Eerste Bolswarder Gemeenteraads- KAPPIE EN DE AUTOMATISCHE STUURMAN S^dsnïeuws^ vergadering bewogen zitting na de feesten reeds een BOLSWARDS NIEUWSBLAD VRIJDAG 12 AUGUSTUS TWEEDE BLAD AANGENOMEN OVERSCHRIJDING DER BOUWKOSTEN VAN HET MUZIEKPOD1UM MET 50% SLECHTS DOOR DE KLEINST MOGELIJKE MEERDERHEID A. J. OSIA GA A.V. BOLSWARD iSint jSA-aarten D Be® L DE KERKBURCHT VAN BOLSWARD Prijs f 1.90 5 van I bij Van L 37 l 1 i t 1 l I l- I 5 l I S L 1 1 MELKERSCURSUS Door de afd. van de Friese Mjj van Landbouw te Bolsward en de afd. C. B. T. B. Zuidelijk Wonseradeel, werd de eindles van de melkersurscus gehouden op het bedrijf van B. Gietema onder t L Verkrijgbaar bij de boekhandel en bij de uitgevers: Uitslag stemming: scherpe reprimande. Bij de stemming verklaren de heren Hettema, Bijvoets, Praamsma, Timmer, Leurink en E. S. de Jong zich voor de begrotingswijziging en de heren Boeke- ma, Mulder, Letschert, Conradi en S. W. de Jong tegen, zodat het voorstel met 6 tegen 5 stemmen is geaccepteerd. De stemverhouding is dus: K.V.P. 2 voor, 3 tegen; A.R. 1 voor, 1 tegen; C.H.U. 1 voor 1 tegen; P.v.d.A. 1 voor; V.V.D. 1 voor. Hoewel niet met woorden gezegd, blijkt hieruit wel, de scherpe afkeuring van de Raad over de gang van zaken waar van men het resultaat echter aanvaar den wil. Nadat de VOORZITTER zijn dank uit spreekt voor de aanvaarding, die tot zijn spijt niet met algemene stemmen geschiedde, wordt de vergadering ge sloten. Ingekomen stukken. De ingekomen stukken bevatten o.a. een groot aantal sympathiebetuigingen naar aanleiding van het verzonden manifest en tevens een brief van dé familie Hait- sma Mulier, waarbij een schilderij wordt aangeboden, dat de oud-burgemeester van Bolsward, Mr. Johannes Haitsma Mulier voorstelt (1848-’59). De hear E. S. DE JONG (c.h.u.) jowt ütdrukking oan de bihoefte fan de Rie om de femylje Haitsma, dy’t nou foar de twadde kear de gemeente forriket mei in skilderij, tank to sizzen. Mei klam wiist spr. der op, dat dit soar- te fan skilderijen in goed plak krije. Men kin wiis wêze mei de prachtige re- produksjes dy’t wy yn brüklien hawwe, mar dizze eigen stikken hearre it béste plak to hawwen. Yn dit forban is spr. ek fan miening, dat de etsen fan Bote en Schelte ét Bolswert in better plak lortsjinje dan hwer’t se nou hingje. Nadat aan Mej. E. Boersma eervol ont slag is verleend als onderwijzeres aan de Opende Lagere School en accoord gegaan wordt met een garantie op een geldlening, komt aan de orde de aan vrage van It soe fierders winsklik wêze reproduk- sjes meitsje- to litten fan inkelde etsen en skilderijen mei ófbyldings fan üs stêd en binammen fan in goede reproduksje fan it skilderij fan Gysbert Japiks, dat yn Ljouwert yn it Frysk Museum hin- get. It origineel seis sil wol net ófstien wurde. De VOORZITTER antwoordt, dat met het bestuur van Bolswards Historie al is besproken een burgemeester-galerij in te richten in de oude B. en W.-ka- mer. Het is verdei' de bedoeling de et sen op te hangen in de gangen. Hopenlijk kan bij een volgende begro ting een gaatje gevonden worden voor een reproductie van een schilderij van Gysbert Japicx. De heer PRAAMSMA voelt veel voor deze suggestie en vraagt of het niet aanbeveling verdient van •xlle grafures en etsen van oud-Bolswaraer gebouwen reproducties in het stadhuis en in de diverse gebouwen te hangen. De VOORZITTER: Ook dit zal nader bekeken moeten worden. drong. Er scheen daarbinnen zoveel lawaai te zijn, dat het bescheiden kloppen van de Maat niet gehoord werd. Ten slotte begon het wachten de Meester te vervelen. Resoluut greep hij de knop en opende de deur. Een dave rend gebrom en geknetter kwam