t/l4,öAtp£e/ntz<>L Freerk van der Veen I H TPe iffer III Dagboek UIT HET DAGBOEK VAN 'g kl WITTE KRUIS Geen angst voor nare dagen 'llll oan de Fryske bern Plaalselijk nieuws F. oars rinne de piken fuort. het A. Kooijenga, Kübaerd: 10. Dat sil wol bij de boerderij Kuiper, skriuwer S. Hiemstra. 9 10 25 1 6 het Dorpslokaal bijna MEISJESKOOR ARUM, 4 Oct. JEUGD EN KERK WITMARSUM, 3 Oct. In de consistorie der Herv. Gemeente alheir sprak Ds Beukman van Franeker voor kerkeraads- leden en bij Jeugddiensten betrokkenen uit Witmarsum, Arum, Pingjum en Kims- werd over bovengenoemd onderwerp. Zo- RODE KRUIS-AVOND WITMARSUM .De afd. Rode Kruis te Witmarsum hield een film propaganda- midda; Vooraf gegaan door l‘ng, van waar- ;evaarte waardeloos is ge- 1. 2. 3. 4. 5. zodat de nieuwe leden dan enige ken nis van zang en muziek hebben. 3. Moandei ha wy frij fan sköalle. 4. Horftse koe syn kroadtsje wol yn ’e Allegearre in stive han fan Dames, Witte Kruispoeders zijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen maagstoornissen teweeg. Yn it skrift skruiwe: Frysk „Leide' Holl. „leiden". OPGERICHT Alhier is een meisjes koor opgericht, waarvan de leeftijds grens is bepaald van 9-15 jaar. Er heb ben zich 28 leden opgegeven. Als leider treedt op de heer J. Blanksma van Wit marsum. Pietje Belksma werd secreta resse en leteke Brouwer als penn.esse gekozen. Eerst zullen zullen eenvoudige liedjes en daarna meerstemmige liederen wor den ingestudeerd. Het doel van dit koor tje is een voorbereiding om later tot ’t 1. Ik lied; dü liedst; hy liedt; wy liede. Ik laette; dü laetste; hy laette; jim laetten. Immen troch in doalhóf liede. Ha de lytseren al dy wurden mei in u wol sjoen? Durk - guds - bulte - ljurken - skuld - Lutske - turf - krukken. skuorre sette. 5. Dü mochtst dyn hoazzen wol ris óf- IT LIBBEN YN DE FINZENIS SKETTENS. De öfd. Skettens en O. fan it Kr. Boun fan Pl.froulju hfildde in gearkomste op 28 Sept, bij Feenstra op de fjouwersprong ü.d. Skettens. As sprekker wie oanwêzich de hear A. Wedzinga, dir, straffinzenis Ljouwert, dy’t it ien en oar oer it finzeniswêzen yn it tichthüs fortelde. Wurk is tige bilangryk foar de finzene, om’t hy dan óflieding hat en dus gjin tiid to prakkisearjen. Underskate fak- ken binne der to learen, hwerfoar ek fakentiids diploma’s to biheljen binne. Der wurdt hiel hwat presteart. Praet men mei de finzene oer God, dan kin men wolris as andert krije: „Ik kin gjin God, allinne de polysje!” It wurk Onder de finzenen is swier, mar it moaije is, harren by to bringen hoe CULTURELE VERGADERING WITMARSUM, 29 Sept. Onder leiding van Burgemeester Oosterhoff werd een vergadering gehouden in het café-ris- taurant „De Gekroonde Roskam”, waar bij uit elk der 27 dorpen van de ge meente vertegenwoordigers waren op geroepen om deze vergadering bij te wonen. Ze waren allen trouw opgekomen, met uitzondering van Makkum en Hartwerd die verhinderd waren. Het onderwerp der bespreking was steun te geven aan het „Frysk Orkest” en om gezamenlijk wegen en middelen te vinden om dit doel te verwezenlijken. Burgemeester Oosterhoff sprak een in leidend Woord vooraf, waarna de heer Barendsma van Leeuwarden als vriend van het Frysk Orkest de moeilijkheden uiteenzette, waaronder dit orkest ge bukt gaat en dat door daadwerkelijk iets te doen hierin verbetering gebracht kan worden. Spreker wees