roar DE KOUDE OORLOG IS NOG GEENSZINS AFGELOPEN ALGEMENE POLITIEKE BESCHOUWINGEN KRIS-KRAS door Nederland MEN kan daarom Parijs gelijk geven, dat het verontwaardigd was over deze beslissing en het niet meer aan de huidige vergadering der V. N. wil deel nemen. E*. is één kant aan de beslissing van ■*"4 de V. N.-assemblee, inzake de Al gerijnse kwestie, welke misschien nog niet zo ongunstig is. Buitenlands Overzicht Algerijnse kwestie: olie op het vuur? Atooinontwikkeling en loonvorming in het geding De communistische wapenlevering aan Egypte us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes 2de week October 1930. Veilig verkeer Hwat hat QabeSk 51e Jaargang No. 78 Vrijdag 7 October 1955 De Jong’s Nieuwsblad Der binne mear hounen as bonken kunnen worden geregeld bij een vredes- KAMEROVERZICHT de de Advertentieprijs: 12 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 S. Couperus, Veldzicht, Parrega, is hou der van een grote overjaarse Sanebok. Zonder horens. Dekgeld f 1. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335' (K5157) Ter vervanging van de afgebroken z.g. kleine molen, werd te Tjerkwerd het electrisch gemaal van het waterschap in werking gesteld. Bij de verhuur van landerijen te Kims- werd werd over het algemeen 40 minder huur geboden dan 5 jaar gele den. Te Makkum zijn 376 handtekeningen verzameld op de witte lijsten van de S. D. A. P. tegen ■-de vlootwet en 360 op de gele van Kerk en Vrede. Nieuwe zending bontkragen. Bijzonder mooi. Fa. O. P. van der Klei, Bolsward. In Harlingen heerst grote ongerustheid omdat het gerucht gaat, dat de grote spoorlijn Duitsland-Afsluitdijk-Amster dam niet over Harlingen zou komen. Volgens de jongste plannen komt de spoorlijn van Leeuwarden rechtstreeks naar Zurich. Gevraagd voor Duitsland ein Zweitser, loon 55 mark per maand. Vrij kosthuis, met was. Vervoegen bij S. Heinsma, Schraard. Staat ter dekking: witte Sanebok, z. h., vader bekroond. Bij Joh. Bokma, Ailin- gawier. Dekgeld f 0.35. Het staat nu wel haast vast, dat de conferentie der ministers Van buitenlandse zaken van de Grote Vier, welke tegen het eind van deze maand in Genève bijeenkomt, niet meer zal worden gehouden in dezelfde gezellige sfeer welke de conferentie te Ge nève der regeringsleiders dezer landen kenmerkte. Er zijn n.l. sedert dien enkele voor he-t Westen heel ongezellige dingen gebeurd, welke bewijzen, dat de koude oorlog nog niet aan kant is. Tegen de verwachting en tegen het advies van de agenda-commissie in, plaatste de algemene vergadering der Ver. Naties de Algerijnse kwestie op haar agenda. Nu is Algerië, al zijn de inboorlingen er nog altijd niet gelijkgerechtigd met de Fransen, toch volgens de Franse wetten een onderdeel van Frank rijk, zodat de behandeling van deze kwestfe in de V. N.als een inmenging in de Franse binnenlandse aangelegenheden moet wor den beschouwd. keuring onderworpen. Na goedkeuring wordt het bepaalde merk en type van de motor toegevoegd aan de opgestelde lijst van .erkende hulpmotoren”. Leg dit niet naast u neer, Help mee vooral de jongen De demon van ’t verkeer Moet eendrachtig bedwongen, ’t Parool worde: rij bedaard, Voorzichtigheid geboden. De statistiek onthult Koude en nuchtere feiten; Elk raakt met schrik vervuld, Niet ’t minst de autoriteiten. Minister Drees sprak klaar, Ik stel een morele code, Er vielen vorig jaar Haast vijftien honderd doden. 