Zó IN FRYSKE ESPERANTIST OP ’E SWALK KAPPIE EN DE AUTOMATISCHE STUURMAN EINDSTRIJD FEDERATIEKAMPIOENEN TE MARSSÜM Stadsnieuws BOI Sexbierum wint verdiend I i Voetbal 1I.J.S.C. verplettert Bolswardia met 5—0 BES met 1-0 door Harlingen geklopt Friso wint met 5-1 van AB j Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. F 'e smaek fan e sa 3-1. V. V. dy deis liet ta om de 104 1. 9. 1. 4. 5. 0-1. 8. stikje INGEZONDEN MEDEDELING 46 1. 2. 3. van de heer L. gegeven in het BOEK VAN „MASTER" BRIJKER De onlangs overleden oud-hoofdonder- wijzer H. Braker, die gewoond heeft in de Kerkstraat te Bolsward (later rust huis Elim) heeft een manusript nage laten van een Fries jongensboek, be werkt naar een Hollands gegeven. Dit boek, getiteld „Hylper jongens tus- ken Skier en Fet”, geeft spannende epi- ZET U EEN LEKKER KOPJE THEE v. Kernland, W. H.: Gevaarlijk ijs. Rutgers, A.: Anna Menander. 1 0—6 1—1 1— 2 2— 0 2—6 2— 0 1—1 0—0 3— 2 SYMPAHTIEK Vrijdag heeft heel de Witherenstraat spontaan gevlagd ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van wed. Mole naar. Ook de Openbare Lagere School hees het dundoek voor de jarige buur vrouw, die naast de speelplaats woont. afgewisseld met door de accor- zoals later bleek, niet meer overbrugd .DRONKEN MAN TE WATER Zaterdagavond ruim 10 uur geraakte de Bolswarder F. K. van ,het Loo" dicht bij zyn woning in beschonken toestand in de Leeuwarder vaart. Op zijn hulpgeroep mocht het omwonen den gelukken de drenkeling op het dro ge te halen. Een der plaatselijke genees heren heeft eerste hulp verleend. Het had weinig gescheeld of K. zou zijn verdronken. De beste remedie tegen een dergeljjk ongeval is een borreltje of een biertje minder. En. dit middel is bovendien goedkoop. OPBRENGST COLLECTE De collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds (kankerbestrijding) op Donderdag 8 Sept. jl.. heeft alhier op gebracht f243.07 (bruto). kon worden. Tot overmaat van ramp viel Haanstra ook nog uit, wel zag Anema kans de achterstand te verkleinen, maar toen Molenaar 15 min. voor het einde weer te laat reageerde, waardoor Friso op 3-1 kwam te staan, was het pleit beslecht. Wel bleef rood-wit tot het einde vol houden, maar de Inmiddels versterkte Friso-achterhoede hield de deuren pot dicht en wist tot het einde de stand op 3-1 te houden. Naslagwerken Jaarboek 1955: Wie, Wat, Waar’ Algemeen Repertorium. II deel. Dr. Y. N. Ypma: Kroniek van het Frie se Verzet. Geschiedenis: Nat. Gedenkboek: 10'jaar Vrede. ,Wtj kunnen hier zelf niet veel doen, jong,” zei Kappie tegen de Maat, die angstig in een hoek van de stuurhut stond te bibberen. „Alleen moet je de professor en zjjn assistent waarschuwen, dat zij niet aan dek moeten ko men; die landkreeften zouden dadelijk over boord slaan.” Zo bleef Kappie alleen bjj de automatische stuurman achter. De orkaan nam nog steeds in kracht toe, maar Kappie kon niets anders doen, dan afwachten, wat de robot er van terecht zou brengen. Landbouw: Ir. D. J. Maltha: Landbouw. De zeg minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewan den weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehou den en zö is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn. Koop vandaag Kruschen bij