I Het feestprogramma NEHROE MENGT ZICH IN DE EUROPESE POLITIEK DE POLITIEKE SITUATIE KRIS-KRAS door Nederland I Buitenlands Overzicht Harde strijd tussen K.V.P. en P.v.d.A. Hooggespannen verwachting inzake conferentie van Grote Vier reeds afgezakt West-Enropa zonder West-Duitsland en atoomwapen onverdedigbaar I 5 I I r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes Vrijdag 27 Mei 1955 51e Jaargang No. 41 tl (Wijziging voorbehouden). 16 Begin van de ,DAG VAN DE MUZIEK”: muziekfestival KAMEROVERZICHT door JULI: Per Avond: 21 JULI: JULI: Avond 23 JULI: N.B. van Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadverrenties bfi contract reductie Een volledig programmaboekje is tijdens de feestdagen verkijgbaar. Op de voorjaarspaardenmarkt te Wor- kum waren aangevoerd 21 paarden. De handel was zeer traag. en de rode Chinezen de gevangen ge nomen Amerikaanse vliegers naar hun land terugzendt. Het blijft echter zeer de vraag of men het ten slotte eens zou kunnen worden over de kwestie wie over Formosa zal heersen, de Ver. Sta ten of China. Onverzorgd vee in beslag. De litie heeft de hele veestapel Op verzoek publiceren wij nog eens het volledig feestprogramma ter gelegenheid van de viering van „Vijf Eeuwen Stadsrecht Bolsward” 1455—1955 Bolswards Nieu wsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 3de week van Mei 1930 Benoemd tot onderwijzer aan de CVO- school te Bolsward, de heer S. van der Kooy te Ooster-Nijkerk. Te Arum had een eend een broedplaats gezocht op de naald tegen het Uilenbord van de hoge boerderij van wed. L. W. Anema. Bij het uitkomen rolden 7 kui kens bij de ene kant van het dak neer en 2 aan de andere kant. Even latei' zwommen ze alle 9 in de gracht. voor zullen zijn te vinden. In het Westen begint men ook meer en meer het oor te lenen aan de waarschuwingen der mi litaire leiders van de Navo dat zonder West Duitsland en zon der het atoomwapen West Euro- MAANDAG Middag: Tumdemonstraties. Avond: Optreden in de stad van toneelgroepjes. Volkse!' de Sneker Skotsploeg op het Broereplein. ven de doorslag. Toch is dit naar onze mening niet geheel juist. De eerste ver antwoordelijkheid voor de val van dit Kabinet ligt by de socialisten. We la ten de vraag in het midden, wie gelijk heeft. Dat is een kwestie van politieke smaak. Maar als een fractie van 30 man stemt tegen 5 socialistische voor mannen in het Kabinet, dan is dat een ernstig feit. Zij hebben de doorslag niet gegeven, maar men moet goed zien, dat de meerderheid die ’t Kabinet heeft la ten vallen, dermate wisselvallig is, dat daardoor de p.v.d.a.-verantwoordelijk- heid nog zwaarder wordt. Laten we eerlijk zijn: een Kabinet, samengesteld uit socialisten, liberalen, communisten, s.g.p.ers, k.n.p.ers en de heren Ger- brandy en Schmal, behoort tot de vol slagen onmogelijkheden. Bjj de komende formatie gaat het dus om de dertig socialistische stemmen in de Tweede Kamer. En nu heeft men 8 dagen verloren laten gaan door aan de verkeerde kant te zoeken. rjjkspo- van de alleenwonende 71-jarige veehouder J. H. F. te Mallum, gemeente Eibergen, in beslag genomen, nadat enkele van de DONDERDAG Ochtend: Kaaskeuring. Middag: Groot nationaal concours hippique op IJsbaanterrein. Avond: Herhaling Historisch Taferelenspel in het Julianapark. WOENSDAG 13 JULI: Ochtend: aanbieding ambtsketen, plechtige raadszitting in de pas gerestaureerde Raadzaal; aanbieding van het Carillon. Middag: Openingsplechtigheid in de Martinikerk, orgelspel, uit voering van het „Utrecht-Jubilate” (1713) van Handel door koor en orkest onder leiding van Gezinus Schrik, herdenkings rede door prof. dr. F. G. van der Meer. Avond: Opening Lunapark, ontsteken van