JEUK /iï BOLSWARDER RAAD NAM AFSCHEID VAN DE HEER P. ENSINGH I Filmvertoning Bi 1 hen: I 1 1 BOLSV WONS WY1 BO J. F. B. Wordt vervolgd. s t Wij belasten ons met het plaatsen van advertenties in alle bladen. Na een heilsdronk op het scheidende raadslid sloot de VOORZITTER de ver gadering. Gebore Theres en Mai nes, z\ Geertri Dirk 1 Jong. nicus 1 Janke Sijtske Onde-rt Canfie alhier. Gehuv, Agnes Overle van E Gebon Joukji Hendr kum. Reitsr Sqjira Onder terdai Jouke Hibm Gehui Jantji Overl echtg Esse (over AC Hl' AC AL EX AR BA WI Friesland’s oudste Passagebureau n.l. dat van W. Zeyl en Zoon te Sneek, houdt op 26 October a.s. een filmver toning over Australië, Canada, Nieuw- Zeeland en Amerika, waarin o.a. voor komt het bezoek van H. M. de Koningin aan de Nederlandse emigranten in Ca nada. Toekomstige emigranten en verdere .be langstellenden worden in de gelegenheid gesteld de films gratis te zien. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de in dit nummer opgenomen ad vertentie. Gebo: Jan I zv k Brinl Onde en A Gehu Geer Siem ziens Over van end. Gebc Boui gerg Jong Joha en Schs sma zv S te I Ant Ter] Hen Bau Ove van nes Fro Dit schetsje laat ons n.l. zien, hoe het slot er in de jaren om 1700 heen aan de buitenkant heeft uitgezien. Nu kan men uit de bouwwijze van de oude stinzen tenaastebij op maken in welke ty’d zij ontstonden en uitgebouwd werden tot grotere wooncomplexen. Aanvankelijk was een stins weinig meer dan eer. massief stenen vechttoren met op de bovenverdieping een slechts primitieve woongelegen- Afscheid P. Ensingh. Hierna volgde het officiële afscheid van de heer P. Ensingh, als lid van de raad. De VOORZITTER: Nu U de eervolle benoeming in Drachten hebt gekregen, willen wij bij Uw vertrek uit de raad, U danken voor het vele werk dat U sinds uw vestiging hier in 1948 voor de ge meente hebt gedaan. In uw functie van raadslid hebben wij een prettige mede werker in U gehad, zowel in de gascom missie als in het ondankbare werk in de woningcommissie als in uw andere functies. Wü hopen, dat U in de 8 jaar die U in ’s Rijks dienst nog voor de boeg hebt, Bolsward niet zult vergeten en met de beste wensen voor de toekomst bied ik U namens de raad als aandenken een gelijste foto van het stadhuis aan, waar in U in zoveel hebt mogen mede-arbei- den. Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert, en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN ft ft ftft Wft HUIDAANDOENINGEN ftft- ft ft. VLOEISTOF BALSEM - ZEEP De VOORZITTER geeft de mening weer dat wie eigenaar is, ook verplicht is tot het onderhoud en dat zij, die dit niet nakomen, hiertoe gedwongen kunnen worden. In dat geval zou de gemeente misschien overname van onderhoud kun nen overwegen. Verharding Workumertrekweg. Op verzoek van de heer Huitema advi seren B. en W. het trekpad tot de brug te verharden en zodoende een behoor lijke verbinding met de stad te geven. De heer S. W. DE JONG (chu) acht het meer afdoende een weg door de lande rijen van Wed. Zeinstra aan te leggen. De VOORZITTER: De gemeente ’heeft geen belang b(j deze weg. De trekweg is eigendom van de gemeente Workum en gedeeltelijk van het waterschap. Als er een weg komt door ’t land van Wed. Zeinstra, wil men hier een weg van 3 meter breedte hebben, waarop ook vrachtauto’s kunnen rijden. De brug is hiervoor in te slechte staat. De conse quenties van dit plan zijn te groot, om dat de daarachter gelegen eigenaars niet medewerken. Het is echter ook mogelijk, dat B. en W. een nog dras tischer oplossing voor de brug overwe gen. Voorlopig gaat de raad accoord met het verharden van het trekpad. Als wij ons nu aan de hand van de wel zeer schaarse ge gevens een voorstelling willen maken van het dorp Arum, zo omstreeks de bloeitijd van de hiervoor besproken ade lijke huizen, dan blijkt