DE TIENDE ZITTING VAN DE VERENIGDE NATIES DE BALLON-OPSTIJGING KRIS-KRAS door Nederland i E Buitenlands Overzicht y H i Zilveren filmpjes 7 Gebruik van atoomenergie voor vredes doeleinden en hulp aan minder ontwikkelde gebieden Vrede moet meer zijn dan zwijgen der kanonnen Dodelijk ongeval te Makkum 1 Hwat hat Qabe Skroar us hjoed p p X to sizzen Vrijdag 24 Juni 1955 51e Jaargang No. 48 een (Vervolg) 4de week Juni 1930. Nog steeds minder textiel. alles los!” c Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Op de jongenskaatspartij te Rauwerd werd de 2de prijs, f 15 plus een afde- lingsmedaille behaald door het Bolswar- der partuur KI. Falkena, M. Bijlsma en W. Bosma. Fijne nieuwe Hollandse haring, schoon gemaakt verkrijgbaar 3 10 cent. H. Bosma, Snekerstraat, Bolsward. P. Kramer te Nijland won op de grote draverijen te Hilversum met Saffier 2 eerste prijzen, samen groot f 500. Verschijnt DINSDAGS en VR1JDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telefoon 451-Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) De tiende zitting van de Verenigde Naties is Maandag te San Fran cisco geopend met een redevoering van president Eisenhower, waarin hij een dringend beroep deed op Oost en West, om de bewa pening te beperken. De president beloofde de aanwezige delegaties, dat hij aan zijn program voor vrede en ontwapening zou blijven vasthouden en zijn gedachten hierover zou propageren op de bijeen komst der Grote Vier, die de volgende maand in Genève zal plaats vinden. Eisenhower betoogde dat het dringend noodzakelijk is, dat de wereld het geduchte „apparaat van vrees, wantrouwen en \va- pens” op non-actief stelt. „Geen volk heeft het recht agressieve kracht tegen het andere te gebruiken. Wie dit doet of ermee dreigt, die vertrapt elke zedelijke wet, die de mens geleid heeft op zijn lange tocht van de duisternis naar het licht,” aldus de president. Hij bepleitte een vrede, die meer zou moeten zijn dan alleen het zwijgen van de kanonnen. Het moet zo worden, dat de energie van het gesplitste atoom, „eens bestemd als moordenaar van de mens, diens nuttigste dienaar zal zijn.” De president zeide, dat het geld, dat op bewapening bezuinigd wordt, het best gebruikt kan worden om de technische en econo mische vooruitgang van de minder ontwikkelde gebieden der wereld te financieren, aldus de speciale correspondent van het Algemeen Handelsblad. krqgt. Het zal bestaan uit 36 klokken met een omvang van drie octaven. De bekende fabriek van Bergen te Heili- gerlee levert dit klokkenspel. De klok ken zullen in de openingen van de koe pel worden opgehangen. Dakdekker neergestort. Breuk van een touw moet de oorzaak zijn geweest, dat de 32-jarige dakdekker A. M. Meu- lendijk uit Weert tijdens zijn werkzaam heden aan de torenspits van het sta tionsgebouw aldaar is neergestort. Het slachtoffer bleek bij aankomst in het ziekenhuis te zijn overleden. 'k Siz noait tsjin oaren fan in oar, Hwat k tsjin himsels net sizze doar. Benoemd tot hoofd der school te Par- rega, de heer A. de Boer, thans in ge lijke betrekking te Oosterlittens. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad B. en W. van Sneek adviseren de tollen op de MacAdamweg Sneek-Bolsward ingaande 1 Jan. 1931 op te heffen. De beide tolhuizen brachten per jaar pl.m. f7000.