I OORLOG BRENGT GEEN OPLOSSING MEER KRIS-KRAS door Nederland f Grote gebeurtenissen J werpen hun schaduwen vooruit.... XZ^AZ^AZZ^X^AAZ^A: Bij een atoomoorlog zijn er alleen verliezers Bussen hebben geen belangstelling meer voor een hereniging van Duitsland Zilveren filmpjes ^^ZX^ZX^V^ZX^C^ZX^ZX^. VIER DE VIJF IN BOLSWARD A Pakjes parse van een Buitenlands Overzicht PYT STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ii goed! H Dat is op het ogenblik in onze goede stad Bolsward goed merkbaar. Allerwegen is men thans druk in de weer om de laatste voorbereidingen te maken. Er is reeds veel gepresteerd, maar als alles straks uit de doeken komt, zal men het residtaat zien van een verblijdende saamhorigheid en prachtige burger zin, in restauratie, versiering, openluchtspel, Plein 1455. Wij verwachten zeer velen in de Hanzestad. Wij heten allen hartelijk welkom, en zijn er overtuigd, dat niemand spijt zal hebben van een be zoek, omdat er veel te zien is, terwijl een feest- program wordt aangeboden, verdeeld over meer dan een volle week, dat waarlijk elk wat wils biedt. Deze week Woensdag werd de nieuw gerestaureerde raadszaal officieel geopend, en a.s. Zaterdag zullen de burgemeesters van de Friese steden en van de aangrenzende gemeenten officieel per helicopter worden uitgenodigd. Wanneer onder Gods zegen goed weer de feesten van onze stad zal begunstigen, mogen we met ver trouwen en dankbaarheid de komende dagen tege moet zien. De Burgemeester van Bolsward, J. G. S. BRUINSMA tf Vrijdag 8 Juli 1955 51e Jaargang No. 52 De Jong's Nieuwsblad j Om welke Crematiewet aangenomen. t Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs! 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Ernstige hooibroei bij veehouder Tee- renstra op Laard en Zaard. 2de week Juli 1930 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - N* 18.30 uur 305 of 33J (K 5157) Nederlander schroef beate kinderboek. De schrijver Meindert de Jong, die in gen van de wijk Meezenbroek vliegen. De piloot schijnt nog een poging te hebben gedaan om zijn vliegtuig op te trekken. Met een geweldige slag en een verblindende steekvlam is het echter uit elkaar gespat, schrik en ontsteltenis teweeg brengend. De piloot werd ge dood. Vriendschap tussen ree en hond. Vorige maand adopteerde de familie Falken- burg te Ommen een reekalfje, dat kin deren uit de bossen hadden meegeno men. Met behulp van fiessenmelk wist I Bolswards Nieuwsblad emigreerde, heeft de eerste prijs gekre gen van de „American Library Associa tion” voor zijn k'nderboek „The wheel on the School”, dat in een klein Neder lands vissersplaatsje speelt en gaat over zes schoolkinderen. De Jong, die 49 jaar is en woont in Grand Rapids (Mi chigan), kreeg voor zijn boek de John- Newberry-medaille. Het is, zoals bekend, jarenlang anders geweest; de toon waarin de politieke debatten in de V. N. voorheen werden gevoerd was zo bitter, dat menigeen zich afvroeg welk nut de organisatie der Ver. Naties eigenlijk nog had. Maar diegene, die zo dacht of denkt, heeft stellig ongelijk, want behalve door haar vele nuttige werk op economisch en cul tureel terrein, heeft de V. N. ook grote waarde als centrum van het interna tionaal gesprek, ze biedt gelegenheid tot een ontmoeting tussen de politici, hoe vijandig deze ook tegenover elkaar staan, en dus om de kracht der be staande internationale spanningen te registreren. Bovendien mag niet verge- Dr. Schouten voorzitter huurcommissie. De dezer dagen inges'elde Tweede Ka- mer-commissie, die met de regeiWg „vertrouwvol beraad” zal plegen over het verder te voeren huurbeleid, heeft dr Schouten (ar) tot haar voorzitter gekozen en de heer Andriessen (kvp) tot vice-voorzitter. Europese vasteland. Chroesjtsjef heeft in het openbaar deze Franse afgunst jegens W.