er op, dat dit doel kon worden verwezenlijkt, indien het gehele Friese volk als één man achter het or kest staat en er een offer voor brengt, daar dit een erezaak is voor heel onze provincie. De vragen, die door de afgevaardigden naar voren werden gebracht omtrent de werkwijze van deze grootscheepse actie van geldinzameling werden door de heer Barendsma toegelicht. en -avond. RECLASSERING ARUM, 4 Oct. De collecte ten bate van de reclassering bracht alhier f 42.20 op. iprjochting to Der wie wol van de kinderen uit de hoog- .k- lijke dag. Zij, die in een huis wonen van pl.m. 1650 en waarin het, vooral wat de zaak be treft, behelpen was, hun geheel vernieuwde zaak. Was voorheen boven in een slaapkamer tje heel primitief een damessalon en beneden de winkel met herensalon, nu is beneden alles verbouwd. Bedsteden zijn uitgebroken, een kamertje is bijge trokken en op die manier een moderne dames- en herensalon ontstaan. Het is een prachtig geheel geworden. In de damesafdeling zijn mooie nieuwe stalen meubelen geplaatst en alles is heel mooi in lichte tinten gehouden. Kapper Zwart, die ook toilet- en rook artikelen verkoopt, had in de winkel te weinig ruimte. Plaatste hij een aparte kast, dan nam dat te veel ruimte in beslag. De heer Zwart heeft het pro bleem zelf opgelost n.l. door er een muurkast van te maken, die van beide zijden, zowel uit de herensalon als uit de winkel te gebruiken is. Het oude huis had in de gang een oud poortje, dit is met het vertimmeren niet weggebroken, maar bewaard gebleven en in het moderne interieur geeft dit een apart effect. De zaak van kappei- Zwart, die reeds ruim 42 jaar in de familie, is vroeger sa slim van de CONCERT HIESLUM, 4 Oct. Bij de kerk van Hies- lum werd een uitvoering gegeven door zangkoor en mannenkoor. Beurt om beurt traden de heren Pruiksma en Tjitte Blee- ker met hun mensen voor het licht. Het was een goede uitvoering, begunstigd door goed weer. Hieslum was behoorlijk vertegenwoor digd. Harmen Bleeker, voorzitter van het mannenkoor, opende de avond. MET VACANTIE THUIS HIESLUM Het was voor het gezin Broer Burghgraef, wel zeer groot en blij nieuws, toen het bericht kwam, dat hun jongste dochter Reinschje, die 21/, jaar geleden met haar man naar Canada emigreerde, met vacantie thuis zou komen. Hun hu welijk werd inmiddels verrijkt met de ge boorte van twee meisjes. En zo is Reinschje dan Dinsdag 27 Sep tember in Amsterdam gearriveerd met haar kleine dochtertjes. Heel Hieslum is blij.. Hjir binne de nammen fan de knaj bern fan juffer Feenstra, of nou jul Tolsma Franny; Gretha; Lisette; Tinus: Douwe A; Renske; Feije; Ineke; Okje; George; Yolanda; Trynke; Riny; Auke; Leny; Diny; Froukje; Anna; Henk; Jakob; An- netsje; Mea; Elly; Anneke; Sjoeky; Pyt- sje; Ary; Ypy; Albert; Meinte; Lyske; Anny E; Claerke; Johan; Douwe v. E.; Lea; Antsje; Grytsje; Doutsen; Anny A. De tekeningen binne allegearre sa moai. Mar net allegearre kinne in priis krije. Doutzen, Franny en Annette harres binne it moaiste. En nou sil Marijkemuoi ris sizze hwa’t in pryske krije foar har opsteltsje oer de fakansje. Gatske Punter, Kübaerd, Ype de Vries, Easterljttens en Feija Wouda, Boalsert. Foar de tekening. Hiel moai, Pytsje Teernstra, Warkumermar, Lisetsje Koe- brugge, Boalsert, Corry Adema, Boalsert, Leni Teernstra en Marijke Teernstra, Warkumermar, Gryt en Ymkje de Jong, Boalsert. Diter Teernstra, Warkumermar. In de pauze werden werkstukken ver loot, vervaardigd door invaliden. De heer Van der Zee sprak tevens nog een slotwoord en ook hier net als mid dags bij de kinderen, ontbrak de vrolijke noot niet, door enige „lachfilms” te draaien. Het allermooiste van deze avond was wel, dat er 34 nieuwe leden toetraden, wat voor het Rode Kruis een prachtig „happy-end” was. 21 Aug. Zwaar onweder. Onder Zurich een windmolen afgebrand. 