I Hieslum De komende wedstrijden Wat oude kerkerekeningen van ons vertellen Voetbal I Wegzuiging van arbeidskrachten Plaatselijk nieuws VOLKSONDERWIJS II >4 i tOLSwARDS NIEUWSBLAD VRIJDAG 14 OCTOBER TWEEDE BLAD Ook een klein dorp heeft zijn historie 1 ASP ^55 Bij VERKOUDHEID ASPIRIN’) nemen No. 80 ver lil cliché Leeuwarder Courant a.s. l l i lok fan üs bern”, door R. Bergsma, op gevoerd, wat een goede propaganda- avond voor Volksonderwijs was. De penningm., Dr. D. Danes, had als inkomsten geboekt f 525.15, de uitgaven bedroegen f 412.66, zodat er momenteel een saldo is van f 112.49. De kascommissie, de heren A. C. de Jong en G. Keizer, bevond alles goed in orde. De heer Y. Goinga werd als bestuurs lid herkozen. Besloten werd om in het begin van dit seizoen weer een propa- ganda-feestavond te houden, waarvoor men met verschillende toneelgezelschap pen van naam in contact was getreden. thuiswedstrijd o beetje goede wii kan deze tegen het Sne- ker ONS 2 gewonnen worden. hulp van avond. Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert, f 1.07—f 2.27 f 0.43—f 0.72 f 0.57—f 0.62 f 0.45—f 0.57 f 0.04 f 0.25—f 0.40 f 1.50 Het is met de geschiedenis van Hieslum eigenlijk net als met het kerkje. Ook dit gaat n.l. schuil achter het geboom te. De kosterin was echter allervriende lijkst en vertrouwde ons bij ons bezoek aan de kerk de sleutel toe, zodat wij vrij konden rondneuzen. Het moet ons van het hart, dat men werkelijk ver baasd staat, hoe keurig het vroeger vrij sobere kerkje er thans uitziet. Met ver eende krachten is dit geschied, zoals ons reeds in dichterlijke ontboezeming werd medegedeeld, toen een inwoner ons schreef: Meiinoar ien yn it lytse doarpke Hieslum. Ja, meiinoar ien, dat is hwat wurdich, Hwat kinne ’n pear minsken dan hwat dwaen, lenriedich meiinoar oparbeidzje, Allegearre de hannen yn elkoar slaen. De- tsjerkfêlden hiene alris plannen makke. Op 'e gearkomsten wie der wol ris oer praet, Mar ta n’ ütdragende saek, wie ’t nea kommen, Men seaoh to min sinne en to folie skaed. voor f 0.90 de vlag op de toren zet, doet in 1837 en vervolgens voor een koopje, n.l. voor f 0.60. Er is in dit jaar ook een nieuwe timmerman n.l. Tamme Dirks de Vries. Het batig saldo pas seert in dit jaar de f 300. In het volgend jaar krijgt het kerkhof een goede beurt. Voor het eerst lezen we een arbeidsloon post groot ruim16 gulden. Hoewel Sjouke Hotzes ook dan nog steeds adm. kerkvoogd is, werd de jaar rekening van 1840 weer met een andere hand geschreven. De pachtsom staat voor het eerst sinds jaren weer gespe cificeerd en het is interessant deze lijst over te nemen. Sommigen zullen er hun eigen voorouders in terugvinden. De ganzeveder schreef: „Ontvangen van de onderstaanden Een- jaarlands huur St. Petri 1840 versche nen van Tjebbe J. Witteveen van 1 B. 10 R. land in de Ee te Parrega f 42.25, (B Bunder, R Roede?), van de zelfde van 1 B. 28% R. lands by de Hieslumerzijl f 60.25, van Thomas D. Bakkér van 1 B. 10 R. land in de Peel f 31.van Huite T. Huitema f 40.50, J. A. van der Meij f 15.Ate M. de Boer 55 roeden f 8.Feite S. Attema voor het kerkhof f 9.25, Samen f 206.25. (Nog nimmer was dit bedrag zo hoog). In 1842 wordt voor f 9.een nieuwe vlag gekocht. Het kan er ook af, het batig saldo bedroeg reeds meer dan f 500. De oproeper by de verhuring van landerijen verdient er f 0.70 aan. In 1843 schrijft opnieuw een andere (prachtige) hand de jaarrekening. Sjouke Hotzes, nog steeds adm. kerk voogd, heeft er al heel wat schrijvers zien komen en gaan. Uit de administratie blijkt, dat de op roeper wel succes heeft gehad. De huur is opgelopen tot f 223.50, het saldo pas seert de f 600. 