roar DE TAAK VAN DE HUURADVIES- COMMISSIES KRISKRAS door Nederland i üs hjoed p p to sizzen 1 ge- 4 Fan de Martinytoer o Woningscliaarste groeide uit tot woningnood s >1 Gouden filmpjes Bol letongersdei STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat jabe 51e Jaargang No. 85 Dinsdag 1 November 1955 De Jong’s Nieuwsblad >5 Van enkele zijden is ons gevraagd H. J. S. ’O 1 Ook een record. 'O MASSA- OF KEARNFO ARMING? 0 0 Tj. de J. 1 l Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 1ste week November 1905 0 5 0 0 0 0 Op de 29 Oct. te Workum gehouden jaarmarkt waren in het geheel geen runderen aangevoerd. Ondertrouwd: J. de Boer ^Jzn., kas- eiersbediende en A. Lameris; Matthijs IJssels en Doutsen Hollander. Bij voldoende deelname is Sikke Buiten- veld van plan zich als viool-leraar te Bolsward te vestigen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.50 uur 505 of 555 (K5137) Dood door gasverstikking. Ten gevolge van gasverstikking is Vrijdagmorgen in haar woning Prins Hendrikstraat 10 te Koog aan de Zaan, om het leven geko men de 68-jarige weduwe, meyrouw A. As wy Bolletongersdei ha, Tsjocht alles wer op Boalsert ta; It ein is foar nimmen ea to fier, Foar ’t sjen fan in fette kou of rier, Ek kin men der boltsjes sjen En alles is der üt 'e pen. Foar froulju is it al sa’n dei fan nocht, Oan har hat Boalsert ek wol tocht, De nijste moade üt Parys, Foar elke frou en pong is it devys. En froulju, der’t it hwat swier oan sit, Dy hearre fan in goede snit. De tradysje bliuwt bistean, Sil tink wol nea net wer forgean, Foar elts dy’t oan de takomst leaut, In toanbyld fan de Fryske rom: Fan ’t Fryske fé, har eigendom. Alderhellingen, De bargen op ’e stellingen, De skiep oan ’e wê.1, De krj op ’e atal. S" >0 iO De Boalserter Bolletongersdei Dy makket elk en ien hjir mei, Nimmen bliuwt sa’n dei by honk, Gjin wünder, hwant al jierren skonk Dizz’ dei rju wille oan feint en faem, Oan man en frou, oan sljocht en oan fornaem. Boelgoed te Bolsward bij Folkert Boer- mans. '0 5 »0 5 Bolswanls Nieuwsblat Zondagnamiddag hielden de voorstan ders van de 9 uur-sluiting te Bolsward weer een vergadering in hotel Meijer. Als de winkels 9 uur gesloten worden, verwacht men daar veel van ten gun- este van de gezelligheid in de gezinnen der zakenmensen. van een j een ad- oaren, dy’t net folie ynfloed hawwe. En lang net binne de earsten de lju, dy’t yn bistjüren of sa in sit hawwe-. Dy stille lieders, sünder funksje faken- tiids, der wurdt tige nei sjoen. En hy seit dan, dat hiel folie forbetteringen op bidriuwtechnysk mar ek op hüshAld- lik terrein mear komme fan it sjen by dizze foargongers, dan troch oare mid- Sigarenmagazien Th. W. van Hettema, Broerestraat. Merken Telegraaf, El Sa- bor, St. Bonifacius, Noordpool, per stuk 2 cent. Ieder die voor 10 cent koopt, ontvangt een bon op een electrische sigaren-aansteker, merk Titan. De deurwachter der Grote Kerk te Bols ward, G. H. de Boer, heeft ontslag ge vraagd. Meer als 30 jaar heeft de Boer als „hounegiseler” z(jn dienst bewezen. In Gaasterland heerst een konijnenplaag Het is zo erg, dat de fietsers hun rij wielen niet durven gebruiken, wegens slipgevaar. Te Wommels werd een kerkelijke ver kiezing gehouden. „Het was een harde strijd,” aldus het verslag. Van de 161 stemgerechtigde lidmaten kwamen 158 ter stembus. De candidaten van „Pau lus” kregen 72 stemmen, de overigen 83 of 82, Per vergissing hoger beroep. Koopman Willem de Z. uit Den Haag begreep helemaal niet waarom hij Donderdag in hoger beroep voor de rechtbank moest