roar DE RUSSISCHE GLIMLACH DOORZIEN? KRIS-KRAS door Nederland ER openbaart zich nu een neiging bjj de Europese landen van de Navo om dan het defensieapparaat wel te perfectionneren, maar de omvang er van in te krimpen, doch volgens mili taire deskundigen is dat een totaal on aanvaardbare oplossing als men paraat wil blijven. Het is daarom geen won der, dat de regeringen dezer landen reikhalzend uitzien naar een teken, dat de Ver. Staten, welker eigen belang ’t is dat West-Europa goed verdedigd wordt, bereid zouden zijn ook na 1 Jan. 1957, als hun militaire hulp eindigt, deze voort te zetten. (1 1 West-Europa zou nog lang niet sterk genoeg zijn Zondag wordt voor de Naar een belangrijke dag STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes Offisieel bisyk us hjoed p to sizzen HOE„ graag de Russen het Atlantisch x pact zouden zien opgeheven en hoe zeer zjj dat pact ook vrezen, blijkt ook uit het feit, dat Chroesjtsjew de Cana dese minister van buitenlandse zaken Pearson, die te Moskou op bezoek was, aanried zijn land uit de Navo te doen treden omdat dit verdrag zou beogen „nieuwe oorlogsvernielingen in Rusland aan te richten”. D® Fransen zijn dus nog lang niet uit de moeilijkheden wat hun verhou ding tot Noord-Afrika betreft, in het bijzonder ook niet wat Algerië aangaat. De Franse nationale vergadering heeft over de plannen van de regering-Faure ten deze vorige week dagen en zelfs nachten lang gedebatteerd en de kan sen bleken zo kwaad voor deze plan nen, dat premier Faure er het lot van het kabinet aan verbond, hij stelde de kwestie van vertrouwen, wat automa tisch meebracht, dat er eerst deze week getemd kon worden. Want de wet be paalt, dat in zo'n geval de parlements leden énige dagen bedenktijd moeten hebben vóór zij hun stem uitbrengen. No. 82 ■N De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat PYT. n- ik lie In en iu Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 ar 1U jk ar De Chr. Zangver. „Looft den Heer” te Achlum bestaat 10 jaar. Welke dienstplichtige, opkomst October 1931, infant., is genegen te ruilen met onderget. Opkomst Maart 1931, 9 Reg. inf. Assen. M. de Groot, Schildwijk 10. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.50 uur 505 of 555 (K5157) Volgens generaal Gruenther zowel als de Navo-opperbevelhebber op de Atlantische Oceaan, admiraal Wright, is de landmacht te klein, de zeemacht nog onvoldoende en is de luchtverdediging in Europa een der allerzwakste plekken. Dit laatste is vooral ernstig omdat de militaire plannen alle van defensieve aard zijn, m. a. w. men zal van deze kant nooit een oorlog beginnen, wat echter mee brengt, dat in geval er onverhoopt oorlog zou ontstaan de Atlan tische landen de eerste klap zullen moeten doorstaan, voor de af weer waarvan een goede luchtverdediging van primair belang is. Al met al blijkt uit deze beschouwingen wel dat het zeker niet naar de wens van de militaire Navoleiding is, dat meerdere landen van het Atlantisch Pact op de defensiebegrotingen willen bezui nigen, er zal waarschijnlijk eerder nog wat bij moeten, vooral als zich straks deze landen ook van de nieuwe wapenen moeten voor zien. Dodelijk verkeersongeluk. Te Haaksber gen is een personenauto met vier per sonen tegen een onverlichte, doch onder de straatverlichting geparkeerde vracht auto gereden. Eén inzittende, de 30-ja- rige H. ter Huurne uit Buurse, is spoe dig aan zijn verwondingen overleden. De heer H. van Mast (37 jaar, ook uit Buurse) overleed later