1 ZIEKTE VAN EISENHOWER KOMT OP ONGELEGEN MOMENT BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS VAN Fa NOOITGEDAGT TE IJLST .C c B DE vriendelijke gebaren jegens het Westen volgen elkaar steeds snel ler op; tot deze rekenen wij ook het vrijlaten door de Sovjet-Unie en haar satellieten van gevangenen zowel buitenlanders als eigen landgenoten. Blijkbaar is de positie der communis tische regeringen, nu sterk genoeg om Wat van haar politieke tegenstanders in het eigen land op vrije voeten te stellen en het zou geen verwondering meer baren als aanstonds ook de Kom- inform werd ontbonden, de internatio nale organisatie der communistische partijen van Rusland, de satellietstaten, Frankrijk en Italië, die een rol tracht te spelen in de uitholling van niet-com- munistische staten. Zij past niet in de huidige toenaderingspogingen der Rus sen en is ook Zuid-Slavië, dat Moskou thans een bemiddelende rol tussen West en Oost wil laten spelen, een doom in het oog. fcj roar üs hjoed p p to sizzen 1 Vrijdag 30 September 1955 No. 76 Buitenlands Overzicht Twa knaken - Volksstemming in Saarland kan veel op losse schroeven zetten Russisch glimlachoffensief: verandering van middel, niet van doel Hoe noeste vlijt en liefde voor het vak iets groots tot stand wisten te brengen Zilveren filmpjes k 9 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 8? W 51e Jaargang r 5 De Jong's Nieuwsblad Hwat hat Gjin swierder wurk as neatdwaen O i kei op ird, nd, L. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Koopt voor de Octobermaand uw Maria beelden in de Haweko-bazar. Appel markt 5, Bolsward. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adresi Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 33$ (K5157) dse iet, erp er eer ach de nu aar ;en tje. lad Opleiding voor onderwijzers en onder wijzeressen. Bij genoegzame deelname. G. S. Postma, H. der S., van ULO, Bols ward. Koop nu boter voor de winter. Prjjs op aanvraag. T. de Witte, Makkum. Vanuit IJlst zijn stappen gedaan de ge meente Ulst in die van Wymbritsera- deel opgenomen te zien. IJlst zou dan het centrum van de gecombineerde ge meente worden. Bliksemsinslag in de toren van Allinge- wier. De toren werd enigszins bescha digd en de meter in de consistoriekamer stuk geslagen. 1ste week October 1930. bezoek aan Delft werd door H.M. de Koningin ook de Optische Industrie „Oude Delft” bezocht. H. M. maakte een Röntgenopname, waarbij H. M. tot de persfotografen zei; „Stopt U maar met fotograferen, nu ga ik een opname maken.” Een pionier. Jan Jarigs, die in 1840 werd geboren, was van huis uit een eenvoudige tim merknecht, die in de wintertijd, wanneer er niets viel te bouwen, zich onledig hield met het maken van schaafblok- ken en schaatshouten, welke laatste ar tikelen hjj afleverde ter verdere voltooi ing aan de Ulster smeden. De Ulster schaatsen waren n.l. reeds vanouds be roemd, getuige o.a. het rijm van een volksdichter in de Friesche Volksalma nak van 1848: „Drylst en Wergea ha wol redens, Sjoch, de moaiste silste hal...” Londen heeft genoopt er een der hoog ste militaire chefs tot gouverneur te be noemen. Heit sei: Soks is in skriklik kwea, Ik sil dy snuiter leare, Brutaler hearde ik it nea, ’k Nim wer de wet yn ’e earm. It feintsje rekke fier en foars Jitris yn it sündersbankje. Vijf gulden wegens „overlast”, Hy knikte gol: „Ik tankje....” ge- tijd ge- de cob im- een <ob jke .en, aar het en. Bolswards Nieuwsblad Te Rochester is ee-n nieuw reuze-vlieg- tuig gedemonstreerd, waarvan verklaard wordt, dat het het grootste ter wereld is. Het heeft niet minder dan 3 motoren en verkreeg de duizelingwekkende snel heid van 325 km per uur en kan zelfs 15 passagiers vervoeren. twee dochters. Het huis werd te klein en Jan-baas kocht van een oom een nabijgelegen woning, die door het