roar MEER DAN 100.000 BLOEDTRANSFUSIES PER JAAR KRIS-KRAS door Nederland s k üs hjoed p p to sizzen 1 Hwat bat e ll Thans: Bolswards vrijwilligers vóór J. s. 1 t Fan de Mar tiny toer Gouden filmpjes O, die brommers! STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Dinsdag 6 September 1955 51e Jaargang No. 69 5 I. De earste winst is kattewinst. Wie is er beter aan toe r, o lste week September 1905. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Wethouder J. Kramer Mzn. wordt door de raad te Bolsward met 12 stemmen herbenoemd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.50 uur 505 of 335 (K 5157) melijk het bloed, dat voor plasmabe- reiding in het Centraal laboratorium van de Bloedtransfusiedienst te Amster dam nodig is. In de meeste grote afde lingen verricht zij ook de registratie, het onderzoek en de keuring van de vaste donores voor de ziekenhuizen ter plaatse. Het bloedplasma wordt door ’t Centraal Laboratorium over de zieken huizen e. d. gedistribueerd, evenals de bovengenoemde uit bloed bereide medi camenten. Donores die vijf of vijftienmaal hun bloed hebben gegeven ontvangen daar voor resp. de Landsteierpenning of -pla quette (zo genoemd naar de ontdekker der bloedgroepen). Maar groter nog dan deze beloning is voor hen de voldoening van de dienst aan de naaste. De Bloedtransfusiedienst van het Ne- derlandsche Roode Kruis is een der best geoutilleerde ter wereld. Het hangt van het Nederlandse volk af of deze Dienst die veel landen ten voorbeeld is ge weest ook in de toekomst zijn grote reputatie zal kunnen behouden. Want de belangrijkste pijler waarop zijn ar beid steunt, wordt gevormd door de vrijwillige bloedgevers. Gelukkig is het Nederlandse volk van nature bereid tot hulp. Wij hebben het kortelings weer ervaren hoe een ieder mee wil helpen om nood te lenigen en leed te verzachten. Duizenden donores hebben reeds het bewijs geleverd, dat zij bereid zijn tot hulp om doodsgevaar af te wenden. Zy hebben bemerkt, dat deze vorm van hulpverlening van zo ontzaglijk groot belang voor de ontvan ger voor de gever zeer eenvoudig is. Wegverkeer eist weer vijf levens. Tij dens het afgelopen weekeinde werden bjj vijf verkeersongevallen te Amsterdam twee voetgangers, een automobilist en twee motorrijders gedood, terwijl voorts nog drie personen zwaar gewond wer den. Als je soms uit fietsen gaat, Met z'n tweeën in de straat, Op de weg of het rijwielpad, De beslommeringen zat, Dan ben je nog maar pas van huis, Of ’t brommen hoor je, het geruis, Het lawaai, dat komt je tegemoet, Aan de kant maar weer, met spoed. Al rij je in ’t bos op ’t binnenpad, Ook daar de brommer, de drukte zat. Daar waar de rust, was vroeger heilig, Is men niet meer voor 't brommen veilig Een dag van rust,, intiem genot, Gaat tegenwoordig niet zo vlot; Al zit je dan ook op een fiets, Je kans er op, lijkt wel op niets. W(j eten steeds meer eieren. De Neder landers eten de laatste jaren steeds meer eieren. In het eerste half jaar van 1955 verorberden wij per hoofd onge veer 195 eieren. Dat is liefst 30 A 40 meer dan in 1953, toen de eierconsump- tie ongeveer 127 eieren per hoofd per jaar was. Onze lieve jeugd. Het treinverkeer tus sen Haarlem en Zandvoort had ruim een uur vertraging, doordat de jeugd enige isolatoren met stenen had stukgegooid, waardoor het net gedeeltelijk stroomloos werd. i n e e „THEOLOGEN GEANE MEAST FORLERN .1” Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Uit bloed worden ook nog medicamen ten bereid, die o.a. gebruikt worden om gevaarlijke operaties zonder bezwaar te kunnenéuitvoeren. Vroeger was het bijv, onmogelijk een z.g. „bloeder” (lijder aan haemophilie) te opereren omdat deze mensen bij het minste schrammetje dreigden dood te bloeden. Tegenwoordig kunnen zjj zonder bezwaar hun