I Plaalselijk nieuws 1. 2. 1. 2. en D. 3. 1. 2. 1. 2. 3. 1. irdum, D. Lang- Bestuursprijs P. publ. prijs H. Jonkman, Itens; roondijlc, Hichtum. d. iging voor de ifdelingen, zal fel slaagde wedstrijdmiddag toe. jongens d. Meer; hof, D. v. d. Duin en M. Tja Itreastpriis foair H. Rijpma, J. Ofschoon x GESLAAGD DORPSFEEST WOMMELS. Organiseerde SCHIETVERENIGING Morgen a Nijeholt, Oudega (W.)_; 2B Wiarda, Nijland; 3e G. Veilenga, Roodhuis. fintsti der ii der d hwan De ei gen i oare tafels bést sliep Myn suvei wurk Ams’ skip. het ge- DO? COF Sept rise! de i tore boei ren Op dro< gin; der wei tris en gen eve hui niei He1 hee hlsi ges is drt vai vai Me bin Bu rar zie wa Co zet Ge re< yn Te in do kv in Ei ge ge cil U H li< oi D h< lil ui O] w b r n u P g a v ii S d F v i X 1 I 1 VROEGE TREKKERS HICHTUM, 9 Sept. Bij een groep kie viten, die aan het zwermen waren wer den reeds enkele wilsters of goudpluvie- ren waargenomen. Dit is wel vroeg voor deze tijd van het jaar. 10, Paula-poppen; ing; no. 24 Kwatta 44, Kaasdragers; no. 54, RECITEER- en TONEELCLUB OPGERICHT LOLLUM. Zaterdagavond werd in Doarpshüs alhier een bijeenkomst houden tot oprichting van een Reciteer- en Toneelclub voor Lollum en Waaxens. Na bespreking van doel en streven van deze club, werd zij in feite opgericht. Er gaven zich direct pl.m. 25 leden, da mes en heren, op. Enkelen moeten zich eerst nog beraden voor zij lid worden. De contributie werd gesteld op 25 ct. De club kreeg de naam: „Earnst en koartswyl” en men hoopt Zaterdagavond 17 Sept. a.s. direct van wal te steken. De uitslag van de bestuursverkiezing was als volgt: Voorzitter: S. Bijlsma. 2de voorz.: W. Jorritsma, Waaxens. Secretaris: S. P. Dijkstra. Penningm.: G. van der Ploeg. Regisseur: L. Schakel, Waaxens. VACANTIE-GENOEGENS VAN 4 DORPSJONGENS LONGERHOUW. Een viertal jongens uit ons dorpje Longerhouw hebben nog nooit zo'n mooie vacantie gehad als dit jaar. Ze hebben n.l. ongeveer de gehele maand Augustus vrijwel al hun tijd door gebracht aan Rijksweg 43 bij de vier sprong tussen de beide tweelingdorpen Schettens en Longerhouw. De eigenlijke aanvoerder van dit onder nemen was Gerrit Visser, maar hij werkte in alle opzichten broederlijk samen met ......pen van nagenoeg dezelfde leeftijd: Oets Broersma, Feike de DODELIJK ONGEVAL CORNWERDERZAND. De 37-jarige Jan Buisman uit de Pelstraat te Groningen zwaaide Vrijdagavond omstreeks 7 Heren, 26 tot 35 jr., hoepelwedstrijd: le pr. T. Hofstee; 2e pr. D. Bootsma; 3epr. D. Bosma; 4e pr. Yke Feenstra. Damer 26 tot 35 jr., Hoedje wip: le pr. vr. Geertsma; 2e pr. vr. Poelsma; 3e pr. vr. Posthumus. Heren 36 tot 50 jr., Tour de France: le pr. H. Bootsma; 2e pr. Joh. v. d. Meer; 2e p. Schukking. Dames 36 tot 50 jr. Grabbelton: le pr. vr. Haitsma; 2e pr. mej. Y. Miedema; 3e pr. wed. Strikwerda. Heren 51 tot 70 jr., Hang op: le pr. H. Abma; 2e pr. Mr lestra; 3e pr. D. van t Wieren. en F. v. d. Tol. PERSONIELKEATSEN EASTEREIN, 7 Sept. Sawn parturen wiene der, dy’t har opjown hiene foar it fabrykskeatsen, dat fan 'e middei balden waerd. Dizkear diene der ek in pear molkriders mei, dat it waerd in moaije middei. It sterkste partür wie dan fan P. Andela, H. Reitsma en B. Okkinga, dat de earste priis krige. De 2e priis wie foar L. Bloem hof, D. v. d. Duin en M. Tjalsma en de v. Wiefen weer voetbalsport OOSTERLITTENS, 11 Sept. uur met zijn auto plotseling van de Afsluit dijk af. Zijn wagen sloeg over de kop en bleef op de glooiing van de dijk hangen. De heer Buisman, die een schedelbasis- fractuur opliep, overleed, terwijl hij naar het ziekenhuis te Harlingen werd over gebracht. Heren 71 jr. en ouder, Sjoelen: le pr. W. v. d. Wal; 2e pr R. Robijn; 3e pr. Ki. Bijlsma; 4e pr. Joh. Pagels. Dames 71 jr en ouder, Sjoelen: le pr. vr. U. van