KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen Nederland viere dankbaar de 75e verjaarda: van H.K.H. Prinses Wilhelmina Fan de Martinytoer Gouden filmpjes I Prinses Wilhelmine „Zijt getrouw tot den dood G l STREEKBLAD VOOR WEST' EN ZUIDWEST FRIESLAND <**^*•^•***^****^«*4 Hwat hat Qabe Skroar Dinsdag 30 Augustus 1953 51e Jaargang No. 67 de harddraverijen, die elk jaar op Wa-hankelgkheid 31 Aug. 1880 PYT 9 Tl. de J. 1 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Burgemeester W. W. Hopperus Buma heeft, ingaande 1 Sept, ontslag ge vraagd als burgemeester van Hennaar- deradeel. Het plan is, dat de mooie villa Sminiastate wordt afgebroken en naar Haarlem verplaatst. Donderdag 24 Aug. deed om 8 uur het stadhuisklokje weten, dat de kermis ’n aanvang had genomen. De kermis te Bolsward is grotendeels in het water gevallen. Zelfs het vuur werk moest worden uitgesteld. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg*»»: A. J. OSINGA N V. Bolsward Administratie- en Redactie-adre*: Marktstraat 15 Telefoon 441 Na 18.30 uur 305 of 555. (K5157) nat, toen zij op een stormachtige dag te Vlissingen in Aug. 1884 ’t standbeeld van Michiel de Ruijter onthulde. „Ik wed, dat ik zo nat ben als een kat,” zei ze, „maar ik heb het alleraardigst ge vonden.” Het volgende jaar bracht zij incognito een bezoek aan Engeland. Op Windsor Castle ontmoette zij als jongste prin- postzendingen in het wederzijds verkeer tussen Nederland en de Unie van Zuid- Afrika en de dienst der expresse-post- stukken in de richting Zuid-Afrika .Nederland weer ingevoerd. Eale Lansmem Wilhelmine, Fiif en sawntich wurd’ Jo hjoed 't Ripe griene lit ’t Ijocht trochskine, Sêft, fan goudene hjerstgloed. „Leafst gjin drokte” ho Ja frege, ’t Mei forstien troch elk fan üs, Troch Jou oatmoed just forhege. It oansjen fan ’t Oranjehüs. Eale Lansmem Wilhelmine, In heal ieuw, ’t nasjonale haed, Lit God Syn genede skine, Op Jou hast ófleine paed. Sterk yn 't leauwen - great yn ’t striden Sykje wy dy halding, hoe? Mei wy stean lyk Jo bilide It earst' gebot: „Christ avent tout”. As de hoanne in aei leit, kraeije de hinnen 4de week Augustus 1905 Bolswards Nieuwsblad JTiarin op genomen: De Bolswerdsche Courant, Vert ergon en De Jong'» Nieuwsblad Grove baldadigheid. De sportvereniging „Hoensbroek” is de dupe geworden van de vernielzucht der jeugd. De gehele in ventaris van het clubhuis is grondig vernield en het materieel afgebroken of gestolen. Er bleef ongeveer geen steen op de andere. De schade bedraagt min stens f 2500. Bliksem trof straaljager. Vrijdagavond is bij Acquoy, gemeente Beesd, nog een straaljager verongelukt. Een Meteor van de Nederlandse luchtmacht werd door de bliksem getroffen en explodeer, de in de lucht. De piloot, sergeant-ma joor Van Baaien uit Leeuwarden, kwam om het leven. Inbreker nam f 13000 mee. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in het bureau van het White Cars Tou- ringcarbedrijf van de heer Mulder aan de Elkenderweg te Heerlen. Deze in braak wérd Vrijdagochtend ontdekt door de bedrijfsleider R. Er was enige wan orde op het kantoor en een stalen bu- reaukast was opengebroken. In deze kast hadden vijf geldkistjes gestaan. Daarvan waren er drie verdwenen; twee waren opengebroken en van hun inhoud ontdaan. In totaal werd een bedrag van ca. f 13000 vermist. De onbekenden had den zich toegang tot het kantoor ver schaft door de deur te forceren. Nu H. K. H. Prinses Wilhelmina mor gen haar 75ste verjaardag viert, is dit voor ons een welkome