KRISKRAS door Nederland roar Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Prinsjesdag üs hjoed p p to sizzen Peron gêvlucht? t t Hwat hat (jabeSk NA TIEN JAAR NOG STEEDS GEEN RUST VERTROUWEN IN ONTWIKKELING DER INTERNATIONALE BETREKKINGEN RUIME ARBEIDSGELEGENHEID TRAGE TOTSTANDKOMING BEDRIJFS- SCHAPPEN WONINGNOOD BLIJFT DONKERE SCHADUW VERVANGING ARMENWET VOORZIENINGEN OP ONDERWIJS GEBIED EN MONUMENTENWET OP KOMST STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Dinsdag 20 September 1955 51e Jaargang No. 73 De Jong’s Nieuwsblad DE TROONREDE PIET. Jiertal Tal fabr. kg molke men by dizze sifers oan it ab- HJOED SURCH.EN MOARN? Tj. de J. Advertentieprijsi 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro .87926 Modelhoeden. J. G. Damave, Blauwpoort Bolsward (adv.). In Wonseradeel werd met het bieten- rooien een begin gemaakt. De knol be looft een overvloedige opbrengst. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Mei 1 Oktober wurdt de koöprative su- velfabryk to Surch as in üttsjinne aide kammeraet to hóf brocht. Hy is sneu vele oan in kwael, dy’t yn fakkringen de konsintraesje neamd wurdt. De ear- dere leden van dizze fabryk hawwe in oare fabryk nomd foar dizze wer in frisse en it doarp bliuwt efter as in earme widdou. It is sa klear as in klün- tsj, dat it in hurd bislüt west hat, dat de leden fan Surch nomd hawwe, mar hurde bisluten binne dêrom net for- keard. It libben freget en ferget jin faken- tiids op in hurd bislüt en it is net ün- mooglik, dat it in wiis bislüt west hat. De ekonomy is in strange master en al mei hy ek nea alhiel baes wêze, hy hat frijhwat to sizzen. Dat hat in oare fabryk yn it Noarden fan üs provinsje ek ünderfoun. Dy fabryk koe mei it üt- biteljen fan de molke de léste jierren net meikomme, hy siet de measte tiid hwat leger as de kollega’s en konkur- Primitieve boot gevonden. Een dragline, bezig met het afgraven van een veen laag te Pesse bij Hoogeveen, heeft een primitieve boot van zeer oude datum naar boven gehaald. Het is een uitge holde boomstam. De uitholling is niet met werktuigen gemaakt, maar er in gebrand. 1904 1914 1924 1934 1944 1954 436 454 435 433 434 384 522 milj. 1129 milj. 1631 milj. 2295 milj. 1339 milj. 3452 milj. Eltse fabr. kg molke 1.2 milj. 2.5 milj. 3.7 milj. 5.3 milj. oarloch 9. milj. De béste tsizen ha faek de measte maitsen Kalm en gedempt Leest een klare stem De korte rede: Regeringsplan, Hun werkprogram Een laatste bede. Een lange stoet, De gouden koets, Bepluimde paarden. In ’t openbaar, Drie keer per jaar, Traditie-waarde. ’t Is Prinsjesdag, De Kamer mag Voor ’t voetlicht komen. Knus met elkaar Weer een vol jaar Gezellig bomen, De Minister van Oorlog heeft besloten de paradepas bij het leger af te schaf fen. 3de week Sept. 1905 ’t Is Prinsjesdag, Het hoogst gezag Gaat paraderen. Schoon blinkt de snit, Goud, blauw en wit Der statiekleren. I I Bjj het maken van een regenbak bij het in aanbouw zijnde huis van de heer P. Brandenburg aan het Hengstepad zijn verschillende doodshoofden te voorschijn gekomen. Op de kleine oppervlakte die uitgegraven werd, vond men wel een dozijn schedels, ze waren zo broos, dat zij spoedig uiteenvielen, de tanden waren nog gaaf. rinten en sjoch, hja hawwe okkerdeis de direkteur ferge om üntslach to nim- men. In flinke keardel, dy direkteur. ik ken him fan neiby, mar hy moast derüt. De ekonomy hat him to grazen nommen. By inkelde greate winkelbi- driuwen yn üs lan moatte de direkteu- ren of chefs derüt as hja 50 jier wurde. Dy ündernimmings sizze, dan is it al- derbêste der óf en dus: der üt! De eko- nomyske gefolgen wage wol swier yn de wrald fan it sakedwaen en it bi- driuwslibben, der kin men alle dagen de biwizen fan sjen en dan moat men soms hurd wêze, sa’t it skynt. En sa sil it dan ek wol forantwurde wêze, dat men de fabryk fan Surch op- offere hat oan de ekonomy. Oer ien nacht iis is men net gien yn de Fryske suvelwraid, der is lang