ipg ST. MAARTEN [ir’hp GESLAAGDE PAARDENDAG TE KOUDUM De veel besproken PERFECTION OLIEHAARD Interessante DEMONSTRATIE Uitstekend materiaal 1 Burgerlijke Stand G. J. C. BAX ininq j bill Dit moet U beslist by wonen! Hoofddealer Fa Gebr. v. d. Werff, Leeuwarden Dealer Fa D. H. van Wieren, Bolsward A. J. OSINGA N V Kraanvogels in Friesland Twee millioen 55.000 bezoekers op de E 55 Jeugdig echtpaar uit Arnhem de gelukkigen De Kerkburclit van Bolsward Benoemingen Groot boereboelgoed onder Wommels Veel paarden, veel mensen en veel zon De Wienerwald Sangerknaben zongen te Rijs t goed verzorgd, want G BOSCH. I, beste suupkalveren (waaronder 17 s Neeltje le pr. Ubra van B. Lyklema a Nijeholt, FEUILLETON Wordt vervolgd. WORKUM, DONDERDAG 18 AUG. VAN 2 TOT 10 UUR IN HOTEL „HOF VAN HOLLAND" Nijland; Nisiana Hemelum; Mine het gebied van passa- burgerluchtvaart. De 8 r e l. n i- de m. e s P LI n i. i, t- r i. t il e n van 4 t.m. 10 Aug. '55 Geboren: Sijtze z.v. Cornells Riemersma en Afke Attema. Klaske d.v. Jolle de Vries en Janna Tjalma. had met veel verzuim en geruzie de school bezocht en was kort daarop in dienst gegaan bij een rijke familie uit de stad, die aan het andere einde van de plas in de daar ontstane nieuwe wijk een nieuw buitenhuis bewoonde. Hg voelde, dat zij zijn karakter had en hoewel hierover in zijn hart trots, had hij toch liever gezien, dat zijn zoon op hem had geleken. Die aardde meer naar zgn vrouw, was altijd kalm en tevreden en ging stil zijn weg. Marietje daarentegen was veel levendiger van aard, maakte zich nergens zorgen over en had een uitgesproken eigen wil. Vaag voelde hij, dat deze eigenschappen voor een jong meisje niet zonder gevaren waren. Grote conflicten waren er tot heden nog niet voorgevallen, of, om helemaal eer lijk te zijn, hij had er niet van gehoord. Maar nu zou hij er zich toch mee moeten bemoeien. Hij keek zgn vrouw eens tersluiks aan, die doende was de boel op te ruimen. Het was of deze instinctief voelde, dat haar man iets op zijn hart had. Dat hij weer eens te veel had gedronken, had zij al geweten voor hij binnen kwam, want als hij zo laat was, kwam hg nooit geheel nuchter thuis. Maar meestal ging hg spoedig naar bed en nu zat hij nog steed besluiteloos in zijn stoel. Intussen klonken buiten twaalf heldere slagen en zij vroeg hem, met de wekker in de hand: „Hoe laat moet-ie gezet wor den Ik ga maar naar bed hoor." Hij besloot met de deur in huis te vallen: „Vijf uur, maar „Nou, dan mag je er ook wel gelijk wel inkruipen”, viel zijn vrouw hem in de rede. „Ja, ik kom zo, maar wat ik nog zeggen wilde, wat voert Marietje tegenwoordig uit?” „Daar heb je het,” dacht zijn vrouw, „maar vanwaar die plotselinge belangstelling in het doen van Marietje?” „Hoe bedoel je?” vroeg zij met een verwonderd gezicht, „wat zou ze uitvoeren, niks bijzonders, zo ver ik weet.” „Zo, niks bgzonders,” antwoordde Hoos nadrukkelgk. „Jg weet dus van niks, hè?” Zijn vrouw, die inderdaad van het hele geval niets snapte, en Hoos’ onthullingen als dronkemanspraat beschouwde, trachtte hem met een zoet Igntje naar bed te krggen. „Ga nou maar slapen, Gerrit, en laten wg er morgen verder over praten, het zal wel niks bijzonders zijn, er is toeh niks gebeurd?” „Niks gebeurd?” schrok Hoos op. „Niks gebeurd, dat zou Lezing met lichtbeelden over de weelde van thermostatische warmteregeling zonder gebruik van electricitert en automatische inschakeling van midget- pilot spaarbrander (olieverbruik ca. 15/a ct per uur). Brandstofbesparing van circa 25%? terhuis, Workum; Frieda