gelegenheid eens te bladeren in het boek der historie. Groot was de vreugde, toen op 31 Aug. 1880 de officiële boodschap werd door gegeven: Ons werd een Koningskind geschonken. Zij noemden haar Wilhel mina, Helena, Pauline, Maria. Als min van H. M. trad op vrouw van der Zande, een jonge boerenvrouw uit de buurtschap Leuvenum, gemeente Er- melo. Het was een zeer godsdienstige vrouw, die zeker op de allerprilste vor ming van het koningskin grote invloed zal hebben uitgeoefend. Het jonge prin sesje groeide voorspoedig op. Koningin Emma had met grote beslistheid be weerd: Voor haar 1ste verjaardag loopt mijn dochtertje en ziet: toen op de 31 Aug. 1881 door de kinderen uit Apel doorn het jarige Koningskind een au bade werd gebracht, stond het tussen haar ouders op een terras op het Loo te luisteren. Tot haar eerste geschenken, die haar werden aangeboden, behoren een paar Friese schaatsen en een pop van een Surinaamse negervrouw. Met poppen heeft de jonge prinses veel gespeeld. Ze werden tevens aangewend tot haar opvoeding. Als zij haar lelijkste pop wil weggeven, krijgt ze prompt van haar moeder te horen, dat, als men werkelijk iets schenken wil, dit alleen waarde heeft, als men het liefste en mooiste wat men heeft, daarvoor uitzoekt. Maar de ontspanning beperkte zich niet tot het spelen met poppen, waarvan zij er overigens in een speciale koffer steeds mee op reis nam, maar zij leerde op de vijver op het Loo spoedig schaat senrijden, maakten urenlange wandelin gen in de duinen, was dol op arresleden, mende reeds zelf haar paard in de prille jeugd en vond paardrijden spoedig haar lievelingssport. Toen de schooljaren aanbraken, kreeg de jonge prinses les van een gouvernan te, Miss Winter, waarbij in het uitge breid studieprogram vooral aardrijks kunde en geschiedenis een grote plaats innamen. Toen zij op een dag voor be gane ongehoorzaamheid gestraft werd met de opdracht een kaart van Europa te tekenen, was het resultaat, dat Ne derland zo groot uitviel, dat het de helft van Noord-Europa bedroeg. En geland echter was niet veel groter dan een stip. Voor tekenen had de prinses een groot talent. Toen zij nog maar een klein meisje was, maakte zij al ruwe schetsen van de wacht in Amsterdam en van een huzaar te paard. Later zou zij zich ontwikkelen tot een bekend amateur-schilderes. Volgens haar eigen verklaring herkende zij van alle mili taire muziek alleen het Wilhelmus. Als autrice is prinses Wilhelmina min- 1955 Wanneer morgen H. K. H. Prinses Wilhelmina haar 75e verjaardag viert, is ons hart vervuld met een warm en dankbaar gevoel. Al is de Koningin-Moeder dan niet meer regerend Vorstin, ons volk verheugt zich er in hoge mate over, dat deze loot van de Oranjestam, zich nog in zijn midden mag bevinden. Slechts de alleroudsten onder onze lezers zullen zich nog persoqnlijk herinne ren met hoeveel spanning haar geboorte werd tegemoet gezien en hoe het voortbestaan van ons Oranjehuis eenmaal aan een zijden draad hing, een spanning, die zich als het ware herhaalde aan de vooravond van de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Gezin in het begin van deze eeuw. Maar allen herinneren wij ons het beleid van Koningin Wilhelmina, die zich na haar troonsafstand in 1948 bescheiden Prinses liet noemen en zich zoveel mogelijk uit het openbare leven terugtrok. Dodelijk mijnongeval. De 40-jarige ma chinist M. A. H. Wagenmans uit Hol- tum-Born, is in de staatsmijn „Emma” van zijn locomotief gevallen. Hij ge raakte onder een omvallende wagon met