FRIESLAND BEZAT VAN OUDS REEDS VEEL INDUSTRIEËN KRIS KRAS door Nederland 4 f Fan de Martinytoer Ook thans is onze provincie niet enkel agrarisch Uitverkoop Elfstedentocht oorlogsslachtoffers Gouden filmpjes 'Ie Jaargang No. 63 3M of 335 Ti- S 3 K i t ÜNDERFINING EN WITTENSKIP a r Tj. de J. F? Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie ündersyk In I skippen lit f 16.000.voor 10 pfenning. Jan Bus- sink, wasserij-eigennaar in het grens dorp Denekamp (22 jaar en vrijgezel) is sinds vorige week de gelukkigste man in het dorp, want in de Niedersach- sische Fuszbaltoto won hij een huis ter waarde van 18.000 D.M. f 10.000.buit. Tienduizend gulden aan contanten bedraagt de buit van de inbre ker, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag een bezoek heeft gebracht aan het kantoor van het Algemeen Service Bedrijf aan de Koningskade in Den Haag. In Harlingen komt een R.K. tehuis voor bejaarden. De stichting R.K.. Bejaar denzorg te Harlingen, die het vorig jaar Tragische afloop van woordenwisseling. Een 49-jarige ingenieur uit Delft was op het strand te Noordwijk aan het vlie geren, toen zijn vlieger geraakt werd door een bal, die kwam van een stel volleybal-spelende badgasten. De inge nieur beschuldigde de badgasten er van, dat ze dit met opzet hadden gedaan en er ontstond een hevige woordenwisse ling. Tijdens deze woordenwisseling zak te de man plotseling ineen. Een dokter constateerde dat zijn hart het in deze driftopwelling had begeven. de voormalige R.H.B.S. kocht, is thans eigenaresse geworden van de voorma lige sigarenfabriek „De Nederlanden” aan de Schritsen. Het gebouw werd de laatste jaren uit sluitend gebruikt voor pakhuisruimte. Het gebouw dateert uit de 17e eeuw en zal met de oude R.H.B.S., het voorma lige Admiraliteitsgebouw, worden inge richt als bejaardenhuis annex verpleeg inrichting. Voetjes afgerukt. De landbouwer M. v. lersel te Udenhout was Vrijdag juist begonnen te korenmaaien, toen zijn 3- jarig zoontje te dicht bij de machine kwam. Nog voor de vader het kind kon grijpen, werden het beide voetjes afge rukt. Het kind is in het ziekenhuis te Tilburg opgenomen. Huis ten Bosch. De restauratie van het Huis ten Bosch neemt meer tijd in be slag dan men had gedacht. Vermoedelijk zal de Ingebruikneming dan ook niet op de verjaardag van de Koningin op 30 April kunnen plaats hebben doch naar men vertrouwt op de dag van de ope ning van de Staten-Generaal in 1956. As de brij opskept wurdt, is s« op ’t hjitsti t t 1 1 s e r i e i s 3 1 t r e e r t 4 de provincie aan het plat- Jonge „strandjutter”. Een 9-jarig Haags jongetje werd Vrijdag door de politie in de kraag gegrepen, terwijl hij met een grote portemonnaie in de hand royaal inkopen deed in een groot warenhuis. Al spoedig bekende het knaapje, dat hij, opgestookt door een elfjarig vriendinne tje, geld gestolen had uit damestassen, die achter badstoelen in Scheveningen stonden. De buit, die meer dan f 70. bedroeg, werd op gemaakt aan snoep goed. Het vriendinnetje, dat bij zijn ar restatie de benen had genomen, kon eveneens gegrepen worden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Boliwud Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telefoon 461 - Na 18.30 uor (K 5157) De metaalindustrie Indien wij' de verschillende bedrijfstak ken nagaan, welke op het ogenblik in Friesland gevestigd zijn, dan moeten wij in de eerste plaats de metaalindustrie noemen. In rechtstreeks verband met de landbouw staat de industrie van landbouwwerktui- Brand maakt acht gezinnen