DE VERENIGDE NATIES.... DAT ZIJN WIJ’ KR1S-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen r a I Fan de Martinytoer a Tocli reden tot dankbaarheid voor wat er tot stand kwam Na 10 jarig bestaan meer teleurstellingen dan successen Gouden filmpjes Gerben Sonderman STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en De Jong’s Nieuwsblad Saar verwerpt Statuut Hwat hat (jabe Skroar Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo PIET Tj. de J. 4de week October 1905 BOALSERT, IN KULTUREEL SINTROM Onz’ streekcourant Houdt in stand De hechte band Abonnementsprijs f 1.60 per kwartail (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Benoemd tot directeur van het postkan toor te Bolsward, de heer E. van der Wal te Gorred(jk. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 1} Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K5157) Guinea, nauw bij de besprekingen be trokken. Met meer dan normale inte resse zullen we de besprekingen hier over volgen. Er is sinds de Indonesische kwestie in de Volkerenorganisatie werd behandeld, heel wat veranderd. Ook in de stand punten van verschillende mogendheden. Hoe de uitslag van dit voor Nederland zo belangrijke debat ook moge zijn, de Ver. Naties gaan voorwaarts met het vaste besluit tot iedere prijs te ver hinderen, dat de gesel van een nieuwe oorlog de mensheid zou treffen. Hiervoor moeten wel eens offers worden gebracht. Soms zijn de door de V. N. of Veiligheidsraad genomen besluiten voor een klein land als het onze pijnlijk. Soms is er wel eens een besluit getal len, waartegen wij met ons gevoel voor recht en billijkheid moeten protesteren, Spaarrekeningen zonder boekje. In het nieuwe rijkspostspaarbankbesluit wordt ook aandacht besteed aan de moderne spaarvormen, zoals school-, bedrijfs- en groepssparen. Postcheque- en girodienst. Voor de post cheque- en girodienst wordt in ’t nieu we Koninklijk Besluit een uniform recht voor cheques en stortingen vastgesteld van f 0.10, ongeacht de grootte van het bedrag. Val in liftkoker. Een 26-jarige liftmon- teur heeft Vrijdagmiddag te Amsterdam in de liftschacht van een hulppostkan- toor aan het Stationsplein, een val van 5% m. gemaakt. Hij kwam met het hoofd terecht op een liftkooi en is met hoofdwonden opgenomen in het W.G. De liftmonteur was met een collega be zig met reparatiewerkzaamheden in de schacht en stond op de beugels van een contragewichtleider. Hij werd onwel, toen een van zijn handen in aanraking kwam met een uitstekende bout, op het ogenblik, dat een beitel, die hij beet had, wegschoot. Tien jaar Wereldomroep. De Wereldom roep herdacht feestelijk zijn tienjarig be staan, waarbij werd medegedeeld, dat de heer George Sluizer was benoemd tot officier in de Orde van de Zwarte Ster van Frankrijk. Dy’t gjin goes krije kin, moat it mar mei in einfügel dwaen. Die aan de vooruitgang werke-n Vallen zaad in aarde’s schoot; Door het offer van de sterken Wordt een generatie groot. Kan het mee de richting geven Tot een broederlijke geest, Het offer van dit bloeiend leven Is dan niet vergeefs geweest. Gul sportieve zoon van Drachten, Koene Friese vlieger-held; Hij leeft voort in de gedachten, Zijn prestatie blijft vermeld. Een machtiger, het laatste stijgen, Sloeg hem plotseling vleugellam, Wij, die stil de hoofden neigen, Rust zacht, Gerben Sonderman. aestetyske, dan soe ik net posityf ant- wurdzje doare. It kin hiel wol wêze, dat ik mis bin, hwant men wit lang alles net hwat der