BOLSWARD ZWART OP WIT IN BOEK EN BLAD KRIS-KRAS door Nederland Fan de Martinytoer Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Straal jager stortte in Ijsselmeer Sneker Zeilkoningin onttroond us hjoed p p to sizzen 1 Kampioenen! Hwat hat jtlbc SlvTOQF 51e Jaargang Dinsdag 2 Augustus 1955 No. 59 PIET las i i DE LOFT SET OP. i t Tj. de J. 9 1 i i Belangrijke populaire aan Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 8 7926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie s 1 i s aldus de aanhef var. het gedicht ,,Oan myn memmestêd” van M. S(ikkema?), waarmee dit boekwerk aanvangt. Dat „altiten nij en dochs ieuwen éld” moet de ongeveer twintig medewerkers aan deze uitgave wel hebben geïnspi reerd om hun licht over Bolsward Door gefor. Werkhoven te Witmarsum is aangekocht een terrein tot bouwing ener luchtgasfabriek. „Stêd fan it golle feest, de stille sier, Fan kunst en wiisheit en fan bliid fortier” „Kleine” Siebren Piso, de 34-jarige zoon van de Bolswarder vrachtrijder, bij N(j- land door de tram doodgereden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 <K 5157) „God hoedzje dy de kommend’ ieuwen oer En gunne dy in kloek en klear bistjür, Dat al dy’t libje, fan dyn gloarje witte.” „Evipan” vacantleschip. Een gebruinde Gaillard brengt met enkele gasten zijn vacantie door op het jacht „Evipan”, waarmee hg Westerling naar de Molük- ken zou brengen. Op zijn reis over het Ijsselmeer (het schip is nu op het Pa- terswoldse meer) „verloor” het de vier eerste letters van zijn naam en heet nu An”.Volgens Gaillard zou het schip naar Beliië verkocht worden. Turfbrand in Drente. In het Zuid-Oost- Drentse veengebied woedde wederom ’n grote turfbrand. Vijf grote turfbulten op veenplaats 22 te Klazienaveen Noord, nomen, deze Evenwel, men moet ’t maar doen, en ’k Maak voor beide graag ruim baan, ’k Weet, ik kan bij die kampioenen Lang niet in de schaduw staan. Met hetzelfde trappen spietsen, 'k Licht voor zulk één stil de pet, Beide zijn niet bij te fietsen, Hulde aan Gortzak en Bobbet, bij de Wereldbank in Washington, heeft per 1 October ontslag aangevraagd uit zijn functie. De kans is groot, dat de oud-minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, door de Nederlandse re gering zal worden uitgenodigd de plaats van mr. Creno de Jongh in te nemen. Riant tehuis voor fiscus. Bij de minis ter van Financiën is een ontwerp inge diend voor een groot belastingkantoor te Leiden aan de Gevangenlaan in de omgeving van het station. Het gebouw, dat 80 m. lang en ruim 20 meter hoog zal worden, zal uit vijf verdiepingen be staan. Mgn-boring ondergraaft ziekenhuis. Het ziekenhuis te Kerkrade in het hartje van de oude mijnstad gelegen, trilt let terlijk op zijn grondvesten sedert de Dominiale mjjn de bovenste kolenlaag aanboort. Dit heeft voor het ziekenhuis ernstige gevolgen. Muren van kamers en zalen vertonen scheuren, waarin men twee vingers kan leggen en het is bijna onbegonnen werk om de schade te her stellen. Ambten en posten hingje net oan ’e beam, mar wol oan ’r kret Veel Workumers hebben een aardige bijverdienste door het verzamelen van het aangespoelde zeegras, hetwelk ge bruikt wordt als bed vulling. 