3 OCTOBER HERDENKING LEIDENS ONTZET. In de vroege morgen is men weer begonnen met de traditionele uitreiking van de on unttohrnnrt ter e-elee-enheid van de herdenking van het ontzet Merk en type hulpmotor. Herhaaldelijk blijkt, dat bromfietsers niet op de hoog te zijn van de by de type-keuring van een hulpmotor gestelde eis, dat op elk motortje het merk en het type duidelijk te lezen moet zyn, zo bericht de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Van de „rijwielen m. hulpmotor” immers wordt an- dat het Bolswards Nieuwsblad Spoorbomen te laat dicht, Wegregels niet indachtig, Een wagen zonder licht, Het rijbewijs amper machtig. Oorzaken, noem ze maar, ’t Mag tot bezinnen noden; Er vielen vorig jaar Haast vijftien honderd doden. Onze oudistadgenoot, de heer T. Jong, hoofd der R.K. Landbouwschool te Steggerda, heeft te Blauwhuis voor de A.B.T.B. een voordracht gehouden om eventueel te komen tot oprichting van een R.K. Lagere Landbouwschool te Bolsward. Het jaarlijkse debat is begonnen. Voor de laatste maal in deze parlementaire periode kruisen de fractievoorzitters in de Tweede Kamer de politieke degen. Dit is een gevecht dat ieder jaar op nieuw weer imponeert, want de fractie-voorzitters hebben altijd wat te vertellen. Zij zijn het die de politieke lijn uitstippelen en die namens al hun fractiegenoten de positie tegenover het Kabinet bepalen. Voor zo’n debat bestaat altijd grote belangstelling. En dit jaar geldt dit in bijzondere mate, omdat het grote politieke debat eigenlijk een voorspel is van de verkiezingsactie, die volgend jaar zal worden gevoerd. Sultan Ben Arafa is nu wel afgetre den, maar heeft zijn rechten ook betreffende het aanwijzen van een troonopvolger niet opgegeven en de nationalisten zijn niet bevredigd, van hun zijde zowel als van die van aan hangers van Ben Arafa zyn nieuwe onlusten ontketend en, waar deze ook dichtbij de Spaans Marokkaanse grens zijn ontbrand, acht men het helemaal niet onmogelijk, dat ook Spanje bezig is tegen Frankrijk te intrigeren. Nieuw Guinea. Prof. Romme verwachtte niet veel van het besluit der Verenigde Naties om de Nieuw-Guinea-kwestie op de agenda te plaatsen. Hij vond dit. volmaakt over bodig. De heer Welter ging veel verder. Mi nister Luns had het Franse voorbeeld moeten volgen. Hij drong er bij de re gering op aan dat de Nederlandse dele gatie niet verder aan de beraadslagin gen zal deelnemen. De Verenigde Naties zijn bezig zich zelf te vermoorden door het plegen van demagogie, die altijd gericht is tegen het Westen. Door ge willige onderwerping aan deze dema gogie versterkt men het anti-Europese bloc. In ons volgend overzicht komen we nog wel nader op dit debat terug. Intussen bespraken onze Senatoren het televisie-beleid. Evenals destijds in de Tweede Kamer waren de televisieman- nen met hun apparatuur aanwezig om dit debat te verslaan. De kijkers heb ben nu van dichtbij de gelegenheid ge kregen om de prachtige vergaderzaal van de Eerste Kamer te bewonderen. Je leest het telkens weer, Het daagse nieuws der kranten; De demon van het verkeer Dreigt ons aan alle kanten. Haar offers zijn zeer zwaar, Van Rilland-Bath tot Roden Er vielen vorig jaar Haast vijftien honderd doden. Een dronkene schavuit Maakt vreselijke brokken; Een voetganger keek niet uit, Men reed hem van de sokken. Bromfietsers met een vaart, Hen door de wet verboden; Er vielen vorig jaar Haast vijftien honderd doden. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en T\E Fransen zullen ook in het bijzon- der getroffen zijn door de commu nistische wapenleveringen aan Egypte omdat het bekend is, dat laatstgenoemd land de nationalistische opstand in Frans Noord-Afrika steunt. En zo gaat het Westen de nieuwe con ferentie der Grote Vier, n.l. van hun ministers van buitenlandse zaken, te Genève tegemoet met de versterkte overtuiging, dat, waar de Russen de koude oorlog voortzetten, het Moskou blikbaar meer te doen is om een adem pauze dan om blijvende overeenstem ming. In die wetenschap zullen de Wes telijke Grote Drie er