Uw Apo theker of drogist en begin morgenoch tend die heilzame kuur. Gedurende de periode van half Septem ber tot half November zal worden uit gemaakt, wie het beste thee-zet in de drie Noordelijke provinies, Friesland, Groningen en Drente. Een omvangrijke competitie van thee- zetduels zal in die tijd verspeeld wor den om te komen tot de drie provin ciale kampioenen, die dan op hun beurt medio November de „theepot” tegen el kaar zullen opnemen voor de afvaardi ging naar het landelijke kampioen schap. In het totaal zullen thee-zet wedstrijden worden gehouden in 19 plaatsen. Zowel huisvrouwbn als leerlingen van middel bare en huishoudscholen nemen deel aan deze krachtmetingen. De wedstrijden staan onder auspiciën van Het Theebureau voor Nederland te Amsterdam. In de meeste plaatsen worden twee duels gehouden en wel één voor de huisvrou wen en één voor de scholieren. De normen, die door de jury’s worden aangelegd zijn in wezen eenvoudig. Het komt er namelijk op neer dat men een goed kop thee moet kunnen zetten en serveren, dit alls uiteraard volgens de regels van de kunst. De theezetwedstrijd wofdt ook te Bols ward gehouden en wel op Dinsdag 11 October in de Doele, ’s middags 2 uur voor huisvrouwen en om *4 uur voor scholen. 1 soden weer uit de strijd der Skieringers vdn, in Dütsker, in Franskman, in In-, en Vetkopers. Het verhaal speelt geheel in onze eigen omgeving, Hindelopen, Staveren, Mak- kum. Witmarsum enz. spelen er een grote rol in. De uitgave van het boek, dat voor Sint Nicolaas nog zal verschijnen, wordt ver zorgd door de Kristlik Fryske Folks- bibleteek. Leden van deze biblotheek (K. F. F. B.) kunnen het over verloop van enkele weken, wanneer zij de uit gave van dit jaar („Brekkende Bran- ning") krijgen thuisbezorgd, bestellen. Ook in de boekhandel zal het boek ver krijgbaar worden gesteld. ZANGAVOND „VOORWAARTS” Verleden week heeft de Zangver. „Voor waarts" onder leiding Roode een uitvoering Julianapark. Het programma werd instrumentale muziek deonclub der Nieuwe Buurt Ver. Ondanks de concurrentie, van ’t water fietsen in de stadsgracht door de „su- vels”, was de belangstelling bevredi gend. Er waren ongeveer een driehon derd bezoekers, die ruimschoots hebben genoten. Hoewel de zang verdienstelijk moet worden genoemd, zou deze toch hier en daar iets sterker kunnen zijn. Het spel der amateur-accordeonisten was vlot en vormde een goede afwisse ling. Dc t nam< de B nu v De i nu I (er voor de oi Nu den kreg der Dit onze staal die hou< der dat den slott den Tha zelf lijk de dit vort vooi gevi wor m>'; waa ren, ke i en I In i ove Bol ree< wee mis Als ren 3 i Bol ker Al! voc can rou Wi grc dat wa dei ror Be' len wa De Hi cn Di wa zie de: Or de pl< m< va J01 dn Wi da dc D; be lp ti< rc *st; Ir b( D vi d; di ei B rr s< E K fc b d n j’ ONTGROENING Ditmaal waren het maar 9 eerstejaars „suvels” die het ontgroéningsproces moesten ondergaan. Bolsward heeft er wel eens meer van gemerkt, dan dit jaar. Niet alleen is het aantal wel veel groter geweest, maar ook zijn er in vo rige jaren veel meer „vertoningen” op straat gehouden. Naar ons wordt medegedeeld, is de ont groening ditmaal grotendeels binnenka mers geschied, hetgeen niet wil zeggen, dat het voor de