KAPPIE EN DE AUTOMATISCHE STUURMAN VAN DE FRIESE KAATSVELDEN Stadsnieuws Plaatselijk nieuws van Wegzuigen arbeidskrachten Frelle-keatsen- tinksels B< R E SI F F n R 1 g X I F J r l t r r I I De Freulepartij Drijf die Rhenmatische Pijnen uit Uw leden. hij op en verliet de hut. „Ik dacht eens 38 A. Hiemstra, die de gehele dag prima LEDEN VAN „FRISIA CATHOLICA” BRACHTEN BEZOEK AAN BOLSWARD we ook nog de mijnenvegers „Bolsward” en „Boxtel” ontmoeten ging het gezel schap nog éénmaal aan land om de be nen wat uit te strekken. Daarna meerde de boot te ruim zeven uur aan de Kade, waar een muziekcorps uit de Nieuwe Buurt klaar stond om de jeugd weer met een pittig marsje naar huis te begelei den, om ze weer aan de ouders over te leveren. Voor de jeugd weer een onver- getelijke dag, ze werden volop getrac- teerd en voor de leiders en leidsters een vermoeiende dag. Al met al kan de N.B.V. weer met ge noegen terugdenken aan deze boottocht. 1. J. Faber, S. v. d. Zee, A. Hiemstra. 2. H. Schuil, P. de Boer, H. Zijlstra. 3. R. Hoekstra J. Jansen, P. Kamminga. 4. K. Wassenaar, P. de Haan, A. Veld kamp. VOETBAL NIJLAND. Zaterdagavond werd alhier op het Sportterein een vriendschappelij ke wedstrijd gespeeld tussen de eerste elftallen van Nijand en Oosterlittens, die evenwel beide niet volledig opkwa men, wat in deze tijd van vacantie geen verbazing behoeft te wekken. In de eerste helft was Nijland iets ster ker dan hun tegenstanders, wat zich tenslotte uitdrukte in 2 doelpunten, ter wijl in de tweede helft Oosterlittens do mineerde, wat één doelpunt opleverde. Eindstand alzo 2-1 voor Nijland. spel had gedemonstreerd, werd, evenals 't vorig jaar, weer koning. COMPETITIEKAATSEN BAARD. De competitiekaatspartjj tegen Weirum door twee drietallen van de kaatsclub „Baerd” voldeed maar matig, daar het spelpeil zeker niet ver boven het gemiddelde lag, ofschoon heel wat toeschouwers met belangstelling de ver richtingen van de kaatsers gadesloegen. Uitslag: Baard 10, Weidum 12 punten (Snitser telling). In-sider: Nou moast ris sjen Jan-doasje Fomeukt dy fint de bal en it horloazje Dy is der üt, flak foar syn kop, In pripper, füleindich slacht dy jonge op. Ri vc VC D B, re R N h< B e< R li ONS IS OPGEVALLEN.... dat nu nog steeds, drie weken na de feesten, aan verschillende lantaarnpalen bordjes hangen die de bezoekers de richting naar de tentoonstelling wijzen. Het wordt nu toch wel tijd dat deze bordjes eens verwijderd wor den. WOMMELS. De heer Sj. de Vries, kan toorhouder der P.T.T. alhier, heeft om gezondheidsredenen de dienst met pen sioen verlaten. De scheidende chef, die op 1 Juni j.l. zijn veertigjarig jubileum by de posterijen in stilte heeft herdacht, deed zich kennen als een soliede, actieve ambtenaar, welke steeds gul en spon taan het publiek met raad en daad ter zijde stond. Hg begon zijn carrière in Oosterend als postbode en fungeerde ruim tien jaar als kantoorhouder. Als zodanig is hij opgevolgd door zijn zoon Willem, die reeds enige maanden als plaatsvervanger werkzaam, kortgeleden zijn vaste benoeming kreeg. KEATSEN TSJOM, 13 Aug. Hjoed is troch d» Kristlik Fryske Keatsboun in öfdielings- keatswedstriid hélden. It waer liend» him der tige foar, en