Dijk; 2e pr. vr. Piersma; 3e pr. vr. Wij ma. Dinsdagavond trad voor een geheel be zette tent het bekende toneelgezelschap Barend v. d. Veen op met „In Heidepyk Met hun schitterend spel wisten ze het publiek tot het einde te boeien. De laatste avond werd besloten met de opvoering van „De Dogeneat” van B. Bouma- Oostra, Gezelschap Aldtsjerk en „Wón ders binne de wrald net üt”. Dit mooie Dorpsfeest is uitermate geslaagd, dank zij aller medewerking. Biedt U iets aa Of dat U vra. ’t Is de kra* Die ’t ver LEDENKAATSEN BAARD, 11 Sept. Zondagmiddag vond de laatste ledenwedstrijd plaats van de kaatsclub „Baerd” van de KNKB en deze laatste partij van deze zomer mag zeker een waardig slot heten, daar het zelfs enige malen voorviel, dat van de stand 1-5 door de tegenpartij werd in gehaald, zodat het dan 5-5 werd en de spanning er danig in zat. De uitslag is als volgt: Klasse I: 1ste prijs: Piet Buren, Baard en Heske Rodenhuis, Huins. 2e prjjs: Bouke van Seyst en Koos Reit sma, beiden te Baard. Bjj klasse H werden winnaars: 1ste prijs: A. Veenstra, Oosterlittens en O. Nicolai, Baard. 2de prijs: Klaas Veenstra, Winsum en Jan Bosma, Oosterlittens. DE UTSETTER FAN IT KEATSEN ITENS, 10 Sept. Sneonneimiddei hat de keatsforiening „Itens en omkriten” de ütsetter hawn fan it ledekeatsen fan simmer 1955. Der wiene mar efkes 36 leafhabbers fan it sa moaije keatsspul delsett kaem en dy toalve parturen hawwe sjen litten, dat it oan ’e ein fan it seizoen mei harren jit mienens wie. Der is omraek slein en sadwaende hat it in tige moaije keatsdei west. De prizen binne woun fan: 1ste priis: W. Abma, A. Rijpma en K. van Beem. 2de priis: S. Wijnia, F. Smit en H. Rijp- ma. Under de parturen dy’t der yn ’e ear ste omloop ófrekken, is jitris keatst mei as ütslach: lste. treastpriis: E. Heins, R. Roukema en R. Wouda. 2de tr.priis: G. Okkinga, B. Tacoma en Tj. Dijkstra. De jouns wie it priisütrikken yn ’e doarpsherberge by W. van der Heide. Mei in tige tapasselik wurdtsje hat de foarsitter E. Hiemstra de moaiije lükse foarwurpen oan de winners oerhandige mei de winsk dat hja allegearre de yn- moaije keatssport yn eare hélde moas- ten en takomme jier wer mei moed de lytse bal opnimme. It wie in slagge keatsdei. DOARPSFEEST TSJOM 7 Sept. Tsjom fierde feest, yn- elkoar set troch de Oranjekommisje, dy’t alles goed regele hie. De earste dei hat der doarpskeatsen west. Om acht Ore tritich waerd bigoun. Der is keatst yn twa klassen. Fjirtsjin par- türen yn de A-klasse en ien en twein- tich yn de B-klasse. It waer wie tige moai en der is fülein- dich keatst. Skiedsrjuchters wiene de hearen W. Koopal en C. Baarda. Beide keatsterreinen binne brükt omdat it oars net dien koe. Nei in füleindige striid bin de prizen woun yn de A-klasse troch: Istepr.: H. de Vries, S. Bouma, en P. Taajjema. 2de pr.: N. Dijkstra, H. Vollema en P. T. Greidanus. 3de pr.: KI, Faber, M. Zjjlstra en G. van der Weij. B-klasse: lste pr.: L. Vollema, M. Abma en J. Jager. 2de pr.: G. Fortuin, Fr. A. van der Weij en J. van Kooten. 3de pr.: P. Palma, G. Hiemstra en G. Folkerts. De jouns is troch it Lyts Frysk Toaniel it jubileumstik fan B. van der Veen „De Heidepyk” opfierd, neidat de foarsit ter, de hear J. Zondervan it feest iepe- ne hie. De twadde dei waerd om 7 üre bigoun mei in optocht foar de skoalbern, for- sierde weinen, krompanielen sjeas mei Frysk hynder en boer en boerinne yn Fryske klaerjing, pieremint ensfh., hwer- efter de hynders ünder in man, dy’t nei ófrin fan de optocht ringstekke moas- ten. De ütslach hjirfan is: 1. P. Tj. Greidanus. 2. H. Vollema. 3. J. van der Velde. 4. G. Tj. Greidanus. Ien üre waerd de optocht herhelle mei it korps foarop en is de middei fol mak ke mei spultsjesdwaen. Ütslach: Jonges 6-7 jr. Autoped. 