AGRARISCH FRIESLAND GAAT ZICH TE BOLSWARD PRESENTEREN KRIS-KRAS door Nederland Productie, Sierlijkheid en Kracht op liet ijsbaanterrein Gouden filmpjes ,JIET WATERORGEL” Hwat hat Qabe Skroar Fan de Mar liny toer te b Symphonic van klank en kleur to sizzen op in op it spul. Tj. de J. I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND C F Dinsdag 24 Mei 1955 51e Jaargang No. 40 9. 2. A.. 3. B. 4. 5. 6. n 7. 8. o en op de P.B.O. itforkearde steeën en sa is der jit folie, dat en makket oa fiks diel fan de 1 lang net earste klas is. Mar dc Domeinen Dat ündcrfynt US Abonnementsprijs t 1.60 per Kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per tnns Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Tweeledig doel. De te Bolsward te houden productie- keuring heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats wil de keuring een stimulans zijn voor de Friese fokkers, die, wanneer het neusje van de Friese fokveezalm op het ijsbaanterrein aan wezig zal zijn, een prachtig vergelij kingsobject heeft. Een keuring is n.l. een unieke gelegen heid de fokkersresultaten met elkaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 333 (K 5157) 3e week Mei 1905. Het vraagprogramma. Reeds eerder deden wij enige medede lingen betreffend» et vraagprogram- helle wurde, sa jierren dochs gollen wiene wy Handelsvee. Ten slotte is ook aan deze keuring nog de rubriek Handelsvee toegevoegd, tot het organiseren waarvan een aparte commissie is genoemd onder leiding van enkele vooraanstaande veehande laren. taal te bespreken. Taalkundigen van re putatie zullen worden uitgenodigd. Het initiatief is uitgegaan van de stichting Arnhem-Europa. Meisje in regenput verdronken. Het 3- jarig meisje Ada Weeteling uit de Ver- zetstraat te Koog aan de Zaan is Don derdagavond door het houten dak van een regenput gezakt en verdronken. Het ongeluk gebeurde op het terrein van een oud boerderijtje, dat in de buurt van de ouderlijke woning stond. Hoewel het kind vrij snel werd gevonden, kon de kunstmatige ademhaling niet meer baten. Het gezin Weeteling was slechts twee dagen geleden uitgebreid door de geboorte van een jongetje. De hinnen, dy’t it lüdst keakelje, lizze dêrom de greatste aeijen net. De kjj, dy’t by de hikke it hurdst balte, jowe dêrom de measte molke net. En minsken, dy’t it measte prate, sizze faek it minste. n Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Gelukkig initiatief. Het is reeds weer een paar jaar gele den, dat zich te Sneek een commissie Vormde om onder het motto: „Produc tie, sierlijkheid en kracht” aldaar een productiekeuring te organiseren, die in eerste instantie bedoeld was voor het weidegebied uit de wijde omgeving i.c. de Zuid-Westhoek. Voor deze keuringen bestond echter zoveel belangstelling, ook van veehouders buiten dit gebied,, dat men de deelname spoedig moest openstellen voor de gehele provincie. Het zou dwaas zijn als Bolsward een productiekeuring in deze geest zou hou den, terwijl de Sneker permanente com missie tot het houden van productiekeu- ringen, die zelfstandig optreedt en geen enkel officieel contact met de landbouw organisaties onderhoudt, behalve dan ’t feit, dat het Fries Rundvee Stamboek enthousiast en daadwerkelijk zich hier voor interesseert, enige dagen later een dergelijke keuring zou organiseren. Aldus is men gaan praten en dit gesprek heeft er toe geleid, dat de Sneker per manente commissie dit jaar de jaarlijk se Friese productiekeuring niet in eigen stad gaat houden, maar deze heeft in gelast in de feesten rond de herdenking van het 500-jarig bestaan van de Bols- wardse stadsrechten. Het feit, dat deze keuring reeds traditie werd enerszijds, dat zij door bekwame mensen wordt ge organiseerd onzerzijds en in de derde plaats doordat de keuring te Bolsward nog meer het accent zal leggen op de deelname uit geheel Friesland, zijn even zovele gunstige factoren die tot het Welslagen ongetwijfeld zullen bijdragen. 