Zhermogênf Bestrijdt GRIEP met Aspirin*) Graslanddcmonstratie vestigde aandacht op Greppelfraise Mijnhardï’s tabletten GRATIS O Sunt ene Marten 4 Een machine doet het werk voor 2 mensen en veel sneller nieuws wat m ij nhabpt maakt isGQEd Voetonderzoek RHEUMATIEK... Plaatselijk B. Slot in ’t volgend nummer. gedeponeerd handelsmerk B. en W. antwoorden: JWr- WWW VjjL Wt-P-M de synode komt. [■SCHQHI. en voei-speCIALIS1En en advies omtrent r orthopaedische modeschoenen Henaard Roodhuis Waaxens VERKEERSCURSUS NIJLAND Onder leiding D. DIJKSTRA (c.h.) t waardering voor beleid B. en W. J. R. SIESWERDA (v.v.d.) meer woningbouw. Bij trisc vog< was. de 1 op t Ook best dail sen De met slag W. stel één ling Gaf jonj De en wei de De Kla ZENUW - HOOFDPIJN -LAXEER I De Z ganis „Grot nale De ir gesel, die d stuk zijn. Het ren E Vliet geen ze hi de at ren i en ir Wet! venh toon: aan werk oorlc ken, doen De e lang mar: niet Maa en waa: 3. 4. 5. 6. Kk 1. 2. Kli 1. 2. 3. 4. 5. Hl 1. 2. KI 1. 2. 3. KI 1. KI 1. 2. 3. Ki 1. 2. K 1. 2. 3. 4. 5. K 1. 2. 3. 4 K jU 2 3 4 5 I 1 2 3 I 3 I ;d en Ie uit- Algemene opmerking. Het feit, dat de afdelingen ook dit jaar in de gelegenheid waren, om met be trekking tot verschillende belangrijke beleidspunten mondeling met de direc teur van gemeentewerken van gedach ten te wisselen, is wederom zeer effec tief gebleken. weg timmert, maar wel eens vergeten wordt. Spreker zal het op prjjs stellen, indien het dagelijks bestuur vooral met deze mensen geregeld contact onder houdt, waartoe excursies, zoals het secretariepersoneel, met medewerking van de gemeente, pleegt te ondernemen, wel bij uitstek geschikt zijn. In verband hiermede moge hij ook nog wijzen op de noodzaak van voldoende beloning, welke redelijke eis steeds drin gender klemt. Ten slotte zou spreker willen vragen, of het niet noodzakelijk is, aan het treffen van maatregelen, welke kun nen leiden tot een meer bevredigende outillage en werking van 't gebouwen complex voor de gemeentereiniging op de Makkumerwaard, voorrang te ver lenen. Uw tergende winterkwaal legt het at tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. 3. Rente-aandeel. Wij accentueren gaarne het belang van voortgezette aandrang op de daarvoor in aanmerking komende instantie,, die de gemeente al jaren op restitutie van voor lang reeds uitgevoerde omvanrijke kapitaalswerken voorgeschoten gelden laten wachten, om haar toezeggingen op korte termijn te effectueren. 1. Woningbouw. Zonder de behoefte aan woongelegenheid in andere sectoren te bagatelliseren, on derschrijven wij volledig hetgeen in de afdelingen is betoogd, met betrekking tot de steeds dringender wordende ur gentie van betere huisvestingsmogelgk- heid voor de landarbeiders en hechten er aan, dat bij de uitstippeling van het in de toekomst ten deze te volgen be leid aan maatregelen, welke er op ge richt zijn, dit vraagstuk dichter bij de oplossing te brengen, prioriteit wordt verleend. Itens en f 35.25; f31.—; De Commissie van Rapporteurs, be staande uit de heren J. Brouwer, R. Elgersma en J. R. Sieswerda, merkte naar aanleiding van deze beschouwingen op: De repliek op de in de verschillende afdelingen naar voren gebrachte alge mene beschouwingen gewoontegetrouw gaarne aan het dagelijks bestuur over latende, stellen wij het niettemin op prijs, ten opzichte van een drietal in de secties aangeroerde, naar onze mening bijzondere aandacht verdienende, punten van onze visie te doen blijken. 