dakloos. Acht Haagse arbeidersgezinnen zijn in letterlijke zin dakloos geworden, door dat in hun complex eengezinswoningen aan de Winterweg Vrijdagavond het ge meenschappelijke plattedak boven hun hoofd is afgebrand. De huizen zijn eigen dom van de gemeente. De brandweer zag kans deze felle uit slaande brand, die waarschijnlijk ’s mid dags is ontstaan tijdens het verrichten van schildersweek aan de dakrand, on danks de sterke wind te beperken en in 40 minuten te blussen. Alle getroffen gezinnen zijn voorlopig bij vrienden of familieleden gastvrij op genomen. Andere industrieën Helaas heeft men zich bij het samenstel len van het adresboek moeten beperken tot de grootste industrieën. Zelfs de enig ste Bolswarder adverteerder in de adres lijst, fa H. Lammertsma, speciaalfabriek van transporteurs voor hooi, gras en graan is in de lijst niet eens genoemd. En het zijn vooral in Bolsward en omgeving juist de kleinere industrieën die door hun grote verscheidenheid een zekere le vendigheid brengen. Wellicht kan het zijn nut hebben de adreslijst, waar in Bolsward slechts een halve de door ons reeds vermelde, nog de beide zuivelfabrieken, de wasserij Flo- Florence, en fa. K. Plantinga en Zoon C.V. Distill.) aan te vullen uit een andere adreslijst, die vele lezers bij de hand heb- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad De voedings- genotmiddelenindustrie telt ben, n.l. de telefoongids, vele bedrijven. Geschiedde de zuivelbereiding tot het eind van de 19e eeuw op de boerderij, thans heeft de fabriekmatige bewerking de oude productiewijze volkomen ver drongen. Bijna 100 zuivelfabrieken, waar van ca 80 op coöperatieve basis zijn ge organiseerd, verwerken dagelijks de melk tot boter en kaas Bovendien zijn er con- densfabrieken, welke een veel groter rayon beslaan dan de normale zuivelfa brieken en die uit een groot gebied de voor hun productie benodigde melk be trekken. De zuivelfabricage is voor van grote betekenis. Zij gaf teland een eerste mogelijkheid om zich met de industriële productiewijze ver trouwd te maken. Zij vormde een band tussen de leveranciers en zij maakte het bovendien mogelijk door gezamenlijke krachtsinspanning de productie naar kwa liteit en kwantiteit te verhogen. Ook in ander opzicht werkt de zuivel industrie stimulerend. Zo ontstond b.v. in Bolsward een fabriek voor melksuiker. Naast deze industrie, die door haar grond stoffen zo sterk gebonden is aan het plaf7 teland, staan nog enkele andere bedrijven, welke eveneens hetzij als leverancier, het zij als afnemer nauw verbonden zijn met de agrarische sector. Wij noemen hier de Hwat hal Qcibe Skroar us hjoed p p to sizzen ’t Is uitverkoop - ’t is uitverkoop, De lokroep van vier weken. Huisvrouwen krijgen koopjes koop, Men raakt niet uitgekeken. Ze klaagden meestal - veel te duur Haast niet aan te beginnen. Nu is ’t haar kans - nu is ’t haar uur, Ze stapt de winkel binnen. 't Is uitverkoop - ’t is uitverkoop Weg mét de hele lading, Je ziet er als je wat rond loopt, Vast wel iets van je gading. Een koopje dat geen vrouw bezwaart, Beslist geen spijt zal geven. Er kan twee gulden uitgespaard, Die tellen mee wacht even fa. J. A. Bakker, Bolsward, fa. Steensma, voorheen te Bolsward, thans te Leeuwar den) en wat de kledingindustrie betreft confectiefabriek De Hoop (fa Lunter) en kleermakerij S. S. v. d. Werf te Bolsward. kleermakerij S. S. v. d. Werf te Bolsward, de vele koek-, beschuit- en roggebrood- fabrieken, waarvan de producten in ge heel Nederland 'bekendheid verwierven Op de