2% cents sigaar Nestor. K. Falkena Bz. Sigarenmagazijn t.o. ’t Stadhuis. te vergelijken en de ervaringen onder elkaar uit te wisselen. Betere resultaten van de één sporen de ander onwillekeu rig aan tot het trachten bereiken van nog hoger prestaties. Maar niet alleen als vergelijkingsobject heeft een keu ring als deze waarde, ze is ook een uniek propaganda-middel voor het Frie se vee, dat de pretentie heeft het meest economische ras ter wereld te zijn. De keuring zal de eigenschappen demon streren, die aan deze superioriteit ten grondslag liggen. Bij Hiemertertille schrok een paard van een marechaussee van het zeil van een schip. Het paard sprong met zijn berij der in de sloot. De laatste kwam met de schrik vrij. Het paard ter waarde van f540.moest worden afgemaakt. Van groot belang. Zo gezien wordt deze show van pro- ductiedieren representatief voor geheel Friesland en dus van het allergrootste belang voor de Friese veefokkerij en -handel. Deze keuring is er- niet alleen voor de grote fokkers, maar geheel agrarisch Friesland is er bij gebaat dat zij goed zal slagen. De fokkerswereld mag er dan in de eer ste plaats bij gebaat zijn, ook voor de niet-fokker is de keuring van het groot ste belang. De export van fokvee, die er door wordt gestimuleerd, betekent ’n ontlasting van de veemarkt en dus ste viger prijzen ook voor het vee, dat niet direct voor de productie is bestemd. Aan een goede fokveehandel trekt heel de handel zich omhoog. Daarom is een ernstig beroep op fokkers zowel als be- zhcers van goede productiedieren zich voor deze keuring aan te melden, dan ook wel op zijn plaats. Productie. De productie van een koe is nummer één. In tegenstelling met de normale fokveekeuringen, zoals die in de herfst worden gehouden, wordt bij deze keu ring juist aan de productie hoge eisen gesteld, zowel wat het vetgehalte als het aantal kg geproduceerde melk be treft. Men heeft hierbij naar analogie van een indeling, getroffen door het F. R. S. onderscheid gemaakt voor de dieren van de lichte en zware grond. In alle rubrieken we komen hierop terug worden de dieren gescheiden gehouden en apart gekeurd met uitzon dering van de rubriek „vrouweljjke af stammelingen van stieren, van één of meer eigenaars” (rubriek XIH). De productie-eisen voor vee van de lich te grond is 10 pet. lager gesteld. Zowel voor de zware als voor de lichte grond wordt een kampioen aangewezen. ma, dat een overzicht geeft van de 13 rubrieken. In de 1ste rubriek worden koeien ge plaatst met een jaarlijkse productie van 45000 kg melk en een nevenrubriek van idem 40.000 kg melk. Dit zijn de hoog- productieve dieren, die slechts zelden worden gevonden. Vergeleken bij voor gaande jaren zijn de productie-eisen voor deze toprubriek met 5000 kg melk verzwaard, zodat mag worden aangeno men, dat deze rubriek niet overbezet zal zijn. Heeft U een dier, dat deze unieke productieprestatie heeft gele verd, dan verzuime U niet dit dier voor deze rubriek te laten inschrijven. Een nieuwe rubriek. Speciale aandacht vragen wij voor de 