SIL IT WARNZER MONUMINT YN IT HERT FAN IT FOLK STEAN? KRIS-KRAS door Nederland MATTHIEU WIEGMAN EXPOSEERT IN BOLSWARD Hwat hat Qabe Skroar Fan de Martinytoer Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Opniouw aantrekkelijke tentoonstelling in liet stadhuis us hjoed p p to sizzen I 51e Jaargang Dinsdag 13 September 1955 No. 71 De Jong’s Nieuwsblad K. in KNAP WURK YN EIGEN KANNEN Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Op de Floraliatentoonstelling in de Doele te Bolsward zijn pl.m. 760 planten ingé bracht. M. van der S. heeft gekaatst op het Hengstepad, Eis: f 3 of 2 dagen. Tijdens een bijeenkomst voor genodig- I den in het stadhuis is Zaterdagmiddag een bescheiden, doch uitermate attrac tieve expositie geopend van werken van Matthieu Wiegman, één der voornaam- Belasting ontdoken, f 7500 boete geëist. De officier van Justitie bij de rechtbank te Assen eiste Vrijdag een boete van f7500 tegen de 46-jarige landbouwer D. W. J. van der W. te Witteveen, die over de jaren 1951 en 1952 in totaal f 15.300 te weinig aan inkomen had opgegeven, waardoor hij ruim f 6000 te weinig aan belasting had betaald. Kanovaarder verdronk. Doordat de kano waarin zij door de Blekerssingel voeren, door hevig schommelen omsloeg, zijn Zaterdagmiddag drie jongemannen te water geraakt, van wie er één is ver dronken. De aide klean moatte de nije fortsjinje. 2de week September 1905 Hoeveel radioluisteraars telt Nederland Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg per 1 Sept. 1955 2.051.394 tegen 2.040.031 op 1 Augustus 1955. Op 1 Augustus 1955 waren er 517.3^1 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 516.266 op 1 Juli 1955. jaen wol, mar wol dat er trou wêze sil en mei hert en geast de striid foar Frys- lén oan nimt. Dit is it boadskip fail de 26e Septim- ber. lenris hat dizze dei ieuweniang Fryslans nasjonale feestdei west en al binne wy der wis fan dat it swier helle wurde moat, dochs is üs leauwe en bi- trouwen greaternóch dat, neigeraden it Fryske folk syn nasjonael bisef werom finè sil, ek de tiid komme sil dat it ienriedich by it Frijheitsmonumint to Warns gearkomt en d’r mei ynmoëd sjonge sil: „Aldfaers erf, wy weitsje oer dy!” B. V. Bolswards Nieuwsblad Ten fan de dingen, dy’t de greidboer heech leit, is it kontróle-boekje, it rap- portboekje fan it melkers- en fokkers- bidriuw. Yn dizze hoeke fan it lén in populaire saek, dy’t hast gjin oanbife- ling mear nedich hat. Der is jit wol de iene of oare boer of koumelker, dy’t gjin lid is, mar dat is it neamen net wurdich. De molkkontröle is hjir ünt- stien en hat hjir de éldste papieren. De Fryske boer tankt mei hjiroan syn foarsprong op de oare Nederlénske kol- lega’s en it liket er jit net op, dat hja him,, oan ’e broek komme kinne, al mei men jins kollega’s yn oare streken ek nea to licht achtsjé. Yn it ófroune jier wiene 79 fan de 267.000 kij yn Fryslén by de kontröle. Koningin en Prins bij jubileum T. H. Koningin Juliana zal Maandag 26 Sep tember de plechtige vergadering bijwo nen, die ’s middags in de Nieuwe Kerk te Delft wordt gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Technische Hogeschool. Prins Bernhard, die ere doctor van de school is, zal waarsciiijn- lijk de Koningin vergezellen. Aan het bijwonen der vergadering gaat een of ficieel bezoek aan de stad vooraf. Gebr. Tichelaar te Makkum kregen voor hun inzending op een internationale tentoonstelling te Luik een zilveren me- H. M. de Koningin zal ook een bezoek brengen aan N.V. Hollandia. Aan de avond van de heugelijke dag wordt er op de 1ste omgang van de stadhuisto ren een verlichting met Bengaals vuur aangebracht. Ter gelegenheid van het a.s. Koninklijk bezoek is te Bolsward een Oranjevereni ging opgericht met een afdeling heren en een