1844 heeft weer dezelfde hand van voor 1843. Zou er ziekte in het spel geweest zijn? In dit jaar overlijdt de onderwijzer J. G. Hempel. Hij ontving nog e&n half jaar tractement f 16.15. Zijn weduwe ontvangt nog eens f 11.96 en R. Fockens f 9.94 voor provisionele waar- Reeds eerder heerste er vreugde in het dorpje Hieslum, n.l. toen een nieuwe klok werd ontvangen. Juist voor het ophangen van de klok werd bijgaande foto door ons gemaakt. /V.z. VOETBAL OUDEGA (W.), 8 Oct. De reserves van Oudega hadden hedenmiddag Schar- negoutum op bezoek. Algemeen was de verwachting, dat dit wel een overwinning voor de bezoekers zou worden. Maar dit liep anders uit. Er werd goed en met overleg geplaatst, men zat fel op de bal. Jammer, dat de linkervleugel wat uit de toon viel. Het was eerst een wederzijds verkennen, maar al gauw merkten we, dat de O.- aanvallen gevaarlijker waren dan die der bezoekers en na 11 min. had dit 1150 120 Baars 390 Voorn 260 Bot 1 Zalm EN DAT OM EEN OUDE MELKBUS OUDEGA (W.), 11 Oct. Twee jongens, Jelle de Jong en Jakkie van der Kamp waren aan het vechten om in het bezit te komen van een oude melkbus. Op een gegeven moment kwam Jakkie zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn enkel brak. Nadat Dr Ferwerda te Heeg de eerste behandeling verrichtte, moest hij daar na naar het ziekenhuis te Sneek, maar kon na de behandeling daar, weer naar huis terugkeren. BEGIN VAN BRAND WORKUM. Maandagmorgen, toen de echtgenote van Evert H., wonende o.d. Workum het petroleumstel ging vullen, geraakte dit tot haar grote schrik in brand. Onmiddellijk heeft zij geprobeerd de brand te blussen, maar hierin slaag de ze niet. Op haar hulpgeroep snelden omwonenden toe, die met eigen blusmid delen het vuur wisten te doven. Hoewel de brartd niet lang heeft 'ge duurd, is de schade, welke door verzeke ring wordt gedekt, toch nog vrij groot. Ook ontstond er een begin van brand bij de slager R. van der Meer, en wel door het drogen van wasgoed bij de kachel. Gelukkig wist men hier ook het vuur te blussen en kon een ernstige brand worden voorkomen. Het merk Aspirin en het Bayerkruis opt ieder tablet geven U de garantie dal U Aspirin hebt. Gedeponeerd handelsmerk Op enige inhaalwedstrijden na, staat Zon dag vanwege.de landenontmoeting Ne- derland-België de KNVB-competitie stil. In de Friese Bond gaat alles gewoon door, zodat de lagere elftallen allen zullen moe ten aantreden. neming van de post van onderwijzer, terwijl R. Germenraad nog f 3.24 ont vangst wegens 36 dagen tractement als onderwijzer, dit is dus ruim een maand salaris. Deze Germenraad wordt, blijkens de jaarrekening van 1845, voor vast aange steld als „onderwijzer, koster en voor zanger” op een gezamenlijk tractement van f32.30 (weer het oude bedrag). In hetzelfde jaar worden nieuwe bomen om het kerkhof geplant (dezelfde die er nu nog staan?). Het planten kostte f 5.12, de bomen zelf f 31.90. Het volgend jaar (1846) wordt de re kening ingeleverd door Gadse Sjoukes Rusticus, namens wijlen zijn vader (die minstens sedert 1824, dus 22 jaar lang adm. kerkvoogd was). De huur is bij de nieuwe verpachting gedaald van f223.50 tot f 