4de week Juli 1905 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hilbrand Wiersma, vleeshouwer, Groot- zand, slacht Vrijdag een fijn gemest kalf en een puike koe. Nog enige gerookte tongen voorradig. fonds en het is zelfs al voorgekomen, dat ze gericht waren tot de Nederland se Kultuurkamer, een bezettingsinsti- tuut dat al tien jaar lang opgeheven is. Het juiste adres is: Prins Bem- hardfonds, Amsterdam. Vrijdagmiddag werd onze omgeving op geschrikt door het bericht, dat er een straaljager in het Ijsselmeer was ge stort. Het ongeluk waarvan de oorzaak niet bekend is en wel nimmer bekend zal worden gebeurde ter hoogte van Breezanddijk. De piloot Bernhard Harmsen werd ge dood. Zijn lichaam kon nog dezelfde avond worden geborgen. De melding van het ongeval geschiedde via de nieuwe telefooninstallatie, die pas op de Afsluitdijk was aangebracht en waarbij de politieposten werden ge waarschuwd. Direct is van verschillende zgde ge tracht hulp te bieden, maar het is slechts gelukt enkele wrakstukken op te vissen. De piloot, die ongehuwd was, nam deel aan vliegoefeningen van het 223 squa dron van de vliegbasis Leeuwarden. en wetenschappelijke bijdragen blijven de herinnering Bolswards kroonjaar levendig houden ters” van Boukje Fokkema, besluit dit tijdschrift, dat ook nog bijdragen bevat van J. J. Spahr van der Hoek, Dr O. Postma (beide winnaars van de Gysbert Japiksprizen), burgemeester J. G. S. Bruinsma, Johs. Couperus. A. H. v. d. Ven e. a. Deze beide extra nummers, die ook los in de boekhandel ztfn te bestellen, zijn fesp. uitgegeven door Van Gorcum en Co te Assen en Fa L. Brandenburgh en Co te Sneek. Andere publicaties, die dezer dagen ver schenen, en waar we nog nader op te rug hopen te komen, maar die in dit verband ook de aandacht verdienen, zijn de studie van W. H. Keikes onder de titel „Sint Maarten, de kerkburcht van Bolsward” over de Martinikerk (fraai geïllustreerd), uitgegeven door A. J. Osinga N.V. en „De Friesche Musea en Oudheidkamers” onder red. van Dr A. Wassenbergh e. a„ uitgegeven met naast de Nederlandse een Engelse tekst door het Algemeen Publiciteitskantoor te Leeuwarden, waarin ook de Bolswar der oudheidkamer wordt beschreven. Bolsward heeft op velerlei wgze de aan dacht op zich gevestigd. Publicaties als bovenstaande zullen ook over jaren nog hun waarde behouden. We mogen de opsomming wel beëindi gen met de slotregels van het in het begin van dit overzicht geciteerde ge dicht: te laten schijnen. Wie straks een regenachtige vacantie- dag nuttig wil besteden of zich in de komende wintermaanden eens rustig wil verdiepen in Bolswards historie en de vele facetten van zijn bestaan, verzui- me niet zich dit historisch boekwerk thans nu het nog voorradig is aan te schaffen. Niet alleen bevat het een reeks van hoogst interessante bijdragen, maar bij gevoegde literatuuropgaven wijzen, voor wie zich zelfstandig verder wil oriën teren, een prachtgelegenheid wegwijs te worden in de bronnen, die over Bols ward inlichten. Vanzelfsprekend mocht in een boek als dit een nadere bespreking van de di- Eerstdaags moeten de lantaarns weer op de fiets, behalve tussen Eerste Kwar tier en Volle Maan. In welhaast ieder mens leeft de behoefte iets zichtbaars en tast baars over te houden als herinnering aan een belangrijke gebeur tenis. Zo gaat het ook met het Bolswarder feest. Hoe ras gingen de dagen, waarnaar zo lang was uitgekeken, voorbij en hoe leeft bij velen de wens iets van het doorleefde aan de vergetelheid voor goed te ontrukken. Voor de één is dit een verzameling couranten artikels over Bolsward, voor de ander een zorgvuldig bewaard pro grammaboekje, misschien is het zelfs een straatkiekje. In dit