bart, mar ik bin der net gerest op. It liket my ta, dat wy de léste tsien jier n&t foarütgien, mar efterüt gien binne. As wy neigean hwat der yn de rin fan in jier yn De Doele komt, dan is dat hiel hwat, mar fierwei it measte is or- nearre foar in aerdige, nofiike joun. Utfieringen fan klasse, sawol literair as op toaniel- of muzykgebiet binne hege ütsünderingen en de tentoanstel- lings op it stêdshüs moatte it net fan de eigen ynwenners hawwe, dat is in publyk feit. Ik wit net oft er mear binne, mar ik mis de prachtige jounen, dy’t wy yn de oarlochsjierren en inkelde jierren dêrne hiene, ünder de flagge fan C. en O. tige. Jounen, dy’t ünfor- jitlik binne, omt hjir it moaiste en béste bean waerd, hwat der wie. Albert van Dalsum, Nel Oosthout, Jan Musch om mar inkelden to neamen, wis ten üs jounen to bringen fan heech ge niet, dy’t as hichtepunten oer moannen en jierren hinneljochten. Grif, ik sjoch tige skoan yn, dat de ünderskate rjuch- tings nou folie mear yn eigen formidden dogge as doe tastien waerd, ik wit wol, dat it doe in bysündere tiid wie, dy’t yn geastlik opsicht mear geskikt wie foar fordjipping en bisinning, mar ik wit ek, dat wy der net foar werom krige ha, hwat better is, mar stikken min der. Der sil gjinien füler stean op it rjucht fan de groep, it eigene foar eigen minsken bringe to kinnen, mar is dêr- neist gjin plak mear foar it mienskip- lik dielnimmen oan üs mienskiplik kul- tureel libben Moat de groeijende stêd misse, hwat de fordrukte stêd wist to jaen? Der binne tsientallen leararen bykommen yn dy tiid en tsientallen oare minsken, dy’t troch har oplieding kennis namen fan kunst en literatuer, soe nou net kinne hwat doe safolle bydroech ta in geast lik riker libben? My tinkt, dat it wol kin. De forhaldingen tusken de groepen Daar de kosten der gemeente-reiniging elk jaar hoger worden, wenst de com missie in overweging te geven of pu- hlipkA vprnncht.ine' niet voordeliger rou wereldoorlog nog niet is gevolgd door een derde. De Volkerenorganisatie toch is na de tweede wereldoorlog geboren uit de wil van de volkeren om een nieuwe strijd te vermijden. Die wil was in 1945 sterk aanwezig. En kele maanden tevoren hadden de Ver. Staten met het werpen van atoombom men een eind gemaakt aan de oorlog en daarmee het atoomtijdperk ingeluid. Iedereen was er op dat moment van overtuigd, dat een nieuwe oorlog vernie tigingen zou teweegbrengen, waarvan men de draagwijdte niet eens kon over zien. Het was de staatslieden ernst, toen 10 jaar geleden het Handvest van de Ver. Naties werd opgesteld. De Volkenbond, opgericht na de eerste wereldoorlog, had gefaald en men nam van meet af het standpunt in, dat in de opzet van de nieuwe volkerenorga nisatie voorkomen moest worden, dat dezelfde fouten zouden worden gemaakt als in 1918. De teleurstellingen zjjn de Ver. Naties in de afgelopen tien jaar niet bespaard gebleven. Het is zelfs zo, dat het aan- al teleurstellingen veel groter is ge weest dan 't aantal successen, dat door overleg kon worden geboekt. Maar och is het een feit, dat de wereld in betrek kelijke vrede leeft. Men heeft echter in de eerste jaren wel een grote fout gemaakt. De staats lieden wilden de Volkerenorganisatie ge bruiken als het enige middel voor over leg tussen de landen. Dat heeft tot grote moeilijkheden aanleiding gegeven met name als het ging om beslissingen die in de Veiligheidsraad moesten wor den genomen. In deze Veiligheidsraad, Daar het ziekenhuis te Bolsward nogal