om de prizen is tige keatst. De tredde priis krigen D. Sjoerdsma, T. Dijkstra en L.. Brouwer fan Berltsum. Dm priis en preemje keatsten Tsjom en Berltsum mei de spi- lers mei de spilers: H. Couperus, J. Hib- ma en H. de Vries, tsjin A. Stienstra, H. Tuininga en M. ,v. Dokkumburg. Berltsum stie in spul foar earst, mar letter helle Tsjom op en ward it 4 om 5. Mei 6-2 foar Berltsum mei in keats, net foarby, 6-4, Stienstra sloeg op in bal dy’t foar kaem en op 6-6 bliuw de léste bal fan Hille yn krite, sadat Tsjom wer Woun hie. Met balspelen zijn de spieren wat losser MET PENSIOEN gemaakt en de directie der N.V.. had voor de verzoging van de inwendige mens gezorgd. Dit alles en het fraaie zomerweer maak ten dat dit een onvergetelijke dag werd. De nearing-dwaende: Toarstige en roppige minsken In waerme dei, alhiel üs winsken, Hwat wurdt der keatst, foar fêst Ek ik slach wol foar bést. JOHNY JORDAAN en JOHNY MEIJER SAMEN IN BOLSWARD Zaterdag 20 Augustus wordt er in het Julianapark een muziek- en zangavond gegeven, dat voor Bolsward een zeer bijzondere avond belooft te worden. Wie is Johny Jordaan? Dit voorjaar werd hij uit 103 deelne mers gekozen als de bezitter van de beste stem van de Jordaan. De ongekunsteldheid, levensechtheid en het geboren gemak waarmee hij zijn lie deren bracht, plaatste hem met kop en schouders boven de andere deelnemers Reeds de volgende dag maakte Neder land via de radio kennis met Neder lands nieuwste vocale ontdekking en de naam Johny Jordaan begon een begrip te worden. Woensdag 11 Maart 1955 was de dag van de eerste Johny-Jordaanplaat. Vrij dag 8 Juli was de dag van de 100.000e Zuchtend stond rustig te kunnen slapen," mopperde hij, „maar daar komt weer niets van. Als er iets met die robot aan de hand is. moet ik het weten, voor wy tussen de haaitand-riffen zit ten!” Maar toen hg de stuurhut genaderd was, bleef hg plot seling staan. Professor Notterkrakr stond bg de rqbot enpraatte tegen de machine. „Houdt vol,” hoorde Kappie hem zeggen, „het is zwaar, maar je MOET vol houden.” Kappie kreeg er kippenvel van. „Dit is ja te mal,” mom pelde hg. De uitnodigingspartg voor le klassers te Menaldum kon, hoewel er niet slecht werd gekaatst, toch niet bevredigen; er zat te weinig spanning in. In de demi-finale versloegen Faber, v. d. Zee en Hiemstra hun tegenstanders Hoekstra, Jansen en Kamminga met schone telegraaf, terwgl in de finale Schuil, de Boer en Zglstra slechts een eerst konden bemachtigen. De uitslag was: De keatser: Ik swit, ’t is ek in hüd fol wurk, Mar ’t is de muoite wol foar Durk, As nou de tsjinpartg hwat minder wie, ’k Leau, dat ik dan it goud wol hie. De faem: Hjir rin ik hwat op ’t keatslén om, rdei bliere lipstick-laits en from f|lgje ik it keatsen, ien, twa spul, fan jonges wol, mar oars gjin flau binul. Veendam. Deze bespreking was aan het vraagstuk van het weg- van arbeidskrachten uit het Noor- van de grote bedrijven NIEUWE CHEF IN VERNIEUWD GEBOUW WOMMELS, 15 Aug „Mgn cel is maar twee meter lang en nauw’ twee meter breed". Deze klassiek geworden versre gel was ook van toepassing op het werkvertrek van de P.T..T.