stellig niet toe geneigd zijn Moskou concessies te doen, welke de Westelijke positie verder zou den kunnen verzwakken. Bereids hebben zij de Russen doen we ten, dat zij de Oost-Duitse regering niet zullen erkennen en dat de afspraken, welke de Sovjet-Unie met deze regering maakte, Moskou niet ontheffen van de verantwoordelijkheden welke het heeft krachtens de overeenkomsten, welke de Grote Vier aan het einde van de oor log sloten. Blijkbaar slaat deze mede deling op de mogelijkheid dat de Oost- Duitse regering het verkeer uit het Westen met Berlijn opnieuw zou willen blokkeren. Voorts verklaren de Westelijke Grote Drie, dat de grenzen van Duitsland eerst elkaar deze week in Luxemburg. IrnnnAM (rara rrnlhii oan En dat de Franse regering besloten heeft haar vporgenomen bezoek aan Rusland, mèt zijn satellieten natuurlijk behorend tot de voorstemmers om de Algerijnse kwestie op de V. N.-agenda te brengen, niet te doen doorgaan. Men kan ook iets voelen voor het oor deel van de Amerikaanse senator Know- land, dat nu de V. N.-assemblee het heeft aangedurfd de Algerijnse kwestie op haar agenda te plaatsen, daarop ook hoort het lot der Baltische staten, door de Sovjet-Unie zonder vorm van proces ppgeslokt en waar een terreur de te genstanders van het bolsjewisme voor een groot deel heeft uitgeroeid. Men mag het betreuren dat de Fransen te lang hebben geaarzeld met hun plan nen de Algerijnse boerenstand aan een meer menswaardig bestaan te helpen en alle Algerijnen geleidelijk dezelfde rechten te geven als de Fransen zo lang zelfs dat hun Mohammedaanse vrienden in Algerië die eerst voor vol ledige gelijkberechtiging van Algerij nen en Fransen binnen het ene rijk wa ren, nu voor een onafhankelijk Algerië zijn zó bont als de Russen het in de Baltische landen hebben gemaakt, hebbende Fransen in Algerië nooit huis gehouden. Evenmin trouwens als in Tunesië, dat nu tijdeljjk bevredigd is met zijn bin nenlandse zelfbestuur, maar waar zich al een beweging naar totale onafhan kelijkheid aftekent, en in Marokko, waar nog op gevaarlijke wijze wordt geknoeid met de aan de nationalisten beloofde hervormingen. De Franse autoriteiten daar zijn het oneens met de regering te Parijs, en saboteren min of meer de voorgenomen hervormingen. Loonvorming. Prof. Romme was in oppositie tegen het Kabinet op het punt van de loon vorming. Hij is het eens met de K.A.B. en het C.N.V., dat niet alleen de secon daire arbeidsvoorwaarden met 3 ver hoogd hadden moeten worden, maar dat de vrijheid moet bestaan, om desnoods de lonen met 3 te verhogen. Per bedrijfstak moet verschil in belo ning mogelijk zyn. Anders gaat de ar beider onder in de collectiviteit. Er moet begonnen worden met het stimu leren van de winstdelingsmogelijkheid. Als men daaraan een spaarregeling ver bindt, dan bevordert men meteen de bezitsvorming. Met veel nadruk vroeg de heer Romme aan de regering dit punt niet te willen vergeten. De heer Burger daarentegen vond het uitstekend, dat alleen de vacantierege- lingen zijn verbeterd. Een algemene loonronde is de enige mogelijkheid om de welvaart eerlijk te verdelen. Het moet uit zijn met de gedachte, dat de belastingverlaging nooit genoeg kan en dat een loonronde altijd te vroeg komt. Dit algemene politieke debat is mis schien voor minister Beyen nog het verdrag met het gehele rijk. Zy erken nen de West-Duitse regering als dé enige wettige samengestelde Duitse re gering in staat namens het gehele Duit se volk te spreken. De stellingen zijn dus ingenomen en het lijkt er bepaald niet op, dat de tweede conferentie van Genève veel vrucht zal afwerpen, zelfs al heeft de Engelse minister van bui tenlandse zaken, Mac Millan, de Sovjet- Unie allerlei veiligheidswaarborgen