fepko Sterker dan de haat nieuws I 1 Ingezonden II s I Voetbal Bondselftal-F.C. Köln 5—1 FEUILLETON Binnenbrand ran schrijnend maagzuur 1 Hwat bringt üs de R.O.N.? Abe Lenstra in prima vorm scoort 2 maal verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust 1 KAuW WRIGLEY Ha*. heerlijk - verfrissend i INGEZONDEN MEDEDELING SNEEK 2 R. U van f. K door M, VAN HEESWIJK HOOFDSTUK 13 De laatste loutering Wordt vervolgd. 2 1 Offerblokken te Ruurlo opengebroken. Vermoedelijk tegen het middaguur heeft een inbreker Zondagmiddag de vier of ferblokken in de St. Willibrordkerk te Ruurlo opengebroken en de inhoud mee genomen. „Iets goeds onder de kurk”. Brandsma verkoopt de beste merken: Bols, Bokma, Bootz, Cooymans, Coe- bergh en de Bruyn, Hartevelt, Hulst kamp, Pollen, Plantinga, Rijnbende tegen de laagste prijzen. Bij fles advocaat halve fles gratis. Brandsma, Snekerpoort, Kade 2de deur. BIJNA DE f1000.— VOL De collecte voor het Ned. Rode Kruis, afdeling Bolsward heeft opgebracht in Bolsward: f857.37, in Blauwhuis-West- hem f 73.52, samen dus f 930.89, Het Bestuur van het Ned. Rode Kruis, afd. Wonseradeel. en wachtte even, maar toen hg niets meer zag of hoorde liep hij door, de weg op, naar het station blootshoofd. Hij had zijn hoed vergeten. Maar zijn gang was niet die van een gebroken man. Rechtop, fier als iemand, die naar het schavot loopt, zeker weet te zullen sterven, maar niet meer bang is voor de dood. P. V. „DE LUCHTPOST Zaterdag 25 Juni had in Micon de los sing plaats bg warm weer. Het was voor de vogels een hole trek, 765 km, het gevolg was dan ook dat er Zater dag geen duif door kwam en Zondag morgen 6.54.14 de eerste door D. Hou- ben geklokt werd. De totale uitslag is: 1, 6, 10 D. Houben, 2, 3 E. Meinen, 4 R. Velting, 5 A. Wierdsma, 7 Gerritsma en 8, 9 Y. Bonnema. BOISWARO LEMMER 1 1 1 Fryske utstjuring. In muzikael bigjin. Forfolch. Taspraek fan de hear A. Zandstra fan Drachten. De Toetsebütsers. Folksforhalen troch E. B. Folkert- sma. It Bildt 450 jièr. „Alearen”, in forhael üt ’e aide tiid biwurke troch Marten Brouwer. „Koart om ’e hoeke”, nijs fan it kul- turele méd. c. d. 1 familie Dielissen uit Deurne, Bakelse- weg, totaal afgebrand. De gehele land- bouw-inventaris en een groot gedeelte van het huisraad werden vernield. Bo vendien zijn in de vlammen omgekomen een paard en negen varkens. De oor zaak is onbekend. Het gezin Dielissen bestaat uit man, vrouw en zeven kinde ren. De boerderij was ten dele verze kerd. Regisseur May zocht voor de belang rijkste rollen in het geheel geen „ster ren” aan; hij wendde zich tot begaafde jonge acteurs en actrices, waarbij hij voorkeur toonde voor degenen, die in de werkelijkheid dezelfde functies had den uitgeoefend als die ze nu in zijn film te spelen zouden krijgen. Zo kon den deze acteurs in 08/15 als het ware „zich zelf” zjjn. Deze film speelt onder soldaten, onder officieren en andere functionnarissen van het voor-oorlogse Duitse leger en zij hekelt fel het Pruisische drilsy- steem, waarbij in haar betoog ernst en humor elkaar afwisselen. Welnu, men ziet voormalige soldaten optreden in de rollen, die zij ook in ’t werkelijke leven hebben gespeeld. De moed, die de filmmaatschappij heeft getoond, zowel door het werken zonder „sterren” als door de keus van dit on derwerp voor haar film, blijkt beloond te worden: in Duitsland is er nu al maandenlang een stormloop op deze boeiende, merkwaardige film en ook in België, waar zij kort geleden in verto ning werd gebracht, wordt zij week in, week uit geprolongeerd. 