2. Recreatieprobleem. De in de 2e en 3e afdeling ontwikkelde gedachte ten opzichte van het scheppen ener verantwoorde recreatie-gelegenheid heeft onze belangstelling gewekt. Wij zijn van de onmisbaarheid van een dergelijke inrichting wel overtuigd, evenals van het feit, dat zij niet nog in de eerste plaats voor Makkum en omge ving, maar ongetwijfeld voor de gehele gemeente en zelfs voor nog wijder ge bied betekenis zal kunnen hebben. Het lijdt echter geen twijfel, dat, alvo rens de gemeente in de uitvoering van een dergelijk plan participeert, het par ticulier initiatief ten deze zijn daad kracht moet hebben bewezen. De heer REIDSMA voorzichtigheid bg het beramen en uit werken van plannen inzake een recre- atie-oord: de interesse van het publiek kan zo spoedig verlopen en in ieder geval zal het particulier initiatief dan de voorstap moeten nemen en houden. Dit is ook het geval met de z.g. speel- weide’s voor de jeugd: de resultaten, el ders opgedaan, zijn ten deze niet be paald bemoedigend. Wat de woningbouw aanbelangt, wil spreker in dit verband eens wijzen op de vooruitziende blik, die wijlen de heer A. Hannma uit Ded- gum heeft gehad, door tijdig de wonin gen van zijn werknemers bij de eisen des tijds te doen aanpassen. Op deze, lofwaardige, wijze kan het probleem een belangrijke stap dichter tot de oplossing worden gebracht. En dan wil spreker de gelegenheid benutten, nog een woord van dank te brengen voor het medele ven van dit raadscollege in het leed, dat zijn gezin dit jaar heeft getroffen: deze verbondenheid heeft hem zeer be moedigd. Nadat de VOORZITTER, burgemeester Oosterhoff, de verschillende sprekers van repliek had gediend, en de beide wethouders vóórdien eveneens breedvoe rig de algemene beschouwingen hadden beantwoord, terwijl de heer R. ELGER SMA als algemeen rapporteur van de afdelingen op uitnemende wijze van zijn taak als verdediger van het sectie-rap- port had gekweten, worden ten slotte de beschouwingen gesloten. Inmiddels was de film-operateur, Han de Vries van Leeuwarden gearriveerd om enkele opnamen te maken .in ver band met de door hem te vervaardigen kleurenfilm van Wonseradeel. Na dit intermezzo volgt nog een etens- pauze, waarna de raad zich zet tot ver dere afwerking van de lijvige agenda. „LAUS DEO” HULDIGDE HAAR DIRIGENT WOMMELS. De jaarvergadering van de Chr. Gem. Zangver. „Laus Deo” droeg deze keer een zeer bijzonder karakter. Op Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet' geven U de garantie dat UAspirin’) hebt. riodiek aftredende diaken, de heer R. van der Woude, zich niet meer herkiesbaar stelt. Op de eerstkomende gemeente- avond van 28 Nov. zal zo mogelijk in deze vacature worden voorzien. Tevens wordt in deze bijeenkomst het „Herder lijk Schrijven” onder de loupe genomen. Deze goede en leerzame avond werd om tien uur door de voorzitter gesloten. TOANIELJOUNEN RIEN. „Nim it sa’t it is” to Rien hat har earste toanieljounen wer efter har lizzen. Tiisdei 1 Novimber to Rien en 2 Nov. to Itens. Beide jounen wie der in moai sealtsje fol folk, dat genietsje kinnen hat fan it moaije toanielspul dat „Nim it sa’t it s” weijoech Nei ófrin wie de hear F. Jaarsma de tolk fan eltsenien doe’t hy sei, dat de namme „Nim it sa’t it is” net mear foar dizze spilers en spylsters paste. Nei ófrin is beide jounen noch tige ge- sellich dounse. Naar aanleiding van dit onderwerp wer den talrijke vragen gesteld. Wat de alge mene gemeentezaken betreft, noemde de voorzitter o.m de diaconie. Deze heeft met moeilijkheden te kampen, de offer vaardigheid der Gemeente geeft geen re den tot kagen, maar de diaconale uitga ven zijn sinds de laatste jaren zo onrust barend gestegen, dat de ontvangsten de uitgaven niet meer kunnen dekken. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de pe- Het schenkt spreker voldoening, dat blij kens de opzet van de nieuwe begroting, ook B. en W. blijkbaar tot het inzicht zijn gekomen, dat de steven van het financiële beleid moet worden gewend, of, wil men resolute taal: „het roer moet om!” In dit verband en met het devies: „regeren is vooruitzien” voor ogen, is spreker wel benieuwd naar de koers, welke B. en W. zich in de toe komst tot richtsnoer hebben gesteld, of voornemens zijn te stellen. Wat het woningprobleem betreft, geven de voor en na omtrent dit vraagstuk verschenen rapporten een aiicrTiearoe- vendste indruk van de situatie op het platteland. Wil men, speciaal in de agra rische sector, mogelijkheden houden voor het aantrekken en behouden van personeel, dan zal er heel wat meer moeten gebeuren op het gebied van de woningbouw. Mogelijk was het niet on dienstig, bij voortduring sterke aan drang uit te oefenen op hogere instan ties om ten deze door breder opgezette regelingen de oplossing van dit dringen de problemen sneller te bewerkstelligen. De heer ZEINSTRA (r.k.), gaarne de loftuitingen voor de kunstzinnige ver zorging der aan het oordeel van de af deling onderworpen stukken onderschrij vende is enigermate onder de indruk gekomen van de mineurtoon, welke als noodzakelijk gevolg enerzijds van het bevriezen der gemeentelijke middelen, anderzijds van de niet te stuiten toene ming van de kapitaalslasten en andere uitgaven, in de nieuwe begroting wel moest doorklinken. Zich stellende op de basis der realiteit kan spreker ten volle beamen de in de geleidebrief door het dagelijks bestuur voor het volbrengen van de overheidstaak aangegeven richt lijnen. Eveneens stelt hij zich gaarne achter elk initiatief, dat leiden kan tot verbetering van de huisvestingsmoge- lijkheden op het platteland. In dit verband is het te betreuren, dat de toewijzing van bouwvolume van over heidswege mede wordt afgestemd op de afneming van de bevolking in be paalde plattelandsgemeenten. Onder deze omstandigheden dient dus wel de nadruk te vallen op verbetering van het z.g. oude-woningen-bezit. De heer DIJKSTRA (c.h.) sluit de ri) van sprekers. De aanbliK van de op zo originele wijze samengestelde begro tingsstukken doet hem denken aan het Verhaal van een Jood, die op een een zame landweg door een rover dreigde te worden beroofd en in zijn noodlottige situatie onverwacht op afdoende wijze hulp verkreeg, welke bijstand hem de -oorden in de mond legde: „Wat een service!” Nu kan men het betreuren, dat er een t >estand is ingetreden, waarbij een deel c an de stomme reserves moet worden aangewend om het evenwicht tussen in komsten en uitgaven te herstellen, hier staat onmiskenbaar tegenover, dat de ruimere middelen uit het verleden niet ijdel zijn besteed, maar gebezigd zijn voor de opvoering van het algemeen verzorgingspeil. en werken, dat uiteraard steeds aan de De heer DIJKSTRA (c.h.) benadrukt ae noodzaak om goede aandacht te wijden aan de belangen van de weinige indu strie in de gemeente: men moet ten opzichte van de recreatie verder zijn tijd verstaan