J|^| I sxv“h”,hu" KAPPIE en de automatische stuurman De komende wedstrijden Stadsnieuws Voetbal Ingezonden 13 II I 5 CC* jg Lemmer, i 1. 2. 3. 4. 5. Hei OBSERVATOR. CARILLON-GESI’REKKEN 53 zijn en dat die korreltje zout Wij moeten er I gen Black Boys van Sneek een goede kans op de volle buit. Gemakkelijk zal het niet gaan, maai' als stevig aangepakt wordt, zal deze wed strijd tegen de Sneker zwartjes, die zeer zeker een spannend karakter zal dra gen, tot een goed einde kunnen worden gebracht. Leider Steenwijk stuurt natuurlijk Ber gum onverrichter zake huistoe, evenals Jubbega dit doet met DOG. De Kooi—MSC is voor de Meppelers. en ook geloven we niet, dat WZS met winst bij Olyphia vandaan komt. GAVC, dat Harlingen ontvangt, moet het al zeer goed doen, wil zy één puntje hiervan overhouden. COMITÉ BEJAARDEN SOCIËTEIT BOLSWARD Vanaf Febr. 1955 komt de Bejaarden Sociëteit in Bolsward elke Dinsdagmid dag bijeen van 24.30 uur in de „Kei zerskroon”. Het bezoek is steeds van die aard ge weest, dat elke Dinsdag de zaal, waar men gezellig met spel en biljart bijeen was, geheel vol was. Thans is een meer definitief comité ge vormd, waarvan het bestuur bestaat uit mevr. Hardam, voorzitster, mevr. Wind, penn.esse en F. Molenaar, secretaris. De ünt! troc to l him I D er L g' d< d. o Zl ’s il F k E Ti de „C T. O SA F. do; bo; Ok op ma Dc W: „DE DEUR IS DICHT” Het bericht met bovenstaand opschrift onder plaatselijk nieuws in „Bolswards Nieuwsblad” van 27 Sept. j.l. noodzaakt ons om een blijkbaar gerezen misver stand op te helderen. In genoemd artikel wordt het dichtgaan van de deuren aan de Hofkamp gewe- DE VLIEGER GING NIET OP Toen we Woensdagmiddag bij het DBS- bestuur naar de deelname informeerden bleek, dat deze overweldigend was. De lyst bevatte' meer dan 100 deelnemers en daar het weer tegen 1 uur geheel op knapte, wees alles er op, dat deze vlie gerwedstrijd iets bijzonders zou worden. We zagen o.a. vliegers, die heel wat vakmanschap hebben geëist en onge twijfeld aan vele huisvaders menige zweetdruppel zullen hebben gekost. Met belangstelling zagen we deze wed strijd dan ook tegemoet, maar helaas, het heeft niet zo mogen zijn. Om 2 uur was het windstil en daar er bijna geen enkele vlieger de lucht in wou, werd besloten het ’s middags 4 uur nog eens te proberen. Ook toen was het weer hetzelfde liedje en dus was de commis sie wel genoodzaakt deze vliegerwed strijd tot grote teleurstelling van de jeugd uit te stellen tot Zaterdagmid dag a.s. half drie. De jury veTzoekt alle deelnemers met afgepast touw, dit is precies 200 meter, aan de start te verschijnen, daar het uitmeten anders te veel tijd vergt. En nu, jongens en meisjes, maar weer op hoop van zegen. Tot Zaterdagmid dag half drie op dezelfde plaats. Vergeefs worstelde Kappie om zijn boeien los te krij gen. Het angstzweet brak hem uit, toen hij zag, dat de onklaar geraakte robot recht op de gevaarlijke riffen aanhield. Eindelijk zag hij kans de prop uit zijn mand te werken. '„Help! brulde Kappie. „allen aan dek! Onraad! Help!” Niemand scheen hem te horen en intussen kwamen de rotsen steeds dichterbij, Kappie verdubbelde zijn pogingen, hij schreeuwde, tot hij paars zag en eindelijk had hij resultaat. „Roept daar iemand?” klonk de stem van de Maat van beneden. „Dat zou ik ja menen!” riep Kappie hees, „kom hier, naar de stuurhut! Vlug dan, klont!” ALWEER EEN COLLECTE Het is voor ons onmogelijk iedere col lecte in ons blad een aanbeveling te geven. Wij vrezen, dat de rubriek Stadsnieuws dan wel zeer eentonig zou worden. Voor de collecte Van de Vrouwelijke Hulp verlening