hen tegemoet. Zich niets van al die herrie aantrekkend zat de geleerde temidden van allerlei ingewikkelde apparaten. Hij keek verstoord op. „Er uit!” riep hjj streng, „jullie hebben hier niets te maken!” „Maar professor!” riep de Maat „de robot spreekt en eet broodjes!” „Er uit!” herhaalde de geleerde en zijn brilleglasen blik semden angstwekkend dat de twee mannen snel het ha zenpad kozen. Tjerkwerd, die onder leiding stond van W. Bootsma te Tjerkwerd. Aan alle cursisten werd een diploma toegekend, n.l.: L. Gietema, Tjerkwerd, 192 pnt., J. Brouwer, Greonterp, 176 pnt., O. Til- stra, Parrega, 175 pnt., Crisje Kroon dijk, Hichtum, 187 pnt., Annie Burgh- graef, Tjerkwerd, 182 pnt. en Wietske Speerstra, Tjerkwerd 171 pnt. Het examen werd afgenomen door T. N. de Boer te Burgwerd en Ir. van der Ploeg, Rijkszuive-lconsulent te Bolsward. De VOORZITTER (burg. J. G. S. Bruin- sma) opent de vergadering waar 11 le den aanwezig zijn. Afwezig waren mevr. F. Kok-Haar en de heer P. Ensingh (beide pvda). Voor tot het behandelen van de agenda wordt overgegaan stelt de VOORZIT TER voor, handelend in de geest van de Raad rouwbeklag te betuigen aan de fam. Wijnia, die dezer dagen zo’n smar telijk verlies leden door de verdrinking van hun zoon tijdens een vacantietocht. Kamerstukken. De salarissen van secretaris en ontvan ger worden geadviseerd zoals deze in de door Ged. Staten verstrekte staat worden voorgesteld. De rekening van de gemeentelijke in stelling van sociale zorg wordt goedge keurd met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven gewone dienst f 113.695.22 en id. kapitaaldienst f 15.821.96, nadat de heer PRAAMSMA toezegde aan de beer Mulder nadere cijfers te verstrek ken over de meerwaardekosten na de verandering van de administratie. Begrotingswijziging Muziekpodium. Voor de bespreking van dit laatste agendapunt wijst de VOORZITTER op de verschillende facetten van een ingrij pende begrotingswijziging, die door het- college van B. en W. met een bezwaard hart ter tafel wordt gebracht en hen met zorg vervult, n.l. de verhoging van de geraamde post ten behoeve van het muziekpodium met f 15.000. Eén van de voornaamste oorzaken is wel het tempo waarin gewerkt moest wor den. Door de plaatsing van het muziekpo dium boven de vijver inplaats van op het grasveld, was een paalfundering nodig, waarvoor aanvankelijk de kosten niet veel hoger leken te komen, dan van een gewone fundering. Een volledig grondonderzoek kostte tijd en geld en daar men een globaal beeld had van de grondgesteldheid, werd dit achterwege gelaten. De dragende zand laag bleek echter te zwak, zodat lan gere palen geheid moesten worden. Het contract met de heibaas alleen werd hierdoor f 600.duurder. Constructieverandering bracht weer ’n extra hoeveelheid te storten beton met zich mee, n.l. 10 M.3 De 15 regendagen in het begin maakten weer vele overuren noodzakelijk om op tijd klaar te komen. De goedkeuring van Ged. Staten werd inschakeling van de schoonheidscom missie. Het toegeven aan hun eisen gaf meer monumentaliteit aan het gebouw (zo moest bijv, de vloer hoger aange bracht worden, met gevolg weer meer beton). Al met al kostte dit ongeveer f 2400.extra. De verandering van de koffiekamer, die nu apart staat verhoogde de kosten ook weer met f 800.en zo waren er meer van dergelijke steeds weer komende da gelijkse problemen. Het tijdschema raakte in de war, zodat nu sneldrogende cement gebruikt moest worden, waardoor het object ook weer duurder werd. Hoewel de Raad kan zeggen: „U is fout geweest”, kan als verontschuldiging worden aangevoerd, dat bij ’n dergelijk werk als dit zeer moeilijk binnen de begroting