ONVERGETELIJKE FREULEPARTIJ DE MERKE TO WYTMARSUM Voetbal de maag. ov MI Emmeloord klopt de favoriet Witmarsum Stiens, dé grote verrassing, wint Ie prijs P. KAuW WRIGLEY heerlijk - verfrissend Voorkom en blus die zuurbrand op Met Rennies. Hwat bringt üs de R.O.N.? INGEZONDEN MEDEDELING 3de 6-2 lauwe spel 28: c. Fol- r. f. maag door over wordt. O.B. komt terug. De minister verwacht een herleving der O.B. op suiker en textiel met ingang van 1 Januari 1957, omdat de regering een consumptiebe- perking noodzakelijk zal achten na een te verwachten loonsverhoging wegens de inwerkingtreding der algemene ver plichte ouderdomsverzekering. Rheuma-comité vergeet verkopers niet. Het Nationaal Rheuma Comité vergeet de verkopers van de verrassingspak ketjes niet. Dezen hebben n.l. vrijwel al gemeen de kleine provisie afgewezen, die voor hen bestemd was. Nu volgt de beloning of in ieder geval de kans er op. Als op 16 dezer de verrassingen door de radio bekend worden gemaakt, volgt ook een verrassing voor de ver kopers. Zij krijgen bonnen en wie het goede nummer heeft, krijgt een woon huis ter waarde van f 15000.of het bedrag in contanten. 58. 60. De beste merken brandewijn en jenever voor de laagste prijzen. Velen profiteren hiervan. U ook Brandsma, Snekerpoort. Kade 2e deur. i laag peil staande lenauwde 4-3 zege Op de 3de lijst kwamen de volgende parturen: Pingjum-Oude Leije, Stiens-Harlingen, Witmarsum-Emmeloord, St. Jac. Par.- Tzum, Franeker-Beetgum, Deinum-Oos- terlittens, Dongjum-Minnertsga. Pingjum versloeg Oude Leije met 5-2 6-2. Het kranige Stiens won van Har- De »m det Af de Vo wo TE Ra fai tel vai E g a e s a v J I c c r t 1 I x I i Vo VC bij OP ge Wi scl t er air va: va: op iw pk de ve ag ne de Wc Ee he de st( Dé de on m< H( ge <ie ge Oc va he an an on fo H, V8 VC m nc 14 d<= Gi nc kt D g< Vf H d( h< O re le w ki ta w hi M d< D d< V' H Vi Bl g E si houdt u in topvorm in uw werk en bij sport Pont met 9 man sloeg om. van een scheepswerf aan het Schoter-I diep te Groningen, waarop, behalve een 1 lading scheepsplaten, zich ook negen man bevonden, kantelde Dinsdagmiddag waardoor lading en mensen te water ge raakten. Acht van de mannen wisten zich te redden, maar de 30-jarige me taalbewerker T. E. kwam niet boven. Zijn stofelijk overschot werd later met een aantal platen opgehaald. E. was daar blijkbaar onder bekneld geraakt. Het slachtoffer laat een vrouw met 4 kinderen achter. Woensdag 17 Augustus: 38.3018.45. Landbouwkwartier. Ir P. van der Mark, directeur R. L. W. S. te Sneek, spreekt over: „De betekenis van het landbouw onderwijs voor de practijk”. Prins naar Bilbao. Prins Bernhard gaat aan het einde van deze week voor enkele dagen naar Bilbao in Spanje. Hij zal als voorzitter van de „Fédération Equestre Internationale”, de wereld kampioenschappen voor jeugdige ruiters en het internationaal concours hippique bijwonen. De uitslag van de volksspelen luidt als volgt: Meisjes 6 en 7 jaar. Rood driehoekje uit zoeken en op het hoofd zetten. 1ste prijs: Lamkje Schaafsma; 2de. Anja v. Toorn; 3de. Ytje Kuperus. Jongens 8 en 9 jaar. Afgebrande lucifer uit doosje nemen en in aardappel steken. 