H IX VaS? EEN STRIJD VAN RECHTS TEGEN LINKS MX De komende wedstrijden KAPPIE EN DE AUTOMATISCHE STUURMAN Stadsnieuws Voetbal 4 i i Tweede Kamer aeeoord met wijziging van de Zondagswet M en ke va zu K 6 I dr; N kAuW WRIGLEY K Ingezonden houdt u in topvorm in uw werk en bij sport Bevrijd U van die snerpende pijn! Doof dat zuurbranden op de maag. Met Rennies 11 INGEZONDEN MEDEDELING KAMEROVERZICHT Ook verenging. i - in ♦4 2. 3 4. 5. 6. één eigenaar. Red. re* “»'i* 'öommi »’uooi INGEZONDEN MEDEDELING 24 de V. •- J I ernst worde gemaakt stel afstel komt. Makkum. WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800 - 117680 R'DAM Beatrix ontworpen en getekende rebus, als opgave voor een prijsvraag. Aangezien een dringende be-hoefte aan collectanten bestaat, wordt het op prijs gesteld, dat ieder die aan de collecte wil medehelpen, zich aanmeldt ter ge meen te-secretarie „Gij steunt het culturele leven, Door aan het Anjerfonds te geven.’’ Het Prov. Anjerdag-comité. 7. 8. het verbiedt alle rijdend verkeer in één richting, dus ook de fiets en ook de groenteboer. Daar ook dit volgens het besluit van B. en W. is, zal men nog eens een bord moeten plaatsen. Driemaal is scheeps recht. Toen ze ruim een jaar getrouwd was Stond bij Loes het wiegje klaar, De geboorte ging voorspoedig: ’n Dochter bracht de ooievaar. Dolgelukkig was Ma Loesje Met die eerste kleine spruit. En ze sloofde zich in alles Voor haar lieve baby uit. Niets was goed genoeg voor ’t kindje. Steeds was Loes met kleertjes druk, Meer dan trots was z’ op haar dochter En ze straalde van geluk. Alleraardigste geschenken Kreeg Ma Loes voor ’t kleine ding, Waarvoor men ook in die dagen Bij voorkeur naar R E P K O ging. C (Si Vl b- ei heerlijk - verfrissend 5X NOG EEN NACHT SLAPEN Nog één nacht slapen en dan is het zo ver. Morgenochtend om 11 uur rijden op de Gasthuissingel weer 30 a 35 per sonenwagens en een 5-tal autobussen voor om de ouden van dagen van Bols- ward een prettige dag te bezorgen. Waar de reis heen gaat? Ja, dat blijft zoals steeds een ver rassing. Maar mooi wordt het zeker. Om ongeveer half acht kwart voor acht worden de oudjes terug verwacht. Op de Snekerstraat zal dan de muziek wel weer gereed staan om het een echt blij de incomste te doen worden. De Zaterdagmiddag-competitie loopt ook op haar laatste benen. Balk en Hielpen zijn reeds uitgespeeld en VVI speelt deze week haar laatste wedstrijd tegen HJSC. Laatstgenoemde, dat vo rige week weer 2 punten rijker werd is de enigste club, die nog met leider Balk gelijk kan komen. Vanzelfsprekend zul len de jongens uit Hommerts Zaterdag dan ook zeker hun beste beentje voor zetten, wat voor hekkensluiter VVI niet veel goeds betekent. We rekenen ten minste op een flinke zege voor de be zoekers, in dit geval HJSC. Makkum speelt thuis tegen Woudsend en achten we wel in staat om één puntje van dit treffen over te houden. Voor Heerenveen is het Zondag een zeer belangrijke dag. Wanneer van EDO ver loren wordt, is de kans voor de hoofd klasse verkeken, doch nu het protest tegen DWS gewonnen is, zullen de Frie zen bij een overwinning juist genoeg punten hebben verzameld om verzekerd te zijn van een plaats in de ere-klasse. Sportminnend Friesland wacht in span ning af wat Heerenveen, speciaal Abe Lenstra, die door zijn vertrek naar En schedé, zijn laatste competitiewedstrijd speelt, Zondag op het groene veld zal presteren. Zaterdagmiddag-competitie op haar laatste benen. ANJERDAG 1955 Zoals de lezers bekend zal zijn, wordt ieder jaar op of omstreeks de verjaar dag van Z. K. H. Prins Bernhard (29 Juni) een Anjerfondscollecte gehouden. Landelijk wordt deze collecte