He mooiste vorm van IN ENGELAND DE CONSERVATIEVE OVERWINNING KRIS-KRAS door Nederland 1 DE üs hjoed p to sizzen Hwa» hat (jabe Skroar ME.N mag echter niet vergeten, dat de zittende regering bij deze ver kiezingen, naast de verdeeldheid der labourpartjj, ook de omstandigheden mee had. Het is immers een tijd van hoogconjunctuur, welke welvaart over de westelijke wereld stuwt, zij het dat de een daarvan minder ten deel valt dan de ander. Buitenlands Overzicht Benelux moeizaam op gang Russisch gevrij om Joego Slavië STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Vrijdag 3 Juni 1955 51e Jaargang No. 42 gevaarlijke Abonnementsprijs t 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) menwerking uit te strekken, verwierp en trachtte tegen te werken. Ganzen vervoerd in kippenldsten. Het Gerechtshof te Leeuwarden veroordeel de Woensdagmiddag in hoger beroep de pluimveehouder D. te Hallum, wegens het op nodeloos kwellende wijze ver voeren van ganzen in kippenkisten, tot een geldboete van f125 subs. 25 dagen hechtenis, waarvan f 100 subs. 20 dagen hechtenis voorwaardelijk, met een proef- ttd van drie jaar. Vrouwen in bestuur van Jaarbeurs. Het bestuur van de Kon. Ned. Jaarbeurs wordt met 10 leden aangevuld, o.w. een novum in de gesclüedenis van de Jaarbeurs twee vrouwen, nl. mevr, prof. C. W. Willinge Prins-Visser, hoog leraar aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, en mevr. J. J. Schrameier Verbruggen-van Baaien, directielid van een Haags assurantiebedrijf. Allinnich de beammen, dêrt goede fruchten oansitte, wurde mei stiennen smiten de H. Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad om vier uur Zondagmorgen, dertien uren nadat zij zich in Holwerd hadden ingescheept, konden de passagiers voet aan wal zetten op Ameland. In de Koninklijke Loge H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, links de voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de heer C. Kolft De Engelse conservatieve partij heeft een grote verkiezingsover winning behaald en zij zal het land tot 1960, als de omstandig heden haar gunstig blijven, blijven regeren. Ook al zal zij daarbij hebben rekening te houden met een grote oppositie, want tenslotte staan er tegenover de 345 conservatieve zetels, in het nieuwe Engelse Lagerhuis nog 277 Labourzetels en kreeg de conservatieve partij 50 van de stemmen der Engelse kiezers en Labour 46 Opvallend was de nederlaag van de linkervleugel der Labourpartij, welks leider Bevan wel werd herkozen, maar deze vleugel leed toch aanzienlijke verliezen, de Engelse kiezers bleken niet gediend van de extreme politiek van deze vleugel, welke o.a. afschaffing van het atoomwapen inhoudt. Daar kan stellig wat inzitten, ander zijds is het echter zo, dat men een bre de visie en veel geestdrift niet kan mis sen bij het doorvoeren van plannen, waarvoor de aandacht verslapt in een tijd van algemene welvaart, maar wel ke niet gemist kunnen worden bjj een omslag van de conjunctuur. Een omslag welke anders weer vergezeld zou gaan van het afgrendelen door elk land van zijn eigen markt en een opleving van het nationale egoïsme met de meest fu neste gevolgen voor de gehele wereld. Startsein: „alles los”. Het starten van een luchtballon eist nog heel wat werk. Voor de besturing gaan drie man aan boord: Balloncommandant J. Boesman, Mevrouw N. BoesmanVisscher en de heer C. de Vos, alle drie in het bezit van het ballon-brevet en wonende in Den Haag. Deze bemanning is dezelfde als die, welke in October 1946 de recordvaart NederlandNormandië heeft gemaakt. Zij waren toen 20 uur aan boord van de „Rambaldo” en legden in die tijd rond 500 km af. Om de ballon te starten worden steeds meer zakken ballast over boord gezet, ten slotte zal de aerostaat zo licht zijn als een veer tje. het Wilhelmus weerklinkt. het startsein wordt gegeven: „Alles los”! en. de majestueuze luchtbol stijgt direct na het weerklinken van het Nederlandse Volkslied statig omhoog. De avontuurlijke vaart naar onbekende bestemming is begonnen. Wie zou zo’n spannend moment willen missen? Daarom: op Dins dag 19 