10de rubriek, waarin stamfamilies wor den gevraagd, n.l. Collectie vrouwelijke dieren van één bedrijf, die langs da vrouweljjke lijn afstammen van één en dezelfde koe. Alle dieren moeten melk gevend zijn. Minimum aantal zes stuks. Het betreft hier een nieuwe rubriek, waarvoor zeker belangstelling zal be staan. Rubriek 11 is die der Familiegroepen. Preferente Stammoeders met min stens 3, waarvan minstens 2 direc te vrouwelijke afstammelingen, ge boren vóór 1 October 1954. Moeders met minstens 3, waarvan minstens 2 directe vrouwelijke af stammelingen, geboren vóór 1 Oc tober 1954. (Geen zoons of afstam melingen van zoons. Met de moe der samen dient minstens de helft melkgevend te zijn). Behalve de reeds boven genoemde ru briek 13 noemen we dan nog de Be- drijfscollecties (vrije samenstelling naar grootte van het bedrijf). Eerste steen voor Muslim Moskee in Den Haag. Sir Muhammed Zafrulla Khan, rechter bij het Internationale Hof van Justitie heeft tijdens een korte plechtigheid op een terrein aan de Oost- duinlaan in Den Haag de eerste steen gelegd voor de eerste moskee in ons land van de Ahmadiyya Muuslim Mis sie in Nederland. De plechtigheid werd bijgewoond door een klein aantal Mus lims in ons land en door enige belang stellenden. Zoals men weet bouwt men ten behoeve van de Ambonezen ook in Gaasterland een moskee. Drassige grond in de Zuidwesthoek. In sommige plaatsen in de Zuidwesthoek waar de landen wat lager liggen, begint Politiek delinquent verduisterde 39.000 gulden. Een oud-S.S.er, thans wonen de te Steenwjjk, heeft bekend, dat hij f 39000 heeft verduisterd ten nadele van een bankinstelling te Steenwyk en Leeu warden en een firma in Soesterberg. Brand in tankauto. Te Almelo raakte een tankauto in brand met het gevolg, dat ook een loods een prooi der vlam men werd en drie mensen, die daarin werkten, zich slechts met moeite kon den redden, waarbij een hunner brand wonden aan het gelaat en handen op liep. komd is en dan as de de pine forgetten. op pO- ‘n- Der hat bygelyks de Sosiaél-Ekonomyske Ried oan alle lanbouorganisaesjes fiks pine yn it hier bisoarge troch oan - advisearjen yn de Wet o] artikel, dat tastiet om in f Euro-verkeerstaal. Nog dit jaar zal in Arnhem een vierdaags congres worden gehouden, om de wenselijkheid van een gemeenschappelijke Europese verkeers- Overleden i n de cel. Te Amsterdam werd een 51-jarige man, die dronken was, aangehouden en in een cel gestopt, doch toen men later eens ging kijken hoe hij het maakte, was de man, die hartpatiënt was, reeds overleden. Hoog bezoek. Prins Bernhard zal op 14 Juli aanwezig zijn bij het concours hippique te Wolvega ter gelegenheid van de Pieter Stuyvesantfeesten van 12 tot 16 Juli. maximaal 360 dagen, of 0.46 kg bo ter per dag. Melkgevende enterrieren, geboren na 30 Sept. 1952 en afgekalfd na 30 Sept. 1954, met minstens één melkstaat der moeder, die voldoet aan de rubrieken 5 tot en met 8. Toelichting voor rubrieken 1 t.m. 9: Alle dieren moeten melkgevend zijn. Veelbelovende jongen. De Bussumse politie arresteerde een 13-jarige joy- ridder, die in 2 x 24 uur 5 auto’s in het Gooi had gestolen en daarbij ver scheidene garagedeuren had opengebro ken. Berouw vóór het begon. Nog vóór de boot uit de Rotterdamse haven naar Australië vertrok, kreeg de echtgenote van de heer S. al berouw van haar emi gratie. Het jonge echtpaar pakte wéér de koffers en keerde met de afscheid- zwaaiende familie naar Veenendaal te rug. Een zwemmende reebok. Nabij Zwol- lekerspel