-kantoorhou- der alhier. Het wachtlokaaltje met mi niatuur loket moet het met nog gerin ger afmetingen doen. De oude baas heeft zich deze beperkte ruimte altijd moedig getroost. Zgn zoon en opvolger echter verlangde meer armslag. Hg heeft de zaak dadelgk kranig mee aan gepakt en zodoende werd vandaag een vernieuwd postkantoor, dat aan alle comfort beantwoord, voor het publiek opengesteld. Het is ongeveer 5-maal zo groot als het vorige en ziet er keurig uit, vooral ook ’e brede loket betekent een zeer geriefelij ke verbetering. Zelfs een houten zit bankje voor de wachtende man ont breekt niet. De chef toonde zich heel voldaan over zgn ambtsgebouw, naar het ons toeleek had hg er zelfs een splinternieuwe kantoorjas voor aange trokken. De timmerman Hogendorp, die met dit werkstukje zeker eer heeft ingelegd, is thans nog bezig om het woonhuis, waar in het kantoor besloten ligt, op te knap pen en te moderniseren. Wij wensen de nieuwe chef de Vries veel arbeidsvreugde in zgn gezellig domein als hij dezelfde sporen volgt als zijn vader, heeft Wommels vast niet te kla gen. SLUITING JONGENSSTAD WINSUM WINSUM. De jongensstad alhier is een groot succes geworden. De 60 jon gens, die deze stad bevolkten, hebben zich als goede burgers gedragen en zich bovendien kostelijk vermaakt. Ook is hun besef van verantwoordelijkheid in deze dagen er zeker niet minder op ge worden. Onder de vrolijke klanken van Miedema’s muziekcorps werd er Zater dagmiddag een optocht door het dorp gehouden. Hiervoor bestond zeer grote belangstelling, ook uit de omliggende plaatsen. Onmiddellgk daarna volgde de officiële sluiting van jongensstad door hun burgemeestr. Lider en leidsters hebben alle eer van hun werk gehad en hun komt een woord van warme hulde toe voo rhun opofferende gezindheid. Wg twyfelen er niet aan, of een volgend jaar zal er in Winsum of elders in de gemeente wederom een jongensstad ver rijzen. Out-sider: Hwerom flokt de iene, de oare racht? Hwerom jüchet men as immen büten slacht? Hwerom seit de ien dy is der üt, de oare Wie nou dy bal der dan net tusken yn? HOOIBROEI PINGJUM.. Toen de veehouder E. K. Westra Zondagavond in de schuur kwam, ontdekte hg, dat er vuur in zgn hooi aanwezig was. Door een knette rend geluid werd hij opmerkzaam en te gelijk zag hg ook vlammen te voorschgn komen. Ijlings werd de brandweer te Witmarsum gewaarschuwd, die dan ook spoedig verscheen. Al het hooi werd naar buiten gebracht, terwgl het nat werd gehouden. Hierdoor kon de boer- derg behouden blgven. 10-JIERRICH BISTEAN TjSJOM, 13 Aug. Yn Septimber hat de Oranjeforiening 10 jier bistien. Men is fam doel twa dagen feest to hélden ,op 7 en 8 Spt. Op it programma stean nou al optochten, keatsen, folksspultsjes en Fryske toaniel- en revue-opfieringen. It bistjür forwachtet de folie meiwur- king fan alle Tsjommers. MUZIEKVER. HOLLANDIA OP HET WATER Zondag maakten de leden van de mu- ziekver. Hollandia met hun dames een boottocht over de meren. Akkrum en Grouw werden bezocht, maar verder werd het vertier in de natuur gezocht. Voor de dames en heren werd een vis- wedstrgd gehouden. Voor de grootste, de kleinste en de meeste vis was een prijs beschikbaar gesteld. Een der dames wist een visje van 3 cm te verschalken. DE KAATSCOMPETITIE De in dit seizoen