Algemene Ouderdomsverzekering f ingediend KRIS-KRAS door Nederland Staatspensioen’ in de vorm van automatische volksverzekering PRESIDENT TITO ZOU TOCH MOSKOU BEZOEKEN Dl invloed van Tito kan zich uiten op tweeërlei gebied. Ten eerste in de binnenlandse verhoudingen van lan den, die verklaren, dat zij een socia listische basis hebben. Want Joegoslavië gaat er prat op, een geheel eigen vorm van socialistische decentralisatie en van Wetsontwerp öp" Invoering I Januari 1957 M Buitenlands Over licht I Blank: applaus voor de Duitse soldaat F us hjoed p p to sizzen Joegoslavië ziet haar zelfstandigheid als ideaal Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De vier landen verklaren het er over eens te zijn, dat voor de grote pro blemen in de wereld een vreedzame op lossing moet worden gezocht en dat on- derhandelingen moeten zijn gebaseerd op het recht van alle landen op onaf hankelijkheid, gelijkgerechtigheid, zelf verdediging en collectieve beveiliging, in overeenstemming met het Handvest van de Ver. Naties. Gesproken is onder andere over de internationale veiligheid de ontwapening, de hulpverlening en de economische betrekkingen. Ook is in algemene zin het Duitse probleem be handeld. Hwat hat Qabe Skroa •JV 51e Jaargang No. 50 De Jong’s Nieuwsblad rpENSLOTTE nog het nieuws uit W.- Tv ia f al o v-i cl de In i De t 1 Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bri contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 1ste week Juli 1930 Voor Schraard en Omstreken luxe auto te huur. F. Swart, Rijwielen, Radio. Zondags niet. grijpelijk aanvaard. Maar op het ogen blik berust de mogelijkheid, dat sommi ge landen apart staan, op een machts evenwicht. En in hoeverre dat is een belangrijke vraag kan aanvaarding van het „Titoïsme” zulk een evenwicht verstoren Gjin better middel om de wierheit to bidekken. Dan troch har iepenbier en düdlik üt to sprekken. De wréld is sa oan Ijeagen wend, Dat men de wierheit net mear ken. Duitsers bin- zou er Ö- Ifs tal >m ar el; uit et- je- in- eid int t s f e e 1, t, ie ie 7 in ‘g t, et re at le ?n Gemengd zwemmen in Woerden. Tijdens de Woensdagavond gehouden raadsver gadering te Woerden heeft de k.v.p.- fractie de vergadering verlaten toen de kwestie van het gemengd zwemmen voor de tweede maal aan de orde kwam. In de vorige vergadering was na hef tige discussie en hevig verzet van de k.v.p. besloten voor enkele uren per dag een z.g. familiebad in te voeren. Woens dagavond kwamen B. en W. met de me dedeling, dat de opgestelde bepalingen bij het familiebad in de practijk onuit voerbaar zijn gebleken waarom werd voorgesteld voor enkele nader vast te President Tito heeft een officiële uitnodiging voor een bezoek aan Moskou aanvaard. De uitnodiging is gedaan tijdens het bezoek van de Russische regeringsdelegatie aan Belgrado. Uit het bericht blijkt niet, wanneer Tito naar Moskou zal gaan. Nadat de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk te Belgrado en de vice-minister van het Zuid-Slavische departement van buitenlandse zaken drie dagen lang hadden ge confereerd, is Maandag een communiqué gepubliceerd. Daarin wordt gezegd, dat het bestaan van een sterk en onafhankelijk Joego slavië een bijdrage voor de vrede en veiligheid is. Voor het hooien was het Dinsdag ideaal weer, waarvan op het land van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat een druk gebruik werd gemaakt om het hooi binnen te halen. Sommige boeren bleven tot donker wordens toe op het land, maar zo „ouderwets” als op dit plaatje doet i/»n het niet vaak meer, sedert de