nia, Follega; Nedora van ma, Molkwerum; Oqarti Draaijer, Staveren. Rubriek VIII. 34-jarige Stermerries. Friese Koerier Fraai geïllustreerd f 1.90 Verkrijgbaar bij de boekhandel. ’t Is een uitgave van Vrijdagmorgen reikte mevr. M. H. Jan- sen-Books uit Arnhem haar toegangs bewijs over en bleek daarmee de 2.055.000ste bezoeker te zijn. Het jeug dige echtpaar Jansen ontving o.a. een compleet te plaatsen televisietoestel. Dit gebeurde niet slechts omdat hiermee het bezoek van alle tot nog toe in Ne derland gehouden tentoonstellingen ver werd overtroffen, maar ook omdat dit 2-55 zo'n aardige associatie geeft met E 55. groot publiek aanwezig, de uitslagen bekend be de dressuuroefeningen des WYMBRITSERADEEL, van 1 t.m. 6 Augustus 1955 Geboren: Theresia Catharina d.v. Sipke van der Meer en Catharina van der Werf te Tims. Age Piet z.v. Douwe Wiegersma en Aafke Geertsma te Oudega. Jan z.v. Sake Smits en Sibbeltje Sijtsma te Heeg. Neeltje, d.v. Sjuk Dotinga en 7’ Greidanus te Scharnegoutum. Getrouwd: Gerben Zijlstra, oud 27 jaar te Uitwellingerga en Sjirkje Folkertsma, oud 22 jaar te Uitwellingerga. Mebius Hen drik Bonekamp, oud 24 jaar te Westhem en Catharina Hijlkema, oud 24 jaar te Sandfirden. Overleden: Lijkeltje Veenstra, oud 96 jaar, wed. van Johannes de Graaf te Wol- sum. N. Wijbrandij W.P. met Margriet en Stoffel Boersma G. met N.N. resp. 6l/2 en 5^/2 punten bovenaan. Bij de Springproeven, welke-zij onder grote belangstelling van het publiek daarna op het grote terrein ten beste gaven, werden eveneens prachtige pres taties en resultaten verkregen. Hier zag men waartoe deskundige dressuur en prima verzorging het paard kunnen brengen. Des avonds trad het Gezelschap Tet- man de Vries voor een plm. 1100 tel lend gehoor op met de 192e opvoering Van „De tiid sil ’t leare!’’, dat ook nu weer een groot succes werd. Bij het middagfeest, dat bestond uit een Springconcours door de Waterpoorters en Gaasterlanders en het Concoursrij den van paarden, welke aan de keuring hadden deelgenomen, zowel met Friese sjees, concours- of landbouwwagen, was wederom een Eerst werden maakt van morgens door deze landelijke ruiters gehouden. Klasse N. le J. Wiarda met Optimist 7.14; 2e H. Andela met Saskia 6.60; nia, Nijeholt H.Ó. Rubriek V. Volbloed Twentermerries. lc pr. Weriane van P. J. Osinga, Oude ga W.; Vioni van A. Werumus Buning, Workum; Vulea van Theo Jonkmans, IJtens. Rubriek VI. 3 tot 4-jar. Stam- en/of Volbloed Merries, le pr. Ragina van J. IJ. Bouma, Workum; Ugasta van L. Wierstra, Harich. Rubriek VII. 5-jarige en oudere Stam- boekmerries. le pr. Isanja van H. Wes- terhuis, Workum; Frieda van J. P. Wi- Tj. M. Post- van T. C. De grote dag van alle paardenhouders, maar vooral van de leden van de beide Stamboekverenigingen in Frieslands Zuidwesthoek is de jaarlijkse Paardenfokdag. lingen van het „Wienerwald” in het Instituut St. Gabriel haar opleiding ont vangt, in de mooie en bosrijke omge ving van Rijs klonk als het lied van de jubelende merel! Met welk een overgave en geheel na tuurlijk was dit optreden. Ditmaal tra den deze Wienerwald Sangerknaben op onder kapelmeester Helmut Richter. Deze 27 jongi ters, zij haddi BOVENLANDS RAS Rubriek I. Volbl. Merrieveulens geb. vóór 15 Mei. le pr. Awalda van L. Wierstra, Harich; Anna van G. C. Draijer, Oudega H.O.; Alijda van I. H. Boersma, Hartwerd en Alie van A. We- ruméus Buning, Workum. Rubr. II, V.bl. Merrieveulens geb. na 15 Mei. le pr. van B. Lijcklema a Nije holt, Oudega (W.); Bieanba van H. Breeuwsma, Nijland, plus 2 tweede en een derde