Plechtige raadszitting wordt door de plaatselijke radiodistributie uitgezonden BOLSWARD BEGINT HET FEESTKLEED REEDS AAN TE TREKKEN KRIS-KRAS door Nederland Qabe Skroar VIJF EEUWEN S BEGEEFT U OP WIEKEN DOOR I i üs hjoed Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes to sizzen I Dinsdag 5 Juli 1955 51e Jaargang No. 51 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat haf zullen Tj de J. ■5 Het ministerie Knijper gevallen, lichting ontstoken, terwijl de hemel ros Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451-Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie In het Wilhelminagebouw te Bolsward werd de jaarvergadering gehouden van de Prov. Bond van de Chr. Nat. Werk mansbond. en en WOENSDAG 20 JULI: Aan de op deze dag te houden produc- tiekeuring wijdden we reeds een hoofd- Nadat er des avonds gelegenheid zal zijn voor het kerkelijk herdenken van het 500-jarig bestaan van de stadsrech ten, wordt de volgende week het feest voortgezet, van welk programma wij thans in vogelvlucht iets zullen vertel len. DONDERDAG 21 JULI: Nadat de vorige dag door deskundigen daartoe aangevoerde kaas reeds is ge keurd, zal op deze (eveneens boeren dag er in de Waag onder het Stadhuis een kaastentoonstelling worden gehou den, een en ander verzorgd onder aus piciën van de bond van Coöp. Zuivel fabrieken. Des middags is er een groot concours hippique op het ijsbaanterrein, o.a. met ’t Nederlands kampioenschap Fries ras als inzet, terwijl ’s avonds nogmaals ’n opvoering van het taferelenspel wordt gegeven. Opkomme, bloeije, forfalle, forgean, Dat is de gong fan it ierdske bistean. Openbaar lyceum in Noordoostpolder. Inzake de lyceumkwestie, die de gemoe deren in de Noordoostpolder en wijde omgeving reeds lange tijd bezig houdt, heeft de Minister van Binnenlandse- Za- Bolswards Nieuwsblad 4e week Juni 1905 réin) terwijl aan deze ballonvaart ver schillende attracties zijn verbonden, o.a. een vossenjacht, waarbij uitgeworpen parachutes op afstanden van 10, 20 en 30 km gevonden dienen te worden, resp. door fietsers, bromfietsers en motor voertuigen (auto’s en motoren). Het prettige is, dat men zelf aan de wind richting ongeveer kan nagaan, waar de parachutes zullen vallen, hetgeen de kans op het behalen van pijzen ten sterkste verhoogt. Tenslotte volgt des avonds een heropvoering van het open luchtspel in het sprookjesachtig ver lichte Julianapark. Schaapje, schaapje, wat heb je mooie wol. Een schapenscheerdersfeest, dat de kiem in zich bergt van een succes volle traditie, had Zaterdagmiddag eni- Wanneer dit blad bij U door de bus glijdt, scheidt slechts ruim een week ons nog van het tiendaagse feest, dat Bolsward gaat vieren ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de stadsrechten. Nog slechts enkele dagen en de helicopter zoemt als een reus achtige honingbij van bloem tot bloem langs de 11 Friese steden en de naburige gemeenten, die aan Bolsward grenzen. We leven snel. Zolang is er reeds over het feest gepraat en nu we de dagen en straks de uren kunnen tellen, die ons er nog van scheiden, valt dit haast niet te geloven. Ondertussen: het carillon hangt reeds in de stadhuistoren, aan de feestversiering en -ver lichting wordt druk gewerkt, morgen wordt de gerestaureerde raadzaal in gebruik genomen en voor het laatst wordt er nog druk vergaderd om op de valreep de puntjes nog eens op de i te zetten. De hooicampagne in volle gang. Over al hoort men de regelmatige zeisslag, de hoge tik van de haarhamer en het klankrijk geluid van de strekel. VRIJDAG 22 JULI: Terwijl vanzelfsprekend op deze dag evenals op alle vorige - de tentoon stellingen