-Duitsland nog eens trachten aan te blazen door te verkondigen dat Frankrijk meer dan de Sovjetunie een overeenstemming der Grote Vier nodig had en het meest had te vrezen van Duitsland, hij stuurt blijkbaar aan op 'een Russisch-Frans front ter conferen tie van Genève, maar we zien dat nog niet tot stand komen al zijn er nogal wat Fransen, die er voor voelen. Ook de opstandige nationalistische bewegingen in Frans Noord Afrika zullen de bij zondere aandacht der Russen genieten omdat juist daar grote Amerikaanse vliegbases liggen; Washington toont daaromtrent dan ook grote bezorgdheid. Geen geld voor Katwjjks thaven. De re gering acht het niet gewenst grote in vesteringen te doen ten behoeve van een verbetering van Katwijks haven, daar de haven in IJmuiden zeer ge schikt is ook voor de Katwijkse rede rijen. Veel aandacht heeft het kabinet voor de verbetering van de Schevening- se buitenhaven, welk probleem zeer acuut is. Het wacht op nadere advie zen, alvorens een definitieve beslissing te nemen. Een paar onderwerpen hebben de laatste weken in het bijzonder de aandacht getrokken n.l. het tien-jarig bestaan van de Ver. Na ties, dat te San Francisco gevierd werd en de oefening der lucht strijdkrachten van de NATO, welke onder de naam Carte Blanche boven Europa werd gehouden. De viering van de tiende V. N.-verjaardag stond sterk onder de invloed van de ontmoeting van de regeringsleiders der Grote Vier te Genève; in de redevoeringen der kopstukken van de internatio nale politiek voelde men op de achtergrond de nadering van deze conferentie. Het schaakspel, dat te Genève zijn hoogtepunt zal bereiken, werd te San Francisco feitelijk reeds geopend. Het heeft geen nut op deze redevoeringen nu nog in te gaan, we volstaan met te constateren, dat de toon, zoals de laatste tijd gebruikelijk is tussen Oost en West, vriendelijk was. De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag de crema- tiewet met 31 tegen 8 stemmen aange nomen. Tegen stemden de gehele fractie van de wd en vier leden van de pvda. Dit wetsontwerp houdt bepalingen in over de verbranding, de balseming en de schouwing van lijken. De liberalen en een deel der socialisten in de senaat beschouwen de beperkingen ten aanzien van de lijkverbranding als een aanslag op de persoonlijke vrijheid. Oudste Prinsessen op de E 55. Prinses Beatrix en prinses Irene hebben Woens dag met haar klasgenoten van het Baams lyceum een bezoek gebracht aan de E-55 onder leiding van de rectrix van het lyceum, mej. dr. S. Ramond. Zij hadden zelf hun lunchpakket meege bracht. Zoals bekend heeft prinses Mar griet enkele weken geleden een bezoek aan de E-55 gebracht. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De boer hat dizze simmer leards ’t Bin tige moaije dingen, Mar de natür yn aide steat Lit m der net troth twinge. De pakjes parse hat it toand, Der kin gebrük fan makke, Nim ik'm wer foarsichtich oan, Oars ha k mysels to pakken. vuld, want de kracht der Westelijke verdediging berust voor een groot deel op de aanwezigheid van Amerikaanse bommenwerpers op vliegvelden van de Europese partners in de NATO of op aan Europa grenzend gebied. Op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der West Europese Unie, welke te Straatsburg, waar ook de raad van Europa bijeen is, werd ge houden. is dan ook reeds vastgesteld