step naar Leeuwarden. Woensdag is de 8-jarige H. Dijkstra van Dokkum op zijn step even naar zijn familie ge weest in Leeuwarden. Om zes uur ver trok hij en ging over Veenwouden en Hardegarijp. Om 8 uur kwam hij in de hoofdstad aan. Om elf uur werd weer vertrokken en om twee uur arriveerde de kleine ma weer in Dokkum. Als men bedenkt dat toen ruim 60 km op de autoped was afgelegd, dan is dit zeker geen kleinigheid. Oliesporen in Dwingelo. De Nederland se aardoliemaatschappij heeft op haar boring te Dwingelo in Drente enige olie sporen aangetroffen. De vooruitzichten voor een economische productie zijn uiterst gering. Het onderzoek word? voortgezet. hwat fan sizze, dochs wie de praktyk fan it boerelibben net botte oertsjüge fart it bilangrike derfan. As der immen groun keapje of forkeapje woe, as in oar hiere of forhiere woe, dan wie it meast in deagewoane praktykman, dy’t mei de taksaesje fan dizze objekten bi- lêste waerd. En dizze taksateurs diene dat mei in skeppe of grounboar en fier der mei har praktyske ünderfining op it foarste plak. Dat giet hjoed meast nóch sa en derüt docht bliken, dat de praktyk net botte under de yndruk komd is fan alles, hwat de wittenski p oer groun ütsocht hat. It grounündersyk hat sünt de oarloch wol greatere popu lariteit krige, mar dit grounündersyk hat mar in biheinde funksje en wol op it foarste plak in help wêze foar de bi- mesting. Binammen yn de greidhoek hat it dizze funksje tige sterk. De weardebipaling fan de groun op himsels wurdt troch it normale groun- mar tige gedieltelik oanjown. bilangryk diel fan de grouneigen- t men dêrby lizze. It is foaral is wurk west fan Professor Edelman en syn helpers, dat hjiryn in greate stap foarüt dien is. De namme hwermei men dizze nije rjuchting yn de stüdzje fan de groun oanjowt is: de bodemkarte ring. En dit wurk is sa fundamenteel oars as it eardere grounündersyk, dat men goed docht der bysünder oandacht oan to jaen. Hwant troch de bodemkartering wurdt bisocht, net de groun to sjen as in mingsel fan organyske en anorganyske stoffen, mar as in libben gehiel, dat men op it lan seis yn syn natuerlike lizzing bisjen en bistudearje moat. De profylstüdzje is it biedwurd fan it mo derne grounündersyk, it neigean fan de lagen, sa’t dy har nei ünderen foardog- ge en it neigaan fan de ynfloed fan dizze lagen op de wettertafoer en óf- foer, de fiedselrykdom en it fêsthalden dêrfan, de üntwikkeling fan it woartel- stelsel as de trije wichtige faktoaren briek, machinefabriek fa H. Bloemhof, fa. P. J. de Boer, fabrikant van voedings- artikelen, Vellenbloterij Th. van Buren, Coehoorns mach, houtbewerking, pomp- boorderij enz., graf steenhouwerij Wicu- bo, Geertsma’s Ijsfabriek, fijnhoutwaren- fabriek van J. Groenveld, sajetfabriek de Groot en Eerdmans, Betonindustrie C. Kuiper, machinefabriek B.M.F., terwijl de grens soms moeilijk is te trekken en verschillende grossiersbedrijven, aanne mersfirma's, en zelfstandige zaken als de autospuitinrichting van Gebr. de Groot, zo geen industrieën in de engere zin van het woord, dan toch plaatselijke bedrijven van betekenis zijn. Wanneer men in Nederland zoekt naar het voorbeeld van een agrari sche streek of een agrarische provincie, dan wil men al gauw met Friesland aankomen. Dat is een land, zo zegt men dan, met enkel agra rische verhoudingen, waar het leven nog niet is aangetast door een machtige industrie of door een ontwikkeling van steden met vele honderdduizenden inwoners, aldus het adresboek van de Friese in dustrie, verzorgd door