K roar SAARLANDERS WILLEN DUITSERS BLIJVEN TELEVISIEDEBAT IN EERSTE KAMER KRISKRAS door Nederland A I Ld 1 i r e üs hjoed to sizzen Hwat hat Buitenlands Overzicht II De wapenleverhigeii aan Arabische landen II Socialistische motie weer verworpen Zilveren filmpjes t b Van terugkeer nog geen sprake - over dit gebied zal eerst bij het Vredesverdrag worden beslist T STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - ,s iL Twee jongemannen verongelukt 1 >- to- W I 51e Jaargang No. 84 Vrijdag 28 October 1955 'f De Jong’s Nieuwsblad KAMEROVERZICHT 1ste week November 1930 is (c.h.) 5 ;:2. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat IJ Telefoon 451 Na 18.30 uur J05 of 335 (K5157) de Ministers Buitenlandse Te koop: Wilhelminagebouw. Elands- laagte. Te bevragen by Jac. Regnery, Hoogstraat. Y. J. van Hettema, St. Janspoort. Bij 1 fles Zoete Spaanse wyn f 1.50 gratis fles advocaat. Rotterdam gaat Londen voorbij. Rotter dam hoopt dit jaar 20.000 schepen in zijn haven te begroeten. Op grond van cijfers over het goederenverkeer in het eerste halfjaar, hoopt men dit jaar 62 millioen ton goederen te verwerken. Dat is 13.2 millioen ton meer dan vorig jaar, toen Londen in totaal 51 millioen ton verwerkte. Daarom Heeft men in de Aide huzen steane de storm troch en falie by stil waer om. Maasstad goede hoop dit jaar Londen als tweede wereldhaven voorbij te stre ven. Boiswards Nieuwsblad De bedoeling van de voorstanders der motie is duidelyk. De Kerk moet het Evangelie verkondigen. Waarom moet men haar dan persé binden aan het uit zenden van kerkdiensten? Zy moet zelf weten hoe zy getuigen wil. Zo niet de kleine meerderheid in de Eerste Kamer. Zij vond het begrip „kerkelijke uitzen dingen” te vaag. Is dit een uitzending van de Matthaus Passion of van een to neelspel met geestelijke inhoud? En ko men de kerken daardoor niet op het terrein van de erkende omroepverenigin gen? Dit laatste was voor de voorstan ders van de motie Veiwey-Jonker geen De staatscourant bevat de mededeling, dat op het rijkswegenplan ook voorkomt de verbinding Sneek-Bolsward-Afsluit- djjk. Een woord van hulde aan onze actieve burgemeester Praamsma die, trots veler ontmoediging, steeds met 'n jeugdig enthousiasme de belangen van Bolsward heeft bepleit, zodat door on vermoeid werken dit mooie resultaat is bereikt. Weg met alle pessimisme. Met vereende krachten gewerkt aan het 2de ideaal: een directe spoorverbinding. bedrijfsleven, heeft het Kabinet gemeend dit productschap voor de P. B. O.-ge dachte, die uitgaat van de vrijwilligheid. Alleen de v.v.d. en de a.r. waren tegen dit breken van de vrywilligheidsge- dachte. De ministers de Bruyn en Mans holt hadden het dus niet al te moeilijk. By de laatst gehouden veetelling is ge bleken, dat menige boerin, vooral de jongere boerinnen, absoluut onkundig waren van de hoeveelheid land en vee, tot hun boerdery behorende. Met 2022 stmmen ,werd door de Eerste Kamer een motie van Mevr. Verwey-Jonker (arb.) verworpen, waardoor de kerken geen „kerkelyke uitzendingen” via de televisie mogen verzorgen. De kleine meerderheid in de Senaat was het geheel eens met minister Cals, dat de kerken zich alleen moeten bepalen tot het uitzenden van kerkdiensten. Die meerderheid bestond uit de k.v.p.- en de a.r.