en juist op het platteland dat veelal sterk tenachter wordt ge steld bij de stad, verantwoorde ont- spanningsgelegenheid scheppen. Spre ker meent, dat, waar in het verleden reserves zijn gevormo en heel wat tot stand is gebracht aan nuttige werken, de roep om bezuiniging niet overheer send dient te zijn. De heer SIESWERDA (v.v.d.) meent, dat, wanneer men enige tijd leeft in een periode van hoogconjunctuur, zo licht de neiging ontstaat, om de financiële situ atie wat lichter op te vatten, hetgeen echter een gevaar inhoudt. Uit volle overtuiging meent spreker, dat de ba kens thans verzet moeten worden en in het verleden heeft hij meer dan eens geageerd tegen uitgaven, die hem niet beslist noodzakelijk voorkwamen. Maar hij heeft wel eens het gevoel gehad, alsof hij een „roepende in de woestijn” was. Als spreker in de secties heeft gesuggereerd, dat het roer „om” moet, dan is deze ontboezeming blijkbaar niet helemaal goed begrepen. Hij weet zeer wel, dat men natuurlijk moeilijk in tegenovergestelde richting kan gaan varen, maar toch zal er meer gelaveerd moeten worden om in de juisr te koers te blijven. Op woninggebied zullen inderdaad alle zeilen moeten wor den bijgezet, juist en vooral in de agra rische sector, anders dreigt zonder twij fel te eniger tijd de ontvolking van het platteland, ook in Wonseradeel tot heil van welke gemeente hij in samenwer king met zijn mede-raadsleden graag zijn beste krachten wil blijven geven. De heer ZEINSTRA (r.k.) beaamt vol komen de ‘richtlijn van de geleidebrief „Voortvaren met vaste koers en voort bouwen met vlijtige handen”. Hij meent, dat het zeer onbillijk mag heten, dat bij een zo uitgebreid wegen net als Wonseradeel heeft (per 100 in woners bijna 1 km weg in onderhoud) alle kosten uitsluitend door de gemeen te moeten worden gefinancierd: immers ook anderen dan de eigen gemeentena ren profiteren van deze verbindingen, die in Wonseradeel de toets van verge lijking glansrijk kunnen doorstaan. Hulde brengt spreker het dagelijks be stuur voor de wijze, waarop in Wonse radeel voor het onderwijs wordt gezorgd, dit is werkelijk boven alle lof verheven en geeft elders (zeer terecht) soms wel eens aanleiding tot een tikkeltje jalou- zien. Mogelijk zou men ook nog andere vormen van onderwijs kunnen aantrek ken, in welk verband spreker aan een Ambachtsschool voor Makkum denkt. Wat de verzorging met electriciteit en waterleiding in de onrendabele gedeel ten der gemeente betreft, zou hij het een ding van belang achten, indien de Friese plattelandsgemeenten een geza menlijke actie ondernamen om hierin medewerking van de rijksoverheid te verkrijgen. Met het oog op de dreigen de ontvolking van het platteland zal het van groot belang zijn, waakzaam te blijven tot het aantrekken van blijven de werkgelegenheid in de vorm van in dustrie. Spreker wenst het dagelijk be stuur wijsheid en zegen in deze moei lijke taak. Welsrijp f 74—; f 93.20; Baijum f 34.10; Hidaard c hier te verklaren, dat de in de nieu- e begroting aangegeven koers zijn vol le instemming heeft. Misschien bevindt men zich, als de tekenen niet bedrie gen, in een situatie, welke tendeert naar een omslag- in de conjunctuur. Daarom juist is het te waarderen, dat bij het dagelijks bestuur kennelijk de bedoeling voorzit, de uitvoering van grote kapi taalswerken enigermate af te remmen om bij eventuele wisseling van de ar beidskansen werkobjeeten van voldoende omvang voorhanden te