het E.T.I.F. Er is reden voor deze gedachtengang, het Friese stamboekvee, de Friese pootaardappelen, de Freise zuivelproducten, zij zijn algemeen bekend en zij versterken de indruk, dat wij hier met een zuiver agrarische streek te maken hebben. Toch is het verre van juist. Van ouds is Friesland ook een industrieel land geweest, zelfs op het platteland ontbrak de industrie niet geheel. en de grasdrogerijen. Ook wordt in Fries land, i.c. te Bolsward door de „Pim”- fabriek margarine vervaardigd, (N.V. Noord Nederlandse margarinefabriek) Op vele plaatsen in dn provincie treffen wij verder bedrijven aan die handelen in veevoer en die ook zelf door mengen en malen een eigen product fabriceren, Daarnaast noemen wij de nog de Friese koffiebranderijen (veelal annex thee handel, w.o. fa. van der Plaats te Bolsward, Douwe Egberts te Joure, fa brieken voor bakkerijgrondstoffen (o.a. De ieuw,enalde boerepraktyk, trochjown fan staech op staech, famylje op famyl- je, stiet sünt koarte jierren, in heale ieu sahwat, ^ünder de ynfloed fan in nije wittenskip: de lanbouwittenskip. Hiel stadich oan kriget dizze de fuotten ünder it gat en wurdt de ynfloed op it praktysk hanneljen greater. It fokken, it fuorjen, it bimesten, de lanforbette- ring, it lanwurk en folie mear, binne al üt de iensidige ünderfining oplutsen ta in mear en better trochtochte praktyk. Dat proses giet aloan fjirder en haldt gjin skoft. Fan it bigjin óf oan wie de oandacht fan de lanbouwittenskip ek rjuchte op it wichtige ünderdiel fan alle foarmen fan buorkjen: de groun. Troch- littendheit, struktuer, rykdom oan fie- dende stoffen, formogen om dizze fêst to halden, sürheidsgraed, kerrelgreatte en oare grouneigenskippen kamen ün der wittenskiplike lampe. De wearde In samenwerking met de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers de B.N.M.O., organiseert het district Fries land van de Stichting MOVEO, evenals voorgaande jaren voor ueze gewonden een tocht door Friesland. Daar nu reeds 2 jaar achtereen een boot tocht werd gehouden, hebben wij ge meend onze Mannen dit jaar eens iets anders te moeten aanbieden. Dit jaar dan en wel op 22 Augustus a.s. zal er een Friese Elf-Stedentocht worden gehouden, waaraan zal worden deelgeno men door d: Districten Friesland, Gro ningen, Drente, Twente, Zwolle e.o., Gel derland Noord en het district Haarlem en omstreken van de Stichting MOVEO en de Leden van van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogslachtoffers de B.N.M.O. In totaal ongeveer 150 perso nen. De trouwe MOVEO-automobilisten heb ben reeds hun medewerking voor deze tocht toegezegd. Ook de Heren Burge meesters van deze 11 Steden zullen voor het slagen van deze tocht hun volledige De Friese nijverheid in vorige eeuwen In het midden van de vorige eeuw was de industrie in Friesland vooral geconcen treerd in de steden. Het silhouet van de grotere plaatsen werd dan ook geken merkt door de verschillende molens, die de drijfkracht leverden aan houtzagerijen, malerijen e.d. De plaatselijke nijverheid was toen nog zeer gevarieerd en elke stad telde zijn textielnijverheid, zijn touwsla- gerijen, zadelmakerijen, scheepswerven en soortgelijke bedrijven. Bovendien bezaten vele Friese steden verschillende kleiver- werkende industrieën, zoals steen- en pan nenbakkerijen. De hier bedoelde bedrij ven waren niet groot; slechts enkele had den meer dan 10 werknemers in dienst en in dit aantal waren dan altijd nog en kele jongens begrepen. Soms maakten deze jongens meer dan I/3 van het per soneel