-fracties. Tot verwondering van velen ging de c.h. ditmaal met de socialisten en de liberalen mee. In de Tweede Kamer was dat destijds niet het geval geweest. De heer D. Poortstra te Kimswerd naast zyn hoenderfokkerij een nieuwe onderneming begonnen, n.l. een was- beer-fokkery. De pelsdieren trekken veel belangstelling. Het enige aspect van de uitsldg van de volksstemming in het Saarland, dat men werkelyk kan toejuichen, is, dat die uitslag zo duidelijk is. Het Europees Statuut, dat de Westelijke wereld het Saarland had toegedacht, is met tweederde meerderheid verworpen, en dat betekent, dat de Saarlanders, Duitsers als ze zyn, weer aansluiting bij het vaderland willen en niet bereid zijn hun liefde voor dat vaderland op te offeren ten bate van een blijvende ver zoening tussen Duitsland en Frankrijk en van de éénwording van Europa, waarvan de Europeïsering van het Saarland begin en kern zon zijn en de verbroedering tussen Bonn mogen nog zo uitdrukkelijk verzekerd hebben dat ze het op alle punten eens zijn (Duitse eenheid, Europese veilig heid, ontwapening en verdere ontwik keling van de contacten tussen Oost en West), er speelt te Genève een gewiek ste tegenstanders als Molotow mee en men vraagt zich af of hy de in Frank rijk stellig door de uitslag van het Saar- referendum weer aangewakkerde vrees voor een herbewapend West-Duitsland niet zal kunnen uitbuiten voor zijn plan nen Duitsland onbewapend te houden. Proberen zal hij het in ieder geval wel. tijd na het referendum de verantwoor delijkheid draagt voor het Saarland, nooit accoord kunnen gaan met een der gelijke onderdrukking van een duidelijk tot uiting gekomen volkswil. Gelukkig schijnt de Franse regering aan derge lijke maatregelen ook niet te denken en er accoord mee te gaan, dat, nu de Saarlandse regering Hoffmann is afge treden, omdat haar Europese politiek de nederlaag heeft geleden, er vrije ver kiezingen zullen worden gehouden, ter wijl in de tussenperiode een zaken kabinet zal optreden. Maar uit die vrjje verkiezingen zal stellig een pro-Duits georiën teerde regering voortkomen. En met deze zal Frankrijk dan ver der moeten voortwerken binnen het kader van de bestaande inter nationale overeenkomst, welke de Fransen een politiek en econo misch overheersende positie in dit in wezen Duitse gebied geeft. politiek van een dergely’ke nieuwe Werken van Van Gogh in Engeland aan gekomen. Een aantal schilderyen en tekeningen van Vincent v. Gogh, waar van de totale waarde een bedrag van 500.000 beloopt zal deze, winter in Li verpool, Manchester en Newcastle wor den tentoongesteld. De eerste zending is Zondag op het vliegveld van Man chester aangekomen. Zij werd in een vrachtauto geladen en naar het Museum van Manchester overgebracht. Er zijn 83 doeken en 53 tekeningen. Clysorolfabriek in Pernis. Weldra zal een begin gemaakt worden met de bouw van de eerste fabriek van synthetische glyserine in Europa, zo deelt de Shell Petroleum Company Ltd. mee Deze fa briek, waarvan de kosten ongeveer 2>a millioen pond sterling bedragen, zal ver rijzen in Pernis. Tegen het einde van 1957 zal ze in werking gesteld kunnen worden. Glysorol, dat beter bekend is onder de naam glycerine, wordt van daag de dag gebruikt in een groot aan tal producten, van tandpasta tot dyna miet. Motor tegen boerenkar: één dode. De 26-jarige motorrijder- W. H. B. K. uit Winterswijk is Maandagavond op de rijksweg Aalten-Winterswyk ter hoogte Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en en Parys de basis. Woensdagavond ruim 8 uur vond op de oude Snekerweg, ongeveer ter hoogte van het CAB-terrein een ernstige aan rijding plaats, waarbij twee jongeman nen uit Nijland jammerlijk zijn omge komen. De gebroeders Stailinga uit Nyland, de 23-jarige Hein en de 31-jarige Johan reden op een motorfiets met een be hoorlijke snelheid, door een ooggetuige geschat op ongeveer 80 km per uur, in de richting Bolsward. Bij de z.g. „twee hekken” naast het CAB-terrein haalden ze de melkrijder Wiersma in. De melkwagen reed ge heel rechts van de weg en deze was goed verlicht, zodat hij op een afstand van ongeveer 500 meter reeds duidelijk zichtbaar was. Hoe de aanrijding precies is gebeurd, zal wel nimmer tot klaarheid komen. Wel merkte een voorbijganger op, dat de gebroeders Stailinga onder het rijden een gesprek voerden. Of de bestuurder hierdoor is afgeleid ofwel de juist op dat moment vallende regen hem parten