De stad Bolsward vormde toneel van groot historisch openluchtspel HISTORISCHE OPTOCHT EEN EVENEMENT KRIS-KRAS door Nederland lbw Ik Vrijdag a.s. (gratis) heropvoering I h ■L i Libbene lollerij Middeleeuwen herleefden tegen de achter grond van eerbiedwaardige gebouwen I us hjoed p to sizzen Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwa» hat Qabe Skroar i Bh WK* 44^ B 1*1 51e Jaargang No. 55 Dinsdag 19 Juli 1955 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad H. een ge de te PYT. Uit het wa- Nederlands Abonnementsprijs t 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451-Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) In noeging ta in feest is foar mannich- ien in gunst. In feest to fieren foar noch folie mear in kunst. Stean de twa elkoar net oan Nimmen lit him kinne. De iinigens mei net bidoarn, Dus togearre rinne. Miskien wurd’ de herten lij, Sjocht men iepen doarren. Libbene pearkes-lotterij, Der kinn’ wünders barre. Boalserts feest - forline tiid ’t Rekke net mear üt en In nije libbensmoarn blinkt swiidf Der mei in houlik sluten. Né, dan sil it net forswijd. ’t Lok hat destiids tsjinne, Libbene pearkes-lotterij, De earste prils is binnen. Hoger salarissen voor radio-musici. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de nieuwe salarisregeling voor de radio- musici goedgekeurd en aan de verho gingen terugwerkende kracht verleend tot 1 Juli 1953. oog niet ziet, deert het hart niet. En het oog keek zich niet zat. Ja, zó moet het ongeveer zijn geweest, en zó was zeker de edele graaf, één van de wei nige heersers, die de vrije Fries heeft willen erkennen. Het was een stralende dag, geen wonder dus, dat de hoge gasten het achter hun zware mantels en harnassen, onder pruik en helm wel wat warm hadden en men de uitnodiging in de Vierschaar een koele dronk te willen nemen, gaarne aanvaardde. De Mulo-school te Bolsward heeft een uitstapje gemaakt „naar de schone dre ven van Oranjewoud”. Tinkt in famke: ,,’t wol mar min; Ik kom faeks op ’e lappen, Mar in feint - saneamd myn sin Koe ik noch nea snapte.” Sokke, dy’t har kans grif krij’ In spultsje .yn ’e bline; Libbene pearkes-lotterij, Alle sikers fine. Bij een historisch gegeven als uitgangspunt van een groots opgezet feest mag enige historische entourage niet ontbreken. Bolsward heeft hier ruimschoots voor gezorgd: het verlichtte de antieke geveltjes, richtte een waardevolle tentoonstelling in en plaatste een drietal uitvoeringen van een historisch taferelenspel dat U voor zover U het nog niet gezien heeft in geen geval dient te missen op het programma. Als extraatje in de vorm van een gratis toe gift trok j.l. Vrijdagavond een historische optocht door Bolswards straten, dat met zijn gevels en historische gebouwen voor dit ge beuren de meest natuurlijke coulissen vormde ze samen in zomercostuum vanaf Hol- landia de stad binnenwandelen. Ze hadden het prachtig gevonden, aldus hun commentaar. Ra, ra, hoe kan dat? Vrijdagavond om 5 uur wordt deze op tocht herhaald. Weer zal Bolsward ge nieten. Zij, die dit gebeuren hebben ge mist, zullen nu niet ontbreken en ver gissen we ons niet, dan zullen de dui zenden uit geheel de omgeving, uit heel Friesland toestromen, want de dagblad pers, die enthousiast was over dit pro- gramma-onderdeel, heeft er reeds voor gezorgd, dat men in heel onze provincie weet, wat hier is te zien. Als het Vrijdag a.s. weer zo’n stralende dag is als bij de première, wordt het weer een hoogtepunt in het feestpro gramma. Mogen we in verband hiermede paar suggesties doen? Het zou heel sympathiek zjjn als men de stoep tegenover het raadhuis a.s. Vrijdagavond ging reserveren voor chro nische zieken en oudjes. Wellicht zou de afd. Bolsward van het Ned. Rode Kruis hierbij willen bemiddelen. Er zijn er, die zo weinig van Bolswards hoogtijdagen kunnen meemaken en op deze wijze zou men hen iets kunnen bieden, dat lang in de herinnering zou blijven. De tweede suggestie betreft de route. Volgens het programmaboekje wenst men die precies gelijk te laten aan die van de vorige maal. Dit vinden we jammer. Zodra de grote stoet