1. G. Paulusma. 2. H. Bos. 3. C. Hiemstra. Farnkes. 6-7. 1. J. Dijkstra. 2. Tj. Burg- sma. 3. J. Adema. Jonges en farnkes 8-9 twa yn ien sek. 1. O. Baarda en A. Woelinga. 2. P. Sme- dings en T. de Vries. 3. N. Goslinga en J. Greidanus. Jonges en farnkes, 10 en 11 jr. Esta- fetterinnen. 1. K. Bouma en J. Oppe- dijk. 2. T. Groenveld en S. Goslinga. 3. Dj. Tacoma en A. Fortuin. Jonges en farnkes 12, 13 en 14 jr. ring- fytsen mei hindernissen. 1. H. Postma. 2. P. de Groot. 3. P. Greidanus. Farnkes. 1. D. Zijlstra. 2. K. Postma. Manlju en froulju. 15-20 jr. Nudle yn trie. 1. D. Oppedijk. 2. J. Tolsma. 3. W. Dijkstra. 1. Grietje Zondervan. 2. R. Osinga. 3. R. Postma. Manlju 31-30 jr. 1. W. Finnema. 2. M. Bos. 2. Tine van der Wal. 3. Anna Dijk- tra. (Manljue hindernisbaen, froulju (ringfytsen). Manlju en froulju 31-50 jr. Stuolledouns. 1. J. Hoekstra. 2. M. Rienstra. 3. A. v, d. Schaar. 1. Vr. W. Salverda. 2. been tje Hoitema 3. Vr. M. Faber. Froulju 31-50 jr. Fetsjekroadzjen. 1. Vr. F. de Boer. 2. Vr. F. Postma. 3. Vr. G. Hiemstra. Prizen optocht. Hynders. 1. W. Postma. 2. C. van Kooten. 3. J. van Kooten. 4. H. Vollema. 5. Wopkje de Boer. Weinen en karkes. 1. Droomland. 2. Keatsers. 3. Zwaan kleef aan. 4. Erkend handelaer. 5. Sneeuwwitje. Krompanielen sjeas. 1. B. M. Faber en froü yn Frysk kostuum. 2. Draeioargel, J. Jorritsma cs. 3. Lanbouwein Vr. L. Burgsma. 4. Molkwein mei ponnie H. Westra. 5. Kleuterskoalle, S. S. Greida nus. 6. Versierde kar J. Tolsma. De jouns waerd yn ’e tinte troch it sel- skip Tetman de Vries „East, West, thüs is béste” foar in folie tinte foar it fuot- Ijocht brocht. It wie sa as wy ’t wend binne, mar kaem net oan de oare stikken ta. Boargemaster Steenhuizen fan Frentsje- radiel wie mei de skriuwer, de hear Kuiper ek oanwêzich. De Oranjekommisje hat eare fan har wurk hawn, hwant it feest is yn alle dielen slagge. mogen tot bewijs strekken op hoe grote schaal de trek van buitenlanders naar ons land deze zomer wel was. Er schuilt een gevaar bij en dat is hier- gelegen, dat zij in het vuur van hun ac tie zich op de rijweg begeven om toch maar goed te kunnen zien dat er op de borden, zowel voor als achter staat en daardoor niet letten op andere wagens, ook binnenlandse, welke hen niet interes seren, maar die toch hen in zo'n geval kunnen aanrijden. Ook na de vacantie gaan ze er mee door. Vrijdag j.l. noteerden ze in 3 uren tijd nog 80, waaronder 2 Finse en zelfs een Chinese en 2 Russen. Ook Zaterdag waren ze weer in actie en boekten er ruim 30, maar het is nu merk baar aan het afzakken. HYNDER OP ’E RIN ALDEGEA (W.l, 11 Sept. Sneintomid- dei, It wie melkerstiid, soe ek Bouke Bosma nei de koukes ta om hwat molke op to heljen. Hy riedt der mei it hynder en wein hinne, mar hoe as hwat, de happe rek ke al gau los en Bouke tommele fan de wein óf en hy krige de wein oef him hinne. Bouke bleau lizzen hwer’t er lei en kla- ge tige oer pine yn ’e rêch en oan de heup. Dr Ferwerda to Heech, waerd opskille en kaem daliks. Wyls lei Bouke noch altyd yn ’t lé.n, mar doe’t dokter kaem, waerd mei help fan oaren, Bouke op in Ijedder yn ’e hüs droegen. Dér hat dok ter him ündersocht en die to witten, dat de heup en in foet stikken wie. Letter is Bouke mei in sikeauto nei 't sikenhüs to Snis brocht. 2, Lyts no. 26, Negefinnetje (met 34, Spaar Postzegels en Zilver- KERMISFEEST OOSTERLITTENS, 9 Sept. Woensdag en Donderdag is alhier weer de traditio nele kermis oftewel het dorpsfeest ge vierd. Het dundoek wapperde van de dorpstoren en op het plein waren de draaimolen, schiet- en werptent enz., ter wijl de oliebollenkraam weer present was en ditmaal ook een variëtégezelschap de kermistenten completeerde. De inzet was Woensdagmorgen een kleurrijke optocht, met 12 versierde wagens en enige groe pen. Hier waren er bij, waarvan veel werk was gemaakt. Door een soeciale jury wer den de prijzen toegekend als volgt: le prijzen A: Merke Keninginne, Moeder dag, It pealtsje fan Easterlittens en Hout hakkers. 