Jacobsladder en pick-up haar Toen te Makkum een praam met dak pannen zou worden geschut, kwam bij het openen van het rinket een vrouwen lijk naar boven borrelen. Het betrof een meisje van ca. 20 jaar, dat, zoals later bleek, een dochter was van een stuca- door uit Harlingen, die reeds enige tijd was vermist. Nederland woont en ook de laatste 6 jaar daar of in de overzeese Rijksdelen heeft gewoond. Vanaf het in werking treden der wet zal hij natuurlijk nor maal premie moeten betalen tot zijn 65e jaar. Doet hij dat en blijft hij tot zijn 65e jaar verder verzekerd, dan kan hjj ook aanspraak maken op een volledig pensioen. Advertentie: Uit het oog verloren (in de drukte op de Nebat) ’n MEISJE, slank, 16 jaar, zich Woensdagavond in Oud-Bclsward bevindende in een beige bruine mantel met pellerine, blootshoofds, een jongens kop met ponny, lengte 1.65 M., zw. s., blauwe of grijze ogen. Opgave verzocht per gesloten brief m. foto onder no. 25, bur. van dit blad. Geheimh. geëist en verzekerd, Bolswards Nieuwsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en stellen uren normaal gemengd zwem men toe te staan. Invalide vrouw verbrand. De 23-jarige politie-agent W. H. Spruyt van het bu reau Sandelingplein te Amsterdam is er Woensdagmiddag ondanks zijn moe dig optreden, niet in geslaagd de 70- jarige hulpbehoevende vrouw C. K. Dik ker uit een brandend perceel aan de Ka- tendrechtsestraat te redden. Geen Invoerheffing op tomatenpuree. Minister Mansholt heeft nietig ver klaard een verordening van het Bedrijf schap voor groenten en fruit waarbij de invoer van blikken tomatenpuree met een bruto gewicht van minder dan 1.2 kg bruto wordt belast met een hef fing van 45 ct per kilo bruto gewicht. Het is de minister gebleken, dat een dergelijke maatregel tot ernstige han delspolitieke repercussies, met name voor de uitvoer van Nederlandse land bouwproducten, zou leiden. Neef vermoordde zjjn tante met bijl slagen. Een 31-jarige man uit Apel doorn heeft in het politiebureau te Cu- lemborg bekend zijn tante, mevr. M. de Jong uit Culemborg in zijn huis met bijlslagen te hebben vermoord. Het is gebleken, dat de moord Maandagmor gen omstreeks 6 uur in de woning bo ven de boekhandel te Apeldoorn is ge pleegd. De man heeft het stoffelijk overschot van zijn tante Maandagavond in een deken gewikkeld in zijn auto ge laden en heeft ermee door een groot deel van ons land gereden, tot hij bij een overweg in Reeuwijk kwam, waar hij het lijk tussen de rails legde. De moordenaar, die gehuwd is en kinderen heeft, die elders in het land vertoefden, lokte zijn tante naar zijn woning. Bij het verhoor toonde de man geen teken van berouw; hij was enig erfgenaam van de niet onbemiddelde tante en men neemt aan dat geldzucht het motief voor zijn afschuwelijke daad is. Beatrix gaat in Leiden studeren. Prin ses Beatrix zal het volgend jaar in Lei- 6 Juli. Opening van het nieuwgebouw de Rorpshuis te Arum. De voorz. T. W. van der Leij gaf een uiteenzetting van het doel. Opgevoerd werd Lentebloemen ingestudeerd onder bekwame leiding van mej. L. Bruinsma. Kleine zelfstandigen. Van verzekerden, die niet onder loonbelasting vallen, zal geen premie worden ingevorderd tenzij zij onder de vermogensbelasting vallen wan neer hun inkomen minder bedraagt dan f 2100.voor gehuwden en daarmee gelijkgestelden (allen die onder tarief groep II en III in de inkomstenbelas ting vallen) en f 1500.voor onge- huwden. Voor inkomens van verzeker den van deze groep van meer dan f 2100.