08/15 komt nu in ons land in verto ning. uw gezondheid wordt er niet door geschaadt. Help uw naasten. Huis aan huis werden folders Dat Laboratorium, waar het bloed, wat wij op 13 Juli te MAKKUM (in de open bare lagere school) van U vragen, ver werkt wordt, is gevestigd op de bin- het Binnengasthuis te se kant, vanwege een schitterend doel punt van Abe Lenstra. Nog geven de Duitsers zich niet gewon nen, met schitterende aanvallen trekken ze op Koopmans af en uit één daarvan brengt Röhrig de stand tot 5-4 terug. Hiermee komt het einde van deze wer kelijk op hoog peil staande wedstrijd. INGEZONDEN MEDEDELING Onmiddellijk tt doven Inwoners van Makkum, Corn- werd, Idsegahuizum en Piaam, helpt toch mee op 13 Juli? Wij bergen binnen onze landsgrenzen een uniek fabriekje, dat weinig Neder landers van binnen, ja, zelfs van buiten gezien zullen hebben en dat door des kundigen tot zeer ver over onze grenzen ’t Koop’ren feest van Loes en Karei Werd een groot evenement, En de vreugde van de kind’ren, ’t Zijn er vier, was ongekend. En van beide kanten was er Veel familie op het feest, Maar van wat de kind’ren deden Genoot Loesje wel het meest; Liedjes en voordrachten waren Heel de dag niet van de lucht; Toen ze eindelijk ging slapen Keek ze nog eens met een zucht Naar ’t geschenk van haar vier kind’ren Dat nog op ’t nachtkastje praalt: ’t Was een kiek in zilv’ren lijstje, Ook weer bij R E P K O gehaald. R.K. VROUWENVER. OP STAP Begunstigd door prachtig zomerweer maakte de reisclub van de R.K. Vrou wengemeenschap Dinsdag j.l. haar jaar lijkse uitstapje. x Ging men meestal over de Afsluitdijk of door de N. O. P. Deze keer werd koers gezet naar Groningen. Dit was voor de dames een pracht ge legenheid om de markt en de Hema te bezoeken, waarvan dan ook druk ge bruik werd gemaakt. Na een diner in de Weeva ging het weer verder naar Paterswolde, waar een tochtje over de meren werd gemaakt en naar het vliegveld Eelde, waarmen on der het genot van een kopje koffie de vliegtuigen kon zien opstijgen en lan den. De terugweg ging over Assen en Ap pelscha, in welke laatste plaats werd genoten van bos en speeltuin en waar de koffie al klaar stond. Na nog een kort bezoek aan de Eerw. Pater Groothuizen in Oosterwolde ge bracht te hebben, werd weer op huis aan gereden, waar ieder in de beste stemming en welvoldaan terug keerde. P.V. „UT EN THUS” Wegens de slechte weersomstandigheden in het Zuiden kwam er Zaterdag 18 Juni geen enkele duif thuis. Zaterdag j.l. werd er gevlogen uit Pt. St. Maxence, afstand 465 km. Het was erg nevelig en de wind O.N.O. Er kwamen maar enkele duiven op tijd binnen. De eerste was van J. Sterenborg die geklokt werd om 17.15.58. Deze duif had een snelheid van 867.15 m. per min. Verder was Harm Bruggenkamp 2 en 4; G. Eijzenga 3; G. Rijpma 5; Joh. Ade- ma 6. Tiisdei 5 July: 18.50—19.00. a. 19.10—20.00. b. heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een bruikbaar Brabants lied, in de geest van f» Limburgse en Friese volks liederen. New vraagt een gedicht van twee of di*» coupletten in te zenden vóór 1 Augustus a.s.; het bekroonde ge dicht wordt met f 250 gehonoreerd. Meisjeskoor naar Amsterdam. Een boot tocht door de Amsterdamse grachten en een bezoek aan het Koninklijk Paleis staan op het programma voor de 24 le den van het meisjeskoor van Hounslow West (een voorstad van Londen) tij dens haar verblijf in Nederland in de loop van de zomer. Zij zullen de gast zijn van de stad Amsterdam. Het koor heeft de laatste tijd in wedstrijden vele successen geoogst en de vacantie is hiervoor een beloning. Zij zullen tijdens hun