willen wij echter graag een uitzondering maken. Hoewel voor velen het werk nog vry onbekend is, begint Immers de Vrouwe lijke Hulpverlening een vaste plaats in te nemen m de Friese samenleving. Wat wil de VHV het komende jaar voor Friesland en in het bijzonder voor hen, die het op één of andere wijze moeilijk hebben, gaan doen? In de eerste plaats een boottocht van een week voor chronische patiënten. Een schip is volledig ingericht voor de ver zorging van chronische zieken, een me dische staf is aan boord, verpleegsters gaan mee en zo kunnen een 70-tal men sen, wier leven begrensd is door de 4 muren van een ziekenkamer met een klein uitzicht naar buiten, een week lang genieten van de ruimte van ons lage land met zijn steden en dorpen. De patiënten worden door bemiddeling van de huisartsen opgegeven. Het Rode Kruis zorgt voor de medisch-technische voorzieningen en nu roept de VHV de Friese bevolking op om door hun gaven vreugde te bereiden aan mensen voor wie het leven een lange, vaak eento nige en moeilijke lijdensweg is. In de tweede plaats wordt aandacht geschonken aan de jeugdrevalidatie. Een lichamelijk of geestelijk gebrekkig kind werd tot voor kort door de ge meenschap vrijwel aan zijn lot overge laten. Daar komt nu snel verandering in. De zorg voor deze kinderen is ech ter zeer kostbaar en langdurig. Ook in Friesland komt een revalidatie- polikliniek en er is een kans, dat er zelfs een volwaardig revalidatie-centrum komt. De hulp aan deze kinderen kost veel, maar is er ooit iets te veel als het gaat om een menswaardig bestaan voor onze naasten Ten slotte is daar de vackntie voor ver moeide huisvrouwen. Huisvrouw-zijn is een zwaar „beroep”. Gelukkig zijn er velen, die in de gele genheid zijn er van tijd tot tijd even uit te stappen en nieuwe kracht op te doen om met opgewektheid haar taak opnieuw te aanvaarden. Maar er zijn ook nog steeds een groot aantal vrouwen, aan wie dit voorrecht niet te beurt valt. Daarnaast zijn er anderen, wier huiselijke omstandighe den of wier eigen gezondheidstoestand het nodig maken, dat ze eens even ont spanning krijgen. De VHV heeft nu al enige jaren achter elkaar juist voor deze vrouwen vacantieweken georgani seerd, o.a. in Kortehemmen. Dit jaar is er bovendien een vacantie- week gehouden voor min of meer inva lide vrouwen. Ze hebben genoten. De VHV gaat wederom zo’n week orga niseren. De collecte zal het geld voor dit alles verschaffen. De gehele opbrengst van de collecte blijft in Friesland. 20 van de gemeentelijke opbrengst mag in eigen gemeente besteed worden. We hopen dat na deze uiteenzetting niet zult zeggen: „Wat vervelend, al weer een cohecte.” „Je hebt hier ook nooit rust,” bromde de Maat en mop perend verscheen hy in de stuurhut. Maar toen hij daar Kappie gebonden zag zitten, viel zijn mond open van verbazing. „Hé, Kappie,” zei hij, „waarom zit u daar zo. Waarom. „Stil,” zei Kappie, nog schor van het schreeuwen, „draai dadelijk het roer om!” „Maar zal ik die touwen niet eerst. begon de Maat. „Doe wat ik zeg, klont!” snauwde Kappie, „wy zitten bijna op de riffen!” Nu zag de Maat ook het gevaar en met een angstkreet greep hij het stuurrad. Maar de robot had dit zo stevig vast, dat hij er geen beweging in kon kry’gen. „Het gaat niet, Kappie!” jammerde de Maat..., Bolsward heeft geen overdekte vee markt en dat was gisteren met de stortbuien, die de marktbezoekers striemden, wel een handicap. Dierenvrienden hebben de levende pluim- veehave in veiligheid gebracht. De scha pen liet men staan, die konden er wel tegen. De prijzen waren alsvoren en de gezelligheid trof