tot een bezoek nodigen, zal op deze dag tevens een herhaling wor den gegeven van de grote historische optocht, terwijl ’s avonds in het Juliana park door amateurs een kleinkunst avond zal worden verzorgd. ge duizenden uit het Gooi en omgeving naar de Westerheide bij de Schaapskooi gelokt. Het was een pittig feest en de rentmeester F. J. Boelen van het Goois Natuurreservaat, zal er geen spijt van gehad hebben, want het was allemaal ter ere van zijn schaapjesfonds. Leraarssalarissen van twee maanden in Purmerend gestolen. Uit een kast in de directeurskamer van de Rijks HBS te Purmerend is Donderdagnacht een bedrag van ongeveer zesduizend gulden twee maanden salaris van de leraren gestolen. Het geld was daar opgebor gen bij gebrek aan een brandkast. Junie stelde teleur. De gemiddelde etmaaltemperatuur bleef in De Bilt bij na één graad Celsius onder normaal. Hiermee behoort deze Junimaand tot de drie koudste van de laatste 25 jaar. Er werden slechts twee, tegen normaal vijf, zomerse dagen waargenomen in De Bilt. De koudste dag was 10 Juni. Nieuw-Zeeland vraagt méér Nederlan ders. Nieuw-Zeeland hoopt op een ver dubbeling en zelfs op een verdriedubbe- ling van het aantal Nederlandse immi granten, aldus verklaarde Donderdag morgen in Den Haag de heer H. Par sonage van het Nieuw-Zeelandse Direc toraat voor de Arbeid. Nieuwe afspra ken met de Nederlandse regering zijn gemaakt. Voor f 178 millioen aan bouwwerken af geremd. Ruim een jaar geleden is de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting overgegaan tot een zekere afremming van de uitvoering van min der urgente omvangrijke bouwwerken. Hij beoogde daarmede de spanningen op de arbeidsmarkt te verminderen en de woningbouw, alsmede de bouw voor in dustriële doeleinden, ongehinderd voort gang te doen vinden. De totale hoe veelheid aan uitgestelde werken heeft thans, in geld uitgedrukt, een omvang van rond f 178 millioen bereikt. Aanbesteed het bouwen van een fabriek voor de firma G. Ruiter te' Bolsward. Inschrijvers o.a.: B. J. Dijkstra f9825, E. Staema f 9583, H. Jorritsma f 9464, J. van Anholt f 9250, F. R. Feenstra ff 9169, Gebr. R. en D. Feenstra f 9168, R. de Jong Hzn. f 8522, H. B. de Jong 8510 (allen te Bolsward). DINSDAG 19 JULI: Op deze dag wordt nog een derde expo sitie geopend, n.l. de door ons reeds aangekondigde Milva-tentoonstelling, die in de L. T. S. wordt gehouden en ter gelegenheid waarvan de lucht- machtkapel in gala-uniform een mars door de stad zal maken. Verder is de Dinsdag de dag der bal lonvaart, waarover onze lezers reeds uitvoerig zijn ingelicht. Des middags vóór het opstijgen zullen er demonstra.- Mr Stokvis lid PvdA. Het vroegere communistische Kamerlid, mr.'dr. Ben no Stokvis, heeft zich aangemeld als lid van de Partij van de Arbeid. Niemand drinke water, dat niet door een beste waterfilter is gezuiverd. Ruim voorhanden bij Th. H. van der Meulen, Dijkstraat, Bolsward. Het hoofd der (openbarej mulo school te Bolsward deelt B. en W. mede, dat er een derde leerkracht zal moeten worden benoemd en wel met een Franse acte. artikel. Ook in ander opzicht zal deze Woensdag een agrarisch cachet dragen, ’s Middags wordt om 1.30 uur n.l. in de Doele een congres van plattelands vrouwen gehouden, terwijl na de in tocht van de heamielkeninginne des avonds het heamiel zal worden gehou den, omlijst door een prachtig program ma. Op dezelfde avond zullen de Bolswarder zangverenigingen een uitvoering geven in de Martinikerk, terwijl er ’s middags op het Oordje een kaatsfestijn zal wor den gegeven, waar 5 eerste klas par turen hun krachten zullen meten. ties worden gegeven (op het ijsbaantei- ZATERDAG 23 JULI: Met de Zaterdag is de laatste van de serie Bolswardse hoogtijdagen aange broken. De kinderoptocht waarin ’n compleet reizend kindercircus meeloopt zal deze dag worden herhaald, terwijl deze dag verder zal staan in het teken van de volksfeesten en de voor Bolsward onbekende rugby-sport zich zal presen teren met een belangrijke wedstrijd. Des avonds zal het feest worden beslo ten met een groots opgezette slot-apo- these met een fantastisch vuurwerk in het Julianapark. In ons speciaal feestnummer van a.s. Vrijdag hopen we op een en ander uit voerig terug te komen, terwijl een spe ciaal voor het feest gedrukt program maboekje alle gewenste inlichtingen verschaft. zo wordt vergaderd. Met de officiële raadszitting, die op Woensdag 13 Juli wordt gehouden, zal dit allerminst het geval zijn. Niet al leen zijn talrijke autoriteiten uitgeno digd de plechtige zitting bij te wonen allemaal in plechtig feestzwart en met hoge hoed ditmaal is het zelfs mogelijk de raadsvergadering zo U is aangesloten op de radiodistributie in uw huiskamer te beluisteren. De raadszitting zal n.l. gedurende 2 uur lang worden uitgezonden via het plaat selijk distributienet, waarop ook een groot gedeelte van de omgeving is aan- Geen gesloten deur. De persvertegenwoordigers, die de raadsvergaderingen hebben te verslaan, mopperen wel eens, dat er zo vaak en veel met gesloten deuren deuren HOE KOMT IT MEI DE LYTSE BOER Yn dizze hoeke binne dy lytse boeren net tsjok. Wy hawwe hjir koumelkers en gerniers, mar de klasse fan lytse boeren, sa’t men dy ken yn it Easten en Suden fan it lan en by üs yn .’e Walden is hjir net. Lykwols hwat foar harren jildt, sil ek jilde foar dy koumelkers, dy’t hwat lan en kij bitreft, mei harren gelyk stean. Tsientüzenen lytse boeren mei in gemid delde bidriuwsgreatte fan 5 H. A. fynt men yn Oerisel, Gelderlan, Limburch en Braban en hünderten van harren yn Drinthe en Fryslan. Hja foarmje it greatste diel fan de boeren yn üs lan al is de oerflakte lan, dy’t hja brüke net mear as in tredde part. Lykwols har bistean is in nationael probleem en tal fan Ministers hawwe al bisocht hjir hwat op to finen. Mei alle weardearring foar har goede bidoeling en bihelle ris- seltaten, moat men dochs sizze, dat it probleem der jit altyd bleaun is en yn Al de evenementen, die tijdens de feestweek zullen plaats hebben, mogen ons niet doen vergeten, dat Bolswards feestgetij niet zo maar een pretperiode is, maar wel degelijk een historische her denking als kern heeft. Daarom is het zeker wel goed, hier even te wijzen zoals onze lezers Vrijdag al in de advertentie van „Vier de Vijf” hebben gelezen op de verschillende punten in het feestprogramma, die op de herdenking betrekking hebben. Allereerst de herdenkingszitting van de raad der gemeente Bols ward en de feestelijke bijeenkomst in de Martinikerk, beide op 13 Juli. Het is vanzelfsprekend onmogelijk, dat in de kleine ruimte van raadzaal en zelfs van kerk alle jubilerende stadgenoten aan wezig zijn. Maar terwijl enigen daar bijeen zijn zal het feestelijk gebeier van alle klokken, die Bolsward rijk is en het inwijden van het carillon wèl door iedereen kunnen worden gehoord, die maar luisteren wil. En zo zullen de bronzen stemmen het begin van Bolswards Vijf Eeuwen Stadsrecht afroepen. De historische optocht van 15 Juli (met herhaling op 22 Juli) ver plaatst ons alweer veel sterker in vroeger tijden. Het zal U niet veel moeite kosten bij dit bonte schpuwspel uit de jaren rond 1507 IT in gedachten enige eeuwen terug te verplaatsen. Het prachtige décor van Bolswards historische gebouwen werkt