- op. Veterans Building, dat naast het Opera gebouw is gelegen. Het was voor het eerst sinds tien jaar, dat hij minister Molotow ontmoette. De staatslieden schudden elkander hartelijk de hand en wisselden beleefdheden uit. Uit Rome kwam bericht, dat, indien Eisenhower naar Rome mocht komen na de Geneefse conferentie. Paus Pius XII hem zeer gaarne zou ontvangen. De minister en de afbetaling. Het mi nisterie van Economische Zaken zal een onderzoek instellen naar de rente, die wordt berekend bij het kopen van goe deren op afbetaling. Het gaat hierbij om de vraag of de rente, die thans vrij algemeen 13 bedraagt, niet door kar telafspraken kunstmatig te hoog wordt gehouden. BURGEMEESTERS VAN AMELAND EN TERSCHELLING BENOEMD Bij K.B. is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot burgemeester der gemeen te Terschelling, de heer J. Okkinga, lid van Ged. Staten van Friesland en met ingang van 16 Juli tot burgemeester der gemeente Ameland Mr F. G. A. Huber, wonende te ’s-Gravenhage, adjunct-dir, van het Centraal Bureau voor de Rijn en binnenvaart te Rotterdam. Woensdagmiddag is de op de Ds L. Tou- wenlaan te Makkum een ernstig onge luk gebeurd. De 7-jarige Doede van de Wed. Poepjes uit de Tuinstraat bevond zich daar met nog andere kinderen net na schooltijd en is spelenderwijs met ’n zandauto in aanraking gekomen. Het kind heeft blijkbaar de auto, die overigens met geringe snelheid reed, niet opgemerkt, met het gevolg, dat hij door de achterste wielen werd over reden. Hij werd bij de familie B. J. de Witte binnen gedragen. De ontboden genees heer kon slechts de dood constateren. De chauffeur treft geen schuld. Hoe hoog zal de ballon gaan? De ballon, die reeds een dag voor het vertrek in Bolsward aan komt, is van dezelfde grootte als die waarmede de heer Boesman in 1947 een hoogtevaart maakte tot 6000 meter, een hoogte nog nimmer in Nederland met een ballon bereikt. De hoogte, waarop de ballon zich bevindt kunnen de ballonvaarders van hun instru menten aflezen. Op het terrein zal een uur vóór de start van de ballon een interview plaats hebben voor de geluids-installatie met de balloncommandant Boesman. Hij zal dan nadere bijzonderheden geven over de reisplannen, hoe hoog men denkt te stijgen en hoe lang de vaart wel zal worden. De ballonvaarder C. de Bos zal bovendien mededelen hoe de actuele ontwikkeling van de weers- toestand is. Mevr. Boesman, de eerste en enige gebreveteerde Ne derlandse ballonvaarster, zal iets vertellen over haar ballon-avon- turen. En over wat er nog verder aan deze middag verbonden is, zullen wij U binnenkort meer vertellen. TN schrille tegenstelling met dit zoet gefluit is het feit, dat verscheidene Oostenrijkers, die Maandag na jaren lange gevangenschap in Siberië in hun land zijn teruggekeerd, mededelingen hebben gedaan over een opstand in een kamp „ergens in Siberië”. Bij het onderdrukken van deze revolte zouden honderden gevangenen om het leven zijn gekomen. Een der terugge keerde Oostenrijkse gevangenen vertel de dat op weg naar het werk vele ge vangenen van de honger bezweken en langs de kant van de weg bleven lig gen. De opstand was niet georganiseerd, doch ontstond spontaan, toen op ’n dag een der gevangenen, waanzinnig van de honger, een der bewakers trachtte aan te vallen en bij deze poging werd dood geschoten. De duizenden gevangenen wierpen hierop hun houwelen neer en vielen in groten getale de bewakers aan die, in de minderheid zijnde moesten vluchten. Enkele bewakers werden door de gevangenen gegrepen en door hen met de handen uit elkaar gereten en vervolgens vertrapt. De gevangenen marcheerden daarna in gesloten gelederen de mijn uit doch bui ten werden zij opgewacht door met ma chinegeweren gewapende wachtposten die het vuur openden en een ware slach ting onder de gevangenen aanrichtten. Ernstige crisis in Italië, ITALIË is Woensdag in een van de 