betrokkenen minder zwaar zou zijn geweest. De oorzaak in het teruglopen van het aantal leerlingen der Rijks Middelbare Zuivelschool moet vooral worden gezocht in de grote trek naar de M. T. >S. en technische vakken. Ook Wageningen klaagt over te weinig belangstelling voor de „zuivel”. Wanneer deze ontwikkeling doorgaat, zullen er eerlang grote tekorten ont staan aan geschoolde leidinggevende personen. om my net mei troch de dunen, mar rjocht ut rjocht oan nei Haerlim ta gien wiene, en myn freon Faber, dy’t noch ef- kes bleau nei to praten en to harkjen. Mar amper lei ik, of de akkordion waerd al gau foar ’t Ijocht helle. Doe t ik oan it spy Ij en rekke, hie ik al gau in hiel ge- hoar byelkoar: myn helpers, de concierge fan 'e skoalle en syn frou, it kokenpersoa- niel, dat efkes harkje woe salang’t de pot- sjes stienc to sieden, en inkele neikom- ,men kongressisten, dy’t de earste eks- kursje net meidwaen koene. Dy hiele kloft hokke yn „myn” lokael gear en fan dy tiid óf wie dat lokael suver in douwe- hok, dêr’t de jonge kongressisten mar yn en üt fleagen, as se om in praetsje (yn it Esperanto!), in ynljochting of in stikje muzyk forlegen wiene. Doe t it tsjin seizen loek, kamen de earste jonge Esperantisten fan ’e ekskursje op- daegien It iten soe seis ure optsjinne wurde en dêr hiene de hongerige magen nei sa'n dei swalkjen wol sin oan. It wie in oan- en ófrinnen fan ’e ytseal nei de slieplokalen en waskgelegenheden. Elk forfriste him of har hwat en makke him of har klear foar it miel. Ik waerd ek oan tafel yn ’e ytseale for- wachte, mar ik hie myn sittiid mei de reis al opsnobbe en dêrom frege ik, oft ik myn poarsje iten ek yn „myn” lokael krije koe. Nou, dat soe wol kinne, mar dat wie dochs üngesellich, tocht de lju üt ’e koken. As ik dan net by de tafel sitte koe, moast ik der mar by lizze. Doe’t it iten op tafel stie, kamen der in man of tsien opdaegjen om myn ledikant mei ynhald nei de ytseal to dragen. Yn pleats fan to riden sweefde ik nei de ytseal ta, yn ’e ïetterlikste sin „op hannen droegen” fan in tige ynternasjonale draechploech: t in Hollanner, twa Belgen, twa Joegosla- hoe’t de forlamming fan myn ünderein R. E. S.Harlingen De thuisclub heeft het eerst de harde wind in de rug en start direct met eni ge verrassende aanvallen, waarmee de Harlinger defensie alle moeite heeft een eventuele doorboring te voorkomen. Na 3 minuten spelen vliegt eerst een kopbal van Bonte langs de buitenkant van de paal en nauwelijks 2 minuten later, als Van der Meer zuiver voorzet, vliegt een dito van W. Mulder rakelings over de bovenlat. Zo nu en dan weten de gasten zich aan de druk te onttrekken, maar de goed in grijpende RES-achterhoede weet steeds weer haar voorhoede aan het werk te zetten en voortdurend blijft het Harlin ger doel onder druk staan. Over het algemeen wordt er echter óf te lang getreuzeld öf dg bal te hard naar voren gespeeld, waardoor verschil lende serieuze kansen om zeep worden gebracht. Tot 10 min. voor rust blijft RES de toon aangeven, dan weten de gasten zich -enigszins los te werken en als de rechtsbinnen onverwachts een hard laag schpt inzendt, is slechts een fortuinlijke manoeuvre van keeper Ade- ma oorzaak, dat de gasten niet' op 1-0 