het, dat in grote trekken althans de bestaande dorpsindeling in beginsel reeds zeer vroeg aanwezig moet zijn geweest. Wel dient daarbij bedacht te worden, dat het begin van de tegenwoordige buurten en straten van Arum op zijn vroegst ontstaan kunnen zijn na 1550 ongeveer. Van de zeer schaarse be bouwing van vóór 1500 zal n.l. zo goed als niets zijn overgebleven na de brandschattingen en andere ramp spoeden, die hier tussen 1450 en 1520 gepasseerd zijn. Bovendien moet in aanmerking genomen worden, dat de vroegste kernbebouwing maar zeer miniem is geweest, omdat het begrop dorp vóór 1500 niet met de huidige betekenis kan worden vergeleken. Voorheen maakten de verspreide boerenhoeven in de hem tezamen het dorp uit, waar wy nu onder dorp verstaan de aan straten, buurten en pleinen gegroepeerde bebouwing. De oudste bebouwingskernen van het tegenwoordige dorp Arum zullen in de eerste plaats bestaan hebben uit kerk en kerkhof, waaromheen een gracht en langs de buiten zijde van die gracht, aan de torenzijde, een aantal wonin gen van <i© verschillende kerkedienaren, zoals pastoor, vicarus, koster en misschien nog meer andere. Verder hier en daar een huis aan de Sylroede (Franekervaart). Een en ander zal met het Sytzamaslot zo omstreeks 1500 de totale bebouwing hebben uitgemaakt van de westzijde van de Franekervaart. Oostelijk van deze vaart zal om deze tijd, behalve het Bejjmaslot en het Camminghaslot vermoedelijk een begin aanwezig zjjn geweest van de tegenwoordige Zilverstreek (een verbastering van het oorspronkelijke sylroedestreek) evenals van de Hoccaerd (een verbastering van het oor spronkelijke hou-kaei-dyk). Het buurtje recht tegenover de tille aan het kaatsplein zal waarschijnlijk ook bij de oudste gedeelten behoren. Heel vroeger zal dit de verbin ding gevormd hebben tussen het dorpscentrum en Bey’ma- state. Want de tegenwoordige Camminghaweg (Heere- wech) is van latere datum. Toen de grote verbindings weg naar Bolsward en Harlingen aangelegd werd, was een bredere brug over de Franekervaart noodzakelijk, n ten slotte heeft nog een derde belangryke edele-state et aanzien van het oude dorp Arum verhoogd, n.l. Cam- mingha-state (op oude kaarten ook wel Hooghuistra ge- noemd). -Iet aloude huistee van deze adelijke behuizing is nog precies aanwijsbaar, omdat het nog altijd omgeven wordt Goor de oorspronkelijke gracht, die in de volksmond als „swantsjegrêft” wordt betiteld. Deze benaming slaat terug op de oude toestand, toen het houden van zwanen uitslui tend aan.de adel was toegestaan. Waar thans de appelhof van de door de heer S. Hilarides bewoonde boerderij is, daar verrees dus voorheen het slot Cammingha. De oorsprong van dit slot moet vrij zeker in de vroegste middeleeuwen gezocht worden gezien de afbeelding ervan op de voorpagina van een Arumer alma nak uit het jaar 1736. VOETBAL OOSTEREND, 10 Oct. Zaterdag j.l. had SDS I bezoek van Zeerobben II uit Har lingen. Daar de scheidsrechter verstek liet gaan, werd een kwartier te laat begonnen, nu onder leiding van een be stuurslid van Zeerobben. Reeds in de eerste minuten namen de gasten de leiding. Bij een ongevaarlijke aanval liet linksbuiten een zacht schot los, dat de SDS-keeper liet glippen, 0-1. SDS liet zich door deze tegenslag niet deprimeren en met lange trappen werd de voorhoede aan het werk gezet. Na een half uur leidde dit tot de gelijkma ker. De middenvoor schoot onhoudbaar in, 1-1. Maar Zeerobben had ’t antwoord klaar. De rechtsbuiten kreeg de bal vrij en met een hoog schot verdween het leer in het doel, 2-1. Hierna was het rusten. Na de thee kwam de thuisclub sterk op zetten. Dit leidde na 20 minuten spelen tot de gelijkmaker met een hard schot van de rechtsbinnen, 2-2. Verwoed werd nu nog om het winnende doelpunt ge streden en hoewel de thuisclub nu en dan