27 Augustus. Vandaag is men bij de werkzaamheden op de „Lutine” tot de onaangename ontdekking geko men, dat de zogenaamde toren Beckers, scheuren vertoonde, door het g< worden, althans voor het doel, waar voor het was bestemd. De hele on derneming om de gezonken schat ten te bemachtigen, is dus voorlopig op een fiasco uitgelopen. Sept. Ds Golterman in de Doopsgez. OPENING KAPPERSZAAK MAKKUM. Het was Zaterdag voor een schoenmakerij geweest. De vader van de heer Zwart begon in ditzelfde pand eveneens een schoenmakerij. Maar de oudste zoon begon een 42 jaar gele den een kapperszaak. Na het overlijden van de vader hield de schoenmakerij op en bleef de kappers zaak bestaan. Ook van buiten is de gevel geweldig op geknapt en schilder B. de Vries, die het buitenwerk verzorgde, legde eer met zijn werk in, want ook van buiten ziet het er keurig uit. De firma Visser heeft het timmerwerk verricht, fa. de Vries het sanitair en loodgieterswerk. Voor de verlichting zorgden Gebr. van der Weerd en schilder Terpstra, die een expert is op het gebied van kleurencom- 'binatie, verzorgde het interieur. Ook in tablet- en cachet-vorm sear dwaen, twa kiezzen lüke litte. Mar üs A. is in fiks famke. Marijkemuoi is bliid da it sa goed giet op skoalle. S. de Jong, Boalsert: In kostelike brief. forkeard har gedracht west hat en as men dan fornimt ynfloed op harren to krijen. In greate groep fan finzenen stean öf- kearich tsjinoer God, doch ek yn it tichthüs wurde minsken bikeard. Wy moatte prebearje de minsken yn de finzenis to helpen troch it gebet en mei de died, sa eindige de heer Wed zinga syn moaije causerie. De fragen waerden troch de sprekker düdlik biandere. Nei noch inkele dingen bipraet to haw- wen oangeande it winterwurk waerd de gearkomste op de brüklike wize slet ten. ge, ik kin der yn komme, datst graech nei skoalle gean meiste. Spitich dat der sa'n bytsje apels en parten binne. Dat is keardelswurk yn ’e fakansje in nije fyts fortsjinje. P. Teernstra, Warkumermar: 10: Ja, jon ge, dat sil in feest west ha yn Warkum. Wis moasten jim der hinne. Omke syn foaralden wennen ek yn Warkum. Hoe is ’t mei de knyntsjes? P. Teernstra, Warkumeftnar: 10: P. fanke, dat is prachtich, datst safolle naeije kinst. Dat helpt Mem fijn. Ma rijkemuoi woe wol dat hja san famke hie. F. Bosch, Hichtum: 10: Jim ha it leske sa bést makke allegearre. Soa is Anny fan der Mear jim niftsje, dat is sa moai. Lokkich dat Mem wer better is. L. Wiersma, Boalsert: 10: Hwat hat Lyske moaije plaetsjes op har brief Fe plakt, tige tank. Wis wol ik wol yn dyn skriuwe. M. en Sch. Bonnema, Boalsert: 10: 10: Hiel bést wurk. Mochten jim opbliuwe om it leske to meitsjen? Omke hat it slim drok altyd en moat noch al op- passe. Dér is üs leske wer, it wie net nou? 1. De bern bodtrsje mei dit moaije waer bütendortr. 