men ditmaal binnen. Er waren veel boeren. Landwerk was er toch niet te doen en in de Doele viel melkgeld te halen. BOLSWARD THEESTAD Eigenlijk is Bolsward dat altyd omdat een der grootste plaatselyke indus trieën betrekking op dit even edele als geurige product heeft. Maar eerstdaags ten aaji een „meningsverschil tussen de gemeentelijke en kerkelijke autoriteit, een conflict, dat helaas niet tot een op lossing kwam”. Deze voorstelling van zaken is onjuist. Er zijn inderdaad geruime tijd geleden tussen genoemde instanties besprekin gen gevoerd. Dit betrof een zich geza menlijk beraden omtrent de mogelijk heid van een uitbouw van het gebouw aan de Hofkamp tot een cultureel cen trum. Deze mogelijkheid werd echter niet aanwezig geacht op grond van de te zware financiële offers, die dit voor de dorpsgemeenschap mee zou brengen. Van enig conflict is daarbij geen sprake geweest. Dit is dan ook niet de reden van de sluiting, maar wel deze: dat de vergoe ding, die de verschillende verenigingen samen met de gemeente betalen voor ’t gebruik van deze localiteit lang niet toereikend zijn om de onkosten, verbon den aan de exploitatie van dit gebouw te dekken, zodat de kerkelijke gemeen te ieder jaar ongeveer f 400moet bijpassen. Dat dit zo niet door kan gaan spreekt vanzelf. Pogingen om hierin verbetering te brengen door het gebouw op bredere basis als dorpshuis te ex ploiteren, mochten niet slagen. Heropening is alleen mogelyk, indien met gezamenlijke krachten gekomen kan worden tot een exploitatie, waar bij de noodzakelijke uitgaven door de inkomsten worden gedekt. Kerkvoogden Herv. Gemeente te Wommels. DE FILM VAN DEZE WEEK Sabrina Het liefdesverhaal van een meisje, dat kis dochter van een particulier chauf feur opgroeit van keukenprinses tot mil- lionnaire. Een kostelijk gegeven met een verruk kelijke rol van Audrey Hepburn, die na haar succes in „Roman Holiday”, ook in deze rolprent haar talent volkome-n bevestigt. Er wordt trouwens over heel de lijn uitstekend gespeeld door William Holden, een verrassende Humphrey Bo gart, die de laatste tijd de ene grote creatie na de andere op het doek brengt en zeker niet minder door Walter Hampden als de pa der aanbidders en John Williams als Sabrina’s pa. Onder regie van Billy Wilder is het een sprankelende film geworden welke even als „Roman Holiday” die belangstelling zal trekken, die zij ongetwijfeld ten volle waard is. kapitein der Mariniers A. Th. Hafkamp uit Doorn, tengevolge van een ongeval om het leven gekomen. Kapitein Haf kamp, die in 1943 uit bezet Nederland, via België, Frankrijk, Spanje en Por tugal naar Gibraltar ontsnapte en het Kruis van Verdienste verwierf, laat ’n echtgenote en twee kinderen achter. Jongen door paard doodgetrapt. Onder Ten Esschen, nabij Heerlen, is de 13- jarige Van D. uit Nuth, toen hij met drie andere jongens per fiets op weg was naar de Technische School te Heer len, onder een paard en wagen terecht gekomen. Terwijl zijn vriendjes de wa gen links passeerden, wilde Van D. rechts voorbijrijden. Hij kwam echter in een greppel terecht en viel, juist tussen het paard en de wagen. Het dier begon te steigeren en raakte met een been het hoofd van de jongen. Deze werd op slag gedood. Geldroof in Arnhem. Een geldroof, die in een huis in Arnhem-Oost is voorge vallen, heeft twee gemaskerde mannen een buit van ongeveer driehonderd gul den opgeleverd. Terwijl één van de da ders de vrouw des huizes onder bewa king hield, ging de ander op zoek naar geld, waarmee beiden zich uit de voeten hebben kunnen maken. Elk spoor ont breekt. over een maar België zoekt