hebben. De heer SIESWERDA (v.v.d.), zich volledig aansluitende bij hetgeen door de beide vorige sprekers is opgemerkt omtrent opzet en illustratie van de be grotingsstukken, geeft uiting aan zijn ingenomenheid met het nuchtere, wel doorwrochte en zeer goed doordachte plan-1956, dat hem beter bevredigt dan verschillende eerder verschenen begro tingen. Spreker beaamt volkomen, dat er in het verleden heel wat in Wonse radeel tot stand is gebracht voor het algemeen belang. Sprekende voorbeelden vormen de onderwijsvoorzieningen, niet alleen voor het lager-, maar ook voor het kleuteronderwijs. Ook de culturele belangen hebben de aandacht gehad, waarmede spreker zijn instemming wil betuigen. Dit laatste kon niet steeds gezegd worden van bepaalde, in het verleden, gedane, uitgaven, welke hem wel eens aanleiding hebben gegeven tot scherp verweer. De tjjden veranderen en wg met hen. De modernisering van geheel onze maatschappij laat ook allerminst de landbouwsector onberoerd en de laatste jaren gaat de mechanisering van de bedrijven met zevenmijlslaarzen, terwijl de z.g. loonbedrijven als paddestoelen uit de grond rijzen. De schaarste aan goede arbeidskrachten versnelt dit proces in niet geringe ma te. Deze gedachten hielden ons bezig, toen wij gistermiddag ook in laarzen, al waren het dan geen zevenmijls in een weiland onder de klokslag van Schettens rondstapten. Wie onvoorbe reid het schouwspel, dat hier werd op gevoerd, zou zien, zou zich wellicht de ogen uitwrijven, letterlijk zowel als fi guurlijk. Het leek zowaar een zwerm sprinkha nen, die de op dat moment overigens heldere lucht, als het ware bijna ver duisterde. Argeloze schapen sprongen verschrikt terzijde en renden tot aan de verste slootkant, niet begrijpend, wek monster het anders zo rustige weiland onveilig maakte. Het „monster” was echter van goed aardig gehalte en bedoelde niet anders dan de mensheid te hulp te komen. Ouderen herinneren zich wellicht de li- niaalrechte spiegelgladde greppels, die* vroeger langs het lijntje gestoken in de weilanden werden gedolven. „Óm der t to iten” zei men dan en inderdaad het waren pronkstukjes. Maar tegenwoordig nu alles „gesmeerd” moet gaan, kan welhaast niemand de moed, het geduld en.het vakmanschap op brengen om op deze wijze de greppels te graven. De techniek staat echter voor niets. Zo zijn er die in de goedkope tijd nog overgingen tot algehele drainage. Maar weet U, wat dit momenteel kost? Ongeveer evenveel als het land zelf, zodat er zelfs, ondanks de subsidiere geling welhaast niemand er meer toe overgaat. En toch is het greppelen een ding van groot gehalte. Vooral rond Bolsward is dit het geval. De vermaar de „kniplaag” is er namelijk maar al te vaak oorzaak van een te hoge zuur graad. Wel heeft het land water nodig maar het mag er niet op blijven staan. De resultaten van verschillende ontwor pen methoden tot mechanisch greppelen, bleven echter beneden de verwachting, totdat ergens in Friesland een eenvou dige smid de zaak radicaal heeft aan gepakt. Hij ontwierp een greppelfraise, die, gekoppeld aan een tractor, met grote omwenteling aan de aftakas, niet alleen een greppel graaft, maar met een de gegraven zode fijnmaalt en over het land verspreid. De heer Tj. Schuurmans is thans over gegaan tot aanschaffing van dit appa raat, waarvan hg de werking speciaal voor ons blad demonstreerde. Het resultaat is verblouffend. De greppel wordt net zo recht als men de