1 ernstigste politieke crises sinds de oorlog terechtgekomen, nadat premier Scelba, die het vertrouwen van zijn eigen christendemocraten had verloren, het ontslag van zijn kabinet had inge diend. President Gronchi, die het ontslag aan vaardde, vroeg het kabinet de lopende zaken te blijven behartigen en te trach ten tegen 30 Juni een voorlopige be groting door het parlement aangenomen te krijgen. Scelba’s kabinet was het zes tiende sinds de capitulatie van Italië in 1943. Fabrieksbrand in Delft Een felle brand heeft Woensdagmorgen een deel van de raamlijsten- en kistenfabriek Huisman te Delft verwoest. De brand werd des morgens vroeg ontdekt door een melk rijder, die de directeur van de fabriek waarschuwde. Voerman raakte bekneld. De 61-jarige heer C. Raggers, wonende te Noordwol- de (Fr.) werd Woensdagmorgen op slag gedood tussen een sleperswagen en een boom. Hij kon het voor de wagen ge spannen paard niet in bedwang hou den. Boek van Viruly over Plesman KLM- commodore A. Viruly voert op ’t ogen blik besprekingen met de KLM over 't schrijven van een boek over wijlen dr Albert Plesman. De bekende vlieger- schrijver heeft de opdracht in beraad genomen omdat het hier, zoals hij ons mededeelde, een bijzonder moeilijk on derwerp betreft. Hij hoopt in Juli defi nitief te beslissen over het al of niet beschrijven van het leven van Neder lands grootste luchtvaart-pionier. Van paard gevallen. Op de Lunterse Kade te Ede werd de 15-jarige Johannes de Gier uit Ederveen van de rug van een plotseling schrikkend paard gewor pen. Dinsdagmorgen is de knaap over- Invitatie van Peking EN woordvoerder van het West-Duit- 1 se ministerie van Buitenlandse Za- xen heeft gezegd dat zijn regering aller minst verbaasd zou zijn wanneer com munistisch China in de nabije toekomst zou aanbieden volledige diplomatieke betrekkingen met Bonn aan te knopen. Toen men hem echter vroeg of de be- rpERWIJL aldus in San Francisco de vrede wordt betracht, ging het in de afgelopen week in Zuid-Amerika min der rustig toe. De berichten over de ge beurtenissen in Argentinië waren zeer verward en allerminst overzichtelijk. De laatste berichten gewagen van geruch ten, volgens welke een „junta” (revolu- tionnaire raad) zou worden gevormd, waarvan ook Perón deel zou uitmaken, en die meer de politiek van het leger zou moeten doorvoeren dan die der „pe ronisten”. Volgens deze berichten zou reeds een amnestie zijn afgekondigd voor de deel nemers aan de opstand en zou de hou ding jegens de kerk worden herzien. Voor 't eerst sedert de dood van Evita Perón, de echtgenote van de president, hebben de Argentijnse radiostations Maandagavond niet het officiële „her- denkingsnieuwsbulletin” uitgezonden, dat regelmatig werd gepubliceerd om 10.25 uur „het ogenblik waarop Eva Pe rón de onsterfelijkheid inging”. Dit wijst op verminderd persoonlijk gezag van de president. Doch een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat men ten departemente geen rapport had ont vangen over wijzigingen in de hoogste regionen van de Argentijnse regering. Generaal Franklin Lucero heeft in een communiqué medegedeeld, dat er geen waarheid schuilt in geruchten, welke in en buiten Argentinië zijn verbreid over tweedracht in de Argentijnse strijd krachten. In een officieel communiqué van de Argentijnse regering wordt ge zegd, dat alle eenheden van de marine ook die, welke zich in volle zee be vonden tijdens de mislukte révolte de regering trouw zijn gebleven, met uitzondering van een eenheid van het korps mariniers en een eenheid van de marine-luchtvaartdienst. TAE Russische premier