I roar Bolswards raad alom in KRIS-KRAS door Nederland De Boodschap van den lande enthousiast ontvangen üs hjoed p p to sizzen Fan de Mar tiny toer t r 3 i. De autonomie der gemeente voelt men algemeen als bedreigd Gouden filmpjes Frysk Orkest STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 7 51e Jaargang Dinsdag 4 October 1955 No. 77 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Weatergoo en De Jong's Nieuwsblad de boodschap J. s. et 3 it Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Te Bolsward zijn dit jaar 58 lotelingen ingeschreven. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Der binne mear froulju as tsjerken Andere provinies. Ook uit de andere provincies kwamen tientallen reacties, al of niet in lyrische bewoordingen gesteld. Zo besloot de raad der gemeente Wijchen bijv, zijn groot respect uit te spreken voor de hoge opvattingen, die onder de inwo ners van Bolsward ten aanzien van hun taak op staatkundig en godsdienstig terrein tot op dit ogenblik levendig zijn; uitdrukkelijk blijk te geven de bood schap van de raad van de fiere stad Bolsward te hebben begrepen, met name ten aanzien van de gedachte dat vóór alles de eigen verantwoordelijkheid van de plaatselijke gemeenschappen dient te Waar men in Friesland komt, wordt met vriendelijkheid over Bolsward ge sproken dat Frieslands lieveling is. (Dagblad Het Vaderland). Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) HOE WIIST DE WYN Fan ’e wike sille de sükerbitefabriken los en sa’t it nou liket, wurdt it foar alle meidoggers in béste kampagne. Hwant nei in skrael foarjier, hwerby it soms like, dat er fan de biten neat tolanne komme soe, is in ütsünderlik moaije simmer folge en sette de hjerst prachtich yn. De biten steane op de measte plakken bést en de forwachtings oer it sükergehalte binammen binne net leech. Bliuwt it jit in wikemannich sok waer, dan is it ek foar de wurkers op it lan in greate meifaller. Der kin goed en skjin wurk makke wurde sa en hwat dat net skeelt is net sa’n bytsje. De oare hjerst wie dat in minskegriis en hat it rare rekkens jown, mar nou lit it him wakkere skoan oansjen. Ek de greid- boer hat net folie forlet mear fan wet ter, de lange nachten meitsje, dat it wetter folie langer stean bliuwt as by’t simmer en soe der in wiete rite komme, dan hie men der gau mear skea fan as foardiel. As Woansdei de dei fan de de de ,,Het heele land in 't klein: de wage van den staet; de schave van de jeugd; de schole van de daed; De nationale Brasemermeer Rjjnaak zonk één dode. De Rotter damse Rijnaak Suzanna III” is Zater dagmiddag tussen Bonn en Bad Godes- berg aan de grond gelopen, lek geslagen en gezonken. Toen de opvarenden de oever trachtten te bereiken in een klei ne roeiboot, viel de scheepsjongen Cor Pieterse overboord, werd door de sterke stroom meegesleurd en verdronk. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevon den. De plaatselijke brandweer heeft te vergeefs geprobeerd dé Rijnaak, die een gevaar voor de scheepvaart oplevert, vlot te krijgen, door er water uit te pompen. De Suzanna III” was met een lading kolen onderweg van Anwerpen naar Bazel. ct :t :t :t ■t .