f TWEEDE KAMER OVER ZEEVISSERIJ BOALSERT EN DE GIELE TRUI KRIS-KRAS door Nederland I - De vloot moet dringend vernieuwd worden lliiurdebat met incident i Fan de Mar tiny loer i Rolschaatsen Gouden filmpjes :n in ï’l STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND veroveren de jeugd 51e Jaargang Dinsdag 12 Juli 1955 No. 53 KAMEROVERZICHT r i d téarje fan moderne masines, hoe biroerder kerdeis yn Noard-Limburch sa'n greate boer by need e Nts M. Schotman Mz te Bolsward her denkt zijn 25-jarig ambtsjubileum. Abonnementsprijs t 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1 e De hooiers bezorgen te Bolsward des Zondags de politie veel last. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451-Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) grijpen, dat men moet oppassen voor het voeren van een propaganda-actie voor een bepaald voedsel. Het zal zaak zijn ’t distributie-systeem (zo als transport en koeling) te verbeteren, maar helaas toont het bedrijfsleven daarvoor weinig belangstelling. Dat is temeer te betreu ren, daar er een controleraad voor de distributie bestaat, die kan beschikken over gelden uit een internationaal fonds. le week Juli 1905 ie n, e tl d en an lie in te en Ti en fo or le er. A an de il- -s, b- n. ik :r. is jn er en or ik ;e- te t- ■n le 1- le s- d. m ik n. a- tn ie .’d :n k- opera te scheppen over de laatste jaren van Rembrandt, waarvoor J. W. F. We- rumeus Buning de tekst zal schrijven Aanslag met een bijl op vrouw. Met een zwaar pakje, dat een bijl bleek te be vatten heeft de 36-jarige ongehuwde T. uit Kerkrad© Zondag de 34-jarige onge huwde vrouw P. uit Heerlen op de Schaesberger op het hoofd geslagen. De slagen. De heer Vonken kwam onder de machine terecht en werd zo zwaar ge wond dat hij in het ziekenhuis is over leden. Telefonerend Amsterdam. Op 1 Juli j.l. waren te Amsterdam 85.000 abonné's op het telefoonnet aangesloten, terwijl er 5000 nog op een aansluiting wachten. Pater pakter kerkdief. Een pater der Ca- pucijners in de kerk aan de Tichelstraat te Amsterdam betrapte een timmerman die op geraffineerde wijze een offerblik lichtte en leverde do dief over aan de politie. Venlo heeft 50.000ste inwoner. Vrijdag morgen om tien over vijf is te Venlo de vijftigduizendste inwoner geboren. Het is een dochter van de familie Stoks aan de Helbeek 29 te Venlo, die werd inge schreven bij de Burgerlijke Stand onder ■ie namen Anna Maria Francisca Edith. Goedkoop is duurkoop. Een autoreisbu- reau te Heerlen, niet erkend door de Nederlandse Reiskamer maakt reclame met zeer goedkope., geheel verzorgde reizen naar het buitenland, doch daar dit bureau met een volledige hotelverzor- ging alleen maar logies met ontbijt be doelt, zijn de reizen niet zo goedkoop als zij lijken en mogen de reizigers wel extra zakgeld meenemen. Hulde aan Rembrandt De minister van O. K. en W. gaf de componist Henk Ra- dings opdracht ter herdenking van de 350ste geboortedag van Rembrandt een Herkozen als lid van de raad der ge meente Wonseradeel J. L. Blanksma (926 st.), St. de Jong (730 st.) en ge kozen J. J. v. d. Ley (914 st.), allen libe raal en Sytse T. de Witte (742 st.), a.r. Te Bolsward werden bij de per. raads verkiezing uitgebracht 716 geldige stemmen. Gestemd werd als volgt: H. de Bruin (77), A. Faber (268), J. Alba- da Je'lgersma (53), G. Keikes (343), Sj. Praamsma (403), J. Rosier Lzn (120), M. Schotman Mzn (476), M. J. A. v. d. Steele (347) en A. Vis (265). Gekozen de heren Schotman en Praamsma, her stemming tussen Keikes, v. d. Steele, Faber en Vis. En dan mar ris prakkeseare hoet it en de nije ;eling foar de understate gebieten en ;e klear oan- j neibye ta- en syn eigen hüsgenoaten. De famylje moat him- Toen de Kamer geen steun verleend© aan 't amendement-van Leeuwen VVD, waarin èen extra 4 pet belastingverla ging (kosten 12.5 millioen) voor vrijge zellen werd gevraagd - iedereen voelde voor dit denkbeeld, maar het compromis bond de regeringspartijen - verliet de VVD-fractie uit protest de vergadering. Wit van woede zei prof. Oud (VVD) „Deze beraadslagingen hebben voor het compromis geen enkele betekenis meer. Wij zitten hier voor spek en bonen. Daarom zullen wij niet verder aan het debat deelnemen”. Aan deze demonstratie, die in ons par lement wel zeer ongebruikelijk is, werd niet deelgenomen door de CPN-fractie. De heer Gortzak bracht, hoewel ook hij geen schijn van kans had, al zijn amen dementen in stemming. Mede daardoor moest er Vrijdag totaal negentien maal worden gestemd. Het demonstratieve vertrek van de VVD en het eindeloze gezeur over de commu nistische amendementen hebben het de bat over de huur- en belastingvoorstel len in mineur doen eindigen. Niemand keek vrolijk, hoewel er toch een belas- tinglast van enkele honderden inilloenen wordt weggenomen. vrouw liep ook zware wonden op aan haar schouder en bovenarm. Na zijn daad vluchtte de man per fiets maar werd later door de marechaussee te Slenaken gearresteerd en aan de po litie te Heerlen overgeleverd. Over de reden van zijn aanval wilde de man niets loslaten. De ernstig gewonde vrouw kon nog niet worden verhoord, Eerste zwarte bessen. De eerste zwarte bessen zijn geveild tegen fl.80 per kg. Zij werden gekocht voor de Haagse markt. Over het algemeen wordt hier in Zee land een geringe oogst van zwarte bes sen verwacht. Bom tussen schroot. Arbeiders van de Verenigde Utrechtse Ijzerhandel van Seumeren ontdekten in de afgelopen nacht een vreemd voorwerp tussen het schroot, dat zij voor verwerking onder handen hadden. Het vreemde object bleek een niet ont- GOED HEA EN GOED LAN It stie sa hoopfol by it moaije printsje fan Bouke van der Sloot op it Juny-blêd fan de koöperaesje-kalinder; Credietverlening Wat de Usselmeervissers betreft, een veertigtal van hen wordt de gelegen heid geboden een nieuw bestaan op te bouwen op de Noordzee, waartoe een veertigtal IJsselmeervaartuigen moet worden vervangen door Noordzeekot- ters. Een twintigtal wordt op korte ter mijn gebouwd. De garnalen vissers zul- Ja en by party lju is de hoop al wer for- dwoun en sit men midden yn it lést, de skea en it bloedige wurk fan dollen, oer ’e kop setten en soms de hide brot ut de skuorre heljen. Hwant it is dit jier foargoed mis mei de taksaesje, hast alle man moat dolle. It is in ütsündering as de boer alles rêstich sitte fitte kin en ik bin it wol iens mei in direkteur fan in Assuransje Mij., dat dit millioenen skea oplevert allinnich al yn Fryslan. Hoe greatsk binne wy op de prestaesjes fan de boer yn mannich opsicht, op dit stik fan saken is der gjin reden om it krop op to setten, dit bliuwt fier under de mjitte. Geslachten hawwe underlining en kennis op dien fan hea jen en dat wy liket de Driewielers. Het eerste vervoermiddel dat aan het verlangen van vlugge voet jes voldoet is de driewieler. Hoewel er van dit artikel