1ste pr\js:: Jappie Adema; 2de. Piet Yp- ma; 3de. Tjeerd de Jong, Meisjes 8 en 9 jaar. Geblinddoekt was knijpers op lijn. 1ste prijs: Anna Marie Steensma; 2de. Anne Grijpma; 3de. Ger da van der Meer. Jongens 8 en 9 jaar. Drie verschillende kleuren blokjes op elkander zetten. 1ste prijs: Joh. Akkerman; 2de. G. Zuidema; 3de. T. Steinfort. Meisjes 10 11 en en Eend weer terecht, maar niet alleen. De vader van de Jeugdherberg „It Bea- ken” P. Piersma te Heeg, miste al enige weken één van zijn eenden. Maar Zaterdag keerde ze terug, niet alleen, maar met niet minder dan 19 kui kens. Record aanvoer garnalen. Aan de ge meentelijke visafslag te. Harlingen werd wat 1955 betreft, een record aanvoer van drogerijgarnalen geboekt. Deze overschreed n.l. de vijftig duizend kilo. De totale aanvoer van garnalen bedroeg bijkans zeventig duizend kilo. Auto tegen boom, man gedood. Dins dagavond is de 34-jarige expediteur F. Broersma uit Heerenveen met zijn vrachtauto bij Bakkeveen tegen een boom gereden en daarbij zo ernstig ge wond, dat hij vrijwel op slag overleed. Zijn dochtertje, dat bij hem in de ca bine zat, kreeg geen noemenswaardig letsel. De vrachtauto werd geheel ver nield. Tussen 7 en 8 uur gaven ook de Wit- marsumer „Snareboetsers”, het gezel schap v. d. Duim, hun vrolijk program ma. De stemming zat er goed in en om 8 uur trad op Rens van Dorth met de zomerparade „Voor U”, opnieuw voor een groot publiek. Dinsdagochtend hield meester v. Toorn een „Berne-foarstelling” en was er een geanimeerde ledenkaatspartij. Op de tweede en laatste feestavond kwam men weer bij Tetman terecht met de revue „De tiid sil 't leare”. „In tige slagge joun fansels mei in oerfolle tinte”. Na een zeer geslaagd slotbal was hier het einde van de „Wytmarsumer mer- ke” van een dorpsgemeenschap, die op waardige wijze vier dagen feest heeft gekend. Voor het jaar 1956 zal het dorp zich yoor de jubileumfeesten kunnen klaar maken, voor de 70-jar-ige kaatsvereni- ging „Pim Muller”, de 60-jarige mu- ziekver. „Frisia” (met drumband?), de 50-jarige Dorpsver. „Elk wat wils”, en de jongste, maar zeer populaire vereni ging, de 35-jarige Perm. Commissie. Voor Maandagavond staat op 't pro gramma een vriendschappelijke wedstri; I tussen CAB 1 en Harlingen 1. 1 HET BOLSWARDER KAMPIOENSCHAP Maandag werd het Bolswardia-tournooi voort gezet met een wedstrijd CAB 1 CAB 2. Doordat het le elftal enigszins verzwakt binnen de lijnen trad en het bo vendien wat te gemakkelijk opnam, in te genstelling met de reserves, die zich tot het uiterste inspanden, heeft de le elftal- zege lange tijd aan een zijden draad ge hangen. Toen het 2e elftal de rust inging met een 2-1 voorsprong en na de thee de wind mee kreeg, waren we, gezien het lauwe spel van de grote broers nogal pes simistisch gestemd. Het eerste kwartier moest de achterhoede van de grote broers weer herhaaldelijk alle zeilen bijzetten om een grotere achterstand te voorkomen, doch toen door een te ver opdringen van de tegenpartij de partijen op gelijke voet werden gebracht, zakte het 2e elftal als een kaartenhuis ineen. Door foutief op stellen zag Haanstra kans met twee goede goals het eerste elftal in