-t 1ste week October 1905 Ons Frysk Orkest Doet zijn best Om te blijven, Haar kas te stijven. Daarom vraagt het nu Hulp van U; Want zo met elkaar Spelen wij het klaar. Het is een erezaak, Wel een moeilijke taak, Maar wij Friezen Willen niet kniezen. Als iedereen geeft, Naardat hij heeft, En kan missen. Ik durf dan te gissen, Wij klaren het weer. Voor deze keer, Dan schijnt weer de zon, Het gaat om een ton; De wereld der kunst Hangt af van gunst, Laat ons nu tonen, Dat wij, Friese zonen, Dit willen bereiken, Laat naar ons kijken, Onze nationale eer Is immers zo teer. Bolswards Nieuwsblad Vreemde vis gevangen. Op de Scheve- ningse vismarkt was Zaterdagmorgen een vreemdsoortige vis te bezichtigen, die was aangevoerd door de Jiaringlog- ger SCH 195. De vis heeft een kop die aan een varkenskop doet denken, maar zonder tanden, terwijl het lichaam de vorm heeft van een haai. De totale leng te is ongeveer 2% meter. Deskundigen verklaarden dat het geen vis is die zij kennen. Onder de konijnen heerst een vreemd soortige ziekte. De konijnen liggen 's morgens dood in het hok, zonder dat men eerder ziekte heeft bespeurd. De restauratie van de Broerekerk heeft de hele zomer stil gelegen. Van de voor gevel is alleen nog maar de top her steld, terwijl het inwendige van het ge bouw nog altijd woest en ledig is. Op de staatsbegroting 1906 komt echter een bedrag groot f4000, voor de voltooiing van het werk. De Ver. voor Evangeli satie heeft destijds de kerk aangekocht voor f5500. In Friesland heeft zich een comité ge vormd om een Friese vereniging op te richten tot stichting en exploitatie van een goedkoop sanatorium voor beginnen de borstlijders op het buitengoed Here- ma State te Joure, daartoe afgestaan door de heer en mevr. dr. J. G. Driessen- Vegelen van Claerbergen. Dr. W. Drees lijsttrekker in 1956? In Haagse politieke kringen doet het hard nekkige gerucht de ronde, dat de mi nister-president, dr. W. Drees, in 1956 bij de Tweede Kamerverkiezingen als lijstaanvoerder voor de P.v.d.A. in alle 18 kieskringen zal fungeren. Van de zij de van het partijbestuur van de P.v.d.A. deelde men evenwel mede, dat hierom trent nog niets te zeggen valt, omdat in de verschillende partij-instantjes nog geen enkele beslissing is genomen. Nederlandse in Ulm omgekomen. Bij een botsing tussen een jeep en een Duit se autobus nabij Ulm, is mevr. J. K. W. Wisse, wonende te Amsterdam om het leven gekomen. Zij was 52 jaar oud. Haar dochter en de verloofde van deze laatste, een Amerikaans soldaat, werden licht gewond. De Duitse politie deelde mede, dat mevr. Wisse en haar dochter Johanna een bezoek aan de verloofde, Andreas Guardiolo, hadden gebracht om de voorbereidingen voor een huwelijk te bespreken. IJsselmeervissers op audiëntie. Een de putatie van IJsselmeervissers is naar Soestdijk getrokken om daar door Z. K. H. Prins Bernhard in audiëntie te wor den ontvangen. Deze deputatie bestaat uit verschillende vissers die het Ijssel meer bevissen. groet de stad Bolsward in dit voor haar zo gedenkwaardige jaar. In tegenstelling met de een beetje zure opmerking van het gemeentebestuur van Gasselte: „Wij hebben met genoe gen gezien, dat het beluit niet in het Fries was gesteld, maar in een voor ons allen begrijpelijke taal”, antwoordde de gemeente Zutfen met een prachtig uit gevoerde en in rasecht Fries gestelde brief, waaruit wij ten besluite van dit overzicht enige volzinnen citeren. De raad schrijft o.a.: „dat nammers ek foar Sutfen, it biheljen fan de stêd- rjuchten nou wol net neffens in eigen oankundiging troch de eigen boargerij, mar yn it jier 1190 üt hannen fan Otto I greve fan Gelderl&n wie: it jaen fan stal en ynhald oan it krewearjen foar Frijheit en eigen forantwurdlikheit, lyk as dat düdlik ta utering kaem yn it brief hweryn neamde greve de stêd- rjochten takend hat: „dat Sutfen desel- de frijheit genietsje sil, dy’t de meast frije stèd fan dizze kant fan de ber gen oant de sé ta genietet” (oerset üt it Latyn) en lyk as dit