prijs. Rubriek III. Volbloed Hengstveulens, le prijs eig. H. S. Wiarda, Nijland; 6). Opeens klonk als een dissonant in deze harmonische samenvloeiing van stilte en nachtgeluiden, van licht en schaduw, van de kant der havens de weemoedige lang aangehouden toon van een stoomfluit. Hierdoor opge schrikt, begon de hond, die achter het huis in zgn hok lag, gedempt te blaffen, om tot een blij gekef over te gaan, zodra hg de stappen van zijn baas op de weg hoor de. Hoos ging nog niet naar binnen, maar bleef nog een ogenblik op het erf staan. Hij was nog enigszins bene veld en had zijn hoed in zijn hand genomen. Hier staar de hij, zonder waarschijnlijk iets te zien, op het hem zo vertrouwde water, zgn arbeidsterrein. Hg moest morgen fuiken zetten en zou er weer vroeg met zijn zoon op uit trekken, als de zon nog nauwelijks aan de hemel stond. Fuiken, die nu nog te drogen hingen en als reusachtge spinnewebben tegen de lucht afstaken, opgehangen aan hoge masten, die als galgen uit het erf oprezen. De hond, met een „ksst” tot rust gebracht, zat nu stil naast zijn baas en duwde nu en dan zijn harige kop eens tegen diens hand. Hoos duwde telkens gedachteloos de kop weg, maar de hond hield aan, zodat Hoos hem ten slotte een paar maal aanhaaldej ondertussen brommend: „Zo, hier dan, en nou vort, de baas gaat ook slapen”, waarop de hond nu tevree zijn hok opzocht en Hoos de woning binnenging. De enige ingang was door de uitgebouwde keuken, waar hg zijn klompen uitschopte en nu de kamer binnenging, waar zijn vrouw aan de tafel met wat verstel- goed zat. Hg liet zich tegenover haar in de rieten stoel vallen. De maar zien zou, snijden. Hierbg kwam nog, dat hij zich tegenover Marietje nooit erg op zijn gemak voelde, wanneer er reden was voor een standje. Als zij hem met haar brutale ogen zo on schuldig aankeek, maakte hij zich er maar gauw met een paar korte woorden af, zonder op antwoord te wachten. Hij had zich eigenlijk van haar opvoeding maar weinig aangetrokken, de vrijheid, die hij zelf zo lief had, zat ook haar in het bloed, dat wist hij maar al te goed. Als kind was zij met hem de plassen Ingetrokken; zg vrouw legde het werk op tafel en zei zacht: „Je bent iaat, Gerrit.” Verder geen verwijt. „Moet je nog eten?” „Ja, het is laat geworden, je had wel naar bed kunnen gaan, is er nog koffie?” „Ja, ze zal nog wel warm zgn, moet je er nog brood bij?” Op een toestemmend gebrom van Hoos ging zij naar de keuken. Hoos zat in afwachting, zijn hand onder zgn hoofd. Een zacht, geel schijnsel viel uit de petroleumlamp aan een der balken opgehangen en toverde een rode gloed op het pluche tafelkleed, waarop een koffiepot op een lichtje stond te pruttelen. In de kamer twee bedsteden, één half gesloten, waarin de jongste zoon sliep en één geheel geopend, de slaap plaatsen van Hoos en zijn vrouw. De beide grote kinderen sliepen op zolder, die met een trap in de keuken te be reiken was. Het was zeer stil in de kamer, men hoorde slechts het rusteloze getik van de pendule, het zachtjes pruttelen van de koffiepot en het nog late, bezige gedoe van de duif in zijn kooi. Hoos was half ingedut en schrok, toen zgn vrouw binnen trad en een bordje met boterhammen voor hem op tafel plaatste. Zij schonk een kom koffie in en zei: „Als je blieft, eet maar gauw op, want het is al laat, het is mor gen weer vroeg dag.” Rustig begon Hoos zijn brood te eten zijn opgewonden heid van die avond was tijdens de eenzame wandeling door de stille avond wat gezakt Toch bleef diep in zijn binnenste iets hem nog om een verklaring over de kwestie met Marie vragen. Hij zag er echter tegen op er met zijn vrouw over te beginnen, daar hij Marietje zelf niet voor de volgende avond besloot hg toch maar het onderwerp aan te FRIES RAS Rubriek 1A. Merrieveulens geb. vóór 1 Juni, le Sep 96/184, eig. P. S. Walstra, Koufurderrige. Rubriek 1B. Merrieveulens geb. na 1 Juni, le eig. F. C. Draijer, Molk werum. Rubriek 3. Entermerries. 