a KUBAARD KRIJGT EEN NIEUWE LAGERE SCHOOL Stadsnieuws WRIGLEY r heerlijk - verfrissend Hwat bringt üs de R.O.N.? Tzummer Volkslied Overschakeling telefoondienst Huiselijke kip No. 7S EOLSWARDS NIEUWSBLAD VRIJDAG 7 OCTOBER TWEEDE BLAD zuivert mond en keel 7 t a I, k k VERSLAG VAN DE VERGADERING VAN DE RAAD DER GEMEENTE HENNAARDERADEEL, GEHOUDEN OP WOENSDAGAVOND 5 OCT. ’55 verhoogt uw werklust r r 9 t n s 8 deugd, 8 r Op a. school f. Wiersma BESTELBON Ondergetekende, ■t a r 1 1 t d 1 e e n n Voorzitter: J. van Hout, burgemeester. Secretaris: J. Tilkema. Alle leden zijn aanwezig. Tegemoetkoming in de reiskos ten verbonden aan het school bezoek. Van enige inwoners kwamen aanvragen in om op grond van art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 een tegemoetkoming uit de gemeentekas te verlenen in bus- kosten. B. en W. delen mede, dat, met in acht neming van de indertijd door de raad vastgestelde regelen, de vervoerskosten ten volle kunnen worden vergoed. Aldus besloten. Verhuur v.m. faecaliënterrein te Welsrjjp. Bij raadsbesluit van 10 September 1952 werd aan de heer A. Hoekstra te Wels- rijp, voor de tijd van drie jaren, ingaan de 1 November 1953, verhuurd het voor malig faecaliënterrein aldaar. De huurder heeft te kennen gegeven dit terrein onder dezelfde voorwaarden te willen huren. In verband hiermede wordt zonder hoof delijke stemming besloten dit terrein opnieuw voor de tijd van drie jaren on derhands te verhuren aan A. Hoekstra te Welsrijp tegen een pachtsom van f 7.50 per jaar, en worden B. en W. ge machtigd om, na afloop van deze ter mijn, het perceel opnieuw voor een be paald tijdvak te verhuren. het klokje geluid wordt voor 10 uur 's avonds. Om het precies te zeggen: om vijf vóór tien zal het klokje beginnen te luiden om juist vóór tien uur te ein digen. Het carillon zal dan de gelegen heid hebben zijn lied te zingen en dan volgt de 10 uursslag. NAAR DE SAAR De Minister van Binnenlandse Zaken heeft o.a. als waarnemers bij het in het Saargebied te houden referendum, wat het Nederlandse aandeel betreft, aan gewezen de heer J. G. S. Bruinsma, burgemeester van Bolsward en de heer D. Sandstra, secretaris van deze ge meente. MIDDENSTANDERS, VERENIGT een gezonde gewoonte O Tzum op Uwe grond, Hier zijn de huizen hecht en droog. Opzenden aan de administratie of af geven aan onze agenten. s e i Abonnementen en advertenties worden door de heer Dijkstra gaarne aangeno men. TH. DIJKSTRA, Noord D 110, Workum (1 r f t I t ti e b. c. d. e. Met ingang van 1 October is als agent \an ons blad voor Workum aangesteld de heer Toch ademt alles frank Hier weet men niet Uw roem klinkt ver A->\ De schilder Carel Thole, ontving uit handen van de heer G. W. van Bergen Walraven een cheque van f 2000.welke het extra honorarium betekende voor zfjn schilderij „Christophorus”. Dit schilderij word door de bezoekers van de E 55 met grote meerderheid aangewezen als het beste te beantwoorden aan de opdracht: het uitbeelden van de risicodragende functie van het verzekeringsbedrijf. abonneert zich met ingang van heden op Bolswards Nieuwsblad tegen een abonnementsprijs van f 1.60 per kwar taal. Tiisde'. 11 Oktober: 19.02—20.00. Fryske ütstjüring. Meditaesje fan Ds D. J. Miedema fan Tsjommearum. In lietsje. „Dübel of neat”. De Toetsebütsers. .„Hofkesjonge by tüke tinkers”, H. K. Schippers hê-ldt in „fytspraetsje”. „Aide doarpshistoarjes”, O. Sante- ma op 'e tekst oer Hartwert. Garantie ten behoeve van een bouwspaarder. Van de N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten te Assen kwam een aanvraag in om in verband met de aan de bouw spaarder W. van der Veen te Baijum te verstrekken geldlening voor de bouw van een bouwkaswoning, de nodige ga rantie te verlenen. Daar door de raad destijds in principe werd besloten tot het verlenen van de door de N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten gevraagde garanties, ten be hoeve van bouwspaarders in deze ge meente en de heer W. van der Veen, naar de