2. Us kat hat Woonsdei in readbcwtske opfretten. Kerk te Makkum bevestigd als predi kant voor de gecombineerde ge meenten Makkum, Witmarsum en Pingjum. 25 Sept. Het zwembad „Flevb” alhier, weer gesloten September. Officiële Afsluitdijk, waarbij igs kon de jeugd hun hart op oe nieuwe grappige- en teken- KERKORGEL GERESTAUREERD GAAST, 2 Oct. Zondagmorgen om uur is het orgel dat gerestaureerd is, in de Ned. Herv. Kerk alhier weer in gebruik genomen. Het werd bespeeld door de heer R. H. Hooghiemstra van Ferwoude. Na de dienst werden woorden van dank gebracht aan de Vrouwenvereniging van Gaast, die het orgel had laten opknap pen en aan diegenen, die hun bijdrage in het verjaardagbusje voor dit doel de poneerden. Ook werd dank gebracht aan de „püs- tertraper” Jelte H. de Boer, wiens werk nu is afgelopen. Na de dienst werd er een collecte gehou den, die, bedoeld als dankoffer, f 89.01 jopbracht. OPRJOCHTE SURCH, 1 Okt. Sneontojoun is der in gearkomste halden yn café Waterlander. It doel derfan wie om ta o; kommen fan in soasjeteit, aerdich bilangstelling en der is dan ek bi- sluten om ta oprjochting oer to gean. Der joegen har al daliks 12 leden op, hwat let- grote koor „Hallelujah” toe te treden, ,ter noch mei 4 forhege is. lenris yn ’e fjirtsjin dagen wurdt de by- ienkomst halden yn café Waterlander op Sneontojoun. It bistjür is keazen as fol- get: foarsitter S. Visser, ponghalder P. RODE KRUIS-AVOND kapper Zwart en zijn vrouw een heuge- TERWOUDE, 5, Oct. 1955. Hedenavond werd alhier in de kerk een Rode Kruis filmavond gehouden, waarbij werd ver toond de ontroerend mooie film: „Wat openden Zaterdaglicni Rosner beleefde”, voorafgegaan 'door een lachfilm en de verzorging van Chronische zieken en invaliden. De op komst was bevredigend en er konden 21 nieuwe leden worden geboekt, s Namidda; 1 halen aan films. VERGADERING DAMCLUB HICHTUM, 3 Oct. ’55. Heden werd be stuursvergadering gehouden vat de dam club „Stryk en Set" alhier. Punten van bespreking waren o.a. oprichting ;eugd- club bij genoegzame deelname. Beschik baarstelling van een wisselbeker voor de winnaar van het sezioen competitie-dam- men. Verder zal men meedoen aan de damwedstrijden in dit district. Er wordt gespeeld op Woensdagavond in twee klassen. VREEMDELINGENVERKEER HICHTUM, 3 Oct. ’55. Wel een zeldza me 1 Vlaamse gaai of Houtekster, die hier van daag in wed, Wiersma was te zien. ONDER DE LANTAARN BURGWERD. Begunstigd door bijzon der fraai herfstweer heeft de muziekver eniging „Excelsior” ons dorp weer in een echte feeststemming gebracht; op vele plaatsen onder het licht van de straat lantaarns was het hun mogelijk het beste beentje voor te zetten, want het moest iets bijzonders zijn, nu te meer omdat de col lectanten (trices) niet tevergeefs zouden aankloppen. De collecten zijn goed geslaagd, v'at zeker een woord van dank waard is. 30 JAAR KOSTER BURGWERD. Uit goede bron vernamen wij dat het 1 Oct. j.l. 30 jaar geleden was, dat de heer P. Feenstra, brandstof fenhandelaar alhier de dag mocht geden ken, dat hij met z’n echtgenote het kos- sterschap in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde. En nou de lytseren fan 7 oan 10 jier 1. Yn a's tan stiet in fügelh/iske. 2. Lytse Geart sit foar it ra't. 3. Meist wol in draf Sjoerd? 