verblijf in Nederland enkele con certen geven. se verdediging steeds weer voor grote problemen wordt geplaatst. Reeds spoe dig komen de gasten dan ook dicht bij een doelpunt te staan door 2 verrassend harde schoten van Nordman en Schafer,’ waarbij echter keeper Koopmans zijn klasse toont. De Duitsers blijven echter rustig dooi' combineren, wat de Nederlanders ten slotte noodlottig wordt. Van der Hart, die zo’n beetje salon- voetbal demonstreert wil het op een ge geven moment weer wat te mooi doen, doch als de snelle Röhrig hem hier voor een afstraffing geeft, is het de sterk naar voren komende Stollenberg, ^"erë’genoemd wordt' vastberaden trek om zijn mond. Hij wachtte, als scheen hij na te denken. De stilte, die er nu in het vertrek heerste werd slechts verbroken door de uit bomen neervallende druppels. Het onweer was opgehouden en de bui was overgedreven. „Je doet me een vreselijke vraag, Tine, je neemt een verschrikkelijke vergelijking. Doch mijn antwoord is, niet tegenstaande, dit: Ja, wanneer je je straf er voor gehad zou hebben, ja, omdat ik weet, wat het zeggen wil, het brandmerk te moeten meedragen voor het leven.” Hij wachtte nu haar antwoord, verlangend haar te om helzen, te kussen en in zijn armen te nemen, het geluk, waar hij zo naar snakte te bezitten om het nooit meer t.Jos te laten. Doch zij antwoordde niet, maar hield haar zakdoek krampachtig in de kleine vuist, als wilde ze daar haar ellende op verhalen. „Tine, kun je, wil je me vergeven?” Toen stond ze op en liep naar het raam, zenuwachtig snik kend, niet in staat woorden te gebruiken, wenkte ze met haar hand. Hij begreep het en liep met wankelende schreden naar de deur en opende die. Met de deurknop in de hand bleef hij staan, aarzelend, draaide zich nog eens om en keek naar de gestalte bij het raam. „Tine, doe het terwille van onze liefde, doe het terwille van het kind, doe het voor Bennie. We houden beiden van hem en hij van ons.” Maar ze antwoordde slechts: „Ik kan niet.” „Is dit je laatste woord, Tine?” „Ga heen, toe, ga heen, want je weet dat mijn hart breekt „Tine. begon hij, maar daarbij bleef het. Hij zag niet dat haar liefde een hevige strijd voerde met haar trots en haar haat. Een gevoel van afschuwelijke onrechtvaar digheid over alles wat hem was overkomen, maakte hem op dit moment bijna krankzinnig en na enige ogenblikken keerde hij zich om en ging heen. De grond onder zijn voeten klonk hoi, toen hij door het kleine tuintje voor het huis liep, zoals de grond boven een pas toegeworpen graf. Bij het hek gekomen meende hij Tine met een smekende, door tranen verstikte stem hem te horen roepen: „Antoon”! Hij keek om naar de kamer mee is het huis Rapenburg 45 in Leiden aangekocht, dat de Leidse woning van de Prinses en freule Feith vriendin van Beatrix zal worden. In het huis zal de familie J. Drijver—Halbertsma voor de beide jonge studentes zorgen. Wilkes naar Caracas. Vrijdag 1 Juli ve-rtrekt Faas Wilkes met zijn club Va lencia naar Caracas, waar van half tot eind Juli het toumooi om de z.g. kleine Wereldbeker wordt gehouden. Behalve Valencia nemen een Portugese een Ita liaanse en een Braziliaanse ploeg hier aan deel. Prijsvraag voor Brabants volkslied. Het Kon. ’s He-rtogenbosch Mannenkoor 1 DE FILM VAN DEZE WEEK „08/15” „08/15” geeft een met zorg en talent opgebouwd tijdsbeeld te zien. Er is geen beeld te veel in dit beeldende verhaal, dat in enkele uren de Duitse kazerne- mentaliteit tot in de finesses toont en tegelijk benauwend en bevrijdend moet werken. Camerawerk en muziek dragen veel bij om de beklemmende