vonden sluiswachters Zondag morgen in de Willemsvaart een reebok, die telkens de sluizen op en neer zwom. Men heeft het dier uit het water gevist, terwijl de politie het in de bossen van Molecaten de vrijheid heeft gegeven. Zal I schatten prijsgeven? De coöperatieve vereniging, die het goud van het in de vorige wereldoorlog gezonken göud- schip, de Renate Leonhardt, aan de op pervlakte wil brengen, heeft de duikto- ren klaar liggen. Men hoopt binnenkort met de bergingspogingen te kunnen be ginnen. Sierlijkheid. Hierbij wordt uit de aard der zaak ge let op het uiterlijk, niet in de allereerste plaats op de make up (ook al spanderen de fokkers aan dit onderdeel heel wat tijd en kosten) maar vooral op de har monische lichaamsbouw, zoals die bij een productiekoe gevraagd mag wor den. De Friese koe is van nature een mooi en sierlijk gelijnd dier, dat wan neer het voor de productie verloren mocht gaan, ook voor de slacht nog goede waarde heeft. Bolsward ligt temidden van het oeroude Westergo’se greidegebied en wanneer de stad zich opmaakt om straks het eeuwfeest te gaan vieren, mogen agrarische hoogtijdagen niet ontbreken. Naast de paardensport moet ook (vergeef ons de beeldspraak) de kurk worden getoond, waarop de omgeving drijft. Helaas is de zomer voor het houden van eenj fokveekeuring wel een erg ongeschikte tijd, zodat de volijverige commissie plannen heeft beraamd tot het organiseren van een verantwoorde show van productiedieren. Naast de export van fokvee hoe belangrijk op zich zelf ook is de sierlijk solied gebouwde productiekoe immers de roem van Friesland. Besprekingen hebben er toe geleid, dat op Woensdag 20 Juli op het ijsbaanterrein een productiekeuring zal worden gehouden, die niet alleen bedoeld is voor de naaste omgeving, maar waar men ihzendingen verwacht uit geheel Friesland, een keuring waarvoor ongetwijfeld grote belangstelling zal bestaan, nationaal zowel als internationaal. Politiek op het stembiljet? De betrok ken staatscommissie is tot de conclusie gekomen, dat het mogelijk zou zijn de namen van de politieke groeperingen of de afkortingen daarvan op het stembil jet te vermelden. Brand te Zaandam. Het kantoor van de communistische vakorganisatie E. V. C. met het daarboven gelegen woon huis is te Zaandam door brand totaal verwoest. Tragisch. De 6-jarige K. Kuiper uit Den Helder raakte spelende met zijn kameraadjes te water in een vrij ondie- het gondschip nabq Texel haar er weer ujtklaute. ren en greep zich vast aan een draad van het electrisch net, die daar een pomp van stroom voorzag. De draad is vermoedelijk niet goed geïsoleerd ge weest, want de jongen kreeg de stroom door het lichaam en was op slag dood. men bij de veehouders al weer last te krijgen van drassige grond, waardoor de zode wordt vertrapt. Wij hoorden reeds van boeren, die hun dieren weer moesten stallen wegens te overvloedige regenval. De grasgroei is over het al gemeen niet onbevredigend. Burgerlijke Stand Wonseradeel: Gehuwd: Douwe Hiemstra 26 jr. Geertje Namminga 22 jr. te Hichtum. Jan Bruinsma 25 jr. te Akkrum en Jetske Damstra 22 jr. te Witmarsum. Jan Schilstra 23 jr. te Leeuwarden en Grietje van der Schaaf 23 jr. te Hart- werd. Bauke Bosma 34 jr. te Ferwoude en Maaike Poelst.