mening van B. en W. voor de W ijziging gemeente-begroting voor 1955. Ten slotte worden nog vastgesteld een tweetal wijzigingen van de gemeente begroting voor 1955, welke onder meer nodig zijn gebleken in verband met de herziening van de salarissen van het overheidspersoneel per 1 Januari en 1 Juli 1955 en in verband met de afschaf fing, resp. verlaging van de schoolgeld- heffing. Ingekomen stukken, medede lingen enz. Bij de ingekomen stukken is o.m. een schrijven van Ged. Staten, waarin dit college mededeelt, dat in de kosten van verbetering van het pad Rien-Lutkewie- rum een subsidie van f 630.wordt toegekend. Voorts berichten Ged. Staten, dat zij besloten hebben hun beslissing ten aan zien van de door de raad in zijn verga dering van 9 Febr. j.l. vastgestelde wij ziging van het uitbreidingsplan (in ver band met de omlegging van de hoofd weg Leeuwarden-Bolsward buiten de be bouwde kom van het dorp Wommels) voor een termijn van zes maanden te verdagen. pand van Hijlarides bewoont, zijn wo ning zal moeten verlaten, omdat de Wed. G. Wiersma en de bij haar inwo nende gehuwde zoon ieder een gedeelte van het perceel van de heer Hijlarides zullen betrekken. Spreker ziet echter ook wel, dat het algemeen belang een verplaatsing van dit bedrijf vordert en spr&ekt de hoop uit, dat in onderling overleg een aan vaardbare oplossing kan worden gevon den. De VOORZITTER antwoordt, dat ook voor de- heer Hijlarides de verplaatsing van zijn bedrijf een offer betekent, want hij komt óók in het pand van Wed. G. Wiersma, voor kosten te staan, terwijl hij er, wat de woongelegenheid betreft, op achteruit gaat. Het voorstel van B. en W. tot het toe kennen van een schadeloosstelling ad f 1000.aan de heer G. Hijlarides te Wommels, wordt hierna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. ALS VANOUDS De laatste tijd kon men het tienuurs- klokje horen luiden na tien uur. Soms was de stadsklokluider Brattinga zo enthousiast, dat het slaan van de klok niet werd afgewacht en dat men tege lijkertijd het slaan van de grote toren klok en het luiden van de kleine tege lijk kon horen. Dit zal in den vervolge alzo niet meer zijn. Men meent dat het logischer is en meer bij de aloude traditie aansluit, als KOMENDE MARKTEN De jaarlijkse kalverenmarkt is vastge steld op Woensdag 19 October. Op de j.l. markt werd er reeds reclame voor gemaakt. De Bolletongersdei met vetvee-show valt zoals wij reeds eerder meldden dit jaar op 3 Nov. *Bouw nieuwe bijzondere school te Kubaard. Door het bestuur van de Vereniging voor Evangelisatie en Christelijk Onder wijs te Kubaard werd een aanvraag in gediend om op grond van art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden toe te staan voor de bouw van een nieuwe bijzondere lagere school aldaar. B. en W. tekenen bij dit verzoek aan, dat door het schoolbestuur reeds eerder gelden werden aangevraagd voor ver bouwing en verbetering van het be staande schoolgebouw, dat niet meer aan de tegenwoordig te stellen eisen voldoet. Dit behoeft ook geen verwon dering te wekken, daar deze ruim 80 jaar geleden werd gebouwd. Naar aanleiding van laatstgenoemde aanvraag hebben B. en W. in April j.l. na voorafgaand overleg met de Inspec teur van het Lager Onderwijs een sa- jnenspreking met het schoolbestuur en een architect gehad. Men is toen tot de conclusie gekomen, dat aan de bouw van een geheel nieuwe school de voor keur moet worden gegeven. Het is n.l. zo, dat met een afdoende verbouwing van het bestaande schoolgebouw een bedrag van pl.m. f 27.500.is gemoeid. Ondanks dit hoge kostenbedrag zou de vlperoppervlakte van de lokalen nog aan de kleine kant zijn, terwijl de in val van het zonlicht ongunstig zou blij ven. En, wat misschien het zwaarst moet wegen, men houdt een ruim 80 jaar oud gebouw. De kosten van een nieuwe school, die aan alle eisen voldoet, worden geraamd op f54.000.— a f55.000.