189.25. In 1847 blijkt Hotze Sjoukes Jorritsma tot nieuwe adm. kerkvoogd te zyn ge kozen. De rekening is eveneens weer door een andere hand geschreven. Deze jneldt o.a. dat de kerk in dit jaar door Reinder P. Bakker werd geverfd voor f 11.73%. Er worden nog voor f2.40 bomen bijgeleverd (door W. Krijns). Ritje Dijkstra verdient f 0.50 aan het slechten van het kerkhof, Willem van Dijk f 2.voor het wegbrengen van puin, dezelfde f 1.80 voor het slatten van de sloot rond het kerkhof, terwijl er voor f 22.20 landwerk wordt gedaan, waarvoor een paard wordt gehuurd voor f 4.50. Ook worden de Workumer en Hieslumer vaarten geslat. (Bijdrage van Hieslum: f3.99%, dus nog geen f4.zodat uit alle dingen blijkt, dat de nieuwe kerk voogd de zaak fris aanpala. Nieuwe be zems vegen nu eenmaal schoon. In de volgende jaarrekening komen we opnieuw een naam tegen, die in Hieslum nog voortleeft. He-ssel Kluwstra (ges- speld dus zondér de i) slecht dan het kerkhof voor f 0.50. Het is dit jaar dat we tevens voor het eerst de post „maalgeld” tegen komen, groot f 2.50. De huur wordt weer iets hoger, n.l. f 200.50. Voor het eerst ont moeten we ook de post boomsnoeien ét f 3.42, terwyl er voor f 0.40 nog een boom wordt bijgekocht van F. Kruis, waarschijnlijk ter vervanging van een exemplaar, dat dood was gegaan. In 1850 lezen we voor het eerst van een post groot f 13.29 „wegens aandeel dat het volgend jaar de buitengewone uitgaven „nihil” waren. Hoewel in 1864 nog steeds S. W. van der Zee adm. kerkvoogd is, wordt dit jaar de rekening weer met een andere hand geschreven. Uit deze keurig ge- calligrafeerde rekening blijkt, dat ook toen reeds een bouwsom wel eens tegen viel. De pastorie kost n.l. aan ijzerwerk, stu- cadoorwerk enz. samen nog f 58.80% extra. Ook een andere uitgaaf staat nooit stil. Elk jaar practisch moeten er weer 1 of meer bomen worden gele verd voor het kerkhof. Hier staat ook iets tegenover. In 1865 koopt Thys Hendriksma de gesnoeide takken voor f 1. In 1865 worden met machtiging van de floreenplichtigen 4 percelen land ver kocht, nl. 2 B. 45 R. op Lytse Skar voor f 1532.40, 82 R., 60 ellen voor f867.30, enz., samen voor f 3926.39. Dit bedrag wordt omgezet in een 2% inschrij ving werkelijke schuld. In 1868 wordt aan Jetse van der Baan f 100.betaald als aandeel in de kosten van een cathechisatiekamer. Bij de laatste afrekeningsstaat, die wij onder ogen kregen, was nog altijd Van der Zee adm. kerkvoogd en M. Germenraad „onderwijzer, koster en voorzanger” een jaartractement van f 32.50. Mede ondertekenaars zijn G. St. de Boer, B. A. Couperus en S. Zandstra, mede-kerkvoogden. Tot zover deze jaarrekeningen. Schok kende feiten bevatten ze weinig. Toch zullen Hieslumers en oud-Hieslumers er vele bekende namen in tegenkomen. Een volgende maal vertellen we nog enige bijzonderheden over de dorpsge schiedenis zelf. Renado 1A adsp-CAB 1A, wint CAB; Bl. Boys 1 A-RES 1A, wint RES; LSC 2A-RES 2A, wint LSC; CAB 1B-Sneek 1B, wint Sneek; RES 2B-Sneek 2B, gelijk spel; Sneek 3B-RES 3B, gelijk spel. Zoals bekend, hebben de Kamer van Koophandel voor Drenthe, voor Fries land, voor Groningen en voor de Veen koloniën en Oostelijk Groningen ge meenschappelijk het vraagstuk van het wegzuigen van arbeidskrachten uit het Noorden des lands door bedrijven in het Westen ter hand genomen, nadat eerder al door ieder dezer Kamers afzonderlijk aandacht aan dit vraagstuk was