daar ook aan mee. Let U tijdens de optocht eens op hoe mooi dit allemaal op elkaar is afgestemd. U zult U bepaald een tijdgenoot van Graaf Hendrik van Stolberg wanen. Een nuchterling zal wellicht zeggen, dat een historische optocht maar bedrog is, omdat „in die oude pakjes moderne mensen zit ten”. Deze man moet dan eens en alle feestelingen met hem met een onbevangen gemoed een kijkje gaan nemen op de histo rische tentoonstelling „Wiekslag van Vijf Eeuwen”. Daar kan ieder, die voor mooie dingen warm kan lopen, zijn hart cphalen aan prachtige kunst- en gebruiksvoorwerpen, die (dit voor onze nuchterling) werkelijk eeuwen oud zijn en niet meer oud lijken. Maar het is niet alleen de eerbiedwaardige ouderdom, die ons met respect naar de kunstvoorwerpen doet kijken. Prachtig vak manschap, en wat nog meer zegt: werk van Bolswardse kunste naars zelf. Het is niet overdreven, als men als hoogtepunt de unieke ver zameling oud Bolswards zilverwerk (17e en 18e eeuw) noemt. Het is niet iedereen bekend, dat naast Schoonhoven vroeger ook onze Hanzestad een zeer goede naam had op het gebied van zilver-smeedwerk. Mannen als Claas Baardt wisten schitterende vormen in het metaal aan te brengen. Tot nu toe was het niet mogelijk, dit eens van nabij en dicht bijeen te bekijken, want het zilverwerk is in de loop der tijden over vele streken verspreid ge raakt. Hier is het voor het eerst in zo’n grote getale weer bijeen. Haast U dus, deze oude schoonheid te gaan bewonderen, zo gauw de tentoonstelling (op 14 Juli) geopend is. En extra goedkoop wordt dit, als U uw volgeplakte spaarkaart inlevert bij de Amsterdamse Bank (voor f 6.aan zegels levert U f 10.— aan toegangsbewijzen op) öf uw niet volgeplakte kaart daar laat volplakken. Het is uw laatste kans op grote reductie! Woensdag 6 Juli is het de laatste dag dat het kan. En dan hebt U bovendien een kans van 1 op 50, dat U zich op Zaterdag 9 Juli a.s. op de wiekslag van een wentelwiek-helicoptère boven onze stad verheft. Zorgt dat U de 50ste, 100ste, 150ste, enz. bent, die een volle spaarkaart inlevert en het geluk is met U! 'gesloten. Hoewel bijna nooit een derge lijke uitzending wordt toegestaan, is dat toch hier het geval. Het gebeurt ook maar eens in de 500 jaar, dat een der gelijk kroonjaar wordt gevierd. Niet alleen zal men zo de tijd het toelaat de rede van de burgemeester kunnen volgen en het antwoord van diverse raadsleden hierop, ook de toe spraak van Ds H. Kreb, voorzitter van het Directorium, m het gesproken woord bij het overhandigen van het nieu. we ambtsketen door de directie van de N.V. Hollandia. Revue van het feest. De eerste dagen van het feest hebben we reeds uitvoerig besproken. Voor wie het mocht zijn ontgaan, willen wij nog even releveren: Na de helicopter-vlucht op Zaterdag a.s. wordt ter gelegenheid van het feest op Woensdagmiddag 3 uur de bovenbe doelde raadszitting gehouden. De officiële openingsplechtigheid heeft des avonds om 7.30 uur in de Martini kerk plaats, waar de herdenkingsrede zal worden uitgesproken door de oud- Bolswarder prof. dr. F. G. van der Meer van Nijmegen, terwijl onder leiding van Gezinus Schrik een uitvoering door koor en orkest wordt gegeven van het U trecht-J ubilate. Deze avond is voor iedere belangstel lende toegankelijk. Ondertussen wordt het Lunapark geopend en de feestver- wézen gjin stap fierder komd is. Hwant it giet net mear oer de fraech, hoe’t men dizze minsken foar eaimoede bi- warje kin, troch allerlei fearmen fan stipe en gratis bidriuwsmiddels, ek net mei help fan in heale bernetaslach en formindere preemje foar har alderdoms- ütkearing; it giet oer de