stenen bekneld. Met ernstige verwon dingen is hij naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij is overleden. Wagemans was gehuwd en vader van één kind. Rotterdam 2e haven van de wereld? Rotterdam kan nog dit jaar de tweede havenstad van de wereld worden. Da gelijks wordt met ijver het aantal bin nenkomende schepen bijgehouden en in dien het in hetzelfde tempo doorgaat als in de afgelopen maanden, dan verwacht men, dat kort voor Nieuwjaar het twin- tigduizendste schip zal binnenkomen. Een recordcijfer. Tevens betekent dit dat Rotterdam Londen (tot nu toe de tweede haven van de wereld) zal zijn voorbijgestreefd en achter New York deze eervolle tweede plaats zal inne men. Het vorig jaar werd Rotterdam in December, toen het 180000ste schip binnenkwam de derde haven van de we reld. Expresse-zending naar de Unie van Z.- Afrika. Met ingang van 1 September a.s. wordt de dienst der expresse-brief- rekken hAlde mei in tobekslach. Goed, ik bin it iens, dat soks net wer sa gean sil as yn de tritiger jierren. Sün- der mis sil de steatsmacht him hiel oars der tsjinoer stelle, mar al sille hja de slach hwat opheine, keare kinne hja him net. Ik wol mar sizze, as men opt he den in goede pleats keapet op goede groun, dan sil men net fier fan de 1500 goune de pounsmiet óf wêze as alles bitelle is. Dat is momenteel ek wol forantwurde. Mar as men dat oangiet mei in swiere hypotheek, dan wurdt it bargeslachtsjen. Folie feiliger is it dan sechtich goune hier to jaen. Hwant de hieren geane mei de tiden op en del en kinne alle trjje jierren op en nij bi- sjoen wurde mar mei keapjen op skea is it risico great. Nou’t de Pachtwet en de Grounkeamers der binne, liket it my ek sosiael sjoen net üngunstich dat de eigendom fan de pleatsen meast yn hannen is fan sterke finansjele lichamen. De fêstich- heit fan de boer hoecht der net folie minder om to wêzen en syn risico is folie, folie minder. Foaral foar hüshal- dingen trochstrings ek folie better. Hwant it is ütsletten, dat in eigen boer safolle fortsjinje kin, dat er syn bern ek wer eigen boer meitsje kin. Yn de measte gefallen draeit it hjir op üt, dat ien fan harren sitten bliuwt mei swiere forplichtingen foar syn broers en susters oer. Rinne de tiden dan ef- terüt, dan bringt dizze situaesje in sé fan illinde mei. Hwat my altyd jit in to- koart taliket, is de kwesje fan it On derhuid en de oanpassing oan de tiid fan de gebouwen. As men it jit safier ris bringe koe, dat derfoar in goede en praktyske regeling kaem, dan soe it mei de hierboeren in hiel ein de goede kant üt gean. De situaesje fan de pol derboeren is der om dit to biwizen. Yn de Wieringermar en it Suderleech is fan it lijen en earmoedzjen fan de eardere hierboer neat mar dan ek neat mear to finen. Eale LAnsmem Wilhelmine, In heal ieuw 't nasjonale haed, Ha Jo fan gjin kleur forbline It folk mei geve plichtstrou laet. Leafde üt hertskleare boarne Tsjinners fan it heechste rjocht, Jimmer léste dei Rispmoanne, Koe Jou jierdei bliid bitocht. Eale LAnsmem Wilhelmine, Sawn jier lyn de oarlochslêst Hie Jou skouders ündermine, Kaem to joun de mylde rêst. It plak biskieden nést Jou dochter Yn it skaed, op ’.t stille Loo, It folksfielen nea oprjochter Dat, is meast yn wearde, bliuwt. Chauffeur stapte uit en werd overre den. De autohandelaar A. Post uit Al melo is in de nacht van Donderdag op Vrijdag bij Zeist indirect het slachtoffer geworden van een twist tussen twee andere autohandelaren, die achter in zijn wagen aan het vechten sloegen. Toen