ek blykt üt de kar fan de „Schepenen” troch de yn- wenners seis en net troch de greve; dat ek Sutfen binammen ünder de frije De plechtige boodschap in de historische zitting der raad van gemeente Bolsward, door wethouder J. S. Praamsma namens raad uitgesproken, heeft alom in den lande weerklank gevonden. Weliswaar werd het schrijven in enkele gemeenten voor kennis geving aangenomen, in het merendeel werd ze in de raadsverga dering voorgelezen, afgedrukt in het gemeenteblad of uitvoerig be antwoord. Hoewel er vrijwel nog dagelijks reacties binnen komen, hebben we thans reeds inzage mogen nemen van het omvangrijk dossier, waarin de antwoorden provinciegewijs gerangschikt zijn. Hierin komt het eerst de provincie Friesland aan de beurt. trije jier. Mei it each op de needsaek- like bouwerij en it tokoart oan learkrêf- ten doar men it net oan, dit nou al for- plicht to stellen, mar alle nije skoallen moatte sa makke wurde, en de bistean- de sit men efter de broek om sa gau müglik harren derby oan to passen. In ündersyk fan de léste tiid hat üt- wiisd, dat de helt fan de boeren boppe de 35 jier, gjin inkelde foarm fan lan- bou-ünderwiis hawn hat en dat ek ün der de 35 jier jit in fiks diel der nea oan ta komd is. Dat hat in tsjinfaller west, hwant de algemiene gedachte wie wol, dat sa goed as allegearre it lén- bou-ünderwiis folgen. Aloan kamen der skoalen by en elk jier seach men mear learlingen. Ik haw hjir bygelyks de winterskoallen foar my lizzen en dy binne om 1900 hinne sahwat fan ein set. Doe wiene der yn it hiele lan 6 mei 150 learlingen. Fyftich jier letter wiene it der 40 mei 2919 learlingen, der siet dus wol gong yn. Mei de Legere Lanbouskoallen is it jit hurder gien. Dy binne om 1920 hinne bigoun mei 2 skoallen en 91 learlingen en nou binne der mear as 200 mei 17000 learlingen. Mar der bliuwe dochs jit hiel hwa jonges fan boeren, mar jit mear boerearbeidersjonges ,dy’t nei de Legere skoalle trochleard binne, alteast hja miene dat. Kriget de direkteur fan it lan-bou-ünderwiis gelyk, dan sille der hiel hwat lokalen en jit mear learkrêf- ten komme moatte, hwant hwer’t nou ien sit, sille dan fjouwer wêze rrfoatte. Op de bisteande 200 skoallen bitsjut dat 600 nije lanbou-ünderwizers. Hwer bin ne hja? It liket de wei wol to wur- den, dy’t Bouke Tuinstra ris oanjoech oan in gemier, dy’t oer de lege priis fan de jirapels klage: „Jou mutte ok wat anders bouwe, man, lange pipen of hüshousters, dy binne krap teugenwoor- dich.” Lit it him ris mei l&nbou-ünderwizers bisykje, der komt forgoed flecht op ’e koai. Dus, hwa’t syn weet jit yn de sek hat, soe der ris in eker oan weagje kinne. Hanzestêdden in earfol plak ynnom- men hat; dat ek Sutfen yn eardere en lettere tiden in swiere sile lutsen hat yn de striid foar it bih&ld fan syn frij heit en syn selsstannich bistean en dat dizze gemeente dertroch folslein en goed de wurden fan it Boalserter boadskip forstean kinnen hat: „Frijdom is it skyld foar de alsidichheit fan it Ibben; lykskeakeling ta ienfoarmichheit is it bigjin fan in feale dea; dit wie nammers ek it bitinken fan Sutfens earste boar- ger, lyk as dizze boargemaster yn de iepenbiere riedsgearkomste fan de 14e fan Simmermoanne 1940 ta utering brocht mei de moedige wurden: „Hoe swier fait it in folk, mei in ryk en greatsk forline as uzes, om to forfal- len ta êfhinkelikens en oerjaen to moat- ten, datjinge hwat earen üs greatskens en greatens west hat. Wy binne in earm en ünderhearrich folk wurden; wêzen en skyn binnen hjoed-de-dei yn diz- zen noch net yn oerienstimming mei mankoar.” De