4. Toe jonge doch de skaf ticht, boarstelje, hja binne smoarch. Dy oa is gjin o en gjin a, it hat fan alle beide hwat. It is in twaklank. Marijkemuoi hat er ris echt om lake. „Moarns libje wy op Grien’an, middeis by de „Eenaer”. Moai in nije skoalle. Gr. de Jong, Boalsert Hwat in jierdei, ge- weldich. Ymkje is mar ryk. En Mem en Tine en üs lytse teint nei Beppe. Y. de Vries, Easterlittens: 10: Prachtich skreaun en it greate leske. Ype hhat in prachtfakansje hawn. Marijkemuoi hat sokke moaije kykjes krige. P. v. Bruggen, Boalsert. Mar myn leave famkes. Marijkemuoi hat de leskes net krige. Dat Pim al oargelspylje kin, kostelik. Kom hjir mar ris to spyljen. G. van Bruggen, Boalsert. Hwat sil dat aerdich lykje, papieren klean oan. Is Juf al wer better? ’t Is hjir alle dagen moai waer. De haerd is in kromke oan, mar de tündoarren stear.e iepen. Moarns is it al hwat kald. Omke en Marijkemuoi kuijerje alle jounen efkes. S. Teernstra, Warkumermar: 10: Ja jon- opening van de net monument op de Flieter, ’t welk door de M.U.Z. is aangeboden, aan de rege ring is overgedragen. Zeer veel hoge autoriteiten waren bij deze plechtig heid aanwezig. Oct. Ds Jansma van Haulerwijk als Herv. Predikant bevestigd te Mak kum door Ds Douwes van Ooster- meer. 17 Oct. W van der Zee en P. Bruinsma die te voet en met een woonwagen denken te trekken, zijn late middag op stap ge- door Europa heden in de gaan in de richting Zurich. Dec. Hardrijderij te Makkum op het Ijsselmeer, 3 personen aan een stok. 9 Dec Hardrijderij voor mannen. 14 Dec. S. Bleeker en H. Oenema per schaats over het Ijsselmeer van Sta veren naar Enkhuizen en weer te ruggereden. 16 Dec. Friese Elfstedentocht per schaats gehouden. 529 rijders hadden zich opgegeven, waarvan 503 startten. De 26-jarige landbouwer A. de Vries, te Dronrijp, was de eerst die terugkwam. Hij heeft de hele tocht volbracht in 9 uur en 2 minuten. De tweede was de landbouwer S. Castelein van Wartena (oud 23 jaar). Hij was slechts een kleine af stand achter de Vries. Nauwelijks waren genoemde twee binnen, of no. 3, Y. Smid van Hindeloopen, arriveerde. Dit waren de drie eersten waarvan in de bladen in ’t bijzonder gewag werd gemaakt. De anderen volgden later groepsgewijze of hele maal niet, omdat ze het moesten la ten zitten. 16 Dec. Hardrijderij te Makkum om spek. 100 mededingers. DE IJSBAAN KOMT PARREGA, 3 Oct. Dorpsbelang schreef de vergadering uit. De belanghebbenden kwamen op. De plaats van ijsbaan is al uitgezocht, n.l. voor de school. Door een listig profijt trekken van de ligging, loopt het water uit de trekvaart vanzelf over het land. Langs één langszijde en de beide einden komt een dijkje. Benodigd kapi- taa lis begroot op duizend gulden. Direct toegezegd 500 gulden. De subcom missie zorgt voor ’t bijeenbrengen van de volgende vijfhonderd. In Parrega wacht men op vorst! 5. rat ruten; tan - tunen; draf druven. sunich. G. Punter, Kübaerd: 10: Hwat hast echt dyn bést dien. Pake en Beppe kinne mar hwat greatsk op harren bernsbern wêze. It teltsje is hiel aerdich hear; ’t komt by dy oaren en dan sykje wy it béste der üt. H. Punter, Kübaerd: 8: H is mei de slimme wurden hwat yn e war rekke. Dat komt om’t jim de wurden wend wiene, oars üt to sprekken. Mar it is ek ien fan de nuoilikste klanken, gjin o, gjin a. Muoike koe earst mar net „boarne" sizze, nou wol, hear. G. Bartsma, Kübaerd: 10: G. Moat alris bisykje It leske foar de greateren to ’■"meitsjen, ik leau dat G. dat bést kin. Wis mei Grytsje meidwaen. Hoe