kazeme- sfeer scherp te doen uitkomen en de onbekende acteurs bekende gezichten zouden de waarachtigheid van de film te kort kunnen doen zijn geheel voor hun taak berekend. Kan de angst voor de kazerne, deze maatschappij in de maatschappij, deze kleine wereld in een grote, groot ge noeg zijn? Men vraagt ’t zich af, als men het beeld dat Kirst van de kazerne geeft goed tot zich laat doordringen, een beeld, dat in de film van Paul May duidelijk en machtig wordt onder streept: „De kazerne staat er nog altijd. De stad heeft zich uitgebreid en reikt bijna tot de kazernemuren. De artillerie- afdeling van Majoor Luschke, die er eens in lag, vertrok naar het front. Daarna werden er reserve-afdelingen in gehuisvest. Bovendien werd er nog een reserve-hospitaal bij in geperst. Later werden er op de toch al kleine ruimte ook nog barakken voor gevangenen ge timmerd. Maar toen, aan het eind van de oorlog, leek het of de kazerne plot seling schoongeveegd was. Enkele da gen daarop echter, werden de soldaten van gisteren er weer in gehuisvest, maar nu als gevangenen. Ze werden afgelost door DP’s. Daarna trokken de bezettingstroepen er triom fantelijk binnen. En nu staat de kazer ne weer leeg. Ze wordt schoongemaakt en opgeknapt.” Ledental C. N. V. boven 200.000. Uit de nu bekend geworden kwartaalstaat, welke betrekking heeft op het ledental van de Christelijke Vakbeweging op 1 April j.l. blijkt, dat het CNV op deze datum telde 25 organisaties met teza men 202.583 leden. In dit aantal is niet begrepen het ledental van de Prot.Chr. Ver. van Beambten, werkzaam bij het Mijnbedrijf, die met ingang van 1 Mei 1955 tot het CNV is toegetreden. die Koopmans geen schijn van kans geeft. Twee minuten later moet Koop mans al weer een duik nemen om de gelijkmaker te voorkomen. Aan de andere kant probeert Hoekema de voorsprong weer te vergroten, hij heeft echter pech, als de bal via de on derkant van de paal het véld weer in stuit. De gasten hebben het eerst weer suc ces, als na een razend snelle, tot in de perfectie uitgevoerde aanval, de ge vaarlijke Mebius de gelijkmaker langs Koopmans jaagt. Na de rust is het eerste succes weer voor de Bondsploeg. De zeer goed spe lende Van der Veen brengt op een ge geven moment de bal op, plaatst deze dan zuiver voor het doel waar Lenstra klaar staat, met een duiksprong de bal met zijn hoofd in de uiterste hoek te plaatsen. Kort hierop een uitstekende pass van Roosenburg naar Hoekema. die keihard langs de Duitse keeper knalt, 4-2. De gasten gooien er weer een schepje op en als Schafer de achterstand weer verkleint, komt de spanning er echt in. Aan beide kanten wordt er alles op ge zet, er ontwikkelt zich daardoor een bijzonder aantrekkelijk kwartiertje, waarin het succes komt aan Nederland- een i 9 ei9nde I gewoonte ’’'I I nu begrijpen wat ik geleden heb in die jaren? En is daar voor geen vergeving mogelijk? En nog lijd ik tot op dit ogenblik. Ik ben na mijn daad naar Indië gegaan om rust te vinden. Rust voor ziel en lichaam. Tot ik gearresteerd werd na twee jaar. In de gevangenis hoopte ik rust te vinden, maar ook daar vond ik het niet. Na mijn straf vertrok ik naar Indië, alweer om rust te vinden. Ik ben van Indië weer naar Holland gegaan om rust te vinden, altijd maar rust. Maar ik kan het niet vinden. Overal vervolgt men mij opnieuw. Nergens ben ik veilig. Begrijp je nu, wat het is als je naar rust snakt en het niet vindt? Niemand weet, hoe zwaar die onmenselijke straf in de gevangenis me gedrukt heeft, maar ook weet niemand, wat ik nu ik al weer jaren in vrijheid ben, nog immer