komen te staan. In de laatste minuten weten de blauw- witten weer in het offensief te komen, maar ook nu ontbreekt het goede schot en als de rust aanbreekt, ziet het er voor de thuisclub niet bijzonder hoopvol uit. Zoals verwacht zijn de gasten de eerste 15 minuten overwegend sterker, voorlo pig blijft het bij enige hachelijke mo menten voor het RES-doel, maar als de linksbinnen in de 13e minuut een bal op 20 meter voor het vijandelijk doel in vrije positie krijgt toegespeeld, volgt onverwachts een enorm hard en zuiver schot, waarbij Adema geen schijn van kans krijgt. RES laat zich door dit doelpunt niet van de wijs brengen, integendeel, de middenlinie gooit er zelfs nog een schepje op en mede hierdoor ontwikkelt zich een vrijwel opgaande strijd. In de laatste 10 minuten als RES alles naar voren dirigeert, blijft de Harlinger middenlinie ondanks dit, een vooruitge schoven positie innemen, waardoor de thuisclub de beschikking krijgt over ’t gehele middenveld. Hierdoor ontstaan diverse doorbraken, doch het af- en doorgeven is öf niet zuiver öf niet snel genoeg en steeds weer kunnen de gasten tijdig voor opruiming zorgen. H. J. S. C.-Bolswardia 5-0. In het begin was groen-wit, ondanks 4 invallers, bijzonder actief. Zelfs werden al spoedig enige kansen benut, doch deze konden in de ogen der arbiter geen genade vinden. Voor er 10 minuten wa ren verlopen nam HJSC het initiatief over en al spoedig bleek, dat haar voorhoede over gevaarlijke schutters beschikte. Onophoudelijk werd het Bols- wardiadoel onder vuur genomen en te verwonderen was het niet, dat 2 voltref fers hiervan het gevolg waren. Ook na de thee was de groen-witte voorhoede niet bij machte het de HJSC- doelman lastig te maken en daar ook de achterhoede geen hecht blok vormde, was het voor de thuisclub geen al te grote moeite om de eindstand op 5-0 te brengen. Wat de thuisclub ook probeert, de ge lijkmaker wil niet uit de lucht komen vallen en zo eindigt deze eerste wed strijd. die vanwege de harde wind niet veel aantrekkelijks bood, met een 1-0 zege voor de Harlingers. De overige uitslagen zjjn: Bolswardia 2—Rijperkerk Bolsw. 1 adsp.Woudsend 1 Nijland 1BBolsw. 1B RES 2—WZS 2 CAB 2—RES 3 CAB 1 adsp.—RES 1 RES 2A—WZS 2A CAB IB—RES 1B RES 3B—ONS 3B Cultuur: Dr. G. J. D. Aalders: Paulus en de an tieke Cultuurwereld. 1. Zaterdag werd te Marssum weer de tra ditionele slotparty gehouden voor de federatiekampioenen, waaraan ook door een partuur uit Bolsward werd deelge nomen. Toen we de lijst van 9 parturen bekeken was het helemaal niet te optimistisch in ons vertegenwoordigend partuur een kanspartuur te zien. Ze hebben het he laas niet tot de prijzen kunnen brengen. In de tweede omloop verloren ze van Sexbierum, dat in de eerste omloop ook het partuur uit Terzool (Stavinga cs) had uitgeschakeld. Terzool verloor op de stand 5-4 6-2. Akkerwoude behaalde een papieren overwinning wegens niet opkomen van Blija. Wier (Wassenaar cs) had weinig moeite met Peins (J. Faber cs), eindstand 5-1 6-2, Winsum (Rijpstra cs) won na een achterstand van 1 spel nog royaal van Mantgum op 5-2 6-6. Bolsward had als no. 9 een staand nummer. De tweede lijst zag er als volgt uit: Bolsward: R. de Wit, J. Ferwerda, J. de Haan. Sexbierum: Joh. Brandsma, KI. Kla- zinga, Tj. Zijlstra. Akkerwoude: D. van der Staal, S. Wiersma, H. Zijlstra. Wier: K. Wassenaar, J. Zijlstra, E. Smidstra. Winsum: j. Kuipers, Joh. Wasse naar, Sj. Rypstra. Onze jongens begonnen tegen Sexbie rum niet slecht, wel was het eerste eerst voor de tegenstanders, maar het vol gend spel was door goed spel voor Bols ward. Brandsma nam de perkplaats van Klazinga in, wat een verbetering was. Met een bovenslag maakte hij spellen gelijk. Bolsward heeft dan met schone 6 en een kleine kaats te passeren, een prachtkans op 3 eersten. Ferwerda pas seert de kaats, maar Zijlstra retour neert. Sexbierum krijgt ook het eerst nog als Brandsma op 6-6 de kaats pas seert. Onze jongens zyn even ontmoe digd. Sexbierum daarentegen ruikt haar kans en met sterk spel maken ze aan één stuk de 3 spel vol. Wier neemt het tegen Akkerwoude, na een 5-1 voorsprong wat licht op, maar wint op de stand 5-3 6-6. Om de 2e en 3e prijs spelen Winsum en Sexbierum. Op verrassende wijze nemen Rypstra cs een voorsprong van 3 eersten. Dan neemt Brandsma, de grote kracht bij Sexbierum, de voorperkplaats weer in. Ze krijgen de gang er weer in, hoewel hun spel niet meer die hoogte bereikt Friso—C. A. B. CAB speelde in Joure wel een zeer on- fortuinlyke wedstrijd. In het begin wees niets er op, dat rood-wit aan het kort ste eind zou trekken. CAB was voor rust zelfs sterker dan de tegenpartij, maar 2 blunders van de keeper bete kenden een 2-0 achterstand, welke kloof als tegen Bolsward. Winsum blijft op 3 eersten staan; op 5-3 6-4 passeert Kla zinga de kaats. De finale gaat tussen Wier en Sexbie rum. In korte tijd neemt Wier een spel voorsprong, maar even snel is het ge lijk, beide keren op 6-2. Met een boven slag van Zijlstra op 6-4 neemt Wier de leiding weer, maar op 3-2 6-6 maakt Brandsma met een zitbal weer gelijk. Evenals de andere partijen, maakt ook nu Sexbierum in een krachtige eind spurt de partij uit zonder haar tegen standers nog een eerst te gunnen. De uitslag is: Sexbierum. Wier. Winsum. Meisjes: Jacoba van Dijk, Makkum, Joukje Tijs- seling, Makkum, Aggie van Hettema, Bettie Doóper, Guusje Draaisma, Han- neke de Vries, Reino van der Zee, Co ble Faber, Agatha Koopmans, Gretha de Vries, Regina Lolkema, Ellie Hoog- ma, Suze Reinsma, Geertje de Beer, Coosje Visser, Lucy Boermans, Bettie van Hettema, Truus v. ,d, Werf, Annie van Dijk, Claziena Negerman, Bineke Greveling, Gretha Niemarkt, Jennie de oft ik Boer, Elly Gerritsma, Wilhelmina van. Toorn, Witmarsum, Akke Bouma, Hart- werd, Ingrid Boelens, Rennie Dijkstra, Ciska Wolke, Helma Mulder, Jelly Zijl stra, Tineke de Koning, Boukje Vallin- ga, Lucie Veltman, Catrien Roorda, Hammie Boelen, Ymie Prins, Manetje Bosnia, Annelie Roelants, Willy Stek, Bertha Veldman, Tonny Zantman, Ma- rietje de Boer, Houkje Bouwer, Workum en verder de volgende dames mevr. Th. Wierema-Hazenöhrl, H. BoltWolter, R. Kooiker-Visser, T. Eekma-van Keim- pema, J. Volbeda-Woudstra, E. de Vreeze-v. d. Werf, S. Negerman-de Vreeze, W. Roelen-van Roode, S. v. d. Veen-Wielinga, M. Witteveen-Dijkstra. (Indien geen woonplaats genoemd is deze Bolsward). OPENBARE LEESZAAL Nieuw aangeschafte werken. Romans Stolz Mary: Als je van iemand houdt. S 