gemeente jowt de han der op, dat Sutfen mei Boalsert jimmeroan hoedzje sil it eigen rjocht fan de gemeente, it greate goed fan de gemeentlike sels- stannigens. Lubbe, de oudste en enige nog levende broer van Marinus van der Lubbe, de tragische hoofdverdachte in het lang durige proces. Marinus, die op 23 De cember 1934 door het Rijksgerechtshof wegens „hoogverraad gepaard gaande met brandstichting" ter dood werd ver oordeeld, werd op 10 Jan. 1935, enkele dagen voor zjjn 25ste verjaardag, te Leipzig terechtgesteld. Beverrat van 10 kg in palingfuik. Bij het lichten van palingfuiken aan de Maas trof een visser in een der netten een beverrat aan, die niet minder dan 10 kg woog. Het dier werd onschadelrjk gemaakt. Het was de eerste beverrat, die in Noord-Limburg op de Maas werd aangetroffen. Wielrenner verongelukt. Zaterdag is de wielrenner Veldhuis, die deelnam als nieuweling aan de Ronde van Kampen, zo ongelukkig gevallen, dat hij later op de avond, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in een ziekenhuis te Zwolle overleed. Veldhuis, die een valhelm droeg, kwam met zyn hoofd op de ste nen terecht. Aanvankelijk constateerde men slechts enige schaafwonden aan ar men en hoofd. Veldhuis was lid van de Zwolse wielervereniging. 12000 liter melk weg. Een pas in dienst zijnde bediende van de zuivelfabriek „De Volharding" te Nijkerk, wist blijkbaar niet hoe hij de kraan van een melktank moest draaien om die dicht te zetten. In ieder geval hij deed het verkeerd en Vrijdagmorgen bleek 12000 liter melk het riool te zijn ingelopen. De Nijker- kers zaten lang op hun ochtendmelk te wachten, want eerst moesten de melk rijders nieuwe aanvoer aan de fabriek bezorgen. De sathe en landen te Lollum, groot ruim 58 pdm., bewoond door de heer R. v. Roukema, bracht de kolossale som van f5900 op. Een groot verschil bij enkele jaren geleden, toen een beste boerderij te Pingjum voor ruim f300 per pondemaat werd verkocht. f 8.4 millioen tekort in Den Haag. Den Haag komt op de begroting over 1956 een 8.4 millioen gulden te kort. Dat voor dit bedrag nog geen dekking is ge vonden moet toegeschreven worden aan de stijging van het loon- en prijzenpeil bij de opbouw van Den Haag en andere vraagstukken. Prof. Lieftinck naar Amerika. Prof. dr. P. Lieftinck vertrok Zaterdagavond per KLM naar Amerika om er zijn nieuwe functie als executive director van We reldbank en Monetair Fonds te gaan bekleden. „Ik heb in al die jaren al zo veel met de Wereldbank te doen gehad, dat ik er soms meer van weet, dan de meeste directors,” aldus prof. Lieftinck vol vertrouwen. Hij noemde de beurs reacties in New York op de ziekte van Eisenhower „rimpelingen aan de opper vlakte van de economie”, maar schreef die reacties niet toe aan de economie, maar aan „de onstabiliteit van de psy che der mensheid". greate keuring yn Ljouwert wer oer is, dan set men jin wer nei it winter- wurk, d. w. s. foar de jongeren, binam men ünderwiis en üntwikkeling en foar de élderen it omtinken om de agra- ryske polityk en it organisaesjelibben. En dizze beide dingen hawwe ek wol forban, hwant it docht wol bliken üt de regearingsmeidielings, dat men fan hegerhan de kant fan direkte stipe foar de agraryske bidriuwen net üt wol. Sün- der to sizzen, dat ik it mei dit st&npunt iens bin, hiele bilangrike argumin- ten pleitsje foar in oar st&npunt is it dochs fan bilang de dingen ünder de eagen to sjen. De regearing sjocht it sa, dat de boerebidriuwen en lyksa de tünders seis sjen moatte, dat hja safolle en sokke goede produkten oan ’e merk bringe, dat de bidriuwen üt