voor de eerste keer uitgeschreven kaatscompetitie voor de leden der kaatsver. „Bolsward” blgkt een grot succes te zijn; geregeld doen er 10 parturen aan mee; door de vacan- bties waren het er de laatste weken 8. De eerste vijf speelavonden werden er twee partyen gespeeld. Hiervan mocht men er een missen, zonder met punten achterop te raken. Van de spelers die alle vijf avonden meespeelden, wordt die wedstrgd waarin het laagste puntenaantal werd behaald, afgetrokken. Nu de avonden korter worden, wordt er elke Dinsdagavond één party gespeeld. Er valt nog niets te zeggen, wie uitein- delgk deze competitie zal winnen; we geven hier de stand weer, waaruit men kan zien, dat er volop spanning heerst: R. Rijpma 59 punten, Sj. Nota 59, J. de Haan 58, Tj. v. d. Hauw 57, K. King- ma 55, P. Zwaagstra 54, S. de Haan 53, F. Haanstra 52, A. Reitsma 52, J. Gaastra 50, S. Frijling 50, K. Falkena 47, A. Zoethout 47, R. v. d. Zee 46. De competitie Oosterlittens, Baard, Weidum, Bolsward heeft, ook al door de vacanties, enige weken gestagneerd; Donderdagavond gaat ook die weer los en komt Baard hier op bezoek. In Baard behaalde Bolsward een grote overwinning, maar toch zullen onze jon gens er goed aan doen, de tegenpartij niet te onderschatten, daar Baard se dert dien met onderling goedvinden, versterking heeft gekregen van twee spelers van Huins. Onze kaatsers hebben 't vorig jaar een trip gemaakt naar Assen, waar ze heb ben deelgenomen aan een gecombineer de ledenpartg Assen, Meppel, Bolsward. De afspraak werd toen gemaakt, een dergelgke partij, die best in de smaak was gevallen, dit seizoen te Bolsward te houden. Door de kaatsver. „Bols ward” was deze wedstrgd vastgesteld op Zaterdag a s. Van Assen en Meppel is intussen bericht ontvangen, dat ze tot hun grote spijt niet kunnen komen, zo dat deze wedstrijd Zaterdag as. niet doorgaat. Aan het slot van ons verslag van de Freulepartg brachten wij hulde aan de Kaatsver. „Wommels” voor de zeer sportieve en kostbare beslissing, om aan de beide finalisten gouden horolges toe te kennen. Van het Hoofdbetuur der K.N.K.B.. kre gen we dezer dagen een telefoontje met de mededeling, dat deze voorstelling van zaken niet geheel juist is; het Hoofdbestuur zou er prgs op stellen, dat de juiste toedracht alsnog in ons blad wordt bekend gemaakt, aan welk ver zoek wij bij deze gaarne voldoen Volgens onze zegsman heeft de zaak zich als volgt toegedragen: Na de zeer onbevredigende slotparty deed het Hoofdbestuur der K.N.K.B. aan het bestuur der Kaatsver. „Wommels” de suggestie, om aan de beide finalisten gouden horloges toe te kennen. Wom mels wenste hier niet op in te gaan, waarna het Hoofdbestuur de beslissing nam, de drie ontbrekende gouden horlo ge beschikbaar te stellen. De volgende dag kreeg het Hoofdbestuur bericht, dat het Bestuur der Kaatsver. „Wommels” de kosten van deze horloges voor haar rekening zou nemen. Wij vertrouwen hiermede deze kwestie tot genoegen van het Hoofdbestuur der K.N.K.B. te hebben rechtgezet. Ere wie ere toekomt. prijswinnaars ontvangen bovendien als wiselprijs voor een jaar de prachtig» lauwerkransen. Johnny Jordaan-plaat. Op het ogenblik 175000 platen. Een record, nog niet eerder in de