Post (52) zijn wagen stilzette en uitstapte, werd hij door een passerende der bekend. Toen zg echter een com pleet ingerichte drukpers van haar moe der kreeg, groeide in haar het onweer staanbaar verlangen een eigen boek te schrijven en dit zelf te drukken. Na weken van spanning kwam als eer ste het verhaal over de lotgevallen van een Arabische jongen van de eigen pers. Prinses Wilhelmina hield op 10-jarige leeftijd haar eerste openbare toespraak tot een 200-tal weesmeisjes, waarvan de jongste haar bloemen aanbood. In dezelfde periode legde zij haar eer ste „eerste” steen, n.l. voor het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam. Het ge beurde tijdens een stortregen, waarbij zij doornat werd. Ze werd opnieuw door- Fraude bjj N.V.V.bond ontdekt. Bij het hoofdkantoor van de Algemene* Neder landse Bouwbedrijfsbond onderdeel van het NW is Zaterdag een ver duistering ontdekt, die zich als zeer om vangrijk laat aanzien. De hoofdboek houder van de bond, de 42-jarige G. M. R. B. uit Ede, is inmiddels door de re cherche van het bureau Leidseplein aan gehouden. Volgens voorlopige gegevens verkregen uit de eerste verhoren bij ’t onderzoek, zou vrijwel f 40.000 verdwe nen zgn. H.H. M.M. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik zullen 26 Sept, per extra tram vanaf Sneek naar Bolsward ver trekken. Het tramtraject Sneek-Bols- ward werd daartoe door de opzichter en de ingenieur van de Rijkswaterstaat on derzocht. Te Bolsward zal o.a. de Rjjkszuivel- school worden bezocht. Volgens de Tel. heeft de gem. Apeldoorn het plan opgevat HKH Prinses Wilhelmina op haar 75e verjaardag een preentbriefkaart te zenden, waarvan de adreszijde is beplakt met een extra aantal postzegels tot een maximum van fl.— Een hoger bedrag kan recht streek aan H. K. H. worden over gemaakt, die het totale bedrag zal afstaan aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding. De Prinses zal elke gelukwens schriftelijk beantwoorden. Men verwacht, dat, vooral de jeugd, gebruik van deze gelegenheid zal maken de Prinses te feliciteren. Fatale vrouw. Twee bejaarden uit Amersfoort, de 72-jarige E. en de 65- jarige Van H. hebben slag geleverd om een vrouw, waarop zij verliefd waren. In het bos Birkhoven, waar zij verkoe ling zochten tegen de warmte, ontstond eerst een twist, die spoedig overging in een gevecht, waarbij Van H. zijn tegen stander met een dolkmes een diepe snij- wond aan het hoofd toebracht, waarbij een slagader werd geraakt. Daarmede was de vechtlust bekoeld. Van H. nam na zgn daad ijlings* de benen. E., die zeer veel bloed verloor, is naar het zie kenhuis De Lichtenberg vervoerd. Nog diezelfde avond heeft de politie Van H. aangehouden. het Paleis. In 1925 werd H. M. Koningin Wilhel mina benoemd tot* ere-doctor in de rechtswetenschappen, het volgend jaar mocht zij in intieme kring haar zilve ren huwelijksfeest vieren. In 1934 stierven zowel Koningin Emma (20 Maart) als Prins Hendrik (3 Juli) maar 2 jaar later verkeert de rouw in vreugde: Op de 8e Sept, wordt de ver loving van Prinses Juliana bekend ge maakt, gevolgd door haar huwelijk op 7 Jan. 1937. In schrille tegenstelling hiermede waren de woorden van de proclamatie, waar mee de Vorstin zich in de vroege och tend van de 10e Mei 1940 richtte tot 20-21, yn 24-25 en 25-26 en yn 28-29. Krekt foar de oarloch wie it wer safier yn 45-46 kaem de twa der foar, yn 47-48 hast de fjouwer, yn 52-53 de fiif en nou sitte hja tichte oan de seis. Foar it earst yn har bistean koene hja it kwartsje