kinne. Fan it systeem fan ünderskate lannen om üs hinne de binnenlftnske produksje biskermje troch hegere pri- zen wol hja neat witte. Hja mient, dat in modern Nederl&nsk bidriuw, dat syn bést docht, der wol komme sil en hja is tige bang troch taslaggen of by- slaggen de natuerlike konkUrrinsjekrêft fan de bidriuwen to biynfloedzjen. Der is ek gjin jild foar op de bigrea- ting. It iennichste hwat der oan stipe op stiet, is foar de konsumint fan mol- ke. Dy kriget in koarting op regearings- kosten, oars soe it mei de kosten fan it libbenspeil de forkearde kant üt- gean, seit hja. Ek dizze opfetting diele wy net, sa’t wy hjir al folie faker sein hawwe, hwant alle dingen drage by ta it priispeil en hwerom nou krekt de molke, dy’t yn gjin inkeld lê.n foar dizze priis oan de konsumint levere wurdt, konsuminte-stipe ha moat, bliuwt in riedling. Hwat de regearing wol bifoarderje en bitelje wol, dat binne de dingen, dy’t in foardieliger produksje bringe kinne. Hwant, sa seit de Minister yn syn ta- Ijochting op de bigreating. der binne tal fan dingen, hwer’t de inkelde boer mach, teleas yn is, sa as: bettere forkaveling, bettere gebouwen, oansluting op elek- trisiteit, wetter en tillefoan, wegen, Dodelijke val op hek. Vrijdagavond kwam de 67-jarige mevr. C. J. in de Dorpsstraat te Doorn zodanig te vallen dat zij met haar gezicht in een puntig hekwerk terechtkwam. De gevolgen van deze valpartij waren zo ernstig, dat zij ter plaatse overleed. Wonseradeel maakt „gaarne tot de hare”. Raerderhim, de enigste Friese gemeente die in het Fries antwoordde, bitsjüget byfal mei itjinge yn dit skriuwen foar- halden wurdt en yn it bysünder de oan- trün wach to wézen foar it rjocht fan de autonomy foar de gemeenten en to striden foar de desintralisaesje. Hennaarderadeel zond eveneens een be wijs van instemming met de gezonden boodschap, evenals Ooststellingwerf, Weststellingwerf en Hindelopen namen de boodschap voor kennisgeving aan. Leeuwarderadeel, dat antwoordde met een uitvoerig schrijven, noemt Bols ward „een der steunpilaren van het fe deratief opgebouwd bestuur van ons vrijheidlievend gewest en de bakermat der cultuur”. Ook Sloten, Schiermonnikoog, Hasker- land, Wymbritseradeel, Westdongeradeel Baarderadeel, Franeker en Idaardera- deel zonden bewijzen van instemming. De laatstgenoemde gemeente is van me ning, dat de boodschap ieder rechtge aard gemeentebestuur uit Ijet hart moet zijn gegrepen. Wanneer immers de centralisatie verder terrein wint, zal de bevoegdheid van de raad om de huishouding der gemeen te naar eigen inzicht te regelen en te besturen van lieverlede worden uitge hold en zullen de gemeenten degenere ren tot administratie-kantoren van het Rijk, tot schade van de plaatselijke ge meenschap en van het gehele gemene best. Het is daarom zaak, dat de ge meentebesturen op de bres blijven staan voor het behoud van de autonomie. Dat de raad van Bolsward de noodzake lijkheid hiervan nog eens heeft onder streept, noemt het gemeentebestuur van Idaarderadeel zeer prijzenswaardig. horen thans veelal andere geluiden, die een centralisatiegeest verraden. Wij vragen ons af, wat er onder dit streven naar rationalisatie van stad en staat nog zal overblijven van het eigen leven, het eigen recht en de eigen verant woordelijkheid van de plaatselijke ge meenschappen. De gemeente Vlaardingen, die ant woordde met een uitvoerig manifest met aangehecht stadszegel'^ stelt o.a. dat het erfgoed der vrijheid, door de eeuwen zeer belaagd, bij tijden verloren, doch altijd weer teruggewonnen, door alle in woners van de landen