heeft gespeeld, zal wel nimmer zijn na te gaan. In ieder geval moet de bestuur der de melkwagen te laat hebben op gemerkt en op het allerlaatste moment nog getracht hebben deze te passeren. Hierop wijst een breuk aan de linker zijde van de wagen en de beschadiging van de rechterarm van het stuur. De melkrijder Wiersma voelde plotse ling een hevige schok en zag de lege motor, die nog een 20-tal meters door reed schuin van achter zijn wagen over de weg schieten. De klap was zo hevig, dat een der melkbussen, die voor op de wagen stond er af viel. De gevolgen van de aanrijding, waarbij de gebroeders Stailinga van de motor moeten zijn geslingerd, waren ontzet tend. Eén van hen moet onmiddellijk dood zijn geweest, terwijl ook de an dere spoedig daarna overleed. Vooral aan het hoofd waren zij be zeerd. Verondersteld moet dan ook wor den, dat ze met het hoofd tegen de wagen (eventueel de bussen) moeten zyn gebotst. Het ongeluk, waarvan ver der niemand getuige was, werd door de heer Heerschop van Nijland, die even later met zijn bromfiets passeerde bij de gemeentepolitie te Bolsward gemeld. Een tweetal dames, waarvan éen afkom stig van Bolsward en één van Schraard, die te Sneek een lesuur van de cursus kleuteronderwijs hadden gevolgd en de wagen juist gepasseerd waren (een van hen was afgestapt om de regenmantel aan te trekken, en zag de motorfiets in de berm schieten), meldden het on geluk bij dokter Heida, die slechts de dood kon constateren. De stoffelijke overschotten zyn naar 't St. Antonius ziekenhuis te Sneek ver voerd. De gebroede-rs Stailinga waren zoons van de Wed. Stailinga uit Nyland. Hein was bankwerker en zyn broer, die ge huwd was, maar geen kinderen had, kruidenier. Sommige raadsleden te Bolsward willen ’t we>thouderssalaris verhogen van f 800 tot f1200. B. en W. vinden het hier voor thans niet de geschikte tijd. Een vorig jaar werd het salaris zelfs door B. en W. vrijwillig met f 100 verlaagd. Gebr. J. en H. Stailinga van Njjland door verkeersongeluk om het leven gekomen. Uit de gevallen beslissing inzake het Saarland moeten wel onheroepelijk scherper Frans-Duitse tegenstellingen voortkomen, ook al doen de W.-Duitse en Franse regeringen hun best de be staande vry goede verhoudingen te handhaven. Maar de West-Duitse rege ring voor welker prestige in ’t eigen land de verwerping een klap van be lang is, omdat zy zich achter het Sta tuut had gesteld kan niet verhinde ren, dat in West-Duitsland de propa ganda voor de directe terugkeer van het Saarland naar het moederland nu steeds feller vormen zal aannemen. Van die terugkeer nu lean uiter aard geen sprake zyn, want bo ven alle twijfel is verheven, dat over het definitieve lot van dit gebied eerst zal worden beslist als er een vredesverdrag met een verenigd Duitsland wordt geslo ten. Maar er kan ook geen sprake meer zijn van een terugkeer naar de toestand, welke in het Saargebied bestond, vóór de voorbereidingen voor de volksstem ming werden getroffen. Als de Fransen beweren, dat dit toch eigenlijk het geval behoorde te zijn, hebben ze theoretisch, volgens de om trent het Saarland bestaande overeen komsten gelijk, maar practisch is het eenvoudig onmogelijk. Het zou beteke nen, dat de pro-Duitse partyen in het Saarland, die verlof kregen actie te voe ren tijdens een bepaalde periode voor de volksstemming en die de strijd ge wonnen hebben, nu weer zouden worden verboden. Zelfs als Frankrijk dat zou willen, zou de West-Europese Unie, die nog enige die opoffering bereid zouden zyn. De noodzaak van de eenheid van Europa is nog niet tot de massa doorgedrongen, maar de aard van de propaganda, welke de pro- Duitse partyen in het Saarland tegen het Statuut voerden, geeft grond aan het vermoeden, dat ’t appèl op de ektreem nationalis tische Duitse en anti Franse ge voelens ook bij vele Saarlanders is aangeslagen. En