veilige haven te brengen. Wel wist de goed spelende Rijpma in de laatste minuten de stand uit een strafschop nog op 4-3 te brengen, maar verder lieten v. d. Zee en Nauta hun toch niet komen, en zo eindigde deze wel spannende, maar op ontmoeting in een bi voor CAB 1. Wacht niet tot Uw tollig maagzuur „opstandig” Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct en. zij zijn nog smakelijk ook. Forfolch. „Hofkesjonge by tüke tinkers". H. K. Schippers praet oer „De Wein" (De Greate Bear). „Fryske Tsjerne” kantate fan Louis van 't Huil op tekst fan Gysbert Japicx. „Folksforhalen” kertsma. In lietsje. „Koart om ’e hoeke”, nijs fan it kulturele mêd. 12 jaar. Bal rollen op horloge kijken. 1ste prijs. Idske Posthuma de Boer; 2de. Akke Zeinstra; 3de. Hilly Alkema. Jongens 10, 11 en 12 jaar. Blok op hoofd. 1ste prfls: Jan v .d. Biezen; 2de. Lieuwe Posthumus; 3de. Taco Nauta. Meisjes 13 14 en 15 jaar. Fopbrillen, bal met stok. 1ste prijs: Dina v. d. Meer; 2de. Griet Rienstra; 3de. Akke Heinsma. Jongens 13, 14 en 15 jaar. Stro zak balk 1ste prijs: Sietse Posthumus; 2de. Hou- ke Anema; 3de. Jacob van der Zee; 4de. D. Bijlstra. Dames en heren 16-25 jaar. Stafette met varkensblaas. 1ste prijs: Anne van Popta en Tine v. Popta; 2de. Fokke Op de 4de lijst kwamen de volgende parturen: 53: Pingjum: O. van Zon, J. de Vries, W, de Witte. 7: Stiens: J. van Dijk, J. Bilstra, G. Römer. 19: Emmeloord: J. Rienks, W. Rienks, W. Schaafsma. Tzum: J. Dijkstra, K. Reinalda, P. de Groot. 32: Franeker: J. Seerden, P. van Zwol, P. Sikkema. 43: Oosterlittens: M. Santema, K. Tim merman, K. Hankel. 52: Minnertsga: J. Landstra, Y. Westra, E. Sybersma. In de partij tussen 53 en 7 blijkt Stiens, dat de gehele dag zwaar partij heeft gehad, over een geweldig uithoudings vermogen te beschikken. Geen ogenblik verslappen ze en ook Pingjum moet on der hun juk door, als Bilstra op 5-4 6-0 een zitbal plaatst. Met spanning wordt de volgende partij tegemoet gezien, n.l. die tussen Em meloord en Tzum, waarvan de winnaars terecht als de grote favorieten voor de gouden horloges worden beschouwd. In deze partij kon men weer genieten van fraai spel, vooral van Emmeloord, dat buitengewoon sterk speelde. Ondanks het feit, dat Tzum slechts 1 spel aan de hang kreeg, kon men toch beslist niet zeggen, dat dit drietal faalde. Emmeloord neemt een voorsprong van 3 eersten. Reinalda op 6-2 de grote kaats niet voorbij; op 0-1 2-6 Dijkstra buiten en op 2-0 6-6 keert Rienks voor de kaats. Tzum krijgt het eerste bordje als Rienks op *6 gelijk de grote kaats niet passeert. Dezelfde speler maakt 4-1 door passeren van de kaats op 6-2. Als Rienks v&rvolgens op 4-6 buiten slaat is de stand 2 om 1 spel voor Emmel oord. Verder laat Emmeloord haar tegenstan ders niet komen. Met sterk spel maken ze de partij uit; op 4-2 6-4 retourneert J. Rienks fraai in het perk en op 5-2 6-6 stuurt W. Rienks een snelle bal naar het perk, die niet wordt verwerkt. De laatste partij van de vierde omloop gaat tussen Franeker en Oosterlittens. Tinus Santema die een zwerende knie en linkerhand heeft, verbijt de gehele dag zijn pijn en demonstreert ook nu weer, ondanks deze handicap, prima