be steed. Voorop gesteld zij, dat het niet gaat om de verplaatsing van permanent werklozen uit de overschotgebieden naar het Westen, doch uitsluitend om ar beidskrachten, welke in de bedrijven in het Noorden werkzaam zijn. De Kamers hebben gezamenlijk in de drie Noordelijke provincies een nader onderzoek ingesteld. Hierbij bleek, dat er ook in het Noorden een groot tekort aan arbeidskrachten bij het bedrijfsle ven bestaat, vooral op het gebied van de geschoolde arbeiders. Naar voren kwam evenwel, dat het aantal naar het Westen vertrokken ar beidskrachten, voor zover onttrokken aan de Noordelijke bedrijven, in de loop van 1955 geen grote afmetingen heeft aangenomen. De indruk bestaat, dat de bedoelde migratie in verschillende de len van het gebigd in de jaren 1953 en 1954 groter is geweest. Procentsgewys, zo werd vastgesteld, is het vertrek van geschoolde werknemers wel iets hoger dan die der geoefenden en ongeschool den. Het is van belang, dat de verdere ontwikkeling nauwlettend wordt gade geslagen. Van betekenis kan het zijn, dat het be drijfsleven in ’t Noorden nog meer aan dacht besteedt aan de scholingswerk- plaatsen. RES 3 krijgt WZS 3 op visite, wat ver moedelijk een vrij gelijk opgaande strijd zal worden. Gezien het terreinvoordeel zit er voor de blauw-witten een goede kans in om aan het langste eind te trek ken. CAB 2 gaat met goede vooruitzichten naar LSC 4, we houden het dan ook op een kleine zege voor rood-wit. Voor CAB 3 staan de papieren minder gunstig, rood-wit zal het al heel goed moeten doen, wil zij Langweer 2 op eigen veld een puntje afsnoepen. RES 4 ontmoet thuis Blauwhuis 2; we houden het hier op de gasten. Maar bij praten is het niet gebleven. De kerk ruikt thans weer naar verf en de antieke preekstoel is weer in zijn oude vorm hersteld, doordat men het eikenhout weer in zijn „natuurlijke” staat terug heeft gebracht. Dejwandbordjes, waarop men vroeger de teksten placht te schrijven, geven in jaartallen weer, dat men ook vroe ger blijkbaar wel eens een goede beurt heeft gegeven, n.l. in 1732 en 1912. De antieke Statenbijbel op de kansel is van 1637. Ook heeft de Hieslumer toren zijn geheimen, waarvan zelfs de mees te bewoners van dit pittoreske dorpje niet zullen weten. Doet men een klim naar boven, dan ontdekt men een.opslagbergplaats van vogelkooien, die men hier allerminst zou verwachten. Ook liggen op de toren zoldering zandsteenfragmenten en wij vragen ons af of deze wellicht tot een Vroeger kerkgebouw hebben behoord. Het huidige kerkgebouw is n.l. niet het historische. Op 5 Sept. 1809, zo vertelt de kroniek, kwamen om 9 uur „al de leden der dis- sentieerende kerkgenootschappen van Hieslum om zich te verklaren of zij de toren van het dorp willen afstaan en te 10 uur van de Herv. floreenplichtigen om te delibereren over de bouwvallig heid van kerk en toren”. Voorlopig heeft de kerk het nog gehou den, maar in de 70er jaren is deze af gebroken. Op 5 Juni 1874 zijn n.l. enige duizenden oude Friezen bij de in aanbouw zijnde kerk en toren van Hieslum te koop. Het is uit deze tussenliggende tyd, dat wij, dank, zij de nog aanwezigheid van oude kerkvoogdijrekeningen uit die tijd iets van de kerkelijke geschiedenis van Hieslum kunnen vertellen. Later volgt dan nog wel iets over d"> geschiedenis van het dorp als zodanig. De jaaroverzichten bevinden zich mo menteel in het archief van de gemeente Wonseradeel