prinsipiële frage oft men dit soart bidriuwkes op- nimme kin yn in lean- en priispolityk, dy’t harren as in normael diel fan it bidriuwslibben yn wêzen haldt. Hjir leit in probleem hwer’t de Minis ters oan dizz’ tiid ta net oan ta komd binne. Hja hawwe wol bisocht me: par tiële middels inkele fasctten hwat by to slypjen, mar de kearnfrage: Kinne hja bliuwe en wolle jimme de forant- wurding foar dit soart bidriuwen konse- kwint drage wachtet jit op antwurd. Dit is bigryplik, hwant it andert op dizze frage is net to jaen mei ekono- myske motiven allinnich, it sosiale en it morele, it steatkundige. ja seis it godstsjinstige aspekt telle hjir foargoed mei. En dat is in hiel kompleks. En hjir rinne de mieningen ek frijhwat ütinoar. Hwant it komt der nou mar op oan, hwer’t men de kl^m op leit en hoe’t men de rangoarde fan de wearden sjocht. Is it bistean fan de skare fan lytse selsstannige hüshaldingen, dy’t sober en primityf, mar selsstannich en mei greate tagedienens oan har bidriuwke arbeidzje foar it folksbistean sa bi- langryk, dat men mei hegere produk- tenprizen, direkte en yndirekte stipe dit yn stén halde moat. Seit men hjir ja op, omt men mient, dat dizze warbere wurkers sokke nationale offers wurdich binne, dan stiet der in programma foar de doar, dat men net to licht achtsje moat. Hwant dan moat men ek, en hastich, dizze minsken de libbensfoar- waerden ta komme litte, dy’t meitsje, dat hja op sokke bidriuwkes bliuwe kinne. Mei oare wurden, it forskil tusken harren en de arbeiders yn it Nederlanske bidriuwslibben mei net to en forantwurding; mar hwat komt fan dit moais torjuchte as men de realiteit sjocht. In bitter bytsje! Dy’t de kans mist om geleidelik oan syn bidriuwke üt to bouwen ta in reedlik bidriuw en sokken binne it greatst yn tai, dy kin allinnich „boer” bliuwe as hy himsels en syn hushaiding óffslüt fan it libbenspeil fan oare minsken, as hy de primitive sfear fan eardere tiden wit to bihalden en de oaren genietsje lit fan hiel hwat dingen, dy’t him foar- bygean moatte. Ik freegje jitteris: is dat reëel en is dat fol to halden? Ik mien fan net. Ik bin fan bitinken, dat men dizze minsken en it nationale belang op dizze wize net tsjinnet. Ik leau, dat men op dizze wize it folk in blok oan ’e foet hinget. dat alle dagen swierder wurdt. Né, ik bin gjin foar- stanner fan de ekonomy allinnich, mar ik haw noch minder bitrouwen yn in polityk, dy’t de eagen slute wol foar it hurde feit, dat tüzenen fan dizze bi driuwkes yn üs tiid foraldere binne as in tütlampe. It greatste diel fan de bern fan de lytse boeren moat yn har eigen bilang en yn dat fan it Nederlanske folk, yn oare wei lieden wurde en stelselmjittich moat men dizze gebieten, middels „ruil verkaveling” saneare. It is misskien nou noch tiid om hjir lieding oan to jaen. Wachtet men langer, dan lost de saek himsels op mei alle gefolgen fan in wylde boel, dy’t derüt fuortkomme sil. Lit men oppasse, dat de leafde foar de lytse boer gjin idé-fixe wurdt, hwer- mei noch de lytse boer, noch de krêft fan de Nederlünske lünbou tsjinne is. It lytse-boeren-probleem is in hiel kom pleks en it freget wize en moedige man nen, dy’t har populariteit déroan weag- je wolle om goede dingen to dwaen. De lytse boer en syn hüshaiding èn it lans- bilang kinne der net lang mear op wachtsje. MAANDAG 18 JULI: De Maandag is gewijd aan de gymnas tiek. Het zal een prachtig gezicht zijn als de drie plaatselijke gymnastiekverenigin gen door de stad marcheren en na af loop hiervan tumdemonstraties zullen geven. Geheel in dit kader passend zal de dag worden besloten met volksdan sen door de „Snitser Skotsploech” op