roar CONFLICTSTOF LIGT OPGEHOOPT AAN DE ISRAELISCH-EGYPTISCHE GRENS MINISTERS GAAN BUIT BINNENHALEN KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen Buitenlands Overzicht In Marokko is het ook nog geen pais en vree r Zilveren filmpjes Egypte zet de westelijke mogendheden onder druk Stichting van de Arbeid niet eenstemmig over loonsverhoging Kardinaal de Jong overleden STREEKBLAD VOOR WEST EN ZUIDWEST FRIESLAND 51e Jaargang No. 70 Giro 87926 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat De tiid is uzes meielkoar. „Lim- 2de week September 1930. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat U Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 355 (K 5157) i I Benoemd tot guardiaan van het St. An thonie Gasthuis, de heer Auke de Jong, thans wonende op het Oordje. Uitslag kaatswedstrijd M. E. T. O. te Bolsward. 1ste. K. Falkena, W. Buik- stra en P. Adenta. Premie. Joh. v. d. Meer, M. Spoelstra en Sj. Feenstra. De afgelopen week zyn er ogenblikken geweest, dat men moest vrezen, dat de oorlog tussen Israël en de Arabische landen opnieuw zou uitbarsten. De steeds in omvang toenemende incidenten tus sen de Israëlische troepen en die van Egypte veroorzaakten grote spanningen temeer omdat laatstgenoemd land de steun van enige andere Arabische staten kreeg toegezegd. De wapenstilstandscom- missie der V. N. en de waarschuwingen, zowel door Amerika als Engeland tot beide partyen gericht hebben gelukkig het ergste voorkomen, maar de toestand blijft gevaarlijk. We hebben er in ons vorig overzicht reeds op gewezen, dat dit vooral komt omdat de Arabische landen principieel het bestaan van Israël niet willen erkennen, dus ook voor geen regeling betreffende de grenzen van dat land te vinden zijn, waarna aan een vredesverdrag zou kunnen worden gedacht. graan en een schuur verloren gingen. Met veel moeite kon de boerderij worden behouden. In 1957 in het gehele land goede radio- en televisieontvangst. Op het ogenblik wordt er hard gewerkt om in geheel Nederland een betere radio- en televisie ontvangst te krijgen. O.a. wordt te Ap pelscha een televisiezender gebouwd. Voorts komt waarschijnlijk aan het eind van dit jaar de F.M.zender te Irnsum gereed, bestaande uit een gebouw en ’n vakwerkmast. Daarna zullen de noor delijk» F.M-zenders vrtj spoedig in de lucht komen. i i Bolswards Nieuwshlai Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie dus twee uur later dicht. Als de beide Kamers der Staten-Generaal ermee ac- coord gaan, zal er nog een ander nieu- wigheidje worden ingevoerd; de lijsten zullen op het stembiljet n.l. niet alleen maar worden genummerd, maar ook worden voorzien van de naam der partij. „Friesland” met averij bij N.D.S.M. De nieuwe onderzeebootjager „Friesland” heeft tijdens de proefvaart in de Schot se wateren Zaterdag een scheur opge lopen aan de achtersteven. Het schip is inmiddels teruggekeerd naar Amster dam en is afgemeerd bij de werf van de NDSM, waar het is gebouwd. De stratenaanleg in de Nieuwe Buurt vordert goed. Aan de nieuwe Nanne Reynstraat is thans een klein plant soentje afgebakend en er worden trot toirs en straten omheen gelegd. Tot nieuw raadslid te Bolsward is ge kozen de heer D. de Jong. Op de Workumer najaarsmarkt waren slecht 9 paarden aangevoerd. Franse conservatieven blijven zich ver zetten tegen zijn terugkeer op de troon. Op het moment, dat we dit schrijven, is een oplossing nog zeer onzeker en men vraagt zich zelfs af of het kabi- net-Fauré de crisis in Noord-Afrika wel zal overleven. Een regeringswisseling nu al weer in Frankrijk, zou zeer te betreuren zijn omdat in de naaste toekomst zich zulke belangrijke gebeurtenissen zullen afspe len. Daar is het overleg in de ontwa peningsconferentie der Ver. Naties waar men tracht het voorstel van president Eisenhower inzake wederzijdse contröle door luchtverkenning op eikaars gebied, te combineren met het Russische inzake het plaatsen van controleurs op strate gisch