feestverlichting in het Julianapark en van vreugdevuren rond de stad. Terwijl de boer Sj. Yntema te Arum naar het land was te melken, zag de stier kans via het hooi en een in de golle getimmerde bedstede de hooizolder te bereiken. Daar het dier op verschil lende plaatsen de zoldering stuktrapte, kostte het heel veel moeite het uit zijn benarde positie te verlossen. Tot Burgemeester van Workum is be noemd de heer C. E. van Koetsveld te Amersfoort wordt dus tijd voor een echter forma- tie-poging. Het is de vraag of de reconstructie- opdracht, die door H.M. de Koningin inmiddels is verleend aan Mr Burger, fractievoorzitter van de p.v.d.a., als zo danig beschouwd kan worden. Reconstructie is juist daarom zo moei lijk, daar Ir Witte moeilijk terug kan keren en de andere k.v.p.-ministers wel solidair met hem zullen zijn. DINSDAG 19 Ochtend en middag: „Ballon-Sterrit”. Middag: Opstijging van ’s werelds grootste waterstofballon „Jhr van den Berg van Heemskerk” onder auspiciën van de Haagse Ballonclub, met reportage en attracties. Vossenjacht. Spe ciale bijeenkomst onder auspiciën van de Bond van Europese Federalisten (B. E. F.). Tweede opvoering Historisch Taferelenspel in het Park. /AVER de Engelse verkiezingen spre- ken we hier niet, die zijn achter de rug als dit blad verschijnt. Verwacht werd een conservatieve over winning, dus het aanblijven van deze regering, die intussen midden in de binnenlandse moeilijkheden zit, door een stakingsgolf onder een bepaald deel der Engelse arbeiders, welke voor geen gering deel voortvloeit uit strijd tussen de vakbonden onderling. Frankrijk zit in ernstige zorgen over zijn Noord Afrikaanse departement Al gerije, waar de rebellie der nationalisten een angstwekkende omvang heeft aan genomen. De Franse regering zal zich moeten haasten zich met de Mohamme danen te verstaan over maatregelen die ook hen, evenals in Tunesië, een groter aandeel in de leiding der zaken zal ge ven. Anders dreigen de moeilijkheden, die Parijs nu al een enorme krachtsin spanning in mannen en geld kost, on overkomelijk te Worden en zal een toe stand ontstaan, welke zeer gevaarlijk voor het gehele Westen is, dat groot be lang heeft bij dit strategisch onmisbare gebied. Bij al de wrijving met het opkomend nationalisme in Afrika, valt de rust op in Belgisch Congo, waar koning Bou- dewijn thans op bezoek is en in zijn redevoeringen sterk de nadruk heeft gelegd op de verbondenheid van dit ge bied met België. WIJ zijn intussen een heel eind afge- raakt van onze inleiding waarin wij wezen op het gestegen aanzien van India, dat zich veroorlooft zich diep met de wereldpolitiek te bemoeien, hoe wel het zelf nog nimmer tot een be hoorlijke oplossing van het geschil met de buurstaat Pakistan over Kasjmir kon komen, waar zoals bekend de Ver. Naties een volksstemming wensen te doen houden, opdat uitgemaakt worde bij welk rijk het zich zal aansluiten: Pakistan of India. Kasjmir is gedeelte lik door India bezet en daardoor hand haaft er zich een regering welke voor aansluiting bij India is, hoewel veron dersteld mag worden, dat de meerder heid der bevolking als Mohammedanen voor aansluiting bij Pakistan is. Er is pas weer tussen hoge staatslieden van India en Pakistan onderhandeld over Kasjmir, maar men kwam weer niet tot overeenstemming en India weet maar steeds te verhinderen, dat er wer kelijk een volksstemming plaats heeft, een volksstemming welke het zelf zo propageert in de kwestie Formosa. Wel werden ter conferentie maatrege len genomen om grensincidenten tus sen Pakistan en India te voorkomen en dat is een bewijs van zekere ontspan ning, want enige jaren terug dreigde uit de Kasjmir-kwestie een formele oorlog