by stilstien, hwant men sjocht hjir ek tige skoan de skaedkanten fan dy konsintraesje. Dat blykt wol üt de feiten. It is mar inkeld, dat der ien of oar fabrykje bilies jaen moat. It nimt net wei, dat it tige lear- sum is, dizze saek ris to bisjen oer in langer tiid en in breder terrein en dan wurdt it byld fan de konsintraesje hiel hwat skerper en klearder. Fryslan hat op in measten 89 koöperative fabriken hawn, dat wie yn 1919. Nou binne der 75. Yn dit tiidrek fan 35 jier waerden dus 14 fabriken sletten, dat is krekt ien yn de 2^ jier. Mar de saek wurdt wer oars as wy net allinnich sjogge nei it minderjende tal fabriken, mar ek nei de stigende molk- stream. Hwant dy 89 fabriken fan 1919 forwurken doe mar 348 miljoen kilo, in abnormael sifer lykwols, hwant it wie fuort nei de earste oarloch, dns mar 4 miljoen kilo per fabryk. In pear jier earder hie dit al 6 miljoen kilo west en dat sifer is dus mear normael. Mar ek as wy dat oannimme, sjogge wy, dat de 75 fabriken fan 1954 meiinoar for- wurke hawwe 753 miljoen kilo, dat is dus sahwat krekt 10 miljoen trochlnoar. Gean wy krekt 50 jier tobek, dan sjogge wy in gemiddelde produksje fan goed 4 miljoen per fabryk en dus is ,it in feit, Bjj het treffen van maatregelen ter ver breiding en verbetering van het onder wijs richt de Regering zich in het bij zonder op de opleiding van een vol doend aantal docenten en op de indie ning van één wet voor het voortgezet onderwijs. Voorts blijft zij het totstand komen van een sluitend geheel van voor zieningen, zowel wat het onderwijs als wat de verdere vorming der jeugd be treft, bevorderen en de ontwikkeling van kunsten en wetenschappen krachtig steunen. Zo zullen, naast de wetsontwerpen, die U reeds zijn voorgelegd, en die veel van uw tijd en werkkracht zullen vergen, nog verscheidene nieuwe, voor het wel zijn van ons volk belangrijke voorstel len Uw aandacht vragen. Met de bede, dat God U bij Uw arbeid moge sterken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Jonge mijnwerker gedood. Vrijdag is op het terrein van de Staatsmijn Emma te Treebeek de 15-jarige leerling van de ondergrondse vakschool, H. M. Moonen uit Roggel met zijn hoofd onder een omvallende schakelkast terechtgekomen. De jongen was vrijwel op slag dood. secr.-generaal is aangewezen dr. J. H. Patijn, directeur der afdeling algemeen beheer aan het departement. Naar Ver luidt, zouden reeds geruime tijd belang rijke meningsverschillen bestaan tussen minister S. L. Mansholt en zijn recre- taris-generaal, met wie hij sinds de be- vrijding heeft samengewerkt. Standbeeld voor Kardinaal de Jong. B(j een zomerfeest, te Schjjndel gehouden, werd een collecte gehouden voor een standbeeld van wijlen kardinaal de Jong, welke f 1000.opbracht. - Gokkers betrapt. De Haagse politie deed een inval in een café in de Rem- brandtstraat, waar hazard werd ge speeld door 19 mannen van wie er vier zich voor de officier van justitie zullen hebben te verantwoorden. Brigadier op staande voet ontslagen. De 49-jarige brigadier-rechercheur A. R. is wegens onregelmatigheden op staande voet uit het politiecorps van De Bilt ontslagen. De politieman 27 dienstjaren, waarvan 9 in dit corps wordt ervan verdacht, zich fotomateri alen te hebben toegeëigend die behoor den aan de gemeente De Bilt. Vee naar Rusland. Het ministerie van Handel heeft de verscheping van 64 stieren en vaarzen naar Rusland goed gekeurd. De dieren zijn gekocht van ranches in Texas. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Ned. straaljager neergestort. In de na bijheid van Scheeren, nabij Wunsdorff (Hannover) is Vrijdagmorgen 10 uur een Nederlandse Thunderjet van de vliegbasis Völkel neergestort. De piloot, sergeant-vlieger A. Kloosterman (23) kwam hierbij om het leven. Ongekend tekort arbeidskrachten. In menige bedrijfstak is een tekort aan ar beidskrachten ontstaan, zoals Neder land in geen tientallen jaren heeft ge kend, schrijft minister J. G. Suurhoff in een voorwoord van het verslag over de verrichtingen in 1954 van het mi nisterie van Sociale Zaken. Aan het eind van 1954 moest helaas worden ge constateerd, aldus dit verslag, dat de instelling van ondernemersraden in het algemeen een trage voortgang had. Tot eind 1954 waren in totaal 52 onderne mingsraden ingesteld. Ds Blom verongelukt. Bij de zending van de Geref. Kerken in Nederland is bericht binnengekomen, dat Ds K. Blom (37) missionair predikant op het eiland Soemba, werkzaam te Waikakubak, daar een auto-ongeval om het leven is gekomen. De Ridderzaal Vol bonte praal, In ’t herfstig kleuren, Van rood-geel licht, Langzaam gaan dicht De zware deuren. Eerste examen voor helicopterpiloot. Donderdag zijn in ons land de eerste gegadigden voor het civiel hefschroef- vliegtuigbrevet geëxamineerd. De exa minatoren voor de Rijksluchtvaartdienst waren de heren Idzerda en Adriaanse, beiden hefschroefvliegtuigvliegers van de Marineluchtvaartdienst. Zij hebben des morgens de examinandi, de heren H. Stuy van de K.L.M. en W. Engel hardt uit Oostenrijk, over de theorie on dervraagd en des middags hun werk in de practijk beoordeeld. De heren Stuy en Engelhardt zijn de eersten, die door de heer Eelco Schuller, directeur van Aero-Ypenburg N.V., voor het helicop terbrevet zijn opgeleid. Bolswards Nieu wsblac kere stabiliteit aan de productie en aan de prijsvorming te verlenen, teneinde de in de landbouw werkzamen een rede, lijke mate van bestaanszekerheid te ver schaffen en te bevorderen, dat de land bouw een zo groot mogelijke bijdrage levert aan de nationale economie. Ver groting van de productiviteit blijft een eerste vereiste, in het bijzonder in die streken, waar de productiekosten naar vernouding hoog zijn. De Sociaal-Economische Raad zal een dezer dagen advies uitbrengen inzake de toekomstige methode van loonvorming. Met de Stichting van de Arbeid zijn op haar verzoek besprekingen gaande over de vraag of en zo ja welke wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden in de naaste toekomst wenselijk en mogelijk zijn. De Regering heeft zich bereid verklaard ook hierover het advies van de Sociaal- Economische Raad in te winnen. Zo enigszins mogelijk dienen beide proble men in onderling verband een oplossing te vinden. In het afgelopen zittingsjaar kwamen 8 bedrijfschappen en 13 productschappen tot stand, terwijl in de naaste toekomst waarschijnlijk nog 9 bedrijfschappen en enige productschappen zullen volgen. De Regering zal de oprichting met kracht blijven bevorderen. Zij acht het niet bevredigend, dat in de industriële sector tot nu toe nog slechts enkele bedrijfschappen tot stand zijn gekomen. De woningnood blijft een donkere scha duw werpen op het overigens in menig opzicht gunstig beeld, dat ons volksle ven te zien geeft. Tengevolge van de groei onzer bevolking leidt slechts een beperkt deel van de nieuwgebouwde wo ningen tot vermindering van het tekort. Wij zullen alle krachten moeten inspan nen om sneller daarop in te lopen. Ik doe een dringend beroep op de volle me dewerking van allen, die kunnen bijdra gen tot leniging van de woningnood. Het is nodig in de bouwnijverheid bij voortduring naar nieuwe wegen uit te zien om de productie op te voeren. Aan gezien woningbouw de hoogste priori teit moet genieten is matiging van de bouwactiviteit op elk ander gebied noodzakelijk. Het snel toenemend aantal gezinnen, dat van Indonesië uit naar Nederland komt, brengt grote moeilijkheden mede, die de bijzondere zorg van de Regering vragen. Een ontwerp van wet ter vervanging van de Armenwet is in voorbereiding. Op korte termijn zullen U voorstellen bereiken tot herziening van de Grond wet, betreffende haar aanpassing aan de nieuwe rechtsorde voor het Konink rijk en de bepalingen nopens de buiten landse betrekkingen. Spoedige indiening kan verwacht worden van wetsontwer- aan Suriname en de Nederlandse An tillen zal kunnen brengen. Overeenkomstig de