helje foar de üntfongen molke, dat is net earder bard. Krapoan 25 jier lyn wie it 434 sint, wy sieten doe yn it hartsje fan de greate krisis mei syn wurkleazens en ünmooglik lege prizen foar alle grounprodukten. Giet men de wikselingen fan de prizen troch de jierren sa nei, dan Ontkomt men net oan de tins, dat wy op it he den yn de topjierren sitte. Gjin minske, dy’t dat seker wit fansels en gjinien dy’t sizze kin, hwat de takomst bringt, mar de beammen groeije net oan de himel ta, seit in eastersk sprekwurd, al liket it sa wolris. Dit mei wol sein wurde tsjin al dejin- gen. dy’t op dizze forhAldingen bouwe wolle, bygelyks troch it keapjen fan in pleats of troch it bouwen fan in nijen- ien. Oan diz tiid ta leit yn de prizen- biweging jimmer in op- en delgong. Dat leare alle forline tiden en ieuwen. Nea haldde in stiging of in delgong tsien- tallen jierren oan. En nou sitte wy al tweintich jier yn in perioade, dy’t al- oan hegere prizen to sjen jowt. Sünt 1935 mei syn 4.42 sint foar de kilo molke, is it byld in stigende lyn oan hjoed de dei ta. Ik wol net graech siz ze, dat it perfoarst oars wurde sil, mar dat my de freze wolris bikrüpt as man- nichien op dizze prizen syn bistean en takomst fêstleit, dat kin ik net ünt- kenne. De birjuchten oer it tanimmen fan de agraryske produksje yn Ame rika en Canada wurde aloan machtiger en alhoewel der ek hiele gebieten binne, dy’t jit earmoede lije, mei men dochs net forwachtsje, dat dy streken de nije keapers wurde sille, hwant der is gjin keapkrêft. Men kin yn de Amerikaens- ke lannen net trochgean mei it foltrop- jen fan pakhuzen en Aide skippen, op ien of oare wize komme dizze foarrieden finder de minsken en as it frede bliuwt YN TOP EN TAKEL. Wy stelle it altyd bysünder op prils, dat de ynstellingen en fabriken yn diz ze kontreijen har jierforslach oan üs takomme litte. Hwant it sprekwurd seit net forgees, dat ünbikend ünbimind makket en jim- meroan blykt it wer, dat de measte ün- rêst en üntofredenens fuortkomt üt On kunde. Hie men it better witten, dan hie men der better oer oardielje kin nen. Yn de LAnbou is dit in ding fan great bilang, hwant it is in feit, dat men yn NederlAn net botte sympathyk stiet foar de agraryske dingen oer. En dat is skealik hwant de publike opiny is in bilangrike faktor yn alles, hwat de mienskip oanbilanget. Tsjin dy opiny yngean is nuodlik wurk en wurdt dan ek ta it léste ta omsile. Allinnich fei ten en sifers kinne op den dfir de min sken ta better ynsjoch bringe. Mar dan moat men dy ek jaen en net allinnich yntern mar publyk. Doe’t wy fan 'e wike it kreaze jier- Op kerkhof overleden. Op het wat af gelegen kerkhof aan de IJsselmeerkust te Blaricum is het ontzielde lichaam gevonden van de 72-jarige heer M. ter Weijden. Hij had in de omgeving melk rondbezorgd voor zijn schoonzoon en wide daarna kennelijk wat uitrusten op de algemene begraafplaats. Daar is hij, waarschijnlijk door een hartverlamming overleden. haar volk, toen de Duitsers ons land waren binnengevallen:. Ik richt een vlammend protest tegen deze voorbeel- deloze schending van de goede trouw en aantasting van wat tussen beschaafde staten behoorlijk is. Ik en mijn rege ring zullen ook thans onze plicht doen, Doet gij de Uwe.” Het feit, dat deze plicht zou bestaan in het aanvaarden van een moeilijke en gedwongen ballingschap werd helaas niet direct door een ieder begrepen, maar achteraf do<# heel ons volk gezien als wijs beleid, toen op 13 Maart 1945 door haar weer voet aan wal werd ge zet. Om 12.29 