Nederlandse bouwarbeiders. De Belgische autoriteiten overwegen op het ogenblik het in dienst nemen van buitenlandse arbeidskrachten, en wel in het bijzonder Nederlandse en Italiaanse, teneinde een toenemend tekort aan ar beidskrachten in het bouwbedrijf te be strijden. Dit heeft het Belgische blad „Het Volk” meegedeeld. Postwissels naar Ned. Nieuw-Guinea. Voortaan kunnen naar alle kantoren in Ned. Nieuw-Guinea postwissels worden gezonden. Oproep van Prinses Wilhelmina. Diep onder de indruk van het ontstellend groot aantal verkeersongevallen en slachtoffers, zal prinses Wilhelmina zich dezer dagen in een speciale boodschap tot alle Nederlandse gezinnen richten. In deze boodschap zal de Prinses op alle Nederlanders een beroep doen om ook in het verkeer op wegen en straten eerbied voor het leven te hebben. Te vens zal de Prinses alle gezinnen op wekken mee te doen aan de „Nationale veilig-verkeersactie voor de gezinnen”, welke onder haar bescherming in de komende weken wordt gevoerd door het Verbond voor Veilig Verkeer. 6-jarig knaapje verdronken. Woensdag omst eeks kwart over twee is de 6-ja- rige C. de Z. uit Loosduinen, toen hij een komkommer uit het water wilde halen, verdronken. Geen loonbelasting voor prof-voetbal. Minister Van de Kieft heeft voor de be taalde Nederlandse voetballers de hand over het financiële hart gestreken. Profs en semi-profs behoeven geen loonbelas ting te betalen over de premies die zij voor wedstrijden, oefenbijeenkomsten etc. ontvangen. De spelers worden niet als werknemers en de clubs niet als werkgevers in de zin van het besluit op dé loonbelasting beschouwd. In drukkerij verongelukt. De 55-jarige drukker Th. Haex uit Weert is Woens dagmorgen tijdens onderhoudswerk zaamheden aan een drukpers op onver klaarbare wijze tot tweemaal toe door een der grijparmen van deze pers ge grepen en daarbij zodanig gewond, dat hij kort daarna overleed. Het slacht offer, vader van negen kinderen, was reeds meer dan 40 jaar in genoemd be drijf werkzaam en gold als een der beste krachten, Bolswardia zal het Zaterdag tegen YVC van IJlst wel niet gemakkelijk krijgen. Opnieuw moeten de groen-witten met enige invallers uitkomen en we vrezen dan ook, dat het opnieuw op een ne derlaag zal uitdraaien. HJSC dat CVVO ontvangt, zal ook in deze ontmoeting wel weer de hoogste ogen gooien, we geloven tenminste niet, dat de Lemsters ook maar een schijn van kans zullen krijgen. Nu Oeverzwaluwen de reserves van Workum op eigen veld tegemoet gaan treden, zit er voor de Koudumers mis schien een gelijk spel in, maar dan zal de thuisclub er hard voor moeten vech ten. Bij Woudsend-Hielpen zal niet veel krachtsverschil zijn. Door het terrein- voordeel houden we het op een kleine zege voor Woudsend. avonds van 10 uur tot ’s morgens 7 uur te laten zwijgen? Dit is heel wel mogelijk. Heren Voog den hebben bedoeld de stad een ca deau te geven, dat iedere ingezetene op hoge prijs zou stellen. Ik vind 't voor Heren Voogden onaangenaam, dat er nu velen in onze stad zijn, die van een Zeker, de massa zal wel gewoon raken aan dat ’s nachts ook doorspelen, maar men dient te bedenken, dat er altyd zieken en ouden van dagen zijn en velen die gejaagd en slapeloos zijn. Deze zul len nooit gewennen aan het 's nachts doorspelen van dit carillon. Ik doe aan de daarvoor in aanmerking komende instanties een ernstig beroep, waarby ik weet te handelen in de geest I van duizenden Bolswarders: „Laat het carillon ’s nachts zwygen”. Op vele plaatsen speelt het carillon ’s nachts door, maar ook op vele plaatsen zwijgt het 's nachts en dat moet voor al in een stad als de onze met zoveel ouden van dagen. A. VAN DER HAUW. Bolsward, October 1955. Kleine Hoogstraat 6. ONS KLOKKENSPEL Naar aanleiding van het artikeltje „Ge sprekken rond het carillon” zou ik het volgene willen vragen: Waarom het carilon, zoals elders ook gebeurt, ’s nachts niet uitgeschakeld De mens behoeft het rhytme van dag en nacht. En bij de nacht hoort stilte. Mej. F. VAN RINGH. Verder tippen we: Oeverzwaluwen 2-Bolsw. 