verband is het een welkome omstandigheid, dat er naast de vele dagbladartikelen en opstellen in allerlei periodieken, ook enkele min of meer zelfstandige uitgaven van de pers zijn geko men, die enerzijds kunnen dienen de belangstelling op Bolsward te richten en gericht te houden en anderzijds als een waardevolle herinnering aan het jaar 1955 kunnen worden beschouwd. Wij be doelen hier voornamelijk de speciale nummers ter gelegenheid van de 500 jaar stadsrecht, uitgegeven door de Friese periodieken „It Beaken” en „It Heitelan”. Duitse winkeliers ,op de koffie”. Duit sers, die in het Nederlandse grensgebied hun levensmiddelen kopen, mogen maan delijks 250 gram koffie en 50 gram thee tolvrij meenemen. Dit is een doorn in het oog van de Duitse winkeliers in de nabijheid van de Nederlandse grens. Steeds meer klachten komen over de tolvrije koffie- en thee-aankopen op het Bondsministerie van Financiën te Bonn binnen. Zaterdagmiddag werd te Sneek gezeild om het kampioenschap dames en wel om de titel Zeilkoningin 1955. Er werd in 3 klassen gezeild. De eer sten werden tot koningin en hofdames uitgeroepen met dien verstande, dat de zeilster met de grootste voorsprong op nummer 2 dit jaar als koningin zal fun geren. Eersten werden resp. in de Pampusklas se, de 16 M.2 klasse en Valkenklasse de zeilkoningin van verleden jaar, mej. Ida Weisenbach, mej. Beitje van Wieren van Nijhuizum en mej. Ellen Boonstra van Amsterdam. Beitje had de grootste voorsprong, zo dat de nieuwe nationale zeilkoningin thans resideert in het kleine Nijhuizum. Kraaien laten verhongeren. De politie rechter te Dordrecht veroordeelde Don derdag de 30-jarige metselaar J. H. S. uit Everdingen wegens dierenmishan deling tot f100 boete plus een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. De metselaar moest onlangs in Schoonnrewoerd een schoosteen dusdanig „vogelvrij” maken, dat geen kraai geen kans meer zou zien er in te nestelen. De bewoners hadden n.l. veel last van deze dieren. S. had de schoorsteen toen domweg afgesloten door er een zware tegel op te leggen, hoewel hij moet hebben geweten, dat er op dat ogenblik twee kraaien in huis den. „Altiten ng en dochs al ieuwen éld Leist as in pearl yn ’t ierdske slyk to blinken. Dou seachst de slachten opstean *en forsinken, Wiis glimkjend om de wiksling fan biwéld.” Tijdens de kermis zal te Bolsward een bloemencorso worden gehouden voor fietsen en sportkarren. Het is al weer geruime tgd geleden, dat er door de heer W. H. Keikes, die toen nog gedoken zat in de stadsarchieven van Bolsward en bij schrijver dezes het plan begon te rijpen de uitgave van een boekwerk over Bolsward voor te berei den, waarin belangrijke bijdragen op historisch, folkloristisch en taalkundig gebied over Bolsward zouden worden opgenomen van de hand van min of meer prominente figuren uit de kring van de Friese publicisten en weten schapsmensen. Verder dan het opstellen van een con cept inhoudsopgave, een lijst van onder werpen met een daarop corresponderen de lijst van vooraanstaande Friese schrijvers en geleerden, die wij tot het leveren van een bijdrage zouden uitno digen, is het toen niet gekomen, alras bleek namelijk, dat een dergelijke uit gave zonder een belangrijk subsidie wel haast niet te verwezenlijken zou zijn. En nu ligt dan toch, tot stand gekomen met financiële steun van overheidsin stanties, als een blijde verrassing een dergelijk boekwerk voor ons, n.l. het speciale