verschijnen, nadat destijds het kanton gerecht hem tot 25 gulden boete had voordeeld wegens schuldheling. „Ik was tevreden met ’t vonnis. Ik wil helemaal niet in beroep.” Het was dus een ver gissing, maar achteraf mag waarschijn- fan alle kanten heart men wer fan nije initiativen en plannen. De kultuerforbettering sil mei krêft oanpakt wurde, de administraesje fan de bidriuwen ek en nou komme der wer geroften oer in reorganisaesje fan de féfoerbureau’s, dy’t ek mei mear mid dels en mear minsken har taek oan- pakke sille. De tiid, dat men de boer oan syn lot oerliet is wol forgoed foar- by, men soe hast freegje oft hy linken- dewei net bidobbe rekket ünder de yn- floeden, dy’t op him loslitten wurde. Nou fait dit yn de praktyk wol hwat ta. Hiel hwat fan dizze dingen glide by him lüns en geane oer him hinne as wet ter oer in einekop, mar nettomin is de fraech tige op syn plak: Op hokfoar wize bringt men de goede en nuttige dingen by de minsken. Der is in bulte oer to dwaen en men giet tsjintwurdich al sa fier, dat men bipaelde wittenskip- lik-ünderleine minsken opdraecht dit ris üt to sykjen. Mei de reklame is dit al in hiel skoft oan ’e gong, hwant dér sit foar de fabrikant fierstofolle oan fêst. Nou hat lêstendeis ek in wittenskips- man oan ’e gong west om ris nei to gean, hoe’t dizze dingen by de boere- bifolking lizze en troch hokfoar faktoa- ren modernere wurkwizen it gaust der- yn gean sile. Nrjsgjirrich is it, dat diz ze man ta de konklüzje komt, dat it fan de greatste bitsjutting is, to witten, mei hokfoar minsken hy omgiet en gere geld oan hüs komt. It freonskiplik for kear en it buorkjen meimekoar hat in tige greate ynfloed op de lju, sa docht bliken. Fierder seach hy, dat de iene- persoan folie mear ynfloed hie op de kollega’s dan de oare. Der binne, seit hy, yn a]le streken inkelde lju, hwer’t Kamer ongerust over zaak-Anneke. Is het waar, dat b(j de politie in Maastricht het bevel tot inhechtenisneming van een der verdachten in de zaak-Anneke Beek man een halve dag is blijven liggen Dit vragen tal van Tweede Kamerleden in het voorverslag op de begroting van Ju stitie. Sommige leden vragen mr Don ker, of er geen maatregelen genomen moete-n worden tegen de commissaris van politie te Hilversum, die ook niet voldoende zijn medewerking zou heb ben verleend b(j de opsporing van An neke Beekman. - ta in oare miening brocht. Mar it lib- t wekken, bene foarbyld by immen, dy’t hy ken as in tüke en forstannige boer, hat greate ynfloed. Yn dat opsicht reagearret hy hiel oars, as in wittenskipsminske, dy’t de dingen earst theoretysk ynsjen wol, foar dat hy se praktysk oernimt. By it plattelansfolk is it meast oarsom. Earst sjen, dan ris prakkesearre, dat is de meast gongbere wizAnsje. Ek die him bliken, dat it freonskiplik forkear en it praten oer de dingen fan it bidriuw net oer ien skyf gyngen, mar dat elk sa syn eigen komütsjes hat, hwer’t er nei sjocht en mei praet. Lju yn deselde posysje komme it meast bymekoar yn it algemien, al kin troch famyljere- laesjes dit soms wol ris oars lykje. Dat hüldt dus yn, dat greate boeren it meast oernimme fan oare greate boe- De Maasstad heeft weer een record geboekt. Ditmaal echter niet één om trots op te zijn. Want de politie heeft Zaterdagmiddag in de bin nenstad zeven winkeldieveggen aange houden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en maar voorbeelden trekken”, seit in Nederlansk sprekwurd net sün der libbenswiisheit. Massa biynfloeding sil wol altyd ien fan de middels bliuwe, mar hja giet net djip en komt ek