tussen India en Pakistan. Laatstgenoemd land heeft overigens naast zijn niet geringe en vooral eco nomische binnenlandse zorgen ook nog met andere landen moeilijkheden. Met name met de noorderbuur Afghanistan over de stammen der Pathanen die op Pakistaans gebied aan de Afghaanse grens wonen en welke streek de Pa kistaanse regering wil opnemen in een grote West-Pakistaanse provincie. De Pathanen, die als vrijgevochten stammen, zich zelf zo'n beetje regeren en dat ook wel zullen blijven doen, hebben zich tegen dit besluit niet ver zet, maar de Afghanen wel, die heb ben altijd gehoopt dat zij het gebied dezer Pathanenstammen, dat zij 3 eeu wen geleden bezaten nog weer eens aan hun land zouden kunnen hechten. Nu daarop de kans verkeken schijnt, zijn er in Afghanistan demonstraties tegen Pakistan geweest, men zegt, dat Rusland er de hand in had en dat ze India, die nogal invloed te Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, heeft, niet cnwelkopi waren. Pakistan heeft het geval ernstig opge nomen en gedreigd de invoer van goe deren voor Afghanistan, die over Pa kistaanse havens moet lopen, stop te zetten, waarop Afghanistan schijnt ge dreigd te hebben, dat het dan alles uit de Sovjet-Unie zou betrekken. Rusland geeft trouwens al heel wat economische steun aan dat land, wat overigens de Amerikanen ook doen, want strategisch is het land belangrijk en zo dingt men om zijn gunst. Rembrandt’s signatuur op schilderij ontdekt. Op een schilderij, voorstellen- de Lot en zijn dochters, dat door de Rijksdienst voor verspreide kunstvoor werpen aan het Bonnefantenmuseum te Maastricht is afgestaan, heeft men met een kwartslamp de signatuur „Rem brandt 1643” ontdekt. De prijspolitiek ontmoet veel waarde ring. De socialisten begrepen dan ook wel, dat zij geen grote huurverhoging konden vragen. Zij stelden zich op het standpunt: op dit moment liever geen huurverhoging dan een beperkte en als er loonrondes mogelijk zijn, dan moe ten de huren flink omhoog, met een af roming voor de huiseigenaar. Maar een groot deel der Kamer heeft liever wat dan niets. Dat deel was iets te klein, want door het tegenstemmen van de socialisten was de beperkte huurverho ging van de baan. De v.v.d. zag haar kans als oppositie-partij schoon. Zij stemde tegen het Kabinet, hetgeen haai’ niet kwalijk te nemen is. De he ren Welter en Lemaire (k.v.p.) namen een plotselinge draai toen zij in de ga ten kregen, dat zij aan de val van het Kabinet konden meewerken. De com munisten hebben geen goed woord over voor een Kabinet op brede basis. En dan waren er nog de politieke par- tisanen, de heren Gerbrandy (a.r.) en Schmal (c.h.), die uit het fractie-ver- band sprongen. Het Kabinet viel met 48-50 stemmen. Nu kan men iedere groep die tegen stemde daarvoor de schuld geven, want twee stemmen ga- ZONDAG 17 JULI: Kerkelgke herdenkingsplechtigheden van Vgfhonde-d Jaar Stadsrecht. pa onverdedigbaar is, zodat geen verantwoordelijk staatsman et z(jn medewerking aan dient te verlenen flat er een herenigd neu traal Duitsland zou ontstaan, of dat bij de ontwapeningsplannen ’t atoomwapen zou worden prijs gegeven. Meer en meer wint dan ook in het Westen de gedachte veld, dat van de Russen, willen ze deze ontspanning, moet worden geëist, dat zij hun Oost Europese satellieten de vrijheid geven en dat deze landen dan de neutrale zóne zouden moeten vormen, welke Moskou aan de Rijn zou willen laten beginnen. Zoals reeds hierboven gezegd vindt men te Moskou deze ideeën belachelijk, ter wijl men daar vasthoudt aan het denk beeld, dat de ontwapening in ieder ge val afschaffing van het atoomwapen moet omvatten. Volgens westelijke deskundigen hechten de Russen daar