dat deze Unie noch de NATO zullen worden ontmanteld terwille van con cessies aan Rusland.. Het lijkt er dus op dat bij de huidige toestand van min of meer evenwicht in de militaire krach ten in ons wereldeel, de status quo waarschijnlijk voorlopig nog wel zal worden gehandhaafd, tenzij Rusland vanwege zijn binnenlandse toestand tot grote concessies bereid is. Dr Adenauer schijnt daarop nog te speculeren, doch Chroesjtsjef heeft nog enkele dagen ge leden verzekerd, dat Rusland op de top conferentie te Genève zal verschijnen sterker dan ooit, ook op economisch ge bied en ook wat de eenheid der com munistische partij betreft. Natuurlijk zei Chroesjtsjef dit om zijn positie op de conferentie van Genève zo sterk mogelijk te maken, maar het belooft toch weinig wat de Russische toeschietelijkheid betreft. Voor het ge val dat Moskou echter wel toeschietelijk mocht zijn, schijnen de Westelijke Grote Drie echter ook nog een voorstel tot geleidelijke beperking der bewapening onder waterdichte contróle in Europa in petto te hebben. Welke beperking een sfeer in het leven zou roepen, waar in later over de hereniging van Duits land kon worden gedacht, omdat beide partijen zich dan veiliger zouden ge voelen en niet meer zo begerig zouden zijn elk een deel van Duitsland binnen hun defensie-systeem te houden. Maar als er iets van deze plannen te recht komt, wat zeer twijfelachtig is, zal daarover nog heel wat tijd verlo pen. Gezien het hierboven gesignaleerde evenwicht van krachten dat in Europa bestaat, zullen de Russen voorlopig hun aandacht nog wel wijden aan pogingen, dat evenwicht te hunnen gunste te ver breken, door de banden met hun satel lieten in een of andere vorm nog wat nauwer aan te halen en te trachten de eenheid van het Westen, en wat daar mee samenwerkt, te breken. Een eerste poging deden zij reeds door de vriend schapsbanden met Zuid-Slavië te her stellen. waar de Indiase premier Nehroe op visjte is en door er het neutralisme te prediken feitelijk Moskou in de hand werkt. Bijzondere aandacht zal Moskou ook wel aan Parijs wijden, omdat de Fran sen ongerust en ontevreden zijn over de sterk op de voorgrond tredende voorliefde van Amerika voor samenwer king met W.-Duitsland, dat met deze ruggesteun nu al blijkt te streven naar het spelen van de leidende rol op het Het zijn niet zoveel dagen meer, die ons scheiden van het grote moment, waarop het feest, ter ere van Bolswards vijf eeuwen oude m Stadsrecht gaat beginnen. Morgen al, en zelfs nog vijf minuten VA ’eerder dan oorspronkelijk aangekondigd, namelijk om vijf vóór SK negen, vertrekt van het nieuwe Plein 1455 de helicoptère, waarmee l Burgemeester Bruinsma en het Feestcomité samen de elf Friese steden zullen afreizen. U heeft daarover al het een en ander in ^A dit blad kunnen lezen. Wij zouden de hoofden der nabije scholen er op willen wijzen, dat de start extra vijf minuten eerder is ge- steld, om Bolswards jeugd de gelegenheid te bieden, het vertrek gade te slaan. Zij willen wel clement zijn bij het verzamelen van VA hun kroost, als het de wentelwiek nog naoogt, nietwaar? En dan is op wel heel aparte wijze het feest eigenlijk al begonnen. BF Maar pas op 13 Juli (bent U ook zo ongeduldig?) begint heel die storm van festiviteiten en evenementen, die voor de komende vijf- [ffW honderd jaar Bolswards feestgetij van binnenkort beroemd zullen maken. Tien dagen, met alleen de onderbreking van de Zondag, Jr viert de oude Hanzestad feest, en er is dat zal niemand kunnen gn ontkennen voor elck wat wils. VA Wij hebben in ons vorige