eveneens. Haag worden gehouden. Deze nationale expositie van tenten, kampeerwagens en kampeeruitrustingen, die in het afge lopen voorjaar in 3^ dag 33000 bezoe kers trok, belooft in 1956 uit te groeien tot de grootste manifestatie op dit ge bied in Europa. Was de laatste maal slechts één van de Houtrusthallen voor de binnententoonstelling in gebruik, dit maal zullen, in verband met het grote aantal inzendingen, de beide hallen ten behoeve van „Goed Kamp” worden inge richt, terwijl wederom tevens het bui tenterrein ter grootte van 15000 vierk. meter geheel door exposanten zal wor den bezet. Boerderjj te Steggerda afgebrand. Dins dagavond is de ouderwetse kapitale boerderij van de heer Joh. Vonk te Steg gerda tot de grond toe afgebrand. De hooi- en graanoogst gingen geheel ver loren, alsook vele antieke voorwerpen. De oorzaak is vermoedelijk een lek in de aansluiting van een pas aangesloten gasfles. De eigenaar was laag verze- Mlss World-verkiezing in Londen. De Nederlandse vertegenwoordigster Ange lina Kolkoven, is in Londen aangekomen waar zjj zich voorbereidt voor de verkie zing van ..Miss World” Ratten op Ameland beginnen zich weer te roeren. Meende men voor korte tijd dat ’t met de ratten wel de goede kant opging op Ameland, de laatste tijd wor den ze weer in menigte gesignaleerd en wel in de onmiddellijke omgeving en op de ervan van boerderijen te Hollum. Der binne mear apen ünder de minsken, as minsken ünder de apen. 't Is oeral like drok, Autoriteiten witte. Tüd mei üs net üntsjitte, It heechst gesach, de klok. Ider wol graech oan bar, Tsjinslagen fan in üre Jow’ frees en lést, hja stjüre De wurklist yn ’e war. Leafde wurdt iepenbier, In waerm gefoel dat haget, Lykwols, de ütgeansdagen Binn’ wol by ütst^k swier. De minsken mien’ it bést, Hoera, de Keninginne, Alles kin jown Allinne Gjin eagenblik fan rêst. en sr, tg ,’e. sn Ti ed Bolswards Nieuwsblat ir m e- st te ie Ie, sn e- in sn d. ar d, e- s- ,w d, sn et e- sn Tentoonstelling van Nederlandse volks drachten in Schotland. De Nederlandse Ambassadeur in Londen, Mr. D. U. Stik ker, heeft deze week een tentoonstel ling van Nederlandse volksdrachten in het Kon. Schotse Museum in Edinburgh geopend. Deze tentoonstelling, die met behulp van de Schotse Commissie van de Arts Council door de Nederlandse re gering werd ingericht, bestaat uit 35 verschillende volksdrachten die men in Nederland kan vinden. De costuums, waarvan de waarde tussen de veertig en vijftig duizend gulden ligt, zijn afkom stig uit de verzameling van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina en het openluchtmuseum in Arnhem. maken, is het de vraag of dit zal ge lukken. Wat Marokko betreft is de Franse regering er thans in geslaagd een troonraad van vier Marokkanen te vormen, welke de taak van de afgezette sultan zal ovememen, in de eerste plaats zal hij een premier aanw|jzen, die naar het schijnt een gematigd Marok kaans nationalist zal zijn. Er is echter van minder gematigde zijde al kritiek op de samenstelling van deze troonraad, omdat er nog te veel Franse invloed in aanwezig is. Er is ook een uiterst nationalistische groep in Marok ko, welke niets wil weten van een sa mengaan van Marokko met Frankrijk, waarop de Franse plannen zijn geba seerd. Deze groep vindt steun bij het comité voor bevrijding van Noord-Afrika dat in Egypte zetelt en dat dezer da gen met Boerguiba, de leider van de Tu- nesisch nationalistische beweging brak, omdat deze accoord was gegaan met de overeenkomst tussen