jarige bevrijding herdacht, is de West-Duitse Bondsrepubliek een souve reine mogendheid geworden en van dat moment af is haar bestaan als onaf hankelijke natie begonnen. De onmiddellijk hieruit voortvloeiende gevolgen zijn, dat het Duitse gezag zich niet alleen kan laten gelden over alle bin nenlandse aangelegenheden maar ook over de voormalige bezettende mogend heden, di enu „gasten” zijn geworden, terwijl als gevolgen op lange termijn be schouwd kunnen worden de vorming van een Duitse gewapende macht binnen het kader van de Noordatlantische Ver- dragsorganisatie (NATO) en de West- europese Unie. Behalve dat West-Duitsland de souverei niteit verkregen heeft over de vijftig millioen Duitsers in de negen staten, die der hereniging, zijn gehele verleden ge tuigt daarvan, zal men toch in deze met spanning naar Bonn moeten zien. Want het lijdt geen twijfel, dat daar de gedachte naar een neutraal, maar herenigd Duitsland toeneemt. Die gedachte wordt aangemoedigd door de sterke Duitse sociaal democratische partij, die zich tot het laatst tegen de Parijse accoorden heeft verzet. Maar zij zag haar laatste hoop, dat deze ten slotte toch zouden mislukken, vervlie gen toen het West-Duitse constitutio nele hof te Karlsruhe verleden week uitsprak dat de overeenkomst over het Saarland niet in strijd was met de W.- Duitse grondwet omdat het aan de be woners van de Saar volkomen vrij staat om de Europeïsering van hun land aan te nemen dan wel te verwerpen. Maar zij maakt nu propaganda voor de idee van een neutraal herenigd Duitsland, naar het voorbeeld van Oostenrijk. De West-Europese Unie krijgt ook een assemblee, waaraan de bovengenoemde ministerraad verantwoording zal schul dig zjjn en er wordt een vleugje hoop gekoesterd dat geleidelijk in deze licha men zich de wil zal ontwikkelen om de samenwerking niet te beperken tot het militair en daarmee samenhangend politiek gebied, maar zich ook zal gaan uitstrekken op economisch terrein. Voor het ogenblik beperkt zich dit laatste tot de instelling van een commissie, die de standaardisatie en coördinatie van de wapenproductie zal onderzoeken, wat heel iets anders is dan de oorspronkelijk door Frankrijk gewenste wapenpool. Die zou de Amerikaanse hulp op dit gebied gaan verdelen en op eigen gezag bestellingen kunnen doen in de aange sloten landen, waartegen de kleinere leden terecht bezwaar koesterden, om dat zij vreesden, dat op deze wijz© de Franse en W.-Duitse industrie daarvan het meest zouden profiteren. Voorts kwam daar te Parijs bij een de Atlantische Raad, welke W.-Duitsland toeliet tot de Navo en voorts enige dagen debatteer de over de politieke toestand, waarbij de Westelijke grote Drie natuurlijk hun landen inzake een ontmoeting met de Kussen ter kennis van hun collega’s het zjjn alleen de ministers van bui tenlandse zaken der Navo-landen die thans te Parijs bijeen zjjn brachten. Voorts kwam het vredesverdrag met Oostenrijk en vraagstlkken als Formosa en Indo China ter sprake en niet in de laatst© plaats het rapport van Turkije over de conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen, waar de Turken het enige land waren, dat ook lid van de Navo is. Daaraan zullen allicht ook de vraagstukken betreffende het Midden Oosten gekoppeld zijn, nu Turkije een verbond met Irak heeft gesloten, dat niet alleen opschudding in de Arabische staten heeft verwekt, maar ook in Z.- Slavië enige ontstemming. De Turkse premier is dan ook bij Tito op bezoek geweest om hem in deze opheldering te verschaffen en niet alleen daarover, maar ook over de felle afkeuring van het communism© waaraan Turkije op de conferentie te Bandung uiting gaf. Ten slotte is Zuid-Slavië nog altijd een communistische geregeerd land, ook al staat het buiten de kring der Kominfor- landen. Van zijn kant schijnt Turkije nogal bezwaar te hebben tegen de vrij lauwe houding, welke Zuid Slavië ten opzicht© van de militaire zijde van het Balkan-verbond, waarin beide landen met Griekenland samenwerken, aan neemt. We spraken hierboven over de opneming van W.-Duitsland in ’t Westelijk defensiesysteem. Dat betekent een militaire verster king van het Westen, maar met het herstel van de W.