bij de zee als onaantastbaar wordt beschouwd, dat on geacht de eigen historische wegen, wel ke de gewesten, steden en plattelands gemeenten in dit land door de eeuwen zijn gegaan en ongeacht de uiteenlo pende economische en godsdienstige stromingen, welke in vroeger dagen vaak tot ernstige botsingen aanleiding gaven, een gelijke hunkering naar de vrijheid oorzaak is geworden van een steeds nauwere samenwerking op schier ieder gebied van het maatschappelijk leven, dat hieruit ten slotte de eenheids staat voortkwam, waarvan alle, hetzij als leden van hogere of lagere bestuurs organen, hetzij als ambteloze burgers trots zijn deel te mogen uitmaken, dat bij allen die dit land en zijn democra tische bestuursvorm, ook binnen het gemeentelijk verband liefhebben, de vaste wil bestaat van de verkregen vrij heden een goed gebruik te maken en zo dit onverhoopt nodig mocht blijken, deze met inzet van alle krachten te ver dedigen. Niet alleen zij het de plattelandsge meenten en de kleinere steden, die spon taan op de Bolswarder boodschap rea geren, ook de grotere steden doen dat. Uit een zeer uitvoerig en wel gedocu menteerd schrijven van Den Haag ci teren wij: De ingezetenen van 's-Gra- venhage, wel wetende, dat de plaats hunner inwoning eerst sedert 1811 offi cieel opgenomen werd onder het getal der steden, zijn er niet minder bekend mede, dat vele generaties vóór hen, reeds sinds het einde der 14e eeuw, een stedelijke bestuursvorm hebben gehad en autonomie in zaken betrekking heb bende op Den Haag en Haagambacht. Sedert de tijd der Graven, aan wie onze stad haar naam ontleent, is ’s-Graven- hage zetel van het bestuur van het ge west Holland, sedert 1584 ook van het bestuur der Republiek der Verenigde Nederlanden en sedert eeuwen is het vergaderplaats van 's lands hoogste col- legiën. Er is geen stad in Nederland, welker historie zo nauw betrokken is bij de strijd voor onze democratische vrijhe den, welke thans tot uitdrukking komen in het bestuur van Gemeenten, Provin ciën en Rijk. 's-Gravenhage, waarvan de dichter Con- stantijn Huygens aldus gesproken heeft: Geen kleinigheid. De regering is voor nemens om, wat betreft het deelnemen van ons land aan de Brusselse wereld tentoonstelling, tot een bedrag van 7% millioen gulden te gaan. Hwat hat C/abeSk sleatten, opmealling en bimealling, koartom al dy algemiene produksje- faktoar£i, dy’t meitsje, dat it mei min der jild better fortuten docht. Ek in bettere oplieding foar de boer en tün- der, mear foarljochting, mear witteskip- like stipe. Al dizze dingen wol de re gearing oan meihelpe, ek finansieel. Hja wol, mei oare wurden, it klimaet fan de bidriuwen forbetterje en net al- linnich op de bidriuwen seis, mar ek mei it each op de needsaeklike eksport. Dit haldt op himsels in hiel programma fan maetrigels yn, hwant lans dy wei is der jit in hiele bulte to dwaen. Yn in apart skriuwen hat de Direkteur fan it Lanbou-ünderwiis oan de bistjü- ren fan de skoallen har sjenswize al witte litten. Ir komt hjir op del. Hja sjocht yn koar- te jierren de Legere Skoalle as in seis- jierrige grounslach foar alle bern. Op dit stuit is der al in learplicht foar twa jier mear en nei har gedachte wurdt dit jier of it kommende, ek in forplicht njoggende learjier ynfierd. Dan binne de bern nei de Legere Skoalle dus alle- gear jit trije jier learplichtich. Hja kin ne dan de kar dwaen, hwer’t hja dizze forplichte trije jier trochbringe sille. Alderearst yn de bisteande Ulo-skoal- len, H. B. S„ Gymnasium en Lyceum, fierder op de ütwreide L. T. S., dy’t dus ek trije-jierrich