kiezen laten trekken en zelfs hersenoperaties ondergaan, waarvoor bij een normaal mens reeds grote voorzorgen moeten worden genomen. In normale tijden zijn er in Nederland ruim 120.000 bloedtransfusies per jaar nodig om zieken en gewonden (straat- en bedrijfsongevallen) van de dreigende dood te redden. De donors melden zich daarvoor bij het Nederlandsche Roode Kruis. Deze organisatie verzamelt na- beitele hat as in wier en great kunst- ner. Brolsma koe it type minske neikomme, hy wist fan it lijen en earmoedzjen fan de stumpers by de wei en de lytse, for- toarke libbens yn steigen en gloppen. Mar it inerlike libben fan de siele, de striid tusken geast en natuer yn de minske, dy’t mei ynmoed bisiket Gods paden to gean, dat forstie er net. En krekt dat hat yn Van Houten alhiel syn gerak krige. Der is yn syn wurk in greate harrruonije, sünder in grisseltsje opmakkerij. Alles is like earlik as by Brolsma, mar it giet djipper en omfie- met folie mear. It is djip godstsjinstich man, Ulbe van Houten, mar leau net, dat er ek mar ien sprüt proselitemakkerij by is. Hy tekent de man, dy’t in pylder is fan de gemeente, mar hy lit him sjen mei al syn minsklike tokoartkommingen. En dochs dizze Haitze Karstes Holwerda bliuwt echt en wier, syn leauwen is in wrakseljen om kréft en Ijocht, in bisyk- jen om rjuchtop to gean en in fallen troch de oerkrêft fan syn boerenatuer. De tael fan Van Houten is sünder wryt of slyt. Hoe, faek ik dit boek ek lézen hae nea is der in lyts dieltsje, dat jin tsjinfalt. Elts wurd is to plak, eltse per- soan stiet libben en wier foar jin, eltse biskriuwing is in skilderij. Hwat der yn dy pear wiken op de greidpleats tusken Blessum, Boksum en Deinum öfspile is, sa simpel en aldendeis en tagelyk sa dramatysk en spannend, dat is troch gjin oar Frysk skriuwer bineikomd. In wier en great kunstner sil dit jier de fortsjinne Provinsiale priis op it stêds- hüs tadield wurde, Wy binne der tige bliid om en hiel Frys- lAn mei üs. Hwant yn dizze eale en no bele figuer bigroetsje wy it alderbêste, hwat yn de Fryske tael forskynd is. Al- linnich om dit boek genietsje to kinnen is it mear as forantwurde de Fryske tael to learen foar al dyjingen, dy’t hjir Am. verlofganger verdronken. Zondag middag raakten bij het Noordelijk strand te Zandvoort twee baders in een mui. Het gelukte een Duitser een van hen behouden aan de kant te brengen, de ander was bewusteloos. Men bracht de man naar het St. Elisabeth Gasthuis in Haarlem, maar ook operatief ingrij pen mocht niet baten. Het slachtoffer was een 19-jarige Amerikaan, R. v. W., die in Duitsland gestationneerd was. Voor één millioen garens verbrand. Bij een brand in een opslagplaats van ga rens van de textielfabriek Diddens en Van Asten te Helmond is Zaterdagmor gen voor meer dan een millioen gulden aan materialen verloren gegaan. Het vuur vond in de garens, die als halfpro duct in het magazijn waren opgeslagen gretig voedsel. In een minimum van tijd stond het gebouw in lichterlaaie. Geas sisteerd door de eigen fabrieksbrand- weer en de brandweer van Raymakers en Co. Textielfabrieken werd de vuur zee door de Helmondse brandweer met groot materieel bestreden. Uit 11 slan gen werd water op de vuurzee gestort. De ongeveer 200.000 kilogram garens alsmede het magazijn gingen bijna ge heel verloren. De schade wordt geschat op meer dan een millioen. Het is niet alleen nieuwsgierigheid, die het publiek om een straatongeval doet drommen. Natuurlijk speelt sensatie zucht en zin-voor-een-relletje altijd een rol, maar bij 90 van de omstanders leeft de wens om te helpen. ’t Zichtbare leed wekt nu eenmaal meer bereidheid tot hulp en troost dan de verborgen narigheid. De man, die door een ongeluk op straat wordt getroffen, heeft hulp nodig. Maar in de ziekenkamers