Juli allen naar het ijsbaanterrein te Bolsward, waar dit alles zich gaat afspelen. Haringpr(js daalt. Door de grote vang sten in het begin van het haringseizoen, is de prjjs per kantje al aanzienlijk ge daald. W7AT het doorzetten van de ontspan- ning in de internationale verhou dingen betreft, dit hangt af van de vraag of het wantrouwen, dat het Wes ten en Oosten jegens elkaar koesteren, kan worden overwonnen. Ongetwijfeld zal daarbij een grote rol spelen de op vatting, welke het Westen ter confe rentie der Grote Vier, welke nu zeker zal worden gehouden, al is men het nog steeds niet eens over de plaats van samenkomst, zal krijgen over de be doelingen van Rusland met zijn huidige pogingen tot toenadering. In het Westen en speciaal in Amerika, is men nog altijd geneigd te veronder stellen dat de Sovjet-Unie slechts een tijdelijke verzoening wil, omdat ze een periode van rust nodig heeft voor de eigen en Chinese ontwikkeling. Een slechte indruk heeft het in het Westen gemaakt, dat Chroesjtsjef bij het bezoek der Russische delegatie aan Zuid-Slavië in zijn eerste redevoering vooral de nadruk legde op mogelijke verbetering der sinds 1948 slechte ver houding tussen de Russische en Zuid- Slavische communistische partij. Dit legde opnieuw de nadruk op de Rus sische taktiek invloed in andere landen uit te oefenen via de daar bestaande communistische partijen, wat het wan trouwen jegens de bedoelingen van de Sovjet-Unie weer aanwakkert. Ook Tito was allerminst gediend van deze Rus sische geste, want hij wilde met de Russen als staatslieden en niet als com munisten onderhandelen en inwendig moet h(j hebben gelachen om de Rus sische verontschuldiging dat de nu ge liquideerde Beria destijds verantwoor delijk was voor de breuk tussen Moskou en Belgrado; immers na Beria’s dood is de verguizing van Zuid-Slavië en Tito door Moskou nog geruime tijd voortge gaan. W7AT de resultaten der conferentie betreft, men verwacht over het al gemeen, dat dit eerste gesprek zal lei den tot een vrij koel communiqué waar in de nadruk zal worden gelegd op de wil van beide partijen tot een vreed zaam naast elkander leven, het verwer pen van agressieve bedoelingen en op Industriële vormgeving. Op 1 Septem ber zal te Eindhoven een dagschool voor Industriële vormgeving worden geopend, welke de eerste school van deze aard in ons land zal zijn. Prof. Vening Meinesz, eredoctor. Aan Prof. Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz is 1 Juni het eredoctoraat van de Colum bia Universiteit in de V. S. verleend. de wil de vrede in de wereld te bevor deren. Maar de Russen zullen het stellig bij deze eerste poging om Zuid-Slavië weer in hun kamp terug te voeren en in ieder geval uit het Westers kamp te halen, niet laten. Er zijn zelfs geruchten, dat z(j daarvoor Albanië, dat thans tot de Cominform- lan'den behoort, maar waar de Zuid- Slaven hevig aan het intrigeren zijn, desnoods zouden willen opofferen. Doch dit lijkt niet zo erg waarschijnlijk omdat dit in de Oost-Europese satel lietstaten, ook Cominformlanden, een allernaarste indruk zou maken. Daar heerst toch al enige opwinding over 't feit, dat men zich onder bepaalde om standigheden met succes tegen de Rus sische meesters kan verzetten en dat deze ook fouten kunnen maken. In militaire kringen in het Westen zet men intussen de discussie voort over ’t plan, nu door de neutralisatie van Oos tenrijk de invalspoort in Noord Italië niet meer afdoende afgegrendeld is en Zuid-SlavischeItaliaanse samenwer king om daarin te voorzien twijfelachtig blijft, de Amerikaanse troepen, nu nog in Oostenrijk, in Noord-Italië te legeren. MJAN het verdere nieuws zij hier ver- meld de parafering door Franse en Tunesische autoriteiten van de regeling waarbij Tunesië zelfbestuur, wat bin nenlandse kwesties betreft, krijgt. Een regeling, welke de gematigde nationa listen bevredigt, de extreme niet noch het merendeel der Franse kolonisten, die vrezen dat hun positie in Tunesië in het gedrang zal komen. In Algerië zijn de Fransen tot een geweldige militaire inspanning overgegaan om de toestand meester