ge zin werd betrokken, zodat voortaan be drijf en gezin gescheiden waren. Het jaar 1879 was overigens een moei lijk jaar. Op de leeftijd van resp. 3 jaar en 18 weken stierven twee van Nooit- gedagts dochtertjes, terwijl de moeder ernstig ziek werd. Bovendien slonk het werk, zodat er nauwelijks van werkmo- gelijkheid sprake was. Ten einde raad begon Jan Jarigs toen het maken van stoelen, doch ook dit werd een des-illu- sie. Het volgend jaar stierf zijn vrouw, zodat Jan-baas in 1880 achterbleef met zijn oudste dochter Welmoed (Weitje) van 16 jaar, zijn oudste zoon Jarig van 14 jaar en nog vier jonge kinderen. De gehouden landbouwtelling wees uit, dat sedert de laatste 10 jaar het aan tal paarden daalde met 18 Het aan tal runderen steeg van 2.06 millioen tot 2.35 millioen, d.i. met 22 Het aan tal schapen daalde met 22 het aan tal heideschapen zelfs met 74 het aantal bokken en geiten met 52 Daarentegen steeg het aantal varkens met 31 De groei van de pluimvee- stapel overtrof echter alles. Deze be droeg zelfs 152 Sedert 1912, dit is in 18 jaar nam de oppervlakte plat glas (tuinbouw) toe met 63 die van staand glas van 210 tot 1750 h.a., d.i. 733 begrijpt. Zij verwijten Amerika, dat de politiek van Washington Frankrijk zijn overzees gebied gaat kosten. In Indo China is de staat Cambodsja uit de Franse Unie getreden, al blijft het prijs stellen op een zekere band zij het een losse met Parijs. Wat de Marok kaanse kwestie betreft, deze is nog al tijd niet geheel opgelost en komt waar schijnlijk in de V. N. assemblee, nog aan de orde. De Algerijnse kwestie, waarin Frank rijk ook weer enige concessies aan de Arabieren en door dezen onvoldoend geachte heeft gedaan, echter niet. Algerië is dan ook een Frans departe ment en Marokko maar een Frans pro tectoraat. De behandeling van de kwes tie Cyprus kon geen meerderheid in de agenda-commissie van de V. N.-as- semblee verwerven, het vraagstuk heeft overigens ernstige aspecten gekregen door de steeds groter wordende verwij dering, welke het veroorzaakt tussen Griekenland en Turkije en door de op standigheid der eilandbewoners, welke Een nieuw tijdperk. Onder leiding van de vier broers werd na 1920 de fabricage van schaatsen met kracht voortgezet. Dat deze schaatsen gewild waren be wijst wel het feit, dat een fabrikant in Duitsland schaatsen in de handel ging brengen onder het merk Nooit gedacht (met ch dus) en later zelfs met het stempel: Nooitgedacht, Ulst. Bij vonnis van de rechtbank werd ver nietiging van genoemd merk bevolen. Na 1922 deed de mode zich sterk op Yn Mokum skaekte in fotograef In achttjinjierrich famke. Sok dwaen fansels is net sa braef Dus ’t feintsje roun tsjin ’t lampke. De rjochter lei him boete op, Hawar, dat bruide hinne, Mar heit easke (gans greater strop) Jo litt’ myn dochter rinne. De ziekte van president Eisenhower, die hem in ieder geval al te grote activiteit in zijn ambt zal beletten, komt op een ongelukkig moment, nu de internationale politiek volgens tal van commenta toren op een keerpunt staat door de veranderde, d. w. z. vriende lijker houding der Russen. Of die houding werkelijk principieel veranderd is, lijkt nog de vraag, wat we tot nog toe van de nieuwe Russische buitenlandse politiek gezien hebben, duidt meer op een verandering van methode dan van doel, dat schijnt te blijven de verbreiding van het communisme over de gehele wereld. Voor het ogenblik is de Sovjet-Unie echter uit op een vreedzaam samen leven, en het is bereid daarvoor allerlei concessies te doen, voor zover die haar eigenlijke machtspositie onaangetast laten. Zoals men elders in dit blad kan lezen, heeft de raad der gemeente Bolsward Woensdagavond besloten een gedeelte van het nieuwe in dustrieterrein te verkopen aan fa Nooitgedagt te Ulst en ten behoeve van deze firma een industriehal