— resp. f 1500.doch minder dan f 3100.resp. f 2500.zal een geleidelijk oplopende schaal worden op gesteld. Deze regeling is getroffen ter tege moetkoming han de betalingsmoeilijk heden van kleine zelfstandigen. De pre mie, welke op grond van deze regeling niet zal worden ingevorderd, wordt door het Rijk betaald. Ruwe schattin gen komen tot een Rijksbijdrage van f 30.000.000.—. Aanpassing van bijzondere pensioenregelingen. Met uitzondering van degenen, die een deel van hun actieve periode buiten Ne derland doorbrachten, en van degenen, die nalatig bleven de premie te betalen, ofschoon zij daartoe in staat waren, zullen dus in de toekomst alle Neder landers recht hebben op het ouderdoms pensioen. Inkomsten, welke men daar naast heeft, uit welken hoofde dan ook, zullen niet op het ouderdomspensioen in mindering worden gebracht, terwijl dat wel bij de Noodwet-Ouderdomsvoor- ziening geschiedde. Wel kunnen en zullen werkgevers en pensioenfond sen reeds bestaande particuliere pen sioenregelingen aanpassen aan de toe stand, welke na de inwerkingtreding van de nieuwe wet ontstaat. In de wet wordt daaromtrent niets dwingend voor geschreven maar wel wordt de mogelijk heid daartoe geopend, door eventueel bestaande wettelijke belemmeringen voor deze aanpassing uit de weg te rui men. De bedoeling is, dat de wettelijke ouderdomsuitkering tezamen met de De invloed daarvan moet men niet overschatten, al kan hjj in Oost-Europa groeien. Maar de beginsel-verklaring van Tito be treffende de buitenlandse politiek kan wel de Oost-Europese volken opwekken, zich losser te maken van Moskou. En tevens de Duitsers inspireren. Zowel met de Russen als met de Weste lijke ambassadeurs hebben de Joego-Sla- ven over ’t Duitse probleem gesproken. Zij hebben goede relaties met Duitse socialisten, evenals met zekere Britse Labour-leiders. Welk effect zal op den duur het Titoïsme hebben op de Duit sers? In hoeverre zal het de „blokken” bedreigen? Men zoekt nu ontspanning op basis van het machtsevenwicht, dat door die „blokken” is ontstaan. En wat Moskou en Washington, Londen en Bonn bezig houdt, is de vraag, in hoeverre het Titoïsme ontwrichtend kan werken op de enigszins geconsolideerde verhou dingen. Vandaar een zekere mate van geïrriteerd zijn. Urgent is het probleem nog niet, maar men zal goed doen er in de toekomst, bij verder gaande ont spanning, rekening mee te houden. Het Ouderdomspensioen. Het ouderdomspensioen gaat in bij ’t bereiken van de 65-jarige leeftijd. Het bedraagt voor een ongehuwde f 804. en voor een gehuwde man f 1338.per jaar. Wie van tafel en bed gescheiden leeft, wordt als ongehuwd beschouwd. Leven man en vrouw duurzaam geschei den zonder van tafel en bed gescheiden te zijn en hebben zij beiden de leeftijd van 65 jaar bereikt, dan zullen zij ech ter niet ’t ongehuwden pensioen, maar slechts de helft van het gehuwdenpen sioen krjjgen. De pensioenbijdragen zullen op-en-neer gaan met het indexcijfer van de rege lingslonen: een waardevast pensioen, dat evenredig stijgt met een verhoging der lonen, zowel bij gestegen kosten van levensonderhoud als bij gestegen wel vaart. Uiteraard zal het pensioen dalen indien het indexcijfer der Ionen daalt. Afgezien van de overgangsbepalingen voor degenen die bij het in werking treden van de wet de leeftijd van 65 jaar reeds hebben overschreden, wordt het volle pensioen slechts uitgekeerd, aan degene, die gedurende zijn gehele actieve periode, d. w. z. vanaf het mo ment, waarop hij gaat werken, tot zijn 65e jaar verzekerd is geweest. Voor elk jaar, dat een ongehuwde pensioen gerechtigde in deze periode niet verze kerd is geweest, wordt 2 op het