spel ,goed gesteund door Klaas Timmer man. Het wordt een strijd met wisselen de kansen. Het eerste eerst is voor Franeker, als Timmerman op 6-6 het perk mist. In korte tijd behaalt Ooster littens dan 3 eersten, waar Franeker slechts 4 punten tegenover kan stellen. Franeker verkleint de achterstand, als Timmermans in het perk faalt op 2-6. Als Seerden op 6 gelijk in het perk faalt, is de stand 2 om 1 spel voor Oos terlittens. Beurtelings nemen beide par tijen een eerst en is de stand 5-3. In snel tempo weet Franeker dan gelijk te maken; op 0-6 Timmermans voor en op 4-5 6-2 retourneert Sikkema fraai tot in het perk. Oosterlittens stelt zich ten slotte in het bezit van een horloge als Santema op 5-5 6-2 een bovenslag plaatst. 32: I 43: i heeft trouwens' de gehele dag prima spel gedemonstreerd. Over de partij als zodanig kunnen we betrekkelijk kort zijn. Tot 3 eersten ge» lijk wordt met wisselend succes (en geluk) gestreden. Dan weet Emmeloord het eerst de vijf eersten te bereiken. Dan komt Stiens, door het bovenge noemd sterke gezicht van Römer, in het voordeel, daar het intussen ook bijna helemaal donker is geworden. Het wordt ten slotte 5 eersten gelijk met 6-4 voor Emmeloord. Stiens is aan de opslag. De door Bilstra opgeslagen bal wordt door de keurmeester achter het perk als buiten verklaard. Emmel oord zou dus hebben gewonnen. De man aan de telegraaf begint zijn spullen al af te halen, maar een andere keurmees ter verklaart dat de bal in is. Deze ver klaring wordt geaccepteerd en is dus de stand 5-5 6-6. Door nog een zitbal te plaatsen, be zorgt Bilstra Stiens de overwinning. Nogmaals, een zeer onbevredigend slot van deze overigens zo prachtige Freule- partij. De uitslag is: 1ste prijs: gouden horloges en wissel- prijs LAB: Stiens: J. van Dijk, J. Bilstra en G. Romer. 2de prijs: eveneens gouden horloges: Emmeloord: J. Rienks, W. Rienks, W. Schaafsma. 3de en 4e pr(js: nikkelen horloges: resp. Oosterlittens: M. Santema, K. Tirtl- merman, K. Hankel. Minnertsga: J. Landstra, Y. Wes tra, E. Sijbesma. 5de, 6de en 7de prijs, luxe voorwerpen, resp. Franeker: J. Seerden, P. van Zwol, P. Sikkema. Tzum: J. Dijkstra, K. Reinalda, P. de Groot. Pingjum: O. van Zon, J. de Vries, W. de Witte. Het was reeds 9 uur toen de laatste slag was gevallen. Dit betekent dus, dat de langst aangebleven parturen 12 uren in actie zijn geweest. Men moet wel respect hebben voor het uithoudingsver mogen van deze jongens. Door de uitslagen van dit seizoen was men over het algemeen van mening, dat buiten Witmarsum en nog enkele parturen onder de jongens weinig werd gepresteerd. Welnu, Wommels heeft het ons anders laten zien. Met het spel in Wommels door de jongens voorgeschoteld, behoe ven we voor de toekomst van onze kaatssport niet bang te zijn. Ook het bestuur van de Kaatsvereni- ging „Wommels” was door het trieste en eigenaardig slot van deze prachtige partij verre van bevredigd. Ze nam ten slotte de zeer sportieve en kostbare be slissing aan beide finalisten gouden hor loges toe te kennen. Een woord van hulde voor deze geste is hier wel op zijn plaats. De LAB-wis- selbeker werd deze keer ingehouden. Toen zat