tractor bestuurt en net zo diep als men de greppelfraise stelt. En de zode? Die vindt U niet weer te rug. Tegen de wind in 2 „ekers” en voor de wind 3 M „ekers” ver wordt de tot kruimels verpulverde zode en gegraven grond over het weiland ver spreid. De tractor gaat met een snelheid van 5 4 6 km per uur en het greppelen annex fijnmaken van de zode en verde ling over het land geschiedt door slechts één man, die niets anders heeft te doen dan wat handeltjes overhalen en. zijn doel in het oog houden. Stuurt hij niet recht dan wordt de greppel n.l. ook niet recht. Wij hebben ons er van overtuigd, dat de heer Schuurmans die zjjn fraise in samenwerking met de heer H. Lootsma van Bolsward gaat exploiteren het in deze kunst al behoorlijk ver heeft gebracht. Vooral het feit, dat hg de tractor han dig weet te manoeuvreren en het fraise- apparaat bij dammetjes en aan he-t eind van de „eker” gemakkelgk kan oplich ten, verhoogt de cbapaciteit zeer. De heer Schunurmans, die met zijn pick- up (hooipersmachine) het leven van vele greidboeren in de zomer aanzienlijk heeft verlicht, staat ook in de herfst gereed om in een ommezien „even voor U te greppelen”. En de sprinkhanen? vraagt U. Wel. dat zijn de fijne modderdeeltjes, die neer- regenen en die U letterlijk de ogen doen uitwrijven, als U toevallig niet boven de wind staat. f 34.10; f 27.—. In t geheel dus f 908.50. (c.h.) maant tot i de tafels waren bloemetjes geschikt en de lokaliteit leek 'n feestzaal. Dit in verband met het feit, dat de dirigent der vereni ging, de heer Yme Visser zijn tweede Wommelser lustrum vierde. De samenkomst stond onder leiding van voorz. Rienk Smeding. Na een begroe tingswoord werden eerst de zakelijke din gen afgehandeld. Het verslag over de stand der vereniging in het verlopen jaar liet de secretaris-penningmeester, de heer Jan Abma horen. „Laus Deo” kan over dit jaar heel tevreden zijn. Na een eerste prijs deze zomer in Oosterend, zit men thans in afdeling Uitmuntendheid. Ook de kas staat er behoorlijk goed voor. Men besloot om eind deze maand een uitvoe ring te houden in de Ned. Herv. Kerk. Gezien het programma belooft dit voor zang- en muziekminnaars iets moois te worden. Verder deelde het bestuurslid Jan Abma mee, dat hij wegens voorgeno men huwelijk als zodanig bedankte. De voorzitter memoreerde het werk door hem gedaan in zijn functie, bij tóonde zich steeds een prima kracht. Als opvolger koos men zijn broer Foeke Abma. Tenslotte vermeldde de agenda algemene beschouwingen, die geen belangrijke be sluiten opleverden. Na de pauze werd het feestelijke deel der avond gehouden. Weer nam de voorzitter het woord om zich thans, namens alle le den, persoonlijk tot de dirigent te rich ten. Hij ging uitvoerig in op de moeilijke omstandigheden waarin de vereniging zich direct na de bevrijding, nu tien jaar geleden, bevond. Men zat zonder vaste dirigent, het peil van het zangkoor, hoe wel de ijver en toewijding der leden niets te wensen overliet, kon hoger opgevoerd Het bestuur zond een paar keer een s.o.s. naar Franeker en de heer Visser kwam als redder in de nood. Eerst tijdelijk, toen definitief Veel moeilijke reizen heeft hij zich getroost. Na 10 jaar de dirigent van „Laus Deo”, heeft hij door zijn bekwame leiding en personlijke minzaamheid aller zangershart veroverd. Zijn arbeid, naar de mens gesproken, voor Wommels vrucht baar geweest. Spr. uitte zijn dankbare be wondering voor het feit, dat