te stichten. In het hier volgend artikel leest U ter introductie van deze nieuwe vestiging het een en ander uit de geschiedenis van de door Jan Jarigs in de vorige eeuw in Ulst gevestigde zaak, die allengs wereldvermaardheid kreeg. Forbeane fruchten smeitsje swiet, Mar lizze swier op ’e mage. It feintsje dat der feardich stiet, Hat letter hiel sêft klage: Forkearing is der net om üt, Ria bliuwt myn freondinne, Mar eh, ’k fiel: twa knaken foar in tut Dan moat der gftns fortsjinne. PYT. In een tijdsgewricht als het huidige, waarin het Westen in onzekerheid ver keert over de Moskou is een voor de gehele betekenis. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en TAEZE Franse regering zal stellig voor deze verleidingspogingen niet be zwijken, maar een feit is het, dat in Frankrijk een geprikkelde stemming heerst jegens Amerika. Dat komt mede omdat een groot deel der Fransen de houding der Amerikanen ten opzichte van de Franse koloniale kwesties niet ware bedoelingen van figuur als Eisenhower wereld van ontzaglijke Fabrikant. Het valt moeilijk te zeggen, wanneer de smederij precies tot fabriek werd. Het jaar 1882 was in ieder geval be langrijk voor het bedrijf. In dit jaar schafte Jan-baas zich een „locomobiel” aan, waarmede de motorische kracht haar intrede deed in het bedrijf. Het was een staande machine van 4 pk, die „op eigen gelegenheid” de zaag- en boormachines kon aandrijven. In 1893 werd de locomobiel vervangen door een liggende 1 cyl. machine van 24 pk. Ook werd er in dat jaar achter de smederij een gedeelte bijgebouwd. Een afnemer te Amsterdam, die om streeks 1897 de Ulster fabriek bezocht, zei tot vader Jan Jarigs: „U moet eens een paar van uw jongens naar het Rijn land sturen, naar Remscheid of Solin gen, om eens te zien hoe ze het daar doen.” De raad werd opgevolgd en toen Jarig en Tymen van dit reisje terug keerden, werd al spoedig besloten tot het aan kopen van een valhamer en een oven, waarin het ijzer op lashitte kon worden gebracht. En bij deze ene buitenlandse reis is het niet gebleven. Verdere voortgang. In 1899 kon een nieuwe houtafdeling een belangrijke uitbreiding, worden ge opend. Nooitgedagt Sr. wees in zijn openings rede op de frisheid en luchtigheid van het nieuwe gebouw. Maar hij vermeed alle eigenlof. Hij wist aan wie hij dit alles te danken had en eindigde zijn re de met: „Niet ons, o Here, niet ons, Uw naam alleen zij de ere. Dat Uwe ogen open mogen zijn dag en nacht over dit huis, over deze plaats.” De eerste officiële catalogus, die de wereld werd ingezonden, geeft een beeld van de ruime verscheidenheid der ar tikels: beitels, schaven, hamers, schrijf- haken, lijmschroeven, lijmknechten, schaatsen. samen een 214 nummers, waarvan slechts de nummers 192 tot 198 betrekking hadden op schaatsen. In de nieuwe houtafdeling stond ook een machine, die door Nooitgedagt Sr. zelf was ontworpen, n.l. de „Lamme Rad” die in bedrijf bleef tot 1930, d.w.z. tot 10 jaar na zijn overlijden. Ook de werkzaamheden buiten de eigen lijke fabriek waren niet gering. Per schip werden grote slijpstenen aan gevoerd en er kwamen hoge stapels beuken voor de wal, die met de lintzaag werden verwerkt. Menige tweehonderd jarige beuk, uit het buitenland aange voerd, bereikte te Ulst zijn bestem ming. In 1903 verscheen een compound ma chine van 30 pk, in 1912 opgevoerd tot een machine van 80 pk. In hetzelfde jaar deed een gelijkstroomgenerator zijn intrede, die niet alleen de fabriek, maar ok de gehele stad van electrisch licht voorzag. In 1915 kwam een locomobiel van 100 pk, opgesteld in een nieuwe machinekamer, in 1917 bovendien een compond-machine van 350 pk. Van de 4 zoons-bedrijfsleiders ging de 3de zoon, Tymen Nooitgedagt, ’t meest op reis, bijv, naar Duitsland, Frankrijk, Engeland en zelfs naar Amerika, van