-a 26 jr. te Hieslum. Bauwen Strandstra 37 jr. en Trijntje Poortstra 26 jr. te Zurich. Wiepke Wiersma 25 jr. en Klaaske Nauta 25 jr. te Witmarsum. Taeke van Baden 38 jr. en Atje Zaagmans 26 jr. te Mak- kum. Thomas Dijkstra 23 jr. en Janke Kuipers 21 jr. te Allingawier. Gerke Haringa 21 jr. te Heeg en Fetje Nauta 22 jr. te Schraard. Minne Boschma 31 jr. en Trijntje Zuierveld 26 jr. te Fer woude. Jacob Faber 28 jr. te Wijnal- dum en Tjitske Winder 25 jr. te Kims- werd. Jetze de Witte 29 jr. te Engwier en Geertje Feenstra 23 jr. te Schettens. Tymen van Tuinen 44 jr. en Atje Plui- ner 32 jr. te Schraard. Dirk Tilstra 26 jr. te Zurich en Antje Kingma 24 jr. te Arum. Abe Bleeker 24 jr. te Wit marsum en Janke Diemersen 25 jr. te Pingjum. Hendrik Lammertsma 23 jr. te Bolsward en Maartje Bleeker 21 jr. te Witmarsum, Joh. Oom. Sterk 28 jr. te ’s-Gravenhage en Aaltje van Gor- kum 28 jr, te Arum. LJOCHT EN SKAED De jonge bledtsjes fan de beammen hing- je forsutere oan de tüken, it gers, dat him al aerdich üntjoech, kriget slach op slach de nachtfroast oer de lea, de ierdapels sitte meast noch yn de groun en de maei- móanne rint al wer op syn léste fuotten. It moat langer yn in tige koart skoftke -J* ‘i is ’t al. Wis, it komt alle wer goed, mar mei de lege oars wol oan in groei- sum jier ta, it is allegearre mear as skjin- op rekke. Hwa wit oft net krekt as jo dit stikje léze it goede waer l:c~d J~~ is it ek wer sa’t it sprekwurd seit: roede fan it gat is, is de pi** Pine is der oars wol, net allinnich lityk terrein, mar ek yn oare dingen. Van de volgende rubrieken noemen wel Melkgevende koeien met een mini mum van 900 kg boter in drie aan- eenvolgende volledige perioden, met een minimum van 0.82 kg boter per dag. Melkgevende koeien met een mini mum van 1 kg boter per dag in een volledige lactatie période. Melkgevende koeien met een mini mum van 300 kg boter in maximaal 360 dagen, of 0.83 kg boter per dag. Melkgevende koeien met een mini mum van 260 kg boter in maximaal 360 dagen, of 0.72 kg boter per dag. Melkgevende koeien, geboren na 30 Sept. 1949 en vóór 1 Oct. 1950. Mi nimum productie 230 kg boter in maximaal 360 dagen of 0.64 kg bo ter per dag. Melkgevende koeien, geboren na 30 Sept. 1950 en vóór 1 Oct. 195L Mi nimum productie 200 kg boter in maximaal 360 dagen of 0.56 kg bo ter per dag. Melkgevende twenterrieren, geboren na 30 Sept. 1951 en vóór 1 Oct 1952. Minimum productie 160 kg boter in kontribüsje óf to lóken fan de bydrage oan it Lanbouskip, as men lid is fan ien fan de trije stansorganisaesjes, der ut to nimmen. Nou stiet hiel de organisearre boerestan op ’e kop. Hwant op it foarste plak hiene hja allegearre rekkene op in fikse reduksje en yn dy geast de leden foarljochte, ek har rjochtsgefoel is der net sunich troch biseard. Hwant it Lan bouskip is in fuortsetting fan de Stifting fan de Lanbou, in ynstitut dat nei de oar- loch troch de seis organisaesjes fan boe ren en arbeiders opboud is. En yn de Wet wie fêstlein, dat maksimaal 90 fan de kontribüsje óflutsen wurde koe fan de heffingen foar it Lanbouskip. En nou’t it safier is en eltsenien derop rekkent, komt de S-E.R. mei dit adfys oan de Minister. Dit soe bitsjutte, dat de organisearre boe ren in dubelde kontribüsje bitelje moas- ten en dat soe dochs wol it toppunt wêze. Der binne mear fan dy frjemde forrassin- gen langer. Sa sitte de polderboeren ek net mear op flewiel. In stik as seis krigen lêstendeis birjocht fan de direksje, dat de hier fan f 165.de ha opslein wie oant f 235.