Boelganin heeft ’n uitnodiging van premier Nehroe, een bezoek aan India te bi’engen, aan vaard. Op een persconferentie in Moskou zei de Indiase premier, dat de datum van het bezoek nog niet was vastgesteld, maar dat bezoekers „normaal gespro ken” in de winter naar zijn land komen, daar het klimaat dan het beste is. Het was Maandag in Moskou een dag van Russisch-Indiase, vriendschap, wel ke haar hoogtepunt vond in een enorme manifestatie in het Dynamo-stadion. Bijna 100.000 Moskovieten bereidden hier Nehroe, Boelganin en de andere Sovjet-leidens eerst een stormachtige ontvangst en hoorden vervolgens hoe Boelganin en Nehroe elkaar trachtten te overtroeven in vriendelijkheden ten opzichte van eikaars naties. Op de persconferentie, die hieraan voor afging, deed Nehroe een summier ver slag van de diverse besprekingen met de Russische leiders, die hij sinds zijn aankomst in de Sovjet-Unie op 7 Juni heeft gehouden. De onderwerpen waren geweest, aldus Nehroe, vredesproblemen, ontwapening en Indo-China. Dienstregeling Spoorwegen. Met het oog op de samenstelling van de aan staande winterdienstregeling der Neder landse Spoorwegen worden belangheb benden in de gelegenheid gesteld even tuele wensen en opmerkingen aangaan de de dienstregeling 1955 vóór 9 Juli a.s. ter kennis te brengen van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland te Leeuwarden, die deze op merkingen in handen zal stellen van haar vertegenwoordigers in de Spoor- wegraad leden. De jongen zat op het paard toen kinderen het dier met steentjes gooiden, waardoor het schrok en zijn berijder af wierp. Lugubere vondst. Het gemummificeer de overschot van een naar schatting ze ven dagen oude baby is de lugubere vondst, die een schilder heelt gedaan in een diepe kast van een kantoorpand aan de Weteringschans te Amsterdam. Het kindje, geheel gekleed, lag in een kar tonnen doos. Rond de hals van de baby was een zakdoek geknoopt; vermoed wordt, dat het kind door wurging om het leven is gebracht. Koningin naar Oost-Gelderland. Op 5 Juli zal Koningin Juliana een werkbe zoek brengen aan het Oostelijk deel van Gelderland. De Rekkense inrichtingen voor zwakzinnigen en psychopathen te Rekken (gem. Eibergen), alsmede Win terswijk en het opvoedingsgesticht te Harreveld (gem. Lichtenvoorde), zullen worden bezocht. \7OORDAT Eisenhower aan het woord kwam, verzocht de voorzitter van de Algemene Vergadering, mr E. N. van Kleffens, een minuut stilte voor het ge bed en wees er in zijn toespraak op, dat de wereldorganisatie ,,’n algemene ver antwoordelijkheid heeft voor de bevor dering van goede en vreedzame inter nationale betrekkingen, maar nimmer bedoeld was, om een monopolie te heb ben.” Hij voegde hieraan toe, dat, wan neer zulke „goede en vreedzame inter nationale betrekkingen concreet bevor derd kunnen worden door andere vor men van aanpassing, zoals meningsuit- wisselingen op conferenties, dergelijke middelen ongetwijfeld gebruikt dienen te worden.” Secretaris-generaal D. Hammersjkoeld, sprak de hoop uit, dat voor de Verenig de Naties een periode zou aanbreken van beter begrip, waardoor de wereld politiek in een kalmer sfeer zou gera ken. Hij zag redenen voor nieuwe hoop in de resultaten van de conferentie van Bandoeng, in het vredesverdrag met Oostenrijk en de pogingen, die worden gedaan om in Genève een conferentie „op het hoogste niveau” te beleggen. Eisenhower heeft inmiddels aan de 35 ministers var' buitenlandse zaken, die voor de here-mkingsbijeenkomst naar San Francisct* ïn gekomen, een recep tie aangeboden in het War Memoral rpENSLOTTE nog iets over