waar wij ze mochten in zien. Sa wie ’t ek yn ’t lytse doarpke Hieslum, As min Sneins yn 'e nye klean, yn tsjerke kaem. En min seach ris goed om jin hinne, Dan tocht min, ’t is hjir nou net sa fornaem. Het eerste jaaroverzicht loopt van 25 Oct. 1824 tot Ultimo December 1825 en is opgesteld door Sjouke Hotzes Rusticus, destijds adm. kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente Hieslum. Inkomsten van kerkelijke goederen wa ren o.a. f 38.25 huur van Okke Y. Yke- ma, id. f 31.van Willem Kornelis, id. f5.f3.van Ate Meinderts, id. f 104- f 2.25 van Anne Lolkes, id. f 30.van Erven Minne Klaases Son- sma, id. f 9.van Johannes Aukes (al lemaal percelen land) en f 2.van Wil lem Cornells „wegens huur van het kerkhof” (totaal bedragen deze ont vangsten dus slechts f 103.50). De uitgaven bedragen in deze periode o.a. jaarwedde als schoolmeester en voorzanger van J. Hempels f 32.30(11), advertentiekosten etc f 11.82, onderhoud kerkgebouw, materiaal en arbeid aan Atze Klaases f 7.50, belastingen f 41.96. Verder ontving Ds H. Cannegieter f3.33% voor klassikale onkosten, C. Binkes f 2.10 voor copiëren der kerkre kening, J. Hempels f 8.94, wegens ze- gelkosten en het afschrijven van de huurcontracten. Met een nadelig saldo van f Ï2.50 was dit een totaal aan nega tieve posten groot f 122.75%, zodat het voordelig saldo over het jaar 1825 be droeg f 7.74%, waaronder de kerkvoogd A. M. Couperus zijn sierlijke handteke ning (waarschijnlijk met veel voldoe ning!) plaatste. In ruim 100 jaar is er in de orde van grootte der cijers wel wat veranderd. Het volgend boekjaar valt met het ka lenderjaar samen. Het is geschreven door een anderehand, hoewel Sjouke Hotzes Rusticus nog administrerend kerkvoogd was. Werd in het vorige jaar de huur telkens op St. Petri betaald, dit is nu op St. Martini. Dezelfde posten keren weer. De school- meester-voorzanger verdient nog f 32.30, maar er is ook een buitengewone ont vangst van f 38.terwijl f 3.40 „inte rest” gebeurd wordt. Hiertegenover staat weer een post groot f 3.10 voor brood en wyn gebruikt bij 't Avondmaal. Het onderhoud kostte in dit jaar f 21.70. De timmerman Atze Klaases wordt nu Atze K. Wiersma genoemd. Een lelijke tegenvaller is het bedrag voor het opzetten en neerhalen van de vlag. Dit heeft als „buitengewone uit gave” f 2.20 gekost, maar Willem Kor nelis ontving dit dan ook als vergoeding voor z’n arbeid gedurende de jaren 1822, 1823, 1824 en 1825, zoals dit dik is onderstreept (een achterstallige vorde ring dus). Het batig saldo groeide evenwel toch, maar eventjes tot f 68.20, vergeleken met het onderwijzerssalaris een reus achtige som voor die tijd, die het vol gend jaar nog zal stijgen tot f 80.64%, ondanks de buitengewone uitgave van f 6.voor het inbinden der kerkboeken. Het gaat Hieslum in deze tijd goed. Het jaar 1828 vraagt bijv, weinig onderhoud. Alleen wordt aan Tjerk Schuurmans f 3.70 betaald voor het schoonhouden der kerk. Zo blijft er een flink bedrag over voor het indijken der kerkelanden, waaraan A. Couperus f 28.53 verdient. Het jaar 1829 kan starten met een ba tig saldo van f 110.42. De post „onder houd” is dit jaar zelfs nihil, die der ere dienst eveneens nihil, waardoor het „ka pitaal” in een keer kan groeien tot f 163.13%. In 1831 is dit reeds f220.77, waaruit blijkt, dat Sjouke Hotzes, die nog steeds adm. kerkvoogd is, een goed beheer voert. Pas in 1833 daalt het