dat is het benauwende van de situ atie omdat aan de andere kant van de Saargrens, in Frankrijk dergelijke ge voelens ook nog lang niet gedoofd zijn, het waren de Fransen zelf trouwens, die de Europese integratie een eerste zware slag toebrachten door de Europese De fensie Gemeenschap te verwerpen. Ware het Statuut met een kleine meer derheid verworpen, dan zou men mis schien gaan proberen nog wat te dok teren aan een Europese oplossing van het Saarprobleem, maar nu de uit spraak zo duidelyk is, kan daar niet aan worden gedacht en zal men andere, meer orthodoxe en minder idealistische wegen moeten zoeken om de kloof, wel- ge tussen Frankrijk en Duitsland be staat te dempen eerst later zal men er dan nog eens over kunnen denken hen in hetzelfde huis, dat het ene ge ïntegreerde Europa zou zijn, te doen samenwonen. Laat men zich niet voorstellen, dat die wagen gemakkelijk te vinden zullen zyn, en wat er zoal bij het Saarplebis- ciet aan ’t licht is gekomen, heeft het nog weer moeilijker gemaakt ook. De pro-Duitse partijen in het Saarland hebben propaganda gemaakt, welke volkomen op nazi-methoden berustte en dat heeft niet alleen in Frankrijk wan trouwen jegens de Duitsers in het al gemeen gewekt, maar ook elders in West-Europa, hoezeer men daar dr Ade nauer en zijn onvermoeide pogingen ten bate van een Europese politiek ook waardeert. Éen wantrouwen, dat nog wordt aangewakkerd door bijv, de vreemde houding van zelfs „fatsoenlijke” Duitsers in de kwestie der oorlogsmis dadigers, die buiten Duitsland en ook in ons land, in gevangenissen zitten en van wie de vrijlating wordt geëist om dat ze „krijgsgevangenen” zouden zyn. Een eis, die onze minister van buiten landse zaken Bey'en terecht en onver bloemd heeft afgewezen. En als we hierboven schreven, dat de uitslag van het Saarland-referendum zo duidelijk was, dan hebben we daarmee eigenlijk toch ook weer iets te veel gezegd, want we zouden toch ook graag iets meer weten van al die meer dan 400.000 Saarlanders, die tegen het Sta tuut hebben gestemd. Daar zullen er stelling vele by zijn die zich eenvoudig niet hebben kunnen opwerken tot de idee, dat zij hun gevoel van nationale solidariteit moeten opofferen aan de eis van Internationale solidariteit, welke de nieuwe tjjd stelt. Men mag zich afvra gen hoevelen in andere landen, ook in ons land, in soortgelijke gevallen wel tot De Saarlandse regering zal zich uiteraard echter meer op het moederland richten dan op Frankrijk, zodat de uiterste tact en voorzichtigheid van alle drie partijen: Bonn, Parijs en Saarbrücken zal wor den gevergd, wil men geen brokken maken. Er komt nog by, dat de Franse regering, nu er in de naaste weken zulke belangrijke beslissingen zullen vallen (conferentie van Genève, Marok kaanse en Algerijnse overeenkomsten) deze eventueel wil laten goedkeuren door een nieuw Frans parlement, opdat de volkswil zich duidelijk uitspreke over deze beslissingen. Daarom wil zy de verkiezingen voor de nationale verga dering inplaats van in Juni 1956, nu in December van dit jaar houden. Of dat op zo korte termijn technisch mogelijk is zal nog moeten blyken, maar dit staat wel vast, dat de regering-Faure voor welke de verwerping van het Statuut ook al een zeer onaangenaam incident is, zo betrekkelijk kort voor de verkie zingen niet veel over haar kant kan laten gaan van Duitse en/of Saarlandse zijde, dat zal de Franse nationale trots niet gedogen. Ook voor de ontwikkeling op de conferentie der ministers van bui tenlandse zaken der Grote Vier, welke nu te Genève is begonnen, zien we niet veel goeds in de uitslag van het Saar- plebesciet. We zullen hier niet lang meer stilstaan bij de conferentie van Genève. Ze is nu begonnen en laat ons het verloop maar eens afwachten, als er iets wordt bereikt zal dat wel voornamelijk op het gebied der beperking van de bewape