zich formeert, zou men immers ook een andere route kunnen kiezen. En het zou heel niet erg zijn, als men hier bij ook eens dacht aan minder bekende straten. Of wil men de Graaf alleen maar het mooie van Bolsward laten zien en hem zo om de tuin leiden? Ook in de kleinere straten leven oudjes en zieken, die nooit eens zoiets kunnen zien. Wenst men alsnog aan deze suggestie ook op verzoek van de bewoners van dergelijke straten gedaan dan stellen wij gaarne onze kolommen beschikbaar om a.s. Vrijdagmiddag de nieuwe route te melden. Let dus op de komende krant. Aan deze optocht zijn kosten noch moei te gespaard. Wij hopen van harte, dat ook a.s. Vrijdag het weer zal meewer ken om een en ander weer net zo doen slagen als de eerste maal. 2de week Juli 1905. Boalserts feest, biedt „elk wat wils”, Originele attraksjes. De alderlêste dei dan sil It jongfolk drok yn aksje. ’t Wurdt fan harren dan heechtij, Kom mar üt ’e hoeke: Libbene pearkes-lotterij, Elk mei in nümer lüke. Tinkt in feintsje: ,,’k Woe wol graech Ris in faem oan ’e earm; Lykwols - mei sa’n dryste fraech Fiel ik my bineare. Dêrtroch rekke ik faek foarby, Nou ken ’t aventüre. Libbene pearkes-lotterij, ’t Is myn gouden üre. W. v. V. te Workum toeterde op zijn rijwiel met een hoorn. Maai- hij moest zijn nadering aankondigen met een bel. f 3 of 2 dagen. Bolswards Nieuwsblad TVTAUWELIJKS was hen hiertoe de tijd 1 gegund, want de mare van de komst des edelen heren Graaf van Stolberg had reeds in Bolsward de ronde gedaan (men had deze nog meer spectaculair ook kunnen doen melden door een hoom- signaal van de torenwachter) en daar kwamen de burgers van Bolsward, zo als zij zich in vroeger eeuwen organi seerden in hun gilden: het boogschut- tersgilde (compleet met boog en al), het timmerliedengilde, het bakkersgilde, het slagersgilde, het brouwersgilde, het Vreemde vondst op zee. Ten Noorden van Terschelling is in de Won 2, een combinatie van twee met spanten aan elkaar bevestigde canvaskano’s aange troffen. Een mast, die bevestigd moet zijn geweest in de spanten tussen beide kano’s was weggeslagen. Of de kano’s onbemand zijn weggedreven, of zich ’n tragedie op zee heeft afgespeeld, is nog niet bekend. Ook daar moet by. Tengevolge van het grote aantal te verlenen onderscheidin gen, verband houdende met staatsiebe- zoeken van en aan ons vorstenhuis, heeft de minister van binnenlandse za ken bij de Tweede Kamer een supple- toire begroting van f 12000 ingediend Op tijd ontdekt. Arbeiders van een ijzerhandel te Utrecht ontdekten tussen het schroot, dat zij moesten verwerken, een bom, die daarna door de Hulpdienst te Barneveld onschadelijk werd ge maakt. heid verkeren en met normale ogen van het grachtenschoon kunnen genieten. De medische zendeling-professor is nu op weg naar Europa en sprak alle ge ruchten over slechte gezondheid te gen. Landbouwcursussen te Wageningen. Te Wageningen werden internationale land bouwcursussen welke vier weken zul len duren, geopend. Strop voor het Rijk met een schilderij. Uit het thans verschenen verslag van de Rekenkamer blijkt, dat het Rijk een schade heeft geleden van f 948.000. met het schilderij, dat in de bezettings tijd met rijksgeld is aangekocht voor 1.3 millioen gulden. Uit het failissement van de inmiddels overleden maker van dat stuk, heeft het rijk nog een bedrag van ongeveer f 259.000.ontvangen. Het betreft hier het schilderij „De zal ving in Bethanië”, dat als een verval sing moet worden beschouwd. Onontplofte bom op vliegbasis. Bij werk zaamheden aan de startbaan op de rjUIZENDEN hebben van dit spel ge- noten, want dit was nu eens niet ’n gewone optocht zonder meer, maar een gebeuren, een gratis openluchtspel. De ereplaats, op de stoep tegenover het stadhuis, werd ingenomen door B. en W. de raadsleden, het directorium en tal rijke Friese burgemeesters, die men met him secretarissen had uitgenodigd, dit Bolswarder evenement mee te maken. Een tweetal figuren hebben we hierbij gemist, de heren Ds H. Kreb en G. Timmer, resp. voorzitter en lid van het directorium, de laatste tevens raadslid. Een half uurtje na de optocht