-Duitse souvereiniteit en de intrede van dit land in de Navo is het ook toegelaten tot de politieke sa menwerking van het Westen en leggen aan de ongeveer 600.000 voormalige bezettingstroepen, die wel op verzoek van als NATO-verdedigingstroepen in Duits- Zeven Provinciën. De kruiser „De Ze ven Provinciën” zal, volgens een hard nekkig gerucht, de eer te beurt vallen in October Koningin Juliana en Prins Bernhard voor een officieel bezoek aan de Nederlandse Antillen en Suriname naar Curasao te brengen. Het is tra ditie, dat een koninklijke reis naar over zeese rljksdelen bij voorkeur aan boord van een kruiser wordt ondernomen. bal technisch en qua snelheid wat voor uitgegaan, het spelpeil van de natio nale vertegenwoordiging bezit vandaag nog niet de kracht om zich daar, zoals vroeger, ver boven te verheffen. Ons Ned. elftal is nog niet constant genoeg en mist ook nog de hardheid om het haast onmogelijke mogelijk te maken. Ik heb alle respect voor de wijze, waar op het Oranje-elftal onlangs in Amster dam de Belgen de voet dwars zette. Dat was een verblijdende overwinning, die voor het gedeukte moreel van ons Ne derlandse voetbal van onschatbare waarde was. Dit was zeker geen zege praal, die tot elke prijs bewerkstelligd was, integendeel, de Belgen werden met hun eigen wapenen bestreden. De Oranjeploeg won verdiend, niet alleen door een geringe doelpuntenvoorsprong maar vooral ook doordat de foutieve tactiek van het Belgisch elftal aan Ne derland een kans bood om te winnen. Wanneer men daarvan gebruik maakt, is een gunstige uitslag aanvaardbaar en verdiend. Toen is een slecht gespeelde oefenwed strijd tegen Rot-Weiss in Essen voor de Keuze-Commissie aanleiding geweest om het elftal tegen Ierland geheel te wijzigen. Bovendien kwam er wat spe- lers-pech bij en zo zag men in Dublin weer een heel andere formatie in het veld komen. Het schijnt er daar nogal hard te zijn toegegaan. Tegenover uiterst bekwame tegenstanders verviel de ploeg af en toe in paniek-voetbal, maar ook de beslissingen van de scheids rechter schijnen niet bepaald tot de rust in het elftal te hebben bijgedragen. Een 1-0 nederlaag is voor de statistiek nochtans als een gunstig resultaat t© noemen. En nu a.s. Donderdag ontmoet men Zwitserland in Rotterdam. Reeds eerder hebben we als bezwaar doen horen, dat deze keuze-commissie bjj haar elftal-samenstelling weinig oog schijnt te hebben voor evenwicht en rust in de ploeg. Spelers komen en gaan en ik zou daarmee willen vervolgen: ko men ook weer terug. Een van de opmerkelijkste verschijn selen van de laatste jaren is wel, dat er ongemerkt een merkwaardige, maar niet minder betreurenswaardige deva luatie van het begrip Nederlands-elftal- speler heeft plaats gehad. De tijd waar in het Oranje Konijn-embleem van het Ned. elftal aan een voetballer als een zeer begeerd en inderdaad ook duur verdiende onderscheiding kon worden uitgereikt, ligt wel ver achter ons. Toch zal de keuze-commissie weer terug moeten naar de samenstelling van een elftal waarin telkens een grote kern behouden zal kunnen worden. Mijns in ziens is vandaag reeds die kern aanwe zig, maar men moet de moed hebben deze te handhaven, ook wanneer het eens een keer tegen heeft gezeten. De geschiedenis heeft geleerd, dat het juist wedstrijden tegen Zwitserland wa ren waarin de verrassingen niet van de lucht kwamen. We herinneren ons maar land zullen blijven. Het grootste geallieerde contingent is het Amerikaanse, bestaande uit 200.000 man grondstrijdkrachten en 70.000 man lucht- vaarttroepen. Het Britse Rijnleger telt ongeveer 160.000 man plus een tactische luchtmacht, Frankrijk heeft vijf divisies met in totaal 100.000 man, België twee divisies en Canada een brigade van tus sen de 7.000 en 10.000 man. Het geallieerde militaire personeel ver liest alle bezettingsrechten, priveleges en onschendbaarheid en zal voortaan onder worpen zijn aan de Duitse burgerlijke rechtspraak. De kosten van legering in Duitsland, die tot dusver als bezettings- kosten in rekening werden gebracht, zul len nu door de respectievelijke geallieer de regeringen gedragen moeten worden. Het Duitse parlement kan de grondwet wijzigen zonder kans te lopen op een veto van de zijde der geallieerden. Op diplomatiek niveau is West-Duitsland vrij betrekkingen aan te knopen met alle landen hetzij in het Westen of in het Oosten. In de lucht krijgt West-Duits land eveneens souvereine rechten, het geen reeds werd gesymboliseerd door de wederoprichting van de burgerlijke maat schappij, de Lufthansa. Het land is vrij wederom aan het weten schappelijk onderzoek deel te nemen, ofschoon krachtens de Parijse accoorden de Republiek van Bonn zich heeft ver bonden geen atomische of bacteriologi sche wapens te vervaardigen. igenomen wordt dat West-Duitsland leger van 400.000 man, bestaande uit l. -»>

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1