saldo iets. Maar dit is dan ook een jaar van veel onkos ten geweest. Vooral het schoonmaken en repareren van het kerkgebouw was duur. Gerrit Sjoerds kreeg voor het schoonmaken f 5.Hij kocht hiervoor van G. M. de Boer voor f 0.99 kalk (ook toen wist men van geflatteerde prijzen) Ook Tjerk Jans Schuurmans beurde nog eens f 4.28 voor het schoonmaken, ter wijl J. L. van der Maan f 12.41 moest hebben voor het maken van de glazen en Klaas Atzes Wiersma zelfs f 78.13 voor geleverde materialen en arbeids loon. Samen is- dit meer dan- f 100 of 3 x het schoolmeesterstractement. Bijna doet dit ons denken aan een ramp, die Hieslum in dit jaar getroffen moet heb ben, vooral als we horen, dat het onder houd het volgend jaar reeds weer f 19.21 moet kosten. Is het wellicht de beken de watersnood geweest? De volgende jaarrekeningen vertonen weinig variatie. Typisch is, dat de clas- sicale onkosten afwisselend f3.32% en f3.33 bedragen, eenmaal zelfs f 3.33%. Men keek blijkbaar niet op een halve cent. 1836 brengt een nieuwe post. Er wordt aan W. Wensemius f 7.25 betaald aan beroepingskosten. Parrega-Hieslum was blijkbaar vacant. Ook bracht de verhuring van landerijen onkosten mee. Aan strijk- en verhooggelden werd f 5.75 betaald. Vastgestelde prijzen en pacht- kamers kende men nog niet. deelde dus toen in de onderhoudskosten van de predikantswoning te Parrega. Met de bomen rond het kerkhof wil het zeker niet recht. Er worden weer twee bijgekocht, resp. voor fl.30 en f 0.70. In 1851 is kerkvoogd Jorritsma opge volgd door Symon Wybrens van der Zee (op zijn grafzerk Simon Wybrands ge noemd, vader van 11 kinderen, die allen jong stierven). De rekeningen vermelden in de komende jaren weinig schokkends. Het kerke- land wordt soms bemest. Vaker echter wordt aarde aangekocht (van afgegra ven terpen) en een paard gehuurd. De kerk wordt geregeld onderhouden. Het batig saldo op voorzichtige wijze be legd. In 1853 lezen we voor het eerst van een premiebetaling aan 'n „brandwaarborg- maatschappij”. Ook wordt in 1854 f 59.betaald als aandeel in de aanschaffing van een zil veren avondmaalskaiL In 1856 wordt voor het eerst 1/5 deel betaald van de tooelage op het predi- kantstractement, groot f 20.In het zelfde jaar komen er nieuwe bijbels en gezangboeken. Ook een nieuw kussen a 13.en voor f 14.nieuwe kerksto- ven en testen. Ook wordt er dan voor het eerst turf aangeshaft n.l. voor f 2.30 Moeten we hier wellicht uit afleiden, dat voorheen öf de kerk niet verwarmd was, öf er des winters geen dienst weid gehouden Hoewel M. Germenraad nog steeds kos ter en onderwijzer is a een jaartracte ment van f 32.50, lezen we voor 't eerst ook de aparte post „Betaald aan I. J. de Boer, de somma van 3 guldens voor bezorgen van vuur in de kerk en het openen en sluiten der deur. Honderd jaar geleden beleefde men blijkbaar ook reeds een tijd van hoog conjunctuur, want de huur bedroeg in 1858 niet minder dan 324.en was nog nooit zo hoog. De „hoogconjunctuur” blijkt ook uit de bouw van een nieuwe pastorie te Par rega in 1862. waartoe Hieslum niet min der dan f 1119.58 brjdraagt. Verschillen de waardepapieren moesten hiervoor van de hand worden gedaan. Maar goed Ds D. J. PETERSE TE UTRECHT 50 JAAR PREDIKANT PARREGA. Zaterdag 15 October viert Ds D. J. Peterse te Utrecht zijn gouden ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds Peterse werd op 3 September 1876 te Utrecht