wurdt. Dêrneist op de Hüshüldskoallen, mei in folslein trije- jierrich programma foar alle dagen. En as léste ek op de Legere Lanbouskoal len, dy’t dan ek mei trije forplichte for plichte klassen, dy’t alle dagen fan ’e wike les krije, forsjoen wurde moatte. De fjirde en misskien fiifte klasse, bliu we büten de learplicht. Neist de klas lokalen moat der op al dizze skoallen in great lokael komme foar ünderrjocht yn „handvaardigheid en vakvaardig heid”, in oerbliuwlokael en in learare- keamer. Dat stiet yn de kommende fiif jier op it program. Dêrmei wurdt de line, earst kursus op joun, doe inkele dagen les oerdei, fierder trochlutsen yn folslein ünderrjocht oer de hiele wike en oer worden levendig gehouden, alsmede ten aanzien van de gedachte, dat een sterke Europese integratie vanuit deze ge meenschappen, waar mogelijk, dient te worden ondersteund en bevorderd. De gemeente Maarssen zond zo’n uit voerig gesteld telegram, dat de tekst hiervan zelfs niet op één formulier kon worden verwerkt. Zeer gedocumenteerd antwoordde ook de gemeente Wervershoof, die o.a. schrijft: De historie wijst uit, dat de tijden van sterke centralisatie nooit tij den van grote bloei waren, noch in de Nederlanden, noch elders. De zelfstan digheid der onderdelen is de kostbaarste erfenis van deze grond en zij is dikwijls duur gekocht. Zij dreigde teloor te gaan door de onderdrukking van de gehele natie door Spaanse, Franse en Duitse overheersing, maar nauwelijks had het land zich in zijn onafhankelijkheid her steld, of ook de autonomie der onder delen nam zijn belangrijke plaats in het algemeen bestel weer in, waardoor het herstel in het algemeen krachtig werd gestuwd. Dat is niet verwonderlijk, de zelfstandigheid der delen hangt ten nauwste samen met de vrijheidszin, 't onafhankelijkheidsbesef, het saamho righeids- en verantwoordelijkheidsge voel, eigen aan de Nederlandse volks aard. Zaandam schrijft: Het moet voor U geen gemakkelijke taak zijn een stad te besturen met een zo glorierijk ver leden en een zin voor vrijheid die be slist langer dan vijf eeuwen bestaat. Met genoegen hebben wij de vrijheids drang beluisterd in uw aan ons gerich te boodschap. Huizen: Wanneer wij bedenken, dat de gemeente de basis is van onze staats inrichting, dat zij de bron is, waaruit de staat' zijn krachten moet putten, dan slaan wij met een gevoel van vrees en afkeuring de vervloeiing van de ge meentelijke organisatie en die van de staat gade. Een bekend geleerde op het gebied van het staatsrecht kenschetste de gemeen ten als de oudste demomratieën. Wij Winkelsluitingswet wordt spoedig her zien. De ervaring, opgedaan met de Winkelsluitingswet 1951, heeft uitgewe zen, dat deze wet herziening behoeft. De spoedige indiening van een wetsont werp zal worden bevorderd, aldus deelt de minister van Economische Zaken mede in de toelichting bij zijn begro ting. Zeiler overleed in boot, zeilwedstrijden op het werden afgelast, omdat de bekende zei ler in de valkenklasse, de heer C. M. H. Nauta uit Oegstgeest, kort na de start in zijn boot was overleden. Bank voor de Koningin. De gemeente Amsterdam zal ter gelegenheid van ’t 300-jarig bestaan van het Koninklijk Paleis op de Dam H M. de Koningin een monumentale eikenhouten bank aanbie den, welke in het paleis zal worden ge plaatst. Weet U het nog? Een West-Berlijns gerechtshof heeft het verzoek ontvan gen om de nu 22 jaar oude, beruchte zaak van de Berlijnse Rijksdagbrand te heropenen. Dit verzoek werd gedaan na mens de Amsterdammer J. M. van der

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1