afdeling dames. It Frijheitsmonumint fan Fryslan stiet net yn it hertsje fan Frys lén, ek net yn Fryslans haedstéd, mar yn in stille oarde op it Rea- klif yn de südwesthoeke fan Fryslan, dêr’t de kampslach foar frij- heit yn 1345 tsjin de Henegouske en Hollanske ridders ütstriden is. Ek hat dat monumint oant nou ta noch net in plak krige yn it hert fan it hiele Fryske folk, hwerfan altiten sein wurdt, dat it sa greatsk wie en jit wêze soe op syn frijheit. Is 't to lang lyn dat men der net mear by stil stiet? Of binne der ek noch oare redenen foar oan to wizen? sender ein, dat der is gjin tiid om jin oer Fryslan to bikroadzjen. Dêr is gjin tiid en gjin jild foar. Dit alles sille hja, dy’t elts jier har pylgertocht nei it Reaklif folbringe, achtslaen, hwant se witte dat it sjong- endewei swarren in leech gebeart bliuwt salang it monumint op it Klif net in plak krige hat yn it hert fan it hiele Fryske folk. Dêrom ek tsjogge se Moan- dei 26 Septimber wer op nei it Reaklif, om to earjen en to tsjügjen. Mei min- „VECHTEN EN DIENEN”. In de komende weken zal in ver schillende plaatsen in Friesland de geluidsfilm „Vechten en Dienen” worden vertoond. Deze film is het resultaat van een prijsvraag, die werd uitgeschreven door de Landelijke Stichting „PROTESTANTSE GEZINSZORG”. Het bekroonde scenario van Ds G. van Veldhuizen Azn. is door de bekende cineast G. B. H. Niestadt verfilmd, met als resultaat, dat een elkeen boeiende Nederlandse geluidsfilm is ontstaan. „Vechten en Dienen”, een speelfilm met documentaire inslag, toont het leven in onze ziekenhuizen, gevat in een omlijsting van het leven van alle dag, in en buiten het ziekenhuis. Het verhaal gaat over een meisje, dat bij spel door een ongeval ge troffen, in een ziekenhuis wordt opgenomen. Na haar genezing vindt ze de weg naar het ziekenhuis voor de tweede maal, nu niet als patiënte, maar als leerling-verpleegster, om er mee te „vechten” en te „dienen”. Een film, die iets te zeggen heeft door haar inhoud, gekoppeld aan een boeiende vorm, een film, die op interessante wijze besef brengt en daarom waard is te worden gezien! vVechten en Dienen” zal o.a. worden vertoond in: Workum op Dinsdag 13 September en te Wommels op Vrydag 23 September. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Even lunchen. Het gebeurde in Volen dam, in een bekend restaurant: een heer gaf een bestelling op aan de kellner. Kermisdrukte was er vermoedelijk de oorzaak van, dat de kellner vergat de bestelling direct uit te voeren. Toen hij enige tijd later met het bestelde naar het tafeltje ijlde, vond hij géén gast, wél een briefje. Er stond op: „Ben even lunchen”. Prins Bernhard naar Rome. Het con gres van de European American Asso ciation, de overkoepelende organisatie van Europees-Amerikaanse verenigin gen, waarvan het ere-voorzitterschap onlangs door Prins Bernhard is aan vaard, houdt van 15 tot 19 September in Rome een internationaal congres. Prins Bernhard zal dit congres bijwonen. Na als ere-voorzitter te zijn geïnstalleerd, zal hij enkele zittingen persoonlijk pre sideren. Subsidie Rott. toneel. B. en W. van Rotterdam hebben de Raad voorgesteld de subsidie van het Rotterdams Toneel waarvoor in de begroting voor 1955 f 180.000 is uitgetrokken, te verhogen met f67.300. I ste stichters van de z.g. „Bergense school” en nog altijd de ziel van het kunstenaarsmilieu in Bergen. De tentoonstelling, die een kleine vijftig stuiken (meest aquarellen en gouaches) omvat, is ondergebracht in een drietal zaaltjes van de nieuwe stadhuisvleugel en duurt tot 1 October a.s. De heer W. H. Keikes, voorzitter van de stichting „Bolswards Historie”, sprak het gezelschap in de raadzaal als volgt toe: „Het is mij een groot genoegen U hartêlijk welkom te mogen heten in deze raadzaal, waar reeds zo menig cul tureel gebeuren werd ingeluid* Dit woord van welkom geldt wel in de allereerste plaats de schilder Matthieu Wiegman uit Bergen, zonder wiens altijd jeugdig enthousiasme en welwil lende medewerking de zo aanstonds te openen expositie niet tot stand zou zijn gekomen en de heer Sandstra, gem.