216. Gelder Heleen: Dingena myn doch ter. G 76 Haephorst Marijke: Voor de twee sprong. R 122 Miedema, Arjen: Het Ooievaarsgericht. M 127 Wijchgel H. A. M.: Noem my Mara. W 103 Romijn Aart: Voorgoed begonnen. R 123 Verharen, Th. G. M.: Deining om Dores. V 85 E 62 R 124 sel van der Meulen, Titte Haitje Mui- zelaar, Hennie Boekema, Anton Boeke- ma, Nico de Jong, Douwe Bangma, Jan Wijma, Wim Bruinsma en Folkert van Dyk, Makkum. Jeugdlectuur: Velsen—Quast, H.: Myn moeder is be- roemd. V 36 Doekes—de Wilde, M.: Met vaste tred. D 12 de Groot, J. M.: Mijn hart trekt naar Waterland. G 31 Helder, Henk: Het mysterie van De Zilverberken. H 68 Bea LeydensdorffHet groene Paradijs. L 43 Lennart, Clare: De Wijde Wereld. L 44 De eerste wedstrijddag heeft de Bols warder clubs geen reden tot juichen ge geven. Dat RES het niet zou kunnen bolwerken, lag enigszins in de lijn der verwachting, alhoewel een gelijk spel zeker verdiend zou zijn geweest, maar dat CAB in Joure zou verliezen en Bols wardia met een stevige nederlaag bij HJSC vandaan zou komen» is enigszins een teleurstelling, vooral wanneer men weet, datbeide tegenstanders niet tot de sterksten gerekend moeten worden. Als excuus mag misschien gelden, dat CAB een zeer onfortlünlijke wedstrijd speelde en bij Bolswardia 4 van haar beste krachten ontbraken, maar toch. het is en blijft een slechte start. Er zijn echter meer verrassingen. Het volgens horen en zeggen verzwakte Stiens klopte. Buitenpost, die naar het schijnt aan de 4de klasse A is toe gevoegd, met niet minder dan 7-1, Bak huizen presteerde het Freno op eigen terrein een 1-1 gelijk spel af te dwin- ge«l, Lemmer gaf MKV door een 4-0 overwinning geen schijn van kans en Tijnje schopte Oosterlittens naar een 5-0 nederlaag. In de 3de klasse beet Steenwijk geducht van zich, hier werd GAVC met 8-2 het kind van de rekening. Verdere uitslagen waren hier: Jubbega- Olyphia 1-2, WZS-B1. Boys 0-0, Bergum- MSC 1-4. XVI Wy rieden dwers troch de stêd en kamen sa yn Haerlim-Noard by de iepenloft skoalle oan, in aerdige ynstelling, sa’n .„ft ik nea earder sjoen hie. Der binne mar inkelde stêdden, dy’t oer sa’n moaije skoalle biskikke. Sa'n iepenloftskoalle it wurd seit it seis al is ornearre foar bern, dy’t om har swakkens of gammelens in boel bütendoar wêze moatte en der net oer kinne yn in gewoane skoalle lang Ein- nendoar to sitten. De measte lokalen fan in iepenloftskoalle hawwe mar trije mi.or- ren. De fjirde muorre mist alhiel of bi- stiet üt greate finsters cn iepenslaende doarren, dy’t it mogelik meitsje in soad Ijocht en frisse lucht yn it lokael to lit- ten. De learlingen fan 'e skoaldokter dêrfoar oanwiisd komme moarns fan hüs en bliuwe dan de hiele dei yn e skoalle. Moarns leare, middeis yn skoalle ite en nei iten op foege fjildbêdden rêste en sinnebaeije en dan noch ris leare en gymnastyk bütendoar en dan wer nei hüs om jouns en nachts thüs to wezen. Trochdat de bern yn skoalle in waerm miel ha moatte, binne oan e skoalle seis in koken en ytseal forboun. Dy omstan- nichheit makke dit gebou tige gaedlik foar it ünderdak-brin^en fan sa’n hün- dert jonge Esperantisten en harren lie- ders, dy’t yn ’e ytseal trijeris deis har ge- rak krigen, klearmakke fan it