net fier. Siker net as it om goede dingen giet. Dan is de oare wei güns better. Men moat oan ’e woar- tel komme mei syn biynfloeding, dan komme de fruchten ek. Foar alle min sken sit hjir hwat yn. Geastliken, dy’t allinnich mei algemiene middels wurkje, bliuwe oan de oerflakte en kinne net folie fortuten forwachtsje. Neist it algemiene moat it persoanlike komme en krekt dêrre, hwer’t echte yn floed fan ütgiet. Foar it ünderwiis is it al net oars. Net op it foarste plak is it tal learlingen fan bilang, mar bi- langryk is, dat de öflevere learlingen ren, fokkers fan oare fokkers, mar ek lju fan kwaliteit binne, dy’t frucht dra- koumelkers fan oare lytse boeren en gerniers fan oare lünwrotters. It sosio- logysk ündersyk fan hear Constandse joech oer it algemien horisontale linen foar it freonenbisyk, dat wol sizze for- biningen tusken lju yn deselde omstan- nichheden. Hy achtet it dan ek dêrom forkeard as de foarljochting him rjoch- tet binammen nei de greate bidriuwen. partijraad der Katholieke Nationale Partij met 22 tegen 3 stemmen, dus met ruim de vereiste meerderheid van de-r zittinghebbende partijraadsleden, be sloten tot opheffing der partij. Ander half uur heeft de oprichter en leider der KNP, oud-minister Ch. J. I. M. Wel ter, met warmte het verkregen accoord met de KVP verdedigd. Zilveren jubileum Amsterdam-Djakar ta l(jn. Ruim 312.000 passagiers, 6852 ton vracht en 5080 ton post heeft de K.L.M. gedurende de 25 jaar, dat zjj de Amsterdam-Djakarta route vliegt, tus sen deze beide hoofdsteden vervoerd. Medicijn tegen kopziekte. Prof. dr. L. Seeklets uit Utrecht verklaarde op een vergadering van boeren en landbouw deskundigen te Zwolle, dat er thans een middel is gevonden om de kopziekte bij runderen te bestrijden. Delftse student dood op straat. Voor de Sociëteit van de Delftse Studentenbond is het stoffelijk overschot van de 27- jarige student J. J. Jansen uit Emmer- compascuum gevonden. Volgens het lijk de 65-jarige koopman blij zijn met dit abuis, want nu eiste de officier van Justitie wegens een fout in de dagvaar-1 ding ontslag van rechtsvervolging. Als over twee weken de rechtbank het daar- Pionier herdacht, mee eens blijkt te zijn, scheelt de ver gissing van de griffie Willem 25 gul den. De ode Mei. De Alg. Ned. Grafische Bond heeft een voorstel van zijn afde ling Groningen aangenomen om in over leg met het N.V.V. pogingen aan te wenden, die kunnen leiden tot erken ning van 5 Mei als officiële feestdag en tot een waardige viering van die dag. In drie uur. Na electrificatie van het baanvak Antwerpen-Roosendaal zal men 1 Juni 1957 de afstand Am sterdam-Brussel in drie uur per trein kunnen afleggen, waarbij de trein dan snelheden van 140 km per uur zal ha len. De rails bleven. In de Haarlemmer straat te Amsterdam, waar reeds maan denlang geen tram meer rijdt, doch waar de rails niet werden weggeno men, slipte een 21-jarige verkoopster met haar fiets over die rails, met het vreselijke gevolg, dat zjj met het hoofd tegen een laadbak van een passerende auto sloeg en vrijwel onmiddellijk werd gedood. Deze beide groepen van i bepalingen omtrent de huurprijzen en die Tilburgse raad is kwaad. Ongeveer de helft van de 30 raadsleden verliet Vrij dagavond uit protest de raadsvergade ring te Tilburg, nadat er vragen ge steld waren over het niet uitnodigen van de raad bjj de receptie, die het ge meentebestuur hield bij het bezoek van prinses Irene. Tevoren hadden meer dan tien leden op felle wijze hun ontstem ming laten blijken, waarbij B. en W. o.m. werd verweten, dat