driedubbele Beakennummer „Boalsert, hert fan Westergoa”, ver zorgd onder auspiciën van de Fryske Akademy met als eindredacteur Ds J. J. Kalma. heit krekt op it boerehiem in wurd sün- der sin. Wy Yreegje tige omtinken foar de situaesje op de buorkerijen, sa’t dy yn de kommende jierren him üntjaen sil. Lit net de boer en syn frou mei de jonge bem de lju wurde, dy’t fan de progressive tiid in bittere neismaek krjje sille. Ik warskögje mei klam, it giet net goed sa. It folk fuort nei fak of yndustry en de kij en it lan foar de boer en syn hüs- hélding. Doe’t Minister Mansholt üt namme fan de regering forline jier de molkpriis fêststelde, hawwe wy fuort sein, dat dit nearne nei roaide. Dy priis fan 21 sinten wie alhiel yn tsjinspraek mei de forwachtingen dy’t men doe al hie. En nou is it Maeije west en it L.E.I. hat de kostpriis neigien fan de bidriu- wen. Se lizze hjir foar my, mar ik haw gjin frij om se yn har hiele hear en fear troch to jaen. Mar dit wol ik wol sizze. In gewoane Fryske buorkerij fan 25 kij hat likernoch f 6000.minder winst makke as yn 1953/54. De kostpriis hjirre leit wol seis sinten heger as it jier derfoar. En hwat dit bitsjut nei de 21 sinten garénsjepriis fan dit jier, blykt wol it beste dêrüt, dat yn de feanhoe- ke fan Fryslén de boer seis op in kost priis komt fan 25.3 sint. Forline jier wie dit 19.48 sint en koe der dus justjes fan winst praten wurde. Nou giet eltse mingel molke mei fjouwer sinten forlies de homeije üt. Is it wünder, dat de ün- rêst yn boereformiddens him düdlik fiele lit? As yn de béste hoeke fan Fryslén, yn hiel Nederlén bikend as de streek, hwer’t de molke op in bésten en goedkeapsten woun wurdt, de kostpriis 23 sinten is, hoe sil it dan stean yn de oare dielen fan Nederlan. Neist in dü- bele wurkdei ek jit in fierst to lege bileanning Dat is gjin wisansje langer, dy’t yn Nederlén bistean mei. Der sil in hiel oar lüd üt Den Haech komme moatte, wol de sosiale rjuchtfeardich- heit net folslein bankroet slaen op it plattelén. En dat kin gjin regear op har gewisse Iade. Bruid aangereden. Een bruid, die juist op het stadhuis te Rotterdam in de echt was verbonden, brak een been, toen de bruidsauto in Vlaardingen op de Pa rallelweg werd aangereden door een stadsbus. Ook andere inzittenden liepen verwodingen op. De bruidegom bleef ongedeerd. De bruid werd in het zieken huis opgenomen. Kon. bezoek Amsterdam. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, het volgend jaar in de tweede helft van April enige dagen te Amsterdam in het koninklijk paleis te verblijven. Aanvan kelijk was het de bedoeling van de Ko ningin en de Prins, om, evenals in Sep tember 1953 reeds dit jaar een kort be zoek aan Amsterdam te brengen, maar de voorbereidingen voor de reis naar de West maken dit helaas onmogelijk. Er is geen „Sint” Bernhardfonds. De oplossing van de rebus, die prinses Bea trix tekende voor het Prins Bernhard fonds is voor sommige inzenders blijk baar niet zo moeilijk als de juiste adres sering ervan. Zo ontvangt prinses Bea trix soms de oplossingen, soms worden zij geadresseerd aan het Sint Bernhard- Journalist wordt burgemeester. De heer M. K. Pool, parlementair redacteur van de Nieuwe Haagse Courant, is met in gang van 16 Augustus benoemd tot bur gemeester van Stedum. De heer Pool, die in 1945 in de journalistiek kwam als chef van het Friesch Dagblad te Leeu warden, was daarvoor enkele jaren werkzaam op de gemeentesecretarieën