persoaniel fan ’e skoalle-koken. Foar my stie in bêd ré yn it sinne-lokael, sa neamd nei de hichte-sinne-apparaten en de brede liz-matrassen, dy’t dêr stiene foar de learlingen, dy’t op oanrieden fan ’e skoaldokter hichtesinnebihanneling hawwe moasten. Ik waerd daliks op bed holpen fan 'e trije kongressisten, dy’t de moarns wol yn Alk- mear by de hiele ploech west hiene, mar Ongerust snelde Kappie aan dek. Het was er pikdon ker; alleen in de stuurhut brandde licht. Uit het don ker klonk het geraas van de orkaan en het gebulder van de golven op de riffen, die hen omringden. Zich ste vig vasthoudend om niet door de overkomende stortzeeën overboord te worden geslingerd, baande Kappie zich een weg naar de stuurhut. Hier stond de automatische stuur man getrouw aan het rad. Weliswaar floot en belde hjj verschrikt bij elke stortzee, die over het schip sloeg, maar hij hield toch kranig koers. Aan zijn radar-ogen ontsnapte geen klip, hoezeer schuim en duisternis ook alles voor normale ogen verborg. DIPLOM AZ WEMMEN Zaterdag j.l. had in de zwemschool het jaarlijkse diplomazwemmen plaats. 38 jongens en 44 meisjes, die in dit sei zoen de zwemkunst machtig zijn gewor den, mochten proeven van bekwaamheid afleggen, die bestaan uit een sprong van de hoge plank, 200 meter borstzwem- men en 40 meter rugzwemmen. Ook de oudere garde liet zich niet on betuigd. 10 dames mochten het genoe gen smaken hun volharding met een di ploma bekroond te .zien. Aan de oudste deelneemster, mevrouw R. Kooiker—Visser (64 jaar) weiden bloemen aangeboden en woorden van hulde gebracht. De namen der geslaagden zijn: Jongens: Jan Blaauw, Jan Faber, Dirk Faber, Folkert Kuperus, Lieuwe Posthumus, Witmarsum, Fons Landskroon, Hendrik Kuiper, Jan Velting, Sjakie de Jong, René van Venrooy, Bob Schuurman, Henk Schuurman, Piet Brouwer, Dirk van der Schaaf, Sjoerd Nota, Age Boschma, Dikkie van Hettema, W tetse Werkhoven Witmarsum, Sjoerd de Boer, Wiebren Willem Buwalda, Folkert Jel- ger van Dijk, Makkum, Jasper de Vries, Makkum, Sietse de Boer. Eli de Jong, Henkie Bos, Sjoerd Ferwerda, Rinnie de Jong, Jan Stienstra, Henk Bosma, Hes- gelskman, in Deen en in Sweed en myn doarpsgenoatsje Sjoerd Dykstra, dy’t ek optein oer de earste ütstap yn Haerlim oankommen wie, dêr mei myn akkordion efteroan. It waerd in gesellige iterij en de Neder- lanske kost foei wol yn 'e smaek fan 'e sa üngelikense tongen. Doe’t ik hwat earder klear wie as de jongere en roppiger Espe rantisten, soarge ik mei myn akkordion foar hwat tafelmuzyk, dy’t net to swier op ’e oars al folie magen lei. Nei it iten liet ik har eigen nasjonale lieten sjonge. Dat koe lykwols net lang duorje, hwant om acht ure de jouns soe de offisjele iepe- ning pleats ha yn it tün fan C.I.O.S. to O erveen. Ik hie my der al ófset om mei, mar de „draechploech” ornearre, dat ik der mar lizzende oan meidwaen moast, as it net sittende koe. De dragers pakten mei man en macht myn ledikant wer op en droegen it nei it sinnelokael. Dêr waerd ik oer- hevele op in draechberje, dy’t dêr foar mogelike üngemakken stie. De lieder fan ’e groep, dy’t yn ’e iepenloftskoalle wie, hie in frachtauto fan in grienteman „sjar- terje” litten en dêr soe de draechploech my gau efkes ynplantsje. Mar