I fo VERSTARDE FRANSE POLITIEK: ACHTERGROND VAN KOLONIALE TROEBELEN LOONSVERHOGING OP KOMST? KRIS-KRAS door Nederland i PM IL J I T'l fe 1> üs hjoed p to sizzen I DE Duitsers mogen niet vergeten, dat zij heel wat goed hebben te maken aan Europa en daarom zekere offers hebben te brengen. Een besef, dat ech ter bij onze Oosterburen nog al te zeer ontbreekt, het blijkt tussen haakjes ook uit de houding der West-Duitse rege ring tegenover de Nederlandse eisen in zake de in de oorlog ontstane verliezen door de opheffing van de deviezengrens tussen Nederland en Duitsland. Daar door bestal, platweg gezegd, het toen malige Duitsland ons land voor onge veer 4% milliard gulden waarvoor de huidige Duitse regering echter nog nim mer een enigszins billijke schadevergoe ding heeft aangeboden. Een wel wat be vreemdende houding van een regering onder dr Adenauer, de man die in Duitsland nog een der beste vertegen woordigers der Europese gedachte heet te zjjn, doch wiens houding nu ook wat het Saarstatuut betreft teleurstelt, daar bij thans met geen woord het door hem gesloten statuut verdedigt. Enigszins teleurstellend is ook, dat de Bondskan selier het tempo van de opbouw van de West-Duitse strijdkrachten heeft ver traagd in afwachting van het resultaat van zijn reis naar Moskou welke 9 September aanvangt en de a.s. con ferentie der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Genève. Buitenlands Overzicht Het gist ook dichter bij huis De conferentie van Geneve beëindigd ■legering wil vacanlietoeslag verdubbelen Ook drie dagen langer vacantie STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Toekenning Gysbert Japicxpriis ’55 Overeenkomstig het voorstel van de daarvoor ingestelde adviescommissie hebben Gedeputeerde Staten de Gysbert Japicxpriis 1955 toegekend aan de heer U. van Houten te St. Anna Parochie voor zijn werk ,De Hillige Histoarje”, dat door de verschijning van dee II in 1953 is voltooid; en voor zijn roman ,,De Sünde fan Haitse Holwerda”, waarvan de zesde druk in 1954 verscheen. I Hwat Lat Cjabe Skroar ‘Wr Vrijdag 26 Augustus 1955 51e Jaargang No. 66 ge- van KAMERO VERZICHT Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tirief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 As de bergen kealje, dounset it wetter. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.50 uur 505 of 555 (K 5157) De redding van drie mijnwerkers te Spekholzerheide uit de Willem Sohpia-mijn. Foto: Met baarden en zwarte mijnwerkerskleren direct na het binnenkomen, v. 1. n. r.: H. Bertram, P. Schoorman, H. Bertram. jaren te kunnen financieren. Een van de belangrijke besluiten van het Kabinet is dan ook, dat er breed opgezet SER- advies gevraagd zal worden over de eco nomische situate in de jaren 1955 en 1956. Daarin moet met de huurverho ging en de sociale maatregelen reke ning worden gehouden. Dat komt er op op neer dat er dit jaar geen grote loons verhoging te verwachten is. Ixindens lord mayor naar Den Haag. De lord mayor van Londen zal van 10 tot 13 September een bezoek aan Den Haag brengen als gast van het Haagse gemeentebestuur. Op 10 September zal hij in het oude stadhuis officieel worden verwelkomd. Onderwijzer gedood tijdens uitstapje. Op de Wijngracht te Kerkrade werd Dins dag het 56-jarige schoolhoofd J. Frant- zen door de laadbak van een passerende vrachtauto gegrepen en tegen de grond gesmakt. Hij was vrijwel op slag dood. Getuigen van dit dodelijk ongeluk wa ren leerlingen van zijn school, met wie hij voor een fietstocht door Z.-Limburg was gestart. Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Wij blijven er aan twijfelen of Moskou op dit ogenblik dat doel heeft of bereid is straks te Genève werkelijk voorstel len te doen of te aanvaarden, welke de wereld een waarachtige vrede zullen brengen. Voorlopig schijnt het doel van de Sowjet-Unie enkel de status quo te handhaven, omdat ze hoopt dat de tijd voor haar zal werken. Zij verwacht, dat haar glimlachjes de waakzaamheid van het Westen zullen doen verslappen, dat het Westen zal toestemmen in meer handel, ook wat strategische goederen betreft, met het Oosten en dat onderlin ge geschillen der westelijke landen waartoe een verwerping van het Saar- statuut o.a. zou behoren hun kracht verder zullen doen afbrokkelen. Terecht schreef onlangs een commen tator, dat het niet de vriendelijkheden der Sowjetpolitici maar hun politieke opvattingen zijn, voor de bedoelingen, welke Boelganin c.s. met betrekking tot Europa koesteren. Elten wenst nieuwe raad. Een commis sie uit de bevolking van Elten wil, naar De Neue Rheinzeitung meldt, de Neder landse minister van Binnenlandse Zaken vragen verkiezingen te doen houden voor een nieuwe gemeenteraad, die de Landdrost adviserend ter zijde zal staan. Deze adviserende functie werd oorspronkelijk door de vroegere gemeen teraad van het stadje vervuld, doch deze inzien dat de toestand mede door hun eigen houding onhoudbaar is geworden en ook zij beseffen dat, wil Frankrijk zijn Afrikaans rijk redden, naast in Tu nesië ook in Marokko een nieuwe poli tiek dient gevoerd. En we zwijgen dan nog maar van Alge- rië, dat een geheel andere status dan Tunesië en Marokko heeft, omdat ’t een Frans departement is, dat in het Fran se parlement is vertegenwoordigd, maar waar het Arabisch nationalisme ook ex treme vormen aanneemt, getuige de ge beurtenissen van Zaterdag. dat in het Noorden van de Soedan Ara bische dus Mohammedaanse stammen wonen, die veel welvarender en ont wikkelder zijn dan de primitieve neger stammen van het Zuiden. Onderdelen van deze laatste zijn thans tegen de Arabische officieren uit het Noorden in opstand gekomen. De Zui delijke Soedanezen beschuldigden reeds lang de huidige regering van de Soedan een terreur in het Zuiden te oefenen, waarom ze ook een zekere mate van zelfstandigheid van het Zuiden binnen het kader van de Soedanese staat vroe gen. Nu heeft de Egyptische regering altijd voor het verwezenlijken van haar plan nen gerekend op het Arabische Noorden van de Soedan, dat immers stamver want met de Egyptenaren is. Maar nu in de laatste tijd gebleken is dat Kairo niet meer op dit Noorden kan rekenen, begon het aandacht aan de negerstam men in het Zuiden te schenken, en wil zij deze winnen. De vraag is nu: heeft Kairo de hand in deze opstandige beweging gehad of wil ze deze gebruiken als voorwendsel om haar troepen langer in de Soedan te houden om kansen te scheppen aat als nog de Egyptisch-Soedanese Unie tot stand komt? Duidelijk is de toestand allerminst, al mag men ook uit wat daar in de Soedan geschiedt, concluderen, dat het in een groot deel van Afrika gist. daarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en noemde voorstanders, slachtoffer van wraakoefening zullen worden. Wel heeft de volksstemmings-commis- sie uit de West-Europese Unie getracht een soort godsvrede tussen de partijen tot aan de datum van de volksstem ming tot stand te brengen, maar dit is mislukt en het lot van het statuut is zeer onzeker geworden, sommigen be weren dat het met 70 der stemmen verworpen zal worden, andere dat het een dubbeltje op een kant wordt. Het is inderdaad een hard gelag voor ,de Saarlanders, afstand te doen van hun vaderland, maar verstandelijk gespro ken is de oplossing volgens het Saar- statuut de beste om de eeuwenoude vete tussen Duitsland en Frankrijk te begraven, wat een groot Europees be lang is. in feite nog maar verder achterop zouden raken. Daar waren ten slotte de werkgevers, die een advies wilden hebben van de Sociaal- Economische Raad over de vraag of een loonsverhoging inderdaad wel mogelijk is. De drie organisaties van de werknemers waren daar fel op tegen. Vooral het C. N. V. en de K. A. B., want zij waren van mening, dat per bedrijfstak moet worden bekeken of er een loonsverhoging gegeven kan worden