pen sioen gekort. Voor een gehuwde wordt het pensioenrecht van man en vrouw afzonderlijk bekeken. Voor ieder gemist jaar wordt 1 ge kort. Deze korting zal in het algemeen geschieden over jaren, dat betrokkene geen ingezetene is geweest. Eenzelfde aftrek wordt toegepast over de jaren, dat de pensioengerechtigde heeft nage laten premie te betalen, die hij redelij kerwijs geacht kon worden te kunnen betalen. Alle Nederlandse ingezetenen, die bij ’t in werking treden van de wet 65 jaar zijn, hebben recht op volledig pensioen, mits zij de laatste 6 jaar hier te lande of in overzeese Rijksdelen hebben ge woond. Doordat alle 65-jarigen meteen aanspraak kunnen maken op pensioen ingevolge de nieuwe wet, kan de Nood wet Ouderdomsvoorziening vervallen. In het wetsontwerp is voorts een over gangsregeling opgenomen voor de hui dige actieve generatie. Wie bij het in werking treden van de wet ouder is dan 15 jaar (maar nog geen 65) zal niet meer alle 50 verzekeringsjaren, waarvan de wet uitgaat, kunnen door lopen. Hij wordt geacht over de jaren vóór het in werking treden van de wet steeds verzekerd te zijn geweest, als doen vervallen. Hierdoor zal het verle nen aan de werknemers van een loon- compensatie in verband met de premie betaling worden vergemakkelijkt. particuliere pensioenvoorzieningen een redelijke oudedagsvoorziening zal waar borgen. Maar het is niet nodig en zelfs ongewenst, dat sommigen, voor wie reeds een redelijke pensioenvoorziening is getroffen, na invoering van de nieu we wet in totaal een bedrag, dat de 100 van het laatstverdiende loon be nadert of zelfs overtreft, zouden ont vangen. Om dezelfde redenen zullen ook de ambtelijke pensioenen worden „aan gepast” aan de nieuwe ouderdomswet. Voordat de nieuwe wet, zo zij door de Staten-Generaal wordt aanvaard, in werking zal kunnen treden, moeten nog vele voorbereidende en uitvoeringsmaat regelen getroffen worden. De Regering verwacht dan ook, dat de wet niet voor 1 Januari 1957 van kracht zal kunnen worden. rechtstreekse economische democratie te hebben ingevoerd. De rol van de partij is volgens de theoretici in Beo grad een andere geworden dan in de Westelijke democratische landen of Rus land. Doch dit onderwerp zou een uit voerige uiteenzetting vereisen en wij constateren dus slechts, dat het Tito- isme (hoewel voornamelijk op basis van het Marxisme) zegt iets nieuws te bie den. Verre Oosten. De Ver. Staten menen, dat ook nationalistisch China hierbtf vertegenwoordigd moet zijn: Moskou is het hiermee niet eens. 3. Nochtans sloot Dulles de mogelijk heid van rechtstreekse onderhandelin- gen tussen Peking en Washington over bepaalde zaken niet uit. 4. Amerika zou zeer welwillend een bezoek van maarschalk Tito aan de Ver. Staten in overweging nemen. 5. Een koppeling van de NATO met de (Oost-Europese) „rode NATO” tot één Europees veiligheidsstelsel was voor hem onaanvaardbaar. TAE Joego-Slavische regering zelf kent geen aarzeling. Zij heeft nadruk kelijk haar zelfstandigheid als een hoog ideaal naar voren gebracht. Steeds meer naties zouden volgens Tito zijn voor beeld moeten volgen, en zonder te be horen tot enig blok, een wereld van vrije naties moeten voorbereiden. Maar schalk Tito had gelijk, toen hij zeide, dat dit het oorspronkelijke ideaal was van de Verenigde Naties. Zjjn inzichten komen het meest overeen met die van Roosevelt. Ook deze Amerikaanse president hoopte, dat invloedssferen, afhan kelijke naties en blokvorming tot het verleden zouden kunnen be horen. overkoepelende, universele organi satie der Verenigde Naties, beschikkend