belangrijke punten in alle landen. Men zegt, dat deze besprekingen niet zonder perspectief zijn en dat ook de ideeën van de Franse premier Faure daartoe hebben bijgedragen. Zogenaamd om hun bijdrage tot de ontspanning in de wereld en tot de bevordering van de idee der ontwapening te leveren heb ben Roemenië, Tsjecho-SIowakije, Polen en Albanië, naar Russisch voorbeeld, ook hun troepensterkte verminderd. Maar dit zegt niet veel, want men kent de totale sterkte dezer legers niet en bovendien veroorlooft de invoering der atomische wapenen een beperking van de „gewone” strijdkrachten. Intussen acht men het verloop van de besprekingen in de ontwapeningscom missie van grote betekenis voor wat er op de tweede conferentie der Grote Vier te Genève, waar de ministers van bui tenlandse zaken elkaar zullen ontmoe ten, zal gebeuren. Eind September zul len de drie ministers van de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk te New York aan de vooravond van de vergade ring der Ver. Naties, bijeenkomen om hun gemeenschappelijke houding op die conferentie te bepalen. Minder omvangrijk dan de taak van de a.s. conferentie der Grote Vier te Ge nève, maar ook belangrijk is die van de conferentie van Noordwijk, welke thans gehouden wordt. Daar zijn de ministers van buitenlandse zaken van de landen der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal bijeen om middelen te bespreken tot het be reiken van verdere éénwording. Men wil deze allereerst zoeken op economisch terrein en deze conferentie beperkt zich dan weer tot ’n bespreking over de één wording van het vervoer, over de ge meenschappelijke energievoorziening en over gezamenlijke pogingen tot ontwik keling van de atoom-energie. Uit de geschiedenis van de Benelux we ten we al dat de integratie veel tyd eist. Wat die van de landen van de Ko len. en Staalgemeenschap betreft, zal ook eerst tot klaarheid moeten komen over de positie van het Saarland; komt het statuut er bij de volksstemming door dan is ook in die richting een be langrijke stap gedaan. H. K. H. Prinses Beatrix heeft Maan dag te Vlissingen bij Scheepswerf „De Schelde” de onderzeebootjager burg” te water gelaten. De foto toont ons een juichende Prinses Beatrix en Prins Bernhard bij het te water glijden van het schip. Bliksem veroorzaakte brand in graan. Tijdens een kort onweer is de bliksem in een grote berg met graan geslagen van de familie D. Huigenbosch te Vier houten, waardoor de berg in brand ge raakte. Het vuur tastte ook de twee andere in de nabijheid staande bergen met graan en een schuur aan. Hoewel de brandweren uit Elspeet en Nunspeet spoedig ter plaatse waren kon niet wor- De huidige toestand van wapenstilstand duurt al van 1948 en de toen getrok ken demarcatielijn geeft al aanleiding tot grensincidenten genoeg, laat staan het feit, dat de Negeb, het woestijn achtig gebied aan de grens waarvan de meeste botsingen tussen Israëliërs en Egyptenaren voorkomen, eerst na de wapenstilstand door Israël, om er te koloniseren, werd bezet. Dat heeft vooral de woede van Egypte opgewekt, mede omdat de Joodse staat daarmee een strategisch doel bereikte, n.l. een scheiding der Arabische landen, die aan Israël grenzen, zodat militaire opera- C J A V.L. IJ-T—„XI De vacanties zijn voorbij, ook voor de Kamerleden. De Senatoren kunnen nog wachten tot Prinsjesdag, de dag, waarop zij para deren in hun prachtige gala-uniformen. Maar de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal komen op 13 September weer in vergadering bijeen. Ook dit jaar zal voorzitter Kortenhorst niet kunnen vasthouden aan de goede gewoonte om niet voor de derde Dinsdag in September te vergaderen. Daarvoor is de agenda voor de komende maanden te overladen. Niet alleen de begrotingen, maar ook verschillende be langrijke wetsontwerpen liggen op behandeling te wachten. En de tijd is dit jaar maar kort. Het volgend jaar is een verkiezingsjaar. Het zal er wel op neerkomen, dat er in de maand