gebleven kan worden, als men alles zo goed mogelijk wil doen. Laat staan als het een raambegroting betreft als hier het geval was. Ons grenzeloos optimisme, en vertrou wen en de drang om op tijd klaar te komen voor de funeste datum van 13 Juli dreef alles. Nu wij met deze ruiterlijke bekentenis komen van gebrek aan doorzicht in de zen, wat ons zeker niet gemakkelijk valt, vertrouwt het College van B. en W. dat de Raad rekening zal houden met ons streven dit complex, waarvan voor de culturele taak en behoefte van Bolsward zoveel afhangt, zo goed mo gelijk in die zeer korte, spannende en drukke tijd toch nog klaar te krijgen. Het spijt ons, dat wij U in deze houding moeten benaderen, aldus de VOORZIT TER. Een tekort valt nu eenmaal altijd op. Gelukkig komt het tegenoverge stelde ook wel eens voor. De heer MULDER: Het onaangename gevoel, dat de Raad ontving wordt door de sympathieke wijze, waarop B. en W. opening van zaken geven wel enigszins opgeheven. Treft men echter een ver gelijking met punt 4, van de agenda, dan valt het verschil in bouwprincipe met particulieren op. Daar wil men eerst zekerheid. Dat had hier zeker ook de houding van B. en W. moeten zijn. Tijdens de bouw zijn er twee vergade ringen geweest. Kon toen geen tijd ge vonden worden om deze toestand te bespreken, desnoods in een spoedver gadering 7 Bij het bouwen, zoals hiermee, is het moeilijk alles van te voren te bezien. Het is echter een grote vraag of ue Raad de bouw van dit podium tegen do prijs van f 45.000.— zou hebben goed gekeurd. Met angst en vreze zien wij dan ook de presentering van de rekening tegemoet van de verandering van de raadzaal en verdere restauratie, waarvan nog geen eindbedrag bekend is. Wij zitten nu met de brokken. Hoewel ik er niet voor voel nog meer brokken te maken, acht ik het zonder meer aan nemen van deze begrotingswijziging een gevoelige klap voor het prestige van de Raad en acht mij niet verantwoord als raadslid vóór te stemmen. De heer LETSCHERT (k.v.p.) heeft destijds tegen het voorstel tot de bouw gestemd, niet omdat de bevordering van het culturele leven geen offers waard is, maar omdat een muziekpodium van f 29.800.een te grote luxe voor onze stad is. Nu de kosten met 50 zijn overschreden moet de consequentie ze ker gehandhaafd blijven. De Raad had destijds ook moeten beseffen, dat bij een project als dit de risico’s van be- grotingsoverschrijding veel groter zijn dan normaal. De heer LEURINK was aanvankelijk ook niet voor een andere plaats van het podium geweest. Volgens de architect vielen de kosten van een paalfundering ongeveer weg tegen het aanbrengen van een fundering in de grond. De te late inlichtingen en de tijdnood waarin ver keerd werd, hebben ons hierbij parten gespeeld. De heer CONRADI: Het is zeer jammer dat het opgesomde cijfermateriaal niet van te voren ter inzage is gegeven, nu mist men een rustige vergelijking. Door het gemeentepersoneel is ook heel wat werk verricht. Spreker vraagt of deze kosten ook in het tekort zijn verwerkt, of dat het feitelijke tekort hierdoor nog groter is. zelfde fout vallen, maar eerst het ge hele probleem grondig bezien en dan pas aanschaffen, zodat een nader onder zoek gewenst is. De VOORZITTER deelt mede, dat de onderbrenging bij de Reiniging is be sloten omdat B. en W. van oordeel wa ren, dat dit hier beter tot zijn recht zou komen. Over een toezegging door de heer Bak ker, zoals door de heer Mulder bedoeld wordt, is bij B. en W. niets bekend. Wel zijn B. en W. er van doordrongen, dat het hoog nodig is zich over de ge hele vervoerskwestie uit te spreken. Men moet hierbij niet op eikaars stoe len gaan zitten, maar