te blijven, zij hebben daarvoor zelfs een beroep gedaan op troepen-on- derdelen, welke behoren tot de Nato strijdkrachten in West-Europa en dus eigenlijk daaraan niet zonder toestem ming van de Nato-opperbevelhebber mo gen worden onttrokken. Overigens bren gen militaire maatregelen geen oplos sing van het conflict met de Noord- Afrikaanse nationalisten, daar zullen belangrijke Franse concessies voor no dig zijn. Veillngprimeurs. De eerste Meikersen zijn nog net in Mei aangevoerd. Ze wer den verkocht op de Betuwse veiling te Ressen-Bemmel bij Nijmegen en brach ten 5% cent per stuk op. De eerste aardappelen van de koude grond wer den Dinsdagmorgen op de veiling te Broek op Langedijk aangevoerd door C. Smit. De handelaar J. Ploeg kocht ze voor 80 en 91 cent per kilo. Oudjes gaan vissen. De burgemeester van Purmerend heeft 160 bejaarde hen gelaars uit het verzorgingshuis aan de Roetersstraat te Amsterdam uitgeno digd om naar zijn gemeente te komen, om daar een viswedstrijd te houden. Driemaal duurder. De wereldkampi oenschappen dammen 1956, welke wor den georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Dambond, zullen ongeveer f 60.000 kosten, ongeveer driemaal zo veel als in 1952. Vliegtuigwrak gevonden. Ten N.W. van Schiermonnikoog werd het wrak van een vliegtuig waargenomen. Moordenaar is krankzinnig. Ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een krankzinnigengesticht voor de tijd van een jaar en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Dat is het vonnis, dat de Utrechtse recht bank Dinsdag oplegde aan de 28-jarige landbouwer A. van der B. uit Ussel- stein, die moest terechtstaan wegens Pinksternacht op zee. De veerboot „Friesland van de Rijksveerdienst Hol- werd-Ameland is Zaterdagmiddag op ’t Wad vastgelopen op een zandbank, die men tot dusverre niet kende. Aan boord bevonden zich volgens de veerdienst on geveer 400 passagiers, allen op weg naar Ameland om daar de Pinksterda gen door te brengen of hun vacantie te houden; zfl hebben de verdere dag en een groot deel van de nacht op het Wad moeten doorbrengen, aangezien de veerboot „Waddenzee”, die de „Fries land” te hulp kwam, op geringe afstand van de gestrande boot óók vastliep. Pas Omzet Philips steeg met 25 De voortzetting van de gunstige gang van zaken bij de Philips-gloeilampenfabrie- ken in het eerste kwartaal-1955, komt tot uitdrukking in een omzet van f511 millioen, welke 25 hoger is dan die van het overeenkomstige kwartaal van 1954, toen de omzet f 408 millioen be liep. Doordat de winstmarges vrijwel onveranderd waren en de belastingen iets lager waren, beliep de netto-winst f 31 millioen tegen f 24 millioen in het eerste kwartaal van 1954, een toene ming derhalve met 29 Tjjdens de kome>nde eeuwfeesten heeft op Dinsdag 19 Juli een ballon-opstijging plaats. Hierover kunnen wij onze lezers thans enige interessante gegevens verstrekken. De „Jhr. I. L. v. d. Berch van Heemstede” is de lichtste en tevens de grootste waterstof-ballon, die thans in Europa in de vaart is. Hij kan vier personen vervoeren. De aerostaat is 25 m. hoog en wordt gevuld met de beste gassoort: waterstofgas. Dit wordt van de fabriek Oxygenium te Schiedam aangevoerd in rond 140 cylinders. De cylinders worden aan een vulbatterij gekoppeld en onder een druk van 150 atmosfeer stroomt het gas sissend en fluitend in het omhulsel. De verkiezingen vielen ook net in die periode, dat een vleug van ontspanning over de gehele wereld glijdt, nu de Rus sen geneigd bleken met het Westen te spreken over de internationale vraag stukken en de rode Chinezen met de Ver. Staten over de kwestie Formosa. Peking stelde reeds enige gevangen ge houden Amerikaanse vliegers in vrij heid. Maar met het noemen van deze omstandigheden is tevens de taak om schreven, waarvoor de Engelse conser vatieve regering voor de komende vijf jarige regeerperiode staat. Een zeer moeilijke taak. Zij zal er het hare toe moeten bijdra gen, dat deze hoogconjunctuur, die wel vaart in het land en in de wereld brengt, bewaard blijft en dat de ontspanning zich voortzet. Daar dit alles een