—. Het schoolbestuur heeft dan ook, in overleg met B. en W., de verbouwings- aanvraag ingetrokken en de thans aan de orde zijnde nieuwe aanvraag inge diend. De nieuwe school is geprojecteerd ach ter het bestaande gebouw, aan de Crea te Buorren te Kubaard. In verband hiermede zal de achter de school lig gende sloot gedempt moeten worden, daar de school gedeeltelijk over deze sloot gebouwd zal worden en zal voorts een fundering van betonpalen moeten worden aangebracht. Doordat de nieu we schooi achter de bestaande wordt gebouwd, kan de speelplaats intact blij ven. Na deze uiteenzetting, stellen B. en W. voor aan de Ver. voor Evangelisatie en Chr. onderwijs te Kubaard de gevraag de medewerking te verlenen. Het komt de heer BOSCHMA (ch) voor dat het practischer is een nieuwe school te bouwen, dan de oude op te knap pen, gezien de verhouding van de aan een en ander verbonden kosten. Het bevreemdt spreker echter, dat verbou wing f27.500.zou moeten kosten. Bij oppervlakkige beschouwing vindt spre ker dit bedrag wel wat aan de hoge kant geschat. Gaarne zou hij hierover een nadere uiteenzetting ontvangen. Spr. zou overigens wel met het voorstel van B. en W. accoord kunnen gaan. De VOORZITTER zegt het prettig te vinden, dat de heer Boschma op deze kwestie ingaat. B. en W. beschikken n.l. over een gedetailleerde raming van de verschillende kosten, welke door een deskundige van naam is opgemaakt. Spreker geeft hierna een opsomming van de verschillende in de raming ver melde bedragen en wijst er nog op, dat ’t opknappen van een oud gebouw altijd tegenvalt. De ingediende kostenraming is door B. en W. aanvaard en naar sprekers mening, zal nieuwbouw naar Verhouding altijd voordeliger uitkomen. Overigens is in deze het criterium de Vraag, of door nieuwbouw de normale eisen, aan het geven van lager onder wijs te stellen, zouden worden over schreden. Spreker is van mening, dat dit hier niet het geval is. Wij leven vrij, wij leven blij, O, Tzum, op Uwe grond. Ofschoon t hier ook geen Eden zij, rl L» k—i- _1lf i en vrij, van schurkerij, in ’t rond. (bis). Wij leven vrij, wij leven blij, O Tzum op Uwe grond, Geen mens verveelde zich hier dood, Hier zijn de kinderwangen rood, Hier bakt men stuut en roggebrood, Goed gaar, en dus gezond, (bis). De heer BOSCHMA dankt de voorzitter voor de verstrekte inlichtingen en ver klaart daarmee wel tevreden te zijn. Wel zou spreker nog graag weten of bij het bedrag van f 55.000.voor een nieuwe school ook het meubilair is in begrepen. Spr. acht het niet waarschijn lijk dat oud meubilair in een nieuwe school zal worden geplaatst. Er zal bij het bedrag van f 55.000.dan ook nog wel het een en ander bij komen. De VOORZITTER deelt mede, dat het beraamde kostenbedrag alleen betrek king heeft op ’t bouwen der school. Wat het meubilair betreft is nog niet bekend, welke plannen het schoolbestuur heeft. Dit zal te zijner tijd aan de orde komen. De heer PAGELS (p.v.d.a.) deelt mede, dat hem bij een bezoek aan deze school is opgevallen, dat het meubilair niet nieuw meer is. Spr. is dan ook van me ning, dat dit meubilair niet thuis hoort in een nieuwe school. De VOORZITTER wijst er nog op, dat de kwestie van het meubilair thans niet aan de orde is. Het gaat nu alleen om de vraag of de raad medewerking wil Verlenen voor verbouw of nieuwbouw. De heer BOOTSMA (p.v.d.a.) kan zich met het voorstel van B. en W. vereni gen. De kwestie van een zo gunstig mogelijke stand van het schoolgebouw ten opzichte van het zonlicht, vindt spr. een belangrijke factor. Ook het feit, dat door nieuwbouw 't gevaar van de open slaande ramen over het schoolplein kan worden ondervangen, acht spreker van belang. Spr. vraagt nog enige inlich tingen over de jaarlijks aan het school bestuur verschuldigde gebruiksvergoe- ding ingevolge art. 206 der L.O. Wet 1920, welke door de VOORZITTER wor den verstrekt. De heer KOOISTRA (v.v.d.) vraagt na dere inlichtingen over de plaatsing van het schoolgebouw, welke door de VOOR ZITTER, aan de hand van de bij het bouwplan behorende kaarten worden verstrekt. Ook de heer HOFSTEE (a.r.) kan zich met de bouw van een nieuwe school wel verenigen. Spreker vraagt of de maxi mum toegelaten bouwkosten per lokaal in de laatste tijd ook zijn verhoogd. De VOORZITTER deelt mede, dat het maximum per lokaal thans pl.m. f 20.000 bedraagt. De heer HOGENDORP (a.r.) kan in principe wel met de bouw van een nieu we school meegaan. Spr. vraagt of het bouwvolume voor een nieuwe school ook in mindering wordt gebracht voor het voor gewone woningbouw toegestane contingent. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet het geval is. Voor scholenbouw enz. geldt een afzonderlijke regeling. De heer POSTMA (c.h.) is het in prin cipe geheel eens met het voorstel van B. en W. en acht het stichten van een nieuw schoolgebouw veel beter. Bij ver bouw zullen de kosten vast tegenvallen en blijft de situatie onbevredigend. Het voorstel van B. en W. wordt hier na zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Verkoop gedeelten vaart en weg aan de provincie. Het indertijd tot stand gekomen en voor Friesland van veel betekenis zijn de Van Harinxma-kanaal, loopt over 'n afstand van pl.m. 1250 meter door het uiterste Noordelijke gedeelte van de gemeente. Met de aanleg van dit ka naal had de gemeente weinig bemoei ingen, omdat de kanaalaanleg, voor zo ver het de gemeente Hennaarderadeel betrof, hoofdzakeljjk bestond in het ver breden van de Harlinger trekvaart. Teneinde deze verbreding mogelijk te maken, heeft de provincie destijds een strook grond aan de Zuidelijke oever aangekocht. Het door deze gemeente lopende gedeelte van de Harlinger trek vaart zelf, is echter, wat de Zuidelijke helft betreft, nog steeds eigendom van de gemeente, zonder dat dit gedeelte wordt begrensd door aan de gemeente toebehorende oevers. Het is duidelijk, dat deze situatie voor de gemeente van generlei betekenis is. Voorts is door de verbreding van de Harlinger trekvaart, de oprit van het weggedeelte, oorspron kelijk leidende naar de brug bij King- ma-tille, welk gedeelte als gevolg van de kanaalaanleg niet kon blijven be staan, eveneens bij het kanaal gevoegd, waardoor dit perceel, eigendom van de gemeente, ook van geen belang meer is. Nu van de Provinciale Dienst Verbete ring Kanalen het verzoek werd ont vangen de genoemde percelen weg en water aan de provincie te verkopen, be hoeft tegen een dergelyke verkoop naar de mening van B. en W. dan ook geen bezwaar te staan, en wordt zonder hoof delijke stemming hiertoe besloten. Wij leven vrij, wij leven blij, O, Tzum, op Uwe grond, Hier zijn de mensen puik van deugd, Hier heeft men geen verwaande jeugd, Hier viert men feest in gulle vreugd, In elke blijde stond.(bis). Om per oud toestel aan de technische dienst voor overschakeling, wat slechts enkele minuten in beslag nam. De heer H. C. Vos, Directeur van de Telefoondienst, District Leeuwarden, gaf hierna een duidelijke uiteenzetting waarom nu eigenlijk automatisering. Het antwoord hierop is, omdat het gro te aantal abonné’s eigenlijk niet meer bediend kan worden op een hand-con- trölepost. Op interessante wijze met tekeningen op het bord heeft spreker de aanwe zigen duidelijk gemaakt en laten zien hoe de telefoongesprekken tot stand kwamen, vóór en na de automatise ring. Na het gebruik van een kopje thee wer. den woorden van dank gesproken door de Burgemeester, de heer Y. Oosten na mens de Ver. Het Plaatselijk Belang en door de heer J. de Groot, als direc teur van het Postkantoor. Het personeel van het postkantoor, die zovele jaren hier de telefoon hebben bediend en wel met name mej. M. de Vries, werden in de toespraken niet vergeten. Hierna werd door allen een kijkje ge nomen in het nieuwe gebouw aan de Balkfinne, waar de automatisering ge regeld wordt. Hedenmiddag had ten gemeentehuize van Workum de officiële overschake ling plaats van de telefoondienst naar de automatisering. Op de tafel in de raadzaal waren voor dit doel twee toestellen geplaatst, een oud type van 1904 en een nieuw toe stel met kiesschijf. 