men nog met drie kransen. De kopmannen der beide parturen J. Rienks en J. Bilstra kregen ieder een krans. Aan de jonge dame met de resterende krans werd de keuze gelaten, wie ze hem om zou hangen. Haar keuze viel op de Stienser Ambonees G. Römer. De prachtige manier waarop de kaats- ve-r. „Wommels” dit onbevredigend slot heeft opgelost, werd door het nog in groten getale aanwezige publiek met een ware ovatie begroet. Hoewel de klok reeds 10 uur had ge slagen, gingen alle aanwezigen nog be vredigd naar huis. In het bijzonder de zes jongens, die zich de trotse bezitters kunnen noemen van een gouden klokje, gewonnen op de Freule-partij. Oudste klasse: lste prijs: Jac. Zaagemans, Pieter Hib- ma en Broer de Jong. 2de prijs: Jan Nieuwland, Joh. Tolsma en Willem Lautenbach. prijs: Reinder Yntema, Klaas Ane ma (dir. „Frisia”) en Hille Stel lingwerf. Middelklasse: lste prijs: Elias Zijlstra Douwe Pal- stra en Meester v. Toorn. 2de prijs: Willem Reitsma, Johannes Postma en Simon Lemstra. 3de prijs: Gerrit Zaagemans, Jan Zwier eik Piet Zuidema. Jongste klasse: lste prijs: Huite Zijlstra, Jac. R. de Boer en Ane van der Meer. 2dé prijs: Douwe Rienstra, Doekele R. Yntema en Anne van der Meer. 3de prijs: Taede Zijlstra ,Jelle Yntema en Dominions Huisman. 4de prijs: Pier Reinsma, Meindert de Boer en J. Wijmstra. 80886848068 64. 08408480884 52. Gezien het puntenv&rschil is de overwin ning van Emmeloord stellig verdiend. op 5-5 Schema: 84008686882 68882828028 Woensdagavond kwam Bolswardia 1 te gen CAB 2 uit. De rood-witte reserves waren nu geen schaduw van Maandag avond. De Bolswardianen waren steeds over alle linies superieur, zodat de zeer zwakke rood-witte voorhoede geen schijn van kans kreeg. Het einde kwam met een 6-1 zege voor Bolswardia. K. L. M. vliegt achter „Ijzeren Gordijn”. Een KLM-vliegtuig zou gisteren diep in Oost-Europa doordringen om in Boeda pest 58 athleten op te halen, die in Lon den aan kampioenschappen zullen deel nemen. Voor de vlucht, die ruim vijf uur duurt, is de bemanning van de KLM DC4 „Twente” speciaal geïnstrueerd over vliegroutes en andere vliegvoor- schriften achter het „Ijzeren Gor dijn”. De „merke to Wytmarsum” werd inge zet met een jongenskaatspartij op Za terdag j.l. Op eigen terrein wisten de Witmarsumer jongens R. van der Meer, H. Postma en B. Scheffer te winnen, ’s Avonds in de feesttent gaf het mu ziekcorps „Frisia” een heel goed ge slaagd populair concert. Directeur Ane ma ontving daarvoor van de voorzitter der Perm. Comm., de heer W. Reit sma, een bloemstuk, De voorzitter van „Frisia”, de heer J. Koopmas, sprak zijn wens uit en zou gaarne voor het jubileumjaar een drumband aan het corps zien toegevoegd. Persoonlijk zegde hij een drumtrommel toe. Zeer waarschijnlijk zal de wakkere Perm. Comm. nu wel zorgen, dat „Fri sia” deze wens in vervulling zal zien gaan. Onder leiding van beschaafde dansmu ziek van de Sambrinco’s bleef men nog wat gezellig bijeen. Voor de Zondag had de kaatsver. „Pim Mulier” een vrije samenstelling-wed- strijd georganiseerd. Zij trof het niet met de weersgesteldheid, wat aan de wedstrijd veel afbreuk deed. Maandag was het de dag van de Volks