zij het artikel in de Grondwet, dat zegt, dat de raad het hoofd van de gemeente is, met voe ten hebben getreden. M. de B. Een melkboer kreeg Vrijdag ochtend aan haar woning geen gehoor. Hij waarschuwde de politie. Naar de oorzaak van de gasontsnapping wordt een onderzoek ingesteld. Strafbare staking. Naar aanleiding van de jongste staking van het personeel van de Amsterdamse tram vragen ver scheidene Kamerleden of een staking van overheidspersoneel nog steeds als een strafbaar feit beschouwd moet wor den. Sommige Kamerleden vinden, dat het stakingsrecht over de hele lijn er kend moet worden. Andere Kamerleden willen de strafbaarstelling van het sta ken algemeen voor bepaalde vitale be drijven laten gelden. Verkeerszonden. Vele Kamerleden wil len ook verkeersmisdrijven opgenomen zien in het Wetboek van Strafrecht. De Kamerleden hadden de indruk, dat de opgelegde straffen voor verkeerszonden niet meer overeenkomen met de ernst van deze misdrijven en ook niet met het heersende rechtsgevoel. Uitgeversbond 75 jaar. De Nederlandse Uitgeversbond viert zijn 75-jarig be staan, bij welke gelegenheid een „Bont Boek over Bond en Boek” zal verschij nen, geschreven door J. L. v. Tricht. De IJ-tunnel. B. en W. van Amsterdam zullen de gemeenteraad als aanloopcre- diet voor de bouw van een tunnel onder het IJ f20 millioen gulden vragen. Te Ede werd een mo- nument onthuld ter nagedacntenis van J. W. F. L. Hilgers, de man, die 45 jaar geleden als eerste Nederlander een vliegtocht boven Nederlandse grondge bied maakte. Prooi der vlammen. Een boerderij te Dwingelo brandde vrijwel geheel af, doordat de brandweer niet over behoor lijk materiaal beschikte. ge. It jowt in blinders bytsje as men harren mei tucht en strafmaetrigels, nei doubleren en ekstra les, op it lést troch in eksamen hyst. Sokken sinke trije wike letter as in stien werom yn har geastlike gemaksucht en misbrüke it diploma fan har skoalle. Lit de dea den har deaden bigrave. Aide libbens wiisheit en moderne wittenskip litte Hy wol der op üt, dat men earst goed sjen, dat men de keamfoarming en bi- neigean sil, hokfoar minsken yn eltse ynfloeding sjen moat as de wichtichste groep ynfloed hawwe op har kollega’s faktor foar geastlike en stoflike foarüt- dat sokken it meast en it ynten- gong en dat men yn alle groepen en groepkes sykje moat nei de lju, dy’t dêrre lieding jowe, sünder dat hja it seis faeks witte. Dit kin in treast en bi- moediging wêze foar al dy heiten en memmen, dy’t faek it gefoel hawwe, dat hja allinnich steane. Hwat goeds makket men net mei algemiene mid dels. De sterkste ynfloed kriget men troch persoanlik kontakt mei inkelden en diz ze sille op har bar wer pylders wêze, hwer’t de massa him oan fêst klampet en op steunt. Allinnich massale biyn floeding rint dea yn de iennige ütwei: de diktatuer fan de ambtner. En dêrre is üs folk fierst to goed foar. Van enkele zijden is ons gevraagd een artikel te wijden aan de be voegdheden en de taak van de huuradviescommissies en aan de rechten I en verplichtingen die huurders en verhuurders tegenover elkander hebben. Aan dit verzoek voldoen wij hierbij gaarne. In de eerste plaats dan iets over de huuradviescommissies. Daar het huurprobleem en het woningvraagstuk kwesties zijn waarmee vrijwel iedereen dagelijks in aanraking komt, kunnen wij volstaan met er aan te herinneren dat de huren van woonhuizen e.d. in 1945 zijn bevroren op het peil van Mei 1940. Verhoging van deze huren was niet toegestaan. Hier was dus sprake van prijsbeheersing. Dit was echter nog niet