—. Oaren steane al op in heger sifer., En nou is it wol wier, dat de pleatsen dêrre, al- hiel nij en it lan oan ien kavel, alles oaü de fêste dyk en oan it wetter, in bulte foar hawwe, mar dér is ek hiel hwat dat min der moai is. Alles hwat men hjir op it aid lan fynt, sa as tsj erken, skoallen, yn- stellingen fan allerhanne soarten, dy’t yn de rin fan ieuwen ünstien binne, moatte dér yn in hurd tempo üt de groun stampt wurde en dat yn dizze djüre tiid. Dêr- troch moatte se dêrre folie mear finan- sieel bydrage as hjirre, de bern moatte ek lange reizen meitsje, nei kostskoallen gean of oerbliuwe yn kosthuzen, op syn minst hege buskosten meitsje en al sokke dingen mear. En derby komt, dat hiel hwat stikken lan ek lang net ideael binne. f..It iene stout tofolle, it oare wettert i :t de Minister to I goed óf, in tredden hat rare plakken en J a D M f 1 «F 1 fnrl-an «e rloe rztxllza Eieren raakten op drift. De storm van Woensdag heeft duizenden bebroede eieren gespoeld uit de nesten van het buitendijkse broedterrein bij Tacozijl. De zee tussen Lemmer en Afsluitdijk is»er mee bezaaid, 'n Groot deel van de broe dende meeuwen, kieviten en wilde een- den is nu' vertrokken. Nu het tijdstip van de grote feestelijkheden met rasse schreden naderbij komt, zal het goed zijn om bepaalde onderdelen van het uitgebreide en ongetwijfeld zeer aantrekkelijke programma nog eens wat nader te belichten. Als één van de belangrijkste attracties kan men zeker wel het zoge naamde „Waterorgel” beschouwen, een nieuwtje van onze moderne tijd. Wat is er nog mooier te bedenken dan een schitterend samenspel van klanken en kleuren. Terwijl men een of ander bekend muziekstuk op het orgel hoort spelen, ziet men de klanken als het ware een gedaante aannemen. Want tegelijk met de accoorden worden fonteinen van veel kleurig water omhoog geworpen, nu eens meters hoog, dan weer iets lager. Het is één groot gordfjn van ragfijne waterdeeltjes, die door tal van schijnwerpers sprookjesachtig worden belicht. Iedere minuut, ja, welhaast iedere seconde wisselt het beeld, dat de organist de bezoekers met zijn toetsenbord voor ogen weet te toveren. Door de internationale artisten wordt het „Waterorgel” één van de grootste ontdekkingen van de laatste jaren genoemd en men mag dan ook veilig aannemen, dat juist dit muzikale wonderinstrument duizenden naar onze stad zal lokken en in het bijzonder naar de grote Economische expositie van landbouw en industrie op de terreinen van plan-Noord. Want het is de bedoeling, dat men het „Waterorgel” slechts in ogen schouw zal kunnen nemen, nadat men het tentoonstellingsterrein heeft betreden. Surch dat mei inkele moannen syn fabryk kwytrekket. „It skeelt my jiers wol hündert ryksdael- ders molkjild”, sei in Surger boer lésten al in jier tsjin my, „mar it bigreatet my dochs fan it CZ-rIa J- lx C1 Jl1’» witte wol fan hieropslaen, hja binne elts jier yn de slach mei de Sintrale Groun- keamer, dy’t harren hwat bidimje moat. Krekt oarsom as hjir yn Frylsan. Hwant dér moat de Grounkeamer nou tz twa hyltyd ünderfine, dat de Sintrale doarp, it is nou forgoed in deade boel”. Grounkeamer, foaral by forkeapings de Ja, dat is it wrede libben. Foar Wytmar- hichte yn driuwt. Nou is foar de twadde kear oan de Fryske Grounkeamer birjocht dien, dat har noarmen net goedkard wur de omdat hja net sa binne as de rjocht- linen fan it Ministeary. Al mear as oardel jier sitte hja der yn Ljouwert nou yn de frjemde situaesje, dat hja gjin noarmen hawwe, omt de Minister de ütstellen net goedkarre wol. Okkerdeis is nou bisletten om de Haechse noarmen dan mar oer to nimmen ónder protest. Der wie noch ien oare utwei west en dat wie, it byltsje der by dellizze. Mar