Frankrijk en Tu nesië, naar welks model Parijs de ver houding tot Marokko wil regelen. Het raadslid Miedema stelt het gemeen tebestuur van Hennaarderadeel voor de lonen boven de f 1400 met 10 pet. te verlagen. Deze steken te veel uit bo ven die in het particuliere bedrijf, aldus spreker. Gift van prinses Wilhelmina voor India en Pakistan. Prinses Wilhelmina heeft een zeer belangrijk bedrag ter beschik king gesteld van het Nederlandse Rode Kruis met de bedoeling, dat dit gebruikt zal worden voor de rampslachtoffers in India en Pakistan. Het Nederlandse Ro de Kruis zal voor 't geld zeer noodzake lijke medicamenten aanschaffen en ver zenden. Nog 11 millioen voor landbouw. Minister S. L. Mansholt heeft bij de Tweede Ka mer een wijziging ingediend van de be groting van het landbouw-egalisatie- fonds voor 1954, waardoor het nadelig saldo f 11.184.000 hoger wordt. Dit is o.a. het gevolg van het nadelig saldo van f 8.700.000 op de bacon-export naar Engeland. Daartegenover staat, dat het nadelig saldo, op de aan- en ver koop van broodgranen verminderde met f 22.700.000, voornamelijk als gevolg van de daling der wereldmarktprijzen. 4de week October 1930 Inbraak bij Joh. Ypeij te Witmarsum. De buit bedroeg 2 geldkistjes, inhouden de f 130.Een dik persoon kan de inbreker niet geweest zijn, gezien de afmetingen van het raampje, waar hij door moet zijn gekropen, 35 x 35 cm. Arrestant ontvlucht en weer gegrepen. Een 36-jarige machinist uit Den Haag, die wegens inbraak drie jaar gevange nisstraf in de strafgevangenis te Leeu warden uitzit en in April a.s. zou vrij komen, heeft Dinsdag kans gezien op ’t station Staatsspoor in Den Haag aan zijn twee begeleiders van de rijkspolitie te ontsnappen. De man kon echter an derhalf uur later weer worden gegrepen. Op zijn vlucht brak hij het rechter been. Veldslag in Driebergen. Een groep leer lingen van het auto-instituut te Drie bergen is Dinsdag in de Hoofdstraat slaags geraakt met een aantal bewoners van de Zonstraat. Bij de felle vechtpartij werd een van de leerlingen bewusteloos geslagen. De politie maakte proces-ver- baal wegens verstoring van de open bare orde. motorscheepje „Edouard Jan”. De ri-1 vierpolitle heeft zijn lijk een uur later opgehaald. Elk ropt Har ’t wolkom ta. De tüzenen fan minsken Sjonge har huldewinsken. Wol graech in glimke ha, It is de earste kear Dat hja dizz’ eare diele, Dit tankber bliid oanfielen Komt üt yn elk petear. De bloembollencultuur te Witmarsum breidt zich uit. Er zijn thans reeds een 15 arbeiders, die hierdoor geruime tijd werk vinden. De fabriek van V.S.-pepermunt zal wor den overgeplaatst van Harlingen naar Leeuwarden. De jaarlijkse kalverenmarkt werd door de autoriteiten verzet van de gebruike lijke 3e naar de 4e Woensdag in Octo ber. Gevolg: grote verwarring. Toch waren er nog ruim 400 kalveren aan gevoerd. (Opm. De „verzetting” was niet wille keurig. Als October 5 Woensdagen telt, wordt de markt n.l. steeds op de 4de Woensdag gehouden. Beter is dan ook te zeggen: De jaarlijkse kalverenmarkt valt op de vóórlaatste Woensdag in Oc tober. Matroos verdronken. Woensdagnacht is door onbekende oorzaak de 19-jarige binnenvaartmatroos M. H. Baard van de Koninginneweg te Rotterdam in de Waalhaven over boord geslagen van ’t kerd. Coaster gezonken. De 250 ton dw (199 brt) metende coaster Constant van de heren W. van der Meulen en E. R. En gelsman te Delfzijl is Woensdagmorgen omstreeks zes uur door tot dusver on bekende oorzaak gezonken benoorden het Duitse