Mei practisch niet meer vergaderd kan worden. Bezoek Ryksmuseaim. Het laagste be zoek aan het Rjjksmuseum te Amster dam is pl.m. 250 personen, het hoogste was 11.000 personen per dag. Het jaar- bezoek bedraagt pl.m. 450.000 perso nen. Zendtijd voor VVD. De aangevraagde zendtijd door de WD voor de nationale landdag op 17 September in Schevenin- gen is toegestaan. Van 3 tot 5 uur 's middags zal over de KRO-zender de ver slagen van de redevoeringen worden uitgezonden. In het circus te Scheve- ningen en in de grote Kurzaal zullen bijeenkomsten worden gehouden dia resp. onder leiding staan van mr. D. J. van Gilse en D. W. Dettmeyer, da Haagse wethouder voor Publieke Wer ken. Piloot waarschuwde brandweer. Twee boerderijen zijn in een afgelegen deel van de uitgestrekte Brabantse gemeente Zeeland door brand verwoest. De piloot van een vliegtuig, dat net over kwam toen het vuur oplaaide, waarschuwde via zijn basis de brandweer. Toen deze arriveerde waren de boerderijen al afge brand. Twee gezinnen (22 personen, van wie 18 kinderen) werden dakloos. Dominees in shirt. Predikanten, ouder lingen, diakenen en gemeenteleden van de Geref. Kerk in Groningen zullen Za terdag in het Stadspark voetballend op elkaar aftrekken. De rest van de kerke- lyke gemeente mag tegen betaling als toeschouwers fungeren. De opbrengst is bestemd voor de aankoop van een band recorder ten behoeve van langdurig zie ken en ouden van dagen. Actieve machinist. Een machinist van een goederentrein, die by Culemborg langs een meubelfabriek reed, ontdekte in dat gebouw brand, waarschuwde het station Geldermalsen, van waaruit poli tie en brandweer werden gealarmeerd, waardoor de brand spoedig kon worden geblust. Mooiste trekpaarden in ’s Hertogen- bosch. Een kleine duizend paardenken ners uit alle delen van het land zijn Dinsdag naar 's Hertogenbosch gereisd, om daar in de Veemarkthallen de 23ste grote nationale tentoonstelling van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard” te bezichtigen. Uitslag rebusprtjsvraag Prins Bernhard - fonds. De hoofdprijs (auto) op de door H. K. H. Prinses Beatrix ontworpen rebusprtjsvraag ten behoeve van het Prins Bernhardfonds is gewonnen door mej. Anna Mohr, Soendastraat 11 te Den Haag. Van de 278 prijzen zjjn 19 in Friesland gevallen, n.l. 3 te Lemmer, 2 te Drachten, 2 te Joure, 2 te Leeuwar den, 1 te Warns, 1 te Rottevalle, 1 te Murmerwoude, 1 te Bergum, 1 te Foud- gum, 1 te Buitenpost, 1 te Ulst, 1 te Donkerbroek, 1 te Suameer en 1 te Heeg. Alle prijswinnaars krijgen vóór 15 September a.s. bericht. Door stroom gedood. Bij werkzaamhe den met een looplamp werd Dinsdag in een constructiewerkplaats op de Heer- lerbaan te Heerlen de 31-jarige gehuw de metaalbewerker Rouwhorst uit Kerk- rade door de electrische stroom dode lijk getroffen. Koninklijk bezoek aan Suriname. Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Suriname en van de opening van de Jaarbeurs aldaar, zal de Surinaamse Postadministratie een tweetal bijzonders postzegels uitgeven. Geen plaats voor portretten van ond- landvoogden. De geschilderde portret ten van de gouvemeurs-generaal, die Nederlands-Indië hebben bestuurd en die ”óór de souvereiniteitsoverdracht de i paleizen in Buitenzorg en Batavia sier* Dodelijk ongeval te Hommerts. Dins dagmorgen ongeveer kwart over vijf is de 42-jarige boerenarbeider Johs. An dringa uit Ozingahuizen, die per motor fiets op weg was naar zyn werkgever, een veehouder te Koufurderrige in Hom merts, door onbekende oorzaak tegen ’n boom gereden en dodelijk veronge lukt. De a.s. verkiezingsstrijd zal dan het uiterste van de Kamerleden vergen. Dit Vierde jaar in deze parlementaire pe riode is tevens het jaar waarin de mi nisters de grote buit willen binnenhalen. Minister Algera zal niet rusten voordat de Tweede Kamer het Deltaplan heeft aanvaard. Dan heeft hij een project op zijn naam van waarlijk grootse natio nale betekenis. Minister Suurhoff zal alles in het werk