of niet. TTET is een schrale troost, dat niet alle Afrikaans nationalisme zich te gen het Westen keert. Dat ervaart Egypte, nu het Soedanees parlement met algemene stemmen heeft besloten dat de regelingen voor de zelfbeschik king van het land onmiddellijk in wer king moeten treden, wat betekent, dat zowel de Egyptische als de Engelse troepen, die nog in de Soedan zijn voor het eind van dit jaar het land moeten verlaten, waarna een volksstemming zal beslissen of de Soedan een volkomen onafhankelijke staat zal zijn of een zelf standig onderdeel van een Egyptische- Soedanese staat. Lang is aangenomen, dat het ten slotte wel op het laatste zou uitlopen omdat bij gehouden parlementsverkiezingen de partij in de meerderheid bleek, welke met Egypte wilde samengaan. Maar er blijkt zich in die partij zelf een wijziging van het standpunt te hebben voorge daan, men is in de hoogste kringen van regering en partij blijkbaar tot het in zicht gekomen, dat men beter volkomen zelfstandig kan blijven. Daartoe zal bij gedragen hebben het aan de kant zetten in Egypte van Naguib, die uit de Soe dan afkomstig is en er een grote aan hang had. Maar ook het feit, dat bij de onderhandelingen tussen de Egyptische en Soedanese autoriteiten over de ver deling van het water van de Nijl, Egyp te bleek zozeer op eigen voordeel uit te zijn, dat de Soedanese regering de in druk kreeg, dat, als men prjjs stelde op handhaving van zijn rechten zich vooral niet moest begeven in een unie met Egypte. Kairo ziet zich dus dgze kans om de eenheid van de volken van het Nijldal tot stand te brengen, waarschijnlijk ont gaan. Tenzij er zich weer een omme keer in de stemming in de Soedan voor doet. En men vraagt zich in dit verband weer af wat eigenlijk de opstand had te betekenen, welke onder de Zuid Soe danese troepen was uitgebroken tegen hun Noord Soedanese officieren. Tot goed begrip dient men te weten, Speculeert dr Adenauer werkelijk nog op Russische voorstellen, welke voor West-Duitsland aantrekkelijker zouden zijn dan zyn deelgenootschap in de Na- to? Het loonprobleem houdt in deze warme dagen de gemoederen nog geducht bezig. Op 21 Juli j.l. hebben de ministers Suurhoff, Zijl- stra, Staf. De Bruyn en staatssecretaris Van Rhijn zich naar ae Stichting van de Arbeid begeven om de wensen van de verschil lende werkgevers- en werknemersorganisaties te horen. De be windslieden zijn toen tot de ontdekking gekomen, dat die wensen zeer verschillend waren en dat het uiterst moeilijk zou zijn om een bevredigende regeling voor het loonprobleem te vinden. Daar was het N. V. V., dat het liefst een algemene loonronde wenste, naar zijn mening de beste methode om de gestegen wel vaart te verdelen. Daar waren ook het C. N. V. en de K. A. B., die zich op het standpunt stelden, dat een algemene loonsver hoging niet moet leiden tot prijsstijging, waardoor de werknemers Briefport weer omhoog? Bjj de cen trale directie der PTT zijn sinds enige tijd niet onbelangrijke wijzigingen in de post- en telefoontarieven in ernstige overweging. Reeds moet contact op mi nisterieel niveau hierover hebben plaats gehad. A/AN het verdere nieuws zou misschien als we er ruimte voor hadden, het bericht dat in Brazilië een militaire staatsgreep aanstaande is, uitvoerig commentaar verdienen. Blijkbaar zou de bedoeling van deze staatsgreep zijn de algemene verkiezingen te voorkomen, welke in October moeten worden gehou den, en welke volgens de chef van de generale staf, in een sfeer zullen plaats hebben, waarin corruptie hoogtij viert. Overigens wordt het in Zuid-Amerika gewoonte dat het leger de baas speelt; in een artikel in de N. R. Crt. werd de zer dagen vermeld, hoe in zeven van de tien Zuid-Amerikaanse republieken de militairen de leiding hebben, wat meestal te wijten schijnt aan het feit, dat het publiek genoeg krijgt van beroepspolitici die hun eigen belangen stellen boven die van het