vermaken. Menig jongere en oudere be haalde een prijs. In een volle feesttent werd het matirié verzorgd door het gezelschap Tetman en J. de Vries. Iedereen genoot van het origineel programma. Een pontje Ypma en Griet Stierkstra; 3de. Douwe Reitsma en Ytske Ypeij. Heren 26-35 jaar. Balkoppen. lste prijs: Siebr. Kooistra; 2de. J. Walsma; 3de. Henk Katstra. Dames 26-35 jaar. Rennen met bal op matje, lste prijs: mevr. A. Sikkema Walsma; 2de. mevr. B. ReitsmaBou- ma; 3de. mevr. B. KooistraAnema. Heren 36-45 jaar. Op autoped, lste pr.: B. Steensma; 2de. Joh. Schotanus; 3de. W. Reitsma. Dames 36-45 jaar. Ballonnen, lste pr.: mevr. H. Akkermande Jong; 2de. mevr. J. WalsmaDijkstra; 3de. mej. S. Anema. Dames 45 jaar en ouder. Hengelen, lste prijs: mevr. L. HogeveenHoitinga; 2de. mevr. D. Hager; 3de. mevr. F. de VosTolsma. Heren 45 jaar en ouder. Varkensblaas door hoepel, lste prijs: Joh. Piersma; 2de. Br. de Jong; 3de. G. van der Ho ning. De uitslag van de ledenkaatspartij; De Freulepartij 1955 zal voor ieder, die er getuige van is ge weest, onvergetelijk blijven. Jónge mensen, die deze dag hebben meegemaakt, zullen er op hun oude dag nog over spreken. En dat om verschillende reden. In de eerste plaats om de vele spannende en qua spel hoogstaande partijen, die er zijn gespeeld. In de tweede plaats over de ver rassende uitslagen van diverse partijen. De favoriet Witmarsum werd verslagen en van de andere kansparturen bleef alleen Emmel oord over; en dan in de derde plaats een slotpartij, waarvan het tweede deel in volslagen duisternis werd gespeeld. Dit was heel jammer, omdat de geluksfactor hier een te grote rol speelde en het winnen van de gouden horloges voor de Stienser jongens hier door ongetwijfeld aan yraarde verliest en het verliezen voor Emmeloord wel wat hard is. Het is inmiddels al schemerig gewor den, als de finale een aanvang neemt tussen Stiens en Emmeloord. Tot de stand spellen gelijk ging het nog, maar daarna nam de duisternis zodanig toe, dat de bal door de spelers bijna niet en door het publiek helemaal niet meer was te zien. Men begrijpt, dat onder deze omstandigheden het geluk een grote rol speelde. Wij voor ons vin den het zeer jammer, dat onder deze omstandigheden deze finale is gespeeld. Het werpt een donkere schaduw op deze overigens zo schitterend geslaagde Freule-partij. Wij hadden het juister gevonden de finale op een andere dag te laten spe len, men had dan een zuivere uitslag gekregen; want het wil er bij ons niet in, dat de onder deze omstandigheden verkregen uitslag noch het bestuur, van Wommels, noch de winnaars (om van de verliezers nog maar niet te spreken) kan bevredigen. Ook als kijkspel was deze partij van geen waarde, omdat het publiek de bal niet zag en meestal uit de reacties van de spelers moest opmaken aan welke kant het succes was. Ook voor de keur meesters was het practisch onmogelijk hun taak te vervullen vooral bij het perk. De Ambonees Römer bij Stiens, schijnt een paar buitengewoon goede ogen te hebben; hij miste, ondanks de duister nis, geen bal. Deze bruingetinte jongen Val in hooivork. De loondorser G. van Ginkel uit Wekerom viel van een stro- mijt