waddeneiland Juist, tussen route boei 5 en 6 op pl.m. 15 mijl af stand van Borkum. De ramp moet plot seling z(jn geschied; alle opvarenden zijn in zee terechtgekomen. Drie leden van de bemanning en de vrouw van de ka pitein zagen daarna kans zich te ber gen in de enige reddingsboot van het schip. De 36-jarige kapitein-eigenaar W. van der Meulen en zijn dochtertje Nellie drie jaar, worden vermist. Machinist bleek oplichter. De recherche te Maastricht heeft de 24-jarige W. V., dragline-machinist te Souburg in Zee land aangehouden, die zich aan oplich tingen, verduistering en flessentrekkerij op diverse plaatsen in Zeeland, Noord- Brabant en Limburg heeft schuldig ge maakt. Oer Skiphol rüst de hjerst, Autoriteiten steane, Groetsje in wite fleaner, Dy’t koers set nei de West. Us Keningin en Prins Reizgje óf foar trije wike. Hja woll’ har folk bisike, It is foar beide winst. Jongetje gedood door ontploffend pro jectiel. Te Hoogeveen is Dinsdagmid dag het 9-jarig zoontje van de familie Brand aldaar getroffen door een uit el kaar springend projectiel en gedood. De jongen had het wapen gevonden en was op zolder bezig het met een hamer en een scherp voorwerp te demonteren. De explosie richtte een grote ravage op de zolder aan. VF’AS er in de V.N. Assemblée een botsing tussen Oost en West over de samenstelling van de Veiligheidsraad in de voogdijcommissie van dat lichaam kwam, b(j afwezigheid der Fransen al even de verhouding tussen Frankrijk en de volken van Noord-Afrika ter sprake. De Egyptische gedelegeerde critiseerde natuurlijk de Franse houding en of schoon men van Westelijke zijde nog altijd zijn beet doet een uitgebreid de bat over deze zaak in de Assemblée te voorkomen, omdat dit de kloof tussen Frankrijk en de V. N. maar breder zou „Tijgerhaai” strandde en kwam weer vlot. De Nederlandse duikboot „Tijger haai” (1320 ton) is Woensdagochtend vroeg in stormachtig weer op drift ge slagen in de baai van Weymouth (Z.- Engeland) en gestrand op een zandbank ongeveer 400 m. uit de wal. Toen eni ge uren later de vloed opkwam, is het schip, dat vermoedelijk niet was bescha digd, weer vlotgekomen en op eigen kracht doorgevaren naar Portland. De „Tijgerhaai”, die een bemanning heeft van 63 koppen, is met een Nederlandse torpedobootjager op een oefening. TIET ziet er dus, ook wat deze zijde ^van de Europese Navo-defensie be treft, de andere zijde is die van de verzwakking van Frankrijk en de on zekerheid omtrent de trouw van Grie kenland nog niet zo rooskleurig uit. Velen, die geen regeringsverantwoorde lijkheid dragen, maken zich daarover geen zorgen, omdat zij menen, dat de Russische glimlach de politieke hemel heeft opgehelderd, de koude oorlog een eind heeft genomen en een echte oorlog ondenkbaar is geworden. Maar zjj, die beter zijn ingelicht, denken er anders over. De raadgevende assemblee van de 51e Jaargang Geschenk voor 75-jarige Universiteit. Namens de gemeente Amsterdam bood mr A. de Roos, loco- burgemeester, aan de directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan, een chèque van f 500.000 aan als bijdrage van de gemeente Am sterdam aan de Ver. voor Hoger Onder wijs op Geref. Grondslag ter bestrijding van de kosten der nieuwe gebouwen. Waarin opgenotnen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en Gebr. Wolke, GroteMarkt/Blauwpoort bieden aan: ledikanten, 2-pers. f6.90; Chinamatten 12 els f 1.59; 16 els f 2.38; 20 elts f3.58. Prima wollen Lama-kou- sen f0.68; Gemolt. heren pantalons f 1.36 