precies betrad zij de Ne derlandse bodem. Te voet arriveerde zij in het Zeeuws-Vlaamse dorpje Eede, enthousiast begroet door eenvoudige boeren en arbeiders. Hoe werd de liefde tot het Vorstenhuis gesterkt. Nu de Vorstin ook na haar troonsafstand, in gezondheid mag genieten van welver diende rust, past ons bij haar 75ste ver jaardag een dankbaar gedenken. ses de oudste vorstin van Europa: Ko-f het uitbreken van de wereldoorlog. Ook ningin Victoria. bg de grote watersnood van 13-14 Jan. Het eerste bezoek aan Friesland werd 1916 leefde de jonge Koningin van har- op 12-jarige leeftijd gebracht. Men hadte mee. Na het einde van de oorlog be de Koningin een kostbaar Fries costuum i tuigden soldaten en burgers met laaiend ten geschenke gegeven, waarin zij op j enthousiasme op het Malieveld hun aan- de harddraverijen, die elk jaar op Wa-hankelijkheid aan ons Vorstenhuis, terloodag te Leeuwarden werden gehou-waarbij zij het rijtuig met de Koningin, den, tegenwoordig was. Tijdens de dra- Prinses en Prins, zelf voorttrokken naar vergen begon de lucht te betrekken. Een vrouw uit het volk riep de regentes toe: „Mem, jo merje har wol goed bi- stopje, oars wurdt hja noch forkal- den.” Bij het opgroeien werd de jonge vorstin voorbereid op de haar wachtende moei lijke taak. Haar geestelijke vorming werd hierbij niet vergeten. Hofprediker, Dr C. J. van der Flier, gaf de prinses godsdienstonderricht en kwam eenmaal per week op het Loo om Bijbelse Geschiedenis en Kerkhistorie te onderwijzen. Koningin Emma woon de die lessen altijd bij. De plechtige geloofsbelijdenis had plaats in de benedenzaal van het Paleis, die na de dood van Koning Willem Hl tot rouwkamer was ingericht. Onder de ge nodigden bevond zich ook vrouw Van der Zande, de vroegere min van de klej| ne Willemien. Als tekst werd gekozen: „Zijt getrouw tot den dood en Ik zal U geven de kroon des levens.” (Openb. 2 10b). In de Kloosterkerk werd hier na deelgenomen aan het Heilig Avond maal. Op haar 18e verjaardag werd prinses Wilhelmina meerderjarig en op de 6e Sept. 1898 werd zij in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plechtig gekroond tot Koningin der Nederlanden. Op het moment, dat zij de troon bestij gen zou, sprak haar moeder de gedenk waardige woorden: „Haar troon vinde een hechte steun in de innige verknocht heid en trouw van het Nederlandse volk. Moge God, de Almachtige, de be den verhoren, die worden opgezonden voor Koningin Wilhelmina. Hij neme haar onder Zijn heilige hoede en be scherming.” De verbondenheid aan de Koningin- Moeder was bijzonder innig, zelfs zo, dat het gerucht de ronde begon te doen, dat Koningin Wilhelmina geen huwelijk zou begeren. In 1898 leerde zij echter Hertog Hen drik van Mecklenburg Schwerin kennen en kwarfi het in König, tijdens een be zoek aan Erfgraaf van Erbacht Schon berg tot een verloving, drie jaar later gevogd door het huwelijk, waartoe zij van de burgerij van Amsterdam de gou den koets ten geschenke kreeg, bespan nen met 8 paarden, welke koets het eer ste werd gebruik bij de tocht naar de ridderzaal voor het uitspreken van de troonrede op 17 Sept. 1901. Op 22 Dec. 1908 deed Minister Heems kerk in de Tweede Kamer de heuge lijke mededeling, dat er in het Konink lijk Gezin een blijde gebeurtenis werd verwacht. Toen op 30 April het volgende jaar Prin ses Juliana werd geboren, ging Konin gin Wilhelmina het kindje zelf voeden. Een donkere schaduw vormde in 1914 Koöperative Suvelfabryk die üs dat om mear as ien reden goed. Allerearst om dat