hiet dat boekje? Hwat wurdt dy lytse Thys al great. A. Bartsma, Kübaerd: 10: In plaet fan in boerepleats is altyd sa moai. Soa lytse tunker hast bollen krige. Pas der mar goed op. Ringriden is wol sa moai. Dat is foar Heit sa kostelik, efkes fakansje. Hwat sille Pake en Beppe bliid wêze, dat Heit efkes komme kin. T. Frankena, Winsum: 10: In hiel moai bryfke en seldsum bést leske. Us Tetty hat mei noch 5 bern fan har skoalle in priis krige mei de sykplaet fan Baerde- radiel. In moai leppeltsje mei it wa pen fan Fryslan. En Tetty naeit al pop- peklean op ’e naeimasjine. BIJBELBEELDEN WOMMELS. Dezer dagen werd de zeer mooie kleurenfilm van de Bijbel Kiosk- vereniging „Zijn wij stof zonder bestem ming” vertoond. De leiding berustte bij Ds den Hartogh, terwijl de zangvereni ging „Laus Deo” haar medewerking ver leende. Een uitstekend verzorgd en afwis selend programma een leerzame syn these van Evangelieverhouding en kunst. De toegang was vrij, ook mede» hierdoor hadden we meer belangstelling verwacht. Dit deed echter geen afbreuk aan de op zet van de avond Deze stond op hoog peil en de aanwezigen hebben er zichtbaar van genoten De initiatiefnemers kunnen, wat het uitwendige betreft, tevreden zijn FILM NED. RODE KRUIS HID AARD. Evenals in diverse andere plaatsen, kwam de filmdienst van het Ned. Rode Kruis ook in ons dorp. Des middags werd een kindervoorstelling ge geven, waarnaast een Rode Kruisfilm enige leuke teken- en ontspanningsfilm- pjes zeer bij een 50-tal kinderen in de smaak vielen. Des avonds was 1 geheel gevuld met ouderen. Na een kort openingswoord door de heer Tilstra en het draaien van een ontspanningsfilm, werd eerst een weekboottocht voor chroni sche patiënten op het doek gebracht. Op deze wijze was te zien, wat het Ned. Rode Kruis in samenwerking met de V.H.V. voor deze mensen doet. Hierna volgde de hoofdfilm: „Achter de wolken". Met stille aandacht werd alles gevolgd en deze film liet dan ook niet na, om een diepe indruk op het publiek te maken. In de pauze sprak de propagandist van het Ned Rode Kruis een enkel woord en wees o.m. op de noodzakelijkheid om het werk te steunen. Spontaan gaven zich daarna enige nieuwe leden op. Nadat nog een verloting was gehouden voor het Welfare-werk, werd deze avond door de heer Tilstra gesloten. als de verhouding van de jeugd tot de we reld der ouderen overal haar problemen RODE KRUIS 34 NIEUWE LEDEN ARUM, 4 Oct. Het Rode Kruis gaf al hier een filmmiddag voor de kinderen en ’s azonds voor de volwassenen. ’s Middags was de zaal van Lukkes stampvol goedlachse kinderen. Om de teken- en lachfilmpjes hadden ze bui tengewoon pret, doch van de jeugd Rode Kruis-film met Nederlandse tekst sta ken de kinderen ook nog veel op, wat het werk aangaande het Rode Kruis betreft. ’s Avonds opende mevr. Barrau van Witmarsum met een kort woord. Ook nu was de zaal weer geheel gevuld met publiek. De heer L. van der Zee van Sneek sprak over het Rode Kruiswerk en verhandelde daarin een onderwerp over de vele mogelijkheden, die het Rode Kruis biedt. De mensen schatten het werk van het Rode Krus over het alge meen nog lang niet op volle waarde; uiteindelijk is het een vredelievende taak. Nadat men een voorfilm had gezien over het Henri Dunanthuis te Zeist, waar chronische jeugdige invaliden wor den verzorgd, ging men over naar de hoofdfilm: „Toch keerde zij