1B, 2e prijzen verkregen: Hans en Grietje, It libben fan Dik Trom, Mei de geit nei de merk. 3e prijzen: „Koffy- skoft yn 't hea, Trekkend Nederland, „In 't groen groen knollenland”, „De boer syn spek-iters en 4e pr. „De Jantjes „Cow boys”, Hardfietsers, enz., tèrwijl de gym- nastiekploeg en Mode Show troostprij zen werden toegekend. Voor het matiné was wel belangstelling en ’s middags vonden de kinderspelen plaats. Wat heeft de schooljeugd zich ge weerd. Het was een lust dit te aanschou wen en het publiek heeft dan ook volop genoten: Uitslagen: Kleuterschool 2-4 jr.: 1. Ymkje Finnema; 2. Imke Faber; 3. Gré Conradie; 5-6 jr.: 1. Paulus Zijlstra, 2. Maaike v. de Kooi; Jongens 6, 7 en 8 jr.: 1. Jacob Frankena; 2. Oege Faber; 2. Doris Walsweer. Meisjes, 6, 7 en 8 jr.: 1. Tetje Mast; 2. Pietje Oosterhoff; 3. Tetje Wagenaar. Jongens en meisjes, 9, 10 en 11 jr.: E. Minke Bruinsma en Piet Conradi; 2. Griet v. d. Molen en Ype de Vries; 3. Richtie Terpstra en Broer Mast. ipreker dat er maar een ge ring onderdeel van het Rode Kruisswerk op het doek komtaangezien het met geen pen te beschrijven is, hoe enorm de om vang van het Rode Kruiswerk wel is. Hij hoopte, dat het een gezellige avond mocht worden. De hoofdfilm, die gedraaid werd, had als titel „Achter de wolken”. Deze spannen de en ernstige film werd met volle aan dacht gade geslagen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer v. d. Zee. Spreker zei dat er ontzettend veel door het Ned. Rode Kruis werd gedaan; hij noemde een enkel werk, o.a. de hulp posten aan de wegen, om de helpende hand te bieden bij ernstige ongeluk ken, bloedtransfusie, hulp bij overstro mingen enz. enz. Dit werk kost veel dernissen: le pr. Afke Biilsma; 2e p gelm Er gaven zich nog 21 nieuwe leden Geert Koen; 3e pr. Akke Smeding, op. Ook werd er in de pauze een verloting TT ”z’ 1 1 J-*-— gehouden; enkele dames verleenden hier hun gewaardeerde medewerking. Een en ander kwam de kas ten goede. Burgemeester Oosterhoff ging nog enkele voorwerpen bij opbod verkopen, deze gin gen vlot van de hand. Spr. bracht tenslot te nog een woord van dank voor de mede werking en wel in ’t bijzonder aan de heer J. Cuperus voor het gratis beschik baar stellen van het gebouw. Na de pauze werden nog enkele filmpjes gedraaid, waarbij de lachspieren nog da nig in beweging kwamen, t Was een zeer geslaagde avond. DORPSKAATSEN WINSUM. Voor het dorpskaatsen be stond ditmaal grote belangstelling. Er werd gekaatst in 2 klassen. De uitslag was als volgt: Klasse I: K. Riemersma, D. Wagenaar en R. van Dijk. J. Smidstra, E. Heins en Sj. van der Zee. Klasse II (10 drietallen): B. van der Woude, K. Hettema en L. Dijkstra. S. Plantinga, D. de Boer Wijma. Y. van der Meulen, A. Heslinga en B. Miedema. 'itslagen: le klas, le en Johs. Terp- i en Sippie d. Weide en den; no. 53 Vacantiepret. Kleine wagens: Eerst prijzen: no. 3, Concourswagen no. 28, Piggelmee en z’n vrouw; no. 6, Volendam (met lof). Tweede prijs: no. 50, Sneeuwwitje en de .Prins. Derde prijs: no. 33, Benelux. Groenen. Eerste prijzen: no. Euphonia; lof); no. papier. Tweede prijzen: no. 1 no. 18, A. J. P. Pudding; no. soldaat; no. Drumband. Derde prijzen: no. 11, Jimmy Brown; no. 12, Karel I en Hofnar; no. 20, Indianen; no. 30, Volendammer; no. 31, Pierot en Pierette; no. 45, Zeeman trouwd; no. 58, Pierot en Pierette; no. 55, Zwem bad (Eervolle vermelding). Eenlingen. Eerste prijzen: no. 13, Rood kapje en de Wolf; no. 41, Vissersvrouw; no. 49; Indianenvrouw (met lof); no. 57, Handel. Tweede prijs: no. Derde prijzen: RINGRIJDEN WOMMELS, 10 Sept. ’55 Onder grote belangstelling hield de L.R. „De Do- nia’s” haar traditionele ringrijderij. De deelname was dit jaar bijzonder groot, n.l. 85 rijders. Daar de Donia’s juist op deze dag 15 jaar hadden bestaan, werden er extra prijzen beschikbaar gesteld. De prijzen werden als volgt toegekend: Rubriek A, paard en rijtuig: le pr. L. Breeuwsma, Hartwerd, plus wisselbeker voor grootst aantal ringen.; 2e or. E. Algera, Kubaard; 3e pr. A. Vol lema, Oosterend. Rubriek B, Ruiters: le pr. Mej. Chr. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.); 2e pr. G. Rienstra, Burg- werd; 3e pr. J. Altenburg, Hidaard. Ruhr. A, schoonste geheel (Bovenlands Ras): le pr. J. de Jong, Wommels; 2e pr. I. Boersma, Hartwerd; 3e pr. B. Jacobi, Oosterend. Bestuursprijs en publ. prijs mej. T. Breeuwsma, Wommels. Ruhr. A (Fries Ras): 1A J. Bouma, Oosterend (plus wisselbe ker; IB A. Gietema, Exmorra; 2e pr. E. Reitsma, Tjerkwerd. F Twijnstra, Waaxens. Rubr. A Ponny’s: 1A en IB J. Kroondijk Rubr. B beste type landb. rijpaard: 1A A. Reitsma, Tjerkwerd; 1B W. luziekcorps Weg, Wommels; 2A mej. Chr. Lycklama Meisjes 12, 13 en 14 jr. 1. Tineke Ooster hoff; 2. Klaske Heidstra; 3. Hieke Bouw huis. Jongens, zelfde leeftijd: 1. Piet Santema; 2. Piet Bruinsma; 3. Dik Hooghiemstra. Onder grote hilariteit werden de volks spelen gehouden, waarvoor flinke animo was. De uitslagen zijn aldus: Dames en heren 15-25 jr.: 1. Griet Lap en Fokke Mast; 2. Jantje Karsten en Wil lem Bijlsma; 3. Griet de Vries en Rintje Felkers. Dames 26-40 jr.: 1. vr. W. Feenstra; 2. vr. T. Bergsma; 3. vr. P. J. Lettinga. Heren (zelfde leeftijd): 1. A. v. d. Wei de; 2. E. Bos; 3. Tj. Snieder. Dames en Heren (41-50 jr.): 1. Pier Santema en L. van der Wal; 2. Hilbert Mast en mej. Jeltje Reinalda; 3. Sietse Hilverda en mej. Janke de Jong. Dames boven 50 jr: 1. vr. M. Lettinga; 2. vr. P. Riemersma; 3. vr. P, Sj. Wier sma. Stoelendans dames: 1. vr. D. v. d. Molen; 2. vr. R. Faber; 3. mej. Dieuwke v. d. Meer. Heren: 1. Tinus Santema; 2. Yde Bouma; 3. Piet Rodenhuis. De kermiskaatspartij met elf in de eerste en zestien parturen in de tweede klasse, bracht weer spannnig op het veld. Er is vaak 5-5 gekaatst. Uit prijs Johs. fam der Veen stra; 2e pr. Anne Broersma Oosterhoff; 3e pr. Albert v. c Jolt Heida. 2e klas: le Hidde Rodenhuis, Dirk Osin ga en Ymke Felkers; 2. Gerrit v. d. Mo len, directeur A. Veenstra en Auke Fran kena; 3. Wietse Dijkstra, Riemer Faber en Jan M. Bosma; 4. Halbe Algra, Ype Y. de Vries en Auke Bijlsma. In de meer dan bezette bovenzaal van Wed. Walon werd door ’t Reciteercollege „Nut en Genoegen” het toneelstuk „Bun galow” van Y. Schuitmaker op voortref felijke wijze naar voren gebracht. De hoofdprijs van de verloting (rook tafel) viel ten deel aan dc heer Anne van der Wal. Voorzitter H. Riemersma sprak woorden van dank aan allen die ook maar op enigeilei wijze hadden meegewerkt tot het welslagen der beide kermisdagen, waarna tot laat in de avond een gezellig „dounske” werd gehouden. Al met al, geslaagd kan de kermis 1955 stellig heten. een drietal andere knap, dezelfde leeftijd: Oets Bi Haan en Gerrit Ybema. Wat was het geval? De eerst genoemde Gerrit, zoon van Dr A. J. Visser interes seerde zich voor het opnemen van vreem de autonummers; eerst noteerden zij eigenlijk elk passerend motorvoertuig, waarbij natuurlijk ook genoeg vreemde waren. Geheel de dag verbleven de jon gens voor dit doel ter plaatse en ze na men nauwelijks de tijd om te eten. Men kon deze 4 knapen en nog wel meer an deren, voor wie het echter lang zulk ern- tig werk niet was, daar aantreffen van zo ongeveer 812, 1.306 en 79 uur. Soms nog wel ’s morgens iets vroe ger. Zij namen wat drinken mee in fles sen, soms een boterham en hadden