de flier fan it frachtweintsje wie koarter as de draech berje en it like üs ek minder gaedlik ta om de fuotten efterüt stykje to litten. Dan hie der noch in wapperjende flagge oan moatten neffens de forkearsfoarskriften, r»ei t ik mien to witten Yn in strjitte dêrnjonken wie in branje- hanneler, dy’t de manlju mei my wrotten seach. Hy wiisde üs op syn motorbakfyts en frege, oft dy net geskikter wêze soe. Dy bakfyts hie in lange, smelle laedbak en de manlju wiene daliks ré om de draechberje dêr ris yn to passen. It paste as in kaei yn ’t slotsgat, dat it transport koe trochgean. Ik waerd goed ynpakt en de draechberje waerd stevich fêstboun; de branjeman sloech de motor oan en in lid fan it kom greskomité gong efter by him op 'e duo- sitting sitten om as lieasman to tsjinien en dêr gyng it hinne dwers troch Haerlim nei Overveen ta. Sa seach ik noch deselde deis de stêd fan in oare kant en yn in oare halding. It prachtige waer dy deis liet ta om de offisjele iepeningsgearkomste to halden yn it boskachtige tün fan C.I.O.S. Der waerd in moai plakje foar my socht under in beam, net fier fan de bistjürs- tafel óf en sa koe ik.alle bigroetingstaspra- ken fan fortsjintwurdigers üt 18 forskil- lende lannen moai folgie. It mal$ket al- tyd wer in djippe yndruk op jin, dat minsken fan sa forskillende lansaerd har sa flot en bisieljend prate, hy wurdt like deselde mienskiplike tael. De skriuwer fan it Kroatysk Esperanto-boun, sinjoro Zejlko üt Zagreb (Joegoslavië), mei noch sa flot en bisieljend prate, hy wurdt like goed forstien as de Deenske jongkeardel Knud Pedersen, de Hollanske gymnasi aste Helmi Veldhuyzen en al ae oare sprekkers en spreksters, üt hokfoar lan oft se ek komme. Der wie hwat ófwikseling fan in man- dolineorkest en seis haw ik dêrbüten noch in pear akkordionsoli jown. Tusken de bidriuwen sochten aide kunden elkaar op. In pear Esperantoklub-lieders üt In- gelan, dy’t ik yn 1939 yn Tervueren op in soartgelikense Ynternasjonale Jonger- ein-Byienkomst troffen hie, hiene my under it spyljen yn ’e smizen krigen en kamen dêrnei opsetten om to freegjen, hoe’t ik de oarloch trochkommen wie en hoe’t dy en dy it makken. Foaral dat for- bliidzjende elkoar-wersjen jowt in bi- sündere bikoaring oan sokke gearkomsten. It wie let en tsjuster wurden, ear’t wy der erch yn hiene, ik moast de komst fan myn motorbakfyts ófwacthsje. Om’t it buten al hwat koel waerd, droech in ploechje manlju my yn it C.I.O.S.-gebou, dêr’t ik noch fierder gelegenheit hie Es perantisten fan forskillende lannen, dy’t dêr har ünderdak hiene, to wurden to kommen. Wy wiene noch lang net üt- praet, doe’t de branjeman fan ’e motor bakfyts in ein oan it petear makke. Wy koene de man net to lang wachtsje litte. Ik krige doe noch in fris ritsje troch it moai forljochte Haerlim, in fordivendae- sje op himsels, as men net (mear) alle jounen toch in forljochte stêd rydt. By oankomst by de iepenloftskoalle die it bliken, dat de trije Kroaten har sliepsté hiene yn it lokael nést mines. Twa fan harren, medyske studinten, beaën fuort oan om my op bêd to helpen. Hja wiene fol bilangstelling foar dit yn me dyske eagen bisündere gefal en fregen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 2