land. Ten slotte: de conferentie der atoom geleerden te Genève is geëindigd, zij heeft de gewone man overtuigd dat deze geleerden nog iets anders kunnen dan bommen maken, en dat zij werk doen dat van ontzaglijke betekenis voor de welvaart van de wereld is. Al moet diezelfde gewone man ook constateren, dat hij eigenlijk niets begrijpt van het werk, dat z(j doen en dat de kloof tus sen wat hij weet en wat zij weten, steeds wijder wordt. Maar regeren is ook een kwestie van psychologie. De ministers begrijpen wel, dat de arbeiders ook nu van de geste gen welvaart moeten profiteren. Het gaat niet aan hen met een kluitje in het riet te sturen, door voor te spiegelen dat er eind 1956 iets gaat gebeuren. Neen, het staat nu wel vast, dat de welvaart in dit jaar gestegen is met 5 per hoofd van de bevolking. En deze gestegen welvaart moet op de een of andere manier worden verdeeld. De grote moeilijkheid is echter hoe dit moet gebeuren. Eén ding moet daarbij voorop staan: ook de kleine, bedrijfs- taksgewijze loonronde mag geen prijs stijgingen ten gevolge hebben. De loons verhoging moet dus uit de winst worden betaald. Er wordt echter lang niet in alle bedrijfstakken winst gemaakt. En deze overweging leidt automatisch tot de conclusie, dat er slechts dan een loonsverhoging mag worden gegeven, als daarover eenstemmigheid bestaat tussen de werkgevers en de werkne mers. Hoe groot mag die loonsverhoging zijn? Ook dat zal de regering wel be palen. Zij zal wel niet meer bedragen dan 3 4 4%. Nu is het lang niet zeker op welke wijze deze loonsverhoging gegeven zal worden. De regering stelt zich op het standpunt, dat de vacantietoesiag mag worden verdubbeld. In plaats van 2% mag dus 4 van het jaarloon worden uitgekeerd, terwijl het aantal vacantie- dagen met drie kan worden verlengd. Over deze dingen zouden de onderhan delingen tussen de werkgevers en de werknemers dan mogen gaan. Verscheidene organisaties, zoals K A B. en C.N.V. voelen daar niets voor. Waar om mag alleen maar worden gesproken over de secundaire arbeidsvoorwaarden? Als vaststaat dat een loonsverhoging van 3 mogélijk is, moet dat ook tot uiting kunnen komen in de week- of maandsalarissen. In dit opzicht is het kabinet vast be sloten. Tot nu toe tenminste. Maar het is heel goed mogelijk, dat het stand punt der ministers zal veranderen als de Stichting van de Arbeid zich una niem op het standpunt stelt, dat de be- drijfstaksgewijze loononderhandelingen ook op de primaire arbeidsvoorwaarden betrekking mogen hebben. Het N. V. V. schijnt daar overigens niet veel voor te voelen. Dit systeem zou niet passen in zijn opvatting over een algemene loonronde. Het wenst zoveel mogelijk te voorkomen, dat een arbei der, in gelijke omstandigheden, in de ene bedrijfstak meer verdient dan in een ander. De andere organisaties heb ben daartegen niet zoveel bezwaar. Het zal nog wel enige weken duren voordat de beslissende knoop wordt doorgehakt. Op 2 September a.s. komt de Stichting van de Arbeid weer bijeen. Dan zal zij zich over het regeringsstandpunt moe ten beraden. Slaapwandelend kind viel uit raam. In de nacht van Maandag op Dinsdag om streeks half twee is het 8-jarig doch tertje van de familie T. aan de Wevers- straat te Rhenen al slaapwandelend uit een raam gevallen, ongeveer zes meter boven de grond. Toen de ouders van ’t meisje hun kind hoorden huilen, gingen zij naar de slaapkamer, maar het ledi- kantje was leeg. Toen de vader door het raam keek zag hij het meisje op sraat liggen. Met een zware hersen schudding en inwendige kneuzingen is het in het Julianaziekenhuis opgeno men. TTET was eind van vorige week pre- cies twee jaar geleden, dat de sul tan Mohammed ben Joussef in balling schap werd gezonden, omdat hij sympa thiseerde met de eisen der Marokkaan se nationalisten. Eigenlijk had de Fran se regering in eerste instantie niet met deze staatsgreep te maken, want het was niet