nog mooie kansen kreeg, er werd niet meer een doelpunt gemaakt, zodat deze snelle en goede wedstrijd eindigde zelf op het zendingsveld vertelde hij op boeiende op welke manieren het Evangelie van Jezus Christus aan Hei denen en Mohammedanen gebracht kon worden. heid. Hoe meer echter de strijdmiddelen zich wijzigden en op de duur een stenen gebouw geen afdoende beveiliging meer bood tegen het gebruik van buskruit e.d. (pl.m. 1400) hoe meer het aanvankelijke doel van deze versterkte hui zen ondergeschikt werd gemaakt aan een geriefelijke woongelegenheid. Bezien wij de afbeelding van Camminghastate nauwkeu rig, dan onderscheiden wij onmiddellijk de oorspronkelijke vechttoren, die dus aanvankelijk het enige bouwwerk ge weest moet zijn binnen de wijde gracht en slechts toegan kelijk via een door een massief poortgebouw te betreden ophaalbrug over de gracht. De oude kern van de stins bleef door de eeuwen heen bestaan, maar voor een verbetering van de woongelegen heid bouwden de achtereenvolgende latere bewoners tel kens nieuwe vleugels aan, die naar hun bouwtrant te oordelen ongeveer tussen 1500 en 1700 ontstaan moeten zijn. De tekening laat echter meer zien. O.a., dat de tegen woordige oprit naar de boerderij en de vroegere oprijlaan naar het slot nagenoeg dezelfde loop hebben. Bovenstaande afbeelding geeft weer het gezicht dat men vroeger had, als men ongeveer halverwege de huidige oprit zou staan. Op de achtergrond komt de Arumer kerk met toren (in de oude gedaante van vóór 1836) boven alles uitsteken. Rechts zien wij de slottoren van Groot- Sytzama boven het geboomte van de Sytzamahof uitko men. Van deze laatste werd hiervoor al iets verteld. Buiten de slotgracht van Camminghastate strekte zich de hof (toen plantagie genoemd) uit, die op haar beurt weer omgeven was door brede singels met geboomte, een en ander begrensd wordende door de Sylroede (Franeker vaart) en de Heerenwech (nu Camminghaweg genoemd). Deze vroegere slottuin laat zich in onze fantasie gemak- kelijk reconstrueren, als men staande op de reed naar de boerderij van de heer S. Hilarides de grote open ruimte tussen de „swantsjegrêft” en de huizen van de Camminghaweg beziet. Ongeveer op de plaats van de tegenwoordge boerderij zal ook vroeger reeds een boerenbedrijf zijn uitgeoefend. De stallen en schuren van de slotbewoner bevonden zich gewoónlijk direct buiten de slotgracht. Wanneer precies de Cammingha’s zich te Arum gevestigd hebben, is niet bekend. Omstreeks 1500 kwamen wij voor het eerst de naam tegen in een aantekening over Arum. Tot pl.m. 1700 volgen de Cammingha’s elkaar hier in op volgende generaties op, maar om 1720 heen blijkt deze tak van het geslacht in mannelijke linie te zijn geëindigd en de bezitting te zijn overgegaan aan de Van Heem stra’s, die in latere tijden als bezitters weer door de Burmania’s en de Sminia’s worden opgevolgd. Een bjjzonderheid van deze bezitting is wel, dat die nim mer verkocht is geweest, doch steeds door vererving van eigenaar verwisselde. Zo kan dus de tegenwoordige eige naar zich zij het via vele zijlinies dan ook min of meer als een verre verwant van de Cammingha’s be schouwen. De Cammingha’s kwamen hier in Arum naar voren, nadat de Beijma’s als dorpsbestuurders waren uitgeschakeld. Van pl.m. 1600 tot 1800 ongeveer zijn het dan ook de bewoners van Camminghastate geweest, die uit hoofde van hun grondbezit ter plaatse de voornaamste bestuurs functies in handen hadden. Wij zullen straks de naam Van Cammingha dan ook herhaaldelijk tegenkomen, als Stratenplan Zuid. Door de eerder genomen raadsbesluiten is voor het stratenplan Zuid met ver binding Burg. Praamsmalaan met de verkeersrondweg* en plantsoenaanleg- Noord pl.m. f 165.000 nodig. Deze be grotingswijziging is na voorbereiding door B. en W. en de commissie Openbare