terug”. Een boeiende film, oorspronkelijk geti teld: „Mensen die men schuwt”. Een jenge vrouw, die t.b.c. krijgt door be smetting wordt in het sanatorium door haar prettig karakter de spil van allen. Na haar genezing wordt zij bij haar thuiskomst op domme wijze ontvangen. Eveneens vergaat het haar bij het solli citeren naar een betrekking. Na een lange lijdensweg komt er dan toch het „happy end” met haar eigen man. ,f gegaan door een kindervoorstel ling, war de zaal des avonds voor de tweede keer geheel bezet. De heren L. v. de Zee, film-operateur en de heer v. d. Kooy, spraken een próp, woord. De première werd gegeven van filmpje. „De dagboottocht van Wonsera- deel een documentaire film „Toch ligt het geld op straat”. Voor het draaien van de Hoofdfilm „De kinderen van Hiro- sjima”, hield de voorzitter Burgemeester A. Oosterhoff een inleiding, wat zeer op prijs werd gesteld. Er was een flinke ver loting van het Welfare-werk. Er werden twintig nieuwe leden geboekt. FRYSK ORKEST PARREGA, 5 October. Toen de voor zitter van Dorpsbelang, de heer van der Meer, begon te spreken, was de kerk boordevoL De heer van der Meer sloot aan bij de uitreiking van de dorpsvlaggen op 5 Mei j.l. Toen had hij de burgervader toegesproken, die nu ook aanwezig was en gezegd: „U hebt 27 kinderen, grote en kleine, vergeet de kleinen niet! En nu hebben wij dan in Parrega het Frysk Or kest, helemaal uit Leeuwarden gekomen, om ons plattelanders een goed stuk mu ziek te laten horen”. Toen kwam de dirigent, Alfred Salten. Een charmante en bovenal sympathieke persoonlijkheid, die door zijn soberheid van directie en grote eenvoud onmiddel lijk de gewone man weet te interesseren voor zijn opvatting van de gespeelde mu ziek. Ons respect voor deze dirigent en voor hetgeen hij met het orkest weet te brengen, zelfs bij de beperkte mogelijk heden van ons kerkgebouw. Het program ma werd voorbeeldig uitgevoerd. In de pauze konden musici en genodigden zich in het lokaal laten voorzien van kof fie en koek, hetgeen men zich dankbaar liet welgevallen. Een fijne avond, die alweer nieuwe vrien den heeft bezorgd aan het Frysk Orkest Frysk „lied?" Holl. „luiden”. i 2. Ik lied; dü liedst; hy liedt hja liede. Ik lette; dü letste; hy lette wy letten. De klok liede as der ien wei is. L. Koebrugge, Boalsert: In moai leske oer de kat. Lisetsje moat mar ris bisykje it -leske to meitsjen, hja skriuwt sa moai. Tr. en A. v. d. Horst: 10: 10: Och myn leave bern, ik tocht dat jimme nou op Skylge wennen en dér wist Marijke muoi jim adres net. Marijkemuoi fynt it fijn, dat jim yn Boa'sert bliuwe. Nou krij ik fansels alle kearen wer leskes en briefkes. Wouda, Boalsert; 10: It leske is bést, hear. En hwat in moai 'eltsje oer de fa kansje. Wiest net bang yn dy kabel baan, Feia. S. Osinga, Boalsert: Sita skriuwt in aer dich briefke yn de Nederlanske tael. Soa, kinne jim allegear goed mei mas ter opsjitte? Dan moat master jim it Fryske leske oars èk meitsje litte .Mas ter is ommers seis ek in Fries? Jim wie ne al sa moai oan 't Frysk skriuwen. Foar de greateren. Meitsje jim ris goede sinnen, hwer’t de bitsjutting fan dizze sprekwizen yn üt- komt. Doch jim best! Tiid nóch komt folie to let. It hüs hinget yn touwen. Dy’t glêd is freest de roskaem net. Ut in great gat blaze. Lange fingers hawwe. heeft, geldt dit in het bijzonder ook ten aanzien