georgani seerd door het Prins Bernhard Fonds, een stichting, staande onder het regent schap van Z. K. H Prins Bemhard. WAAROM GEEN EENR1CHTING- IN MAKKUM? LEERLINGEN R. M. Z. S. VOORTAAN OOK NAAR DE LANDBOUW HOGESCHOOL? Verschenen is het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de hoger-onder- wijswet en van de wet tot regeling van het hoger landbouwonderwijs. Van de zijde van verscheidene leden werd geïnformeerd naar de reden, waar om de eindexamens der middelbare zui- velseholen te Bolsward en te ’s Herto- genbosch geen toegang geven tot de examens in de faculteit der veeartse nijkunde en tot die aan de landbouw hogeschool, ofschoon het studiepro gramma, wat de algemene vorming be treft, nagenoeg gelijk is aan dat van de middelbare landbouwscholen. Deze leden achtten het wenselijk, dat, mocht er een verschil in dit programma zijn, daarin een zodanige verandering zal worden gebracht, dat de evenbedoelde toelating zal kunnen geschieden. Andere leden meenden, dat de nu reeds te grote toeloop naar de landbouwhoge school te Wageningen en naar de facul teit der veeartsenijkunde niet nog moet worden- vergroot. selijke bevolking. Op die gemeenten krijgen de Ged. Staten nu vat. Dat is ongetwijfeld een succes voor de heer Bruins Slot, al zal hij zich wel niet verhelen, dat deze bepaling vrij moeilyk toe te passen is. Dat begreep hij zelf ook wel, want aan vankelijk was het zijn bedoeling om deze bevoegdheid te geven aan de gemeente raad. Maar minister Beel was van me ning dat dit te veel van een raad ge vergd is. Het gaat hier om de belangen van de minderheden en meerderheden in een gemeente. Zij moeten beide aan haar trekken komen. Een zo fameuze kwestie als de Zondagswet vond hij niet de meest geschikte om door een raad te laten beslissen. Daarvan komt maar ruzie. Ook het amendement Bruins Slot is aangenomen met een meerderheid van rechts tegen links met 44-29 stemmen. De v.v.d.-fractie, die zich destijds van iedere stemming heeft onthouden (zij acht de Zondagswet in strijd met de vrijheid) heeft ook nu geen amende menten ingediend. Zij stemde slechts voor die amendementen, welke een ver ruiming van de bestaande wet beteken den. Daaruit is ook te verklaren, dat zij ten slotte voor het ontwerp stemde. Trouwens het waren alleen maar de communisten en de staatkundig gerefor meerden, die zich tegen het ontwerp van minister Beel keerden. De c.h.-afgevaardigden Krol en Beer- nink hadden een amendement om iedere beslissing van Ged. Staten achteraf te laten goedkeuren door de Kroon, de meest onpartijdige scheidsrechter. Het amendement verwierf alleen de goed keuring van de c.h.-fractie. De rest van de Kamer was het eens met minister Beel, dat hierdoor schade wordt toege bracht aan het streven om de provincies meer autonomie te geven. HET BORD De leerlingen van de CVO-school, die onlangs in zo grote getale slaagden voor het verkeersdiploma, krijgen momenteel in de onmiddellijke omgeving van hun school aanschouwelijk onderwijs, n.l. hoe het niet moet. Daar de straat langs de woonhuizen van de Nanne Reyn- straat niet erg breed is, en de bewoners bijna allen over ’n auto beschikken, na men B. en W. het besluit dat men met motorvoertuigen met meer dan twee wielen, deze straat slechts van één kant mogen inrijden, n.l. van de kant van de Chr. Landbouwhuishoudschool. Om dit wijs besluit effectief te doen zijn, moest er een verkeersbord worden geplaatst. Eerst verscheen er een rond bord met rode rand, aangevende, dat de straat in beide richtingen voor alle rij dend verkeer is gesloten. Geen fiets en geen auto mocht er volgens dit bord meer komen, hoeivel zeer inconse