over strijdkrachten der leden, zouden aller onafhankelijkheid moeten waarbor gen. Het Handvest, met zijn vetorecht in de Veiligheidsraad en andere gecriti- seerde bepalingen, was niet in overeen stemming met die wens. En de practijk sinds 1945 nog minder. Doch niet ont kend kan worden, dat de V. N. de vrede lievende coëxistentie van naties met verschillende systemen en regiems voor schrijven, met niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden. In het Westen wordt de neutraliteit van landen, die menen zich deze te kunnen ERKWAARDIG is ook in dit ver band een recente uitspraak van John Foster Dulles. De Sovjet-Unie, zo betuigde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, heeft alle belangstelling voor de hereniging van Duitsland verloren. Hij voegde hier tijdens een persconfe rentie aan toe: „Tenzij Rusland bereid is tijdens de besprekingen van de Grote Vier te Genève deze kwestie te bespre ken, zal er twijfel worden gezaaid over de ernst van haar verlangen naar het wegnemen van deze oorzaak van span ning.” Volgens Dulles leek het er op, dat de hereniging slechts het ,aas” van Mos kou was geweest, waarmee het Bonn van de NATO en de West-Europese Unie had hopen weg te lokken. Nu deze kwestie van de baan is, heeft Moskou de interesse in de hereniging verloren. Over andere onderwerpen zei Dulles nog: 1. Het neerschieten van het Ameri kaanse vliegtuig door Russische Mig s boven de Bering Zee geschiedde boven internationale wateren en niet boven Russisch gebied, zoals het Kremlin had beweerd. Hij zou dan ook staan op vol ledige schadevergoeding en niet op be taling van de helft van de kosten, zoals Rusland had aangeboden. 2. Er is een impasse wat betreft het denkbeeld van een conferentie over ’t Ss?-* M’ - Duitsland. Theodor Blank, de West-Duitse minis ter van Verdediging, heeft in een spe ciale zitting van de Bondsdag ver klaard, dat het nieuwe West-Duitse le ger zal bestaan uit 370.000 man, ver deeld over twaalf divisies. De lucht macht zal 70.000 manschappen omvat ten en 1362 eerste lijns-vliegtuigen, de marine krijgt de beschikking over 20.000 man. Dienstplichtigen, aldus Blank, zullen met 20 jaar moeten opkomen. De dienst tijd voor de jonge Duitsers is voorlopig gesteld op 18 maanden. De mededelingen van minister Blank vormden een onderdeel van een lange regeringsverklaring, waarin hij verder de hoofdlijnen heeft ontvouwd van de komende militaire wetgeving. Daarmee is een belangrijk debat in geleid, dat Woensdagmorgen is begonnen. Minister Blank werd in zijn lange verklaring slechts eenmaal door applaus onderbroken. Dat was toen hij de loftrompet stak over de houding der Duitse soldaten in en na de oorlog. „De Duitse soldaat heeft dapper, trouw, ge hoorzaam zjjn plicht gedaan. Hij kon daarbjj geloven deze voor zjjn vaderland te vervullen. Hij werd misbruikt door een misdadige staatsleiding. Daarin ligt zjjn tragiek,” aldus Blank. dit verband sprak hij ook de hoop uit, dat de kwestie der nog gevangen gehouden, veroordeelde nenkort nader tot een oplossing kunnen worden gebracht. Dit is, volgens de minister, „een onzalig kapittel”, De premie zal worden vastgesteld in een percentage van het inkomen. Indien het inkomen meer dan f 6000.be draagt, is over dit meerdere geen pre mie verschuldigd. Wie geen inkomen heeft, is geen pre mie verschuldigd. De Sociale Verzekeringsbank stelt het premiepercentage vast onder goedkeu ring van de Minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Vermoedelijk zal de premie 6% a 7 bedragen. Pas op het tijdstip, waarop de wet in werking