jongeherenpantalons f0.84; Koordfluweel voor japonnen f0.48; fan- tasieruiten voor japonnen f 0.24, Gebrei- den dames-onderjurken f 2.24. Hoe Kuyper schaakte. De Vrije Uni versiteit te Amsterdam is in het bezit van een schaakspel, waarmee de oprich ter van de V. U. dr. A. Kuyper, tijdens zijn leven het schaken heeft beoefend. Het is een geschenk van mevrouw Kuy perStorm van Leeuwen. Het spel heeft een plaats gekregen naast de an dere voorwerpen, die het begin vormen van een Universiteitsmuseum. Helaas is dat zeer onzeker, mede omdat het nu haast wel vast staat, dat presi dent Eisenhower, die de noden van W.- Europa terdege kent, geen nieuwe ambtsperiode zal aanvaarden. Er zal dus begin 1957 een nieuwe Ame rikaanse president optreden, en in het verkiezingsjaar 1956 zal de huidige Amerikaanse regering zeker geen ver plichtingen op zich nemen, die verder dan dat jaar reiken. Pleegkindje mishandeld: f 100 boete. De politierechter te Arnhem heeft de metaalsljjper F. M. V. uit Ulft veroor deeld tot f 100 en twee maanden voor waardelijk. De echtgenote van V. werd veroordeeld tot f 40 boete en een week voorwaardeljjk. Het echtpaar had een pleegkind, een meisje van 3 Va jaar er gerlijk met een leren riem mishandeld, omdat het kind nog niet zindelijk was. Nadat allerlei bangmakerijen niet hiel pen, ranselde V. het kind af, telkens wanneer het zich had bevuild. Trouwens het officiële blad der Russi sche communistische partjj de Prawda, vond ook gelegenheid de^Navo nog eens te lijf te gaan, toen het zijn gal uit spuwde over het Perzische besluit zich bjj het Turks-Iraaks-Pakistaans verdrag aan te sluiten, een Amerikaans diplo matiek succes van niet geringe bete kenis. De Prawda hekelt nu de Weste lijke mogendheden, die in schijn het be waren van de geest van Genève beplei ten, maar inderdaad, ook het feit, dat Perzië weer in een militaire groepering is meegesleept, bewijst het, de vorming van agressieve militaire blokken af- Het bovenstaande bewijst eens te meer, dat men van de nieuwe Geneefse con ferentie geen optimistische verwachtin gen mag koesteren. We hadden het hier boven over ’t Turks-Iraaks- Pakistaans verdrag en dat geeft hier de gelegen heid even te vermelden, dat de demo cratie in Turkije nog maar een wankel geval is. Vooral nu het dat land eco nomisch niet te best gaat, ook omdat de regering wat te veel hooi op de vork nam en de Amerikaanse hulp daarvoor niet voldoende is, komt er critiek los in pers en parlement en de regering aar zelt niet journalisten daarvoor te vervol gen en parlementsleden uit de rege ringspartij te doen zetten. Een methode waarop de Assemblée van de Raad van Europa te Straatsburg in de gelegen heid was critiek te oefenen omdat een der leden van de Turkse delegatie zo’n getroffen parlementslid was, voor wie men zelfs een collecte hield om zijn reiskosten te betalen, omdat de Turkse regering zijn toelage daarvoor zou heb ben ingetrokken, wat deze laatste trou wens ontkende. In ieder geval is Turkije, wat zijn de mocratisch staatsbestel betreft, nog een wat vreemde verschijning in het Atlan tisch pact, al speelt het militair daarin een zeer belangrijke rol, omdat het zeer sterk is en de voornaamste pijler van het pact in het Midden Oosten. Hoe het in het Westen gewaardeerd I wordt, bleek ook twee jaar geleden toen het door toedoen van het Westen tot niet-permanent lid van de Veiligheids raad werd gekozen. Dit jaar moest Tur- Kije echter aftreden en zijn vervanging pracht natuurlijk in de algemene