eer. dirigent met dergelijke capaciteiten ’t niet beneden zijn stand acht, ook de eenvoudige plat- telandsko-en te steunen. Tenslotte wenst hij de heer Visser Gods zegen, hij hoopte dat Wommels hem nog lang mag behou den. Als stoffelijk blijk van weardering bood hij namens het koor de jubilaris een sierlijk klokje aan. De avond is verder op gezellige en aan gename wijze doorgebracht Toneelschet- sjes (over de afgelopen tien jaar), zang stukjes (idem), muziek, verloting enz. enz. De jongedames Smeding zongen tot be sluit een danklied, dat op de dirigent Zichtbaar indruk maakte. _>e heer Visser zelf, die niets van deze huldiging afwist, sprak enige gevoelvolle woorden en dank te allen voor hun blijken van vriendschap en waardering. In Friesland voel ik mij nog altijd het beste thuis, bekende hij. Om middernacht gingen allen zeer te vreden huiswaarts. GEMEENTEAVOND SPANNUM-EDENS Onder leiding van Ds Carstens werd de eerste gemeente- avond in dit winterseizoen gehouden. De opkomst was zeer goeH. Ds Carstens hield een inleiding over het Dienstboek der Ned. Herv. Kerk. Dit Dienstboek dat reeds dateert van 1619 is gewijzigi aangevuld, opnieuw door de Synode gegeven. Spr. ging in grote trekken de inhoud na, waarvoor hij veel waardering had. Hij opperde echter ook bezwaren tegen dit geschrift. De taal en de stijl is soms moeilijk en spreekt niet altijd klaar en duidelijk aan, dit bezwaar geldt vrij wel elk geschrift dat van de synode komt. Verder constateerde spr. een zekere over lading op sommige onderdelen. Hij wekte tenslotte alle lidmaten op, het Dienstboek zelf te bestuderen. De prijs is tamelijk hoog, maar het gebodene is het geld zeker waard Naar aanleiding NIJLAND Onder leiding van de Opper wachtmeester der Rijkspolitie alhier, de heer Nieuwland, zal, beginnende medio November met een verkeerscursus worden aangevangen. Gezien het steeds toenemende verkeer en de gevaren daaraan verbonden, alsmede het feit, dat vorig jaar ook een zeer ge slaagde cursus is gehouden en de kosten zeer gering zijn, twijfelen we er niet aan dat ook velen zich zullen opgeven bij de heer Nieuwland voor ’t volgen van deze nuttige cursus. GEARKOMSTE SUVELBIWURKERS EASTERLITTENS, Nov. De ófdieling Littens en omkriten fan de ANAB oan- sletten by it NW, hat har gearkomste fan leden halden under lieding fan foar- sitter Y. Seffinga, al wie it siker in poe- petoer in joun dêrfoar rom to meitsjen. In pear juoilea bin bitocht en der is mei- dield, dat de federaesjegearkomste mei it stik fan Barend v. d. Veen „Der stiket hwat efter” halden wurde sil. Ek it 50- jierrich bistean fan it NW is efkes bi sprutsen. In óffurdige is bineamd foar de Fakgroepsgearkomste to Utert en de kar- brief (mei mar efkes 75 punten) bi han - nele. Der is fierder praet oer de fakansje, klassifikaesj ensfh. AKSJE FOAR BEUKERSKOALLE BAERD, 8 Novimber. De foriening Beukerskoalle, omkriten Baerd, Easterlit- tens, Huns, Ljuens, hat Moandeitojoun har jiergearkomste halden under lieding fan foarsitter J. Toering fan Littens. De skriuwer B. van Seijst hie in kreas jier-» forslach gearstald. Der binne nou 153 leden en stipers. Dit oantal sil dochs ne- dich omheech moatte. De ponghalder F Meinsma hie jit al in 'bytsje jild yn kas. De boeken wiene mar tige bést yn oarder. De stipe fan de gemeente Baerderadiel waerd tige by tige op prils steld. De óf- geande bistjürsleden, de hearen J. Toering en B van Seijst bin wer op 'e nij