voldoende. De grote woningschaarste, die inmiddels is uitgegroeid tot woningnood, maakte het noodzakelijk dat er in het belang van de huurders maatregelen werden getroffen, die hun het genot van het gehuurde huis, ook na het aflopen van het huur contract, verzekerden. vies van de huuradviescommissie zullen vragen en dat zii zich aan de huur die de commissie noemt zullen houden. De zaak wordt dan dus niet voor de kan tonrechter gebracht. Ten koste van slechts f 2.50 en één snipperdag (voor het bij wonen van de zitting) is de vrede dan weer getekend. Ook kan de huurder die meent dat hij te veel betaalt, of de verhuurder die meent dat hij te weinig ontvangt, zelfstandig een advies van de commissie vragen. Hij kan dit echter niet achter de rug van de andere partij om doen, omdat beide partijen een oproep voor de zitting ontvangen, waarbij degene, die het verzoek niet indiende een afschrift daarvan wordt toegezonden. Hoewel de huuradviescommissies dus geen bindende uitspraken geven, blijkt uit het voorgaande wel, dat zij een belangrij ke functie vervullen. Vooral als het advies ten behoeve van een procedure wordt ge geven, zal ook de rechter de geadviseerde huurprijs wel steeds overnemen, omdat hij ook geen deskundige op het gebied van huurprijzen kan zijn. Aardgas. De Nederlandse Aardolie Maatschappij, die te Ten Boer boringen verricht, stootte op 2700 meter op een laag aardgas met een bijzonder hoge druk, welke in brand gestoken de om geving fel verlichtte, en zelfs in de stad Groningen te zien was. KNP wordt opgeheven. Na vier uur vergaderen heeft Zaterdagmiddag de jeschil hebben over de huur die voor een „epaald huis moet worden betaald. Dit geschil moet dan worden beslecht, door aan de kantonrechter te verzoeken de be talingsverplichting van de huurder vast te stellen. Het verzoek daartoe kan worden ingediend door de huurder of de verhuur der afzonderlijk, maar ook door beiden nader zijn uitgewerkt in gezamelijk. Als een van beide partijen het --i verzoek indient, moet een afschrift daar van mede worden ingezonden, welk af schrift dan aan de andere partij wordt toe gezonden. Bij zo’n verzoek moet ook worden overge legd het advies van de huuradviescommis sie omtrent de huur van het betreffende pand. Voor men zich tot de de kantonrecth-r wendt, moet men dus eerst een advies van de huuradviescommissie gevraagd en ge kregen hebben, zodat bij dergelijke kwes ties altijd eerst een procedure voor de huuradviescommissie nodig is. Voor het verkrijgen vaar dit advies dient men een verzoek in bij de commissie, het geen weer door de huurder en de verhuur der afzonderlijk, maar ook door hen ge zamenlijk kan geschieden. Dient een van tweeën het verzoek afzonderlijk in, dan moet hij weer een afschrift daarvan bij- voegen. Het verzoek wordt pas in behandeling ge nomen als een bedrag van f 2.50 aan de secretaris is betaald. Het wordt daarna, al dan niet na een voorbereidend onder zoek door de secretaris of de voorzitter, in een zitting van de commissie behan deld. De dag en het uur van deze zitting wordt aan de huurder en de verhuurder medegedeeld. Deze hebben het recht de zitting bij te wonen, zich door een raads man te doen bijstaan, of zich door een gemachtigde te doen vertegenwoordigen. Na de zitting neemt le commissie zo spoedig mogelijk haar beslissing. Tijdens de zitting wordt door de leden niet be raadslaagd over de te nemen beslissing, j na de zitting op straat staan, nog niets wijzer zijn Foar alle foarmen fan ünderwiis en foarljochting is tige wichtich, dat men jin