geboren, bezocht hier het gymnasium, waar hij ook aan de R. U. studeerde. Cand. Peterse werd in 1905 te Nes en Wierum in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Parrega en Hieslum 1914-1919; Oud Loosdrecht 1919-1926, Hien en Dode- waard 1926-1929 en tenslotte nog ruim 16 jaar te De Meern (classis Utrecht), waar hem met ingang van 25 December 1945 na 40 volbrachte dienstjaren eme ritaat werd verleend. Na zijn emeritaat was Ds Peterse nog vele jaren hulppre diker te Utrecht. VISAFSLAG MAKKUM. De aanvoer op de visafslag bedroeg van 3 tot en met 8 October: 46000 pd Schieraal 3600 Rode aal Snoekbaar Na het gave resultaat van vorige week, geven we Bolswardia in Lemmer tegen CVVO een goede kans. Niet dat het een gemakkelijk partijtje zal worden, maa.r als stevig wordt aangepakt kunnen de pun tjes mee naar huis genomen worden. HJSC-Makkum, twee candidaten voor de bovenste plaats, zal een spannende ont moeting worden. Een gelijk spel ligt hier in de lijn der verwachting. Hielpen krijgt Oeverzwaluwen op bezoek, de Koudumers zullen hun beste beentje moeten voorzetten, willen zij het tot een gelijk spel brengen. Gezien het spel van Ijlst vorige week tegen Bolswardia, geven we IJVC in Woudsend niet veel hoop op succes. Bolswardia 2 speelt thuis tegen Blauw Wit 3, een kleine zege voor de thuisclub zit er wel in. Ook voor Bolswardia 1 adsp. staat een >p 't programma, met een beetje goede wil kan deze tegen het Sne- Het is reeds weer geruime tijd geleden, dat een inwoner van Hieslum ons een ontboezeming zond over zijn blijdschap, dat het kerkje was gerestaureerd. Op onze tocht naar dit wel wat van de rijweg verwijderd, maar overigens zeer interessant, oord, hebben we de inwoners, waarmee we over oud-Hieslum spraken, grif beloofd, over de geschiedenis van hun dorp zo het een en ander te vermelden. Het heeft wel wat lang geduurd, maar men vergeve ons dit. Het is n.l. verre van gemakkelijk over de historie van dit dorp te schrijven, daar de gegevens vrij schaars zijn. DORPSHUISWERK ARUM, 11 Oct. Het bestuur van het Dorpshuis kwam met haar leiders en leidsters en het bestuur van de Vrou wenclub bijeen om het winterwerk te bespreken. Door de leiders en leidsters zullen weer verscheidene kinderclubs worden gehouden terwijl de Vrouwen club wekelijks weer geregeld bijeen zal komen. Besproken werd wat men op de clubs zou doen. Ook zal men, zoals verleden jaar, weer een mannenclub organiseren. Op de tentoonstelling, die tijdens het 25-jarig jubileum van het Dorpshuis werd gehouden, bleek, dat de mannen vele fraaie en nuttige dingen hadden vervaardigd. Jammer is het, net als met vele vereni gingen, dat het Dorpshuis steeds moet roeien met de riemen die het heeft. Er moet nogal wat materiaal en vooral goed gereedschap worden aangeschaft en. dat kost weer geld. Met het Floraliafeest was men weer, net „droech oer de sleat”. Mevr. E. Scholte—Metz sloot de gezellige bijeen komst en bracht meteen dank aan de de vrouwenclub voor deze ARUM, 11 Oct. De afd. Volksonder wijs hield in het Dorpshuis haar leden vergadering, die maar door 12 leden was bezocht, terwijl het ledental met 58 was gestegen (80 De voorzitter, de heer J. A. Seegers, hoofd der o. 1. school, sprak een kort openingswoord en gaf daarna de secre taris, de heer Tj. Jonker, gelegenheid om de notulen en het jaarverslag voor te lezen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 5