KRIS-KRAS door Nederland BOLSWARDER RAADHUIS HERBERGT KOSTBARE TENTOONSTELLING V E* toch is dit heel erg jammer, jam- ■*-* mer ook, dat de meeste bezoekers niet de moeite nemen een catalogus te kopen. Om goed van deze unieke expo sitie te kunnen genieten zou het zelfs gewenst zijn, alvorens de tentoonstelling te bezoeken, een catalogus aan te schaffen en zich hierin eerst rustig te verdiepen om dan pas de fraaie collec tie edelsmeedwerk en zilvergraveer- kunst te bewonderen. Wanneer wij U er in dit artikel iets van vertellen, wil dit allerminst het zich aanschaffen van de catalogus overbodig maken, integen deel juist een aansporing zijn tot het kopen ervan. Het bevat niet alleen een zeer deskundig artikel van de hand van Dr. A. Wassenbergh, directeur van het Fries Museum, die zich zeer heeft be ijverd de verzameling bijeen te bren gen, maar ook een 17-tal uiterst fraaie foto’s op kunstdrukpapier, een chrono logische lijst van de meer dan 80 Bols warder zilversmeden, die de roem van het edele ambacht tot ver over de gren zen hebben verspreid en een uitvoerige catalogus van de eveneens meer dan 80 stukken, die op deze afdeling staan op gesteld. Op deze afdeling, want een be zoek aan de tentoonstelling houdt veel meer in, dan een bezichtiging van de zilverexpositie. Immers ook de speciale Johannis Brugman-kamer, de beide oudheidkamers, de bedschutkamer, de raadzaal en vierschaar, nodigen tot een bezoek. üs hjoed p to sizzen Hwat hat Qabe Skroar Fan de Mar liny toer Verspreid werk van Bols war der meesters in bakermat terug Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fakansje - lii October opnieuw naar Genève 51e Jaargang No. 57 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Al hwat siik is, dat yt net dea. PYT «OW treflike jounEn dan dy optochten fan de oppasse dat mei yn- een- en aid, siel foar de goede stêd als tweeling-problemen, t Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Totaal der ontvangsten gemeentereke- ning Wonseradeel over 1954. f 154.965.15 totaal der uitgaven f 154.495.50%. naar om voor Ansichtkaarten van Bolsward. Zwarte kaarten 10 st. voor 10 cent. Gekleurde kaarten 10 st. voor 15 cent. Benoemd tot dorpsrelniger in het res sort Burgwerd, W. J. Wielinga, Mak- kum. Te Kopenhagen had een moordaanslag plaats op de Sultan. De aanslag mislukte. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Op de middelste beker: „O, jonge jeucht en olderloeze wezen, Wast op in deucht en wilt den Heere vreesen.” Op de kleinste beker: „Dat eeuwen langh besloten lagh, Is dienstigh nu op deezen dagh.” 2. 3. D. P. te Bolsward reed door Wommels zonder dat de honden die onder de kar liepen, de vereiste muilbanden droegen. f3 of 2 dagen. 3de week Juli 1905. Bolswards Nieuwsblai Op het hooiland te Cornwerd werden 5 man onwel door het eten uit een pot, waaruit het glazuur was losgeraakt. Een van hen de gehuwde arbeider J. Roedema overleed aan de gevolgen. under de yn- en de leafde de joun yn de St. Mar- sang en mekoar Broers uit Bussum niet teruggekeerd van klimtocht. Twee broers uit Bus- sum, op trektocht door Oostenrijk, zijn sedert 3 dagen spoorloos verdwenen in de Tiroolse Alpen. Leendert en George Koetsier. Alle minsken ha fakAnsje, Wint de wurkerssoarch it pleit, ’t Is de swide takomstglAns, dy’t Oer it griis bisteansljocht leit. ’t Is fan nije krêft de boame In strieltsje troch it bisleine rut, In dei in wike soms in moanne, Sünder