uit. Slechts de cichoreifabrieken, kalkbranderijen, pottenbakkerijen en steenfabrieken, evenals de in sommige plaatsen veelvuldig voorkomende leer looierijen, hadden afzet naar andere delen van het land. Op het ogenblik telt de pro vincie nog steeds een vijftal steenbakke rijen. Deze industrie, die grondstoffen van de bodem verwerkt, heeft een uitlo per, welke eeuwenlang van grote beteke nis is geweest en welke ook thans nog zeer terecht de aandacht trekt. Wij den ken aan de aardewerkindustrie van Mak- kum. Het Makkumer blauw geniet een grote vermaardheid. Het is een artikel, dat ook over de Oceaan regelmatig afzet vindt. Ook in Workum wordt aardewerk geproduceerd. Een artikel, dat nog even apart genoemd moet worden, is de Friese gele steen. Dit artistieke product, dat zich nog altijd in de belangstelling mag verheugen, wordt nog steeds in Friesland gefabriceerd en 't zou niet tot de onmogelijkheden behoren indien de productie hiervan in de toe komst een nieuwe bloeiperiode tegemoet t zal gaan. Een aantal bedrijfstakken, dat in de vorige eeuw in Friesland vrij belangrijk was, is thans vrijwel verdwenen. Wij noemen de blikslagerijen, de cementmolens, de kunstdraaierijen, de mandenmakerijen, de mosterdmolens, de wolkammenjen e.d. De overgang naar de moderne productie De oorzaken van het verdwijnen behoeft men niet ver te zoeken. De periode van 18501880 laat namelijk een kentering in het économisch leven zien. Zo komen in de 60-er jaren in Friesland ue spoorwegen tot stand en na 1880 is het de tijd van de tramwegen. Zo wordt in 1885 de directe tramverbinding tussen Drachten, Heerenveen, Sneek, Bolsward en Harlingen voltooid. Bovendien doet in de 70-er jaren in Friesland de stoomma chine zijn intrede. De toepassing van deze stoommachine brengt in het bedrijfsleven van Friesland een snelle en bijkans revo- lutionnaire ontwikkeling, doordat nu ook in dit gewest de productie voor de stad en haar omgeving vervangen wordt door 2e week Aug. 1905. Zeer laag water. De Bolswarder grachten zijn veranderd in een slijkboel. De gracht op de Kampen is vrijwel geheel droog. Wanneer de gemeente nu eens geld had, gooide ze zeker al die sloten dicht. Wat zou de stad daarvan opknapper.. De kaatsvereniging Arum verkreeg ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een vaandel. Het werd vervaardigd door Mej. S. Mekking te Leeuwarden. De vellenbloterij aan de trekweg nabij het Oordje, is aangekocht door de heer R. van Buren uit Oosterlittens voor f 1867. De chef van het komende circus dat op de kermis zal komen spelen bestelde een beestenwagen bij de tram voor twee te vervoeren paarden De „paarden’ bleken te zitten in een houten kist. Ze wa ren niet groter dan een geit. Mr Goeman Borgesius is gereed geko men met zijn Kabinetsformatie. In de omgeving Behalve de zuivelindustrieën en grasdro gerijen in de adreslijst nog genoemd: In Wonseradeei: Scheepswerf „Welgele gen”, Makkum, fa. R. G. Huisman en zoon, landbouwwerktuigen, Pingjum, Bouwstoffen-ind. v.h. J. van Hulst (dak pannen, draineerbuizen) Makkum en Ti chelaar, kleiwaren fabriek. ld. in Hennaarderadeel Hommemea's Bliksemafleiders te Wommels. In Workum fa. Wed. Faber (kruiwagens enz.), aardewerkfabriek de Boer, wasserij Sirius (Tjeerde en Co.) en fa. Jansen en Lohman, een lijst die ons ook wel voor uitbreiding vatbaar lijkt. rjuchting yn de grounkennis is fan folie mear praktyske wearde as de aide. Troch de bodemkartering komt men ta echte, weardefolle kennis fan de groun as groeimilieu foar de plant. Dit