op een met de tanden omhoog staande houten hooivork. De man kreeg inwendige kneuzingen en is in het zie kenhuis te Utrecht aan de opgelopen verwondingen overleden. lingen op de stand 5-5 6-2, De beste partij van de dag speelden Witmarsum en Emmeloord. Vooral Emmeloord speelde zeer sterk en bracht de Witmar sumer jongens, die dit seizoen 13 van de 14 keer als overwinnaars uit het strijdperk zijn getreden, een kleine, maar ongetwijfeld verdiende nederlaag toe. Tot spel gelijk wordt beurtelings een eerst behaald. Dan loopt Emmeloord een spel uit, maar Witmarsum maakt gelijk, beide keren op 6-2, als Rienks de kaats niet passeert en Scheffer bo venslaat. Het volgende en laatste spel is echter voor Emmeloord als Postma op 4-4 2-6 de kaats niet en J. Rienks op 5-4 6-2 de kaats wél passeert. Pun ten: 58-52 voor Emmeloord. Door deze nederlaag ging een illusie voor het Witmarsumer koningspartuur verloren. Ongetwijfeld zouden de jon gens stuk voor stuk graag hun 13 ge wonnen prijzen hebben willen ruilen voor het gouden klokje van Wommels. Tzum had weinig moeite met St. Jac. Par. en won op de stand 5-1 6-4. Fra neker en Beetgum kaatsten een span nende partij. Eerstgenoemde won op de stand 5-5 6-2. Het kranige Oosterlit tens wist ook Deinum te kloppen en liet het op de helft staan. Ten slotte won Minnertsga van Deinum op de stand 5-2 6-2. Tiisdei 16 Augustus: 18.5019.00. Fryske ütstjöring. a. „Silerstiid”, in mannich muzikale lüden. 19.10—20.00. b. De strijd om de horloges. Een felle en spannende strijd spelen Stiens en Minnertsga. Stiens dat al zo veel drege partijen heeft gespeeld, moet ook hier weer tot de laatste slag om de overwinning vechten. Na de stand spellen gelijk neemt Stiens een spel voorsprong, als Bilstra op 3-2 6-6 een prima zitbal plaatst. Bij Minnertsga is Landstra de grote figuur, vooral door zijn sterke opslag. Vooral door zijn toe doen kan Stiens geen beslissende voor sprong nemen en maakt hij op 5-4 4-6 met een prima opslagbal de stand 5 eersten gelijk. Als Bilstra vervolgens op 4-2 boven slaat, staat Stiens er met 6-2 fraai voor. Landstra plaatst dan een zitbal, 6-4; Römer maakt een kaats; Bilstra slaat voor, en is de stand 5-5 6-6. Dan grijpt Römer voor Stiens de winst, als hij de door Landstra uitgeslagen bal fraai tot in het perk retourneert. De tweede halve finale gaat tussen Em meloord en Oosterlittens. De algemene verwachting is, dat Emmeloord hier een vrij gemakkelijke overwinning gaat be halen, ook door bovengenoemde blessu res van Oosterlittens’ beste man, San tema. Het eerste eerst is voor Emmeloord, als Timmermans op 6-0 de kaats niet pas seert. Het volgende eerst is echter op 6-0 voor Oosterlittens, als Timmermans retourneert. Emmeloord loopt uit tot 3-1, door een zitbal van J. Rienks op 6-4 en een poedel van Timmermans op 0-6. Op 3-1 6-6 verkleint Santema de ach terstand door fraai passeren van de kaats. Beurtelings wordt nu een eerst behaald, en is de stand 5-3 eersten voor Emmeloord. Oosterlittens geeft zich echter nog niet gewonnen. Het wordt 5-4, als Timmer mans op 6-0 een zitbal plaatst. Emmel oord komt er dan met de stand 5-4 6-0 fraai voor te