stukje niet het historische taferelenspe! SS genoemd, terwijl dit toch een belangrijk stuk herdenking is. Inder- 11 daad, en zelfs een belangrijke manifestatie van de hedendaagse jg Friese cultuur. Algemeen is dan ook de verwachting, dat behalve ^N de typisch agrarische evenementen het juist het openluchtspel op het prachtige gloednieuwe podium in het Park zal zijn, dat heel BK wat belangstellenden van buiten Bolsward zal aantrekken. Er zijn personen en verenigingen in Bolsward, die wel graag ter volksreceptie zouden gaan, maar die het toch eigenlijk wel een beetje „kaal” zouden vinden om daar met lege handen aan te JF komen. Wel, wij hebben voor deze edele burgers van Bolsward een idee: zoals U verleden week in ons artikeltje hebt kunnen lezen, fflH ontbreken er nog een goede f 800.aan het benodigde bedrag voor de volière. Wilt u een typisch gebaar van de burgerij maken, geeft Kt dan een bedrag onder enveloppe met de vermelding „Voor het feestgeschenk”; of overhandigt op die avond uw bewijs van stor- VN ting op de rekening van de Amsterdamse Bank voor hetzelfde doel. K Wij zouden geen mooiere besteding weten voor het geld, dat deze 11 Bolswardse burgers graag ter beschikking willen stellen als cadeau m tijdens de volksreceptie. Denk U er eens over. VN Vier de Vijf, het lijkt een geniepig rekensommetje uit een school- boek. Maar het is in werkelijkheid de kernachtige weergave van Ar wat ieder te Bolsward en in de wijde omgeving te doen staat tussen 13 en 23 Juli 1955. Viert feest met ons en met elkaar, en \_A laat de wallen schallen van het feestgedruis. Bolsward verwacht U! De opheffing van de laatste paardetram in ons land (Makkum-Harkezijl) is be paald op Woensdag 16 Juli. Het dagelijks bestuur van de gemeente Wonseradeel en enige persvertegen woordigers zijn door de N. T. M. uitge nodigd de laatste rit met de paarde tram en hierop de eerste met de auto mee te maken. Ejp paardetram heeft 32 jaar dienst ge daan. Wagenbestuurder Bonnema die de laatste rit leidde, heeft deze rit 16 jaar waargenomen, slechts één keer onderbroken, doordat hij een trap van een paard had gehad. Laatste conducteur was Feike Attema. De nieuwe autobussen, die de dienst nu gaan onderhouden bieden 19 zitplaat sen. De boer krige in nije leans Om fluch syn hea to winnen, Wurdt it deistige kerwei to mins, Blinkt der gjin glimke sinne, De pakjes parse krijt birjocht. It waer hoeft net aventüre Sa’n ding hat wierlik ütkomst krocht: Seis pounsmiet trije uren. De boer hat maling oan De Bilt, Lit de depresjes komme, Der hoeft net al to swier oer tild. It lan kin altyd romme. De pakjes parse toant syn nut, Hja reitsje ’t spoar nea bjuster. Dat draeit en fret mar, hongrich burd Krekt itselde: Ijocht of tsjuster. Auto onder trein. Een lesauto van de Kon. Marechaussee te Apeldoorn is Dinsdagmiddag op de onbewaakte over weg in de Bottenhoekseweg te Teuge omstreeks kwart voor vijf gegrepen door een dieseltrein. Schuilplaatsen onder etagewoningen. Nieuw te bouwen etagewoningen in complexen met meer dan twee bouwla gen, te Den Haag, zullen weldra moe ten worden uitgerust met deugdelijke schuilplaatsen in de onderbouw, welke de bewoners in de dichtbevolkte centra bescherming kunnen bieden tegen bom inslag en andere gevolgen van oorlogs geweld. ten worden, dat de V. N. bij zich voor doende agressie, voor het front van de wereldopinie een bepaalde natie als de agressor kan aanwijzen en veroordelen, wat op zijn minst grote morele bete kenis heeft. Dat de toon der politieke debatten in de V. N. en in het algemeen in het diplomatiek