onderhoud vordert, weinig gebi-uikt wordt en bjj epidemieën veel te klein is, wenst de commissie B. en W. te vragen of het niet raadzaam zou zijn het ge bouw publiek te verkopen. Op het moment, dat wij dit schrijven, kunnen we nog niet over zien op welke wijze in verschillende plaatsen gisteren het 10-jarig bestaan der Verenigde Naties is gevierd. Wij weten zelfs niet eens of dit tweede lustrum wel is herdacht. Wel stelde bijv, de» ge meenteraad te Bolward bij begrotingswijziging een bedrag beschik baar om de scholen in de herdenkingen te betrekken. Wij weten niet, of dit voorbeeld door andere gemeenten is nagevolgd, een gelukkig initiatief achten wij het zeker. De jeugd de burger van de toekomst is by van alles en nog wat geïnteresseerd, behalve helaas btf de politiek. Voetbalhelden en filmsterren pleegt de spes patria op zijn duimpje te kennen, maar wat nu precies de rol is van de V. N., de FAO, de UNESCO, de WHO en andere nevenorganisaties, waaraan toch ontzettend veel is te danken, juist ook in het belang van de toekomst der jeugd, is veelal on bekend. Reden temeer om er de aandacht op te vestigen. De onderwjjzersnood. Zij, die in 1955 voor het staatsexamen voor onderwijzer zijn afgewezen, zullen in de loop van December in de gelegenheid worden ge steld, nogmaals examen te doen, waar bij zij alleen aan de tand zullen worden gevoerd voor de vakken, waarvoor zij ëen onvoldoende kregen. (29 Dec. 1908 20 Oct. 1955) Gul sportieve zoon van Drachten, Wijd vermaard heel de aard in ’t rond, ’t Leven deed nog veel verwachten, Pas in prille middagstond. Steeds een hoger rang te stijgen, Vlieger zonder vrees en blaam, Wij, die stil de hoofden neigen, Het pionierswerk is gedaan. Soms genoemd, de roekeloze, Met een dolle dadendrang; Zelfst wist hij dit werk gekozen, Het bezwaart mij vaak vol angst. Weinig werd er van gesproken, Plichtsbesef dat harten staalt, Tot de baan moest afgebroken En de hoogste tol betaald. Eltse rjocht-sljochte oaljekoek hat de opgong fan de stêd yn de nei-oarlogske jierren mei greate foldwaning mei bi- libbe. It oanwinnend tal ynwenners, it fol- groetfen fan de nije buert yn Süd en it moedich ütein setten mei plan-Noard, it bihald en ütwreiding fan de Suvel- skoalle, it winnen fan de L. T. S., de bou fan de nije H.B.S., de rynske groei fan de Chr. Hüshê.ldskoalle, de restau- raesje fan de St. Martenstsjerke en it Stêdshüs, de modernisearring fan de stêdsreiniging. de strjitte-forbetteringen mei trottoirs, de Gysbert Japiksbrêge en de St. Jansbfége, de rêsthuzen fan Elim, Hindrik Nanneshóf en dat fan de Doopsgesinde Gemeente, de LABremise en kantoaren, de Molksüker, Hollandia, Noard Nederlünske Margarinefabryk, mei Schukken en nou wer Van den Oever en Nooitgedagt en alles, hwat noch komme mei en komme sil, it is onze Van Heuven Goedhart, zulk voortreffelijk werk heeft verricht. Want de Nederlandse bijdragen aan de Volkerenorganisatie mogen in de loop der jaren gezien worden. Heeft niet de uit Friesland afkomstige mr E. N. van Kleffens deel uitgemaakt van de Vei ligheidsraad? En is deze zelfde Neder landse diplomaat van internationaal for maat niet de voorzitter geweest van de pas afgesloten zitting van de alge mene vergadering? En is onze landgenoot Adriaan Pelt niet debet geweest aan de hervormingen op bestuursgebied in Lybië? Wat de toekomst betreft, mag zeker een gematigd optimisme de overhand hebben. Het standpunt, dat de V. N. het enige orgaan zouden mogen zijn voor