van hospita len en klinieken liggen er tientallen die dezelfde hulp behoeven. Daar kun nen verpleegsters en doktoren over mee praten. Hoe verder de medische wetenschap is voortgeschreden, hoe vaker het middel van de bloedtransfusie werd toegepast. Het gaat tegenwoordig bij bloedtrans fusies niet meer alleen om het aanvul len van een tekort, dat door bloedverlies is ontstaan; het gaat ook om het ver beteren van de levenskansen bij de be handeling van een ziekte of bij een ope ratie. Met bloedtransfusie worden tegenwoor dig wondferen verricht. Aan die wonde ren kan ieder gezond mens meewerken. Want ieder, die 400 c.c. van zijn bloed voor transfusiedoeleinden heeft gege ven, kan er zeker van zijn, dat dit bloed Zijn lijdende medemens ten goede komt. Ja dat het een onmisbare bijdrage is in de strijd der doktoren tegen de dood. Het kan zijn, dat dit bloed direct ge bruikt wordt om een patiënt van de zelfde bloedgroep te helpen. Het kan óók zijn, dat het tot plasma wordt ver werkt. In dat geval heeft men met bloedgroepen niet te maken. Dat is een groot voordeel, want het bepalen van een bloedgroep moet in een laborato rium geschieden. Dat heeft men bij een ongeval op een buitenweg niet zo direct bij de hand. Er gaat dus tijd mee ver loren en als men daarna de donor van dezelfde bloedgroep nog moet oproepen, zou de patiënt intussen overleden kun nen zijn. Door bloedplasma-transfusies kan men echter het leven van een slechtoffer met zes A zeven uur rekken. In die tijd kan de patiënt naar het zie kenhuis worden vervoerd wat bij een ernstig ongeval op de buitenwegen van groot belang is, om van oorlogsellende nog maar niet te spreken. In die tjjd kan ook het bloedonderzoek geschieden voor een transfusie met „vol” bloed. (Plasma is tevens een kostelijk middel bö de. behandeling van z.g. shockpa- tiënten). en vreugde tegenover zijn onbekende redder. De donor kan tevreden zijn: hij heeft veel gegeven en hij heeft niets verloren. Op zulke tevreden mensen steunt de Bloedtransfusiedienst van het Neder landsche Roode Kruis. Wij hopen dat er in Bolsward, dat nu de gelegenheid krijgt zijn bijdrage „in natura” te leveren, heel veel vrijwilli gers zullen worden gevonden. Wie zich nog niet heeft gemeld, kan dit alsnog doen bij de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis, mevr. T. Falkenade Vries, Jongemastraat, Bols ward. Dank zij de donors, die bij de bloedtransfusiediensten van het Ne derlandsche Roode Kruis zijn ingeschreven, konden in 1954 meer dan 100.000 directe bloedtransfusies verricht worden. Het juiste aantal was 100.605. Het Rode Kruis had hiermee een belangrijke mijlpaal bereikt, juist toen het 25 jaar geleden was, dat een officieel begin met de bloed- transfusiedienst in Nederland gemaakt werd. Onder de vlag van het Nederlandsche Roode Kruis was toen te Rotterdam een bloed- geversdienst opgericht en hiermee had het een van de eerste en voornaamste vredestaken ter hand genomen. over de kop geslagen, waarbij zij slechts lichte verwondingen opliepen. De wa gen werd bestuurd door ’t VVD-Ka- merlid de heer J. G. H. Cornelissen en de beide inzittenden waren het CHU- Kamerlid jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen en de 75-jarige KNP- voorzitter, de heer Ch. J. I. M. Wel ter. Landelijk Holland in Londen. Vrijdag ochtend om elf uur knabbelde het Friese stamboekkalf Barberry 131 onder de hoede van de vijfjarige Vivian Sevinck, dochter van de directeur van het Lon- dense kantoor van het Nederlandse Zui- velbureau, in het Teacentre in Lower Regent Street een koolblad op en ver brak zo het touw, dat toegang gaf tot de tentoonstelling „Landelijk Holland”. - H. M. de Koningin zal bij haar bezoek aan Bolsward de Martinikerk bezichti gen en daarbij de Kerkstraat visa versa rijden. De