aloan wer biriedt op de middels en de methoaden, hwant it nuttich effekt fan dizze dingen is jit net sa botte great. Yn elts gefal soe it hiel hwat better kinne. Streamen fan lektuer wur de op de minsken loslitten, kranten, tiidskriften, boeken, brosjures, struibil- jetten, adfortinsjes, lêzingen, hüsbisyk, preken, ja it haldt net op. En in bulte fan dizze dingen giet by de minsken lans en hat och sa’n bytsje ynfloed. Sünt de oarloch is de papier- floed oanwoechsen ta in springtij. De lytse krantsjes fan doe wurde fan jier ta jier greater en eltse krante of perio- dyk docht syn uterste bést mear klan ten to finen. Op it agraryske terrein is it binammen de Rykslanboufoarljoch- ting mei de lünboublêdden, dy’t sterk ütdijd binne en jit altyd groetje. It tal konsulinten is greater wurden, hja haw we in skare fan assistinten en haed- assistinten krige, forienings fan driuwsfoarljochting binne oprjuchte en Schietgrage politie. Volgens sommige Kamerleden laat het optreden van de politie nog steeds te wensen over. De politie maakt nog te gemakkelijk en te snel gebruik van vuurwapens. De Ka merleden wijzen op het optreden van de politie in Vinkeveen en Zevenbergen. Door stroom getroffen. Zondagmiddag is op 't stationsemplacement te Amers foort de 23-jarige dienstplichtige korpo raal J. Middel uit Eindhoven dood aan getroffen op een tank, die per trein uit Duitsland naar Nederland werd ver voerd. Het bleek, dat de jongeman door electrische stroom uit de bovenleiding is getroffen, toen hij op de tank was geklommen. overlegd, waarin deze verklaart dat het huis niet onderverhuun is, of indien dat wel het geval is, een opgave wordt gedaan van de namen en woonplaatsen der onderhuurders en van de verdere gevens die naar het oordeel der commis sie ter kennis van de rechter moeten wor den gebracht. Er is nog een derde taak voor de huur adviescommissies, n.l. het uitbrengen van rapport aan de rechter. In alle procedures waarin de betalingsplicht van de huurders een punt van geschil is, zal de rechter aan de huuradviescommissie een rapport vra gen Dit behoeft uiterarrd niet als door partijen reeds een advies van de commis sie is overgelegd. Uit het voorgaande blijkt wel dat de com missies vooral een taak hebben in het ka der van de rechtspleging. Het is echter ook heel goed mogelijk om buiten een procedure om een advies aan de commsisie te vragen. Als bijv, huurder en verhuurder verschil van me ning hebben over de huurprijs huis, kunnen zij afspreken dat zij zodat partijen dus als zij weer geworden. Dr beslissing, het advies dus, wordt aan de huurder zowel als aan de verhuurder, in drievoud toegezonden. Hebben zij be hoefte aan meer exemplaren, dan kunnen zij die a raison van f 1.bij de secreta ris verkrijgen. Zoals uit het voorgaande wel duidelijk zal zijn geworden, geeft de commissie al leen een advies en geen bindende uit spraak. Alleen de kantonrechter kan de huur (de betalingsverplichting zoals het in de wet wordt genoemd) bindend vast stellen. Wij zijn dus weer aangeland bij ons uit gangspunt, n.l. het verzoek tot de kanton rechter om de huur vast te stellen. Heeft de kantonrechter zulk een verzoek, met als bijlage het advies van de huur adviescommissie ontvangen, dan wordt de zaak verder behandeld. De zittingen, waarin dergelijke verzoeken worden be handeld, zijn niet openbaar. Huurder en verhuurder ontvangen beiden een oproep om ter zitting te verschijnen teneinde te worden gehoord. De kantonrechter beslist tenslotte bij schriftelijke, met redenen omklede, be- schikknig, die