twang, der tusken üt. Het Bolswarder raadhuis, dat momenteel de jubileumtentoonstel ling „Wiekslag van 5 eeuwen” herbergt, is zelf al staat het uit de aard der zaak niet alszodanig in de catalogus aangegeven óók een historisch stuk en het is dan ook geen wonder, dat er van de honderden bezoekers tientallen zijn, die in de eerste plaats komen, niet om de eigenlijke tentoonstelling te zien, maar om het interieur van het stadhuis te bewonderen. We zagen zelfs ver schillende bezoekers vrij argeloos aan de kostbare verzameling antiek zilver voorbij lopen, even verpozend bij de historische pren ten, die momentopnamen van oud-Bolsward weergeven, bij de foto van B. en W., genomen ter gelegenheid van het aanstaand vertrek van wethouder Bakker, of bij het zilveren stadhuis, de fraaie wisselprijs van het naar dit kunstvoorwerp genoemd tour- nooi, die hier meer bij wijze van curiositeit staat opgesteld Op de bodem: „Ghi weeze en all, die hier uit drinekt, Danck Godt vor ’t synn, en my gedenekt.” Alle minsken ha fakansje, Inkelen trêdzje troch yn 't span, ’t Wraldske nijs is har oermAns, dy Inkele neamt him kranteman. Lykwols ’t soe forstannich wêze, Jow ek hja de striid mar oer, Har geskriuw wurdt dochs net lézen, Nimmen wol üntspanningssür. Alle minsken ha fakansje, Folie, dy’t har rêst forbrui’, Se jeije lyk de „Tour de France", dy t Fjochtet om de giele trui. Alles yn in sucht meinimme, Nearne lang op ’t selde plak, Minsken, der komt wer in simmer, Haldt dochs noflik jim gemak. Alle minsken ha fakansje, Thus to bliuwen stiet dan net, Bosk en dun üs lytse landsj* Haldt gjin plakje ünbiset. Mannich frjemdling, goed yn wolstAn, Komt mei gragens hjir ris oer, ’t Libben is yn FryslAn-HollAn, Neffens har alhiel net djür. Hetzelfde merk (een lelie) wordt ook aangetroffen op twee bekertjes uit het voormalige Algemeen Stadsarmenhuis thans Hendrik Nanneshof) een pracht kans om uit te vinden aan welke mees ter een som geld was betaald voor de levering van het zilver. Men heeft in de archieven helaas niets dienaangaande kunnen ontdekken. De lelie op de brandewijnkom uit de Bolswarder oudheidkamer, voor een paar jaar door de gemeenteraad daar toe aangekocht, is van iets ander mo del. Vermoed wordt wel, dat het hier in beide gevallen Bolswarder verwanten betreft van de beroemde Leeuwarder zilversmidsfamilie Van der Lely. gedreven zilver), en er in de 18e eeuw vraag kwam naar theebussen, theeke teltjes, koffiekannen, roomkommen en tasbeugels, wat de vrouwen en tabaks dozen en ereprijzen voor paardefestijnen enz., wat de mannen betrof. Van al dit schoons, dat door de meer dan 80 Bolswarder grootmeesters werd gewrocht, is al is het dan ook veelal buiten Bolsward gelukkig vrij veel bewaard gebleven, waarvan er even kostbare als zeldzame exemplaren van op de tentoonstelling zijn te zien. Het Bolswarder zilver staat n.l. op een hoog peil en sommige meesters hebben graveerwerk geschapen, dat men gerust tot het fraaiste in Nederland kan wor den gerekend, vooral het werk van Claes Baardt is vrijwel onovertroffen. Hierover echter later meer. AN het middeleeuwse Bolswarder zilver is, voorzover bekend, niets meer overgebleven. Merkwaardig is, dat het oudste te Bolsward vervaardig de stuk graveerkunst geen zilver, maar een gouden werkstuk betreft, n.l. een ruitvormige draagpenning, waarop i stinsbewoners moesten voorzien worden van schalen, lampetten en kandelaars om hun