lijd omdat ik geen geluk, geen tevredenheid meer kan vinden. Tine, zijn vijf jaren van boete, van gewillig gedragen boete, niet genoeg? Vijf jaren van de mooiste tijd van je leven? Van je jeugd? Je hebt zelf ook geleden en ik weet, dat je ook nu nog lijdt. Zeg me, Tine, is er dan geen vergiffenis meer mogelijk voor mij?” Toen er nog geen antwoord kwam, vervolgde hij, nog steeds bij haar geknield: „Ik wist niet, dat je zijn zuster was, tot op het ogenblik dat je het me zelf vertelde. Tine, zeg me nu of je me haat, of dat je me nog liefhebt. Het ligt in jouw handen om me gelukkig te maken, Tine, toe, zeg me, dat je me vergeeft Ze lag nog altijd snikkend op de divan. Nu schudde ze haar hoofd. „Ik kan niet. ik kan niet. Antoon lag voor haar met een doffe uitdrukking op zijn gelaat, als een gebroken man; met de wanhoop in zijn hart. Toen keek ze naar hem op met gezwollen ogen, rood-omrand en vroeg toen: „Antoon, stel jjj je nu eens voor in mijn plaats te zijn en ik in de jouwe. Wanneer ik nu eens zo’n daad had bedreven, wanneer ik het liefste van jouw leven nu eens wreed had. Je moeder, Antoon, gesteld dat ik je moeder eens had gedood, zou je zou je nu dan ook kunnen vergeven en mij nochtans wil len hebben als vrouw, voor je gehele verdere leven? Weet je wel wat het betekenen zou? Iedere dag zou je kijken naar Hij was opgestaan, bleek als een dode, maar met een I BOALSERT DE (FRYSKE) FLAGGEN UT! Nou’t de stéd him ré makket foar de fiering fan syn 500-jierrich stêdsrjocht, soe ik graech dy tsien dagen üs pom- peblêdflagge fan ’e huzen waeijen sjen. Yn it foarste plak om’t Boalsert in Fryske stéd is, mar om dat üs flagge ek al net sa’n soad brükt wurdt. Einlik moast elk, dy’t in Nederianske flagge hat, ek in Fryske flagge hawwe, dit is gjin lükse leau ik. En de skuld leit net allinne oan Boal sert, mar dizze stéd soe faeks in foar- byld foar de oare Friezen wèze. Om’t men in hiele protte folk forwachtet, Friezen en net-Friezen. Fral foar de lésten is it wol goed om to sjen, dat de Friezen der ek wol hwat fan miene en it net allinne by praten bliuwt. Boalsert moat better foar it Ijocht komme mei syn Fryske flagge as forline hjerst mei de ütrikking fan ’e Gysbert Japikspriis doe’t er forskate Nederlanske flaggen waeijden en dat mei sa’n Fryske gele- genheit. Dit kin Boalsert nou goed meitsje fan 13 oant 23 July. Hwant is er wol in moaijer gesicht as üs fortroude pompe- blêdden op ’e Martinytoer? G. nenplaats van Amsterdam. Het zou te uitvoerig worden U te be schrijven hoe de bewerking van uw bloed tot plasma geschiedt. Velen van U zal het bestaan van ver schillende bloedgroepen wel bekend zijn en ook dat in vele gevallen door toedie ning van bloed een mensenleven gered kan worden. Vaak is echter bij spoed gevallen het juiste bloed niet aanwezig en dan wordt het plasma gebruikt. Dat kan bij iedere patiënt zonder gevaar worden toegepast en bovendien is het onbeperkt houdbaar. Jaarlijks wordt in Nederland bloed af genomen voor plasmabereiding en dit zal ook in onze afdeling het geval zijn op 13 JULI te MAKKUM in de Openb. Lagere School voor de dorpen Makkum, Cornwerd, Idsegahuizum en Piaam. Wij vertrouwen, dat een ieder boven de 18 jaar en beneden de 60 jaar ons bij dit mooie Rode Kruiswerk zal willen hel pen. Het kost U niets en Woensdag speelde een Nederl. Bonds- elftal in Leeuwarden tegen de kam- pioensclub van West-Duitsland, F. C. Köln. Het elftal zag er als volgt uit: Doel: Koopmans (L’warden). Achter: ,v. d. Veen (L’warden) en Pie- neman (Fortuna). Midden: Hiemstra (L’warden), C. v. d. Hart