er sa men alle schik, maar op vele dagen ook druk werk om van de snel rijdende wa gens de nummers te noteren. Het resultaat van deze vrijwillige con- tröle was verrassend. Bij Gerrit Visser vonden wij 1700 nummers van bui tenlandse wagens genoteerd; alle netjes met de nationaliteit er achter vermeld. En hoevee landen in Europa waren door- bij niet vertegenwoordigd? Vrijwel alle en dan nog uit andere werelddelen. Wij vonden het interessant genoeg om eens na te gaan, welke landen het grootste aantal hiertoe bijdroegen en kwamen al ras tot de ontdekking Duitsland hiervan de primeur had, dan volgde Frankrijk, daarop resp. België, Zwitserland en En geland. Zie hier de cijfers: Duitsland 620, Frankrijk ’315, België 185. Zwitserland 135, Engeland 120, Denemarken 51, Zweden 47, U.S.A. 44, Indonesië 10. Curasao 8 evenals Finland, Roemenië, Cuba, Spanje, Portugal en Luxemburg ieder 5, Italië 4, Oostenrijk, Brazilië en Argentinië elk 3, Noren 10, terwijl uit Suriname ook 3 genoteerd wer den. Verder waren er auto’s uit Ijsland (1), Ierland 3), Egypte (3), Zuid Afrika (3) en Nieuw Zeeland. Deze, natuurlijk niet volledige opnamen a WOMMELS. Organiseerde voorgaande jaren de Ver. van Volksvermaken in de eerste week van Sept, een 3-daags feest, deze keer kwam men met de Oranje vereniging overeen om er gezamenlijk een mooi dorpsfeest van te maken. Na een tijd van drukke voorbereiding werd nu j.l. Maandag het feest ingezet met een kaatspartij d.e.l. waaraan niet minder dan 30 parturen deel namen. Er is met veel animo gekaatst. Als prijswin naars kwamen uit de strijd de volgende parturen: le pr. O. Feitsma, Hardegarijp, W. Age- ma, Lutkewierum, Gj. Oostra, Oosterlit tens. 2e pr. Sj. Kuipers, Winsum, W. Schaaf- sma, Marssum, K. Jepma, Winsum. 3e pr. K. de Groot, Wirdum, D. Lang- hout, Arum, P. Vellinga, Tzummarum. 4e pr. P. de Groot, Franeker, H. Gjalte- ma, Schalsum, W. Jousma, IJmuiden. ’s Middags werd ringfietsen gehouden, waaraan deelgenomen werd door 64 per sonen. Prijswinnaars waren: le pr. Afke Bijlsma; 2e pr. Okkema, Kubaard; 3e pr. Jeïmer Bakker; 4e pr. Anneke v. d. Weg: 5e pr. Klaas Faber. De tweede dag van het Dorpsfeest werd ingezet met een schitterende optocht, met medewerking van het mi „Euphonia” dat deze dagen niet weinig Prijzen werden toegekend aan de volgen de wagens en groepen: Eerste prijzen kregen de wagens: no. 39, Meielkoar ien is nou forstien, met lof; no. 8, Freule- partij; no. 9, Lyts Euphonia; no. 14, 15, 16, Kleuterschool; no. 23, 12 Maanden- school; no. 47 Moederdag. Tweede prijzen: no. 27, Donia’s; no. 52, Robinson Crusoë; no. 55, De regenboog. Derde prijzen: no. 43, De boer en syn folk; no. 46, k Heb mijn wagen volgela- 7, Naar 't hooiland. Derde prijzen: no. 22, Vissersfantasie; no. 52, Poppen Moedertje; no. 37 Man- derein? Uitslag Kinder- en Volksspelen: Kleine kleuters: le pr. Hepi Dijkstra; 2e prijs Jetty Joustra; 3e3 prijs Betty Talma. Grote kleuters: le pr. Joke Joustra; 2e pr. Geertje Palsma; 3e pr. Rienike Sta- persma. Meisjes 6 tot 7 jaar: Lopen met koekblik en ballen; le pr. Pietje Zijlstra; 2e pr. Marijke de Jong; 3e pr. Jellie Faber. Jongens 6 tot 7 jr.: le pr. Andreas Hait sma; 2e pr. Siepie de Vries; 3e pr. Gerrit Wijnia. Jongens 8 tot 9 jaar: le pr. Sjirk Joustra; 2e pr. Jelle Poelsma; 3e pr. Jac. de Boer. Meisjes 8 tot 9 jaar: le pr Japke Postma; 2e pr. Fokje Faber; 3e pr. Sietske Joustra. Jongens 10 tot 11 jr.: Voetballen met fop- bril: le pr. Gerrit Palsma; 2e pr. Lolke van der Velde; 3e pr. Hotse Postma. Meisjes 10 tot 11 jr.: le pr. Rika Hibma; 2e pr. Jitske Zijlstra; 3e pr. Trijntje Gaastra. Meisjes en jongens van 12 tot 13 jr.: le pr. Pietje Gerbens en A. Zijlstra; 2e pr. O. Bainia en H. Schukking; 3e pr. Piet Talsma en S. Joustra. Jongens 