ver gadering der Ver. Naties de tegenstel ling tussen Oost en West weer aan het licht. Terwijl in de plaats van de even eens aftredende leden Nieuw Zeeland en Brazilië zonder veel moeite Australië en Cuba werden gekozen, veroorzaakte de vacature-Turkije veel deining. De Philippijnen waren de candidaat der Ver. Staten, Polen die van de Sovjet unie. Maar toen duidelijk bleek, dat Polen geen kans zou maken, schakelden de Russen over op Zuid-Slavië, dat in de laatste stemming van verleden week 28 stemmen kreeg, de Philippijnen 29. Daar de vereiste meerderheid van 2/3 n.l. 39 st, door geen van beide partijen gehaald werd, werd de beslissing uit gesteld tot deze week; wordt Zuid- Slavië niet gekozen, dan hebben de Rus sen in ieder geval weer een goede beurt te Belgrado gemaakt. Journalist veroordeeld wegens smaad. Het gerechtshof te Amsterdam heeft met bevestiging van het rechtbankvon- nis een 68-jarige Amsterdamse journa list wegens smaad jegens de Neder landse politie conform de eis 250 gulden boete of 30 dagen hechtenis opge legd. Begroting Landbouwschap herzien de te Den Haag gehouden vergadering van het Landbouwschap is de herziene begroting voor het tijdvak 24 April 1954 tot en met 31 December 1955 vastge steld. Deze .sluit thans in inkomsten en uitgaven op een bedrag van f5.301.500. Deze aanvankelijk vastgestelde begro ting, met een nadelig saldo van f 380.000 had niet de goedkeuring van de S.E.R. verworven. Het tekort kon achteraf worden weggewerkt, o.a omdat inmid dels het grootste deel van de begrotings- periode is verlopen en de uitgaven nu beter zijn te overzien dan op het tijd stip, dat deze begroting werd opge steld. raad van Europa is vorige week weer bijeengekomen te Straatsburg en de commissie voor algemene zaken van die raad heeft een rapport opgesteld, waar over deze week gedebatteerd zal wor den, en waarin rondweg wordt gewaar schuwd tegen de nieuwe Russische tac tiek. Het doel van Moskou daarmee is vol gens het rapport, het Westen moreel te ontwapenen, het zijn gemeenschappelijk Westers defensiesysteem te doen opge ven en een sfeer te scheppen, waarin de communistische regiems niet meer worden veroordeeld, opdat in de demo cratische landen .volksfronten” ge vormd zouden kunnen worden. Men wil dit rapport als een onderdeel zien van een door de Assemblee op te stellen advies aan de ministers der Wes telijke Grote Drie die eind van deze maand te Genève besprekingen met de Russen gaan houden in de eerste plaats over Duitslands hereniging en een Europees veiligheidssysteem. Op deze vraagstukken gaan we hier thans niet meer diep in, maar op één zjjde van de kwestie der Duitse hereniging mag hier nog even de aandacht gevestigd worden nu dé Duitse vluchtelingenpartjj beslo ten heeft in de oppositie te gaan tegen de regering-Adenauer. Deze partij be hoorde vroeger tot de regeringscoalitie en wat er nu is gebeurd, kan betekenen dat dr Adenauer in het parlement niet meer beschikt over een meerderheid van tweederde, als de militaire wetgeving aan de orde komt. In de vluchtelingen partij schjjnt de radicale groep nu de overhand te hebben gekregen, die ten koste van- alles de hereniging wil en daarom een ontwapend Duitsland en ’t uittreden uit de Nato accepteert, dus juist zoals de Russen dat wensen. Dit is, hoewel deze partij geen doorslagge vende invloed heeft, toch zeer onaan genaam voor dr Adenauer. Trouwens ook voor het Westen als ge heel, waar de steeds meer aan invloed winnende beweging in West-Duitsland, om