gra- mofoonplatengeschiedenis bereikt. Een record dat ook in het buitenland grote verwondering opwekte. Van doodeenvoudige cafézanger in Am sterdam, een beroep, dat maar een heel magere boterham opleverde, werd John ny een begrip. Ondanks dit onverwachte en snelle succes is hij nog steeds de zelfde gebleven, de voornaamste reden van zijn opzienbarende succes. Jaren lang trok hij met zijn kameraad Jantje Hilligers van het ene café naar het an dere, zodoende beschikt hij nu over een uitgebreid repertoire van rasechte Jor- daan-liedjes. Als man, die met zingen zijn kost moest verdienen, gaat zijn re pertoirekennis verder dan het Jordaans en U zult verrast zijn van zgn Limburg se, Brabantse, Drentse, Franse, Duitse. Engelse, Italiaanse en Noorse liedjes. Hg is een geboren artist en weet daar om zijn nummer te „brengen”. Johny Meyer is de accordeon-kampioen, die om zgn fantastische vingervlugheid ook wel de man met de 1000 vingers wordt ge noemd. Verder kan de avond nog genieten van 18 man sterke Culemborgse Boerenka spel met zgn vrolgke muziek en malle fratsen. Deze avond wordt in Bolsward moge lijk gemaakt door de accordeon-impor- teurs Gebr. Timmermans te Amsterdam en de accordiola-dealer voor Friesland, de heer J. Roukema alhier. OM DE LAUWERKRANS BAARD. De kaétsvereniging Baard hield haar ledenkaatspartg in twee klassen, waarbg de prijzen (luxe voor werpen) a.s. herfst op een te houden bijeenkomst worden uitgereikt. In klas se A werd een halve competitie ge speeld, wegens deelname van slechts 6 parturen) waarvan de prijzen werden behaald als volgt: le pr. Piet Buuren en Koos Reitsma; 2e Jacob Meinsma en Evert Heeg. In de klasse 8 (8 parturen) ko nde party niet worden uitgekaatst, wat op een nader te bepalen tijdstip zal plats hebben. Hiervoor komen in aan merking de beide parturen Euwe Mein sma en Adr. Veenstra tegen Feije Broersma en Oeds Nicolai. De eerste Dit te 1 tre< die tig< doe afg ma De ef lijk paa SUL du; vei dei en dei He die de ma de Da Fr: m< sic Bc ee D; Rc ka 4- ke T< wi SC: Doe ’n bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Zuiver bloed, daar gaat het om als U rheumatische pijnen wilt verdrgven. Stramheid, steken, scheuten, allemaal „smartelijke” bewijzen dat er met Uw bloed iets niet in orde is. Maak Uw bloedzuiverende organen weer actief. Met Kruschen! Zes minerale zouten, in Kruschen samengebracht, geven die organen nieuwe energie. Dan kunnen schadelijke stoffen want die zijn het die U die verlammende pijn be zorgen zich niet ophopen of vastzet ten in de gewrichten, maar worden af gevoerd langs natuurlijke weg. Kr. LANBOU-JONGEREIN OP STAP Tongersdei 11 Aug. hat de Kr. Lénbou- jongerein en Plattelénsfammen harren simmerreiske makke. De tocht gyng dizkear troch de N.O.P. nei Oerisel. De boarterstün yn Hellendoarn, it Histoa- rysk museum yn Holten en de moaije natür op de Holterberch wiene wol de hichtepunten fan de dei. Spitich dat der dizkear net mear leden harren opjown hiene. Sit dit yn ’e drokte of giet de aerdichheit der óf? BOOTTOCHT N.B.V. Zaterdag j.l. hield de Nieuwe Buurtver eniging traditiegetrouw haar jaarlykse boottocht. Werd in de afgelopen jaren 2 maal gevaren, dit jaar kon het in één keer