bewoners van de Grote en Kleine Dijlakker verzoeken voor de hui zen van Visser en Wouters een hulp brug te leggen en de terugtocht via de Dijlakker te leiden. Het Koninklijke rij tuig mag echter geen hulpbrug passe- den, zodat het verzoek wordt afgewe zen. B. Bijlsma, Dijkstraat, Bolsward, alleen verkoop van echte Keulse Eau de Co logne. Beslist het beste. Te Hennaard daalde tussen de boeren huizingen van G. Bonnema en S. Hijl- kema een luchtreiziger, die met zijn bal lon te Franeker was opgestegen. In een „Ik mien foar FryslAn forlern,” sa lit U. van Houten, de foarsitter fan de stu- dinteforiening sizze, yn syn skets „Di- nastike Krisis”, destijds ófprinte yn de fyfte bondel fan „Foar it Fryske folk”, ütjown fan it Kristlik Frysk Selskip. Dy’t soks heart, tinkt foar it meast mei ien fan dy trochdriuwers to krijen to hawwen, dy’t skerp en fanatyk oaren it leksum oplêze, wrang en bitter sa’t monomanen altyd binne. Mar sa is Ulbe van Houten, de man, dy’t dit jier de Gysbert Japikspriis yn BoAlsert ütrikt wurde sil, nou krekt alhiel net. Ik doar wol sizze, dat de freonen van de Fryske literatuer, yn en büten Fryslan, tige ynnommen wêze sille, mei de kar fan de deskundige jury. Hwant as ien man de Provinsiale priis foar it béste Fryske Ut de Hillige Histoarje is in hiel oar boek, hwerby it my ne past in deskun- dich oardiel to foarmjen. Mar hja, dy’t dat wol kinne, priizgje it om it meast. Van Houten seis sjocht dit as syn Hb- benswurk en hy sil deryn wol gelyk hawwe, mar foar my is de man fan de lytse sketsen en „de Sünde” as in prach tige illustraesje yn it hwat tryste boek fan de Fryske literatuer. Mei Simke Kloosterman sit yn syn wurk ek hwat fan it sinneljocht, dat oer de Fryske greiden strielt, ek hwat fan de pracht, fan de rike lAnsdouwe, hwer't de ljurken jubelje en de minsken optein har lib- bensliet sjonge. Van Houten m(jt it ech te libben net, mar hy sjocht mear en djipper as de tryste feiten, hy forslacht net yn de matearje mar sjocht de djip- gong fan de siele en de wündere wegen fan Gods genede. In skriuwer, sa haw ik op in oar plak ris skreaun, is as in spegel, hweryn it libben fan minsken en folken to sjen is. De feiten binne foar alleman deselde, mar de spegel jowt se wer mei eigen kleur en glans. En by al tof olie Fryske boeken sit it waer yn de spegel en kom- me allinnich tryste en swiersettige din gen werom. By Ulbe van Houten is de spegel klear en helder, ek syn minsken binne lju fan fleis en bloed, mar ek fan siel en herte. En derby strielt de mylde humor fan in wiis en bigripend minske troch al syn wurk. Hwa’t der oan twivelet, moat it lytse sketske: Dinastike Krisis” mar ris léze en genietsje en dan wit er meiiens. dat hjir gjin kwerulant of spot ter oan it wurd is, mar ien fan dy seld- sume kunstners, dy’t de literatuer bi- hoedzje foar it gefaer yn de skrille kleuren fan de giftige blommen de stof- fe to finen, dy’t hja ta it brüken fan har talinten mear en mear nedich mie- ne to hawwen. Dêrom jitteris: fan hieler herte wolkom yn it Boalserter stêdshüs, van Houten. Nog lang daarna hoor je ’t gebrom, Je zwijgt een tijdje en blijft stom. Want praten, dat is zeker Frans, In zo'n moment krijg je geen kans. Bij de steenfabriek Zorgvlied te Bols ward ving men een vreemde vogel. Het had de grootte van een gans, witte ve ren, zwarte vlerken, zwemvliezen tus sen de vier tenen, een vlucht van 150 cm. Reclame-TV komt er wel. Blijkens een door het NIPO, het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie, ingesteld onderzoek (75 pet. voor), mag men aannemen, dat de commerciële televisie in ons land een goede kans maak. Het NIPO onder wierp te Rotterdam een kwart van de TV-kijkers aan een uitgebreide enquête. Niet minder dan 73 pct. van degenen, die in staat waren de programma's