staan. Oosterlittens houdt echter dapper vol en weet zowaar het eerst nog te veroveren, als een door Timmersmans prima opgeslagen bal door J. Rienks op 6 gelijk niet wordt verwerkt. Weer komt Emmeloord op 6-2. Op die stand slaat J. Rienks goed uit, maar Santema keert juist voor de kaats, 6-4. Rienks slaat weer een kaats, die door Timmermans niet wordt genomen, waardoor het dappere Oosterlittens eer vol is gesneuveld. Schema: 19: 43: troch E. B. Wommels zit met de moeilijkheid, dat het maar één kaatsterrein bezit. Toch hopen wij vurig, dat hier in het vervolg wat op gevonden kan worden, opdat er met een deelname van zoveel parturen net als op de Bondsdag op twee terrei nen kan worden gekaatst (de eerste en eventueel de tweede omloop), zodat er ’s middags op het hoofdterrein in twee en aan het eind in één perk kan worden gespeeld. De duizenden die deze dag naar Wom mels komen, genieten dan veel meer van ons mooie kaatsspel en de partij kan tijdig worden beëindigd. Van de vele prachtpartijen, die we heb ben gezien, kwamen er diverse niet tot hun recht, omdat er in drie of vier perken moest worden gekaatst. Er stonden 54 parturen op de lijst. De partij stond onder leiding van de scheidsrechters Wierda en Falkena. De uitslag van de eerste omloop was: Hitzum-Zweins 5-2 6-6, Huizum-Oude Leije 0-5 4-6, Berlikum-Marssum 5-5 4-6, Stiens-Terzool 5-2 6-0, Bolsward-Harlin- gen 5-5 2-6, Menaldum-Arum 4-5 2-6, Huins-Witmarsum 0-5 2-6, Midlum- Grouw 4-5 0-6, Achlum-Britswerd 5-3 6-2, Emmeloord-Hijum 5-3 6-2, Schin- gen-St. Jac. Par. 0-5 0-6, Wier-Warga 5-3 6-6, L. Vr. Par.-Kimswerd 5-4 6-6, Oude Bildtzijl-Tzum 3-5 6-6, Holwerd- Dronrijp 3-5 2-6, Peins-Franeker 2-5 6-6, Roordahuizum-Drachten 5-5 6-6 (R. ge wonnen), Beetgum-Hallum 5-3 6-6, Jor- werd-Deinum 5-5 6-6 (D. gew.Zurich-, Winsum 5-2 6-4 Ferwerd-St. Anna Par. 2-5 4-6, Oosterlittens-Sexb.-Pietersb. 5- 5 6-6 (O. gew.), Akkerwoude-Ooster- wierum 5-3 6-0, Dongjum-Wommels 5-5 6- 0, Blija-Mantgum 5-5 6-4, Rauwerd- Minnertsga 2-5 4-6, Leeuwarden-Ping- jum 4-5 4-6. Een grote verrassing was de nederlaag van Leeuwarden, een der grote favo rieten voor de gouden klokjes, en, in iets mindere mate van Kimswerd. In de tweede omloop waren de uit slagen: Hitzum-Oude Leije 0-5 4-6, Marssum- Stiens 5-5 6-6 (St. gew.), Harlingen- Arum 5-3 6-2, Witmarsum-Grouw 5-2 6-6. Achlum-Emmeloord 3-5 4-6, St. Jac. Par.-Wier 5-1 6-4, L. Vr. Par.-Tzum 3-5 6-6, Dronrijp-Franeker 0-5 2-6, Roorda- huizum-Beetgum 1-5 0-6, Deinum-Zurich 5-1 6-6, Ferwerd-Oosterlittens 1-5 6-6, Akkerwoude-Dongjum 5-5 2-6, Blija- Minnertsga 3-5 2-6. Pingjum had een staand nummer. Mager. We leven nu medio 1955 en eerst thans is het jaarverslag van het Centraal Planbureau over de jaren 1953 en 1954 verschenen. Daarin wordt me degedeeld, dat door „verschillende om standigheden” over het jaar 1953 niet eerder een verslag werd opgesteld. Bei de werkjaren worden thans in een uiterst mager verslagje afgedaan. Het is wel erg vreemd, dat met name een planbureau, dat speciaal op de toekomst is ingesteld, eerst medio 1955 met een jaarverslag over 1953 te voorschijn komt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 2