worden gehouden, vanwege de Bolswarder feesten en vacanties. Het weer was ’s morgens slecht. Toen het om 8 uur nog niet droog was, besloot het bestuur de tocht een uur uit te stellen en zij had geluk, want om 9 uur was het droog weer en ging men met d. tamboers voorop naar de Kade, waar de „Telegraaf” van kap. van Veen al op z’n vrachtje lag te wachten. De reis ging weer over de Friese wateren, langs Heeg en Sneek. In Heeg, bg de jeugd herberg, werd besloten aan wal te gaan om het aangename met het nuttige te verwisselen, nadat eerst met het gehele gezelschap een stielendans was uitge voerd. Na het eten werden verschillende spel letjes gedaan met de kinderen in de leeftijd variërend van 6 t.m. 15 jaar, totaal 175 in getal, waarvan de volgen de jongens en meisjes een prijsje wisten te bemachtigen: 6 jaar: 1. Johan Kramer; 2. Sietse Velt- man; 3. Johan Velting. 7 jaar: Arie Bangma,2. Tinus Dijkstra, 3. Ali Bangma, 4. August Niemarkt. 8. 1. Lieske Wiersma, 2. Johan Velting, 3. Rudi de Jong, 4. Afke v. d. Zee, 5. Freerk v. d. Hauw. 9 jaar: 1. Jan Haagsma, 2. Jan de Vries, 3. Uti Douma, 4. Hissie Bruggen- kamp. 10 jaar: 1. Trini Wiersma, 2. Henny Postma, 3. David Adema. 11 jaar: 1. Paul Velting, 2. Jan Wetting, 3. Betty Fabriek, 4. Johanna Dijkstra. 12 jaar: 1. Melis Palsma, 2. Douwe Dijk stra, 3. Harry Postema, 4. Jitske v. d. Werf. 13 jaar: 1. Hinke Tjeerdema, 2. Gretha Niemarkt, 3. Harm v. d. Veen. 14 jaar: 1. Lientje v. d. Berg, 2. Suze Heins, 3. Ali Punter. Het was ruim drie uur, toen weer ver zamelen werd geblazen en de boot weer opstoomde naar het Snekermeer, waar men weer volop kon genieten van de prachtige zeil- en motorboten.. Nadat Sneek was nog was begroet met een uit volle borst gezongen Cheerio en waar DE 3000e IS BINNEN ’t Was Maandagochtend niet erg druk op de tentoonstelling „Wiekslag van 5 eeuwen”. Mej. v. d. Heide had het echt niet druk met de kaartverkoop, maar toch zat ze wel wat in spanning, want de 3000e bezoeker was in zicht. Ongeveer drie uur stapte W. Z. Bos uit Sneek binnen, kocht een kaartje en was daarmee de gelukkige 3000e bezoeker, die als herinnering aan dit feit een boekwerkje over Bolsward werd aange boden. Donderdag maakten de leden van „Frisia Catholica” hun traditionele excursie, die ditmaal door een groot deel van de Zuid westhoek voerde. Van Leeuwarden ging de tocht allereerst naar Bolsward, waar het reeds vrij grote gezelschap nog met een aantal Bolswgrder leden werd uitge breid. Behalve een bezoek aan de Mar tinikerk, waar de voorzitter Dr M. P. van Buijtener een korte historische inleiding gaf en verder de heren W. H. Keikes en P. van der Meer voor enige toelichtingen zorgden, stond ook de bezichtiging van de zilvertentoonstelling op het program ma. Met grote belangstelling werd de collectie Bolswards zilver in ogen schouw genomen. Na het uitgebreide be zoek aan Bolsward voerde de tocht naar Snee'vervolgens met een boot naar Ter- kaple, om via Rijs (middagpauze), Wor- kum (bezoek aan raadhuis en N. H. Kerk) en Piaam tenslotte weer in Bols ward beëindigd te worden, nadat pater- directeur drs G. Voorvelt hier nog de nieuwe R.K. H.B.S. aan het gezelschap had getoond. N.C.L.B.