interieurs te sieren. Huwelijksgebruiken en gezinstradities vroegen eveneens zilveren voorwerpen. Vroegen de armen elkaar ten huwelijk mét enige dukatons in de knotte (doek) de meer gegoeden pleegden deze traditie voort te zetten met rijk gegraveerde knottedoosjes (meer prozaisch in de ca talogus aangeduid als huwelijkskoffer- tjes), terwijl er op de kraamvisite de brandewijnskom rondging (ook al van Marine Harry Gabeler (22) uit Am sterdam, verdronk, waarschijnlijk bij ’n poging om zijn vrouw te redden. Gevaarlek vuurwerk. Tijdens een volks feest te Goor, dat besloten werd met een vuurwerk, ontplofte een vuurpijl tussen het dichtopeenstaande publiek, waardoor zes mensen brandwonden aan armen en benen opliepen. Pater verdronk. Bij het zwemmen in de Maas bij Waalwijk verdronk Zondag middag pater C. A. van Schayck OFM uit Weert. Het slachtoffer was 39 jaar oud en aalmoezenier bij de L. S. K. te Nijmegen. In onderscheidene varkenshokken in de Zuid-Westhoek heerst de gevreesde vlekziekte. Verkocht zal worden o.a. de nieuw ge bouwde vellenbloterij, met pakhuis en droogzolders (faillissement M. Okke- ma). Opa Schram ziek. Opa Schram, de krasse tippelaar, die aan zeer vele af standsmarsen heeft deelgenomen, ligt in Lyon in een ziekenhuis. Hij is daar ter observatie opgenomen. Door stroom gedood. De 36-jarige me vrouw Z. uit de Landbouwstraat te Nij megen, moeder van twee kinderen, is in de douchecel door electrische stroom dodelijk getroffen. Man poogt vrouw te vergiftigen. De re cherche heeft de Zaandammer K. gear resteerd op vermoeden van poging tot moord op zijn vrouw. Reeds eerder had K. gepoogd zijn echtgenote te wurgen tijdens een worsteling, doch deze po ging mislukte. Later toen mevr. K. enigszins ziek te bed lag, bood hij haar een beschuit aan, die er vreemd uitzag. De vrouw weigerde het aangebodene en ting by it aerd fan de lju seis. Dat giet troch harren hinne, it oare giet by harren Ians. Doe’t mear as in healjier lyn, de koppen bymekoar stutsen waerden oer dit feest, wie it algemien idé: It moat in weardich feest wurde, gjin healwize en holle biwe- ging, mar streksum, weardich en hald. Ik mien, dat Boalsert sjen litten hat, dat it sa’n weardich feest fiere kin en dat it dit alles wit to halden yn in goede blide ètyl en mei sa’n golle han, dy hat rjocht to wieldri- sfear- de hiene in forsoarging, dy’t de boeren tige gen. En igby-wedstrijd komme yn Boalsert grif oanstie. Fannijs kaem men 1 1 druk fan Fryslans greiden wurd fan sein j hawwe hiel inkelde ütsünderingen west. op sommige tiden in 'oik hat him bütenge- en gjin wanklank forsteur- >e stimming. En dat tsien fat is in felisitaesje wurdich. Vrouw door tram overreden. De 62-ja- rige mevrouw B. BrouwerMoes is Za terdagmiddag op de Schieweg hoek Abr. Kuperlaan te Rotterdam onder een mo torwagen van lijn 5 gekomen en op slag gedood. Zij kreeg een der wielen over zich heen. De trambestuurder treft geen schuld. liet later de beschuit door familieleden weghalen, die de beschuit opzonden naar een laboratorium voor onderzoek. Daar kwam vast te staan, dat het voedsel bewerkt was met Parijs' Groen, een zwaar vergif. „Dit hebt ge hier niet uit weeld en overfloet, Maar van ’t olt stof der Stichters eigen goet.” zenen yn ekstase brocht, wol de feest- mütse opsette mei it hearlike gefoel, dat it enoarme wurk en de swiere forantwur- ding mei dit greate sukses bikroand wie. Hoefolle moannen fan