1 uur verzocht de burgemeester Verlaging opcenten Grond belasting. Hierna wordt vastgesteld een wijziging van de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting in de gemeente Hennaarderadeel waarbij deze opcenten, ingaande 1 Jan. 1956 worden verlaagd van 190 tot 60 opc. voor gebouwde eigendommen en van 110 tot 30 opc. voor ongebouwde eigendommen. WANDELSPORT Zaterdag 1 October hield de E. B. L. personeelsvereniging te Leeuwarden voor te de eerste maal een wandeltocht over afstanden van 15 en 25 km. De tocht was prima georganiseerd, ook de ontvangst in de cantine was goed verzorgd. Jammer was, dat het laatste gedeelte in donker gelopen moest worden. Aan de 25 km deden ook de Kanaries van Bolsward mee, maar ze deden het deze keer niet al te best. Met 44 pnt. werden ze als zesde geklasseerd. Zaterdag in Makkum moet dit verlies weer worden hersteld. Een der kippen van de familie B. Brou wer te Arum heeft zich een eigenaar dige plaats uitgezocht om haar eieren te leggen. Toen mevr. B. een fles uit de keuken kast wilde nemen, voelde zij iets on- wezenlijks „zachts” en bij het „grie zelen” ging zij toch op onderzoek uit en het bleek, dat een der kippen netjes in de kast zat met een gelegd ei er b(j. De kip heeft enige malen de manoeuvre herhaald, waar daar zij te vrijpostig werd, door ook de kamer te bezoeken, moest zij onverwijld naar haar eigen woonstede, het kippenhok, verhuizen. Rapport t. a. v. de rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur over 1954. Vervolgens komt aan de orde het rap port van de commissie, welke in de vo rige vergadering werd benoemd voor ’t nazien van de rekeningen van het Bur gerlijk Armbestuur over 1954. Uit het bij monde van de rapporteur, de heer POSTMA, voorgelezen verslag, blijkt, dat de inkomsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur, met inbe grip van die van het Rusthuis „Nij Sta- pert”, hebben bedragen resp. f 52.601.98 en f45.559.59. zodat er een batig saldo is van f 7042.39. Ook de exploitatie van het Rusthuis „Nij Stapert” heeft een bevredigend re sultaat opgeleverd, waarover de com missie dan ook haar tevredenheid naar voren brengt. Overeenkomstig het voorstel van de commissie wordt besloten de rekenin gen voorlopig goed te keuren. gevraagde garantie in aanmerking komt, wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten het verzoek in te wil ligen. Wij,leven vrij, wij leven blij, O T_i op Uwe grond, Hier zijn de huizen hecht en droog. De kerk is ruim, de toren hoog, De weiden zijn een pronk voor 't oog, Elk varken dik en rond. (bis). Schadevergoeding in verband met overbrenging veehouders- bedrjjf. 22 Juli j.l. zijn de in de bebouwde kom van het dorp Wommels staande hooiberg en veestalling van de heer G. Hijlarides aldaar door brand geheel ver woest. Gezien het streven van het gemeente bestuur om veehoudersbedryven zoveel mogelijk uit de bebouwde kommen van de dorpen te weren, zijn B. en W. van oordeel, dat deze gelegenheid thans te baat moet worden genomen om het be drijf van de heer Hijlarides uit de be bouwde kom van Wommels te doen, verdwijnen. Hoewel hiertoe niet ver plicht, heeft betrokkene zich bereid verklaard hiertoe zijn medewerking te verlenen. Naar het zich thans laat aanzien, zal Hijlarides in de gelegenheid zijn het pand te betrekken van de Wed. G. aan het einde van de Hof kamp te Wommels. Wanneer terzake overeenstemming tussen partijen wordt verkregen, zal betrokkene echter een belangrijk verlies lijden op de voor eni ge jaren door hem aangelegde gierkolk, welke hij verplicht was aan te leggen als gevolg van de demping van de sloot achter de Hofkamp. Uit een oog punt van billijkheid en mede gezien de andere voordelen, welke zullen voort vloeien uit de overbrenging van het veehoudersbedrijf, achten B. en W. het verantwoord, dat aan betrokkene een tegemoetkoming uit de gemeentekas wordt verleend. De heer RINGNALDA zou het zeer toe juichen, wanneer deze boerderij ver dwijnt. Spreker acht de door B. en W. aangegeven weg de beste oplossing en kan hierin