erg veel uit België en Engeland geïmporteerd wordt, zijn er ook in ons land een drietal fabrieken, waar men deze met succes maakt. In pén bedrijf worden er zelfs een drie a Vierhonderd per week afgeleverd, alle maal voor de binnenlandse markt. Nederlands^ leger krijgt helicopters. Het Nederlandse leger zal dit jaar de be schikking krijgen over een dertigtal he licopters, die speciaal gebruikt zullen worden om de commandanten te velde snol van de ene plaats naar de andere te kunnen vervoeren. Luitenant-gene- raal Opsomer bewees zelf het nut van deze vliegtuigen, door Donderdagmor gen een verkenningsvluchtje boven hot gebied van de oefening „alea jacta” uit te voeren. Hij deelde mede, dat h(j hoopte de heli copters in September te zullen krijgen. Eenl klein aantal piloten van de konin klijke luchtmacht heeft de afgelopen maanden een speciale training daarvoor in de Verenigde Staten gehad en zij lei den thans op het vliegveld Deelen de benodigde vliegers voor deze helicopters op. Overreden door eigen sproeimachine. Toen de 23-jarige landbouwer L. Von ken uit Beek met z(jn met een paard be spannen sproeimachine van het land naar huis reed, is het paard op hol ge- forgees al bitellet it Ryk dér ta by. De priis sit tusken de 50 en 60 tüzen goune en dér wurdt 35 fan werombitelle, dus bliuwt der 30 oant 40 tüzen goune oer. Derby in hoeke lan fan 50-60 pouns- miet, ek foar sa’n bidrach, dan komt it spul meiinoar al op 60 oant 70 tüzen gou ne. Oan fêste kapitaelslêsten moat der grif op f 3500.rekkene wurde en dan sitte hja praktysk ek al op in knappe hier fan 60 oant 70 goune per pounsmiet. En dêrfoar hawwe hja dan lan, dat meas- tentiids jit gans forbettere wurde moat. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Zo langzamerhand breekt ook voor onze volksvertegenwoordigers de zomerva- cantie aan. Als er geen kink in de ka bel komt, gaat de Tweede Kamer Vrij dag 15 Juli op reces. De> juiste datum voor de Eerste Kamer staat nog niet vast. Het zal zeker wel eind Juli, begin Augustus worden voordat de Senatoren de meest noodzakelijke arbeid hebben verricht. Maar ach, de Eerste Kamerleden hebben de vacantie niet zo hard nodig. Velen van hen bekleden nog belangrijke func ties in de burgermaatschappij, maar het Kamerwerk vergt hoogstens één of twee dagen per week. Het wachten is op de behandeling van de gewijzigde huur- en belastingontwerpon. De Tweede Kamer is daaraan thans vol op bezig. Donderdag is zij begonnen. Uit de schriftelijke stukken bleek reeds dat er een vrij grote overeenstemming bestaat over het resultaat, dat nu is be reikt. Dat is bok geen wonder, want het is het resultaat van een Kabinetscrisis. Na veel over en weer gepraat hebben de vier regeringsfracties elkaar gevon den. En het is duidelijk, dat ingrijpende amendementen van andere fracties geen schijn van kans zullen hebben. Het is nu zaak om de huurverhoging en de belas tingverlaging zo spoedig mogelijk in het staatsblad te krijgen. De datum van 1 September nadert met rasse schreden. Gelukkig hebben de leden van de Twee de Kamer kans gezien de behandeling van deze ontwerpen enkele dagen te vervroegen, want de Senatoren dreigden in grote tijdnood te geraken. De weken voor het reces worden meest al gebruikt voor een soort restant-op- ruiming. Alle mogelijke onderwerpen worden dan met grote spoed behandeld. De Tweede Kamer stond de afgelopen dagen voornamelijk in het t©ken van de