14 tot 18 pr.: Schoenzoeken: le pr. Klaas Bakker; 2e pr. Gerrit v. Dijk; 3e pr. P. Pieksma. Heren 19 tot 25 jr. Hindernisloop: le pr. A. Bakker; 2e pr. P. Bakker; 3e pr. F. Smit. Dames 19 tot 25 jr., Wedloop met hin dernissen: le pr. Afke Biilsma; 2e pr. vr. UITSLAG KAATSCOMPETITIE OOSTEREND, 9 Sept. Deze zomer werd door de kaatsvereniging een kaats- competitie georganiseerd, waarvoor zeer veel animo was. Na acht partijen bleek de uitslag te zijn als volgt: A-klasse: A. Rijpma, 54 pnt.; H. Volle ma, 51 pnt.; R. v. d. Valk 49 pnt.; H. v. d. Valk, 39 pnt.; B. Tadema, 39 put,; H. Kuiper, 38 pnt. B-klasse: C. v. d. Eems 56 pnt., J. van Schepen, 54 pnt., G. Okkem? 47 pnt., W. Leeman, 44 pnt., F. Faber, 43 pnt.; Tj. v. d. Valk, 37 pnt., M. de Boer, 35 pnt. C-klasse: B. Jacobi, 50 pnt., Tj. Hoekstra, 49 pnt.; R. Rijpma, 46 pnt.; A. Volle ma, 44 pnt., R. Hiemstra, 43 pnt.; H. Reitsma, 34 pnt.; Th. de Bruin, 33 pnt.; M. Riegstra, 32 pnt. Tot koning van de competitie over 1955 werd uitgeroepen de heer C. v. d. Eems, die het noogst aantal punten behaalde. In de komende winter hoopt men in een gezellige ledenvergadering de prijzen aan de winnaars uit te reiken. WOMMELS. Morgen (Woensdag) hoopt de Schietver. „Prins Bernhard” al hier, haar jaarlijkse grote schietwedstrijd op 50 en 100 meter te houden. Het IJs- clubterrein is ook nu weer de plaats, waar schutters uit heel onze provincie, en zelfs van daarbuiten, in een sportieve strijd eikaars krachten als scherpschutters zullen meten. Zowel uit een oogpunt van veiligheid, alsook in verband met de gunstige lig ging nabij hét dorp leent dit terrein zich bij uitstek voor een wedstrijd als deze. Het is te hopen, dat de vereniging het ditmaal met het weer beter treft dan vo rig jaar. Hoewel over het aantal deelne mers zeker niet geklaagd mocht worden, was een verblijf op het doorregende veld toch weinig aanlokkelijk. Met spanning zien we tegemoet welke vereniging of korps thans beslag zal we ten te leggen op de „Hennaarderadeel- beker”, de fraaie groepsprijs, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur, welke vorig jaar in het bezit kwam van de orga niserende vereniging. Ook om de wisselbeker, aangeboden door de Middenstandsvereniging voor de hoogste schutter in alle afdelingen, zal fel gekampt worden, want, zoals meermalen is gebleken, zijn er in onze provincie ver schillende schutters, die wel aan elkaar gewaagd zijn. Gezien de waardering, welke vorig jaar werd geuit over de organisatie en opzet van de eerste, door de S.V. „Prins Bern- hard” uitgeschreven wedstrijd, twijfelen we er niet aan, dat ook deze wedstrijd een succes zal worden. Dit zal mede te dan ken zijn aan de gulle medewerking van het bedrijfsleven en de burgerij, van wie weer vele fraaie prijzen in ontvangst mochten worden gerfbmen. We wensen de jonge vereniging een ge- KODE KRUIS-FILM BURGWERD, 7 Sept. 1955. Heden avond werd alhier in de grote exportsla- gerij van de heer J. Cuperus een film avond gehouden van de afdeling Wonse- radeej van het Ned. Rode Kruis. De heer P. Schaaf, h.d.s. opende deze bijeenkomst met een woord van welkom, in ’t bijzonder de Edelachtbare heer Bur gemeester Oosterhoff, voorz. van de afd. Wonseradeel Ned. Rode Kruis. Verder memoreerde spreker dat er maar een ge ring onderdeel MORGEN ORIENTATIERIT WITMARSUM. Morgen is het voor de jeugd van de gemeente Wonseradeeol de grote dag. Om ongeveer 1 uur starten op tal van plaatsen samen ongeveer 300 jongens en meisjes voor het houden van een oriën- tatierit door de gemeente. Op een daar toe met de diverse schoolhoofden be legde vergadering ten gemeentehuize te Witmarsum werd door de postcomman- dant der Rijkspolitie, adj. de Boer, een nadere uiteenzetting over deze tocht gegeven. Na een woord van