overleg tussen de mogendheden, heeft men gelukkig laten varen. Vooral dit jaar is toch wel duidelijk gebleken, dat met geheim diplomatiek overleg op hoog niveau tussen de staatslieden onder ling ook wel iets te bereiken is. Opnieuw is in deze dagen de algemene vergadering van de Ver. Naties in New York bijeeen. En opnieuw is ons land, waar het gaat over de kwestie Nieuw- Poolse treiler in IJmuiden. De Poolse treiler „Korab 2”, die op de Noordzee in moeilijkheden was gekomen, doordat een net in de schroef was geraakt, is Zaterdag om twintig minuten over vijf door de sleepboot „Holland” in IJmui den binnengesleept. Het schip heeft in de vissershaven ligplaats gekozen. Kellners stalen f 1600. Voor de Utrecht se rechtbank stond Vrijdagmiddag de 20-jarige kellner M. L. van H. uit Utrecht samen met zjjn collega, de 21- jarige E. G. R. E., eveneens uit Utrecht terecht verdacht van diefstal in vereni ging van een geldkist, inhoudende f 1600 gepleegd op 16 Juli van dit jaar. Het kistje stond in het kantoortje van het café, waar zjj werkzaam waren. Beiden gaven het ten laste gelegde toe. vooral als er een niet willen of niet kunnen begrijpen van de situatie aan wezig is. Soms bestaan er hoe kan het ook anders ernstige meningsver schillen, maar het doel waarnaar wordt gestreefd, is een ieder weldenkend mens even waardevol als sympathiek. Eén ding vergete men bij dit alles niet, het aloude woord, dat gegraveerd werd op gedenkpenningen van weleer: „De mens wikt, maar God beschikt”. In dit licht gezien is het meer dan een schone vorm, dat er Zondag j.l. in tal van kerken is gebeden voor het werk der Verenigde Naties. Moge Hij, Die de harten neigt als wa terbeken, ook bij voortduring een intens verlangen naar vrede en gerechtigheid schenken, opdat de duur gekochte Vrede bestendigd blijve. hiel folie gefallen flot meimekoar op- arbeidzje, it aeklik forskynsel fan sa- neamde elite, dy’t yn in lyts rountsje fan oanstellerige lju tahaldt, is hjir lok- kich net. As it eame kin, moat it hjir ek net hinne. En der binne hiel hwat lytsere plakken dan Boalsert, dy’t in kulturele kring of sokssahwat hawwe, dy’t prachtich wurkje. Ik bin der jaloersk op, dat wol ik wol wêze en ik mien ek, dat wy yn Boal sert net oan ’e mjitte binne as wy dit tokoart bistean litte. Om üssels net en om üs jonge minsken net, dy’t rjucht ha op in earlike kans op in riker en mear biwust libben. It is alhiel forant- wurde om der ris in gymnastyk- of korpsjoun foar fleane to litten. Soene der hjir en yn de omkriten gjin pear hündert minsken to finen wêze, dy’t foar in tientsje yn it jier in syklus fan in stik as fjouwer, fiif moaije, kulturele jounen bigeare soene? len dy’t dertroch oan it Nederlanske en Fryske kulturele libben diel krigen Dy’t mei eigen eagen sjen en hearre soene, hwat hja nou üt kranten, tiid- skriften en radio fornimme moatte üt in resins je of bisprek? Ik soe sa graech it opskrift sünder fraechteken skriuwe wolle en dan witte dat it wier is. Hwa nimt it initiatyf ta in nije C. en O. of kulturele kring? Hy of sy kin der wis fan wêze, dat der- mei in great stêdsbilang tige tsjinne is en dat it de muoite wurdich is dêrfoar yn it spier to gean. Hwant krekt yn syn kultuer bilibbet de minske it béste hwat der yn him sit, it béste en it moaiste. It hat alle eigenskip, dat dit bisykjen ek de folie meiwurking fan it stêdsbistjür hawwe soe, hwant it soe har mei mear rjocht de kê.ns jaen op de titel: Boalsert, kultureel