de measten mienden, dat it bilang fan de hierdeboeren dit net for- antwurde makke en sa hat men it tsj in it sin akseptearje moatten. De sintralisaesje is hjir wer ris baes wurden. Oant nou ta jildt it aldergeloks net foar de noarmen by forhier allinnich by forkeap. Mar sa is it al slim genóch, hwant it iene sit al- tyd oan it oare fêst. Yn Langwar, hwer’t hja in goed jier lyn raer yn ‘e lytse loege sieten omt de direkteur fan de koöperative suvelfabryk de boel yn ünstjür brocht hie en der op de dei, dat de kontroleur kom- me soe, ynienen fan troch wie mei in to- koart fan mear as hünderttüzen goune, is men nou wer hwat moediger. De greate sintrale ynstellings as Suvelbank, de Kon- dins en it B^an binne goed bysprongen en nou hawwe hja mei de boeren fan it St. Niekster fabryk de lapen gearsmiten en in nije koöperaesje „De lendracht” oprjochte foar Langwar en St. Niek to- rearre. De namme seit bést, as de geast fan de leden ek sa is of wurdt, sil it dêrre nou wol wer hwat rommer sile. Foar ien fan de doarpen wurdt it lykwols in fikse tobekestter, hwant it fabryk bitsjut yn us Fryske doarpen ek in stik mienskipswurk makket oare dingen wer mooglik. t ek it forneamde doarpke i sum is it in boppeslach, mar foar Surch in hurd bislüt. En it sil de léste ek wol net wêze, hwant de tedinyk iet syn gong en stelt aloan hegere easken oan ynvestea- ring en rendabiliteit. De koöperaesjes binne hjirtroch sakke op 76 yn Fryslan, mar it kwantum molke, dat-hja forwurkje gie wer mei inkele millioenen kilo’s om- heech. De lést fiif jier wiene de sifers sa: 49-50: 702 miljoen; 50-51: 704 mil joen; 51-52 709 miljoen; 52-53 748 mil joen en nou dit jier: 53-54 wie it 753 miljoen kilo’s. It sil tige de fraecli wêze, hwat it jier 54-55 aensens to sjen jowt, mar gjin stiging, dat witte wy nou al. Hwant de minne hjerst en it minne foar- jier, mei t min hea, hat mannich fabryk raer parten spile. En nou binne de meanmasines al wer yn it fjild. It droegjen is hurd fan ein gien en in pear mylde dagen wurdt ek de kuil wer folie makke. Better is fansels in silo foar dit wurk en aldegreloks sjocht men hjir en dêr nije silo’s forrizen. Leafst twa en dan net to great, dat is foar alles it profytlikste. Mear as ea sjocht de boer wol yn, hwat in kostlik bisit eigen woun hea en goedslagge kuil, mei droech gets foar de winter wurdich is. Dêr moat dc winter troch go^d makke wurde, hwant mei it byfoer bliuwt it in djure boel. De iere gerzen sjitte al yn de raei, in wis teken, dat de drokke tiid foar it boerefolk foar de doar stiet. Lit ós foar harren en ek foar üs allegearre hoopje, dat it in goede üngetiid wurde mei. It binne mar inkele moannen, mar miljoenen steane Kracht. Al vormt productie en sierlijkheid een goede combinatie (het Amerikaanse rund heeft bgv. wel een hoge produc tie maar geen mooie vorm en moet het dus in dit opzicht reeds tegen het Frie se vee afleggen) er is nog een andere factor, die de aandacht vraagt, n.l. de „kracht” of wellicht duidelijker uitge drukt, de innerlijke constitutie van de koe. Een Friese koe is over het algemeen veel sterker gebouwd dan de melkras- sen uit het buitenland, die na enige jaren „versleten” zjjn, terwijl de Friese koe veel langer mee gaat en ook op hoge leeftijd zowel voor de productie als de fokkerij nog waarde heeft. Naast de productie en sierlijkheid deze kracht van het Friese rund te demon streren is het derde doel van de komen de keuring. 'r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1