zozeer aan, omdat zij zeer zijn achtergeraakt met de ontwik keling van dit soort wapen. In ons vorig overzicht hebben wij reeds vermeld, dat de Russen ter conferentie misschien een apart verlokkend aanbod voor de Amerikanen zouden hebben in zake de regeling der Fprmosa-kwestie. Inderdaad is het de laatste tijd opmer kelijk stil rond deze kwestie geworden en wordt er hard gewerkt achter de coulissen. De speciale afgevaardigde Nehroe, Krisjna Menon is uit Peking terug én ook een Indonesische delegatie gaat daarheen om over Formosa te spreken. Men zou bezig zijn een confe rentie van een aantal belanghebbende landen voor te bereiden, welke gehou den zou worden als Tsjang Kai Sjek de eilanden Quemoy en Matsoe ontruimt beesten hoogstwaarschijnlijk door onder voeding waren omgekomen. Het betrof twaalf stuks rundvee, twee paarden en enkele schapen. WOENSDAG 20 JULI: Ochtend en middag: Grote productiekeuring van melkvee. Middag: Kaatsfestijn (competitie voor vijf eerste klas Friese par turen) op het terrein „Oordje”. Kinderoptocht. Avond: Klein toneel op Broereplein en andere plaatsen. Uitvoering door Bolswarder zangverenigingen in de Martinikerk. Ochtend: vlucht. Middag: (concours, gevolgd door marswedstrijd). Avond: Concert en Taptoe door de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van Kapitein-Directeur Rocus van Yperen; de Kapel is gestoken in groot ceremonieel tenue en maakt vooraf een tocht door de stad. ZATERDAG Middag en avond: Volksfeesten. Middag: Grote rugby-wedstrijd. Avond: Slot-apotheose met groots vuurwerk in het Julianapark. Aan het bovenstaande zal wellicht nog worden toegevoegd: Een „Jooldag” speciaal voor de jeugd. een wandeltocht of wandelrallye demonstraties van de Friese B.B. met brandspuiten. Intocht en bezoek van Heamielkoningin en het traditio nele Heamiel. UN zo raken we hier dan weer op het terrein der grote politiek, de be trekkingen tussen Oost en West. Daar is de laatste dagen niet zo heel veel nieuws van te vertellen, de alge mene indruk is echter, dat de hoogge spannen verwachtingen, welke men reeds bij voorbaat van een conferentie der regeringsleiders der Grote Vier had al wat gezakt zijn. Moskou heeft zich scherp uitgelaten over wat het Westen o.a. op zo'n conferentie zou willen aan snijden, n.l. de vrijheid der Oost-Euro- pese satellietstaten. Het plan van Mos kou om ter conferentie de neutralisatie van een herenigd Duitsland voor te stellen is bovendien al bij voorbaat alle kans van slagen ontnomen, omdat bondskanselier dr Adenauer er zich met hand en tand tegen verzet en van Washington, Londen en Parijs de verze kering heeft gekregen dat ook zij er niet De ommekeer in de politieke verhoudingen tussen de werelddelen na de tweede wereldoorlog wordt o.a. markant gedemonstreerd door de activiteit van de staatslieden van India. Die activiteit is immers volkomen onafhankelijk van Londen geworden en de Britten moeten het nu toch maar aanzien, dat de regering van India, en in het bijzonder premier Nehroe zich ook in de Europese politiek mengt, zoals bijv, blijkt uit het a.s. bezoek van Nehroe aan Zuid-Slavië, nadat hij te Moskou, Warschau en Praag is ge weest. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 {Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) van mening dat de p.v.d.a. de grootste verantwoordelijkheid voor deze crisis draagt (nogmaals: we praten niet over wie geltfk heeft), anderzijds is het toch ook zo, dat het aandringen op ver vroegde verkiezingen de politieke situ atie zal doen verscherpen. Maar als een grote partij persé Kamerontbinding eist, dan moet men met de mogelijkheid ter dege rekening houden. Maar eerst zal er dan een Kabinet moeten zijn. Het ZATERDAG 16 JULI: Start van de grote Nationale Jubileums-Postduiven- Het Kabinet Drees is gevallen. En als één ding duidelijk is dan is het wel, dat we voorlopig nog niet uit de moeilijkheden zijn. Acht dagen zyn er voorbj gegaan, zonder dat er ook maar één stap in de goede richtin,’ kon worden gedaan. Tot Dinsdag j.l. voltrok de poging tot Kcoinetsformatie zich in alle stilte, maar succes leverde dit niet op. Dat was ook begrijpelijk, want de eerste pogingen, die werden gedaan gingen uit van de veronderstelling, dat de k.v.p. water in de wijn moest doen. Nu is het uit rede voeringen en persverslagen duidelijk geworden, dat de k.v.p. Voet bij stuk houdt en dat zij probeert de volledige verantwoordelijkheid voor deze crisis te laten bij de p.v.d.a. Aanblijven. Uit de communique’s van H.M. de Ko ningin blijkt, dat tot het laatste gepro beerd is het Kabinet te laten aanblijven. Eerst heeft dr. W. Drees, de demission- naire minister-president, dit gepro beerd, maar het lukte hem niet. Ook dat is begrijpelijk. Het Kabinet had zich gebonden aan het compromis: de koppeling van een beperkte huurverho ging (zonder afroming) aan een belas tingverlaging. Dat was het uiterste waartoe de socialistische ministers be reid waren. Maar nu is het duidelijk, dat aan dit compromis moeilijk kan worden getornd. Met name de katholie ken zijn niet van plan toe te geven aan socialistische eisen. Zij zeggen: de p.v.d.a. heeft de crisis veroorzaakt, zij moet het eerst water in de wijn doen. Dr Drees kwam met een voorstel dat in het Kabinet is afgewezen, daarna was het de Tweede Kamer-voorzitter dr Kortenhorst (k.v.p.) die probeerde of er niet iets in de k.v.p.-fractie te bereiken viel. Beide pogingen waren kansloos. De k.v.p. dringt aan op vervroegde ver kiezingen. Zij is de enige partij die dit doet. Zij wil ons niet in 1956 naar de stembus laten gaan, maar zo mogelijk nog deze zomer. De geslaagde leden werfactie der k.v.p. zal aan dit denk beeld niet vreemd zijn. En bovendien heeft deze grote partij er behoefte aan om de verdeeldhed in de p.v.d.a. (tus sen fractie en ministers) uit te spe len. Uit het optreden van dr. Korten horst bleek wel, dat ook de k.v.p.- fractie niet geheel eenstemmig is, het geen voor de socialisten een pleister op de wond moge zijn. Zijn w(j dus ook Britse veeboeren onder indruk van Hol landse methoden. Ongeveer 60 leden de Norfolk Stockmen’s Club zijn van een zesdaags bezoek aan Neder land in hun woonplaatsen teruggekeerd. Het voornaamste doel van hun bezoek was om de methoden van de Nederland se veehouderij te bestuderen. Zij bezich tigden onder meer boerderijen, die zich V R IJ D A G 15 JULI: Ochtend: Aubade (met beiaard-muziek) door de schooljeugd an nex kinderspelen. Middag: Historische optocht en défilé voor bordes van het Stad huis. Avond: Volksrecêptie in het Julianapark. DONDERDAG 14 JULI: Ochtend: Koraalmuziek op trans Stadhuistoren. Grote grasland- demonstraties. Kinderoptocht. Opening Economische Expositie en ingebruikneming waterorgel. Middag: Opening van de Historische Tentoonstelling „Wiekslag van Vijf Eeuwen” in het Stadhuis. Paardensport (draverijen) op IJsbaanterrein. Avond: Toneelschetsjes en accordeonmuziek op Broereplein en voor het Stadhuis. Première Historisch Taferelenspel in het Julianapark. V7OOR Nehroe echter in Belgrado komt, heeft Tito al hoog bezoek ge had uit Moskou, want Boelganin en Chroesjtsjew komen er nog deze week »n zullen er een week blijven. Waaruit jnen kan zien, dat de Russen zich niet Willen schuldig maken aan de fout, wel ke ze nu al de westelijke Drie verwij ten, die de eerste ontmoeting van de regeringsleiders der Grote Vier maar tot enkele