sintrom. Punt, gjin fraechteken mear. Een zonnedag - blij met hun vijven, Kuste hij voor ’t laatst zijn vrouw, „Pappie zal niet lang wegblijven, Lieve Gerdy, Sjoukje, Wout. Ze wuifden voor het raam - ze zagen Een wit stipje in de lucht, Grote kinderogen vragen: Komt ons vader nooit terug? Eerste-dag-omslagen kinderzegels. Ter gelegenheid van de uitgifte van de Kin derzegels 1955 zullen bij de postzegel- handel z.g. eerste-dag-omslagen ver krijgbaar zijn. Op 14 November a.s. aan een loket van een postinrichting afgege ven eerste-dag-omslagen, waarop uit sluitend één of meer Kinderpostzegels 1955 mogen zijn geplakt, worden voor zien van een bijzonder stempel. Onder zand bedolven. Te Appingedam is het 2-jarig dochtertje van de familie P. Buist om het leven gekomen, toen het achter de ouderlijke woning speelde waar een kleine trekkar met zand stond Het kindje is bedolven onder het zand van de wagen, die waarschijnlijk door het kind zelf gekanteld is, en gestikt. Diamantdieven hadden pech. Een nach telijk bezoek aan een diamant-industrie aan de Albert Cuijpstraat te Amster dam heeft niet 't resultaat opgeleverd, dat de ongenode gasten zich hiervan waarschijnlijk hebben voorgesteld. Er is niet meer dan een zeer klein partijtje diamant gestolen ter waarde van f 800. De brandkast van het bedrijf bevatte een hoeveelheid edelstenen ter waarde van een veelvoud van dit bedrag, maar de inbrekers hebben de safe ongemoeid gelaten. Bromfietser gedood. De 22-jarige heer R. Smit uit Stieltjeskanaal werd Za terdagavond langs de verkeersweg te Dalen (Dr.) met een hoofdwonde naast z(jn bromfiets aangetroffen. Kort na de aankomst in het ziekenhuis is hij over leden. De begrotingscommissie te Bolsward acht een post f 500.ter vervanging van een gedeelte walbeschoeiing aan de Appelmarkt door een stenen, onver antwoord. Men acht de houten walbe schoeiing nog te goed. Geldkistje gestolen. In Amsterdam is op verzoek van de Rijkspolitie in Wij- chen gearresteerd een zekere Den H., die enige dagen geleden in Wijchen bij de familie S. een geldkistje heeft ge stolen met een inhoud van bijna f 3000. Toen de politie hem arresteerde, had hij nog slechts enkele centen op zak. Boalsert krige in libbener oansjen en wie foargoed genézen fan syn fatalis- tyske mentaliteit, it die wer mei yn de rige fan de Fryske stêdden en it mei wolris sein wure, it waerd, mear as ien plak yn Fryslan mei eare neamd. Rljkspostspaarbank. Het rentegevend maximum wordt verhoogd van f 2500 tot f 6000.waardoor de voorwaarden van de rjjkspostspaarbank meer in over eenstemming komen met die der bijzon dere spaarbanken. Het reserve-fonds, waarover de rljkspostspaarbank moet beschikken, krijgt een maximum n.l. 't gebruikelijke percentage van 15 procent van 't totaalsaldo-tegoed der inleggers, dat nu rond f 160.000.000 bedraagt. Met overgrote meerderheid heeft de Saarlandse bevolking „Neen” gezegd tegen het moeizaam ontworpen statuut, waarbij haar land internationaal Euro pees grondgebied zou worden. Toen na een zonder incidenten verlopen Zondag de voorlopige einduitslag be kend werd, bleek dat 412.155 stemmen, of 67.7 tegen en 197.066 stemmen of 32.3 vóór het statuut waren uitge bracht. Een uitslag die zelfs de felste „Nein”-aanhangers niet hebben durven voorspellen. Het schitterende najaarsweer bewerkte de grote opkomst der kiezers, die ruim 60 der stemgerechtigden bedroeg. Reeds vroeg in de avond, na het binnen komen van de eerste dertig uitslagen van de ruim