de Britse doeleinden in de buitenlandse poli tiek. Groot-Brittannië heeft vier taken op het gebied van de buitenlandse poli tiek: 1. om voor een verlichting van de spanningen en vooruitstrevende over eenkomsten tussen Oost en West te ijveren die tot algemene ontwapening leiden; 2. om voort te gaan met aan de kracht en eenheid van de Westelijke wereld te bouwen; 3. om hangende con flicten, zoals die tussen de Arabische wereld en Israël te helpen oplossen; 4. om te helpen in de strijd tegen onwe tendheid, armoede en ziekte die er heer sen bij onze minder gelukkige mede mensen. Dit handvest van Britse doeleinden is vorige week door de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Nutting, in het Lagerhuis uiteengezet tijdens het debat dat volgt op de jaarlijkse troon rede. Minister Nutting verwees ook naai de rol van de Verenigde Naties. Hij zei de, dat de Britse regering hoopt, dat deze organisatie een toenemende rol in wereldzaken zal gaan spelen. „Wij matigen ons niet aan dat de Grote Vier het exclusieve recht of de macht heb ben om de zaken van de wereld op nieuw te regelen. In al wat wij doen trachten wij de Verenigde Naties te ver sterken,” aldus de Minister. Verder wees Nutting er op dat de pogingen om regelingen te treffen tussen Oost en West en voort te gaan met de één- making van de Westerse Wereld en W.- Europa in het bijzonder, geenszins on verzoenbaar zijn. Integendeel, zij vullen elkaar aan. Sport van vernuft en doorzicht. Vele mensen denken, dat de ballon een speelbal is van weer en wind. De moderne ballonvaarder moet de wereld tonen, dat deze opvatting verkeerd is. Er zou volgens hem niet veel aan het ballonvaren zijn, als de ballonvaarder met het weer niets te maken had. Door toepassing van de kennis van de verschijnselen in de dampkring, kan de ballonvaarder alles uit de vaart halen wat er in zit. De prachtige prestaties, die de kopstukken in de wereld van de ballonsport steeds te zien he-bben gegeven, hebben zij bereikt door een rjjke kennis en ervaring op meteorologisch gebied. De wind, wolken en zon spelen een belangrijke rol bij het navigeren van een ballon. Ballonvaren is niet een sport van kracht en snelheid, maar van vernuft en doorzicht in alles wat de ballon- techniek en het weer betreft. Gebr. Wolke adverteert (over een ge hele voorpagina in De Jongs Nieuws blad) o.a. met rode zakdoeken, grootste maat 21 ct., Toiletzeep 8 ct., badhand doeken 19 ct., Macco-kousen 98 ct., wiegedekentjes 32 ct., witte dameshem- den 78 ct., grote sortering damesdirec- toirs 39 ct., kinderborstrokken 24 ct., herenpantalons (jaeger) f 1.16, sport- flanel 14 ct., witte blouses 29 ct., da mesmantels f2.55, mantelcostuums f 4.95 bedstel (bed, peluw en 2 kussens) f24.75, zuiver wollen 12 els gebloemde karpetten f 19.50 (9 els vanaf f5.75), Reismanden f 1.09. Na wat wij op 7 Juni meedeelden over de ballon-opstijging, kun nen wij nog het volgende publiceren van dit evenement, dat op Dinsdagmiddag 19 Juli in Bolsward aller belangstelling zal hebben. Die middag stijgt de heer J. Boesman, balloncommandant van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, op voor een prestatievaart met het „vlaggeschip” der Haagse Ballonclub, de „Jhr. I. L. v. d. Berch van Heemstede”. Dit luchtvaartuig is precies gelijk aan de ballon waarmede dezelfde bemanning opgestegen is op Java en onlangs maakten zij er een recordvaart mede van 1000 km afstand in 17% uur. Na de opstijging alhier zal de ballon nog starten in Griekenland, in Zwitserland, Ierland en zelfs zijn uitnodigingen ontvangen voor een Nederlandse demonstratie