behalve aan partijen, ook aan de huuradviescommi sie wordt toege zonden. Tegen deze beslissing staat geen beroep open. Dit was dus iets over de eerste taak van de huuradviescommissies. De tweede taak houdt verband met de huurbescherming. Volgens de Huurwet (art. 18) is de huurder na het einde van de huur krachtens de huurbescherming bevoegd in het genot van het onroerend goed te blijven. Als een huurovereen komst dus voor 5 jaren is aangegaan en voor het einde van deze termijn niet wordt verlengd, blijft de huurder toch in ge- genot van het gehuurde, uiteraart tegen betaling van de huur. In bepaalde gevallen kan echter de ver huurder ontruiming van het gehuurde vor deren. Bij deze ontruiming moet rekening worden gehouden met de rechten van eventuële onderhuurders. Daarom moet bij het verzoek tot ontruiming een verkla- ring van de huuradviescommissie worden en syfst troch assistinten en konsulinten biwure wurde sille. Mei Buziau soe men sizze: der sit hwat yn. Dy’t seis syn eagen iepen hat, kin dizze konklüzje wol bifêstigje. Wy sizze om- mers ek: it skilt in bulte hwa’t it docht. En wy meitsje by allerhanne din gen der ek gebrük fan. Hoe faek wurdt in bulte nei sjoen wurdt en der binne j net seinas wy dy der ris foarspanne koene, dan krigen wy de oaren wol. En it libbene foarbyld is jit altiten de sterkste ynfloedsfaktor. Doe’t yn de N. S. B.-tiid sommige doar- pen en plakken hiel hwat sokke lju sjen lieten, wie is hast altyd troch in pear lju, dy’t dêrre tige meitelden, ünder har soarte. Oare plakken krigen hja gjin foet oan ’e groun, om’t de inkelde bi- j dels. lju krekt sokken wiene, dy’t men net De boer wurdt net sa gau troch papier frjucht foar fol oanseach. „Woorden maatregelen, de!ge: lurprijzen en die be betreffende de huurbescherming, zijn tenslotte neergelegd in de Huurwet van 1950, welke wet sindsdien enkele malen is gewijzigd. In dezelfde wet zijn ook de bepalingen die op de huuradviescommis sies betrkeking hebben, neergelegd, welke bepalingen weer i het Huuradviescommissiebes’luit van 15 December 1950, welk besluit eveneens sindsdien is gewijzigd. Omtrent de inrichting en de werkzaamhe den van deze huuradviescommissies kent het besluit de volgende bepalingen. In het rechtsgebied van elk kantongerecht is zulk een commissie gevestigd, die haar zetel heeft in de hoofdplaats van het kan ton. De voorzitter, de vice-voorzitters en de leden v. d. commissie moeten ook wo nen binnen het ressort van het kantonge recht. Hierdoor wordt bereikt, dat de le den met de plaatselijke omstandigheden goed bekend zijn, iets wat vooral in huur- zaken van veel belang is, omdat daarbij het plaatselijk gebruik een grote rol speelt. Het aantal leden waaruit een commissie zal bestaan, wordt door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting be paald. Alle leden, dus ook de voorzitter en de vice-voorzitters, worden benoemd door Gedeputeerde Staten van de provincie waarin de commissie haar zetel heeft. Van de leden moeten er minstens twee deskun digen zijn op het gebied van bedrijfspan den. Dit is nodig, omdat de commissies ook moeten oordelen over de huurprijs van bedrijfspanden. Deze leden worden op voordracht van de Kamers van Koop handel door Gedeputeerde Staten be noemd. Verder heeft elke commissie een secretaris, die door de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting wordt benoemd. Over de taak van de huuradviescommissies kan het volgende worden gezegd. Een huurder ci een verhuurder kunnen een

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1