3: gelijk spel. Bolsw. IA-YVC IA: wint Bolswardia. Froonacker 1B-Bolsw. 1B: wint Froon- acker. CAB 2-B1. Boys 3: wint BI. Boys. WZS 2-RES 2: wint WZS. CAB 3-Blauwhuis 2: gely'k spel. Adspiranten RES 1A-Renado IA: wint RES. CAB 1A-B1. Boys IA: wint CAB. RES 2A-Sneek 2A: wint Sneek. WZS 1B-CAB 1B: wint WZS. RES 1B-Sneek 1B: wint Sneek. ONZE VOLIERE IN HET STADSPARK Bij mijn bezoeken aan ons mooie park •gaat myn belangstelling steeds uit naar de prachtige volière. Nu was ik onlangs getuige van een ge sprek, dat zo ongeveer luidde: Hij: „Must kieke ju, ze hewwe der ok al mosken in, wat is dér nou an.” I Zij: „Ja, ik snap ok niet, hoe ze dér bij Ik sprak deze week een van onze plaat- komme.” I Met die „mosken” werden dan de prach- tige en vrij zeldzame Japanse nachte gaaltjes bedoeld. Als ze dat eens konden horen, was het toch zeker een grove belediging voor die mooie zangertjes. Mijn gedachten gingen toen uit naar de Artis, waar elke vogel op papier in kleuren is uitgebeeld met de naam én oorspronkelijke herkomst er bij. Zou dat by onze volière ook niet kun nen De parkbezoekers zouden er zeker dank baar voor zyn. maar wanneer we een vergelijking ma ken met vorig jaar, dan is er geen re den om pessimist te zijn. Door het ver lies van de ex-Be Quicker Brugts is de Franeker ploeg enigszins verzwakt, CAB daarentegen is vooral moreel ster ker dan vorig jaar en daarom, wanneer rood-wit volledig kan uitkomen, is er een redelijke kans, op een goede afloop, tenminste als alle spelers 90 minuten lang doordrongen zullen blijven van het grote belang, dat in deze wedstrijd op het spel staat. Stiens ontvangt Lemmer, wat voor laatstgenoemde een harde dobber bete kent. In Stiens is het steeds moeilijk kersen eten en vooral nu de ploeg weer volledig kan uitkomen, houden we het op een kleine zege voor de thuisclub. Oosterlittens, dat nog zonder winstpun ten zit, zal vermoedelijk na Zondag nog wel even ver zijn, wel heeft ook MKV het nog niet tot een overwinning gebracht, maar ongetwijfeld is de Leeu warder ploeg van groter formaat en dus voorspellen we de volle winst voor MKV. Van BuitenpostBakhuizen valt wei nig te zeggen, een gelijk spel ligt hier in de lijn der verwachting. En nu de 3de klassers. Voor Zondag geven we RES in de thuiswedstrijd te- selijke apothekers, die mij zeide. dat deze ook des nachts vanwege dit klok- kenspel maar niet in slaap kon komen. Evenals een politieagent in nacht- en dagdienst zijn levensjaren verslijt, is dat met een apotheker het geval. Telkens kan of wordt hij in de nacht er maar weer uitgebeld. Soms pas in de slaap, moet hij weer.opstaan om ge neesmiddelen te bereiden. Als deze zijn afgeleverd, gakt hij maar weer probe ren te slapen om even later vaak weer gewekt te worden, omdat er weer een klant in de nacht is, die geneesmiddelen nodig heeft. Op de duur sloopt dit ongeregelde ieder, die in nacht- en dagdienst werkt, maar ook vooral het gejaagde leven van te genwoordig werkt zenuwslopend en be vordert de slapeloosheid. Men mag mij geloven of niet, maar ve len hebben dit des nachts doorsp.elende klokkenspel verwenst en er zijn in de nacht lelijke woorden