taak is, welke de Engelse regering moet delen met die van vele andere naties, is de op dracht bijzonder moeilijk. Daar is dan in de eerste plaats het handhaven van de welvaart, van de gunstige conjunc tuur. Zoals bekend, zien de economen wat dit betreft de oplossing van dit probleem voor Europa in een integratie van ons werelddeel, een hechte politieke en eco nomische samenwerking der Europese naties, waardoor er één grote markt in Europa zou ontstan en ons werelddeel zich ook economisch staande zou kun nen houden naast de andere kolossen Amerika en Rusland. Wg weten dat juist Engeland en de En gelse conservatieven nooit enthousiast geweest zijn over deze plannen, men meent te Londen, dat zij niet verenig baar zijn met de positie van Engeland in het Gemenebest en het doet dan ook niet mee aan de Kolen- en Staalgemeen schap, welke door Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de Benelux is ge vormd en welke de voorstanders van het Europese federalisme altijd hebben beschouwd als een hoopvol begin van een meer algemene integratie. Een hoop, welke echter een ernstige knak kreeg toen Frankrijk, waar de idee van de Kolen- en Staalgemeenschap ont stond mede om de West-Duitse industrie min of meer aan banden te leggen, later voorstellen om het boven-nationaal gezag ook tot andere gebieden van sa- Beneluxlanden, hoewel wegens practische bezwaren zelf maar uiterst moeizaam opschietend met hun eigen éénwording, blijven toch door drongen van de noodzakelijkheid der Europese integratie en hebben dan ook op de deze week te Messina begonnen ministersconferentie van de landen der Kolen- en Staalgemeenschap een me morandum ingediend, dat zij als basis willen beschouwd zien voor de toekom stige politiek dezer landen, om door ’n algemene doorvoering der integratie de door hen zo begeerde eenheidsmarkt te verwezenlijken; een plan dat o.a. ook de gemeenschappelijke productie van atoomkracht, welke waarschijnlijk spoe dig een grote rol gaat spelen, omvat. Het plan, rekening houdend met de te genstand zowel van Franse als bepaal de West-Duitse kant tegen een stelsel van boven-nationaal gezag, bevat geen voorstellen over de vorm der samen werking en is dus vrij vaag en het zal dan ook niet in een ommezien verwe zenlijkt kunnen worden. Dat blijkt ook wel uit de trage ontwik keling van de samenwerking in de Be nelux zelf. Men mag er dus slechts een poging in zien de verdere ontwikkeling der Europese samenwerking, welke de laatste tijd door de houding der Franse regeringen stagneerde, weer op gang te brengen. Of deze voorstellen succes zullen hebben blijft trouwens een vraag. In de kringen der Europese federalisten betreurt men dat de huidige voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staalgemeenschap, de Fransman Monnet, die aanvankelijk wilde aftre den, doch nu de ontwikkeling van de samenwerkingsgedachte de laatste maanden gunstiger leek, zich weer be schikbaar stelde wel niet weer zal wor den herkozen, omdat zijn eigen rege ring hem niet meer wil, maar aan de oud-premier René Mayer de voorkeur geeft. Deze heeft, naar zij meent, een meer realistische kijk op de zaken. Het omhulsel van dit kost bare luchtvaartuig is sa mengesteld uit een dubbele laag katoen, gedrenkt in rubber om het omhulsel gasdicht te maken. Een merkwaardige bijzonder heid is de scheurbaan (een inrichting om de ballon snel open te scheuren als men in een nood-situatie verkeert). Deze is een onderdeel van de vroegere stratosfeer- bailon van Prof. Piccard. Heel wat balloncomman- danten hebben him leven te danken aan deze manoeu- vre-inrichting. Het verblijf der bemanning is een kleine ballonmand, deze meet slechts 1 meter in het vierkant. Toch is er nog plaats voor vele instrumenten, zoals hoogtemeter, barograaf, kompas, variometer en vochtigheids- meter. De ballon heeft een eenvoudige licht-installatie, deze bestaat uit een wit boordlicht voor ’s nachts en enige lampen voor het bijhouden van de vaartbaan en de boordpapieren. De „Jhr. I. L. v. d. Berch van Heemstede” wordt vóór het vertrek met rond 1000 kg zand in 60 