zal treden, zal dit percentage definitief kunnen worden vastgesteld. Voor het begrip inkomen is nauw aan gesloten bij het door de inkomsten- en loonbelasting gehanteerde inkomenbe- grip: dus aftrek van verwervingskosten, buitengewone lasten etc. Echter zal over de kinderbijslag geen premie voor de ouderdomsverzekering worden gehe ven, terwijl zoals bekend hier over wel inkomsten- en loonbelasting moet worden betaald. Evenals bij de in komstenbelasting zal het inkomen van de gehuwde vrouw bij dat van haar man worden geteld. De gehuwde vrouw is zelf geen premie verschuldigd. Verzekerden, die onder de inkomsten belasting vallen, ontvangen een afzon derlijke aanslag voor de ouderdomspre- mie. Is een verzekerde in loondienst (of ontvangt hij een uitkering, welke aan loonbelasting is onderworpen) dan moet de premie op zijn loon (of op die uitkering) worden ingehouden, ook indien hij in feite geen loonbelasting betaalt, doordat zijn loon (of uitke ring) beneden de grens ligt, waarbij de belastingheffing aanvangt. Krijgt een loonbelastingplichtige ook nog een aan slag in de inkomstenbelasting, dan wordt de op het loon ingehouden pre mie vérrekend met de bij aanslag te heffen premie. Het ligt in het voornemen de vereve- ningsheffing zoals bekend 4 van het loon bij de invoering van de algemene ouderdomsverzekering te Korte samenvatting van het wetsontwerp. Het Uitvoeringsapparaat. De wet zal worden uitgevoerd door de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid. De Rijksbelastingsdienst zal echter de premies heffen en innen. Het is de bedoeling de Rijksverzeke- ringsbank om te vormen tot een zelf standig rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, de Sociale Verzekeringsbank, Het huidige bestuur van de Rijksverze- keringsbank zal bij de Sociale Verzeke ringsbank de functie van directie be kleden en belast zijn met de leiding der dagelijkse werkzaamheden. Het alge meen uitvoerings- en financieel beleid zal worden gevoerd door een bestuur, samengesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers en uit leden, aangewezen door de Overheid. Tot deze laatsten zullen niet alleen overheidsvertegenwoordigers behoren, maar ook vertegenwoordigers van an dere maatschappelijke groeperingen dan werkgevers en werknemers. Hierbij is o.a. gedacht aan organisaties van huis vrouwen en beoefenaren van vrije be roepen. Gisteren is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal het ontwerp van Wet op de Algemene Ouderdomsverzekering ingediend, welke wet, zoals bekend, de in 1947 in werking getreden en als tijdelijk bedoelde Noodwet Ouderdomsvoorziening zal moeten vervangen. Er is sprake van een .„volksverzekering”: alle ingezetenen, die de leeftijd van 15 jaar, doch niet die van 65 jaar hebben bereikt, zijn verzekerd. Voorts de niet-ingezeten grensarbeiders en het in het buitenland werkzame Nederlandse diplomatiek en consulair per soneel. De algemene ouderdomsverzekering wordt gefinancierd door middel van een omslagstelsel. Dit houdt populair gezegd in, dat de werkende generatie van nu de middelen opbrengt om de bejaarden van nu hun pensioen uit te keren. Als de huidige werkende gene ratie zelf aan het pensioen toe is, zal de werkende generatie van dan de middelen daartoe opbrengen. R. P. de Boer ruimt op. Eiken voet bankjes f 0.89, voetkussens f 0.89, siaap- kamerstoelen f 2.98, kapstokkleden fl.34, 6 els matten f 0.98, ledikanten f 6.46, handdoeken f 0.13, flanellen nachtponnen fl.69, lakriemen f 0.24, handschoenen f 0.54. z”. 1 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1