1A Pietertsje, eig. W. Sr. Boersma, Oudega H.O. 1B Ortje, eig. K. F. Semphonius, Molkwe rum. Rubriek 4. Twentermerriën. le Neen- tsje van K. F. Semphonius, Molkwe rum; Naartje van R. v. d. Meer, Ha rich. Rubriek 5A. 3-jar. Stamb. en niet-St.b. Merriën. le Meintsje van Gebr. Sierd- sma, Harich. Rubriek 5B. 3-jar. Stermerriën. le Maet- van S. Walstra, Koufurderrige; Meint sje van J. M. Jansma, Ijlst; Pandora van P. S. Jansma, Lutkewierum. Rubriek 6A. 4, 5 en 6-jarige Stamboek en niet-St.b. Merriën. le Jskje van G. C. Geerlings, Jutrijp. Rubriek 6B. 4, 5 en 6-jar. Stermerriën. 1A Iske van Joh. Gietena, Eümorra; 1B lemkje van H. F, Kuipers, Heiden schap. Rubriek 7A. 7-jar. en oudere Stamb.- en Hulpstamb. Merriën. le IJbeltje van R. Venema, Koudum. Rubriek 7B. 7-j. en oudere Stermerriën. le Hara 3.197 van Gebr. Sisser, Stave ren; IB Eke van Th. Maat, Rohel. Rubriek 8. Preferente Merriën. Een uit zonderlijk beste rubriek volgens de keurmeesters, le Dolla van S. K. Breeuwsma, Wijckel; IB Haralda van A. Wiersma, Folsgare; le Hendrikje van E. Bouma, Heeg. Er worden kraanvogels in Friesland waargenomen. 11 Augustus ongeveer 4 -uur zag de heer Dr J. P Otto bg het gnekermeer twe grote vogels in lucht, naar schatting meer dan 100 hoog. Eerst werden ze voor ooievaars aangezien maar de zware voorhals ver ried dat het kraanvogels waren. De vo gels verdwenen in N..O. richting. Moge lijk zo schrijft de heer O, dat u ook van andere zgden bericht ontvangt. Dit was inderdaad het geval. De heer J. Hibma te Wijnaldum merkte dezelfde eig. IJ. Boersma IJzn., Oudega H.O. Rubriek IV. Volbloed Entermerries, le pr. IJdoretha van R. H. v. d. Kooij, Koufurderrige; Zirita van I. H. Boer sma, Hartwerd; Ziena van Fa U. M. en H. M. Visser, IJpecolsga; van J. Huitema, Ijlst; IJmanda van H. P. Wi er nog bij moeten komen.” En met stemverheffing ging hg voort: „Als dat zo is dan is het jouw schuld.”- i „Stil nou, Gerrit,” suste zijn vrouw, die echter door het aanhouden van Hoos nu toch ook angstig was gewor den. Zij nam tegenover Hoos plaats ten vroeg. „Maar wat is er dan toch, Gerrit, wat zeggen ze dan en wat heb je nu eigenlijk gehoord?” „Ze is met Jakog bij Verhoeve geweest, nou weet je het.” „Met Jakob, welke Jacob, en ik dacht dat ze met. „Ja, je dacht, nou, dan heb je verkeerd gedacht, met Jakob Vermeulen e-n bij Verhoeve, dat zegt je zeker wel genoeg, hè? Een knappe dochter heb je, dat moet ik zeggen. Eén vrijer is niet genoeg voor mevrouw, nee, ze houdt er twee op na. Rinus is zeker niet fgn genoeg.” Hier zweeg Hoos even om te zien, welke indruk zgn Woor den zouden maken. Zgn vrouw bleef echter met gebogen hoofd stil zitten, zodat hij er aan toevoegde; „Nou, wat zeg je daar nu van?” „Wat moet ik daar nu op zeggen, Gerrit.” „Nee, nu hoef je niks meer te zeggen, dat had je eerder moeten doen, nu zal het wel te laat zgn. Ik hoef je van Jakob wel niets te vertellen, hè?" „Nee,” antwoordde zg, „dat weet ik.” Zg kende de reputatie van de zoon van de rgke Vermeulen maar te goed. Vertwijfeld ging zij verder: „Maar er hoeft toch niks gebeurd te zgn, Gerrit, misschien was het voor de eerste keer en misschien is het wel helemaal niet