gevallen. Maar er zijn ook, die hebben gebeden, als ze al maar wakker werden gehouden, gebeden om één uur slaap voor hun vermoeide lichaam. Ik denk aan die zwaar zieke vrouw van die Bolswarder zakenman, die daar vlak bij dat stad huis woont en wier echtgenoot mö ze>" de, dat het klokkenspel in de nacht voor haai’ een marteling was. Nu geloof ik eerlijk wel, dat gezonde mensen er heus wel aan gewoon raken. In de „Wereldkroniek” van 20 Aug. ’55 no. 34, las ik echter een zeer deskundig geschreven stuk over de ernstige gevol. gen van lawaai in de nacht voor de vele duizenden mensen, die lijden aan hart kwalen, verhoging van de bloeddruk, maagaandoeningen enz. Nu wonen wij in een stad waar veel be jaarde mensen wonen en waar uit de aard der zaak ook velé van die lyders zijn, die lijden aan bovengenoemde kwa len. Nu bleek mij bij ’t 500-jarig bestaans- feest van onze stad, dat ons stadsbe stuur alle zieken in Bolsward een klein en aardig cadeau liet brengen. Zou men nu niet kunnen besluiten om de rust van vele zieken en ouden van la?!".te,.^V°rnde.r.e" d°°r zaf Bolsward""èvënwèl *the"est“ad“ïn“ bij zondere mate zyn. Op 11 October a.s. wordt n.l. in de Doele resp. om 2 uur voor de huisvrou wen en om 4 uur voor de scholen een GEEN OVERDEKTE heeft geen dat was die de OPENING WINTERSEIZOEN Woensdagavond hield de K.A.b. haar eerste avond in het seizoen. Na een inleidend woord var do voor zitter, de heer J. Boekema, was het woord aan de heer A. Koelink van Zwolle. In een bezielend betoog sprak deze over de betekenis van de Katholieke Arbei dersbeweging in deze tijd. Na de pauze werd de KRO-geluidsfilm „Uw onbekende huisgenoot” vertoond, die met volle belangstelling door de le den is gevolgd. Pater Laurant sprak een slotwoord. z.g. thee-duel gehouden om te komen tot de kampioen-theezetster van Bols ward. Tevens zullen op die middag enige films vertoond worden en zal een uiteenzet ting gegeven worden over de thee. Zoals wy reeds berichtten, is dit duel bedoeld als plaatselijke wedstryd in de competitie voor het kampioenschap theezetten van de drie Noordelijke pro vincies. Er wordt wel eens beweerd, dat thee zetten een ware kunst is, een soort ho cus-pocus, waaraan allerlei geheimzinni ge handelingen te pas komen. Niets is minder waar. Wie een paar simpele regels nauwgezet in acht neemt, schenkt een kop goede, geurige thee. Hier zijn zij: Theepot voorverwarmen door om spoelen met heet water. Per kop een afgestreken maat- schepje in de pot doen. Niet meer dan het benodigde aantal koppen aan vers kokend water ge bruiken. Als het water kookt, dit in één keer opgieten. De thee 5 7 minuten laten trek ken. Vóór het inschenken de inhoud van de theepot omroeren. Een goede kop thee bevat suiker voor de geur en melk voor een milde smaak. In goed-gezette thee blijft de melk als een wolk hangen. Pas bij het roeren mag zij zich in de thee verspreiden. Lost de melk direct op, dan is het zet sel te slap of te waterig. Men is geneigd om de sterkte van thee aan de kleur te beoordelen. Een donkere kleur behoeft echter niet noodzakelijker wijze op sterkte, een lichte kleur niet op slappe thee te duiden. Dit hangt geheel en al van de gebruikte theesoort af. Sommige theesoorten ne men bij het zetten een lichte, anderen een donkere kleur aan. Thee is Nederlands nationale drank. Hoe vol van smaak, hoe opwekkend kan een kop goed-gezette thee wel zijn. Laten wij haar alle eer geven en haar op de beste en juiste wijze serveren. Wie bovenstaande regels in acht neemt, geeft aan de thee alle kans haar voor treffelijke eigenschappen te tonen. En daar heeft