- secretaris van Bolsward. Daar burgemeester Bruinsma tot zijn zeer grote spijt wegens ambtsbezighe den hedenmiddag in Den Haag moest zjjn, valt mij als voorzitter van de Stichting „Bolswards Historie” de taak te beurt om de tentoonstelling van wer ken van Matthieu Wiegman, saamgevat onder de titel „Reisindrukken”, met een enkel woord in te leiden. Er is inderdaad enige reden om in het kort weer te geven, waarom nu juist de Bergense schilder Wiegman in Bols ward gaat exposeren en dan bovendien nog onder auspiciën van „Bolswards Historie”. Toen in Juni 1954 een gezelschap, be staande uit leden van „Bolswards His torie”, een excursie ondernam naar Edam en Monnikendam, deed men op de heenreis ook Bergen aan, het intieme kunstenaarscentrum rond de kerkruïne. Hoewel het einddoel werd bepaald door monumenten van geschiedenis en oude kunst, versmaadde men toch niet de ge legenheid om tijdens de koffiepauze ken- Haagse brievenbusjes voor stadspost. In Den Haag worden op 150 plaatsen naast de normale brievenbussen kleine bus jes voor de stadspost Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Scheveningen en Loosduinen aangebracht. Concertgebouworkest naar Duitsland. Woensdagochtend a.s. vertrekt het Con certgebouworkest voor een korte tour- née naar Duitsland. Op het programma staan twee radio-concerten in Frankfort, een openbaar concert in Stuttgart en een in Dusseldorf. De concerten staan onder leiding van Eduard van Beinum. Zondag hoopt men in Amsterdam terug te zijn. Philipsfabriek in Stadskanaal. Philips zal bij wijze van proef in Stadskanaal een fabriek inrichten voor de fabricage van televisietoestellen. De proef wordt genomen in bestaande gebouwen met 200 man personeel. Lukt de proef, dan zal Philips werk kunnen bieden aan 500 arbeidskrachten. „Amerikaanse” was Duitse typiste. Het „Amerikaanse” meisje, dat in Limburg haar reisgezelschap zou zijn kwijtge raakt en door de politie te Weert was aangehouden, blijkt de 18-jarige typiste Herma Riese uit Bremen te zijn. Tij dens het verhoor op het politiebureau sprong zij onverhoeds uit het raam van de eerste verdieping, waardoor zij een schedelbasisfractuur opliep en haar hielen brak. Het meisje, dat zich „May- belle Rodney” noemde, is al sedert 17 Juli j.l. van huis weg en moet al ste lende in haar levensonderhoud hebben voorzien. nis te maken met de moderne kunst van Matthieu Wiegman, die toen juist een keur van zijn aquarellen en gouaches had ondergebracht in de kunstzaal van ,De Rustende Jager”. Gezien allerlei „spontane reacties” van de toeschouwers en een gesprek met de schilder, ontstond de wens om ook een breder Bolswards publiek de kans te geven om eens met de sterk aanspre kende kleurenweelde van Wiegman ken nis te laten maken. Zo nam het bestuur van „Bolswards Historie” bij gebreke aan een ander Bolswarder cultureel initiatiefcomité voor deze maal een ietwat ongewone, doch tevens prettige taak op de schou ders. Het is echter de oprechte wens van het bestuur van „Bolswards His torie”, dat in navolging van deze be scheiden, doch instructieve expositie, die hopenlijk ook door zeer vele scholieren e. a.. jongeren zal worden bezocht, ook in de toekomst meer van dergelijke „tussentijdse” tentoonstellingen kunnen worden georganiseerd. Na deze wens zou ik de tentoonstelling „Reisindrukken” van Matthieu Wieg man gaarne voor geopend verklaren en onmiddellijk het woord willen verlenen aan de schilder voor een beknopte