en Dörman (Fortuna). Voor: Bakker (L’warden), Roosenburg (Sneek), v. d. Ley (L’warden), A. Lenstra (H’veen), Hoekema (L’warden). Het was een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd, waarbij we vooral hebben ge noten van het prachtige samenspel der Duitsers en het frisse open spel van de Bondsploeg, waarin Abe Lenstra toon de, dat hij nog heel wat in de melk te brokkelen kan hebben. De 2 doelpunten, die hij scoorde, waren in één woord juweeltjes, waarvoor hij zowel door publiek als spelers met een open doekje beloond werd. Verdere uit blinkers waren internationaal Van der Hart, Dörman en doelman Koopmans. De wedstrijd: De eerste 10 minuten zijn geheel voor de Bondsploeg en al spoedig kan Bak ker uit een voorzet van Roosenburg de stand op 1-0 brengen. De Duitsers schijnen niet direct op toeren te kun nen komen, alles blijft een beetje stroef gaan, totdat Roosenburg uit een voor zet van Hoekema de stand op 2-0 brengt. Dit blijkt voor de gasten het sein te zijn de zaken beter aan te pakken. Plotseling zien we een elftal aan het werk, dat laat zien hoe voetbal wer kelijk gespeeld moet worden. Verrassend snel en zuiver gaat de bal van man tot man, vooral de linkervleu gel met de internationaals Schafer en Röhrig tonen hun bijzondere klasse. Onophoudelijk switchen zij langs rechts half Hiemstra, waardoor de Nederland- Voor de Zaterdagmiddagcompetitie ontmoet Bolswardia de Makkumers op eigen veld. Voor de Bolswarders zit er een kansje in haar positie weer te ver beteren. HJSCWoudsend betekent winst voor de thuisclub. RES 3 speelt Vrijdagavond in Sneek te gen BI. Boys 4. Alle kans, dat de RES- ers kampioen worden. Met Bennies. Bevrijd U van dat hinderlijke, bran dende gevoel op Uw maag. Neem Rennies. Rennies helpen iedeieen altijd dadelijk. Laat U het genot van een smakelijke, pittge maaltijd niet b(j voorbaat bederven door angst. Met Rennies is de narigheid van „ver keerd vallen” uitgesloten. Als Uw maag „onveilig” seint, vlug één of twee Rennies en wég zuurbrand, wèg pijn. Simpel om in te nemen en nog smake lijk ook! verspreid, die daarna binnen enkele dagen bij U worden afgehaald. U leest in de couranten dat in Le Mans na het ongeluk bg de auto-rennen, de doktoren meer dan 80 transfusies moes ten verrichten, waar 20 liter bloed en 15 liter plasma voor nodig was. Zorgt U mee, dat ook het laatste nooit ont breekt, want wg kunnen het allen nodig hebben. 7 Juli huur- en belastingdebat. De 2de Kamer zal reeds Donderdag 7 Juli de huur- en belastingontwerpen in het openbaar behandelen. Het antwoord der regering op het verslag der commissie van voorbereiding wordt Donderdag avond verwacht. Aldus deelde voorzit ter Kortenhorst Woensdagmiddag in de Tweede Kamer mede. Dode op „onbewaakte”. Op de onbe waakte overweg te Waarder is Woens dagochtend een jeep door een electri- sche trein gegrepen en geheel ver nield. De bestuurder, de 56-jarige vee houder G. P. P. Boer uit Lange Ruige Weide werd gedood. 20). Je weet niet, wat ik geleden heb, die uren na mijn daad op mijn kamer, toen hij dood voor me lag op de grond. Toen die ontdekking, dat hij dood was, dat ik hem gedood had, o, die afschuwelijke stilte daarna. Enige minuten van tevoren leefde hij nog, stonden we vijandig tegenover elkaar, onze stemmen hadden luid geklonken door het vertrek en daarna die ademloze, verlammende stilte, zelfs de lucht om me heen scheen dood te zijn. Een machtige hand scheen door de kamer te zijn gegaan, niets achter latende dan het roerloze lichaam van hem aan mijn voeten. Denk je eens in, wat dat voor mij betekende. In