soarchlik en nuod- lik arbeidzjen koe nou mei in rom hert biëinige wurde. As in examinandus, dy’t in swier eksamen mei goede ütslach bi kroand sjocht, sa gyngen hja ienriedich en bliid efter it muzyk oan om jit ien kear de feestlik forljochte stêd yn it roun to gean. Boalsert hat in prachtich feest hawn, in grandioze bruiloft fan en foar eigen min sken, mei styl en weardichheit, mei freug- de en tankberens. Tsien dagen lang wiene wy allinnich mar Boalserters en neat oars De eare fan de stêd, de goede gong by alle festiviteiten, dat wie de iennichste tins, dy’t üs allegearre boppe alles gyng. Fan lytste bern oan de alleraldste ynwen- ner ta, hawwe hja meidien. En nimmen waerd krinkt of skoudere, foar elk wie der in taek en in plak. As men in suvere weardearring fan dit alles jaen wol, mei men net op it foarste plak freegje oft hjir finansiële baten fan Komd binne. Hwa’t sa feestfiert, yn sa’n trad weer In de voetstappen van zijn vader, al bereikte hij niet dezelfde hoogte. Een van de latere grootmeesters is Eg- bertus Teeklenburg, die in 1721 meester werd, die vooral in de toenmaals heer sende Lodewgk XlVstijl werkte. Het loont zeer de moeite aan de hand van de catalogus een rustige wande ling langs de vitrines te maken. Let nu hierbij vooral ook op de drinkhorens en de Bolswarder zegelstempels en het prachtige avondmaalszilver en collecte schalen bijv, van Oosterlittens, Wijnal- dum, Arum, Ried en Bolsward. Ook van de knottekistjes en brandewijn- kommen zijn zoveel exemplaren aanwe zig, dat ze prachtig vergelijkingsmate riaal geven. Verder noemen we nog de (wapen- en geboorte) lepels, plaquettes, tabaksdo zen, wierookvaten, altaarkandelaars, roomkommen en tasbeugels. Interes sant is ook het borstkuras met gedre ven voorstelling van een veldslag, waar omheen bazuinende engelen. Hoewel dit stuk geen merk bevat, wordt het wel toegeschreven aan Claes Baardt (met invloed van Joh. v. d. Lely). Het frap pante is, dat precies dezelfde veldslag staat afgebeeld op het fraaie inktstel, dat reeds sedert jaren de werktafel in de burgemeesterskamer siert. De relatie tussen deze stukken is nog niet geheel opgehelderd. Indien dit inktstel óók van Claes Baardt zou zijn, zou het voor Bolsward aanzienlijk in waarde stijgen. it boere- en bütenfolk sawol yn de agraryske by optochten en ütfierin- i sa koe it net oars, oft it Gemeen- tebistjür en it Direktorium mei de tsien- tallen Kommisjes, moasten op de slu- oplossing van: Europese veiligheid en Duitse heid; Ontwapening; Betere betrekkingen tussen Oost West. Het Westen heeft daarbij een belang rijke concessie aan de Russen gedaan, die zelf slechts enkele kleine concessies deden en ook niet antwoordden op presi dent Eisenhower’s ,,kom bij ons kijken’’ ontwapeningsvoorstel. De Westelijke Drie stemden n.l. toe, dat Duitse eenheid en Europese veiligheid voortaan als twee nauw aan elkaar ver bonden vraagstukken worden behandeld zoals pre mier Eden het in zijn slotrede uitdruk- iy har eigen dream yn har bern jitte- to bilibjen. Hwat wie dit in 1 - TpEN der grootsten onder de groten is zoals we reeds schreven wel de Bolswarder zilversmid Claes Baardt geweest. Geboren in 1628/29 werd hij in 1640 leerling bij zijn vader en in 1654 mees ter. Hg is beroemd geworden door zijn prachtig gedreven bloemen, vruchten en insecten, waarmee hij op overvloedige wijze de randen van zgn schotels ver sierde. Prachtig is in dit verband de