in Turkije. Grote volbeladen vrachtauto’s zullen een speciaal soort ballon gas aanvoeren, in totaal 750.000 liter. De vulling van de ballon kan geschieden in 2 tot 3 uur. De ballon koepelt zich steeds hoger, hangt zachtjes schommelend in de lucht, terwijl ruim 60 zandzakken en vele ballonniers de 25 meter hoge- aerostaat nog op de grond houden. Vóór het vertrek worden alle manoeuvrelijnen gecontroleerd en wordt nagegaan of de instrumenten gereed voor het gebruik zijn. Daarna gaat de bemanning aan boord. De balloncommandant (J. Boesman), de 2e bestuurder (C. de Vos) en de navigatrice (mevr. C. C. E. BoesmanVisscher). Alle drie zijn gebreveteerde ballon- commandanten van de Haagse Ballonclub. Vlak voor het vertrek wordt de ballon zoals men dat in ballon- termen noemt „uitgewogen”. De ballonniers omklemmen de rand van de mand. Even loslatenmeteen weer vastpakken. Zandzakken worden afgehaakt tot de ballon precies uitgebalan ceerd is. „Klaaaaaaaaaaaarrrrrr „Vulslurf open. En statig glijdt de majestueuze luchtbol de lucht in. In Brussel juicht het publiek nog steeds weer bij het vertrek van een ballon. Duizenden belangstellenden worden ook in Bolsward verwacht. Blijvende haargolf f 5.Sj. de Wit, Snekerpoort, Bolsward. De nieuwe walvisvaarder „Willem Barendsz II” is Maandag voor het eerst vertrokken voor proefvaart op de Noordzee. Het schip is groot 44000 ton en daarmede het grootste Nederlandse- schip. Foto: De „Willem Barendsz II” bij Hoek van Holland. 22 varkens verbrand. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een varkens- schuur van de landbouwer Holtus te Ulft afgebrand. Van de in totaal 42 aanwezige varkens, verbrandden er 22, 8 stuks moesten door noodslachting af gemaakt worden. De schuur en het vee waren zeer laag verzekerd. Men ver moedt, dat blikseminslag de oorzaak was. De brand kan echter ook zijn ont staan door hooibroei. Kleuter verdronken. Het 2-jarig zoon tje van de familie Pauwels te Zeist is in de Bliekkenburgervaart verdronken. Het ventje was in een onbewaakt ogen blik uit huis geglipt. Toen het kind uit het water werd gehaald was het reeds dood. We gebrui ken nog steeds minder textiel dan in 1938-’39. Dit heeft de voorzitter van de R.K. Vakbond voor de Textieldetailhan- del in zijn rede op de alg. vergadering van deze bond te Eindhoven meege deeld. Ook Dokkum krijgt op 2 Juli zijn caril lon. Op Zaterdag 2 Juli zal Dokkum weer een speeltoren rijk zijn. Het comi té „Geschenk aan Dokkum” zal dan de stad een carillon aanbieden dat in de koepe-1 van het stadhuis een plaats Monument vernield. Vandalen hebben het nieuwe monument bij Venray ter herinnering aan de onteigeningen in de Peel, dat Zondag door minister Mans holt werd onthuld, zwaar beschadigd. De beeldhouwer zal zijn werkstuk op nieuw onder handen moeten nemen om het weer in de oorspronkelijke staat te kunnen terugbrengen. richten juist waren dat een dergelijk Chinees aanbod reeds binnen een week gedaan zou worden antwoordde hij: Of ficieel hebben wij nog niets ove-r dergelijke mogelijkheid vernomen. Deskundigen van het ministerie van Buitenlandse Zaken achten zulk een Chinese stap na de sensationele uit nodiging van het Kreml aan bondskan selier Adenauer echter uitermate waar schijnlijk gezien het feit, dat Peking er herhaaldelijk blijk van heeft gege-ven, dat het gaarne normale handelsbetrek- kingen met West-Duitsand zou aankno pen. Eervol ontslag verleend aan P. Hiem- stra, hoofd der o. 1. school te Lutkewie- rum, in verband met zijn benoeming alszodanig te- Winsum. 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1