dagen willen beperken. Als het dan wat beloofd te worden, Runnen de ministers van buitenlandse zaken langer bijeen blijven. Maar de Russen brengen een vrij langdurig be zoek aan Z. Slavië, zij zijn blijkbaar Van plan de zaken grondig te behan delen en mede daarom is de, omtrent de afloop dezer Russisch-Zuid Slavische ontmoeting in het Westen bestaande spanning nog toegenomen. Maarschalk Tito begrijpt dat niet, hij verzekert, dat Zuid Slavië niet in het Oost-Europese kamp zal terugkeren en een onafhankelijke politiek zal blijven Voeren. Maar dat is toch al een teleur stelling voor het Westen, dat er op gerekend had dat Zuid Slavië via het Balkanverbond met Tur kije en Griekenland gaandeweg geheel in het westelijke defensie- Systeem zou worden opgenomen. Tito heeft echter duidelijk laten mer ken, dat hjj daarvoor niet voelt, wel zal hij het Balkanverbond trouw blij ven. Practisch betekent dit dat in het veronderstelde geval dat Rusland een aanval op Amerika of op een West- Europeès land zou doen, Zuid Slavië neutraal zou kunnen blijven, in tegen stelling met zijn bondgenoten Turkije en Griekenland, die als Navolanden ge roepen zouden zijn het aangevallen land b(j te staan. Zuid Slavië zou naar Tito’s opvatting slechts in de strijd worden gemengd als Rusland een onuitgelokte aanval op Turkije en/of Griekenland pleegde. Deze Zuid Slavische overwegingen heb ben eên nogal bittere teleurstelling in Amerika gewekt, dat met Engeland en Frankrijk de Zuid Slaven militaire uit rusting levert. Men spreekt er zelfs van dat de Amerikaanse troepen, die thans een deel van Oostenrijk bezetten en dat land spoedig zullen moeten verlaten, naar Italië zullen gaan om de verdedi ging van dat land beter te verzekeren, nu Zuid-Slavië niet meer als een krach tig anti-Russisch bolwerk kan worden beschouwd. Men zegt, dat de Italiaanse legering dit ook gaarne zou zien en, hoewel de nieuwe premier van dat land, Gronchi, niet bepaald een voorstander van de Parijse accoorden was en zijn in zijn installatierede vrij koele houding jegens de westelijke samenwerking, ook al verbolgenheid in Amerika heeft gewekt. slot van rekening is het Kabinet Drees gevallen doordat de dertig spe cialisten in de Tweede Kamer als één man hebben gestemd tegen de beperk te huurverhoging. De heren Burger en Bommer (arb.) hebben de regering dui delijk willen maken, dat zij niet van plan zijn om nogmaals een huurverho ging te accepteren, zonder dat het pro bleem van de afroming der huren ge regeld is. Zoals bekend, wil de p.v.d.a. een deel van de winst op het oude hui- zenbezit in een fonds stoppen waaruit de nieuwbouw moet worden gefinan cierd. De overheidssubsidies kunnen dan worden verminderd. Het Kabinet heeft een dergelijk voorstel niet gedaan. Het probleem der afroming kan alleen maar ter sprake komen bij een flinke huurverhoging, bijv, met 25 pet., waar van dan 8 pet. kan worden afgeroomd, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Onze ministers durfden echter niet met Zo’n grote huurverhoging te komen, daar deze de rust in de ontwikkeling van de lonen en de prijzen zou ver storen. Minister Zijlstra deelt het ge voelen van heel het volk dat loonsver hogingen geen zin hebben als daardoor ook de prijzen stijgen. Neen, zo zegt hij, we moeten de prijzen omlaag zien te krijgen. Daarvoor heeft hij verschil lende hardhandige maatregelen aange- kondigd en zelfs slaagt hij er in het oppermachtige Philips-concern aan te pakkèn, hetgeen een prestatie mag ge noemd worden. V R IJ D A G 22 Middag: Herhaling Historische optocht. Gevarieerd programma door Bolswarder Amateurs in ’t Julianapark. 18 JULI:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1