ten koste van alles de hereniging te forceren, het besef wekt, dat men aan West-Duitsland, een wel zeer on rustige en onzekere bondgenoot zal hebben. Dit noopt het Westen ook om er op de a.s. conferentie te Genève alles op te zetten de hereniging van Duits land binnen het kader van het Navo- pact te verkrijgen, waarop echter geen kans is omdat men eenvoudig niet over de middelen beschikt, en als dat wel het geval was ze toch niet zou willen toepassen, omdat ze in de militaire sfeer liggen, de Russen tot die concessie te dwingen. Voor Moskou draait juist alles om dat Navo-pact, dat het wil zien opgeheven, de Amerikanen zouden dan Europa moeten verlaten en in ruil voor deze voor West-Europa kostbare zekerheden zouden alle West, en Oost-Europese landen zich slechts verplichten elkaar niet aan te vallen, een veiligheidsga rantie, welke niet meer dan een vodje papier is. In het weekend heeft ook president Co ty in een rede deze leden nog eens ge waarschuwd, dat de steeds elkaar op volgende kabinetcrisis tientallen se dert 1945 het gezag van Frankrijk aantasten en een doortastende politiek verhinderen. Hjj had er ook nog op kunnen wijzen, dat men aan de vooravond van het re ferendum in het Saargebied en de nieu we conferentie van Genève Frankrijk een aller slechtste dienst zou bewijzen, als men het kabinet naar huis zond. Deze overwegingen en niet het oordeel over de door het Franse kabinet ge voerde politiek ten opzichte van Algerië hebben Faure Dinsdag gered en een vrij behoorlijke meerderheid in de nationale vergadering bezorgd. Wat het referendum in het Saarland betreft, dat a.s. Zondag wordt gehouden de voorspellingen over de uitslag lopen ook bjj neutrale waarnemers zeer uiteen en men blijft zich dan ook bezig houden met de vraag wat er zal gebeuren als er een meerderheid blijkt te zijn, die „neen” tegen het Saarstatuut zegt. Dan komt de vraag aan de orde, wat dan de positie van het Saarland zal zijn, een vraag, waarop de West-Europese Unie, waarvan zowel Frankrijk als West- Duitsland lid z|jn, heel moeilijk een ant woord zal kunnen vinden. It kin in master misse. De burgemees ter van Delft zou Dinsdag een gezel schap Engelse jeugdherbergouders, dat een trip door de Beneluxlanden maakt, namens het gemeentebestuur ontvan gen. De koffie stond klaar om te wor den opgediend, maarwie er ver scheen, geen jeugdherbergouders. De „chef de reception” van het gemeentebe stuur raadpleegde nog eens het in het Engels gestelde programma van de trip en de andere wachtenden keken over zijn schouder mee. Ja, het stond er dui delijk: „Bezoek aan Delft”. Doch opeens zei een der gemeente-bodes: „Kijk eens, er staat Wednesday en dat betekent toch Woensdag’. Koninklijk bezoek aan Portugal? De Portugese regering overweegt koningin Juliana en prins Bernhard op de terug weg van de West naar Nederland, uit te nodigen voor een bezoek van ten minste één dag aan Portugal. Het Ko ninklijk Paar wordt op 7 November op de terugweg te Lissabon verwacht. Wadeno|jen opgeheven. Unaniem heeft de Eerste Kamer Dinsdagmiddag na een korte discussie het wetsontwerp van minister prof. dr. L. J. M. Boel aan vaard tot wijziging van de grenzen der gemeenten Tiel, joelen en Echteld als mede de opheffing van de gemeente Wadenoyen. Goed kamp 1956 weer in Den Haag. De reeds tot een traditie geworden A. N. W. B.-tentoonstelling „Goed Kamp” zal ook het volgend jaar weer in Den v F Vrijdag 21 October 1955

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1