ballastzakken op de grond gehouden. Tenslotte wordt het mandje aan de touwen gekoppeld, de beman ning gaat aan boord en het „uitwegen” begint. Prinsessen weer terug. De prinsessen Beatrix en Irene keerden Dinsdagmid dag om zes uur op Schiphol terug van ’n vacantie te Kopenhagen, die zij door brachten bij de familie Feaver. Mevr. Feaver, vroeger mevrouw Roëll, is de moeder van jonkvrouwe Renée Roëll, een vriendin van de prinsessen. De grote luchtvaartshow Ilsy op Ypenburg op 2e Pinksterdag werd bijge woond door H. M. Koningin en Z. K. Prins Bernhard. moord. Op 23 November had verdachte te Utrecht een mes gekocht, waarmede hij enige uren later in de buurtschap Heeswijk te Linschoten de 15-jarige sla gersknecht G. L. doodstak. Nederland eet meer eieren. In het eer ste kwartaal van dit jaar hebben de Nederlandse consumenten 215 millioen eieren verorberd. Dit is 32 millioen meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, toen 183 millioen eie ren hun weg naar de Nederlandse ma gen vonden. Jongen verdrinkt in kanaal. De 10- jarige P. van Bladeren uit de Everhard Meijsterlaan te Utrecht is Dinsdagmid dag om vijf uur in het Amsterdam— Rijnkanaal verdronken. Een meisje, dat zag hoe de jongen plotseling onder wa ter verdween en niet meer bovenkwam, waarschuwde een agent. Deze haalde de drenkeling met een dreg boven water en paste kunstmatige ademhaling toe, maar de levensgeesten van de jongen waren reeds geweken. Beeneters op Texel. Op Texel is een troepje van meer dan tien beeneters gesignaleerd. Hoewel ook kort na de oorlog een troepje van deze fraai ge kleurde vogels in ons land werd gezien (aan het Brouwerskolkje bij Overveen) is de bijeneter nog steeds een zeer zeld zame verschijning in Nederland. De soort broedt o.a. algemeen in de Rhóne- delta, waar zij dit voorjaar bijzonder talrijk was en verder ook in andere ge bieden om de Middellandse Zee. Weinig kersen in Zeeland. Het kersen seizoen 1955 dreigt voor de Zeeuwse telers heel slecht te worden. Met enkele vroege rassen gaat het nog enigszins, maar late kersen zjjn er niet. In ver scheidene percelen zal het de moeite niet lonen er een spreeuwenkeerder in te zetten en de kersen te plukken. Een grote kweker, die al dertig jaren kersen kweekt, verklaarde er nog nooit zo wei nig gehad te hebben als nu. De onder ste vruchten zjjn op vele percelen ver nietigd door de nachtvorst en het bo venste gedeelte van de bomen is dood- gewaaid bij de laatste storm. Koninklijk Paleis kan weer bezichtigd worden. Op 15 Juni a.s. zal het Konink lijk Paleis op de Dam opnieuw openge steld worden voor bezichtiging door 't publiek en wel op werkdagen van 10 tot 4 uur. Tot 1 September blijft de gelegenheid tot bezichtiging bestaan. Rijtijdenbesluit op de helling. Het is zowel de regering als het bedrijfsleven gebleken, dat het bestaande Rijtijden besluit grondige herziening behoeft, want deze wet is moeilijk te hanteren en bevat tal van mazen, waar onwilli- gen doorheen kunnen kruipen. Daarom wil men het Rijtijdenbesluit in zjjn ge heel op de helling zetten en zowel het aantal maximumuren, dat een chauffeur per week mag rijden, als de sancties te gen overtreding herzien. Amerikaan schenkt ons schilderijen. De Nederlandse regering zal een aantal moderne Amerikaanse schilderijen ten geschenke ontvangen van de heer J. A. Vanderburgh uit Andover in Massachu setts. Als voorwaarde is bij de schen king evenwel gesteld, dat deze schilde rijen, waarvan de gezamenlijke waar de ongeveer 20.000 dollar bedraagt, ieder jaar gedurende vier maanden ge ëxposeerd zullen worden „ter bevorde ring van de culturele betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en Nederland”. Die voorwaarde geldt voor een periode van vijftien jaar. Het gevaarlijke beroep. Tijdens de laatste voorstelling te Alkmaar van ’t circus Franz Althoff, is de 17-jarige Duitse trapézewerkster Sigrid Hoff mann, lid van het luchtballet, uit de nok van het circus gevallen. Zij werd in bewusteloze toestand uit de piste ge dragen en naar het ziekenhuis ver voerd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1