verplichtingen, voortvloeiende uit het Handvest der Ver enigde Naties, blijft het beleid met be trekking tot Nederlands Nieuw-Guinea gericht op de sociale, culturele, econo mische en politieke ontwikkeling van de bevolking. Belangrijke volksziekten zijn en worden, ook met hulp van gespeciali seerde organisatie der Verenigde Na ties, met kracht bestreden. De volkshuishouding van ons land wordt gekenmerkt door een krachtige econo mische expansie. Terwijl de Regering nog slechts enkele jaren geleden, in verband met toenemende werkloosheid de werkgelegenheidspolitiek als het cen trale punt van haar economische beleid zag, is er thans een zo ruime arbeids gelegenheid, dat verschillende bedrijfs takken met een aanzienlijk tekort aan arbeidskrachten hebben te kampen. Hoezeer ook deze toestand moeilijkheden medebrengt, er is reden om er zich over te verheugen, dat thans vrijwel iedereen arbeid kan vinden, zodat ook veie oudere werkzoekenden en moeilijk plaatsbaren een plaats in het arbeidsproces verkrij gen. Met alle geschikte middelen tracht de Regering een zo goed mogelijke arbeids voorziening te verzekeren en de in en kele delen van het land nog bestaande resten van werkloosheid te doen ver dwijnen. De omstandigheid, dat reeds geruime tijd de invoer sterker stijgt dan de uit voer, noodzaakt tot een voorzichtig eco nomisch en financieel beleid. Met name moet worden voorkomen, dat van de overheidsfinanciën inflatoire krachten uitgaan. De Regering volgt nauwlet tend de ontwikkeling van de betalings balans, teneinde, zo nodig, tijdig maat regelen te bevorderen, gericht op hand having van het monetaire evenwicht. Hoewel in de afgelopen parlementaire zittingsperiode een aanzienlijk verdere vermindering van de belastingdruk is verwezenlijkt, is de ontwerpbegroting voor het komende jaar, wat de lopende dienst betreft, nagenoeg sluitend. De ontwikkeling van de wereldmarkt van agrarische producten, wordt mede beïnvloed door overschotten, waarvoor geen koopkrachtige vraag is. Het land bouwbeleid blyft er op gericht een ze- Leden der Staten-Generaal, In de tien jaren, die verstreken zyn sinds het einde van de tweede wereld oorlog, is, met hoeveel vreugde Neder land ook de bevrijding heeft kunnen her denken, de wereld niet tot rust en tot een gewaarborgde vrede gekomen. De fundamentele tegenstellingen, die de volkeren verdeeld hebben gehouden, zijn blijven bestaan. Nieuwe hoop is echter geput uit de bijeenkomst der Vier Grote Mogendheden, die onlangs te Genève plaats vond. Deze besprekingen hebben de weg gebaand tot ernstig overleg over vraagstukken, waarvan de oplossing tot ontspanning van de internationale ver houdingen kan leiden. Ik wil hier uiting geven aan de diepge voelde wens van het Nederlandse volk, dat dit overleg ondanks de moeilijkhe den, die zich ongetwijfeld nog zullen voordoen, tot zegenrijke resultaten zal leiden. De voortzetting van een eensgezind be leid der Westelijke landen blijft intussen van het hoogste belang. In dit opzicht Vervult de Noord-Atlantische Verdrags- organisatie een onmisbare functie. Verdere verinniging der Europese sa menwerking blijft geboden. Het stemt daarom tot voldoening, dat op initiatief van Nederland en de andere Beneluxlan- den de mogelijkheden van de vorming van een gemeenschappelijke markt thans worden bestudeerd met het doel te geraken tot nieuwe afspraken en overeenkomsten op dit gebied. Een overeenkomst met België en Luxem burg tot instelling van een Interparle mentair Beneluxorgaan zal dit zittings jaar aan U worden voorgelegd. De for mulering van een verdrag inzake de Economische Unie is door de Regerin gen in studie genomen. Het streven van de Regering blijft ge richt op het totstandkomen van rege lingen die een zo groot mogelijke vrij heid van het handels- en betalingsver keer waarborgen. Zij zal voortgaan samenwerking in het kader der Verenigde Naties te bevorde ren ten aanzien van alle zaken, waar van een