quent het bord maar aan één einde van de straat werd geplaatst. Men heeft de fout ontdekt en een nieuw bord ge plaatst. Maar ook dit bord is fout, want ERE WIE ERE TOEKOMT Het verwonderde mij, dat ik moest le zen in uw veel gelezen blad van „Vroeg uit de veren”, dat was dan zeker be doeld voor de timmerlieden en hun handlangers in het Park, nietwaar? Maar wordt er wel eens gedacht aan de straatmakers van de gemeente, die nu al weken aaneen op plan-Noord de verbeteringen tot stand brengen? En nu als toegift ook nog voor de feestweek het Grootzand nog even in orde moch ten maken? Die kerels werken nu al weken aaneen op volle toeren en verwerken daar, zo wel als in de stad dagelijks tienduizen den stenen en tegels, ook om alles nog net voor de feestdagen van onze oude stad de zaak in orde te krijgen. Ook zij wensen wel eens een waarderend woordje in uw blad F. MOLENAAR, straatmaker. TOCH NOG MARKT Dit was wel een echte üngetidersmarkt gisteren. De boerinnen met hun doch ters kwamen er zelfs niet aan te pas, want er viel ditmaal niets te halen. Het waren slechts de enkele getrouwen die rond de stamtafel in de café’s hun wekelijks kopje koffie gingen genieten, zelfs sommige boxen in de Doele waren leeg. Ook op de markt zelf was er wei nig belangstelling. De meeste hokken waren leeg, terwijl er slechts van enige handel sprake was op de pluimvee- markt. De kraampjesmarkt daarentegen flo reerde, hoewel de aandacht wel wat afgeleid werd door de manoeuvres ten behoeve van het ophangen van de laat ste klokken van het carillon, waarvoor van de kant van het publiek grote be langstelling was. Geen wonder, zoiets ziet men niet iedere dag. Voor „iets goeds onder de kurk” De beste merken voor de laagste prijzen Speciaal aanbevolen: Citroen-jenever van Hartevelt. Heerlijk! Brandsma, Snekerpoort, Kade 2e deur. EEN PRACHTIGE DAG Vanmorgen zijn de chronische patiënten uit Bolsward en wijde omgeving gestart voor de traditionele Rode Kruis-boot- tocht. Het is altijd een ontroerend iets ie zien met hoeveel liefde en zorg patiënten, die noodwendig steeds in hun eigen we reldje moeten vertoeven, eenmaal per jaar worden ingescheept voor deze prachtige tocht, waarbij zij zoveel nieu we indrukken op kunnen doen. Wij wensen alle patiënten vandaag gun stig weer en een prachtige tocht. De Vraag of een partij rechts of links staat, is een veelbesproken vraag. Lang niet iedereen neemt de confessionele maatstaf daarvoor in acht. En toch is deze in de Nederlandse verhouding zo gek niet. De confessionele scheiding is in ieder geval duidelijk. Wie weet in Frankryk nog welke partij rechts of links is Om daar precies achter te komen is kennis van de practische poli tiek noodzakelijk. Als men een niet-con- fessionele maatstaf aanlegt, komt men er niet meer uit. In Frankrijk is er een M.R.P., een christelijke volkspartij, voornamelijk bestaande uit katholieken (er zitten ook wel protestanten in), maar in sociaal-economisch opzicht wedijvert zij in „linksheid” met de so cialistische partij. Hoe het zij, de confessionele scheiding rechts tegen links is dezer dagen weer duidelijk aan het daglicht getreden. Het bleek, dat de nieuwe Zondagswet niet geheel klopte op de werkelijkheid. Dat was een fout van de wetgever, van Re gering en Parlement dus. Vooral Limburg is veel deining ontstaan over het verbod om Zondagsochtends veer 13 uur gerucht te maken. Het bleek, dat de nieuwe Zondagswet zich niet stoor de aan verschillende gebruiken en tra dities. Daaraan heeft minister Beel een einde willen maken. Hij kwam met een bepaling dat Ged. Staten bestaande tra dities en gebruiken, welke in het volks leven zijn