wittenskiplike wurk hat him dan ek tige ütwreide en it oansjen jown oan de „Stichting voor Bodemkartering” yn Wageningen, dy’t nationael en ynter- nationael mei great élan yn aksje is. Greate bütenlanske projekten wurde oan har opdroegen, net allinnch yn Je- rope mar hast noch mear yn Azië en Afrika. De bikende Mgr. N. Hettinga yn Pa kistan wist dêrfan ek to fortellen én hie dêr Prof. Edelman as Adviseur fan de regearing faken oantroffen. Dizze tsjinst is ek ynskeakele by de tarieding fan ynpolderingen, üntginningen en ruilforkaveling en it tal jonge yngeni- eurs, dy’t harren hjir mei de hiele hüd opsmite, is al lang net lyts mear. Yn Fryslan wurket op it heden foar dizze Stichting in jonge yngenieur, Ir J. Cnossen, in Fryske boeresoan, en ünder syn lieding wurde rounom stüdzjes makke fan de grounlagen en har eigen- skippen. Forline iier ha wy ünder syn lieding alris in dei de Walden troch- west en it wie foar ós ploechje lanboü- leararen in sensaesje to sjen hoefolle mear en hoefolle deegliker kennis üt dizze profylstüdzje foar it Ijocht kaem as op de aide manear. Dêrom bin ik tige bliid, dat de Fryske Grounkeamer, dy’t al den dei mei grounweardearring to meitsjen hat, de wei foun hat nei dizze boarne fan kennisse. Op it selde eagenblik, dat jo, achte lezer, dit stikje léze, binne hja mei Ir J. Cnossefi op stap yn de buert fan Drachten om ris to sjen oft har ünderfining en praktyske „kijk” op grounwearde, ek ófstimd is op de moderne grounkennis. Dat wurdt in ynteressant duel tusken de aide rót ten yn it praktyske takseren en de jonge wittenskip fan de bodemkartering. In stik as acht perselen sille bisjoen en tak- seard wurde en dan meiinoar „blikkè”. de productie voor de nationale markt. Niet alleen neemt sinds 1880 de capaci teit van in het bedrijfsleven gebruikte stoommachines steeds meer toe, maar er valt tevens een verbetering van de pro ductietechniek te aanschouwen, waardoor het productievermogen der nieuwe en ge moderniseerde fabrieken toeneemt. Bij dalende kostprijzen heeft deze ontwikke ling geleid tot het ontstaan van een mid delgrote en grote industrie. Deze groei hoe verheugend op zich zelf had ook haar keerzijde, doordat steeds meer kleine bedrijven van plaatse lijke allure de bestaansstrijd niet meer konden volhouden en vroeger of later verdwenen. De Friese bedrijven konden deze bestaansstrijd slechts volhouden in zoverre zij tijdig tot modernisering over gingen. Helaas zijn :n Friesland voor beelden van bedrijfstakken, die zich niet op tijd moderniseerden en ook hebben zich enkele gevallen van verplaatsing naar andere provinciën voorgedaan. Volkomen ten onrechte worden deze fei ten vaak gebruikt als bewijs dat in Fries land de industrie niet kan gedijen. Dit is echter onjuist. Wel zijn soms bedrijven verdwenen, doch daar zijn maar al te vaak zeer bloeiende ondernemingen voor in de plaats getreden. Daarbij komt dat ook in de meest geïndustrialiseerde ge bieden wel eens bepaalde bedrijven ver trekken, waarbij dan nog altijd de vesti- gingsfactoren doorslaggevend behoeven te zijn. Tenslotte kan gelukkig gewezen exportslachtenjen, de veevoederfabrieken worden op een aantal nieuwe bloeiende industrieën in ons gewest, dat de plaats innamen van verdwenen bedrijfstakken. Alleen voor Bolsward vinden we dan nog (alphabetisch) Adema, knikkert- Dragline stoorde telefoonverkeer. Het telefoonverkeer tussen Utrecht en De Haag is Vrijdagmiddag gestoord ge weest. De schepbak van een dragline, die in actie was bij hotel Den Hommel in Utrecht West, trok