waar en hebben ze je alleen maar willen plagen.” Hoopvol keek zg Hoos aan. „Ik help het je wensen, maar neem maar van mij aan, dat het zo is.” De vrouw zonk bij dit antwoord in haar stoel en Hoos zei: „Toe nou, Marie, maak je nou geen zorgen voor de tijd, het kan toch nog best loslopen, laten we maar naar bed gaan en spreek jij morgen eens met haar.” door W. H. KEIKEL „Dit vlot geschreven en uitne mend verzorgd boekje is zeer aan te bevelen voor allen, die aan de kerk een bezoek willen brengen of hebben gebracht. Want men kan toch niet alles onthouden wat koster de Way bij zijn uitvoerige explicatie allemaal vertelt. In de onderhoudende beschrijving van Keikes kan men de verschillende wetenswaardigheden nog eens rustig nalezen.” Geslaagd te Leeuwarden voor de akte K (nuttige handwerken mej. D. Roden huis te Baard. De heer W. Koopmans, hoofd de- school te Vriezenveen, voorheen onder wijzer te Heeg en afkomstig van Oos terlittens, slaagde te Deventer voor d akte handenarbeid. De heer S. S. Lautenbach, afkomstig van Berlikum, onderwijzer aan de Chr. school, te Folsgare, is te Groningen ge slaagd voor de akte handenarbeid. Geslaagd te Utrecht voor het examen van schildersgezel de heer J. Meinsma te Winsum. Geslaagd voor de acte Nijverheids onderwijs (natuur- en werktuigkunde) de heer Hessel Visser te Leeuwarden, voorheen Oosterlittens. Geslaagd aan de Bakkersvakschool te Leeuwarden voor het diploma bakkers gezel de heer Freddy Buning te Ooster littens. De heer K. Jissinks, werkzaam aan de Coöp. Zuivelfabriek te Tzum als twee de machinist, is benoemd aan de Coöp. Zuivelfabriek te Roordahuizum. Geslaagd voor de akte K (nuttige handwerken) mej. Dieke Landstra te Baard. Tot koster van de Rechtz. Evangelisatie te Oosterlittens werd aangesteld de heer J. Jellema aldaar. Geslaagd te Leeuwarden voor het exa men Nederl. Handelscorrespondentie mej. M. Juliens te Bolsward. „De Notaris H. Fennema te Sr.eek zal op Maandag 20 Mei 1895, s morgens 9 uur, ten sterfhuize van Pieter W. Terpstra, in de Zuidhoek onder Wommels, bij Boel- goed a contant verkoopen Neen le zer, dit is geen drukfout, maar zo luidde een boelgoedsbiljet van 60 jaar geleden, zoals dit ons werd ter inzage gegeven door de heer W. Terpstra, Gasthuissin gel alhier. Het is wellicht voor de huidi ge generatie wel interessant na te gaan, wat er in dit boelgoed zoal te koop was, waarbij ons dan op zal vallen hoe er in 60 jaar toch wel iets op onze boerderijen is gewijzigd en hoe men zich aestijds al met Friesismen ging behelpen om den volke duidelijk te maken, wat men be doelde. Allereerst komt dan aan bod: „Een uitmuntend en gezond beslag vee, bestaande in 32 melke koeien en neren, 1 kalfrier, 8 hokkelingen, 1 stier, 18 puik beste suupkalveren (waaronder 17 Koe kalveren) 2 gemeste kalveren, 18 scha pen met en zonder lammeren, 1 vet var ken, 8 biggen, 2 zwarte merriepaarden, waarvan een rijpaard, mak, ook bij de tram, en in alle tuig bereden, en een werk paard". Wij zien dus, dat wijlen boer Terpstra niet onfortuinlijk is geweest door van zijn 32 kalve koeien er 17 koekalveren te „van gen”, die als suupkalveren (süpkeallen) groot worden gebracht. Ook klinkt het ons vreemd in de oren, dat het rijpaard de extra vermelding krijgt, dat het „ook bij de tram” mak is. Men bedenke echter dat het paardengeslacht van die dagen nog niet aan het snelverkeer, zoals deze generatie het kent gewend was. Ook de volgende afdeling „boerenreeuw en gereedschappen tekent wel duidelijk de tijd van omstreeks de eeuwwisseling. Deze lijst bevat de