benadering in wereldverband de meest gewenste is. Zij denkt daarbij in het bijzonder aan het probleem der fi nanciering van de hulp aan minderont- wikkelde gebieden. Daarnaast is krach tige voortzetting van de technische hulp verlening noodzakelijk. Nederland ver vult hierbij een naar verhouding belang rijke taak. De Regering hoopt op een verbetering in de verhouding tot Indonesië. Zij blijft overtuigd, dat een goede samenwerking voor beide landen van grote betekenis zou zijn. De wil om daartoe te geraken is in Nederland in brede kringen aan wezig. De internationale conferentie inzake de vreedzame toepassing van atoom-ener- gie heeft er toe bijgedragen meer ver trouwen te wekken in de ontwikkeling der internationale betrekkingen. Op dit ogenblik hebben wij echter een achterstand in te halen. Mede daarom worden contacten met andere landen gelegd en versterkt. Deze overeenkomsten zullen ten goede komen aan de in ons land op gang zijn de activiteiten, die de Regering met kracht zal steunen. Ook op ander terrein zal het weten schappelijk speurwerk grote aandacht eisen. Het verheugt mij, dat ik binnenkort met mijn echtgenoot andermaal een bezoek west hat yn de koöperative suvel. Dit komt it bést üt as men de provinsjes bymekoar nimt en it tal fabriken forge- lykt mei it tal kilo's molke. Wy nimme dan hyltyd tsien jier tiid dertusken; Tinkt normale oarlochsjier: 1944. doe't alles stiif yn ’e knoop siet en de molke oan de fabriken minder as de helt fan it nor male kwantum bidroech, dan sjocht men in sterke tendins nei sintralisaesje. It gemiddelde kwantum foar eltse fabryk is fan 1.2 milj. kilo nei 9 miljoen gien. Sünt 1944 sakket ek it tal fabriken, al- hoewol de molkstream jit greater wurdt. Der is gjin reden to neamen, hwerom dizze düdlike tendins net fierder troch- sette soe en dermei sille hiel hwat yn- stellings rekken halde moatte. Hwant yn it bidriuwslibben is de ekonomy in tige sterke faktor, dy’t mar foar in diel troch oare ynfloeden is to kearen. De striid om it bistean twingt de lieding fan üs fabriken om op harren iepenst to wêzen en gjin fügels oer it net fleane to litten. In treflike lieding, goed ün- derlein en forantwurdelik personiel, mo derne outillage kinne hjir net mist wur de en de meiwurking fan de boeren oan har fabriken is jit altiten in tige bi- langrike faktor. Hwant wy libje net op in ei lan mei üs suvel. De hiele wr&ld is üs ófnimmer en üs konkurrint. En dêr- mei is klear, dat de ekonomyske druk net ophalde sil by Surch. De libbene stuolledouns giet troch. As de muzyk hommels swijt, is der wer ien oan bar. Hodie mihi, eras tibi.seine de èlden. Hjoed ik, moarn dou! W(j gaan naar Rome. In Rome wordt een internationaal congres georgani seerd door de internationale vereniging van gemeenten. Hieraan wordt deelge nomen door 30 landen met 900 deel nemers. Dat is dus gemiddeld 30 per land. Nederland behoort uiteraard tot de kleine landen, dus zou men verwach ten, dat wij al heel aardig voor de dag komen met 13 representanten. Maar mis- Er gaan er 155! Secretaris-generaal met verlof. Wegens ernstige interne moeilijkheden in de hoogste regionen van het departement van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening is Vrijdag op zijn verzoek verlof verleend voor een periode van 3’,-i maand aan de secretaris-generaal, mr. J. Th. Bonnerman. Als waarnemend Aalten uitverkoren. Daar Aalten een zeer gevarieerde bevolking heeft, zal daar begin 1956 een onderzoek naar het voorkomen van rheuma onder de be volking worden gehouden. Medaille voor H. M. Koningin Juliana. Donderdag zijn te Genève de eerste 2 Nansen-medailles voor verdienstelijk werk ten behoeve van vluchtelingen uit gereikt; die voor 1955 werd toegekend aan Koningin Juliana en die voor 1954 aan mevrouw Eleanor Roosevelt. De Nederlandse gezant te Bern nam de medaille voor de Koningin in ont vangst. Bond van Oud-B.S.ers opgeheven. De Nederlandse Bond van Oud-B.S.ers heeft in