het „geschenk van de hemel”, zoals de Chinezen haar noemen, recht op! Voor Zondag staan weer enige zeer be langrijke wedstrijden op het program ma, tenminste in de 4de klasse A, waar de 4 koplopers tegen elkaar in het strijdperk moeten treden, n.l. Tijnje Friso, resp. no. 2 en 1 op de ranglijst m Freno—CAB, die op de 3e en 4e plaats staan. Wat Tijnje en Friso betreft, zal het ons niets verwonderen, als deze 2 van plaats gaan verwisselen. Wel schijnt Friso met 8 punten uit 4 wedstrijden goede ploeg te beschikken, toch achten we hun tegenstanders technisch beter en daar deze in eigen home spelen, verwachten we een kleine overwinning voor Tijnje. FrenoCAB is zoals altijd, weer een groot vraagteken. Voor rood-wit wordt het zeer zeker een zware wedstryd, Met grote belangstelling heb ik onder „Stadsnieuws” in Bolswards Nieuws blad van Dinsdag 27 September 1955 een stukje gelezen, waarboven staat: „Gesprekken rond het carillon”. Dit artikeltje veronderstelt geschreven te zijn na een informatief onderhoud. Het wil mij dan ook voorkomen, dat zij, die klachten inzonden, omdat het caril lon ook des nachts speelt, in dit stukje onder Stadsnieuws het antwoord op hun klachten hebben te zien. „Het carillon zal ’s nachts doorspelen en daaraan moeten de burgers maar ge wennen.” Ik woon vlak bij ons stadhuis en ieder kwartier kon ik ook des nachts luiste ren naar de melodie van het klokken spel. Ik behoor niet bij degenen die de Bur gemeester met zijn wethouders hebben uitgenodigd om eens een nacht op hun slaapkamer te komen doorbrengen. Maar toch heb ik al vele nachten soms uren aaneen wakker gelegen in mijn bed, omdat ik de slaap maar niet kon krijgen, omdat telkens dat klokkenspel mij dat onmogelijk maakte. Mijnheer de Redacteur, ik ben geen vreemdeling in Bolsward en ik spreek met zeer veel mensen van allerlei rang en stand, zo door de dag en van allerlei richting en religie. Nu geef ik U de verzekering, dat ik zeer veel lelijke en harde woorden heb gehoord over dat des nachts door laten spelen van dit klok kenspel. Velen en vooral de omwonenden hebben zich hieraan geërgerd. Heren Voogden onzer Stichtingen gaven de stad een prachtig en zeer waardig cadeau, maar toch ben ik er van over tuigd, mede naar ook naar aanleiding van een paar gesprekken, die ik met en kele Voogden onzer Stichtingen heb ge had, alsmede met een onzer wethouders, dat het nimmer hun doel is geweest dit klokkenspel, ook ter ergernis van velen door te laten spelen. Blijkbaar is men echter van oordeel, dat de klachten overdreven slapeloosheid met een moet worden genomen, maar aan gewennen. Meent uw blad nu werkelijk, dat al die honderden mensen, die ’s nachts niet konden slapen en al maar weer naar dat lied, als „O Heer, die daar des he mels tente spreidt”, en andere liederen hebben geluisterd, nog niet weten wat dit carillon in de nacht speelde? Of wil u zeggen, dat zulk een inderdaad mooi lied wel zenuwstillend werkt en de slaap uiteindelijk bevordert? Onze doktoren en apothekers weten maar al te goed hoevelen in deze on rustige en gejaagde tijden er lijdende zijn aan zenuwstoringen en slapeloos heid en hoevele middelen worden ge bruikt om vooral des nachts tot rust te komen. In de meer dan 30 jaar, die ik in een zeer Ongeregelde nacht- en dagdienst bij onze plaatselijke politie doorbracht, heb ik leren waarderen wat nachtrust voor een mens betekent. In slapeloosheid bracht ik vele nachten door, dat naar het oordeel van specialis ten (doktoren) alleen kwam van het ongeregelde nacht- en dagdienst doen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 2