het Broereplein. Wanneer men dit een eenzijdig pro gramma mocht vinden, bedenke men. dat er ook tijd moet overblijven voor het bezichtigen van de beide tentoon stellingen (waarvan de een met water- orgel), het genieten van de feestverlich ting en zo men dit wenst van het Luna park. zal oplichten van een enorm vreugde vuur dat op het Marktplein woidt ont stoken. Des Donderdags is er ’s morgens ko- raalmuziek vanaf de trans der stad huistoren, de ingebruikneming van het waterorgel, terwijl in de stad de gecos- tumeerde kinderoptocht en buiten de stad de graslanddemonstraties grote belangstelling zullen trekken. Des middags wordt de historische ten toonstelling .Wiekslag van Vijf Eeuwen” geopend en worden er op het ijsbaan terrein harddraverijen gehouden, terwijl 's avonds de première zal plaats vinden van het historisch taferelenspel „It rjocht sil stean” aan welk spel ons blad in het volgend nummer een speciaal ar tikel hoopt te wijden. Des Vrijdags is er om 11 uur de ope ning van de grote - economische ten toonstelling en reeds eerder een aubade (met beiaardmuziek) door de school jeugd en ’s middags de grote historische optocht, waarover we reeds uitvoerig schreven, terwijl 's avonds de z.g. volksreceptie in het Julianapark wordt gehouden (voor niet-deelnemers toe gankelijk tegen betaling van een kleine entree). Des Zaterdagsmorgens zullen 15000 postduiven te Bolsward worden gelost, terwijl op deze dag als „dag der mu ziek” een festival met marswedstrijd Wordt gehouden en ’s avonds de Kon. Militaire Kapel onder leiding van de kapitein-directeur Rocus van Yperen in groot ceremonieel tenue een concert en taptoe zal verzorgen. great wêze, hwant dan forliest men harren dochs. Der wie lêstendeis hjir in koumelker, dy’t al oankommen seach, dat hy yn koarten it wurk net mear dwaen koe en immen frege him oft hy fan doel wie it oan syn soan oer to dwaen? Hy sei: né! Hwant dy is fêste arbeider en hat in better libben en mear fortsjinste as dat hy hjir fine kin. Boppedat is hy nou by sykte en al dy dingen wis fan in goede ütkearing en ik moat rounom seis foar soargje. Ik kin net mear oars, mar ik wol myn jonge hjirfoar biwarje. Gean yn Nederlan ris nei, hwer’t de lytse boer him mei bihelpt, hoe’t alles derby opset wurdt om dochs mar it bi driuwke to bihalden, hoe’t de wenningen binne, hwer’t hja yn libjë, hoe’t de bem al tige jong mei hanlangje moatte. Hja misse goed wette-r, hja misse goed Ijocht, it hüske is damp fan de kottwe- wasem, de bern sliepe yn hoeken en hernen, de froulju drage it swierste ein fan ’e balke en wrotte mei, neist har hüshaiding, yn it bidriuw. Mient men, as dizze tastannen sa bliuwe, dat dizze bem, itselde paed op wolle? Har maten komme mei fyftjin en sech- tjin jier mei tweintich en tritich goune thüs fan de fabryk of it wurk. Binne hja goed tweintich, dan is dat fordübele, mar by dizze lytse boer bliuwe hja stêdskyn. Mient men, dat dit sa troch- giet? Ik siz planüt: né! Wol men se bihalde, dan moat it hiel oars. Dan moatte dizze minsken de- selde sosiale rjuchten hawwe as de ar beiders, sünder preemje-bitelling. Dan moat foar harren de molke grif trije sinten mear opbringe as by de normale boer. Dan moat der in preemje-stelsel komme, hwertroch goede wenten, wet- terlieding, elektrisiteit en al sa foar noppes oan dizze minsken brocht wur de. Hwant oars haldt men de lju op den dür dochs net. It is prachtch om lof- lieten to sjongen op dizze minsken, dy’t fan de iere moam oan de lette joun arbeidzje op har eigen bidriuwke, yn Gods frije natuer en mei eigen initiatyf I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1