Werken eerst ter elfder ure aan de raadsleden ter inzage gelegd, zodat deze zich niet in détails konden verdiepen. Dit laatste veroorzaakte veel tegenkan ting, vooral van de heren Mulder, Let- schert en Boekema, die betoogden, dat het niet juist is, dat de raad beslissingen moet nemen over iets, waarvan zij de détails niet heeft kunnen bestuderen. Daar het plan in grote lijnen was goed gekeurd Gezien de urgentie van scholen bouw e a.. en het begrip van B. en W. voor deze situatie, probeerden de heren Ensingh en Praasma nog olie op de raadsgolven te werpen, maar de ge noemde raadsleden namen deze formele kwestie hoog op, zodat een stemming nodig was De uitslag was, dat de raad met 7 te gen 5 stemmen (die der kvp) toch aan nam dit punt te behandelen, waarna de ze wijziging door de nu ook formeel wor dende Voorzitter, vlot onder de hamer doorging. Termjjnverlenging. Opnieuw werd door de raad de termijn van ontruiming van enkele onbewoon baar verklaarde woningen verlengd. Het betreft hier een aantal woningen uit het Laag, Gortsteeg, Klippen, Driepos- tensteeg, Franekerend (’t Loo), Kerk straat, Kleine Kampen en Nannenhof, die volgens een eerder genomen raads besluit reeds 23 October ontruimd moe ten zijn. Voor de bewoners is echter nog geen andere woning gevonden, zodat de termjjn van ontruiming met één jaar werd verlengd, hetgeen allerminst wil zeggen, dat de woningen ook allemaal nog een jaar bewoond zullen moeten worden. De heer BOEKEMA (kvp) benut deze gelegenheid nogmaals het vergroten van het bouwvolume te bepleiten. De wo- ningpositie is, ondanks nieuwbouw, de laatste jaren nog nooit zo moeilijk ge weest. B. en W. doen al het mogelijke uit deze impasse te geraken. i -:ds succes, f stra. door goed mee te komen, de bal in het net schoot, 1-0. Zelfs werd het 2-0, toen r.binnen de bal na een prima aanval, in het doel deed verdwijnen. Maar dit werd de bezoekers te bar, haar snelle linksbuiten kwam goed naar binnen en scoorde onhoud baar, 2-1. De ruststand werd 3-1, toen r.buiten Wolthuizen een juweel van een voorzet los liet en Hiemstra hem goed afwerkte. Na de thee kwam Scharnegoutum fel naar voren, ze waren een hele tijd ster ker en wisten dit in twee doelpunten uit te drukken, 3-3. Maar Oudega had de langste adem en zodoende kwam de thuisclub nu weer in de meerderheid en wist eveneens nog tweemaal te doelpunten. Het einde kwam zodoende met een ver diende 5-3 overwinning voor Oudega (W.) II. N. C. V. B. WOMMELS. De afd. Wommels van de N. C. V. B. kwam voor het eerst weer bijeen in dit seizoen onder leiding van de 2e presidente mevr, de JagerPost- ma. Spreker voor deze avond was de heer P. de Heer uit Wommels. die tot onder werp had: „Ervaringen op het zendings- terrein”. Daar spreker geweest was, wijze hoe en Grondprijzen. Op voorstel van B. en W. worden de grondprijzen van de bouwrijpe grond in Noord en Zuid variërend van f 8.50 tot f 14.50 vastgesteld, niet nadat de heren BIJVOETS en HETTEMA (kvp) uit voerig op de zijdelings verband houden de kwestie van het onderhoud van de walkanten ingingen. Naar hun mening moet de gemeente het onderhoud tegen een bepaalde vergoe ding overnemen, zodat men zeker is, dat deze goed onderhouden worden, zie bijv het Stadsstreng. POLS GEBROKEN OOSTERLITTENS, Oct. De vrouw van de veehouder St. Koopmans kwam zo erg van de ts|p te vallen, dat heelkun dige hulp moest worden ingeroepen. Dokter Mauser van Baard constateerde een gebroken pols. Op advies van de medicus werd dit ongeval in het Diaco nessenhuis te Leeuwarden behandeld, waarna de gekwetste vrouw weer huis waarts mocht keren. Totaal f 2818.11 De onder a genoemde verhoging geldt dan gedurende 13 jaren. Na deze ter mijn kunnen de gebouwen voor de dan overeen te komen huurprijs opnieuw ge taxeerd worden. Huur Rjjks Middelbare