geheel meegaan. Ook de heer BOSCHMA betuigt zijn in stemming met het voorstel en vindt het voor de hand liggend, dat in dit geval een schadeloosstelling wordt toegekend. De heer HOGENDORP wijst op de scha duwkant, die aan een eventuele ver plaatsing van het bedrijf van de heer Hijlarides zal zijn verbonden. Het is n.l. zo, dat dan ook de heer G. Hiemstra, die de andere helft van het HELMA EN SELMA De populaire zingende Limburgse zus jes hebben j.l. Dinsdagavond geen volle Doelezaal kunnen trekken. Misschien was dit wel het geval geweest als zij groter aandeel in het naar hen de trekpleisters genoemde pro gramma hadden gehad. De overige medemerkers deden wel hun best, maar het was niet zo „dat de vonken er af vlogen”, zoals men dat van een cabaretavond verwacht. Soms werd het programma voor het ge voel van de bezoekers wat gerekt en daardoor ietwat slepend. Ondanks deze bezwaren wisten de ar- tisten waai-van de psychometrist practisch feilloos werkte de stem ming er wel in te krijgen. Bij populaire liedjes zongen (en dein den) de aanwezigen ze mee. z.g. middenstandsraad in iedere gemeen te in te richten. Hierin zijn alle groe peringen van het zakenleven vertegen woordigd en wordt de mogelijkheid ge schapen, dat bij talrijke gemeentekwes- ties deze raad aan de voorbesprekingen deelneemt en zodoende beter rekening kan worden gehouden met de belangen van het bedrijfsleven bij talrijke ge- meentekwesties. Ongetwijfeld,zullen velen zich in de rijen der standsorganisatie scharen om een gezond middenstandsleven te bevorde ren. De oorzaak, dat de middenstanders geen evenredig deel hebben in de stij gende welvaart, ligt hierin, dat de mid denstand niet op de juiste manier zijn belangen verdedigt, met het gevolg, dat ruim 75 nog geen f 4000.per jaar verdient, aldus de heer P. J. de Kruif, secretaris van het nog jonge N. V. M., het Nederlands Verbond van Midden- standsverenigingen, die op uitnodiging van de afd. Bolsward in zaal Boermans een voorlichtingsavond hield. Deze neutrale organisatie telt ongeveer 30.000 leden. In Friesland steeg het aantal in het afgelopen jaar met 350 stuks, een teken dat de behoefte ge voeld wordt. Een hechte organisatie zo als de agrarische sector en de loontrek kers deze kennen, ontbreekt nog. Uit de aard der zaak zal iedere mid denstander wel lid zgn van zijn vakorga nisatie, die dus alleen de belangen van het vak bevorderen. Het N. V. M. strijdt voor de gehele stand van middenstanders. Zodoende kan kracht gezet worden achter de wensen en problemen van een enkeling of van een bepaalde groep. Het wordt hoog tijd, dat de doorsnee middenstander niet langer in iedere collega een concurrent ziet, die bevoch ten moet worden. Via de stadsorgani satie, zoals het N. V. M., werkt men met elkaar de gehele stand omhoog e-n kan een eind gemaakt worden aan de achteruitstelling, zoals die nu plaats vindt. Dit is het belang van de gehele gemeenschap, want een gezonde mid denstand is de kracht van een land. Bij de te voeren beleidspolitiek is de behoeftefactor een voornaam probleem, dat een ieder aangaat. Als voorbeeld neemt spreker het aantal kruideniers in Bolsward: 28 op de 8000 inwoners. Ziet men dit gezamenlijk onder ogen, dan is een menswaardige sanering mogelijk. Is men niet één, dan zal dit vele brok ken en slachtoffers maken. Dezelfde situatie geldt voor de bakkers en sla gers ook in andere plaatsen. Anderzijds zijn er nog tal van vraag stukken, die het belang raken van de middenstand en men kan slechts via een goede organisatie deelnemen aan de besprekingen op hoog niveau, b.v. werk loosheid, industrialisatie, bedrijfsruim te, credietmogelijkheden, ouderdoms voorziening, sociale verzekeringsmaat- regélen, kinderbijslag enz. Eerst als ieder aangesloten is, kan doeltreffend gewerkt worden, want een dracht maakt macht. Een geanimeerde bespreking volgde op deze interessante causerie, waarbij de wenselijkheid naar voren kwam om een

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 7