welkom, in het bij zonder ook aan Burgemeester en Secre taris en aan adj. de Groot en wacht meester Lycklama, die namens de ver keerspolitie aanwezig waren, deelde adj. de Boer mede hoe het verkeersonderwijs in Wonseradeel nog in de kinderschoe nen staat. De eerste vergadering werd daartoe belegd op 8 Febr. bij Steensma. Toch hebben nog 140 kinderen deelge nomen aan het examen. Hiervan slaag den niet minder dan 128 waarvan zelfs 8 met lof. Dat het verkeersonderwijs ove rigens broodnodig is, bewees wel het feit, dat aan spr. des ochtends reeds weer drie verkeersongevallen in de ge meente waren gemeld. Om het geleerde in practijk te brengen is thans het idee geopperd een z.g. oriëntatierit te hou den voor de leerlingen der hoogste klas sen van de lagere school. Deze tocht is 37 km lang en het zal de bedoeling zijn, in een bepaald (niet te vlug) tempo te rijden. De tijd wordt n.l. geregeld op al de 8 posten gecontro leerd en er wordt de kinderen meege deeld of ze te vlug, eventueel te lang zaam hebben gereden. Voor elke minuut die men van het schema afwijkt, wordt een strafpunt gegeven. Een geheime contróle zal controleren of men zich goed aan de verkeersregels houdt, bijv, rechts van de weg fietst en niet met meer dan 2 personen naast elkaar rijdt. Doordat op 8 plaatsen wordt gestart, wordt voorkomen, dat men in grote klu wens bijelkaar rijdt. Trouwens ook op de afzonderlijke startplaatsen vertrekt men met kleine tussenpozen. Startplaatsen zijn er te Lollum. Arum, ^..de feestvreugde bijdroeg. Pingjum, Wons, Makkum, Schraard, Longerhouw (Viersprong) en Witmar sum. Bij elke controle zal de desbetreffende dorpsvlag aanwezig zijn. Iedere deelne mer zal een vlaggetje aan de fiets mee voeren als herkenningsteken. De prijzen voor hen, die zich het beste aan het tijdschema weten te houden, zijn nuttige voorwerpen, „die iets met de fiets heb ben te maken”, bijv, een rijwiellantaarn slot, spiegel, bagagedrager, enz. Voor de ulo-scholen zal later een af zonderlijke oriëntatierit worden georga niseerd. Deze oriëntatierit heeft dus vóór alles een verkeerstechnisch doel: het juist leren gebruiken van de rij weg. We kunnen ons ook een oriëntatie rit voorstellen, die nog een ander doel nastreeft, bijv, het beter leren kennen van (ook de uithoeken) van de eigen gemeente. Maar wellicht komt dit later nog eens. het kaatsseizoen nog niet geheel ten Fritsma. 3. J. van Kooten, 1. Vr. D. einde is, werd het spel met de grote bal Zondagmiddag voor Littens alweer in gezet met een voetbalwedstrijd door de adspirantengroep VVO tegen Dronrijp. Hoewel deze jonge generatie op haar manier zo nu en dan al eens had ge traind, bleken zij bij lange niet opge wassen tegen de meer geroutineerde Rijpsters, die dan ook niet 8-1 wonnen. Het tweede elftal van WO speelde later op de middag tegen St. Anna 2 en zij vermochten de eer van hun club hoog te houden. Niettegenstaande het feit, dat de Bildtk&rs geen slecht figuur sloegen, wisten de WOers op verdiende wijze driemaal een doelpunt te scoren, terwijl St. Anna met één doelpunt genoegen moest nemen. Alzoo uitslag 3-1 voor Littens voetbal ploeg. LEDENKAATSPARTIJ WINSUM. Het kaatsseizoen werd alhier afgesloten met een zeer geanimeerde ledenwedstrijd in twee klassen. De uitslag luidde: Klasse A (4 parturen-competitie) W. Brouwer, S. Kuipers en J. Mein- sma, die winnaars werden van de Koopmans wisselbeker. De koning van deze partij wordt nog nader be kend gemaakt. J. Wassenaar, K. Riemersma en E. Zjjlstra. Klasse B (9 parturen). J. Heida, Sj. van der Velde en M. Elgersma. J. Fokkens, J. Hilverda en H. Fran kena. W. Reinalda, P. Jouwsma en H. Stellingwerf. Afvalronde: P. Frankena, L. van der Sloot en E. van der Hoek.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 4