volgende posten: Kapwagen, kapchais, 3 beslagen hooi wagens, aardkar, 2 gereiden met hoofd- stellen, dubbele dissel, 52 koperen aden, aadramen, 14 koperen emmers, koperen kaasketel, ijzeren kaaspers, dito kooktoe- stel, kaas- en molkenvaten, karnmolen, emmerbank, sleeptrog, dongeide, paard en koedekken, pontjers, touwwerk, brok en boteraden, molkenvaten, koekmolen, aadschamel, boonemmers, kret met planken, jukken, harken, vorken, grijpen, zijlen en wat verder bij een volledige greidboederij behoort. Ook wordt ver kocht: een kippenhok met 8 kippen en 1 haan en een piekestelp. De afdeling meu belen en huisraad vermeldt: een eiken houten kabinet, mah. linnenkast, staart- stukklok, pendule, 20 stoelen, 4 tafels, kook- en kolomkachel, ledikant, 3 bed den met toebehoren, hoekspinde, kinder wagen, enz enz. Verder ongeveer 100 kg gedroogd spek en een Duitse dog (ren) van zuiver ras. Tenslotte vermeldt het bil- paar uur zgn ze al cirkelend en door- elkaar vliegend in Z.W. richting ver trokken. De kraanvogel is een vogel van zeer grote afmetingen met heel lange poten. De oude dieren zgn in hoofdzaak as grauw van tint, voorhals zwart, hals- zijden wit, kruin rood. De binnenste kleine slagpennen zijn zeer lang en sikkelvormig over de staart naar beneden gebogen, iets struisvogelachtig. De broedplaatsen zijn gelegen in Noor wegen, Zweden, Finland, Rusland, maar ook o.a. in Spanje. Ze terkken in grote troepen vanaf half September, deze dieren waren dus buitengewoon vroeg. De route loopt hoofdzakelgk over het Oosten van ons land. MAGNETISCH SCHAAKSPEL OP 5.000 METER HOOGTE Magnetische schaakspelen vormen het laatste woord op het gebied van passa- giersservice in de burgerluchtvaart. De K.L.M. heeft heden aan boord van vele „Vliegende Hollanders” speciaal voor haar vervaardigde schaakspelen geïntro duceerd, waarvan de stukken voorzien zijn van kleine magneetjes, zodat deze tijdens het spel niet voortijdig kunnen verschuiven. Het is gebleken, dat vele personen zich ook op 5.000 meter bo de aarde met deze nobele denksport bezighouden. Helaas is het percentage partijen, dat door de snelle reisduur niet voltooid wordt vrij groot. Een partij wordt dan ook in vele gevallen beslist door de aankondiging voor de landing: „riemen vastmaken s.v.p.” Oudega H.O.; Toderetha van R. U. v. d. Kooij; Tarena van Wed. W. Smink, Harich en Tuwaldie van L. Wierstra, Harich. Rubriek IX. 5-jarige en oudere Stermer ries. le pr. Gerry van H. P. Andela, Nijland; Nisiana van Jelte D. Dijkstra, van R. S. Sijbrandij, Heeg; Iconora van A. Weruméus Bu ning, Workum. Rubriek X. 34-jarige Modelmerries, le pr. Revila, 4-jar. modelmerrie van R. U. v. d. Kooij, tevens kampioen Bo venlands ras 1954; dus titelverdediger. Werd ook nu kampioen B. R. en Alge meen Kampioen, le pr. Rozina van J. Huitema, Ijlst; 2e pr. Relena van de zelfde en Tanna van. D. J. Rijpkema, Wolsum. Rubriek XI. 5-jarige en oudere Model- merries. le pr. Malnat, eig. I. H. Boer sma. Hartwerd; Nugara van B. Lijckle ma a Nijeholt; Talena v. G. C. Draijer, Oudega H.O. Dit jaar had de Paardensportvereniging Oudega W.; Selea van IJ. Boersma IJz., te Koudum de eer als gastvrouwe op te treden. En het dient gezegd, zij heeft die rol uitstekend vervuld. Het prach tige terrein aan de Dammense weg, door R. Venema daartoe welwillend afgestaan, was gunstig gelegen en uiter mate geschikt. De organisatie was goed verzorgd, want er werd gekeurd op tal van banen tege lijk, met de Bovenlandse en Friese paarden, terwijl op een naast gelegen gedeelte de Landelijke ruiters hun