Zuivelschool. Bij raadsbesluit van 24 Juni 1953 werd besloten om de Zuivelschool uit te brei den met een machinelokaal en tevens de centrale verwarmingsinstallatie uit te breiden en te verbeteren. Deze veranderingen zijn in de loop van 1954 uitgevoerd en voorzover nodig in het begin van dit jaar voltooid. B. en W. hebben over een huurverho ging tengevolge van de aangebrachte veranderingen reeds geruime tijd gele den contact opgenomen met de rijksge- bouwendienst. Men kent n.l. een afzonderlijke regeling voor een nadere vaststelling van de huurprijs tengevolge van een „verbete ring” of van een „verbouwing”. Met inachtneming hiervan kan de huur prijs jaarlijks verhoogd worden met: a. voor aanbouw machinelokaal: 10 van 3/5 x f 41.982.31 f 2518.94 b. voor wijz. centrale verwarming: 7.358 v. 1/6 x f24.395.36 f 299.17 Afscheidsrede de heer Ensingh. Iedere inedaille heeft twee zijden en zo betekent een promotie bij het Rjjk ook verhuizen, aldus de heer Ensingh. Als men ouder wordt is het niet zo gemak kelijk gemaakte -banden weer los te la ten. De benoeming in Drachten is echter voor mij het hoogste kantoor, dat ik kan behalen en deze eer is mij veel waard. Ik prijs mij gelukkig dit na veel arbeid te hebben bereikt. Zowel mijn vrouw als ik hebben de ja ren in Bolsward met vreugde doorge bracht, omdat wij hier veel contact voel den en hoewel wy’ er zelf om verzoch ten, valt het ons moeilijk dit alles los te moeten laten. De vele functies, heb ik met plezier vervuld, ronduit ben ik vor mijn mening uitgekomen en respec teerde daarbij ook de eerlijke overtui ging van de ander. Het behartigen van de belangen van de gemeente is hierbij steeds mijn streven geweest. Ik spreek de wens uit, dat Bolsward er ook eens in zal slagen net als Drachten, groot-industrie aan te trekken. Het be gin is er. Hartelijk dank ik u allen voor uw me dewerking en al het goede. Mevr. KOKHAAR brengt mede na mens de door ziekte afwezige wethou der Leurink de dank over voor de sa menwerking waarbjj men profiteerde van de rijp overdachte eerlijke overwe gingen. Hoewel de fractie zelf door dit vertrek in een moeilijk parket komt te verkeren, wensen wij u toch veel geluk in uw nieuwe werkkring. Namens alle raadsleden nam de heer BOEKEMA afscheid van de heer En singh, die in de loop der 7 jaren een vriend geworden was. Wij zullen u mis sen, zoals wij u ook node missen in de commissie-vergaderingen, waarbij ik speciaal denk aan het werk bij ’t steeds moeilijker wordende woningprobleem, waar U steeds met animo streefde hulp te bieden, waar hulp ook nodig was. Onze dank voor uw collegiaal samen werken. Wij hopen dat het U in uw nieu. we woonplaats goed mag gaan en wen sen U Gods beste Zegen toe. Plantsoen/speelweide in Noord. Bij de ingekomen stukken vraagt mevr. KOKHAAR (PvdA) de speciale aan dacht voor het request van de bewoners van de Dr. J. Halbertsmastraat. De VOORZITTER deelt mede, in ver band met de begrotingswijziging voor plan-Noord, waarvoor naast de gebruik te f 8000 nogmaals f 16000 vereist is, dat er reeds een jaar lang plannen be staan om in deze straat een plantsoen met een speelweide te creëren met zand bakken, schommel en wip, maar geen grote toestellen of een voetbalveld. Hiernaast zou een speeltuinvereniging bij het terrein van de nieuwe Protes tantse kleuterschool, waar nu dus de volkstuintjes liggen, grond kunnen krij. gen. De heer H. B. P. A. LETSCHERT (kvp) uit de erkentelijkheid, die de bewoners voor dit plan zullen voelen en beklem toont de behoefte, die ook elders in de stad bestaat voor geschikte speelruimte voor de kinderen. De heer P. ENSINGH (PvdA) houdt re kening met de waarschijnlijkheid, dat de gemeenten minder gemakkelijk een rui mere uitkering uit het gemeentefonds kunnen krijgen. Voor ophogen van het eventuele speeltuinterren is