aan geboden, als zij toestemde in een her eniging van Duitsland met vrije keus voor dit land om zich bij de Nato aan te sluiten. Over en weer hebben de Westelijke Gro te Drie en de W.Duitse regering elkaar, met het vooruitzicht op de Geneefse conferentie, nog eens de verzekering gegeven van onwankelbare trouw. Moge de sfeer tussen deze Westelijke landen niet verstoord worden door moeilijkheden over het Saarstatuut, waarover de volksstemming nog vóór de nieuwe Geneefse conferentie plaats heeft. Om dat te voorkomen ontmoet ten dr. Adenauer en de Franse premier ring of kuit. Neen, de heer Burger was over vele punten niet tevreden. In het beleid van de a.r. minister Zijl- stra heeft naar zijn mening het kapita lisme gezegevierd. Nu weer wordt de atoomontwikkeling in particuliere handen gegeven. Evenals dit trouwens het geval was bij het soda- project. En de k.v.p. kreeg te horen, dat zij een conservatieve partij gaat worden, nu zij de k.n.p. liefderijk in haar gelederen opneemt. Er is een actie gaande in k.v.p.kringen, aldus de heer Burger, om de poten onder de stoel van Minister Witte weg te zagen. De wo- ningbouwpolitiek moet dirigistisch blij ven. Gezien de ervaringen met de k.v.p., a.r. en c.h. wil de p.v.d.a. zich niet vastleggen over het te volgen huur beleid. Ook de v.v.d. kreeg er van langs. De heer Oud moest horen, dat het libe rale vrijheidsbegrip zeer veel verschilt met de socialistische opvattingen ovei’ de vrijheid. Beide partijen willen niet confessioneel zijn. Maar volgens de heer Burger is er dit grote verschil, dat de v.v.d. zonder meer vrijzinnig is, ter wijl de p.v.d.a. juist door een verdie ping van de levensbeschouwing wil ko men» tot een goed gemeenschappelijk standpunt. QNGETWIJFELD heeft aan de be- slissing in de V. N.-vergadering ook het getaand internationaal gezag van Frankrijk schuld, de sterke verdeeld heid van het Franse volk schept zwak ke kabinetten en een aarzelende, soms verstarde politiek. Ook de regering-Fau- re staat al weer zwak, al zal zij het misschien thans houden, nu de Franse nationale trots door de meerderheid der V. N. vergadering gekwetst is en men op zo’n moment een kabinet, dat daar tegen verzet aantekent, niet laat val len. Uiteraard heeft de AfrikaansAziati sche groep van landen zich by het voorstemmen voor het plaatsen van de Algerijnse kwestie op de V. N.-agenda laten leiden door haar vrees voor kolo nialisme of wat ze daarvoor aanziet. Een deel der Zuid-Amerikaanse staten, zelf vaak dictaturen die de democratie tot een aanfluiting maken, heeft echter ook voorgestemd en dat tekent waar schijnlijk een vermindering van waar dering van Frankrijk in de interna tionale politiek. Ten slotte is daar ech ter, en dat is het allerergst, het voor stemmen van Griekenland en het zich onthouden van stemmen van Ijsland, beide Nato-landen. Griekenland werd natuurlijk geleid door wraakgevoelens omdat zijn bondgenoten de Cyprus- kwestie niet op de agenda willen heb ben. Dit Griekse gebaar gaat in betekenis die van de eigenlijke V. N.-beslissing te boven, omdat het de indruk wekt, dat de Grieken, die ook niet aan de laatste Nato-oefening hebben deelgenomen, ge leidelijk uit de Nato worden losgeweekt en op weg zijn naar het neutralisme. Wat Ijsland aangaat, niemand weet eigenlijk precies waarom dit land zich onthield al vermoedt men wel dat dit land ook wat meer naar neutraliteit helt, nu de Zweeds-Finse neutraliteit ’n ruggesteuntje kreeg door het Russisch gebaar inzake Porkkala. TN ieder geval is het wel duidelijk, dat de IJslanders deze zaak niet louter hebben getoetst aan het Handvest der Ver. Naties, want dan zouden zij heb- Er zijn sombere mensen in ons land, die beweren, dat het Kabinet nu