waar een automatische slijpmachine werd meegebracht. Sedert een reis naar Zweden gebruikte het bedrijf Zweeds staal, dat in kwaliteit en fijnheid het Engelse overtrof. Jan Jarigs "Nooitgedagt overleed in 1920 op 80-jarige leeftijd. Met hem was een harde werker heengegaan en voor zijn ondergeschikten een goed patroon. Eens toen hij, door de harde noodzaak daartoe gedreven, het uurloon met een halve cent moest verlagen, deed hjj dit niet dan eerst aan zijn personeel in een brief de reden uiteen te zetten. „Ge liefde knechten” stond er boven. Allen accepteerden dit moeilijke besluit zon der mokken. I Moeilijke jaren. Intussen was het gezin vermeerderd met Inog twee zoons (Tymen en Jentje) en Vermelden we ten slotte nog, dat Ame rika Egypte wapens gaat leveren nu Rusland Cairo dergelijke leveranties had aangeboden ook door de Egyptische regering aanvaard een beslissing van Washington, welke Israël uiteraard niet bevalt. De Amerikanen zullen op hun beurt ontevreden zijn, dat hun Standard Oil waarschijnlijk de oliecontracten met Argentinië zullen ontgaan, die Peron met die maatschappij wilde afsluiten. De nieuwe regering Lonardi schijnt van plan de exploitatie der olievelden aan binnenlandse maatschappijen toe te ver trouwen. Het is overigens nog te vroeg om over deze regering, die nog wat wat moeilijkheden met Peronistische ar beiders heeft, te oordelen. Ook als zij werkelijk van plan is de democratie volledig door te voeren, zal zij dat toch niet onmiddellijk kunnen, omdat ’t land nog in onrust verkeert. Evenals Bolsward is Ulst een oud Fries stadje. Ja, het doet in dat opzicht voor Bolsward niet onder, want codificeerde Bolsward zijn stadrechten in 1455, Ulst ontving deze reeds in 1268 van Sikko Sjaerdema „de achtste potentaat” en kende ook zjjn tijden van bloeiende koophandel en drukke zeevaart. Maar ook hier was het dichtslibben van de Middelzee, die er de oorzaak van was, dat de welvaart van lieverlede ineenschrompelde. Toch is Ulst geen dood stadje geworden. Hiervoor zorgde in de vorige eeuw Jan Jarigs Nooitge dagt. Nieuwe wegen. Het is een goede gedachte geweest, dat Jan Jarigs bij alle tegenslag steeds weer terugkeerde tot het maken van schaatsen en schaven in welke branche h(j grote bekwaamheid kreeg. Jarenlang bleef Nooitgedagt zich „scha venmaker” noemen, ook toen mede dank zij het feit, dat zijn vier zoons in de zaak werden opgenomen, en geregeld schaatsen werden gefabriceerd. Langzamerhand werd het bedrijf meer fabriekmatig, al geschiedde de drijf kracht „door blaasbalg en handkracht”. Jan Jarigs, die in 1881 voor de tweede maal huwde en wel met Willemke Feen- stra, zag zijn gezin nog uitgebreid met 2 dochters en mocht het beleven hoe al zjjn vier zoons in het bedrijf werden op genomen. Jarig kwam in de houtafde ling, Aldert op het kantoor, Tymen in de ijzerafdeling en Jentje kreeg de ma chinekamer. Langzamerhand werd het Ulster mate riaal uit de zaak van Nooitgedagt ook buiten Friesland bekend en daarop voortbouwende werd het afzetgebied steeds groter. Het was vooral in de ja ren 1880-1900 dat overal in den lande connecties werden aangeknoopt en thans nog profiteert het inmiddels tot een modern bedrijf uitgegroeide fabriek van het moeizame voorbereidende werk in die jaren gedaan. TVUET alleen trouwens vanwege de 1 waardering, welke Eisenhower bij de Russen geniet, is het jammer, dat deze tijdelijk uitgeschakeld is. Ook in de onderlinge verhoudingen der Weste lijke landen kan men het gezag van de president van de grootste bondgenoot niet missen. Want we leven ook, wat deze verhoudingen betreft, in een ge vaarlijk stadium. Het lijdt geen twijfel dat in menig Westelijk land grote groe pen onder de indruk van de Russische toenaderingspogingen zijn gekomen en dat dezen de concessies der Russen, die A,TINDER stroef