kwamen Een aparte sensatie. Een nog nooit vertoonde staking van motorrenners, die de races op losse schroeven dreigde te zetten en slechts door een capitulatie van de organisatoren ten koste van. f 25000 kon worden voorkomen. De heer F. Bruinsma te Bolsward slaagde voor het 2de gedeelte van het examen voor cand. notaris. Algemeen wint ook te Bolsward de opinie veld, dat de winkels ’s avonds 9 uur wel kunnen worden gesloten. Eerbiedwaardige personages in eerbiedwaardige ruimte: Graaf Hendrik van Stolberg en zijn gemalin poseren met hun gastheren, leden van de Bolswarder Vroedschap, voor onze fotograaf in de Vierschaar van het Stadhuis. Op de achter grond ziet men gedeeltelijk het schilderij „Salomo’s eerste rechtspraak”, dat thans in de Vierschaar zijn plaats herkreeg. (Foto Steggerda). Te Warns werd een waterschildpad vangen. De volmaakte spreekmachine is Gramophone. Dagelijks te bezichtigen. Pianomagazijn L. J. Timmer, Bolsward. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen op 25, 26 en 27 Sept, de provincie Friesland bezoeken. Ook aan Bolsward zal een bezoek worden gebracht. H. M. bezocht Bolward niet sinds 1892. T. W. te Tzum bleef in de kom van Welsrijp op zijn voertuig zitten, terwijl dit bespannen was met honden, f 3 of 2 dagen hechtenis. De Odon-Gramophone, de nieuwste vin ding van Edison te horen in ’t Hof van Holland. Y. K. Galama. /"’OULISSEN Inderdaad, want deze historische optocht is uitgedijd tot een groots historisch openluchtspel, waarbij heel Bolsward het toneel vorm de en iedere bezoeker of stadgenoot op dit toneel heel de bonte kleurenmenge ling van de prachtige en veelal graci euze costumes gratis kon bewonderen, méér nog, zich zelf als toeschouwend burger figurant ging wanen en zich op genomen voelde in dit even interessan te als magnifieke schouwspel. Het begon al bij de Groene Weide, waar Stadhouder Graaf Hendrik van Stolberg met groot gevolg door de herrezen Sne- kèrpoort tot de stad werd toegelaten en door de stadswacht, die als voor proefje van wat Bolsward te zien zou krijgen, reeds door de stad naar deze plaats was gemarcheerd, naar het Stad huis werd geleid. Hier scheen men reeds op de hoogte te zijn van de „blijde incomste” van de hoge gast, want bedrijvig, zo niet enigs zins nerveus, waren de bontgedorste le den van de vroedschap reeds enkele malen trap op en trap af geweest, daar mee de spanning bij het publiek opvoe rend tot het uiterste, totdat. deze ontladen werd bij het zien arriveren van heel deze rijk gedoste en voorname stoet: herauten te paard, tamboers en hellebaardiers, de vaandelwacht met het grafelijk wapen, de opperstalmeester, de hofmeester en nog zovele „meesters” meer. Tenslotte de allerrijkst, in ieder geval de meest voornaam geklede gas ten Graaf Hendrik van Stolberg, Stad houder van Friesland, met aan zijn zijde zijn charmante gemalin, gevolgd door een groep edelen en edelvrouwen te- paard, met als dekkende achterhoede ’n grote groep krijgsknechten. Bolsward had de klok 5 eeuwen terug gezet. Nog op het allerlaatste moment was een fiets, die tegen het raadhuis stond geplaatst, (lelijk ding in deze entourage) door een gevoel voor sfeer hebbende ongecostumeerde Bolswarder burger naar binnen gereden. Wat het Schildersgilde, allen zich van hun bur gerlijke waardigheid bewust, in gesloten formatie. Hiertussen door de Bolswar der edellieden, de Jongema’s, de Deke- ma’s en andere vooraanstaande burgers. Zelfs pater Brugman e-n Grote Pier lie pen in de stoet mee. Al hoorden ze er, wat de logische tijdsorde betreft, er niet helemaal meer bij, niemand zou ze graag hebben gemist. Zo charmant en goedmoedig Pater Brugman was, zo woest en vervaarlijk keek de Kimswer- der boer, een reus, die men niet gaarne alleen zou willen ontmoeten. Terwijl in al deze personen, nog aangevuld met een vrolijke groep poorters en poorte- ressen, een wagen met spinnewiel en weefgetouw en besloten door een wa gen met de Bolswarder Stedemaagd een klein ommetje maakten langs Broere- straat, Grote Dijlakker en Rijkstraat, daalde de vroedschap met de hoge gas ten weer van het bordes. Het