verkeer tussen Oost en West in de laatste tijd veranderd is, heeft men herhaaldelijk kunnen consta teren, vooral aan Russische zijde is ze vriendelijker geworden, maar daar was ze ook het grofst. Men heeft in het Westen gezocht naar de oorzaken daar van en zich afgevraagd of daarachter waarachtige pogingen van Moskou tot toenadering scholen, doch uit de rede voeringen te San Francisco is wel ge bleken, dat de problemen, welke het Westen en Oosten scheiden, nog onge wijzigd zijn en dat het er nog niet op Hjkt dat een oplossing van ook maar één van deze problemen gemakkelijker geworden is. Naar het oordeel van vele com mentatoren is de verandering van toon in het diplomatiek verkeer, vooral te danken aan het feit, dat nu wel in alle centra van we reldpolitiek het besef is doorge drongen dat de oplossing dezer problemen bij de huidige krachts verhoudingen niet meer verwe- zenigkt kan woraent floor wat vroeger het uiterste middel der diplomatie werd genoemd: oor log. De ontdekking van het atoomwapen Carte Blanche heeft het ook nog eens bewezen heeft veroorzaakt dat oor logvoerenden alle oorlogvoerenden alleen nog maar een oorlog kunnen ver liezen er zal nimmer meer een over winnaar zijn indien de partijen ongeveer wat de kracht der atoombewapening De boer lykwols merkbyt al gau; Hea-risping hat koart duorre, Mar ik kom sa maklik der net óf, De damp stiicht yn ’e skuorre. De pakjes parse wie biret, Jowt it my safolle?- Fan sinne, miende ’k, gjin forlet, Dat blykt wol oars k moat dolle Wielerkampioenschappen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. Wim van Est werd kampioen van Ne derland in het nummer achtervolging over 5 km voor profs. Foto: Wim van Est met de kampioens- krans. betreft, in evenwicht zijn. Beide par tijen zullen dan worden vernietigd. Westelijke commentaren op Carte Blan che concluderen dat dit nu ook tot de Russen die lang, tenminste in het openbaar hebben volgehouden, dat in een nieuwe oorlog wel ’t kapitalistische Westen maar niet het communistische Oosten zal worden vernietigd is door gedrongen. Men kan volgens alle be schikbare gegevens veilig aannemen, dat het Westen nog altijd een voor sprong heeft op het Oosten wat atoom wapenen betreft, doch dat de Russen niet uitgesproken in de minderheid zijn. Voor het Westen blijft het zaak te trachten deze voorsprong te behouden, mede omdat het, zelf niet van plan zijnde een overval op de tegenstander te plegen, moet rekenen op aanvanke lijke verliezen, die veroorzaakt zouden kunnen worden door een plotselinge aanval van de opponent. Als het Wes ten daamaast zijn luchtverdediging bij Carte Blanche drong nog een be lankrijk percentage der z.g. vijandelijke atoombommenwerpende vliegtuigen door de barrières heen vervolmaakt, en, daarop is thans in de NATO de bij zondere aandacht gevestigd behoeft men niet bevreesd te zijn voor een oor log in Europa, mits dus het Westen zijn militaire inspanning op volle kracht handhaaft en zich niet door de vrien delijker toon van Rusland in slaap laat sussen en deze inspanning vermindert. Dit laatste zou alleen kunnen als Rus land wilde instemmen met een beper king der bewapening onder een volko men waterdicht contróle-systeem. Doch daarvan is nog niets gebleken, al zal dit punt waarschijnlijk een der belang rijkste van de Geneefse besprekingen worden, naast de kwestie der hereniging van Duitsland, waarvoor naar het schijnt, zei Dulles dezer dagen, Moskou zijn belangstelling verloren heeft sedert de hereniging niet meer als lokaas kan dienen voor W.