geworteld en niet als open bare vermakelijkheden kunnen worden beschouwd, kunnen toestaan. De bestuurders van de provincies moe ten dus aanwijzen voor welke tradities deze ontheffing kan worden verleend. Deze bepaling was een aanvulling, wel ke niet in strijd was met het compromis, waarop de Zondagswet tot stand is ge komen. Het is een noodzakelijke aan vulling. Maar deze aanvulling ging de heren Maenen en Bruins Slot (resp. k.v.p. en a.r.) niet ver genoeg. Waarom alleen ontheffing bij tradities en gebrui ken die in het volksleven zijn gewor teld zo vroegen zij. En beiden kwamen met amendementen om ook godsdien stige uitingen onder de ontheffingsbe- palingen te laten vallen. Het amendement Maenen kreeg de voor keur, de heer Bruins Slot ging daar mee accoord. Minister Beel had er geen bezwaar tegen. Het betekent, dat het zingen op de Paasmorgen nu wordt toegestaan. Het zangkoor van de Vrij Evangelische gemeente te Nijverdal heeft daarvoor een bekeuring gehad. Naschrift. Ja, ook voor de straatma kers hebben we bewondering. Las U niet het waarderend stukje dat wij schreven over het vlotte werken op ’t Grootzand? Aan iedere medewerker of het nu een timmersmanshandlanger is of een straatmaker, een schilder van de lantaarnpalen of een baggeraar van stadsvuil is Bolswards burgerschap evenveel dank verschuldigd. Maar het betonstorten bij nacht vinden we toch wel uniek, daarom kreeg dat werk een extra pluim. Intussen waren professor Notterkrakr en zijn assis tent met de bus bij de haven aangekomen. „De auto is er nog niet, Knokemeijer,” zei de geleerde onge rust, terwijl hij overal langs de kade rondspeurde, „daar begrijp ik niets van, zij hadden er al lang moeten zijn! Als hen maar niets is overkomen.” Ook Knokemeijer keek bezorgd rond, maar op eens ver helderde zijn gezicht. „Daar komen zij!” riep hij opgelucht naar een snel naderende auto wijzend. Nauwelijks stond de auto stil of de professor rukte het portier open. Hg slaakte een zucht van verlichting, toen hij zijn robot on beschadigd en vriendelijk glimmend achter het stuur zag zitten. Maar meteen werd hij opzij geduwd door de Maat, die zich, wild van zenuwen, uit de auto werkte. Bestel (en word daardoor lid van onze postorderclub) deze tas, die U geleverd wordt in bordeaux, zwart, fjQg groen ot beige, JF voor O SNEEK BOLSWARD LEMMER Hek van de dam De heer Stufkens (arb.i wilde nog ver der gaan. Ook „uitingen van volkscul tuur” zouden op Zondagmorgen plaats moeten kunnen hebben. Waarom geen volksdansen op Zondagmorgen? aldus de socialistische woordvoerder. Neen, zo zei, de rechtse meerderheid in de Kamer en ook minister Beel, als we die kant opgaan, dan is het hek van de dam. Het gaat om een Zondagswet, om de rust op de Zondag te handhaven. De we-t wil niet ingaan tegen tradities, ge bruiken en godsdienstige uitingen. Maar wat zijn uitingen van volkscul tuur? Moeten Ged. Staten dat uitma ken Dat zou betekenen dat de Zon dagswet in elf provincies verschillend wordt uitgelegd. Maar het grootste bezwaar was wel, dat het amendement van de heer Stufkens geen rem bevat. Iedere Zondag opnieuw zouden er uitingen van volkscultuur kunnen zijn. Tradities en gebruiken vormen een beperkter begrip. Trou wens een amendement Bruins Slot (ar) zorgde er voor, dat door Ged. Staten binnen 18 maanden na de inwerkingtre ding van de wetswijziging uitgemaakt moet worden wat precies tradities en gebruiken in bepaalde gemeenten zijn. Het resultaat van dit debat stond bij voorbaat vast. Het amendement Stuf kens werd verworpen met 29 tegen 43 stemmen (links tegen rechts). Het amendement Maenen daarentegen werd aangenomen. Ook de pvda-fractie