een dezer dagen gehouden al gemene ledenvergadering, op voorstel van het hoofdbestuur, besloten tot op heffing van deze bond in zijn tegen woordige vorm. De motieven hiervoor zijn, dat thans tien jaren na de be vrijding de taken, welke de bond zich als landelijke organisatie had gesteld, óf vervuld zijn, óf verder niet meer voor verwezeniyking vatbaar zijn gebleken. - Meer dan 500 keer een boete van f 2. De Roosendaalse fabrieksdirecteur dr ir J. van G. is Donderdag door het kan tongerecht te Bergen op Zoom veroor deeld tot f 1085 boete, zjjnde 529 over tredingen van de arbeidswet, elk met f 2 beboet. De zaak was aan het rollen gebracht door een thans ontslagen voor man van een Roosendaalse kandijfa- briek. pen tot herkiezing van kinderstrafrecht en van kinderbeginselenwet, welke ont werpen voorlopig een sluitstuk vormen van de vernieuwing van het recht voor de jeugd op justitieel gebied. Een voor ontwerp van wet tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek, dat een algemene regeling bevat voor de vacantie van werknemers, is aan de Sociaal-Econo mische Raad toegezonden. De zeer snelle ontwikkeling van het wegverkeer en het nog steeds onrust barend grote aantal verkeersongelukken vergen de bijzondere aandacht der Re gering voor al hetgeen tot verhoging van de verkeersveiligheid kan bijdragen. Een ontwerp-Deltawet zal spoedig wor den ingediend. Zeer binnenkort zijn ook tegemoet te zien een wetsontwerp betreffende het technisch hoger onderwijs en een ont- werp-Monumentenwet. Zwemmende advocaat. Mr. P. L. van der Polder uit Dordrecht zwom in 9 uur en 6 minuten van de Hembrug door het Noordzeekanaal naar IJmuiden. Volgens de laatste berichten zou presi dent Juan Peron, die 9 jaar lang Argen tinië als dictator heeft geregeerd, geca pituleerd zijn voor opstandige rebellen. Peron zou gevlucht zijn naar de ambas sade van Paraguay en het bewind heb ben overgedragen aan „het leger mear molke per fabryk, net lyts west hat. Foar Fryslan is it in skoan ding, dat de fabriken seis harren oanpast hawwe, sadat der mar in lyts diel fordwoun is. Yn oare provinsjes is dit meastal lang sa gunstich net forroun. Nimme wy N.- Hollan, dan sjogge wy der yn 1918 jit 94 fabriken, mar hjoed binne der mar 29 mear en deründer jit acht dy net oan de trije miljoen kilo takomme; sok ken hawwe wy büten de eilannen der net mear by, hwant dy binne sa ge- faerlik as hwat om to fordwinen. Ek yn it Suden is de kinsintraesje folie hurder gien. De Süd-Nederlê.nske Su- velboun, dy’t yn Limboarch en in stik fan Braban sit, hie yn 1909 net minder as 217 fabriken en nou stean hja op in keld 57. Der is dus mar it fjirde part oerbleaun. Yn Grins wiene yn 1914 jit 25 fabri ken en nou 11. Der is it sterk tapast, hwant dy 25 fabriken forwurken des- tiids 63 miljoen, dus 2 Va per fabryk en nou dogge dy 11 fabrieken 149 miljoen, dus 13 miljoen kilo eltse fabryk. In hiel oar byld kriget men yn it easten fan it lan, yn Drinte, Oerisel en Gelder- lan. Drinte hie yn it topjier 1919 55 fabriken en nou binne der 52, dus suver gelyk bleaun en yn Gelderlan en Oer- isel, dy’t meimekoar ien boun hawwe, wiene op it meast 112 en nou binne der 110. It soe in learsum en ynteressant ündersyk wêze foar in sosiolooch of so- siael-ekonoom om ris nei to gean, hoe’t dizze greate forskillen to forklearjen binne. Hinget dat gear mei de folks- aerd? Hawwe de minsken fan it eas ten in folie sterker bining oan it doarp en de doarpsmienskip, binne hja min der „homo economicus”, hawwe hja mear wantrouwen foar greatere saken? It sit der sünder mis mei mank. Of is de posysje fan de direkteur der in oare, binne de bistjüren folgsumer en litte hja de direkteur mear baes ek op dit terrein? It binne allegear fragen, dy’t mei it each op de takomstige ünt- jowing fan great bilang binne. Wol stiet dat de konsintraesje, dat wol sizze; 'lést, dat de konsintraesje bilangryk

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1