-Duitsland om het uit 't Westelijke defensie-systeem te houden. Geen wonder overigens, dat de Russen voor de hereniging van Duitsland geen belangstelling meer hebben, nu het Westen en dr Adenauer er op staan, dat een verenigd Duitsland opgenomen zou moeten worden in het Weste lijk defensie-systeem en de Wes telijke atoombommenwerpers dus nog dichter bij de Russische cen tra zouden kunnen worden gesta- tionneerd en de luchtverdediging van het Westen aan de Poolse grens zou kunnen beginnen, dezelfde en vele andere redenen zullen de Russen ook niets voelen voor de nog eens door Eisenhower geuite wens, dat Rusland zijn satelliet-staten hun vrijheid zal hergeven. Toch zal Rus land, wat betreft de hereniging van Duitsland, in de topconferentie nog eens aan de tand gevoeld worden. Want de Westelijke Grote Drie zijn van plan er een voorstel te doen tot het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland ter vorming van een natio nale vergadering en een regering, wel ke dan over een vredesverdrag met de vroegere geallieerden zal onderhande len. Het l(jkt haast te mooi te verwachten, dat de Russen voor dit plan zullen voe len, ook al zei Chroesjtsjef dezer dagen dat alle partijen bereid moesten zijn tot concessies. Een der dierbaarste wensen der Russen, ook te San Francisco tot uiting gekomen, is dat mogendheden, militaire bases op gebied van andere landen hebben deze zullen ont ruimen. Deze wens zal zeker niet worden ver- Nieuwe Armenwet in '56? Nog het vol gende jaar wil minister mr F. J. F. M. van Thiel een nieuwe armenwet bij de Staten-Generaal indienen. Deze mede deling deed hij Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van een administratief-technische wijziging der armenwet, welke met algemene instemming werd aanvaard.. Deze wij ziging bedoelt een betere regeling te geven voor de betaling van kosten van verpleging en verzorging in inrichtin gen, indien deze kosten niet op andere wijze zijn gedekt. Heerlen aan groot gevaar ontsnapt. Om streeks 11.30 Dinsdagmorgen is een Engelse Sabre-straaljager op vrij ge ringe hoogte boven Heerlen ontploft. Het mag een -wonder heten, dat dit vliegtuigongeluk geen ramp in de stad heeft veroorzaakt. Het vliegtuig, dat deel uitmaakte van een formatie En gelse vliegtuigen, afkomstig van de ba sis Brügen, in de nabijheid van Venlo, moet reeds hoog boven de wolken in moeilijkheden zijn geraakt. Inwoners van Heerlen zagen plotseling een vlieg tuig op geringe hoogte over de wonin- 1918 uit Wierurn naar de Ver. State» Cadeaustelsel. Uit vrijwel alle fracties in de Eerste Kamer is Dinsdag verzet gerezen tegen het wetsontwerp tot be perking van het cadeaustelsel en het staat zelfs te bezien, of deze door de Tweede Kamer met grote meerderheid aangenomen regeling het in de Senaat zal halen. De regering wil met dit ont werp uitwassen in het cadeaustelsel te niet doen, o.m. door de bepalen, dat winkels geen „branche-vreemde” ge schenken mogen geven. De a.r.- en c.h.- fracties verklaarden zich tegen het wetsontwerp; kvp en PvdA bleken on derling verdeeld, maar ook daar ont moette het voorstel veel bezwaren. Jongen schiet zijn zusje dood. In Til burg is het 3-jarige meisje M. de Wijs overleden, nadat zjj gewond geraakt was door een schot uit een windbuks, afgevuurd door haar 8-jarig broertje. De jongen, die het wapen bij kennissen van zijn ouders had gevonden, ging er mee spelen. Plotseling ging het wapen af. Het meisje werd ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht, waar zij na enkele dagen is overleden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1