stemde voor, omdat deze uitbreiding van dit artikel haar welkom was hoewel zij niet ver genoeg ging. HANDELS VEE Zoals we in ons artikel over de grote productiekeuring reeds beloofden, zou den we nog nadere mededelingen doen over de Handelsvee-tentoonstelling, die aan deze keuring, te houden op 20 Juli 1955 te Bolsward, is verbonden. Deze handelsveetentoonstelling is open gesteld voor alle erkende veehandelaren in de provincie Friesland. Het ingezon den vee moet beslist handelsvee zijn. Men kan mededingen in de volgende ru brieken: Melkgevende koeien, gekalfd na 1 Januari 1955. Melkgevende enter- en twenterrie- ren, gekalfd na 1 Januari 1955. Kalve koeien, kalftijd voor 1 Augus tus 1955. Kalve enter- en twenterrieren, kalf tijd voor 1 Augustus 1955. Kalve Weidkoeien, kalftijd voor 15 December 1955. Kalve Overloper, kalftijd voor 15 December 1955. Hokkelingen. Verzamelingen van (Minstens 5 stuks). De inleg bedraagt f 3.per aangegeven nummer, terwijl de aangifte moet ge schieden vóór 10 Juli 1955 bij de heer E. Pruiksma, Woudsend, (tel. 54) of bij de heer T. Bruinsma, Wolsum (tel. 25 Blauwhuis). De a.r.-fractie, die destijds principieel tegenstandster van de nieuwe Zondags wet was (omdat zij de Zondag in twee stukken knipte), ging dus ditmaal met een uitbreiding accoord. Maar ook heeft zij kans gezien om een verenging van de wet tot stand te brengen. De heer Bruins Slot (a.r.) is n.l. met een amen dement gekomen, waardoor de Ged. Sta ten de bevoegdheid krijgen om geen en kele Zondagsrustverstoring in bepaalde gemeenten toe te staan. Tot nu toe heeft de burgemeester bevoegdheid om onth&ffingsregelingen te maken, al moet hij daarbij letten op de regels, die de gemeenteraad stelt. Nu zijn er gemeen ten in ons land waar iedere verstoring van de Zondagsrust indruist tegen de godsdienstige gevoelens van de plaat- VERKEER Daar ons dorp Makkum bijzonder ge schikt is voor éénrichtingverkeer, be vreemdt het me, dat hiermede geen ernst wordt gemaakt. Het is n.l. al enige keren gebeurd, dat op de hoek Kerkstraat Ds Touwen- laan een aanrijdinkje voorkwam. Dit had niet behoeven te gebeuren als men tot het verplicht stellen van éénrich tingverkeer was overgegaan. Moeten er misschien eerst erger dingen gebeuren, voordat dit probleem wordt opgelost ’t Is niet te hopen, dat men zolang zal wachten, dat ,,’t kalf verdronken is”, dan is het te laat. Het heeft nog een tweede goede kant. Het zal n.l. de Kerkstraat waar nu bijna alles langs rijdt aardig kun nen ontlasten van het zware autobus en vrachtautoverkeer, hetwelk de hui zen op de fundamenten doet schudden en kraken. Ja, het is te hopen, dat hiermede eens en niet van uit- Overtollig maagzuur veroorzaakt die snerpende zuurbrand. De een wordt er onpasselijk van, de ander heeft he>t gevoel van maag tot keel in brand te staan. Rennies helpen altijd ieder een. In geval van „nood” laat U één of twee Rennies op de tong smelten. Direct is ieder spoor van brand of pijn verdwenen. Zo bent U met Rennies afdoende tegen zuurbrand beveiligd. Iedere week opnieuw ont vangen de leden van onze postorderclub minstens zes aanbiedingen per post aan hen persoonlijk toepezonden en deze boodschaptas kunt U beschouwen als maatstaf voor deze aantrekkelijke aan biedingen. Een moderne plastic bood schaptas (de abnkanten we ten heus wel hoe ze tegen woordig van plastic een tas moeten maken, die even sterk is als een van linnen), gemaakt van mooie plastic, vaste bodem en solide trek- sl uiting. Zo’n plastic boodschaptas, waarvan de normale prijs guldens hoger ligt, kunt U besteden voor nog géén drie gulden. I gezóndst gewoonte Het grootste deel van de <n de provin cies gehouden inzameling wordt uitge keerd aan instellingen en verenigingen in de betreffende provincie, dio de zelf werkzaamheid van de bevolking op het gebied van wetenschap, kunst en cul tuur bevorderen. Het bestuur van het Provinciaal Anjer fonds Friesland beslist op de uit Fries land komende aanvragen om subsidie. Omtrent de door dat bestuur uit de op brengst van de in 1954 gehouden collec te verleende subsidies tot een totaal bedrag van f 8100.werd onlangs een bericht gepubliceerd. Aan een groot aantal verenigingen en instellingen werd een uitkering toegekend, variëren de van f 50.tot f 300. Het begrip „Cultuur” wordt daarbij in de ruimste zin genomen, zodat bijv, zo wel de Fryske Cultuerried als plaatse lijke zang- en muziekverenigingen voor steunverlening in aanmerking zijn ge bracht. De komende collecte zal plaats vinden door verkoop van foto’s van het Ko ninklijk Gezin en speldjes. Aan de foto is dit jaar een kaart ge hecht met een door H. K. H. Prinses De afgelopen dagen heeft de Tweede Kamer zich geruime tijd bezig gehouden met een wijziging van de Zondagswet. Er was dus weer een principiële kwestie aan de orde. En dan ziet men vaak de Kamer in de traditionele scheiding van rechts tegen links uit eenvallen. Niet voor niets zitten de confessionele fracties aan de rechterhand van voorzitter Kortenhorst en zitten de niet-christe- lijke fracties aan zijn linkerhand. Als het om louter practische zaken gaat, dan lopen de verschillen vaak dwars door deze schei ding heen. Dan heeft men eerder de’ neiging om bijv, de v.v.d. als een rechtse partij te beschouwen dan als een linkse, maar zodra de principia aan de orde komen, werpt men deze neiging ogenblikkelijk van zich af. Wanneer RES 2 Zondag wint, betekent dit weer een stapje nader tot het kam pioenschap. Het betreft hier de uit wedstrijd tegen LSC 4, en we hebben zo het idee, dat de blauw-witte reserves zich de Snekers wel van het lijf zullen houden. Voor RES 3 stonden 2 wedstrijden op het programma, n.l. Vrijdag uit tegen CAB 3 en Zondag uit tegen Sneek 5. Op verzoek van Sneek is laatstgenoem de echter Dinsdag reeds gespeeld en daar de Bolswarders met niet minder dan 5-1 wonnen, wijst alles er op, dat het 3de blauw-witte elftal vast van plan is, RES spoedig aan een 2de kam pioenschap zal helpen. Wanneer nu Vrijdag ook nog van CAB 3 gewonnen wordt, kunnen we wel zeg gen, dat er geen vuiltje aan de lucht is, maar zo ver is het nog niet. Van deze plaatselijke ontmoetingen valt nooit iets met zekerheid te zeggen, vol gens de stand moet RES 3 kunnen win nen, maar toch achten we een .verras sing in deze niet uitgesloten, m. a. w. als CAB 3 haar stadgenote een halt toe roept, zullen we niet al te verbaasd zijn. Voor de overigen voorspellen we: Bolswardia 1 B adsp.H. J. S. C. 1B: wint HJSC. CAB 2ASneek 2A adsp.: wint Sneek ONS 2BCAB 2B adsp.: gelijk spel. RES 2BBl. Boys 2B adsp.: wint RES. „Lame d’ruit!” gilde de Maat, „ik wil niet langer door een automaat gereden worden!” En zonder verder op of om te zien rende hij naar de ligplaats van de Kraak. „Wat is er met hem?” vroeg professor Notterkrakr ver bouwereerd. „O, de klont heeft het op zijn zenuwen door alles, wat wij onderweg hebben meegemaakt,” antwoordde Kappie uit de auto stappend. En hij vertelde, wat er allemaal gebeurd was. „Ik heb er twee dingen van geleerd,”, besloot hij, „ten eerste dat die Geldjeslijmer een schurk is en ten tweede, dat die automatische stuurman van v deksels knap in elkaar zit. En daarom doe ik met u mee. Uw robot mag mijn schip sturen in de Ducata-wedstrjjd!” V#

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 2