gezamenlijk een oplossing vinden waarbij ieders taak in groter verband gezien moet worden. B. en W. hellen over naar de idee om één centraal vervoersorgaan te hebben, dat ordenend en regelend optreedt. Ge streefd wordt naar coördinatie met een duidelijke gedragslijn waarnaar ieder zal moeten handelen, zodat B. en W. niet langer bufferstaat zullen zijn om alle futiliteiten op te lossen. Tot de aanschaf van een auto voor de Gasfabriek is overgegaan omdat drie maanden huur gelijk stond met aan koop. Deze kwestie is echter ook een doorn in het oog van B. en W. Welke dienst het sneeuwruimen zal uit voeren, is momenteel van minder be lang. De aanschaffing moet los gezien worden van de rest. De heer LEURINK (weth. p.v.d.a.): B. en W. hebben het sneeuwruimen bij de Reiniging ondèrgebracht daar hun feite lijke taak toch het schoonhouden van de straten is. Bovendien beschikt men daar over gelegenheid tot opslag en stal ling. De afgelopen winter heeft laten zien dat de buitenwijken twee weken lang onberijdbaar waren. Voor de bur gerij is deze kwestie van het grootste belang. De heer MULDER legt nogmaals de na druk op de vele moeilijkheden door ge brek aan coördinatie ontstaan. Hoofd zaak is het goed marcheren van het werk. De hier te nemen beslissing houdt de mogelijkheid in, dat straks blijken zal dat men iets anders nodig heeft. Volgens de VOORZITTER is een andere oplossing niet mogelijk. Goed begrepen dienst te worden, dat de sneeuwruimer de sneeuw slechts aan de kant schuift en het wekruimen later komt. Er .zijn twee vrachtauto’s beschikbaar, waarop deze gemonteerd kan worden. Over de coördinatie zal ernstig gespro ken moeten worden. Het is een complex van problemen, waarbij zelfs mogelijk kan zijn dat er een gemeentelijke mon teur moet komen, die het onderhoud voordeliger kan maken. In het volgend jaar zullen hier zeker grote veranderin gen komen. Nogmaals het betreft hier alleen de be slissing, dat er een sneeuwruimer moet komen en dat kan geheel los gezien worden van de vraag, door wie en hoe deze gebruikt moet worden. De heer BOEKEMA staat niet op het zelfde standpunt als de heer Mulder. Op verzoek van B. en W. heeft de Rei niging enige maanden geleden al een rapport ingediend over deze kwestie. In de loop der jaren wisselt het sneeuwrui men steeds tussen deze beide takken van dienst. Het coördinatie-probleem is niet eenvoudig, maar hierover zullen wij spoedig nader moeten horen. Volgens de heer PRAAMSMA betreft ’t hier de aanschaf van noodzakelijk ge reedschap. Allen voelen wij, dat er ver andering moet komen en een spoedige oplossing vereist wordt. Na deze uitvoerige bespreking is de heer MULDER ook zover overtuigd, dat dit voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Hoofdpunten op deze eerste „gewone” vergadering in de gerestau reerde raadzaal waren het aanbrengen van extra voorzieningen in het te bouwen complex woningen in plan-Noord, dat voor nadere bespreking met Stichtingsbestuur Volkshuisvesting door B. en W. werd teruggenomen. De aanschaffing van een sneeuwruimer vormt het begin van het einde van de eventuele sneeuwmisère. Hierbij blijkt, dat er aan de samenwerking tussen de diverse takken van gemeentedienst wat hapert, dat urgent wordt nu er een groter autopark ontstaat. In deze zitting valt voor het eerst op, dat de verlichting en de accoustiek van de pas gerestaureerde raadzaal er niet beter op is geworden. Vooral de publieke tribune zal moeite hebben gehad alles juist te verstaan. Koelkasten en wasmachines voor „Volkshuisvesting”. De Stichting „Volkshuisvesting” vraagt n.l. volgens het schrijven van B. en W. aan de raad een aanvullend crediet