en stug dan zijn mi- nister van buitenlandse zaken, Dul les, en waarschijnlijk ook dan vice-pre sident Nixon, die hem thans vervangt, is hij de man, die het best de bedoelin gen der Russen, bij wie hij ook om zijn kwaliteiten als militair gezag geniet, kan peilen. De Russen stellen een zeker vertrouwen in hem en hielden er ook rekening mee dat hij waarschijnlijk in 1956 weer als president zou zijn gekozen, waardoor ’n zekere continuïteit in de Amerikaanse houding ten opzichte van Rusland zou zjjn verzekerd. Het is onwaarschijnlijk, al wordt het tegendeel bericht, dat Nou kaem hy har tafallich tsjin, In drokke joun op strjitte, Hy tocht: in feint dy’t weaget, wint, Ik ken ’t bislist net litte. It famke waerd (ünwillich?) pakt, In dream fan trije tellen, Mar efkes wang oant wang kontakt, Hy hie in tütsje stellen. Op 22-jarige leeftijd trouwde Jan Jarigs met Boukje Alderts Wafelaar, een naai ster van beroep, die o.a. aan een groep naaimeisjes les gaf. In 1865, drie jaar later dus, begon Jan Jarigs voor zichzelf „to reedhoutsjen”. Behalve schaatshouten ging hij ook ijzers en schaafblokken maken. De werkplaats werd ingericht op de zol der van hun huisje aan de Eegracht. Er kwam zoveel werk aan de winkel, dat de schaatsenmaker een jongen in dienst nam en spoedig daarna een twee de en.meer. Het was in het begin nog een moeilijk en weinig lonend bestaan. Jan-baas stond zelf ’s morgens 3 uur op, om 5 uur kwamen de jongens en men was dan, een korte middagpauze niet mee gerekend, druk in de weer tot ’s avonds 7 uur, waarna de baas nog een uurtje doorwerkte, waarna hij nog een paar uur moest geven aan schrijfwerk en ad ministratie. Dank zij dit noeste werken, breidde het bedrijfje zich gestadig uit. Toen er twee zoons (Jarig en Aldert) en twee dochters geboren werden, werd het moeiljjk al de monden etende te houden en ging het gezin Nooitgedagt als nevenbedrijf een winkeltje in tabak en petroleum beginnen, hetgeen echter ook al geen zoden aan de dijk bracht. Een jaar later werd de voorkamer dan ook veranderd in ’n nieuwe werkplaats, waar men de vervaardiging van boen- derhouten en luiwagenblokken ter hand nam. Deze „bjinderhoutsjemakke- rjj” bleek echter evenmin een succes. Baas Jan Jarigs bleef echter optimist en gaf de moed niet op. Zo werd de werkplaats omgebouwd tot smederij, waarin tevens een noodstal voor paar- denbeslag werd gevestigd. Dit laatste onderdeel werd evenals de overige pro beersels eerlang opgeheven, maar de smederij bezat levensvatbaarheid. tot nog toe meer schijn dan werkelijk heid zijn, gaarne zouden willen beant woorden met reëele concessies van het Westen. Juist een figuur als Eisenhower, die als militair en staatsman in Europa groot aanzien geniet, kan het doen van ontijdige concessies, wat zeer gevaarlijk zou kunnen zjjn, voorkomen. Daarbij zij niet in de laatste plaats ook aan West-Duitsland gedacht, dat, zoals de zaken er op dit ogenblik voorstaan, zijn verlangen naar hereniging met O.- Duitsland op de a.s. tweede conferentie van Genève niet zal zien ingewilligd. Dr Adenauer heeft zijn trouw aan het Westen de afgelopen week nog eens be zworen, maar hoelang zal hij of een eventuele opvolger daarin kunnen vol harden, als de West-Duitse bevolking steeds heviger druk op de regering gaat oefenen om de hereniging te ver wezenlijken op een nader tussen de Rus sen en Duitsers overeen te komen ba sis Men moet niet vergeten, dat de Russen niet alleen, naast de Westelijke mogendheden, ook een ambassade te Bonn krijgen, maar dat zij ook het. eni ge land zijn, dat bovendien een ambas sade bij de Oost-Duitse regering krijgt. Van beide uit zullen de Russen trachten de twee Duitslanden tot elkaar te bren gen, niet omdat ze de hereniging zo zeer begeren, maar omdat ze er wellicht de neutraliteit van het gehele Duitse rijk, d. w. z. de uittreding van W.