visserij. Minister Mansholt had n.l. een nota ingediend over de sanering van de Zeevisserij. Om deze nota is herhaalde lijk gevraagd, daar onze verouderde vis sersvloot onze volksvertegenwoordigers zorgen baarde. Van oudsher is de visse rij een nationale bestaansbron. Maar de crisis van de dertiger jaren is nog steeds merkbaar. Toen werd de export ernstig belemmerd. Het binnenlandse visver- bruik daalde door de vermindering van de koopkracht. En het is begrijpelijk, dat er daardoor aan de vernieuwing van de vissersvloot weinig kon worden ge daan. De vissers gingen veelal zonder financiële reserves de oorlog in. Na de bevrijding kon een aanzienlijk deel van de vissersvloot met financiële hulp van de overheid weer bedrijfsklaar worden gemaakt. De visaanvoer nam na 1945 weer toe, de export steeg. Maar de vloot bleef voor een groot deel ver ouderd. Daarom is er een nieuw vloot- plan opgesteld. Uitvoerig is bepaald hoeveel loggers er moeten zijn, hoe groot de trawlvloot moet zijn, welke omvang de kottervloot dient te hebben en wat er moet gebeuren met de vissers op het Ijsselmeer, die de dupe worden van de inpoldering, alsmede met de gar nalenvissers in Zeeland, die hun bedrij ven zien verdwijnen door het Deltaplan. Vrjjdag j.l.: Debat huurverhoging De algemene huurverhoging van vijf procent per 1 September a.s. is Vrijdag door de Tweede Kamer met 61 tegen 3 communistische stemmen aan vaard. Het gewijzigde belastingplan kreeg zonder hoofdelijke stemming het fiat van de Kamer. Op een klein detailpunt in het huurvoor- stel na werden de regeringsvoorstellen ongewijzigd aangenomen. De socialisten slaagden er niet in de on derhoudsplicht te verscherpen een daartoe strekkend amendement-Bom- mer kreeg verder alleen de steun der C.P.N. en de liberalen en communisten vingen bot bij hun pogingen de belas tingverlaging nóg meer uit te breiden. „Nou hat de boer by ’t winter foer foar hynders en foar kij Gjin broei of skea bidjerre ’t hea; dat hoopje en bidde wy. len geholpen zijn met geschikte tweede- handsvaartuigen. Het gaat hier om een vervanging van ca. 100 scheepjes. De vernieuwing van de vloot moet uiter aard gefinancierd worden. De regering biedt daarbij de helpende hand door het verlenen van credieten. De IJsselmeer- vissers en de garnalenvissers komen echter in aanmerking voor een extra te gemoetkoming in hun financiering. Als regel zal de reder of de schipper-eige- naar over tenminste 25% eigen midde len moeten beschikken, terwijl hij bo vendien 25% van de bouwsom van par ticuliere banken zal moeten aantrekken. De resterende credietbehoefte zal ge dekt worden door een lening van de Herstelbank. De Kamer heeft geen bezwaar gemaakt tegen de voorstellen van minister Mans holt. Integendeel, zij heeft de nota voor kennisgeving aangenomen, zonder een motie in te dienen. Wel pleitten alle fracties voor het verlenen van een sloop- premie, maar de bewindsman vond dit een vorm van subsidie, die niet past in deze tijd van hoogconjunctuur. De Ka merleden hadden er op gewezen, dat de prijzen gedurende de eerste jaren na de bevrijding automatisch laag waren ge houden (prijsbeheersing) en de belastin- gen zo schreeuwend hoog geweest wa ren, dat het voor de vissers onmogelijk was om hun schepen te vernieuwen. Volgens de bewindsman hebben de vis sers toch voldoende kunnen investeren. Het beroep op de hoge belastingen wees hij zonder meer van de hand. Het h©le volk