van de E 55 thuis te ontvangen, bleek voor stander van commerciële TV te zijn. Bij kijkers, die de E 55 niet thuis konden ontvangen, was het percentage voor standers 43. Holwerda”, de man ek fan de beide mAnske bondels, hweryn de Hillige His toarje, fêstlein yn de Skrift. oerforteld wurdt. De biskiedende, ynbannige mas- tersfiguer üt Sint Anne, hikke en tein op ’e klaei, mar nou alhiel ynboargere by dat typyske Biltfolkje. It is foar de Friezen gjin komplemint, dat „De Sün de”, dy’t yn 1938 foar de Fryske Bible- teek ütkaem, fan mannichien net erkend waerd as in ütsünderlik boek. Hwant it is mei folie muoite en drokte oan in ütjower slagge en it roun yn de ear ste jierren mei de forkeap mar stadich. Pas nei de oarloch binne de printingen mekoar folge en nou is de seisde ünder de minsken. Literatuerbioardielingen bliuwe by alle objektiviteit jimmer in kwesje fan persoanlike smaek ek, dat kin net oars, mar dat sa’n boek, dat fan de earste ta de léste blêdkant in geef kunstwurk is en bliuwt, net as in blide, rike jefte troch it Fryske folk bi- groete is, bliuwt my in riedsel. As men it Fryske gea, de Fryske minske, de djippe eigenskippen fan it Fryske aerd, de krekte psychologyske oanfieling, de skildereftige biskriuwing, de humor, o sa fyn en bislipe, de godstsjinstige kon- fliktstoffe en sa folie mear yn in prach- tich gehiel genietsje wol, dan is der mar ien boek yn de hiele Fryske literatuer, hwer’t men mei greatskens op wize kin. En dat is IT boek van Ulbe van Hou ten: De Sünde. It is wier, Reinder Brolsma hat ek tref- flik wurk makke en syn boeken toane masterlike deugden, mar liz dizze ris neist Van Houten syn wurk en sjoch dan hoe fragmentarysk Brolsma de psy che fan it Fryske folk skildert. Hiele dielen fan de minske wurde oersljuchte, allinnich bipaelde uterlike eigenskippen krije in treflike ütbylding. Foar de djip- ste en moaiste fasetten fan de minsklike siele hat Brolsma gjin pensiel, psycho- logyk is it meastal to ündjip en leau- wende minsken kin hy net binei komme. Kamerleden over de kop. Drie Neder landse Tweede Kamerleden zijn op de terugweg van de in Helsinki gehouden conferentie van de Interparlementaire Unie met hun auto in Zuid-Zweden Bijenhouders bjjeen. In het stadspark „De Goffert” te Nijmegeh werd een in ternationale Imkersdag gehouden, waar bij werd gememoreerd, dat dit jaar de oogst aan bijenhoning bijzonder over vloedig is. Laat maar liggen. Na een verkeers ongeval op de weg Zelhem-Ruurlo reed de automobilist, die het ongeluk had veroorzaakt door en liet, nadat hij even had gestopt, de twee vrij ernstig gewon den aan hun lot over, evenals een twee de automobilist, waarna een derde auto bestuurder stopte en de gewonden ver zorgde. Schip bezweek van ouderdom. Vermoe- deljjk als gevolg van hoge ouderdom is Vrijdagmorgen een 76 jaar oude schip het Duitse Rtjnschip „Baden 25”, in de Parkhaven te Rotterdam door midden gebroken en gezonken. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. Altijd bloeiende heide. Het gemeente bestuur van Driebergen koent een ter rein aan waarin een tuin werd aange legd met heidestruiken, die in het hartje van de winter bloeien. Min. ZIjlst ra treedt op tegen beleid rjj- wielkartel. Aan het Centraal Bureau voor de Rijwielhandel heeft de minister van Economische Zaken laten meedelen, dat de door dit bureau gehanteerde be drijfsregeling met name voor wat be treft de regeling van de toelatingseisen en van de rechtspraak op korte termijn dient te worden herzien. Indien het Cen traal Bureau hiertoe niet bereid is, zal tot onverbindendverklaring worden overgegaan. Het antwoord wordt thans afgewacht. Sovjet-artsen naar Nederland. Twee de legaties van Sowje-medici zijn Zater dag van Moskou vertrokken naar Ne derland. De ene delegatie is op weg