-LEDEN OP REIS NIJLAND. Donderdag 1.1. gingen de le den van de N.C.L.B. alhier, met hunne dames een dagje op reis met „Frysléns Reiswein” van de fa. Sgpersma te Oos- terwierum. Stralend zomerweer begun stigde het uitstapje, dat ging van hier naar Appelscha, de eerste halte, waar, na de koffie, vermaak werd gezocht in duinen en speeltuin. Vervolgens reed men door de provincie Drente naar Le- melum en de Holtense berg. Hier werd met belangstelling kennis genomen van de handenarbeid van een pottenbakker en het middagmaal genuttigd. Onderweg hierheen en ook het verdere van de dag werd genoten van mooie, steeds wisselende landschap en de chauf feur van de bus wist steeds door zgn explicatie en het aanwgzen van de mooi ste plekjes (waarvoor hg veel dank ver dient) de belangstelling van het gezel schap gaande te houden. Verder werd het schone Ngverdal bezocht waar, in het natuurbad werd gezwommen door meerderen, terwgl anderen het kijken er toe deden. Ook de omgeving van deze plaats werd met een bezoek vereerd en de bossen bezocht, terwijl op de Salem- berg werd genoten van een prachtig vergezicht. Na in Raalte koffie te heb ben gedronken, ging ’t naar Zwolle, dat per bus kriskras werd doorkruist, zodat men ook hier kennis maakte met de mooiste plekjes van deze stad. Ook in Kampen, dat men op de terugreis door de polder passeerde, werden de mooiste gedeelten, zoals b.v. de oude poorten bezichtigd. In de Noord Oost Polder wprd nog halt gehouden in Ens, waar de chauffeur dank werd gebracht voor zijn grote toewijding en daarna ging het via Emmeloord, dat in de bus zittende, werd bezichting, in opgewekte stem ming op huis toe, waar men kwart voor 12 arriveerde, dankbaar en voldaan over deze geslaagde tocht. GEVAARLIJK SPEL HICHTUM, 13 Aug. De driejarige, klei ne Jan van de fam. Reekers was even aan het waakzaam oog ontsnapt en ging achter een langzaam rgdende mot paard aangespannen melkwagen van de heer H. Tolsma lopen en hield deze vast, doch daar het pad ter plaatse iets naar beneden loopt ging de wagen snel ler rijden met als gevolg, dat de kleine man kwam te vallen; hg bezeerde zgn hoofd zodanig dat hg naar Bolsward werd vervoerd, waar Mevr. Miedema hem deskundig verbond, waarna hij naar huis terug mocht. DE VROUWEN OP REIS, MAAR... MANNEN GINGEN OOK MEE EXMORRA, 10 Aug. Begunstigd door fraai zomerweer maakte de Herv. Vrou wenver. van Exmorra-Allingawier haar jaarlgks uitstapje. Deze keer gingen de mannen ook mee. Ruim 7 uur vertrok men met één der mooie bussen van Gebr. Sijpersma van Sneek. Allereerst werd te Huis ter Heide de ravage beke ken, die onlangs veroorzakt was door de wervelstorm. Verder ging het door de N.O.P. Emmeloord werd van alle kanten bezichtigd, waarna men ruim halftien in Kampen ging koffiedrinken. Van Harderwijk uit, werd een boottocht gemaakt over het Ijsselmeer. Ieder ge noot van wind en water en met honge rige magen kwam men terug, zodat de kok alle eer werd aangedaan. Dwars over de Veluwe reed men naar Apel doorn. De echoput en de de Pr. Bern- hard speeltuin” stonden hier op het pro gramma. Veel te gauw was het tgd om weer huis- toe te gaan. In Steenwijk werd tenslotte nog een uurtje gezellig gepleisterd. Om elf uur arriveerde