stellen om de defini tieve ouderdomsverzekering aangeno men te krijgen. Dan heeft ook hij een grootse prestatie geleverd. Minister Zylstra zal zijn prijzenslag wil len voortzetten. Daarvoor heeft hy no dig dat de wet op de economische me dedinging zo spoedig mogelijk wordt aangenomen. Op grond van die wet kan hy een bureau oprichten, dat de strijd tegen ongeoorloofde hoge prijzen kan aanbinden. Deze a.s. bewindsman zal ongetwijfeld de verkiezingen willen in gaan als de man van de verlaagde prij zen. Minister Beel zal namens al zijn colle ga's zijn uiterste best doen om verschil lende grondwetswijzigingen erdoor te slepen. De uitbreiding van de beide Ka mers der Staten-Generaal is ongetwij feld de meest spectaculaire wijziging. Het is thans wel zeker, dat deze grond wetswijziging gepaard zal gaan met ’n wijziging van de Kieswet. Het ligt in de bedoeling, dat er volgend jaar op Vrijdag zal worden gestemd. Tot nu toe was het de gewoonte dit op Woensdag te doen. Al geruime tijd zijn er van werkgeverszijde bezwaren ge maakt tegen het stemmen op Woens dag. Vooral voor de arbeiders, die bui ten hun woonplaats werken. zy komen vaak uren later op hun werk, omdat juist in de ochtenduren de stembureaux de meeste kiezers krijgen te verwerken. Vele arbeiders gaan Vrijdags naar huis. Zy zullen dan kunnen stemmen tot ’s avonds zeven uur. De stembureaux gaan 1 den verhinderd, dat de gehele voorraad Schiermonnikoog had ruim 27000 gas ten. Het totaal aantal gasten dat Schiermonnikoog gedurende het afgelo pen seizoen bezocht, bedroeg 27.360. Hieronder bevonden zich 580 vreemde lingen, voor het merendeel Duitsers, doch ook verschillende andere nationa liteiten, zoals Belgen, Engelsen, Schot ten, Zwitsers, Denen, Finnen. De nadere uitwerking van de plannen tot aanleg van een spoorverbinding over de Afsluitdijk zal f 12.500 moeten kosten. Lonen en prijzen. Intussen heeft de Stichting van de Ar beid weer vergaderd over het standpunt van het Kabinet t. a. v. een eventuele loonsverhoging. Daarvoor hebben we de vorige maal uitvoerig geschreven. De Stichting is niet tot een vergelijk kunnen komen. Enerzijds zjjn er het C. N. V., K. A. B. en de Prot. Chr. Werkgevers die van oordeel zijn, dat bij de bedrijfstaksgewijze onderhandelingen niet alleen moet worden gesproken over de verbetering van de vacantierechten, maar dat de vrijheid dient te bestaan de lonen eventueel met 3 te verho gen. Het N. V. V. en de beide andere werkgeversorganisaties zijn daar fel te gen. In het antwoordschrijven aan de rege ring zijn deze twee standpunten van de Stichting aan de regering kenbaar gemaakt. Het zijn dus weer de ministers die de knoop moeten doorhakken. Bij een zo verdeelde Stichting van de Ar beid zitten zij als het ware op rozen. levensruimte in Israël begint al eng te worden door de grote toe vloed van immigranten. Zo is er een massa licht ontplofbare con flictstof opgehoopt aan de Israë lischArabische grens. Of het werkelijk eens tot een ontplof fing zal komen is een vraag, welke thans niemand kan beantwoorden. Het wordt over het algemeen waarschijnlijk geacht, dat het verschil in kracht, dat thans ten voordele van Israël is, gaan deweg zal verdwijnen, doordat de Ara bische staten sterker zullen worden en Israël vooral economisch zal ver zwakken, zodat men meent, dat de crisis tussen beide partijen nog lang niet zijn hoogtepunt heeft bereikt. Om op de duur een explosie te voorkomen, zou het Westen, via de Ver. Naties, gaarne er aan meewerken dat de eco nomische toestand der Arabische lan den verbeterd werd, waartoe ook econo mische samenwerking tussen Israël en deze Arabische staten een bijdrage zou kunnen leveren. Maar men moet eerst de zekerheid heb ben, dat de Arabieren de weg tot ver zoening met Israël willen betreden, ter wijl ook de bestaande verhouding van Frankrijk tot de Arabieren door de ge spannen verhouding in Frans Noord- Afrika het huidige moment niet ge schikt maakt voor een grootscheepse