met voorschot tot f25.830.voor het inbou wen van koelkasten en wasmachines in het nieuwbouw-complex in plan-Noord (42 woningen). De heer BOEKEMA (k.v.p.) acht het niet juist, dat de architect dit aan vraagt, daar de Stichting de opdracht geefster behoort te zijn. De inhoud van de koelkasten lijkt ook zeer miniem, terwijl de benedenwonin gen allemaal ruime kelders hebben. Daar bovendien niet uit het oog verlo ren moet worden, dat deze huizen ook bedoeld zijn voor gezinnen met kleinere inkomens, stelt spreker voor het voor stel terug te nemen en nader te bespre ken met het bestuur. De VOORZITTER: Dit verzoek is wel gedaan met medeweten van het bestuur, maar bij B. en W. is ook twijfel gerezen of dit wel op een formeel bestuursbesluit berust, zodat nader contact in deze geest zal worden opgenomen, indien de raad dit wenst. De raad betuigt hiermede instemming De heer PRAAMSMA: Degenen die des tijds vóór stemden zullen zich gereali seerd hebben dat het genoemde bedrag wel eens overschreden kon worden. Spr. heeft tijdens de bouw reeds vaker ge dacht: ,Dit is eens, maar niet weer”. Bij normale aanbesteding ligt de zaak anders. De overschrijding is met de beste bedoe lingen gedaan. Het werk zou vandaag weer moeten gebeuren, hoewel dan de weg van aanbesteding zou moeten wor den gevolgd. Wij moesten echter door pakken. Men moet beseffen, als men iets doet, dan moet men het goed doen. Het po dium wat wij nu hebben, is solide, is geslaagd entijdig klaar gekomen, door de burgerzin van de medewerkers. De heer BIJVOETS (k.v.p.) behoorde destijds al niet tot diegenen die direct enthousiast waren, omdat de overtui ging voorzat, dat een dergelijk werk altijd tegenvalt. Het tempo is oorzaak geweest, dat gebruik moest worden ge maakt van de omstandigheden op het moment dat ze zich voordeden. De ex ploitatie zal nu echter nog moeilijker worden. Na de royale toelichting kan spreker echter de vrijmoedigheid vinden om vóór te stemmen. De heer BOEKEMA geeft zich zelf vrij spreken, omdat hij destijds wegens ziek te de beslissing niet mede heeft geno men. Het was beter geweest, dat de Raad tijdig openhartig ingelicht was, waardoor de positie van B. en W. nu veel gemakkelijker was geweest en men niet in een dwangpositie had verkeerd. Het funeste van de zaak is, dat dit wel mogelijk was geweest. Ook bij de restauratie werd van uw kant beweerd, dat men niet boven het genoemde be drag zou komen, aldus spreker, die zijn stem nog wil voorbehouden. In het antwoord van de VOORZITTER aan de diverse sprekers, zegt deze toe een nieuwe exploitatierekening te zul len bespreken. Met de verkoop van de oude muziektent is men nog niet ge slaagd, dit bedrag zit er dus nog steeds in. Een restauratie is niet te vergelijken met normale bouw of met een bouw als dit. De opleveringstijd en het weer heb ben de meeste parten gespeeld. Een deel vart het werk, dat door het gemeentepersoneel is verricht, had nor maal ook moeten gebeuren. Hiermede is echter rekening gehouden. Een specifi catie van de becijfering is echter voor de leden te verkrijgen. Hierop besluit de raad op voorstel van de heer E. S. DE JONG onderling in be sloten zitting zich over deze zaak nader te beraden. FILM VAN DEZE WEEK Een onvergetelijke melodie. Reeds als Frederic Chopin tien jaar is, heeft zijn muziekleraar, Joseph Elsner twee plannen voor het genie: een con cert in Parijs en de schepping grootse Poolse muziek. Armoede verhindert het eerste, tot Fre deric (nu Cornel Wilde) 22 jaar is; dan worden zowel de leraar als leerling ge dwongen om Polen te ontvluchten door de revolutionnaire verwikkelingen. In Parijs neemt Elsner Chopin mee naar Pleyel