negenhonderd stemlokalen, stond het al vast, welke kant het zou uitgaan. De spanning over de uitslag was al spoedig geweken. Premier Johannes Hoffmann en zjjn ka binet zjjn nog dezelfde nacht afgetre den. De 64-jarige premier stond aan 't hoofd van de pro-statuutpartjjen, die Zondag met twee tegen één stemmen werden verslagen. Eerdor had Hoffmann reeds een radio rede, die hij na de einduitslag zou hou den, afgelast. Zijn aftreden kwam echter als een ver- Johs. Conradi, tuinman te Bolsward, beklaagt zich in een adres aan de raad over de plaatsing van het hoge school gebouw. De tuin is daardoor ongeschikt geworden voor broeiramen. het orgaan, dat toezicht moet houden op de vrede en die bijeengeroepen wordt wanneer ergens in de wereld deze vrede dreigt te worden verstoord, hebben de grote mogendheden het recht van veto. Wanneer negen landen de Veilig heidsraad telt tien leden vóór een voorstel stemmen, doch één der grote mogendheden is er tegen, dan kan van het recht van veto gebruik worden ge maakt. Hetgeen er op neerkomt, dat het voorstel toch is verworpen. De Russen hebben dit diplomatieke wa pen veelal handig gehanteerd. Hierdoor was het nemen van besluiten, soms juist op zeer belangrijke punten, onmogeljjk. Een der grote winstpunten van de Ver. Naties is ongetwijfeld geweest het op treden in de critieke dagen van de Ko reaanse oorlog. Men herinnert zich de feiten: de Noord-Koreanen trokken mid den 1951 met hun legers over de 38ste breedtegraad en vielen daarmee Zuid- Korea binnen. De gehele niet-communistische wereld was verontwaardigd. De Ver. Naties na men het besluit, dat nu diplomatiek Overleg blijkbaar niet baatte, met wa pengeweld moest worden opgetreden. En zo geschiedde. De vrije landen straf ten gezamenlijk de communistische agressie af. Zo werken de Ver. Naties overal waar vrede en internationale veiligheid wor den bedreigd. In Palestina, Kasjmir, in Korea enz. Maar daarbij is het niet geblevenn. Grote bekendheid hebben gekregen de organisaties, die onder de vlag van de V.N. uitstekend werk verichten. We noemen: de UNESCO, de wereld organisatie op het gebied van onder wijs en cultuur, de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie, de W. H. O., ge zondheid en anderen. Populair werd vooral de vluchtelingen organisatie, waarbij onze landgenoot mr Van Heuven Goedhart, zulk een Dit alles is foar üs allegearre reden ta Widens en foldwaning en graech wol le wy dy mannen, dy’t hjir sa hurd foar wrotten hawwe, dêr tank foar bringe. Wy hoopje fan herten dat de stêd dit tempo halde mei, hwant dat is foar alleman fan greate wearde. Lykwols der is ien ding, dat my al in hiele tiid net sa fleurich makket as hwat ik hjir krekt efkes neamde. En nou wol ik foaróf sizze, dat de wearde fan de niis- neamde dingen dertroch net oantaest wurdt en dat ik ek net sizze wol, dat dit fan minder bilang wêze soe, per- foarst net. It ekonomysk founemint is in wichtich, tige wichtich ding. Fait dat wei, dan moat al it oare der ünder lije, mar it is net alles. In stik brea fortsjinje, leafst in reedlik goed stik brea, kin it net bést sünder mar de minske libbet net fan brea al- linnich. Nou is dit yn Boalsert ek hoe- genamt net it gefal. It tsjerklik libben is, hwat men der as bütensteander fan sjocht, ek hiel wol yn oarder en it tal forienings is binammen net lyts. Der wurdt sa winterdeis troch in hiele prot- te lju güns hwat ófskrept en forgadere en dat sil syn fortuten ek sünder mis wol ha. Mar