avondmaalsschotel uit Itens, thans in bruikleen afgestaan door het Fries Mu seum, te Bolsward te zien. Het betrof hier wel een echte zilver- smid-familie, want ook zijn zoon Harcke freegjen, dat men de wearde fan dit feest sjocht yn de idiële wearden. En dat stiet as in peal boppe wetter. De goede namme en de eare fan de stêd Boalsert as in mien- skip, hwer’t it seldsum goed to libjen is, hwer’t de lju mekoar forsteane en fuort- helpe, hwer’t rang en stan weifalle, hwer’t de eigen kultuer op allerhanne gebiet in skoandere kans kriget, hwer’t de omkriten thüs binne en meigenietsje, dy eare en goe de namme is troch de feestdagen fan it histoaryske jier 1955 op in grandioze wize tsjinne. En dit simpele mar earlike tsjügenis mei foar üs Gemeentebistjür, foar Ds Kreb en syn mannen en foar alle wurkbijen fan dizze tien feestdagen, in greate foldwaning wêze foar alles, hwat hja mei hert en r’ 1,1 Boalsert dien hawwe. «enigszins primitief op de voorzijde de Schans van Sotterum (bij Schet- tens?) is afgebeeld. Het merkwaardige opschrift luidt: „De Schans Sotterum geworpen den 23 Decembris 1580” en op de keerzijde „Den fendrich Hid. Sibrants ter eren deze bi Vonseradeel laten figureren, anno 1581”. Ook een in goud gegoten penning van 1584 zal aan deze Hidde herinneren. Hij wordt hier Hidde Sybrens Hopman genoemd en het opschrift luidt: Godt oprecht maeckt van een meister een knecht. Deze penningen vormen de eerste num mers van deze catalogus. Tot de oud ste voorbeelden van graveerkunst beho ren ook de zilveren beslagen van de drinkhorens uit de eerste helft van de 17de eeuw. Merkwaardig is, dat men verschillend zilverwerk wel kan dateren en vast stellen, dat het in Bolsward is vervaar digd, soms kan men zelfs met zeker heid aantonen, dat verschillende werk stukken bovendien van dezelfde mees ter zijn, zonder dat men nochtans weet hoe deze meester heet. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat op het zilver werk verschillende merken staan, die resp. het jaar van vervaardiging, de plaatsaanduiding en het meestersteken weergeven. Met veel speurzin en combinatievermo gen gelukt het soms de naam van de meester te ontdekken. Dit is natuurlijk vrij gemakkelijk als men maar eenmaal weet welk teken een bepaalde meester voert. Belangwekkend is in dit verband een koperen plaatje met namen van Bolswarder zilversmeden uit het begin van de 17e eeuw, waar achter de namen van Intie Fitters, Sitse Tjaerdts, Meije Poppes, Gerrit Hendricks, Fitter Inties, Epke Hoites, Taeke Lolles, Heerke Heerkes en Botte Sendts de meesters- tekens vermeld staan. In andere gevallen moet men volstaan met bijv, „de meester van de lelie”, zoals bij de grote kan met 3 bekertjes uit het Weeshuis te Bolsward. Is de kan met oor en flapdeksel, waarop een zee meermin reeds interessant, de drie be kertjes zijn dit niet minder. Ze zijn van aflopend formaat, versierd met hetzelf de graveerwerk, voorstellende een wees jongen en weesmeisje met een hand op een offerblok. Onder de afbeelding op de kan staat: ket ütwrydske dingen it De dei tofoaren hie de fékarring al in if“ folk lüke moasten. Né, om earlik to wê- weardich bigjin west, hwer’t tige rom fan i zen hawwe krekt dy programmapunten I ütgien is. It terrein wie hjir folie moaijer wie ek tige by tige. it minst foldien, hwerby it sensasjonele 1 en geskikter as de koumerk en de bisten festiviteien as by foarop stie. De ballonopstiging en