de regering te Parijs die be sloot Sultan ben Joussef door de hui dige sultan Ben Arafa te vervangen. Het was de pasja van Marrakesj, El Glawi, hoofd van de Berberstammen, verklaarde vijanden van de Arabieren, die, met instemming van de hoogste Franse autoriteiten ter plaatse Ben Joussef met wapengeweld af zette en verving door Ben Arafa, omdat hij vreesde, dat als de nationalisten hun zin kregen hij en zijn Berbers slacht offers zouden worden van Arabische onderdrukking. De toenmalige Franse regering, vrezen de dat anders een burgeroorlog zou ontstaan, heeft dit optreden van El Glawi en de Franse generaals, ook om dat de Franse kolonisten in Marokko er erg mee waren ingenomen, later ge- sanctionneerd. Doch ze beroofde zichzelf daar door ook van de medewerking van een figuur, die door zijn gezag naar beide zijden, misschien toen al een verzoening tussen Parijs en de Marokkaanse nationalisten had tot stand kunnen brengen. In ieder geval geeft de wijze waarop de Sultanwisseling geschiedde, de Marok kaanse nationalisten een zeker recht te betogen dat Ben Arafa op onwettige wijze de troon bezet en dat hij eerst moet aftreden, voor men tot een redelijk overleg over een regentschapsraad in hun land kan komen, die de nodige her vormingen zal invoeren om Marokko wat binnenlandse aangelegenheden be treft, zelfstandigheid te geven. De nieuwe resident, generaal Grandval, die opdracht van de regering Faure had om in voor-overleg met de nationalisten deze te winnen voor een samenwerking met de Franse regering voor dit doel, zag dit dan ook wel in en zijn oorspron kelijk voorstel aan Parijs was dan ook, dat Ben Afara zou aftreden en daarna de regentschapsraad zou worden ge vormd, bestaande uit alle partijen. Maar in het Franse Kabinet waren de conservatieve leden niet voor deze op lossing, waartegen ook de Franse kolo nisten zich scherp verzetten, en zo kwam er een compromis oplossing, waarbij voorlopig in ieder geval Ben Arafa zou worden gehandhaafd, maar deze een regering moest vormen uit alle partijen. Dat was een onmogelijk voorstel aan deze Sultan, men wist immers, dat de nationalisten niet met hem wilden samenwerken en Ben Arafa moest dan ook Parijs meedelen, dat hij wel bereid was een soort raad te vormen, maar al leen van partijen, welke hem gezind waren, de andere moesten dan maar in de oppositie gaan. Die waren echter al jaren in de oppo sitie en fel ook, dat had de terroris tische activiteit in het verleden wel be wezen beantwoord met een even felle actie van de zijde der Franse kolonis ten welke Zaterdag, de tweede ver jaardag van Ben Joussef’s afzetting, dan haar hoogtepunt bereikte. De afschuwelijke misdaden, welke de extremisten onder de nationalisten, bij bestaan door gepeupel, die dag pleeg den, zijn niet goed te praten, maar zij hadden wellicht voorkomen kunnen wor den als het kabinet-Faure minder ver deeld was geweest over de oplossing van de Marokkaanse kwestie en gehoor had gegeven aan de raadgevingen van Grandval en voortvarend had gehan deld. Het is te vrezen, dat wat nu Za terdag is gebeurd van ongunstige in vloed zal zijn op de besprekingen welke de Franse regering nu met enige Ma rokkaanse leiders te Aix les Bains voert over de nieuwe status van hun land, tenzij de Franse conservatieven nu ook De honderden doden welke Zaterdag in Frans Noord Afrika vallen zijn bij terreurdaden der nationalisten en bij hun botsingen met Franse troepen vormen een afgrijselijke illustratie van het Franse immobilisme, d. w. z. van de onbeweeglijkheid der Franse politiek. Deze poltiiek is verstard omdat de Franse kabinetten niet meer over krachtige meerderheden beschikken, waardoor een bepaald doel niet meer met doortastendheid kan worden bereikt. Om kabinetten te vormen moeten er te Parijs onnatuurlijke com promissen worden gesloten tussen vooruitstrevende en behoudende partijen, waardoor een vernieuwende politiek onmogelijk