eigenlijk reeds demissionnair is. Zij vinden de binnenlandse politieke situatie dermate labiel, dat het Kabinet niet meer naar behoren kan regeren. De ministers zou den niets anders doen dan de begro tingshoofdstukken en nog enkele wets ontwerpen verdedigen, maar er zou geen sprake meer van zijn, dat er nog een politieke lijn in het regeerbeleid te ont dekken is. Bovendien, zo wordt dan ge redeneerd, de samenwerking tussen de partijen onderling is zo slecht gewor den, dat er niet meer geregeerd kan worden. Dit alles lijkt ons ietwat over dreven. Men kan toegeven, dat bijv, ’t Mandement der Bisschoppen de poli tieke hemel niet onbewogen heeft gela ten. Men zou nog meer voorbeelden kunnen opnoemen, zoals de wijze van loonvorming en het probleem der loons verhoging. Maar overdrijven moet men dergelyke zaken zeker niet. In ons land moet nu eenmaal met compromissen geregeerd worden. Geen enkele partij heeft de ab solute meerderheid. Samenwerking tus sen de verschillende partijen is dus noodzakelijk. En behalve de principiële verschillen kan men toth moeilijk vol houden, dat de zakelijke politieke in zichten van de constructieve partijen nu hemelsbreed van elkander verschillen. Natuurlijk is er verschil van mening over de staatstaak. De socialisten hebben daarover een op vatting, die door de andere grote par tyen niet wordt gedeeld. Maar in de practyk komt de zaak in vele gevallen vaak op haar pootjes terecht. Tydens het debat van deze week helaas kunnen we niet volledig zyn, daar het debat nog niet was afgesloten toen wij dit artikel moesten schrijven is dit weer eens duidelijk gebleken. Ondanks de felle strijd, die de P.v.d.A. tegen de andere partijen (en omge keerd) voert, kwam de heer Burger (de socialistische fractievoorzitter) toch verklaren, dat dit Kabinet zijn instem ming heeft, omdat bij deze samenstel ling de meest progressieve politiek in ons land wordt gevoerd. En ook de heer Romme heeft geen blijk gegeven verlost te willen worden van de P.v.d.A. Men kan dus wel de con clusie trekken, dat al het politiek ge harrewar van de laatste maanden voor lopig niets af zal doen van de politieke samenwerking. Natuurlijk kan men nooit weten welk effect de verkiezings uitslag zal hebben. Toch zijn er over en weer nog wel harde noten gekraakt. Maar beide heren, Romme en Burger, hebben aangedrongen op een waardige verkiezingsstrijd. Volgens de heer Romme zullen de kie zers het beleid van het verleden te be oordelen hebben. En tevens dienen zy zich uit te spreken over partijvorming al of niet op confessionele basis. De heer Burger stelt dit probleem ders. Het wordt tijd, zo zeide hij, de balans van de restauratie van verleden en van de voortg-ezette ben tegengestemd, omdat dit inmenging in binnenlandse kwesties niet gedoogt. Zij hebben haar blykbaar echter be schouwd als een factor in de koude oorlog en zich daarom neutraal gehou den. Een houding waarvoor men bij een Nato-land, dat door dit lidmaat schap party heeft gekozen, niet veel waardering kan opbrengen. De Fransen hebben dan ook gelyk als zij de houding van Griekenland en Ijs land in de raad van het Noord-Atlan- tisch pact aan de orde willen stellen. Het is in het belang van het gehele Westen, dat men weet wat men aan zyn bondgenoten heeft; dan alleen kan de Nato sterk zyn, als op iedere bond genoot valt te vertrouwen. In dit licht bezien, valt het ook te be treuren, dat de Ver. Staten zich op nieuw onthielden van stemmen, toen ’t er in de V. N.