afscheid was allerhartelijkst en wel zeer charmant de handkus, die ’s Graven gemalin van de vroedschap ontving. Terwijl de door (met prachtig stads wapen versierde) pages de talrijke paar den, die voor het stadhuis front hadden gemaakt, weer voor leiden, werd de stoet opnieuw geformeerd en gevolgd door de Bolswarder burgers, trok men door Bolswards straten; een boeiend en kleurrijk schouwspel. aanvoer van rond achthonderd kasten en korven. De bijenmarkt wordt dit jaar enkele weken later gehouden dan gewoonlijk, daar de bijen pas laat gin gen zwerven ten gevolge van het late voorjaar. Bij zwemmen verdronken. ter van het Oosterdok te Amsterdam is het lijk opgehaald van de 12%-jarige Ferdinand M. Krook. De jongen was de vorige dag bij het z.g. strandje aan de Prins Hendrikkade gaan zwemmen. Hij was een geoefend zwemmer, maar is vermoedelijk in het water onwel gewor den. Alweer slachtoffers. In de haven van Rotterdam zijn twee jongens verdron ken. ’s Morgens om elf uur verdronk de 16-jarige W. Hamerslag vermoede lijk bij het duiken in de Koningshaven. Een knaapje van zeven jaar, W. J. Her- wijn is ’s middags bij een poging om een schoen uit het water te halen op het Charloise hoofd van de steiger ge vallen en eveneens verdronken. Dat kan helpen. De grote Nederlandse werven zijn er in geslaagd een giganti sche opdracht te boeken, die belangrijk zal bijdragen tot de bedrijvigheid in de komende zes jaren. De Griekse rege ring heeft namelijk bij onze scheeps- bouwindustrie 22 schepen besteld van 10.000 ton ieder. Met deze monster order is een bedrag van f 180 millioen gemoeid. Het eerste schip zal in 1957 worden afgeleverd. In 1961 zal de order zijn voltooid. Nederland zal voor deze opdracht aan Griekenland een crediet verstrekken tot 75 van het order- bedrag. N.V.V. vijftig jaar. Het Verbond van Vakverenigingen is zijn arbeid op 1 Januari 1906 begonnen en deze vakcentrale de grootste in Ne derland zal dan ook 1956 als „het gouden jaar” vieren. De oprichtingsda tum viel reeds vroeger, namelijk op 30 ->■ Late byenmarkt. De jaarlijkse bijen markt te Veenendaal, de grootste van Europa, zal dit jaar worden gehouden óp Dinsdag 26 Juli. Mén verwacht een Albert Schweitzer naar Amsterdam. Als professor Albert Schweitzer over enkele weken Amsterdam bezoekt, zoals h(j zegt van plan te zijn, zal hij in een voor zjjn leeftijd blakende gezond- oorspronkelijke begroting f60.000). Goedkoper reizende ambtenaren. Door het reizen met dienstauto’s drastisch te beperken en de heren met trein, tram of bus te laten gaan, werd bij een on derdeel van het deparement van bin nenlandse zaken in twee maanden t(jds reeds een bezuiniging van f7700.ver kregen. Gevaarlijk speelgoed. Gewaarschuwd wordt tegen een nieuw speeltuig, de z.g. werpspiezen, waardoor reeds tal van kinderen aan ogen of benen werden ge wond. ders op een nog niet ontplofte bom van 250 kg, een restant uit de vorige we reldoorlog. Na de nodige voorzorgs maatregelen getroffen te hebben, heeft men de bom tot ontploffing gebracht. Enquêtecommissie. De commissie uit de Tweede Kamer, die nog steeds bezig is aan een onderzoek naar het rege ringsbeleid in de jaren 1940-1945, legt thans de laatste hand aan het zevende deel van haar verslag. Dit heeft betrek king op de voorlichting, die in oorlogs tijd door de regering van Londen uit is gegeven aan ambtenaren en burgers in bezet gebied. De „Evipan” mag niet worden geschut of buitengaats gaan. Alle havenmees ters en sluiswachters in Nederlond heb ben officieel de opdracht gekregen het De toekomstige ouderdomsvoorziening. Ter bestudering van de nieuwe wet voor de ouderdomsvoorziening, werd een spe ciale commissie van 15 leden der Twee de Kamer benoemd. Prijskaart in alle hotels. Na de invoe ring in Amsterdamse hotels van tarief kaarten bij receptie en op de kamers, waarop men kan zien welke overnach- tingsprijs wordt berekend, kan tegen ’t eind van het jaar een landelijke rege ling worden tegemoet gezien, waarbij alle Nederlandse hotels worden verplicht een prijsaanduiding te voeren. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1