de meest bekende impressario van die dagen. Zij staan op het punt er uit gegooid te worden als Franz Liszt zonder erbij na te denken, één van Cho- pin’s composities opneemt en speelt: ’t slot wordt door Chopin en Liszt tesa- men gespeeld. Dit maakt Liszt en Cho pin tot hechte vrienden en Pleyel be looft een concert. Juist voordat Frederic zijn debuut maakt ontvangt hij een berichtje over de arrestatie van twee van zijn Poolse revolutionnaire vrienden en van de dood van een derde. Hjj is zo bedroefd, dat hij halverwege het concert stopt en hals over kop van het toneel rent. De recen- ties uitgezonderd van George Sand, zijn vernietigend. George Sand noemt hem „een genie, zoals er slechts ééns in een eeuw één verschijnt". Later met de hulp van Liszt, zet zij knap een sensationeel recital op touw om Chopin weer in de gratie van het elegante Parijs te> brengen. Chopin is nu volledig ingepalmd door Madame Sand. Tegen de wensen van Elsner in, gaat hij met haar naar Majorca. Hier vervult zjj hem met het verlangen naar lichte muziek en zijn composities worden zeer vlot verkocht. Maar van het schrij ven van serieuze muziek komt niets. Elsner in Parijs is verarmd en be schermt Chopin tegenover zijn Poolse vrienden, waartoe ook Constantia be hoort, een vroegere liefde van Chopin, die naar Parijs ontsnapt is. Dan woont Elsner een van Chopin s zeldzame recitals bij en praat over Po- len’s worsteling voor vrijheid. De oude relatie tussen leraar en pupil wordt op nieuw hersteld. Chopin breekt met Sand en maakt een concerttoumée om geld voor Polen’s be-vrijding in te zamelen. Maar zijn physieke kracht Iaat hem in de steek. Hij stort in. Omgeven door al zijn vrienden, Sand uitgezonderd, sterft hij. Maar zijn „Polonaise’ is tenslotte beëindigd geworden. Toen het tot de Meester doordrong, dat de automa tische stuurman zijn broodjes had opgegeten, deinsde hij verschrikt van de vreemdsoortige robot terug. „Dit is technisch niet mogelijk!” riep hij gesmoord, „dit is. sinister!” „Zie je wel dat er iets raars met die robot aan de hand is?” riep de Maat, „hrj spreekt en eet brood. Ik blijf hier niet langer op de brug!” „Wij moesten Kappie waarschuwen,” zei de Meester, de Maat haastig volgend. „Nee!” riep de Maat „Kappie werd zo even al kwaad, toen ik hem van dat spreken vertelde. Hij gelooft het toch niet. Wij kunnen beter naar professor Notterkrakr gaan.” Even later hielden zij voor de hut van de professor stil, ontvangen met de sterke aandrang tot waaruit een krachtig gezoem en geknetter tot hen door- MUZIEKPODIUM IN GEBRUIK Na een rustperiode na de feesten is het de bedoeling het muziekpodium in het Julianapark, dat te Bolsward dezer dagen over veler lippen is gegaan, ook dienst- Onder bovenstaande titel verscheen zo juist van de hand van W. H. Keikes een met zeer fraaie foto’s verlucht boekje over de Martini kerk van Bolsward. Sneeuwrulming bljjkt Sneeuwbalprobleem. een gemeentebestuur wordt sneeuwval verwacht een snelle oprui ming, zodat geen stagnatie en schade voor het verkeer optreedt. De afgelo pen (abnormale) wintef is overduidelijk gebleken, dat bij enige sneeuwval van betekenis het strooien van zand met zout niet afdoende is. De aanschaffing van een automatische sneeuwruimer, die op een vrachtauto gemonteerd kan wor den, is noodzakelijk en B. en W. vragen een machtiging voor deze investering groot f 3300. De heer CONRADI (a.r.) verwondert zich er over, dat deze taak nu ressor teert onder de Reinigingsdienst en niet onder Openbare Werken, terwijl als er sneeuw ligt, juist bij Openb. Werken personeel vrij komt. Hier tegenover staat wel dat de Reiniging het rijdend materieel