it hjir in fabryk bitreft, dy’t ta de aldergreatste fan FryslAn biheert en de greatste koöperaesje is yn üs pro- vinsje. Mei har likemoch 23 miljoen kilo molke is hja de „primus inter pares”, hwant fan de 76 koöperative suvelfabri- ken komme mar in stik as fjouwer Wolvegea, Twizel, Munnekeburen en Burgum ticht oan of krekt boppe de 20 miljoen kilo. It is dus in baes fabryk en har posysje wurdt by de jierren lAns hyltyd jit ster ker. Dit docht wol bliken as men de sifers fan de molke-oanfier sünt de oar loch ris bisjocht. Yn dizze tsien jier wiene dy sa: 45-46 11.8 miljoen. 46-47: 15.2 miljoen. 47-48 15 miljoen. 48-49 17.7 miljoen. 49-50: 20.5 miljoen. 50 51: 20.2 miljoen. 51-52: 20.3 miljoen. 52-53: 21.4 miljoen. 53-54: 22.4 miljoen en dit jier: 22.9 miljoen kilo. It heechste topjier foar de oarloch hie 39-40 west mei 18.6 miljoen kilo molke en dei sitte hja nou al mear as 4 milj. boppe. Sünder mis sil dit foar in diel komme fan it oanwoune ledental, mar foar in oar diel grif ek fan de forbetteringen yn de bidriuwsfiering en de risseltaten fan it fokken. Fan ien ding stiet dat fêst. Hwant it fetgehalte fan de molke is aloan heger wurden en sit nou praktysk op 4 (3.99). Foar de oarloch siet dat om de 3.50, 3.60 hinne, mar nei de oarloch hat de fokkerij en de molkkontróle it fierder omheech hyst. Hwat sa’n fabryk foar Warkum en omkriten bitsjut, kin men it béste oanfiele as men wit, dat der alle wiken trochinoar mear as in ton molkjild ütbitelle wurdt. It sil wol om de fjirtjin dagen barre, mar it is mear as hünderttüzen goune wyks en krap oan seis miljoen goune yn it jier. Dit sifer sprekt jit better as men wit, dat yn al de jierren foar de oarloch en de fabryk wurket al fan 1900 öf it mar sawn kear bard is. dat it molk jild IEN miljoen birikke koe. Dat wie „Zeeman” was oplichter. De politie te Harlingen heeft de 22-jarige Amster dammer S. gearresteerd, die in Amster dam, Den Helder, Harlingen en nog an dere plaatsen een reeks diefstallen, op lichtingen en verduisteringen heeft ge pleegd. De jongeman gaf zich uit voor een Amerikaanse zeeman en vertelde, dat al zijn geld en papieren waren ge stolen. Hij wist op die manier geld te lenen, waarmee hg dan zijn logies be taalde. Met dit verhaal heeft hij zich echter tevens de strop om de hals ge haald, omdat een pensionhouder in Har lingen naar de politie liep om hulp in te roepen voor het terugkrijgen der pa pieren. Droogte in Zeeland. De langdurige droogte brengt voor de Zeeuwse boer grote problemen met zich mee. De wei den liggen er triest bij en er is niet vol doende voedsel voor de koeien. Ook de gewassen hebben van de droogte te lij den. Alleen de oogst van het graan ver loopt voorspoedig. f 10.000 verduisterd, één jaar geëist.-De 38-jarige bedrgfschef bg een autobus- onderneming in Haren hoorde Donder dag voor de Groningse rechtbank een jaar gevangenisstraf, waarvan 3 maan den voorwaardelijk tegen zich eisen we gens verduistering van f10.325 in de ja- ren 19501955. De vader van verdachte heeft het tekort inmiddels aangezui verd. Verdachte, die boven zijn stand leefde, had de afwikkeling van finan ciële transacties in handen. Hij ver hoogde cijfers van de bankstortingen, knoeide met afdrachten van chauf feurs en verschoof afrekeningen van maand tot maand. De vrede tussen Rusland en Japan schijnt verzekerd. De 25ste verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina is met opgewektheid ge vierd. auto gedood. de Warkumer

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1