ning zyn. Er wordt beweerd, dat er aan de agen da nog een punt zal worden toegevoegd als het Westen zijn zin krijgt, n.l. de wapenleveringen van de communistische staten aan de Arabische landen. Er arriveren reeds grote hoeveelheden. De Israëlische premier Mosje Sjaret is naar Europa gekomen om de ministers der Grote Vier attent te maken op de grote gevaren voor Israël, welke door het verbreken van 't militair evenwicht in het naburige Oosten ontstaan en waarvan de toestand aan de Israë- lisch-Arabische grenzen is zeer hache lijk een oorlog het gevolg zou kun nen zyn, waarin de grote mogendheden niet afzijdig zouden kunnen blijven. De Israëlische premier meent dat het Westen de Arabische landen te veel naar de ogen ziet. Daar is waarschijn lijk wel iets van aan. De grote Weste lijke mogendheden en in het bijzonder Amerika hebben in de hoop de vrije Afrikaanse en Aziatische landen voor deelneming aan het Westelijk blok te winnen, heel wat over hun kant laten gaan, maar er lopen geruchten, dat de Amerikaanse regering bezig is haar standpunt te herzien en niet meer ter- wille van een toch niet te bereiken doel, bondgenoten als Frankrijk (Noord Afri ka), en Nederland (Nieuw Guinea) voor het hoofd zal stoten „Het zal tijd worden,” zal men allicht in Den Haag zeggen, ofschoon het nog helemaal niet vast staat, dat de Amerikaanse houding De ministers der Westelijke Grote Drie J werkelijk zal veranderen. De heer Foster Dulles, Minister van Buitenlandse Zaken van Ameri ka, en de heer Mar tino, Minister van Buitenlandse Zaken van Italië, arriveer den met hetzelfde vliegtuig uit Rome, De heer Dulles komt voor bespre kingen met zijn En gelse en Franse col lega’s inzake de Conferentie van de Vier te Genève. De heer Martino komt de besprekin gen bij wonen in het Paleis Chaillot van van <aken van de Vier Atlantische Naties. A* De Eerste Kamer heeft inderdaad een revisie-taak. Zij moet kijken of de Tweede Kamer geen al te grote blun ders heeft gemaakt. Maar dat betekent nu ook weer niet, dat zij een eigen be leidslijn mag uitstippelen. Op dit gebied had dat weinig zin. Wat zou minister Cals moeten doen met een motie, die in de Tweede Kamer is verworpen en in de Eerste is aangenomen? Zo’n tweeërlei uitspraak heeft geen nut. Daarom was het misschien beter ge weest, dat de Eerste Kamer deze kwes tie had laten liggen. Trouwens het ge hele probleem der kerken in ons om roep- en televisiebestel komt binnen kort toch aan de orde. Er ligt nog altyd een wetsontwerp op het omroepwezen, Bij dat wetsontwerp kan deze zaak prin cipieel worden uitgevochten. Het is de bedoeling van minister Cals om dit ont werp nog in deze parlementaire periode te laten behandelen. Of dit zal lukken is echter een grote vraag, want de te genstand tegen dit ontwerp is zeer groot. Intussen is het voor de Tweede Kamer weer werken geblazen. Zij zal nu ach ter elkaar tot Kerstmis vergaderen, de dag, waarop alle begrotingshoofdstuk ken moeten zyn afgehandeld. Dat is dan de jaarlykse wedloop met de tijd. Voordat de begrotingen kunnen worden behandeld wordt er echter eerst een res- tantopruiming gehouden. Verscheidene Wetsontwerpen die rijp voor behande ling zijn, worden er nog in een snel tem po doorgejaagd, want als eenmaal de begrotingshoofdstukken aan de orde komen, is er nergens anders tijd voor. Op 8 November a.s. begint de Tweede Kamer aan de algemene financiële be schouwingen. Nu men de algemene poli tieke beschouwingen zonder schriftelyke voorbereiding heeft gehouden een experiment dat weer goed is bevallen wordt het debat over de rijksbegro- ting een apart steekspel. Het is duide lijk, dat men dit gegoochel met millioe- nen niet zonder schriftelijke voorberei ding kan houden. Uit het voorlopig verslag is wel geble ken, dat Minister V. d. Kieft het vrij zwaar te verduren zal krijgen. Vrijwel algemeen is men