mg' net wer, al wolle wy der op himsels gjin EARE EN GOEDE NAMME It is in skoan ding dat it mei dy feesterij I dien is, sei immen tsjin my. Dat is wier, sei ik, mar it is prachtich, dat it halden isge lichums, de Hackney’s Jawisse, it is in goed ding, dat wy alle- ^a f! d gearre wer oan i; t. T: r__ normale hüshalding bigjinne to tinken, dizze dei kin mar ien wurd tan sein I dat stim ik graech ta, mar ik bin der ek wurde: treflikOp ’e klok óf skeaten de I wis fan, dat de feesten fan ’55 in stik fan reauwen en hynders yn it libben bliuwe sille. Fan jong en aid, in sirkus fordwounen hja earm en ryk, boarger en bütenman. - Dit hat in prachtich feest west sa as al- allinnich mar in goede mienskip fiere kin. Ook een jubileum. Voor de Almelose rechtbank verscheen een koopman, die voor de 25ste keer terecht stond, 24 keer werd veroordeeld en van de 47 jaar dat hij leeft, er ruim 22 van in de ge vangenis doorbracht. Ze raakten ze niet kwgt. Drie Amster damse zware jongens, die kleinbeeldca- mera's met een totale waarde van 2000 gulden te Utrecht te koop aanboden, slaagden hierin niet, trokken echter de aandacht van de recherche en werden, toen zij de terugtocht naar de hoofdstad wilden aanvaarden, gearresteerd. De vacantiespreiding. Het centraal werkcomité Vacantie heeft gemeente en schoolbesturen medegedeeld, dat het met ingang van 1956 zijn streven naar enige spreiding in de vacanties óp la gere scholen moet stop zetten, daar te weinig gemeente- en schoolbesturen zijn adviezen opvolgden, waardoor in plaats van een nuttig effect verwarring ontstond. Meer kolen. De steenkoolproductie van de vier staatsmijnen bedroeg de eerste helft van dit jaar 3.691.066 ton, d.i. ongeveer 13000 ton meer dan in 1954. Vrouw uit zee gered; haar man ver dronken. Een reclame-helicopter heeft er Zondag voor de kust bg Zandvoort opnieuw belangrijk toe bijgedragen, dat een drenkeling kon worden gered. Over deze redding is evenwel een schaduw gevallen, want de echtgenoot van de geredde vrouw, de matroos van de Kon. Friese boerdergbranden. Een enorme brand, zoals slechts zelden voorkomt, heeft Vrgdagavond tussen half negen en half elf de kapitale boerderij van het Klaerkampster weeshuis uit Franeker, in pacht bij de heer Gabe Lycklama Ngeholt te Lutjelollum, volkomen in de as gelegd. Zowel boerderij als woonhuis gingen geheel in vlammen op. Ook te Duurswoude ontstond wegens hooibroei boerdergbrand. Nog een boerderjj-brand. Zondagmiddag is de boerderij van de landbouwer H. Altena aan de Kooidijk te Markelo bij na geheel in de as gelegd. Drie varkens en zestig kippen kwamen in de vlam men om. TTET is ons niet opgevallen, dat in de overigens keurig verzorgde his torische optocht, die tijdens de feesten tot tweemaal toe door Bolswards stra ten trok, ook het zilversmidsgilde ver tegenwoordigd was. Ze hadden er wel een plaatsje in verdiend, want het zijn juist de zilversmeden geweest, die in de 17e en 18e eeuw hun stempel zetten op de cultuurhistorische betekenis van Bolsward, zoals dit even eerder de be roemde graveurs waren en nog eerder de (anonieme) snijders van de koorban ken en bouwers van kerken en kapellen. De 17e eeuw was in meer dan één op zicht merkwaardig, het was de consoli dering van een nieuwe tijd, die zich aan het eind der vorige eeuw ook in onze contreijen baan had gebroken. Dit geldt ook voor de zilversmeden. Hun grote patroon, de Katholieke Kerk, was aan kant