heeft veel belasting moeten beta len. Als we nu ’n slooppremie verstrek ken aan de vissers, dan zouden we pre mies moeten geven aan iedere Neder lander en dan kunnen we beter direct het departement van Financiën slopen. Geen premie dus voor het slopen' yan oude schepen. Het schema, dat in de nota is opgesteld, zal slechts een gedachtebepaling zijn. Maar voorlopig zal er niet getornd wor den aan het totale bedrag, dat de re gering wil uittrekken voor de vlootver- nieuwing: 17.5 millioen gulden. Nederland is een vissersnatie, maar wij eten naar verhouding slechts weinig vis. Hoe moet de binnenlandse afzet ver groot worden? „Eet meer vis”, zo zeiden alle sprekers in dit debat. De minister was het hier mee eens. Hij voelt iets voor een plan matige afzet, maar ook zeide hij te be- Het Stedelijk Muziekcorps Bolsward maakte met de versierde Makkumer stoomboot een reis langs de Friese wa teren. Er was maanden voor gespaard. it wurdt. In great diel <;an de pick-ups hat Ontginning sjoen by Venray, hwer’t al in 20 nije spullen boud wiene, ja ek in proefbuorkerij om de saek fan it wetter- peil en de ynfiltraesje foar dy hoeke nei to gean. En yn sa’n gefal bitellet de kx.il- tuertechnyske tsjinst in great diel fan de kosten, net allinnich fan de nije wegen (50 mar ek 35 oant 40 fan de pleatsen. Op dy wize kin der jit hiel hwat carré dat oars oergean moast. Hoewel de rolschaats al in 1790 werd uitgevonden door een Parijs© graveur, Vanlede, die hem „Patin terre” noem de, nam deze pas na de laatste oorlog zijn grootste vlucht. In 1951 importeer den we 7000 paar, maar in het afge lopen jaar kregen in ons land ongeveer honderdduizend jongens en meisjes nieu we rolschaatsen. Tot voor enkele jaren kwamen deze al le uit het buitenland, maar daarin be gint verandering te komen. In het Bra bantse dorp Sprang ontwikkelt zich na melijk een jong, levenskrachtig bedrijf, waar men goede rolschaatsen maakt. Wanneer u in het Brabantse land een aantal stoere, jonge kerels tegenkomt, die per rolschaats van dorp naar dorp rijden, zijn dat de inrijders van de fa briek, die op hun ongeveer 21 km lange Tj. de J. tochten de nieuwe modellen testen. De foto toont ’t rolschaatsspreekwoord: Jong gewend, oud gekend. en hea-biwar- i noch litte wy jier oan jier sjen, it net goed dien hawwe. Ja, it Ier wol op, dat hoemear wy profi- förkeard wurk makke, it gers wie jit gjin hea en de tiid fan de dci like ek faken nearne nei. Pakjes meitsje kin in skoan ding wêze, mar sa’t it dit jier by de meas- ten gien is, wurdt it in nije en dübele strop. It wettergehaltc fan it hea, dat net heger as 20 yb wêzc mei, blykte soms 40 en 50 to wezen, ja yn it lést fan de Juny-moanne wie der in munster mei 56 wetter. Dat wie de kampioen yn it forkearde. Mar sa kin it net minsken, it roait igge noch seam en it kostet nou en fan ’t win ter foaral in sleep jild. Wy sille op it foarste plak wer alles dwaen moatte om goed hea yn ‘e skuorre to krijen, al kostet it dan ek hwat mear wurk en tiid. En elk kin sjen, dat dêrfoar de niters it paed düdlik wize. Dêrop bliuwt it bihalden en dérop kin men de tiid fan dc haeijinge ófwachtsje. Goed wyndroech op rusters, dan is men klear, ek mei de wurkfordie- ling. Der binne jit fierstomin rüters yn it lan, al sjocht men se ruonom wol; der is gjin goedkeper cn wisser middel om de winter goed troch to kommen. En dat mei dit jier wol, hwant de rekken fan it ófroune jier