eltse kear as ik yn de kranten of foar de radio lés, hwat hjir boppe dit artikeltsje stiet as opskrift, mar dan sünder fraechteken, wynt it my yn it liif om. Is it wol wier? Kin men yndied sizze, dat it kulturele libben fan de Gysbert Japiks-neiteam sa fleurich is Dat stiet neffens my tige yn ’e kiif. Dêr sitte fansels hiel hwat aspekten oan dat wurd: kultureel libben en men soe hiel hwat dingen yn ’e stêd neame kinne, dy’t der mei mear as min der rjucht ünder falie. Mar as men it hwat tichterby bisjocht en freget oft hjir ambysje en aktyf meilibjen is op it gebiet fan literatuer, muzyk, toaniel, Na inenting overleden. De 21-jarige milicien Nico Haesen is na inenting te gen pokken in de kazerne te Nunspeet overleden. Zijn stoffelijk overschot is Zaterdagmorgen te Maastricht met mili taire eer ter aarde besteld. Woensdag j.l. kreeg de familie bericht van het overlijden. Nico was de zoon van een Maastrichtse gemeente-arbeider. De Zondag tevoren had de jongeman nog zjjn familie met verlof bezocht. Dat dit in schoolverband is geschied of nog zal geschieden, verheugt ons. Niet, dat wij geloven, dat een enkele les, een toespraakje of het maken van een op stel afdoende zou zjjn. Zal het goed zijn, dan moet de gedachte, die aan het werk van de V. N. ten grondslag ligt, tel kens weer ter sprake komen en ’t uit gangspunt zjjn bij menig onderwerp, dat de geschiedenis van de na-oorlogse periode betreft. Persoonlijk herinneren we ons in dit verband, hoe een twintigtal jaren gele den, toen we zelf nog op de schoolban ken zaten, er ieder jaar aandacht werd besteed aan de Volkenbond (inmiddels reeds lang ter ziele) Wij moesten over het werk van deze organisatie allemaal een opstel maken en degene, die dit er het best had afgebracht, mocht zijn geestesproduct voorlezen voor een spe ciaal door alle leerlingen van de school in het natuurkunde-lokaal daartoe be legd samenzijn. De leraren hielden hierbij, naar we ons menen te herinneren, bij toerbeurt een gelegenheidstoespraak. We kunnen ons werkelijk niet meer herinneren, wat hierbij allemaal werd betoogd, maar één gedachte is ons al tijd bjjgebleven, n.l. deze: „De Volken bond wordt niet gevormd door de hoge heren in Genève, maar door de volke ren, door ons. De Volkenbond. dat zjjn wjj". Achteraf was deze gedachte, juist wat de Volkenbond betreft, wellicht aan vechtbaar, ze had toch een diepe zin, en geld zeker voor de nieuwe vorm van samenwerking, die der Verenigde Na ties. Niet dat wjj stuk voor stuk in deze or ganisatie ook maar de geringste invloed zouden hebben, maar het welslagen van het moeizaam overleg is in hoge mate afhankelijk en zal dit in de toekomst nog veel meer zijn niet alleen van de bekwaamheid, de diplomatie en de werkkracht van de afgevaardigden, maar vooral ook van de gezindheid van de in de V. N. vertegenwoordigde vol keren. Daarom is het belangrijk op te voeden tot internationaal denken, tot een leren verstaan en begrijpen, ook van de vele moeilijkheden. Vanzelfsprekend komen er bij het over denken van dit alles tal van vragen op. Wat zou bjjv. onze wereld zijn zonder de Volkerenorganisatie? Heeft de V.N. in de afgelopen jaren er inderdaad toe bijgedragen, dat wij momenteel nog in vrede kunnen leven en dat de tweede No. 83 51e Jaargang Van zaak tot klant. rassing. üs as lij wetter yn de earen roun. uitkomen. skilderijen, byldhouwen, koartsein it binne hjir tige goed, men wol hjir yn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1