heeft, plus het bedienend per soneel, maar hun werk gaat normaal door. Door de verdergaande mechanisatie wordt het nu langzamerhand tijd, dat voor het mechanisch gedeelte één ver antwoordelijk persoon komt, waardoor de economische werkwijze wordt bevor derd. Dit onderschrijft ook de heer MULDER (k.v.p.) die mededeelt, dat in de Com missie voor Openbare Werken destijds met de heer Bakker dit probleem reeds is aangesneden, waarbij noodzakelijk werd geacht eerst de juiste coördinatie tussen de diverse takken van dienst op te lossen en eerst dan het materiaal wat nodig blijkt, aan te schaffen. De persoonswisseling en de hierdoor noodzakelijke inwerking zullen dit heb ben opgeschort. Jammer is het, dat de lange levertijd nu weer tot een haastige oplossing dwingt. Indertijd is bij de Gasfabriek in eenzelfde haast-situatie een auto aangekocht, wat een miskoop is geweest. Wij moeten niet weer in de- Terugblik op de feesten. Voor de agenda te behandelen staat de VOORZITTER verder een ogenblik stil bij de prachtig geslaagde feesten, die op zo grootse en waardige wijze zijn gevierd. Wij hebben nu gezien waartoe gemeen schapszin in staat is. Enkele hoogtepun ten breng ik U nog even voor de geest, aldus de Voorzitter. Het danktelegram van H. M. de Koningin voor het bewijs van verknochtheid, de prettige reacties op het aan alle gemeenten toegezonden manifest; de indrukwekkende openings plechtigheid, de massale volksreceptie, de historische- en kinderoptochten, de vele uitvoeringen, de goed geslaagde agrarische dagen en tal van andere eve nementen die deels hun aanspraak op de beurs maakten en grotendeels gratis waren. Een ogenblik staat spreker ook stil bij het tragisch ongeval, dat aan één van de medewerkers aan de Milva-tentoon- stelling het leven kostte. Dankbaar vooral mogen wij zijn voor de geestelijke voordelen, die dit feest ons heeft gegeven, aldus verder burge meester Bruinsma. Het verstevigen van ’t Saamhorigheids gevoel, de ontdekking van niet vermoe de talenten, de samenwerking en eens gezindheid van heel de bevolking. Ook materiële voordelen hebben wij ont vangen in de vorm van talrijke cadeaux het carillon, een tweetal klokken, de antieke schalen van Ged. Staten, het ambtsketen, een fraai servies van de omliggende gemeenten, het Dr. Bölger- fonds e. a. Het jubeljaar 1955 zag de restauratie van de Martinikerk en het Stadhuis voltooid, gedenkramen geplaatst, het muziekpodium gebouwd, waarvoor we nog geen goede naam hebben, het plein 1455 aangelegd, evenals de trottoirs in de binnenstad, terwijl de verbetering Grootzand en zovele andere werken alle nog tijdig voor de feesten klaar zijn ge komen. Dit alles stemt tot dankbaarheid, is een goede reclame voor onze stad en heeft vele bezoekers aangetrokken. Het is een feest geweest, practisch zon der wanklank, dank zij vooral het be heerste optreden van burgerij en politie. Onze dank gaat ook uit naar het Di rectorium met zijn talrijke commissie leden, die wekenlang hebben gezwoegd. Wij hopen, dat deze goede samenwer king blijft bestaan en met de ontdekte talenten de culturele betekenis van Bols ward zal worden verstevigd, waarbij ook het muziekpodium zal bijdragen. Met applaus bezegelen de raadsleden deze speech van de Voorzitter. De heer PRAAMSMA (weth. a.r.) spreekt als aanvulling op deze speech de bijzondere erkentenis uit voor het vele werk, dat door de bode Van der Heide en zijn vrouw met hun hulpen is verricht om naast de dagelijkse ontvang sten in het stadhuis dit ook steeds in goede staat te houden. Een hartelijk applaus toonde de in stemming van de Raad hiermee. f ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 3