van Opsterland en te De Bilt. eigendom van de firma H. Dik en Co. te Emmererfscheidenveen. stonden Don. derdag in lichterlaaie. Tienduizenden turven gingen verloren. is it sa’n spul, ek de fabryksarbeider wurdt mei gratis forfier, wurkklaeijing ektra’tsjes en premy's paeid. len fan de fhbriken, hwer’t in bulte famkes brükt wurde, hat harren tasoin, dat as hja in jier bleauwen, krigen hja fan de fabryk in bromfyts. En sa binne der folie mear foarbylden to neamen. Hwer’t dat op ütdraeije sil, is sinne- klear. As de bihearsking fan it leanpeil regearingspolityk bliuwt, dan komt der in fikse forheging oer de hiele liny. As men se loslitte soe, komt dy ek. Boppe- dat sil de élderdomsforsjenning it kom mende jier sünder mis Wet wurde en ek om dy reden komt der in stik by it lean om dêrfan de premy to biteljen. Dit alles soe men graech as in teken fan wolfeart sjen wolle en de minsken fan herte gunne. Hwat is der winlik moaijer as dat de arbeidzjende minske fiks fortsjinje kin. Mar der is ien grea- te „mar” by. Dizze leanen kinne wol fortsjinne wurde yn de yndustry, by de faklju en yn hannel ön forkear, mar net yn de lanbou. Perfoarst net. Nou al binne de leanen sa, dat de need- saeklike kostpriis op tüzenen lanbou- bidriuwen to heech leit. En as men dan ek rounom sjocht, dat de boeren mecha- nyske middels oantügje om it wurk dwaen to litten, as men de leanbidriu- wen groeijen sjocht as spinreagen by it hjerst, dan is dit allinnich to tankjen oan it feit, dat de boer it ekonomyske waer as in swiere boai oankommen sjocht. Hy wit, dat yn koarte jierren de boer net jaen kin, hwat de oaren oan de arbeider biede kinne en hy moat, hy MOAT sjen, dat dochs it wurk klear komt. De mechanisaesje is hjir net in kwesje fan modernere methoaden mar in kwesje fan selsfordigening. It kin gjin oare kant mear üt. Leau mar net, dat dit foar de boeren meibringe sil, dat hja it nou hwat makliker krije sille. It is oarsom. In üre masinemelken is hiel hwat banniger wurk as twa üren gewoan melken, mar hy kin net mear oars. En mei it jaen fan frije Sneinen en meidertiid grif ek frije Sneonen, komt it folie mear as eartiids op de boer seis oan. As wy meielkoar net on- mch mei de lju fan de wenmngbouwerijpasse, wurdt de sosiale rjuchtfeardich- Kroonprinses bezocht openluchtspel. Prinses Beatrix, die op het ogenblik op kasteel Warmelo logeert bij haar groot moeder Prinses Armgard, heeft Woens dagavond te Diepenheim het openlucht spel bezocht, dat daar wordt opgevoerd ter gelegenheid van het 850-jarig be staan van deze plaats. recte aanleiding tot het Bolswarder feest, de stadsrechten van 1455 niet ont breken. Drs F. A. H. van den Hombergh laat in een lezenswaardig opstel over Pater Brugman in Bolsward zien, welke in vloed deze volksprediker-observant wel móet hebben gehad op de samenstelling van de tekst van het stadsrecht, dat volgens de in de afgelopen weken zo veel geciteerde aanhef „by raede ende concente” van deze rondtrekkende gees telijke werd opgesteld. Mr. K. de Vries bespreekt het stadsboek van 1455 als document van burgerlijke saamhorigheid, terwijl A. Hallema een beschouwing geeft over „Stock” en „Vangenisse” in het bedoelde stads recht. Belangrijk en wat de conclusie betreft verrassend, is wat Dr M. P. van Buytenen, de rrjksarchivaris van Fries land schrijft over hot Dekenaat Bols ward. Na jaren zal men nog met belangstel ling kennis nemen van wat Ir J. J. M. Vegter b.v. schrijft over