wiisde net bést. Ik haw in diel fan de bidriuwsütkomsten sjoen en dat wurdt in hiele hys foar Minister Mansholt straks. De kostpriis fan de molke wie 4, 5, 6 soms 8 st. heger as forline jier. Hoe brei- det hy da‘ wer lyk, ik wit it net, tomear omt de regeling fan dit jier rren dy ta- slach foar de mindere grounen jit ütfierd wurde moat. In tack, dy’t men hjir tsjin heuch cn mcuch ütfiere sil, hwant elk fielt dc hopeleasheit fan dit gefal wol oan. T moat mei de nije mólkpriis regeling foar de ündersk; bidriuwen. As men it my freegje soe, dan moast men der nea oan tinke om twad- derlei prizen to iaën: ien priis ioar alle molke en derneist ris sjen, hwat men kin mei spesiale gefallen. Dat docht men nou ek al mei hiel hwat eare dingen. Tink mar ris oan de bilangrike kwestje lan forbettering en wegenoanliz en seis pleatsebou. Yn it algemien moat men jin seis rédde mei dizze dingen, mar yn bipaelde gefallen is der in oare oplossing foar. Mei greate biwündering haw ik ok sels rédde kinne, sei er, de greatere pleat- sen, dy’t net gaedlik oan ’e dyk lizze of fuort by it doarp, sitte nou al mei to- koart oan wurkkrêften en dat wurdt jit slimmer. Wy bouwe de pleatsen net greater as de boer by need allinne birédde kin, sa sei dizze praktyske boer, dy’t dêrmei bliken joech fan in klear ynsjoch yn de hjoed- deiske situaesje fan de greidboer. Acht oant tsien nije pleatsen komme der by en as jo op de nije brêge fan Spannenburg it wide fjild oereagje, dan wurdt it düdlik, dat dit foar dizze hoeke in greate winst post bits jut. Nij lan en nije pleatsen is gjin wurk mear foar partikulieren, sa docht wol bliken, hjir leit in taek foar de oerheit en dy wurdt ek mei krêft oanpakt. Hjir yn de Südwesthoeke is de kwestje fan lan en pleatseforbettering, elektrifi- kaesje, üntwettering en wegen foar ünt- sluting, ek fan great bilang en ik bin der dérom bliid om, dat praktysk de hiele Südwesthoeke al in oanfrage om ruilfor- kaveling yntsjinne hat, Gaesterlan, it Hcidenskip, Haskerlan, Doniawerstal, Koudum cn omkriten en jit folie mear. Hja kinne nou ticht by hüs sjen, hwat de risseltaten hjirfan binne, hwant lans de Lemster strjitwei, dan de Waldseinder- dyk oant Spannenburg en dan nei Sleat en Wyckel op, lizze de nije stjelpen al. As wite raven yn it aide Fryslan fynt men dér acht nije pleatsen yn oanbou yn in kompleks lan, hwer’t eartiids gjin. spul to sjen wie. Dit lan. is earst goed ünder hannen nomd en wetter en wegen binne yn oarder brocht. Nou wurde de nije pleatsen boud en de jonge fikse boeren binne der net wei to slaen. Dit is de Wollegeast, in ruilforkaveling. dy’t op freedsume wize, hiel hwat minderwear- dich lan forbettere en dêrtroch geskikt makke hat om der in hüshalding op buorkje to litten. De hear Okma hat as foarsitter fan de pleatselike kommisje üs alles sjen litten en ütlein en mei him wiene de hearen fan de Heide Mij. en de Kultuertechnyske Tsjint. Dy for- telden sa tusken noas en lippen, dat hja de earste 25 jier fol sieten mei oanfragen en dat hoecht nirnmen nij to dwaen. De lanforsnipperine en hcalwize kombi- naesjes fakentiids fan in hoekje hjir en in stikje dér, jowe al hiel hwat reden ta her- forkaveling, mar it üntbrekken fan goede wegen en goede ófwettering mei alles, hwat der dan bykomme kin, makket it tige fan bilang foar sa’n hiele hoeke. Ek al komt it de lju, dy’t der straks buorkje sille ek in fikse stür to kostjen. Hwant dy stjelpen