aanpak van het IsraëlischArabische probleem. Daar komt by, dat men wat in het onzekere verkeert, over de hou ding van Rusland, waarover de a.s. ver gadering der Ver. Naties, welke eind dezer maand aanvangt, misschien eni ge klaarheid kan brengen, als het Is raëlisch vraagstuk aan de orde komt. Als wat de vorige week onthuld is, een vingerwyzing voor de Russische houding is, dan lykt het er niet op dat de grote mogendheden één lyn zullen trekken. Rusland heeft n.l. Egypte wapenleve- ranties aangeboden. De Westelyke mo gendheden aarzelen deze leveranties te verrichten, omdat ze geen zekerheid hebben dat de wapens niet tegen Israël zullen worden gebruikt. Egypte heeft deze mogendheden nu onder enige druk gezet door te verklaren, dat het het Russische aanbod zal aannemen als het Westen geen wapens levert. Men ziet uit het Russische gebaar in ieder ge val wel, dat het diplomatieke schaakspel zy het in vriendelijker sfeer dan voorheen doorgaat. Zoals bekend heeft Rusland grote be zwaren tegen het veiligheidspact, dat Turkije met een der Arabische landen, Irak, sloot. Moskou beschouwt dit ver drag eigeniyk als een verlengstuk van het Noord Atlantisch pact, een verleng stuk, dat tot in Pakistan reikt. Andere Arabische landen, onder leiding van Egypte, hebben zich tegen dit TurksIrakees verdrag verzet, zij wen sen neutraal te bly'ven, op het voetspoor van India. Moskou tracht uiteraard dit neutralisme te versterken en in dit licht moet men dan ook het Russische aan bod aan Egypte zien. Evenals het be zoek, dat de Egyptische premier Nasser binnen afzienbare tpd aan de Sovjet unie en andere landen achter het Ijze ren Gordyn zal brengen. We roerden hierboven al even de verhouding van Frankrijk tot de Arabieren aan. Daaromtrent is weinig nieuws te melden, hoewel de tijd dringt want premier Fau re heeft de Arabische nationalis ten een oplossing der Marokkaan se kwestie beloofd vóór 12 Sep tember. Maar zowel in Frankrijk als Marokko blijven de partijen aan het touwtrekken. Sultan Ben Arafa biyft, met instem ming van de Franse kolonisten, weige ren af te treden en dat is een der voor waarden van de nationalisten voor een verzoening en de Franse regering wil wel ex-Sultan Ben Joussef uit zy'n ver banningsoord Madagascar naar Frank- ryk laten komen en hem inlichten over de is te voeren hervormingen, m&ar de Herin- en Dameskleding naar maat. J. Walma, Grootzand. Chique coupe. Minzaam aanbevelend. Vergissingen op het stembiljet zyn dan wel practisch uitgesloten. En als de uit breiding der beide Kamers een feit wordt, zullen de ly'sten in 1956 niet meer 20 doch 30 namen bevatten. Men ziet, dat minister Beel nog wel het een en ander te verdedigen kry'gt. Dan is er nog minister Donker, die on getwijfeld zyn best zal doen een aantal juridische ontwerpen aangenomen te krijgen. Tot nu toe heeft hij reeds ’n op- merkeiyke prestatie geleverd. Maar het gigantische programma, dat hij enige tyd na zijn optreden heeft aangekon- digd, zal hij toch niet kunnen afwer ken. Wat dat betreft heeft hp te hoog ge mikt. Door het overlijden van Prof. Meyers zal deze bewindsman in ieder geval zeker niet in staat zyn ’t nieuwe Burgerlpk Wetboek door de Tweede Ka mer te loodsen. Het driemanschap, dat de taak van Prof. Meyers heeft overgenomen, schynt het op verschillende punten niet eens met elkaar te zyn. Ongetwyfeld zullen ook de andere ministers nog proberen hun naam te verbinden aan belangrpke wetsvoorstellen. De k.v.p.-ministers vallen in dit indruk wekkende Ipstje misschien een beetje uit de toon. De portefeuilles die zij beheren, zijn ook daarnaar. De minister van P. B. O.