de stadhuis restauratie van 1955. Ware ons ook van voorgaande restaura ties dergelijke beschrijvingen bewaard gebleven, dan zou men bij de laatste minder hebben behoeven te gissen. Het belangrijke artikel van Dr Wassen bergh over de Bolswarder zilversmids- kunst, dat is overgenomen in de catalo gus van de historische tentoonstelling, bespraken we reeds in ons vorig hoofd artikel. Verder geeft het bedoelde Bea- ken-nummer (dat ons, vreemd genoeg, niet ter bespreking werd toegezonden) o.a. nog bijdragen over het ontstaan van de naam Bolsward, het „rijcke” gasthuis, Bolswarder folklore, Bolsward en de zee, de handschriften van Gys bert Jacobs, Bolswarder boekdrukkers, „Tour de France” is weer gereden, Grootste helft werd uitgeteld, Enkelen beurden, blij tevreden, Hun „sportive” rennersgeld. Heus, we gunnen ze de prijzen, Hoop dat nooit hun roem verbleekt, Maar men moet ons nog bewijzen Wat voor nut in zoiets steekt. Mag het volksverbroedring heten? Ja, dit wordt er soms gezegd. Nu, dan zal de tijd het weten, Wij geloven 'X nog niet echt. Het parlement heeft weer gesproken, In ons kalme Nederland. Ook daar werd een record gebroken, Zij het dan in spreekverband. Een twaalftal leden bleef pal zwggen, Maar één kranige vazal Was bepaald niet stil te krijgen, Hij stond alle dagen pal. Kan men ’t langsbelang zo dienen? Tijd, dat men een krans hem vlecht, Maar, het staat nog te bezien en Wij geloven 't nog niet echt. forbroeid is, liket it yn de skuorre ek lang net min. Der is fiks hea komd oer it algemien. It is wier, dat de boeren, dy’t alles op it plak sitte litte kinne, net botte mach- tich binne, mar dat laei mear oan de kélde Juny-moanne en it earstwoune hea, by Noardewyn opgroeid, hat man- nichien forrifele. Mar kleije oer it ge- waechs, dat sil fan it jier de boer grif net dwaen. Ik hie de léste wike gelegenheit om it lén ris troch to gean en bin sawol yn it eigen gea as yn it Easten en mid den fan it lén op ündersyk üt west. En dan moat ik my raer forsinne, mar rounom is ünder it boerefolk de ünrêst groeijende, liket my ta. Salang men jit ta kop en earen yn it wurk sit en de earste soarch ütgiet nei it winnen fan de frucht, fornimt de bütenwréld hjir net folie fan, mar as dy bannige tiid strakaensens wer oer is, sil men dat wol hearre. De greate oarsaek derfan leit yn twa dingen, dy’t net bést yn boere-eagen to rimen binne. It earste is de arbeidskwesje, it twad- de de regearingspolityk mei de molk priis. Oan alle dingen is to sjen, dat de arbeidsbihoefte yn Nederlén great is. Gjin inkeld wurk, dat op normale kondysjes oannomd is, komt op tiid klear, de measten duorje moannen en moannen to lang. It is in publyk ge heim, dat de oarsaek derfan leit yn de leanpolityk. As men jin hélde wol oan de foarskriften fan de oerheit, hwat bi- treft de kollektive leankontrakten, dan kriget men praktysk gjin minske mear. It kwea fan de swarte leanen is ütdijd ta in algemiene mistastén, hwer’t kop noch sturt oan to finen is. Wylst men op papier docht as of de leanen op ien hichte bliuwe, is de praktyk sadanich, dat men yn it Westen rüchwei sein, op twa goune yn de üre rekkenje moat, om flinke arbeiders to krijen en to hél den. It is in stille wedstriid tusken de bi driuwen, dy’t fan alle® ütfine om de lju yn de stringen to hélden, mar elkoar hyltyd fierder opdriuwe. En net allin- Bolswarder bevolkingsproblemen en over de muziek in Bolsward „troch de ieuwen hinne”. Er zijn zowel