naar het wereldcongres van anaesthe- siologen in Scheveningen, terwijl het an dere deel zal nemen aan de conferentie over borstkanker te Amsterdam. Werkstudenten. Burgerrecht vertelt, dat op het departement van oorlog stu denten te werk zijn gesteld A raisón van f 1.25 per uur, voor het verrichten van allerlei stompzinnige administratieve be zigheden. Die studenten zouden kunnen komen en gaan naar believen. Hebben ze een paar uur gewerkt en willen ze dan liever gaan zwemmen, dan krijgen ze direct hun knaak uitbetaald. Het blad vindt dat maar een heel vreemde toestand? Eigenlijk wordt slechts een zeer kleine opoffering van hem gevraagd. Want als een gezond mens een halve liter bloed afstaat, dan vult zijn lichaam dit ver lies direct weer aan. Voor een zieke of gewonde daarentegen, betekent deze halve liter bloed dikwijls het behoud van zijn leven. Het is niet moeilijk te bepalen wie er beter aan toe is, een gezonde of een zieke. Toch verkeert ’n patiënt, die een bloedtransfusie ontvangt, eigenlijk in ’n zeer benqdenswaardige positie. Zjjn le ven, dat in groot gevaar is, wordt als door een wonder gered. Dat wonder vervult de geredde met dankbaarheid Skeletten gevonden te Rotterdam. Bij graafwerkzaamheden in een bouwput aan de dorpsweg te Rotterdam-Zuid is men op een menselijk skelet gestuit. Dit is het derde binnen enkele dagen. Daar de skeletten vrij ordelijk lagen, neemt men aan, dat de mensen er be graven zijn. De politie, die de zaak on derzocht heeft, meent een oplossing te hebben gevonden voor de vondst. Op genoemde plaats stond namelijk in de Veilig verkeer in de Efteling. Onder auspiciën van het Ver bond voor Veilig Verkeer en met de volledige medewerking van de Rijkspolitie in Nederland, wordt momenteel door Mirror-film in Amsterdam een grote Verkeersfilm gemaakt. Door heel Nederland werd hiervoor gefilmd, óók in Kaatsheuvel. In Ontspanningspark „De Efteling” gaf Opperwachtmeester Kokkelman van de Verkeers- groep Doetinchem op het kinderspoor-emplacement instructies aan toekomstige verkeersbrigadiertjes. De raad besluit f2000 uit te trekken voor versieringen en feestelijkheden ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin. Uitbreiding van vacantie er door. De Stichting van de Arbeid heeft opnieuw vergaderd over de lonen en andere ar beidsvoorwaarden. Naar men verneemt staat de formulering van het advies, dat aan de regering wordt uitgebracht, nog niet vast. Wel zou de Stichting thans formeel aan de regering verzoeken om aan de SER op te dragen de econo mische toestand in de naaste tooekomst te bestuderen. Ook zou de stichting het aanbod van de regering tot het uit breiden van de vacantierechten hebben aanvaard. Duizend pop erop. De burgemeester van Rotterdam stelde de gemeenteraad voor, de jaarwedden van de wethou ders ingaande 1 Jan. 1955 van f 15000 op f16000 te brengen. Kind viel in teil heet water. Een 2- jarig dochtertje van de fabrieksarbeider de heer J. Gruppen te Hollandscheveld viel Woensdagmorgen in een teil met heet water. Met ernstige brandwonden werd het kind naar het ziekenhuis in Hoogeveen gebracht, waar 't kort na aankomst is overleden. eare, dy’t Jou komst harren oandocht. nimmende figuer van Ulbe van Houten. De skriuwer fan de geefste novelle, dy’t wy ryk binne „De sünde fan Haitze is it de rüge, wrede, ünbisnoeide knaep: Daniel fan Kuken, dy’t hy alhiel om- fiemje kin en foar nou en letter ek üt- read skamje moatte as hja dizze geve frucht fan eigen aerd en wêzen net kinne. moedt, dat de gevonden skeletten de stoffelijke resten zijn van gesneuvelde Duitse militairen. ogenblik tijds stroomde een grote men senmenigte naar het kleine dorpje. De voerman van Itens bracht de luchtschip per naar Franeker terug.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1