-assemblee om ging de kwestie-Nieuw Guinea op de agenda te plaatsen. Tegen de wil van Nederland komt ze er weer op en dat zal er waarschijnlijk toe meewerken de sfeer tussen Den Haag en Djakarta, welke wat opklaar de, weer te versomberen. Veel zal, wat die sfeer betreft, afhangen van de vraag welk kabinet er na de verkiezin gen in Indonesië zal optreden. Het hui dige kabinet is nogal gematigd jegens Nederland; het vorige, dat steunde op de Indonesische nationalistische party was dat allerminst. En de verkiezingen schtfnen gunstig voor deze party te verlopen, zodat de vooruitzichten niet zo best zijn, tenzij die partij ook wat geschrokken is van de nu aan het licht gekomen omvang van de communisti sche beweging, in welk geval zij wel licht steun zal zoeken bij andere, ge matigde, groepen. minst aangenaam. Er wordt momenteel nogal getwijfeld aan zijn Europese in stelling. En dat is in ons parlement een hachelijke zaak. De federalisten werpen zich momenteel op de kern-energie. Zij willen de ontwikkeling daarvan stellen onder bovennationaal gezag, dat gecon troleerd moet worden door een parle ment. Net de Kolen- en Staalgemeen schap. Engeland, dat nimmer bereid is souve- reiniteit af te staan, schijnt minister Beyen te hebben overgehaald om van de pooling der atoomenergie af te zien. Engeland wil een Europese samenwer king, waaraan het zelf kan deelnemen. Onze Minister van Buitenlandse Zaken schijnt gevoelig te zijn geweest voor deze roepstem. Maar zowel de heer Romme als de heer Burger heeft duide lijk te verstaan gegeven, dat de ontwik keling van de atoomenergie een Euro pese overheidstaak is. Voor de Europese gedachte is dus stellig nog steeds een meerderheid in onze volksvertegenwoor diging te vinden. Kapitein gedood. Tijdens de oefening, die thans in het Noorden van ons land wordt gehouden, door onderdelen van Er vielen vorig jaar Haast vijftien honderd doden. PIET Ze kan n.l. verhelderend werken ten opzichte van de verhouding van Sovjet-Unie tot het Westen. Het is dui- delyk, dat Moskou, door in de V. N.- vergadering vóór te stemmen, daarmee dong naar de gunst van de Aziatisch Afrikaanse landen. Het spel van de koude oorlog en de poging het Westen zoveel mogelyk te isoleren, wordt nog met ijver in Moskou gespeeld en vele Fransen, die deze oorlog min of meer gelikwideerd achtten, zullen de ogen open gaan. Mede ook door de Russische en Tsjecho-Slowaakse wapen-offertes aan de Arabische landen. Zoals bekend, heeft Egypte deze aanbieding aangeno men an kolonel Nasser gaat in het voorjaar van 1956 een bezoek aan Mos kou en Praag brengen. Ook de zich ontwikkelende vriendschap tussen Zuid-Slavië en Egypte, waarvoor ook Griekenland zich interesseert om de Turkse invloed in het Oostelijk deel der Middellandse Zee te beperken, wyst er op, dat de Egyptische regering meer naar het neutralisme neigt dan men voor mogelyk had gehouden toen er na de Suez-overeenkomst, een hechte vriendschapsband scheen te ontstaan tussen Egypte en Engeland. Door de Russische wapenleveringen en die van Praag aan de Arabische landen met name aan Egypte, ontstaat er groot gevaar voor een bewapeningswedloop tussen Israël en deze landen, waardoor de kans op een uitbarsting van een con flict sterk stijgt. De grote Westelijke landen hebben zo’n conflict, dat tot in zet zou hebben het bestaan van Israël zelf, steeds trachten te voorkomen door hun wapenleveringen aan beide partijen in de laatste jaren min of meer te rantsoeneren, maar nu dreigt het hek van de dam te geraken. mm het Korps Mariniers en de Kon. Land macht, is Dinsdagmorgen de 33-jarig« alleen de motor door de Minister van Verkeer en Waterstaat aan een type- gressiviteit doorslaat naar de een of andere kant. De P.v.d.A. wil dus ha- Café de Drie Kronen. Kegelwedstrijd. Hoofdprijs een radiotoestel. van Leiden. Jhr. Mr. van Komschot, Burgemeester van Leiden, nam ook actief deel aan de uitreiking,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1