foar 20 en 25. kij binne noch net Doe t Freedtojoun om ende by 8.30 ure de tillefoan rinkele earne yn in hüskeamer yn Plan Noard en de post Koarnwerter- san fan de Rykspolysje har meldde mei: „De helicopter is yn oantocht werden in stikmannich kommisjeleden (kommisje is njonkenlytsen in bigryp yn Boalsert) forskate kilo's lich ter, hoewol teffens in saek fan gewicht bigoun. Der wiene hiel hwat stikels stutsen, binnen- en buten üs lans- grinzen, foar it stipke dér yn e fierte, him üntpopte as in greate hynstebiter, oer üs hollen sylde en einliks lüdroftich delstriek, sa foarsichtich as wie it bistke bang in ankel to forstükjen. Boalsert stie oan de foarjoun fan har alvestêdde-tocht, de yn- lieding fan har stedsfeesten. Dit bigrypke soe dus üs „stunt" üthelje. Under de minsken dy't yn great tal, under de hoede fan üs wakkere polysjemannen om de gersmatte (yn Plan Noard)) stiene (de komst wie net offisieel bikend makke, dérom wiene der tink safolle) waerd der drok riddenearre. Men wie it der oer iens dat it in apart ding wie, mar net bipaeld „cahrmant" tlhiel yn tsjinstelling mei de piloat, de hear Feilka Schuller, dy’t ek frij hwat minder drokte hie as syn masine. Wy springe nou sunder helicopter nei de oare jouns; dit kin rêstich barre, hwant der is oan kundige minsken fan krante en radio de gelegenheit jown in stikje fan de tocht mei to meitsjen; hja hawwe har tige ward en jo sille sünder mis noch wol in forslach yn dizze krante tsjinkomme. De tocht is oer alle boegen in sukses wurden en it doel: de fiering fan 500 jierren stêdsrjocht to Boalsert yn wide rounte ruchtberheit to jaen is boppe forwachting slagge. De kommisje is tankber foar de geweldige meiwurking dy’t hja oeral ün- derfoun hat. Sünder ek mar ien minske to koart to dwaen. mei efkes namme hawwe de meiwurking fan de boargemaster fan Boalsert, 10 susterstêdden en trije „buorlju’salwol by de boargers as by de offisjéle üntfangst is safolle hertlikens ünderfoun dat as it oan dizze hearen lein hie, hiene üs boargemaster en syn min sken fêst 14 dagen underweis west. It wie foar üs boargemaster in hiele ruk, mar hy wie net fan syn stik to krijen; nou moat der efkes by sein wurde dat mefr. Bruinsma mei de kommisje, de parse- en radio-mannen ensfh. op de groun meiskript hat om de helicopter by to halden en frijwol hieltyd by de oankomst in knypeachje jaen koe. Sünder mis wie de kranse, dy’t de kommisje üt tankberens foar syn akkutaresse en sympathiek optreden, piloat Schuller doe t er üs boagremaster en syn gefolch wer feilich op e sead- den set hie, om e hals hinge, op syn plak. De earste etappe hawwe wy efter de rêch, wy hawwe de giele trui. Lit üs soargje dat wy him halde. Ticht by Spannenburg lizze fan dy nij ynsiedde stikken, hwer t hast noch neat stiet. Dat sil wol komme op in oar jier, mar it is fuort gjin earsteklas lan. Wol sjocht men, dat sokke lju tige fan oan- pakken witte en dêrtroch mear as nor- mael wurkje. Hja dogge dat omt it nou eigen is en elke üre kostber. Mei it óf- biteljcn fan de skuld yn annuïteiten, wurde hja elk jier mear eigen boer en dat druiwt harren hiele hüshalding oan. Mei sokke warbere jonge lju binne hiele streken to wolstan kommen. De hear Okma sei noch dat hja de pleat- sen net greater meitsje woene as 20, 25 ha. Hwant sei er, wy sjogge 1.' kommen, dat de boer yn de i komst o-anwezen is op himsels

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1