bezorgd over de steeds stijgende begrotingsuitgaven, over het steeds groter wordende ambtenaren, corps. Het bedrijfsleven wordt momen teel gemaand tot voorzichtigheid. Er zyn belastingbepalingen getroffen, die lang niet plezierig zijn, met de be doeling te grote onnodige investeringen te beperken. Maar geeft de overheid nu wel het voorbeeld? Is zy wel zuinig? De Kamer twijfelt er aan. En minister V. d. Kieft, die gaarne een royale rol speelt, zal met goede argumenten moe ten komen wil hij zich met succes te gen de aantijgingen kunnen verzetten. Juist in deze tijd van overspannen hoog conjunctuur moet van de overheid op dit gebied veel wijsheid worden gevergd. Politieke gevolgen zullen er voor de bewindsman van Financiën stellig niet aan worden verbonden. Trouwens dat heeft ook weinig zin, nu de verkiezingen van 1956 haar schaduwen reeds vooruit werpen. Maar aan een terugkeer van miniser V. d. Kieft valt niet te denken. Dat doet hy zelf ook niet. Zyn leeftijd alleen al laat een nieuwe ambtsperiode niet toe. De Kamer is begonnen met een zwaar juridisch debat over de wettelijke rege ling van de stichting. Tot nu toe was het oprichten van stichtingen een zaak van gewoonterecht. In de practijk is echter gebleken, dat men vaak met op zet de vorm van een stichting zoekt om aan een vereniging of een N.V. te- ont komen. De bestuurders van de stichting behoeven dan geen verantwoording af te leggen en ze kunnen zich vrijwel alle maatregelen veroorloven die zy wensen. Zo is het we-1 eens voorgekomen, dat de pensioenrechten van arbeiders in een onderneming op losse schroeven kwa men te staan, doordat de bestuurders hef pensioenfonds hadden gebruikt voor het dekken van de verliezen. Een wettel yke regeling is dus zo gek nog niet. En verder is er uitvoerig ge sproken over de instelling van een pro ductschap voor de zuivel. Hoewel daar over geen eenstemmigheid bestaat in 't enkel bezwaar. Maar anderzijds waren zij toch niet in staat om ’t begrip „ker kelijke uitzendingen” nader te precise ren. Dat wilden zij graag aan minister Cals overlaten, die echter van mening was, dat dat zijn taak niet is. Hij wil de kerken alleen kerkdiensten laten uit zenden. Natuurlijk zat er achter deze motie een principieel probleem. Mevr. Verwey-Jonker maakte dit duide lijk toen zij zeide, dat het onjuist is de kerken te laten kiezen tussen twee omroepverenigingen de K.R.O. en de N. C. R. V.), waarbij dan de andere verenigingen (VARA, AVRO en VPRO) in de kou moesten blijven staan. Zij vond het niet de taak van de kerk om deze keus te doen. De heer Witteman (k.vp.) daarentegen was van mening, dat de kerken zich maar moeten wenden tot de bestaande omroepverenigingen. En als men dat niet wil, welnu, dan moeten zij een aparte radio- en televisie-vereniging oprichten. De heer Algra (a.r.) was het daarmee roerend eens. Maar volgens Prof, de Zwaan heeft deze motie iets te maken met de ziel van ons volk. Zij waarschuwt ons, dat wij door middel van de televisie God kunnen dienen of schaden. Het was met deze motie eigenlijk een eigenaardig geval. Een motie van de zelfde inhoud was nl verworpen in de Tweede Kamer met 43-41 stemmen. Dat was toen ook een voorstel van een so cialistische afgevaardigde en wel van de Brielse burgemeester Van Sleen. Het feit, dat mevr. Verwey-Jonker nu plot seling in de Senaat de mislukte poging overdeed, ontmoette terecht staatsrech telijke bezwaren. De indienster van de motie zag dat zelf ook wel in. Zij ver anderde de tekst der motie, maar de bedoeling daarvan bleef natuurlijk on veranderd. Zo beleefden we nog een de bat over de taak der Eerste Kamer. De a.r.-Senator Algra zeide kort en bon dig, dat de Eerste Kamer slechts heeft te beoordelen wat uit de Tweede Ka mer tot haar komt. Dat is dus een ne gatieve benadering.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1