het gezelschap weer in Ex- morra. Aan de tweede klas-partij vrge samen stelling te Huizum namen 14 parturen deel. Het spelpeil was hier matig; wel was er in diverse partgen spanning, o.a. in de strijd om de tweede plaats tussen de parturen J. Schouten, D. Westerlaan, F. Larooy tegen E. v. d. Meg, S. Vis, J. de Haan. Laatstgenoemden verloren vyf maal het eerst op 6 gelijk; ze verloren de party op de stand 5-4 6-6. De uitslag was hier: 1. J. Schouten, D.. Westerlaan, F.. La- rooen. 2. A. Broersma, D. en S. Smedinga. 3. D. Tichelaar, Tj. .Efdé, J. v. d. Ze». 4.. E. v. d. Meg, S. Vis, J de Haan. Kappie wilde juist naar zgn kooi gaan, toen de Maat en de Meester zijn hut binnenkwamen. Hij zag al dadelgk aan hun gezichten, dat er weer iets aan de hand was. „Kappie,” zei de Meester kort en zakelgk, „de robot doet technisch onmogelijke dingen; hg spreekt en gapt brood jes.” „Wat?!” riep Kappie, „begin jg nu ook al?” „Ik heb zelf gezien dat hg broodjes wegnam,” zei de Meester, „en de Maat was er ook bg.” „Hum,” mompelde Kappie, „dan kan het ja geen ver beelding zijnen toch is het te gek om waar te zijn! Ik zal dit moeten onderzoeken; er is ja altijd wat.” BOLSWARD HEEFT NOG EEN TOL „De Maasbode” heeft een tol ontdekt in Friesland en schrijft: „Brug en tol liggen midden in het grondgebied van de gemeente Wym- bntseradeel, maar zijn eigendom van de stad Bolsward. Dat is historisch zo ge groeid. In het grijze verleden, zo om streeks 1500, had Bolsward behoefte aan een goede uitweg te water op deze plaats ca zo is daar aanvankelijk een sluis gekomen met een brug, waar Bols ward later ook tol ging heffen. Nu heeft Bolsward helemaal geen belang meer bij de brug, noch bij de tol. Doch het gemeentebestuur van Bolsward, dat verantwoordelijk blijft voor het onder houd van de brug, zorgt er toch voor, dat de tolgaarder een bescheiden wekelijks inkomen heeft. De tolgelden mag de heer Mulder bovendien zelf houden, maar die heeft hij ook hard nodig. In Nijezij 1 kent men nog de aarde van een stuiver. Brug- wachter-tolgaarder Mulder is van 's mor gens vijf tot 's avonds tien uur bij de pin ken om de hem toekomende stuivers te innen, en zo is hij eigenlijk nog de enige, die belang heeft bij die tol. Bolsward is er reeds lang op uitgekeken en de ge meente Wymbritseradeel, die eigenlijk deze tol zou moeten overnemen waar mee de merkwaardige situatie van Bols- wardse bezittingen op Wymbritseradeels terrein uit de wereld zou zijn schijnt er ook niet zo bar op gesteld te zijn. De boeren en de melkfabriek van Nijezul kunnen de tol wel „wegkijken”. „Het is Middeleeuws zegt de directeur van de melkfabriek, die de meeste schade van de tol heeft. Maar, Middeleeuws of niet, de tolgaarder Mulder int nog altijd welgemoed zijn stuivers Op Woensdag 10 Augustus heeft te Leeu warden een bespreking plaats gevonden tussen de besturen der Kamers van Koop handel te Groningen, Leeuwarden, Mep pel en gewijd zuigen den, ten behoeve in het Westen. Besloten werd, dat de genoemde Kamers dit probleem gezamenlijk in onderzoek zullen nemen, teneinde zich te beraden welke stappen deze Kamers birnenkort te dezer zake dienen te nemen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 2