toe lichting.” Der is langer safolle. Mar men hat langer safolle oan de holle. Is de simmer net to wiet dan is er wol to droech. It molkjild is in heale sint to leech of it féfoer is to djür. Men makket jin soargen oft it skdtsje- silen wol trochgean sil en oft üs Abe al of net yn it Nederlénske alvetal op- nommen wurdt. En sa binne de soargen der binne, leverje de molke foar de di- rekte konsumpsje, de suvel bitsjut der sahwat neat, hwant der binne yn hiel Sélan mar in stik trije fjouwer suvel- fabriken. Ek yn Limboarch hat men sokke buerten wol, mar der is it dochs aerdich heger (43.5 Dy’t it op it heden jit hwat sitte litte binne Utert en Süd-Hollén, ek beide Onder de 50 Hjir is de oarsaek wer hwat oars, hjir wurdt folie tsiis makke op de buorkerij en by dizze boeretsiis, dy’t allinnich üt swiete molke makke wurdt, sprekt is bilang fan it hegere fet net sa düdlik. Mar it komt der ek wol. Dizze goede saek rint wol fierder, dat toant de Onderfining fan de nei- oarlogske tiid wol oan. Doe’t yn 1943 de tiid ryp wie foar de oprjuchting fan de Sintrale Molkkon- tróletsjinst, wiene jit mar 25 fan de kij bij de kontröle, de measten hjir yn Fryslan. Ir. S. Sybrandy, in boeresoan tichte by Ljouwert wei, wie doe learaer yn Snits oan de pas oprjuchte Rykslén- bouwwinterskoalle. Hy wie noch mar in jong baeske fan in lytse 25 jier, mar goed by de pieken en iverich as in bij. It bistjür weage it mei him en de fei ten hawwe ütwiisd, dat hja in goede set dien hawwe, hwant dizze tsjinst wurket prima en alle jierren giet de saek foarüt. It bést kin men dat sjen as men de oantallen kij Onder mekoar set, dy’t sünt 1943 by de kontröle bin ne. 1943: 310.000, 1944: 351.000, 1945: net bikend, 1946: 472.000, 1947: 544.000, 1948: 587.000, 1949: 682.000, 1950: 764.000, 1951: 806.000, 1952: 819.000: 1953: 869.000 en 1954: 925.000. Yn dizze toalf jier is it tai trije kear sa great wurden. De foarstap, dy’t Frys lan nomd hie, waerd fan de oare pro- vinsjes folge en it blykte in goed paed to wêzen. Nou moat der fuort by sein wurde dat dizze aoede saek ek tiae Nadat de heer Matthieu Wiegman iets had verteld over de techniek van de gouaches (d.i. het werken met dek kende plakkaatverf) en over zijn schil- dersvaderland Frankrijk, alwaar ook de meeste schetsen werden vervaardigd, begaf men zich naar de tentoonstelling, die met zeer grote aandacht in ogen schouw werd genomen. Hoewel wij in ons blad nog nader op de geëxposeerde stukken hopen terug te komen, mag reeds nu worden gezegd, dat de eerste kennismaking met het werk van Wiegman in zeer goede aar de is gevallen. Woensdagavond a.s. zal om 8 uur een .speciale rondleiding worden gehouden. der kin it net ta. It bitinken fan de fallen striders yn de slach by Warns yn 1345 sil allinne dan wearde hawwe as wy tagelyk tsjügje fan üs trou yn de Fryske striid en fan üs leafde ta lén en folk. .Ljeaver dea as slaef” is in great wurd en dochs waerden wy der op ferge, wy soene gjin oare kar hawwe. Lykwols wurde wy hjoed de dei net foar dy kar steld, der is üs noch in oare kar litten en wol dizze: wy meije foar Fryslén stride. Dêr hoecht nimmen him foar wei to winen. Net eltsenien kin der op ferge wurde, dat er it libben foar Fryslan fier fan de beurs. As bistjürders en re- gearders, dat hwat mear bitochten, ka men hja folie fierder as nou. Alderearst krije de kontróleforienings in subsydzje fan ien of twa ryksdael- ders per kou en de provinsiale forie- ning 4000 goune fêst en fierder sawn, acht stüren foar elke kou. It jild wurdt opbrocht troch in lyts bidrachje fan it molkjild yn to hélden, sadat eltse boer, ek dy net meidocht, der dochs foar bi- tellet. Dat is ek oan alle kanten forant- wurde, hwant elke boer profitearret léns in omwei fan it wurk fan de