een ogen blik van waanzinnige woede had ik een mens gedood, iemand die mijn beste vriend was. Alles scheen toen in mij rond te draaien. Twee levens had ik vernietigd: het zijne, maar ook het mijne: Twee, en hoeveel nog meer na het bekend worden van zijn dood. In mezelve bad ik en trachtte ik me wijs te maken, dat het niet waar was, maar mijn verstand zei me, dat het werkelijkheid was toen ik goed besefte, dat de man, die ik gedood had, mijn beste vriend was, werd mijn smart nog tienmaal erger. Hij had van mij gehouden en ik van hem. Ik was trots op hem en hij op mij; wij hadden elkan der nodig, wij steunden elkaar en nooit, nooit voor deze ellendige kaartgeschiedenis, was onze vriendschap ook maar door één wolkje verduisterd geworden. Toen kwam het. besef bij me op, dat ik dit moest dra gen: mijn hele verder leven door en sindsdien heb ik nooit meer rust gehad. Nooit. Het is als een wond, die telkens weer opengescheurd wordt en daardoor iedere keer groter- wordt. Dat is het leven, het lot van iemand, die in een onbezonnen ogenblik een misdaad begon. Kun je Aanleg van rijwielpaden langs Rijkswe ge!» in Friesland. Nadat de Kamer van Koophandel voor Friesland reeds her- haaldeljjk had aangedrongen op de aan leg van vrijliggende rijwielpaden langs de Rjjkswegen in Friesland, ontving zij van de Minister van Verkeer en Water staat bericht, dat de aanleg van enkele rijwielpaden in voorbereiding is. Het betreft hier rijwielpaden langs Rijksweg no. 39. gedeelte HardegarijpQuatre- bras. langs Rijksweg no. 40 gedeelte Sneek-Scharnegoutum en langs Rijks weg no. 32 gedeelte Barrahuis—Rau we rd. Uitverkoop begint Vrijdag 15 Juli. Van Vrijdag 15 Juli tot en met Zaterdag 13 Augustus zal het zomeruitverkoop zijn. Ruim vier weken kan koopjesmlnnend Nederland het hart ophalen aan verlok kelijke prijzen, die ditmaal vermoedelijk extra beïnvloed zullen zijn door de a.s. vermindering van de omzetbelasting op textiel, waardoor deze prijzen, met in gang van 1 September a.s. 8 a 9 zullen dalen. Boerderij af gebrand. Maandagavond tegen zes uur is de boerderij van de En als altijd vertrok die Zaterdag een trots zeekasteel uit Holland met de bestemming Indië. met zich voerende de passagiers van allerlei nationaliteit, van allerlei rang en van allerlei stand, met vreugde of met droefheid op het gelaat, vreugde wellicht om degene, die daar over een maand op de andere wal zou staan wachten of droef heid om hem of haar, die men hier achterliet, en niet wetende, wat de toekomst zou brengen. Eén was er aan boord, die niet van dit alles heeft ge merkt. Hij was in Amsterdam zwijgend aan boord gegaan, onmiddellijk naar zijn hut en daar gebleven was tot het schip in volle zee was. Daarna was hij naar buiten gegaan, naar het dek, maar hij scheen zich er onrustig te voelen, want al gauw was de heer Van der Velde weer naar be neden gegaan en daar zat hij de gehele dag in grote somberheid terneer. Het was donker in zijn ziel, alsof alle geestesvuur gedoofd was. Hij was alleen gelaten, neer slachtiger dan ooit. Hij had een gevoel, als was hij door iedereen verlaten, op een eenzaam strand onder een sterrenloze hemel. Zijn laatste hoop, dat Tine hem weer het geluk zou geven, dat hij zovele jaren had gemist, was wreed de bodem ingeslagen door het feit, dat zij de zuster was van zijn slachtoffer. Hoe wreed was toch het leven. En nu had hij geen enkel doel meer om te leven. Het leek hem maar het beste om het leven te ontsnappen, het leven, dat een last voor hem geworden was.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 2