dres- suur-oefeningen hielden. Met de reeds genoemde sportverenigingen werkten dus samen het bestuur der Paardenfok- vereniging „Sneek en Omstreken”, dat der Paardenfokver. „It Fryske Hynder" en de Streek Zuid-West der L. R. Al gemeen leider W. Spoelstra, Leeuwar den; Het défilé met de 1A en B geprimeerde dieren voor het gemeentehuis en ge deeltelijk in het dorp vormde wel een machtige manifestatie van deze uitzon derlijk geslaagde dag. Dat tot algemeen kampioen bij het Friese Ras de enter merrie Pietertsje gekozen werd, bewijst o.i. hoe hoog men de kwaliteiten van dit dier aan sloeg en is voor haar eigenaar W. St. Boersma te Oudega (H.O.) een grote eer en voldoening. Dat ook nu weer bij de Bovenlanders Revila aan de spits bleef en zowel het kampioenschap als het algemeen kam pioenschap verkreeg, zal zeker Van der Kooy aangename uren bezorgen. Deze 4-jarige Model-merrie doet het uitste kend. Ter wille van de plaatsruimte geven wij alleen de eerste prijzen van de ver schillende rubrieken. Deze 27 jongens konden zingen als lijs ters, zij hadden er geen muziekblad bij nodig evenmin als hun dirigent in vele gevallen. Het driedelige programma werd nogal gewijzigd, vooral het eerste gedeelte; werken van grote meesters. Met een hartelijk applaus begroet be trad het koor de muziektent en al spoe dig klonk de zang van „Die Himmel erzahlen” uit Haydn’s „Die Schöpfung” over het veld en weerkaatste het bos deze jubelende jongensstemmen. Een ontroerende zang. Daarna volgden van Mozart „Engel G Mes künden”, van Beethoven „G Mes Macht und Vor- schung” en Ps 23 van Schubert. In al deze werkjes bleek de superioriteit van deze zang wel heel duidelijk. Blijkbaar was de dirigent van oordeel dat iets lichtere kost door dit publiek, veel jon geren, meer gewaardeerd zou worden. Met een Mexicaans Volkslied „Die les ten Zwalben” nam dit eerste optreden een eind. De muzikale scenes in costuum, waar van een 6-tal nummers onverbeterlijk in voordracht en mimiek gegeven wer den waardoor zij voor de niet Duits ver staande luisteraars toch tot leven ge bracht werden, werden eveneens een groot succes. Aan geestdriftig applaus ontbrak het niet. Na een pauze volgden nog enkele volksliederen, de „Wienerlieder”, waar bij het stralende Lied von Wienerwald de jongens inspireerde alles te geven wat zij te geven hadden. Dat was dan het einde van een avond van zeer hoog kunstgenot, gewaardeerd door honderden. De gehele indruk van deze schone avond was dermate gunstig dat wij niet mogen nalaten om „Riis Foarüt”, door wier bemiddeling dit optreden mogelijk werd, hiervoor van ganser harte te dan kenEr zijn ongeveer 1800 personen aanwezig geweest. de ;enheid tot lakblokken 3e H. Gerbrandy met Moderetta 6.57, allen W.P. le Klasse B. le Joh. Teernstra met Han na W.P. 1.091/2! 2e A. Piersma met Black Boy Gaasterlanders 1.04; 3e D. Boersma met Rudo (Gaasterlanders) 1.031/2. dag omstreeks 10 uur acht grote vogels op die vanuit de Waddenzee overvlogen. De eerste indruk was weer: ooievaars, maar toen ze dichterbij kwamen, bleken ze vrg donker van kleur te zgn. Ze stre ken neer op een stuk met erwtenrui- ters. Eén ging boven op een ruiter staan alsof hij de wacht hield. Na een RIJS, 12 Aug. ’55. Het zingen van 27 jongens, die deel uitmaken van het jet: Op de sate is geen gelegr stalling. Koekdisschen en n; worden niet toegela.en. Al met al vormt dit biljet een aardige historische momentopname van een greidboerderij uit de tijd, „dat pake jit feint wie en beppe jit faem”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 3