-Duitsland uit het Atlantisch Pact mee kunnen ko pen. Misschien lijkt zoiets nu nog fantas tisch, maar spoediger dan men thans verwacht, kan het werkelijkheid worden. Daartoe zou kunnen medewerken een eventuele afneming door een econo mische depressie van de W.-Duitse handel met het Westen, als wanneer de West-Duitse industriëlen ongetwijfeld druk op hun regering zouden gaan uit oefenen om de verleidelijke aanbiedin gen der Russen reeds op de confe rentie van Moskou gedaan om aan de opbouw van hun land en rood China mee te werken, te aanvaarden. Reeds vroeger is hier betoogd dat de verhou ding van West-Duitsland tot Rusland misschien ook zal worden beïnvloed door de uitslag der volksstemming in het Saarland. Verwerpt men daar het Saar- statnut en handhaven de Fransen hun eis dat dan de bestaande verhouding van het Saarland tot Parjjs zal bljjven bestaan, dan zullen er grote moeilijkheden tus sen Bonn en Parijs ontstaan, die het Atlantish pact tot in zijn grondvesten zullen doen beven. Overigens houden de Russen kennelijk twee ijzers in ’t vnur. Aan de ene kant zoeken zij toenadering tot W.-Duitsland aan de andere kant vergeten zij niet, dat in Frankrijk nog bij een groot deel van het volk bezwaar bestaat tegen de Duitse herbewapening. Dat is dezer dagen nog eens gebleken bij de ontvangst door premier Boelga- nin en partijsecretaris Chroestsjew van een aantal Franse parlementsleden op het Kremlin. Daar heeft Chroestsjew de Fransen nog eens voorgehouden, dat deze Duitse her bewapening maar moeilijk door de Rus sen te aanvaarden is. Zij prikkelden de Franse nationale trots door Frankrijk een satelliet van Amerika te noemen en hielden ook de Fransen het lokaas van grote leveringen aan de Sovjet-Unie voor als Frankrijk maar het verbod op levering van strategische goederen door Amerika gewild liet vallen. Eisenhower na zijn hartaanval nog een nieuwe presidentiële periode zal bege ren .zodat na volgend jaar vermoede lijk een ander, zij het republikein of de mocraat, Amerika zal leiden. We vre zen, dat deze wetenschap de Amerika nen in de naaste toekomst ook minder geneigd zal maken grote beslissingen te nemen, terwijl er voorts kans is, dat met een hevige verkiezingscampagne in het vooruitzicht hun aandacht ook meer op binnenlands- dan op buitenlands po litieke kwesties zal zijn gevestigd. Ook j.wat de naaste toekomst betreft, zal men in het internationaal gesprek de president zeer missen. De ontwapeningsbesprekingen zjjn nog in volle gang en zoals bekend, kregen zij nieuwe vaart toen Eisenhower in de conferentie der vier regeringsleiders te Genève zijn verrassend voorstel over de uitwisseling van tekeningen van gehei me wapens en bases tussen Amerika en Rusland deed en luchtverkenning bo ven eikaars gebied bepleitte. Molotow is die voorstellen in de alge mene vergadering der Ver. Nates wel willend tegemoet getreden, maar hij bleef uiteraard de voorkeur aan de Russische geven. Het lijkt thans nutteloos hier dieper op in te gaan, noch op de rede door mi nister Dulles in de vergadering gehou den, vriendelijker van toon eigenlijk dan men van hem kon verwachten, maar te algemeen van inhoud om er veel houvast aan te hebben. Het eigen lijke treffen tussen deze beide staats lieden krijgt merf eerst eind October op de tweede conferentie van Genève. Ook als Eisenhower niet ziek was ge worden, zou hij daar niet zjjn versche nen, want het is een conferentie der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier. Maar zijn invloed zou er voelbaar geweest zijn en wellicht zou er iets meer aan het licht gekomen zjjn omtrent de ware bedoelingen der Rus sen, dan men nu mag verwachten, nu Moskou weet, dat de Amerikaanse pre sident op non-actief is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1