molkkon- tröle. Op it twadde plak is linkendewei oan alle fabriken it systeem ynfierd, dat de molke ütbitelle wurdt nei it fetge- halte, sadat de foarütgong daliks yn it beurkse to fornimmen ,is. In kou mei 3 fet, sa’t wy dat yn*1900 hjir hiene, bringt nou mar 18 sinten op en de oare mei 4 jowt 24 sinten op it kaertsje. Dat bitsjut hiel hwat yn in jier. Ik spriek lêstendeis in boer boppe Ljou wert wei, dy’t yn 54-55 in fetgehalte hawn hie fan 4.44 Dy kaem jit op in molkpriis fan 28 sinten. Sokke dingen helpe mear as alle propaganda mei wur den. Mar ek fan oare kanten hat de molkkontröle tige help hawn. De stam boeken hawwe har tal leden tige tanim- men sjoen en automatysk waerd de molkkontröle hjirtroch wer in tal leden tafierd. Bilangriker is yn dit forbén it wurk fan de K. I.-forienings. Sa’t men wit, giet dat yn in hurd tem po foarüt en nou hat de Sintrale Kom- misje foar de K. I. bipaeld, dat de leden dêrfan ek lid wêze moatte fan de molk- kontróle. Hjirtroch binne hünderten nije leden woun en sille der jit hünderten bykomme. Mei dat de féhannel folie mear as eartiids freget nei biwizen en minder jowt om praetsjes fan handige keanliu. is ek on dat terrein de wearde Prijs voor „Ciske”. De Nederlandse speelfilm „Ciske dé Rat” naar de ro man van Piet Bakker en geregisseerd door Wolfgang Staudte, is op de film- biennale van Venetië onderscheiden met de vierde „Zilveren Leeuw” van San Marco, een van de vier prijzen, die vol gen op de hoofdprijs. De Nederlandse consul-generaal te Milaan, de heer Bre- man nam de prijs in ontvangst, die de Nederlandse film veroverde te midden „Leaver dea as slaef?” „Leaver dea as slaef” stiet der op dat monumint. Is dat biedwurd fan üs foar- faers uzes ek noch Wy leauwe fan net. De greate smite sil wol sizze: ,nou moat it net mélder”; en hwa is nou leaver dea as slaef?” sille party wol freegje. En hja hawwe gelyk dat mei men net forwachtsje fan in folk dat mar al to slaefsk it eigene priis jowt foar frjemd- sin. Yn it oernimmen fan seden, brük- men en tael fan oaren wit it fan oan- nimmen dat it is suver yn neat mear him seis. Hoe moat men dêr mei oan? Gjin spul üthelje of moat dat folk bybrocht wur de dat it in taek, in ropping hat? Soe it de muoite leanje of soe it in preekjen foar dóve minsken wêze? It wit em mers net fan Warns en Skoatersyl, it wit net fan Karei Roarda en Jancko Douwama; it neamt Willem Lodewyk üs heit en Maria Louisa muoike, mar it krekte witte se der net fan. Fan har hiele skiednis witte se in bidroefd byt- sje. En dat is it wol goed. De frflheits- striders fan 1345 binne ommers als lang üt de tiid en forgetten en sa sille ek dy fan 1940-1945 moai gau forgetten wêze, foarsafier se al net forgetten bin ne. Earm folk as it sa yn de skimer fan de tiden wei wurde soe. Lykwols is der in lytse ploech, Gideonsbende, dy’t dit folk foar weiwur- den hoedzje wol. Dy komt elts jier op it Reaklif, net allinne om de neitins fan har forstoarne foarfaers to earjen, mar ek om dêr bisieling en nije moed op to dwaen om de striid foar it Fryske folks- bistean fierder fuort sette to kinnen. Dy ploech hat bigrepen dat der foar it yn wêzen bliuwen fan in folk, syn tael, brükmen en seden mear nedich is as goedkarde setters en preferinte bollen, hoe ’n goede namme Fryslan troch dat alles ek krige hat. In pear ieuwen hat it Fryske folk de 26ste Septimber as in nasjonale feest dei fierd, mar neigeraden it minder om tinken joech oan de bidriging fan syn folksbistean, is dy feestdei yn it nei- gean rekke. En jit stiet it fuortbistean fan de Frys ke folksmienskip faei. Jit moat it Frys ke folk yn in striidposysje stean, sil Fryslan en syn folk rjocht dien wurde. Hwat dat oanbilanget binne wy hast noch like fier as yn 1345, allinne yn it stridersark is foroaring kommen. Foar de skerpe swurden fan alear binne hert en geast yn ’t plak kommen. En beide moatte ynset, sil Fryslén rjocht dien wurde. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K5157) goed yn de gaten hélden en dat for- klearret de blide groei fan dizze tsjinst. Ek ynternationael kriget hja mear bi- tsjutting en waerd in Jeropeesk Komité foar Molkkontröle oprjuchte. Dit ko mité kin in erkenning forliene fan it wurk, dat de ünderskate lannen op dit terrein dogge. Dêrmei wurdt de wearde fan it stam- boeksfé en oar hannejsfé, dat de grin- zen oergiet, wer heger. Nederlan is it tredde lén. dat yn 1954 dizze erkenning krige hat en stiet nou mei Dütsklén en Frankryk yn de foarste rige. It sprekt fansels, dat nou’t it tal kij trije kear sa great wurden is, ek it tal münsternimmers en kontroleurs tige üt- wreide wurde moast. Hjir sitte wol swierrichheden, hwant it plattelén sjocht hat minsken weisügd troch de yndustry. Dit wurdt foar de hiele suvel- wréld in earnstich probleem, hwant ek de fabriken hawwe der foargoed mei to krijen. Dat hoecht jin gjin nij to dwaen, hwant de leanen en fierdere arbeidsbi- tingsten lizze der net op in heech ni veau. En der moat goed oanpakt wurde op alle üren fan de dei. It liket üs ta, dat in fikse foroaring net langer ütbliu- we mei, oars rinne de dingen speak. Al to lang hat de suvelyndustry profiteard fan de arbeidsSituaesje yn de agraryske doarpen, sawol mei molkritten as mei de leanen fan de suvelarbeiders. Goede faklju wurde dêrtroch tige krap en de animo om yn de suvel to gean alle da gen lytser. It is to hoopjen, dat de lju, dy’t hjiryn de lieding hawwe, net bang wêze sille om it roer om to goaijen. Hwant in fikse suvelarbeider fan de élde stimpet, mei ünderfining en forant- wurdlikheit, is foar in fabryk in tige weardefolle krêft. Syn lean en arbeids- bitingsten moatte dat ek sjen litte, oars is it eigen skuld, as de jongere ar beiders dy kant net langer üt wolle. Us landen ter wereld. fan de molkkontröle düdlik wurden. Yn folie gefallen moatte de kontrölesifers de trochslach jaen by de keap lyk as by de fokkerij. Dit alles hat de groun sljuchte foar in fruchtbere propaganda troch ünderwiis en foarljochting. As yn saeklik opsicht de deugd bileanne wurdt, binne der hiel hwat deugdsume min- Koffiehuizen en Herbergen mogen te Bolsward ter gelegenheid van het Ko ninklijk bezoek in de nacht van 25 op 26 Sept. Sept, geopend zijn tot 3 uur. De Burgemeester: C. J. van der Veen. 66.4 Wy binne dus in aerdich eintsje' foar, mar oan de oare kant wie üs sifer praktysk gelyk oan it foarige jier, wylst Drinte mei 4% en Oerisel ek hast mei 4 omheech gyng. It gemiddelde leit yn Nederlén op 60 mei as leechste de provinsje Sélén, dy’t op 26 sit. Lykwols der binne suver gjin kij, dus dat seit net folie. De pear bisten, dy’t De Doele: Ramen te huur; benevens zit plaatsen op de stoep, (adv.)» Automobilist gedood. Op een nieuw aan gelegde weg bij het Orderbos te Apel doorn is de 21-jarige H. ten Bruggen- cate uit Apeldoorn Zondagmiddag met rijn auto over de kop geslagen. Hij werd zo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. bilangrykste nationale yndustry is it mear as wurdich dat alle minsken, dy’t deryn arbeidzje, fan leech ta heech, ek har billik diel fan de fruchten krije. Der fynt de hiele maetskippij mei baet by. stipe krige fan in rige maetrigels, dy’t in goede psychologyske ündergroun hiene. It is net fansels komd, ek net allinnich troch goede wurden en goed foarbyld. De lju, dy’t dizze saek foar- stiene, wisten tige skoan, dat men it fierst komd as men nedige dingen ek oantreklik meitsje kin. En de oantrek- likheit by in bidriuw leit meastal net sken. Dat hat men by de molkkontröle

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1