de drie-en-zeventig centimeter diep liggende draaggolfka- bels van het interlokale telefoonverkeer aan stukken. Hierdoor waren alle net nummers van 01700 en hoger tussen de districten Utrecht en Den Haag onbereikbaar. Onmiddellijk werd een rerserveverbin- ding ingeschakeld, maar deze kon niet alle verkeer verwerken, Daardoor ont stond aanmerkelijke vertraging, in vele gevallen van meer dan anderhalf uur. taten wêze sille. Mar ien ding stiet by my nou al fêst, dat as dizze praktyk- mannen sjogge, hwat de bodemkarte ring oan bilangryks to wittenkomd is, hja dizze yn it forfolg net mear misse wolle. Foaral foar de Walden sil dit bliken dwaen, hwant mei de sangrou- nen binne hja yn Fryslan it fierst hinne. Yn dizze hoeke is jit it minste bard, mar it stiet boppe op it listke om hjir ek fiks mei to bigjinnen. De klaei, it fean, de minggrounen fan klaei op fean en oarsom, de knipkwesje, it binne allegearre dingen, dy’t it hast allinnich fan de praktykminsken haw- we moatte. En hjir kin de profylstüdzje jit prachtich wurk dwaen, hwert tige forlet fan is. Ik sjoch de tiid wol kom men, dat der by in hiertaksaesje alder- earst in rapport frege wurde sil oan de bodemkartering, hwant dêrtroch kriget men in folie düdliker byld fan de kwa liteit fan de groun as op it each of mei de boar. As wittenskip en praktyk han oan han geane, sille de takomstige hier- taksaesjes rjuchtfeardiger dien wurde kinne as oant nou ta. Dêrom is it earste kontakt tusken de Grounkeamer en „de Stichting voor Bodemkartering” in ding om wiis mei to wêzen. Der kin in bulte goeds üt fuortkommen. It sprekt wol fanseis, dat de billike hier ek ófhinget fan ekonomyske faktoaren en de lizzing. Ek de gebouwen spylje in wichtige rol, mar op dizze terreinen hat men troch it L.E.I. al hiel hwat ma- teriael biskikber. Komt der jit in krek- tere taksaesje fan de groun by, dan is de kans op in earlike weardearring, fan de hierwearde fan lan en pleatsen wer in stap foarüt komd en kinne boer en eigner harren der mei mear fortrouwen ünder deljaen. Sa sjoen sil de maetskip- like frede, dit hege goed, dêrtroch bi- foardere wurde en dat is wol in lok- winsk wurdich. De houtverwerkende bedrijven. In de houtsector noemen wij de ‘abriek voor houtbewerking te Grouw. In 1891 is deze klein begonnen en thans is zij uitgegroeid tot een bedrijf met meer dan 500 werknemers. Daarnaast zijn er ver schillende houtzagerijen en -schaverijen, vele meubelfabrieken en talrijke riet- vlechterijen. Deze laatste zijn nagenoeg allemaal in Noordwolde bevestigd. Tenslotte moeten wij in deze bedrijfstak 13-tal industrieën worden genoemd (be- nog de fabriek van duimstokken noemen, welke zich na de oorlog in Drachten heeft gevestigd. Dit bedrijf werkt hoofdzakelijk voor export. 't Is uitverkoop - 't is uitverkoop Nog één dag profiteren! Sla nu je slag! 't getij verloopt Ga vlug je geld spenderen, Ziet men misschien de beste waar, Niet voor de ruiten prijken? Stil, je moet 't half gegeven paard, Nooit in de bek gaan kijken! PIET gen en landbouwwagens o.a. gevestigd in Winsum en Bolsward (resp. fa. Miedema en Schukken). Zoals wel te verwachten is, vinden we in Friesland enige schaatsenfabrieken, vroe ger ~ok te Bolsward, thans nog te Ijlst en te Heerenveen, welke in hun produc- tie-programma echter ook andere artike len hebben opgenomen. Na de oorlog vestigden zich verschillen de nieuwe bedrijven in de metaalbranche, zoals de Philipsfabriek van scheerappara- ten'te Drachten. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1