van de jeugd. Ds Beukman keerde ich tegen de beken de zienswijze „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Spr. ”'ilde dit gezegde lie ver omkeren. De bemoeienis van de Kerk met de jeugd mag niet gebaseerd zijn op de gedachte deze geleidelijk via Zon dagsschool enz., binnen haar muren te krijgen. Enerzijds moet de Kerk een eigen met de tijd meegaande aantrekkelijkheid hebben, anderszijds moet de jeugd tot eigen activiteit gebracht worden. Als een voorbeeld mag de organisatie der jeugd diensten in Franeker gelden, waar een eigen jeugd-kerkeraad functionneert met sterk oecumenische inslag, terwijl de diensten door 3 a 400 jongeren bezocht worden. Op deze boeiende inleiding die van een vrij moedige kijk op de dingen getuigde, volgde een levendige discussie. Béste famkes en jonges. Dér hat Marijkemuoi griis hier fan krige, om üt to sykjen hwa't in pryske fortsjin- nen, sa moai wiene se allegearre. Dit dogge wy al ris wer. De opsteltsjes wiene ek sa aerdich Ypy de Vries sines wie it moaiste en sünder flaters. As ’t kin komt it yn ’e krante. It is in geniet alles to bi- sjen. Ja, dan wit men dat der noch echte fikse Fryske bern binne. 1933 30 April: De nieuwe weg door de Ker- keburen en over de gedempte put ten vandaag officieus geopend. 1 Mei: Evenals in vele grote en kleine plaatsen, heeft hedenavond in de Ned. Herv. Kerk alhier een sa menkomst plaats gehad ter her denking van de 400ste geboortedag van Prins Willem van Oranje. Als sprekers traden op de heren Ds D. van Dijk van Groningen en de heer W. Nauta te Sneek. Deze ver gadering werd opgeluisterd door de zarr ste klasse van de Chr. School te Mal kum, onder leiding van de heer P. Pruiksma. 24 Mei: De autobusdiensten van Alkmaar naar Leeuwarden en omgekeerd (A.TO-bus) vandaag in werking ge- getredén langs de Afsluitdijk. 9 Juni: Officiële inwijding van de Ned. Herv. Stichting „Avondrust” te Makkum. 10 Juni. Door de Minister van binnen landse zaken is met ingang van 15 Juni benoemd tot Burgemeester van Wonseradeel de heer J. F. Weerstra, Loco-Burgem. en Wethouder A R. Partij, woonachtig als veehouder te Sottrum onder Cornwerd. 16 Juni. Installatie van de nieuwe Burge meester des avonds onder grote be langstelling afzonderlijk te Mak kum. Opgeluisterd door de muziek corpsen „Apollo” en „Hallelujah”. Ook is de Burgem. een Welkomslied toegezongen door de kinderen van alle drie scholen, de Openbare, de Rooms Katholieke en Chr. School, ’t Was echt mooi zomerweer en een grote menigte mensen was op de been. 21 Juli. De toren van Beckers, ook wel beschreven met de naam puls- inrichting, is hedenavond op de „Lu tine”, het veelbesproken goudschip buiten Terschelling zonder onge lukken geplaatst, zodat men de ver vulling van de begeerte om de goud staven te bemachtigen naderbij komt. 9 Augustus. Officiële opening van het strandblad „Flevo” te Makkum. Bur gemeester Weerstra hield een ope ningsrede, voorafgegaan door een welkom en begrotingsrede door Dr K. v. d. Hem van Makkum. 9 Augustus. Een begin gemaakt met de dijk over de geul vanaf de Worku- merdijk naar de Makkumer waard, bij Makkum wat dus een verbin- dingsdam wordt tussen de vaste wal en het strand en een goede gelegen heid schept om naa rhet strandbad „Flevo” te kunnen komen. vogel in de kleistreek is zeker de bomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 8