geld nodig. Hogere heesterbeplanting van de speel, weide maakt meer of grotere speeltoe stellen minder storend. B. en W. zullen adressanten een plan voorleggen en met hun suggesties re kening houden, waarna deze begrotings wijziging wordt aangenomen. wü büv. de kerk van Arum bespreken. De kerk en de kerkvoogden vertegenwoordigden n.l. in die tüd het gees telijk zowel als het wereldlük gezag in deze samenleving. Daarover binnenkort meer. Van de thans besproken edelestaten Beijma, Sytzama en Cammingha, die eertyds de dorpskern van Arum hebben gemarkeerd, is vrijwel slechts de herinnering overgeble ven, hoewel de by de states behoord hebbende boerenbe drijven in alle drie gevallen nog aan te wijzen zijn. De oorspronkelgke primitieve stallen en schuren wijzig den zich geleidelik en groeiden tot hoofdgebouw uit, naar mate de states om 1800 heen geleidelijk door de landadel werden verlaten, teneinde zich in de steden te gaan ves tigen. Betreffende de „slotplaats” van Camminghastate kan ten slotte nog als byzonderheid worden vermeld, dat deze blü- kens een bestek van een in 1788 plaats gehadhebbende herbouw van de boerenhuizinge toen voor iets minder dan f2000.kon worden aangenomen (Sminia-archief). maar tot die tgd was de tille aan het tegenwoordige kaatsplein de enige verbinding tussen de beide dorps- delen aan weerszoden van de vaart. Waar nu de Camminghaweg is, moet eertyds een vaart gelopen hebben, die de Franekervaart verbond met de z.g. Molensloot, waarlangs men via de Oude Reg het dorp Lollum binnendoor kon bereiken. Een groot gedeelte van deze oude verbindingsweg te water bestaat nog in de vorm van brede waterschapstochtsloten (molieren). Aan de andere zgde van de Franekervaart waren er even eens verscheidene van dergelyke opvaarten. Eerstens de opvaart, die de ringgracht van Sytzamaslot met de Syl roede verbond, verder een verbindingsvaart met de kerk- hofsgracht, die gelopen heeft tussen de tegenwoordige bewaarschool en de winkel van F. Huizinga. Deze kerkhof- gracht was westelijk ook met een opvaart verbonden met de Bolswardervaart. Dit was de latere polle-opvaart, die eerst enkele jaren geleden gedempt is. Aan de Noordzijde van de tegenwoordige Sytzamaweg heeft een verbindingswater gelopen, komende uit de rich ting Achlum, dat in de brede slotgracht van Sytzama uitmondde. Een deel van dit water bestaat nog, n.l. de sloot die loopt van de tegenwoordige Schoolstraat, achter langs en naast de tuin van de Ned. Herv. Pastorie. De sloot voor de spaarbank is eveneens nog een deel van het hierboven bedoelde water. Een oude Arumer ingezetene wist ons uit overlevering te vertellen, dat nog in de vorige eeuw een koestal gestaan zou hebben op de plaats van de tegenwoordige Ned. Herv. consistorie en dat de gier van de naastgelegen mestvaalt afvloeide in een brede sloot, die liep, waar nu het trottoir ligt voor de pastorie en de consistorie. De huidige Ned. Herv. pastorie dateert van 1860. Het is het meest waarschynlyk, dat vroeger achter of voor de huizen opvaarten en sloten door het dorp hebben gelopen, voorzover de huizen niet aan een vaart stonden. Al die sloten en opvaarten hadden vroeger een grote betekenis en zelfs een dubbele functie. Niet alleen dienden ze als vervoersweg (voor turf, veevoer enz.) zü fungeerden tevens als riolering. Van hygiëne had men vroeger nog weinig begrip. Rommeligheid, kwade geuren en wat dies meer zij behoorden vroeger onvermijdelijk by elke opeenhoping van huizen en mensen. In dat opzicht heeft Arum geen enkele uitzondering op de regel ge maakt. De epidemische ziekten vierden dan ook heel vaak hoogty. Zo maken kerkerekeningen van 1780 byv. mel ding van de hoge chirurgijnsrekeningen (voor behandeling door de chirurgyn van de vele kerkearmen) die voor de z.g. „roode loop” behandeld waren (vermoedelijk een soort disenterie). Ettelijke Arumers bezweken in die pe riode aan deze besmettelijke ziekte. De vervoersmogelykheid bij uitstek wa« in die tüd nog het water. Weliswaar waren de (onverharde) wegen ’s zomers by’ durende droogte iets beter begaanbaar, maar voor het vervoer per as gewoonlük verre van ideaal. Het water was dus ook in dit opzicht een belangrük hulp middel en op de kaarten van omstreeks 1700 zien wy dan ook geen gehucht of belangryke boerenhoeve, die niet een eigen opvaart (je) had, verbinding gevende met het grotere vaarwater. Alvorens gisteravond de raad van de gemeente Bolsward officieel afscheid nam van de heer P. Ensingh, wegens zün benoeming tot ontvanger der Rüks- belastingen te Drachten, handelde de raad de volgende punten, waarvan wij door tijd- en ruimtegebrek een verkort overzicht geven. TOANIELKOMMISJE BAERDERADIEL. As ünderdiel fan de Kultuerried .Baerderadiel hat de toa- nielkommisje har gearkomste hólden foar bisprek „winterwurk”, Onder lie- ding fan Wybe Koldijk fan Jorwert. Der is bisletten wer in foardrachtkriich foar skoallebern üt to skriuwen. Soks is der forline jier wol sa goed ynfallen, dat elts it hjir mei lens wie. Foarst sil der by ynlaske wurde in foar drachtkriich oant en mei 15 jier. De jonges en famkes kinne harren hjirfoar opjaen by in toanielselskip yn elts doarp Fierders is in plan ré makke om yn ’e mande mei sang- en muzykkommisje in amateursjoun to organisearjen. Ek sil men bisykje in kommsje to bineamen (fan trije persoanen) dy’t as taek kri- get it toanielspyljen fan alle toaniel- forienings yn Baerderadiel to bioardiel- jen nei in puntestelsel mei as heechste priis in wikselbeker. Soks soe siker tige opbouwend en lear- sum wêze en ien en oar sil dan ek oan alle bistjüren bikind makke wurde. Dus wichtige bisluten, mar de died is fierder oan de wurkjende leden, as alles hwat nou op stapel stiet slagje sil. toen midvoor A. Hiem- WIJDINGSCONCERT OOSTEREND, 11 Oct. In de Ned. Herv. Kerk werd door het muziekcorps „Wil helmina” een wydingsconcert gegeven. Er werden verschillende werken uitge voerd, afgewisseld door begeleiding van samenzang. Doordat te weinig ruchtbaarheid aan dit concert gegeven was, was de belang stelling niet groot. Toch werd deze ure hogelijk door de aanwezigen gewaar deerd, wiens oordeel eenparig luidde: Laat het niet bü deze ene keer. Naar wij vernemen, zal dit zeer zeker niet het geval zün. Verlaging opcenten grondbe lasting. Ingevolge de door de Raad vastgestelde verordening van 30 October 1950, wor den momenteel op de grondbelasting 190 opcenten geheven voor de gebouwde en 110 opcenten voor de ongebouwde eigen dommen, gelük aan het aantal opcenten dat ingevolge artikel 278 van de ge meentewet maximaal kon worden ge heven. Bü wet van 15 Augustus 1955 is art. 278 van de gemeentewet zodanig ge wijzigd, dat de te heffen opcenten van „190” en „110” met ingang van het belastingjaar 1956 worden vervangen door onderscheidenlük „60” en „30”. Deze wijziging is een gevolg van de in het kader van de verlichting van de belastingdruk door de regering getrof fen maatregelen. De gemeentelijke verordening op de heffing van opcenten op deze belasting zal nu aan deze verlaging moeten wor den aangepast. Aan de gemeenten zal als compensatie voor deze verlaging een uitkering ten laste van de ryksbegroting worden ge daan ten belope van 130 onderscheiden lijk 80 percent van de zuivere opbrengst van de hoofdsom der grondbelasting, welke in haar gebied is geheven, zodat één en ander geen financieel nadeel voor de gemeente zal opleveren. B. en W. stellen voor de thans bestaande verordening in te trekken en een nieu we aangepaste verordening vast te stel len waarmee de raad zonder hoofdelyke stemming accoord gaat.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 6