bijdragen in het Neder lands als in het Fries. Een ander dubbelnummer van een Fries tijdschrift, dat geheel aan Bolsward is gewijd, is het Juli-Augustus-nummer nummer van „It Heitelén” met als eind redacteur A. A. Jaarsma. Dit tijdschrift geeft uit de aard der zaak meer populair geschreven artikels. Belangrijk bijv, is de bijdrage van onze medewerker „Ftan de Martinytoer”, de heer Tsj. de Jong, over „Boalsert en de boeren”, terwijl Jans Postma-Groen- veld onder de titel „Boalsert foar vijftig jaar” in het Bolswarder dialect prach tig vertelt van het Bolswarder stads leven rond 1900. Verschillende volksty pen als „blinde Keizer en syn froutsje, Paulus Boen, die „meestentijds lopende uit Sneek” kwam en het „klein kwaad aardig mantsje ’t Joadtsje fan Harlin gen en Jetske Einepyk (niet één skold Jetske uut, mar gien één kon har an ders as by dizze naam, ze kwam üt Hichtum met een honnekarre) passeren de revue, te-rwjj ook over kinderspelen, de skutters enz. op een leuke manier wordt verteld. Echt iets voor oud-Bolswarders. Ook bevat het nummer een tweetal vraaggesprekken, één met een verte genwoordigster van „de skriuwersjon- gerein”, mej. Boukje» Fokkema en één met de uitgever A. J. Osinga in ver band met de Friese boekenproductie en zijn pioniersarbeid op dit terrein. Het bekroonde Friese verhaal „De Sus- De July-moanne sil net allinnich yn it ünthéld bliuwe troch de tige slagge Boalserter feesten, mar ek troch it sier- like simmerwaer, dat üs dizze wiken sa rom taparten is. It wie wer echt simmer en nei it kalde wiete jier ’54 wie dit foar minske en dier in echte forkwikking. It klimaet hjirre is net sa bjusterbaer- like bést, dat wy mei greate nocht diz ze prachtige simmerdagen genoaten hawwe en wy hoopje dat mei sa nou en dan in fikse wiete dei, it jit in skoft- ke so trochduorje mei. De fruchten yn de bouhoeke en de polders steane bést, de weet, koam en hjouwer ünthjitte in skoandere rispinge en de rogge stiet op de measte plakken al kreas yn hokken. Ek it flaechs is op de measte plakken pürbêst en sa rjucht as in kjers. En hwat de biten yn de July-moanne net dien hawwe, stekt net sa nau. Ek de greidboer kin syn lannen mei in tankber each oersjen. Der is genöch gtoeid, de kij hawwe it oant nou ta tige goed hawn en as der net tofolle Millioenen bezoekers op E 55? Er wordt in de Maasstad algemeen aange- dat het aantal bezoekers van energie-tentoonstelling dat van „Rotterdam-Ahoy” (1.680.000), de suc cesvolle scheepsvaartexpositie van eni ge jaren geleden, al verre overtreft. Er zijn aan de hand van spoorkaartjesver- koop en het bezoek aan bepaalde on derdelen van de E-55 al heel wat inge wikkelde berekeningen gemaakt, maar alle schattingen komen hierop neer, dat de 2.000.000ste bezoeker de toe gangspoort al gepasseerd moet zijn. Parel terecht. Een kostbare parel, die dezer dagen door een 16-jarig meisje te Den Haag werd gevonden, is weer in het bezit van de eigenares, die deze op 15 Juli uit haar ring had verloren. Omdat zij meende, dat de parel toch niet terecht zou komen, deed zij geen aangifte. Een bekende van haar echter in een krant het bericht van de gevonden parel en stuurde het kranten knipsel naar de vrouw, die met vacan tie in Overveen was. De eerlijke vind ster krijgt een goede beloning. Prof. Lieftinck naar Wereldbank? Mr. D. Crena de Jongh, „executieve direc tor” en Nederlands vertegenwoordiger

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1