geschoven, om met Dr Wassen bergh- te spreken, de nieuwe Hervorm de Kerk nam de taak van opdrachtgever over en bestelde avondmaalsbekers, schotels en collecteschalen. De rijke Het opschrift op de grootste beker luidt: „Die gaf haar lant, huis, hof en dit de wezen Moet syn gedanekt en eeuwichlijk ge prezen.” wol, hwat de minsken om Boalsert hinne binammen sykje, dan wie de Woansdei en Tongers^ei wol in düdlike demonstraesje. Hjir waerd troch hünderten er. jitteris hünderten graech in fikse entrépriis bi- telle en nei ófrin gie der mar ien rop oer, dat it seldsum moai west wie. Boer en stêdman hawwe yn mannich ding net de- selde smaek en men moat der altiten foar t men gjin dingen nei foaren bringt, dy’t net yn it aerd lizze. Dat kin wol in kear in sukses lykje, mar it binne miggen fan ien dei, hoefolle kunstmietti- ge fanfare derby bliesd wurdt. De echte feestnümers, hwer’t de lju bliid en op- De Grote Vier zijn als vrienden uiteen gegaan, de sfeer van ontspanning is gebleven, maar zg hebben gefaald het antwoord te vinden op de kernvraag: Waar beginnen we de wereldproblemen op te lossen? De vier regeringschefs hebben de op lossing van dit vraagstuk overgelaten aan hun ministers van Buitenlandse Za ken, die in October in Genève weer b._- een moeten komen. Behalve dit moeten de ministers alle plannen, die op deze conferentie voren zijn gebracht, bestuderen, daaruit een compromis te vinden de 1. treflike wize klearmakke, dat hat sjen lit ten hwer’t it folk it meast mei op hat. Dêr’t it folk seis it baitsje foar üt dwaen moast, dêr’t eigen krêften en eigen skient- me nei foaren kaem, dêr wie it echt feest. Ik tink hjir oan tenstsjerke mei sang en oargelspul fan Boalserters, dy’t mekoar fiersten to min biharkje yn har skoandere prestaesjes. In f I T!_ JJ__ Ui.J bern en de histoaryske figueren. Hoefol le wurk en hoefolle geduld hat dêrfor ne- dich west, mar ek hoe grypte dit de min sken by it hert. Der moat earne yn ’e stêd in fé wêze, dy’t alles meitsje kin, hwat - --r yn berne-eagen oan dreamen to lézen tein fan nei hüs geane, hawwe oanslu- stiet. Der moatte tsientallen Memmen wêze, dy’t der wiken foar oer hawn haw we om ris to bilibjen. Hwat wie dit in kostlik stik fan de feestdagen foar alleman. Grif is der de léste tsien jier nea sa’n kostlike middei west as de Tongersdei mei it seldsum slagge „konkours hippi- que”. Sierlik waer, in goede baen en nyn- ders, hwer’t elk de pet foar ófnaem. It eigen swarte Fryske hynder, sa glanzgjend en sierlik bihongen, neist de Boppelan- Dat is wier,ners mei har machtige, sterke en J- as lytse artisten Grif sille under de tsientüzenen, dy’t mei fluch en linich, it wie ien stik suvere Ifeeste hawwe, wol inkelden west hawwe, it normale wurk en de natuerlike pracht. En de organisaesje fan i dy’t de wielde net drage koene, mar it Al wie de stêd c i 'e baen en as by bijekoer gelyk, it foi in sirkus fordwounen hja wer as it nijeiwoan halden r~ nümer bigoun. Dit konkours hat by hun- I de de geselligi [derten bütenlju tige yndruk makke en de dagen Tang, dt [stille wurkers oan dit programmanümer Dat wiist op in moreel, dat jin bliid mak- Dit wie gjin opmakke mouwe, hwer’t .hawwe in boppesach levere. ket en oer en wer de achting fortsjinnet frjemde nammen en ütwrydske dingen it De dei tofoaren hie de fékarring al in |fan folksgroepen, lagen en stannen. De meiwurking fan Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1