- zaken heeft slechts een stimulerende taak. Men kan nu eenmaal geen pro ductschappen uit de grond stampen. Daar voor is de P. B. O. te veel een zaak van het bedrijfsleven zelf. Minister Van Thiel van Maatschappelijk Werk moet het ook al niet zoeken in veel wetgevende arbeid. Zijn taak is het op vangen en stimuleren van het particu lier initiatief. Hg beheert nog een jong departement, maar als we een paar jaar verder zijn, zullen we zien, dat juist de taken, waarvoor zich dit ministerie ziet gesteld, zeer betangrgke zullen zyn. Het maatschappelijk werk is bezig een grote vlucht te nemen. Aan dit werk zit een grote levensbeschouwelijke kant, waar in de visie op de staatstaak een grote rol speelt. De minister zonder porte feuille van buitenlandse zaken, Luns, heeft reeds voldoende successen ge boekt (o.a. ten aanzien van Nieuw- Guinea) om met voldoening op zijn mi nisterschap te kunnen terugzien. Hy werd bg de formatie van 1952 aange diend als te zgn van tweede garnituur, maar minister Luns heeft zich ontwik keld tot een van de beste ministers, die we na de oorlog op het Plein hebben gezien. Met zyn 70e verjaardag (a.s. Zaterdag) in zicht is in de nacht van Woensdag op Donderdag na een langdurige ziekt# Kardinaal de Jong overleden. Geboren in Nes op Ameland, werd deza Friese zoon na succesvolle en opmer- kelyke studies op 15 Augustus 1908 priester gewijd. Hij was eerst assistent te Amersfoort en conrector van het Moederhuis aldaar en hij verbleef in Rome voor zyn hogere studies: in 1914 werd hy benoemd tot professor in de Kerkgeschiedenis aan het Groot-semi* narie, nadat hy te Rome was gepromo veerd tot doctor in de theologie en phi- losofie. Gedurende dit professoraat schreef hij zyn zo befaamd handboek voor de Kerk geschiedenis, een standaardwerk van grote vermaardheid, ook buiten de gren zen van ons land. Na zeventien jaren als hoogleraar werkzaam te zijn geweest, werd prof, dr. de Jong in 1931 benoemd tot Presi dent van het Groot-seminarie, kort daarop kreeg hy ook de eervolle verhef fing tot Kanunnik-Poenitentiaris van ’t Aartsbisdom en toen, nu juist twintig jaar geleden de toenmalige aartsbis schop, mgr Jansen, een coadjutor-met- recht-van-opvolging vroeg, bevestigde de H. Vader het algemeen gevoelen, dat prof. dr. de Jong daarvoor de aangewe zene was. Dr de Jong werd op 12 Sep tember 1935 bisschop gewijd en op 8 Februari 1936 volgde hy mgr. Jansen op. In 1945 werd hy tot Kardinaal verhe ven. Zyn houding in het verzet had de bewondering van heel ons land. ties der Arabische liga tegen Israël moeilijker werden gemaakt. Trouwens de Arabische landen zelf zijn nooit bij zonder op militaire paraatheid uit ge weest, ze konden het bijv, nog nooit eens worden over een gemeenschappe- lyk commando. En ook nu nog achten deskundigen de gezamenlijke macht de zer landen militair niet opgewassen te gen Israël, dat onmiddellijk 250.000 mo dern bewapende mannen aan zyn gren zen kan hebben en waar ook de vrou wen een militaire opleiding krygen. Als bij de Arabische staten het ver stand blijft overheersen, zullen zy dus thans geen aanval op Israël onderne men, maar het sentiment speelt ook ’n rol en daarom blijft men bang voor een explosie. Eigenlijk is precies hetzelfde het geval by de Israëliërs. Al zyn zy militair ster ker, zy kunnen bij een oorlog niets winnen, daar het Westen hun terwille van de betrekkingen met de Arabische landen niet zal toestaan grondgebied van de Arabische staten te bezetten. Bovendien zou dat dwaas zijn omdat dit de Arabische haat tegen de Joodse staat maar zou aanwakkeren, die vroeg of laat tot een uitbarsting zou komen. Maar er werken sterke sentimenten in Israël, welke aangewakkerd worden door de immigratie van Joden uit ge bieden waar deze vervolgd worden door de Arabieren, zoals in Frans Noord- Afrika het geval is. Dat is koren op de molen van de Israëlische extremisten, die, verenigd in de Cheroetpartij, een voortzetting eigeniyk van een vroegere terroristische organisatie, bij de laatst gehouden verkiezingen grote winsten boekten. Zij willen eigeniyk het liefst de Arabieren te l|jt gaan om het leed, hun rasgenoten aangedaan, te wreken en gebied te verove ren waarin deze laatsten Kun nen worden opgenomen, want de Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1