blijft. Wat er de laatste tijd in Marokko is gebeurd, is daarvan een sprekend bewijs. Met al die verschillende wensen en ver langens z(jn de ministers op de 21ste Juli naar huis gegaan met de belofte het loonbeleid in het Kabinet te bespre ken. De Stichting van de Arbeid zou dan van het verloop van die bespreking op de hoogte worden gesteld. Dit is ge beurd en wel Dinsdag j.l. Dezelfde mi nisters zijn weer met de werkgevers- en werknemersorganisaties achter de groe ne tafel gaan zitten. Alleen minister Staf had zijn plaats moeten ruimen voor zijn collega Mansholt die de eerste be spreking door vacantie niet kon bijwo nen. Het Kabinetsstandpunt schijnt niet verrassend te zijn. De prijspolitiek van minister Zijlstra wordt krachtig gesteund. Daarom wil het Kabinet in geen geval een algemene loonsverhoging. Zij heeft dus gekozen voor een bedrijfstaksgewyze loonsverho ging. Maar veel moet men daar maar niet van verwachten, want de ministers bekijken de loonpolitiek op de lange baan. In de loop van 1956 en 1957 moeten belangrijke voorzieningen worden ge troffen. De definitieve ouderdomsvoor ziening zal dan een feit worden en te vens houdt de regering rekening met een huurverhoging van 25 Deze za ken moeten betaald worden. Daarvoor is een loonsverhoging noodzakelijk. Maar bovendien staan nog enkele an dere gewichtige sociale voorzieningen te wachten, zoals de regeling voor wedu wen en wezen en de verbetering van de invaliditeitswet. Het standpunt van de regering is dat reeds nu gespaard moet worden om dit alles de komende r TTET gist trouwens ook dichter bij >xhuis. We hebben hier het oog op ’t Saarland, waar op 23 October een volks stemming zal worden gehouden over ’t Saarstatuut en waar de pro-Duitse par tijen op de grofst Hitleriaanse wijze trachten de bevolking te bewegen dit statuut te verwerpen. Men weet waarom het gaat; het Saar land voor de oorlog een stuk Duits land heeft dus een Duitse bevolking, maar het is economisch aangewezen op Frankrijk, waarmee het nu een econo mische Unie heeft. Ook Frankrijk kan het Saarland om economische redenen niet missen en te Parijs is men er diep van overtuigd dat als West-Duitsland weer over het Saarland met zijn m(jnen zou kunnen beschikken, het Frankrijk economisch spoedig geheel zou over vleugelen. De Fransen hebben daarom het Saar statuut waarbij het Saarland geëuro- peïseerd wordt, dus politiek en econo misch gescheiden van West-Duitsland tot er een definitief vredesverdrag met geheel Duitsland wordt gesloten, tot een onderdeel van de Parijse accoórden gemaakt. Zonder het Saarstatuut wilden zij geen herbewapening van West-Duitsland. Het Saarland zal als het statuut wordt aan genomen dus een zelfstandige staat worden met Frankrijk in een economi sche Unie verbonden en onder toezicht van een Europees commissaris aange wezen door en verantwoordeliik aan de ministerraad der West-Europese Unie. De West-Duitse regering heeft destijds in deze regeling toegestemd evenals de Bondsdag, maar de landen der West- Europese Unie hebben er op gestaan dat de Saarlanders zelf ten slotte het recht moesten hebben over hun lot te beslissen en daarom werd een volks stemming voorgeschreven, welke op 23 October wordt gehouden. Aanvankelijk nam men aan dat de Saarlanders het statuut met grote meerderheid zouden aanvaarden, maar sedert de pro-Duitse partijen, d. w. z. de partijen, die het Saarland niet van het moederland ver vreemd willen zien, weer actie mogen voeren, is dat anders geworden. Niet alleen omdat die partijen tot het gevoel der Saarlanders spreken, die ten slotte alle Duitsers zijn, maar ook omdat zij terroristisch optreden en bij de voor standers van het statuut de vrees wek ken, dat als dit statuut wordt verwor pen en als bij de daarop volgende par lementsverkiezingen deze pro-Duitsers het heft in handen krggen, zij, de ge-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1