ynhieref Meidield waerd dat juffer F. v. d. Werf mei gauwens it byltsje der by del lizze sil, fanwege har houlik. Nammens de ilders fan de beukers hat mefr. Feenstra-Booy fan Littens de skiedende j uffer tank brocht foar itjinge jimmeroan dien is foar de greate kliber beukers. As nije skoallejuffer is bineamd juffer T. Bijl- sma fan Harns, nou wurksum oan in beu kerskoalle to Aldertsjerk oan 'e Amstel. Bisletten is Sinteklaesfeest ek ditkear wer to halden nei alderwenst. Ek hat men de tsjerkfaldij fan de Herfoarme tsjerke tank brocht foar itjinge dit kolleezie forskate jierren foar de beukerskoalle dien hat en soks wie net in bytsje. De hearen F. Broersma en dokter Mauser hawwe nei foaren brocht, dat der heech nedich in nije beukerskoalle komme moast, hwant it aide gebou foldocht by hein en fier net mear oan de easken dy’t men yn ’e tsjintwurdige tiid hat. De hear Wielinga sei, dat mei ienriedich oparbeid- zjen folie to birikken is. It bistjfir hat dan ek tasein der gjin gers oer groeije to litten, mar dat it fuortdaliks fan ein sette sil en der wurk fan meitsje. VERKOOPAVOND ACHLUM Alhier werd door de Vrijzin nige Vrouwenvereniging een verkoop- avond georganiseerd die netto f 450. opbracht. Het ligt in de bedoeling om het lokaal der Vrijz. Herv. uit deze middelen van nieuwe gordijnen te voorzien. Er wa ren vele attracties. De fruitmanden wer den resp. gewonnen door mej. Griet Aal- sma en mevr. D. Kikstra-Sikkema; het ontbijtlaken won mevr C. Venema-de Vries; mevr. L. Wind-de Boer een tong, terwijl de hoofdprijs van de verloting, een sprei, werd gewonnen door de heer A. M. Hibma. Spreker heeft waardering voor het be leid van B. en W., dat gericht was en nog is op de verkrijging van zoveel mogelijk woningen. Ook wil hij in het bijzonder prijzen de werkzaamheid van bestuur en personeel van de Dienst voor Maatschappelijk Werk, welke van groot belang is voor de verzorging van de mens in nood. Werd door spreker en geheel terecht de service geroemd, welke de admini stratieve dienst ieder jaar opnieuw weer weet te bieden, men vergete niet, dat er ook nog een andere groep werkers is, die algemene waardering verdient. Hij doelt hierbij op het personeel van weg Hetgeen door de commissie van rappor teurs naar aanleiding van de algemene beschouwingen der afdelingen puntsge wijze is gestipuleerd, kunnen wij zonder voorbehoud onderschrijven. Waar in antwoord op deze beschouwin gen in de sectievergaderingen door de als voorzitters fungerende leden van ons college min of meer uitvoerige re plieken zijn geleverd, naar aanleiding van welke nog weer nader van gedach ten is gewisseld, heeft het naar ons ge voelen weinig zin. daaromtrent in dit ons antwoord op het verslag der com missie van rapporteurs nog eens in dé tails te treden. Wij stellen ons voor, de gelegenheid, welke de behandeling van dit rapport in de begrotingsvergadering biedt, te be nutten om enkele algemene aspecten met betrekking tot ons in het plan-1956 ontvouwde en in de verdere toekomst nader te ontwikkelen, beleid breder te verduidelijken. In deze begrotingsvergadering dan wor<jt breedvoerig ingegaan op de reeds in de secties naar voren gebrachte al gemene beschouwingen. Aangezien het uiteraard veel te ver zou voeren, deze gedachtenwisseling in extenso op te ne men, wordt hier volstaan met de weer gave van enkele hoofdpunten. Nadat de heer ELZINGA (p.v.d.a.) een kleine schermutseling met zijn medelid SIESWERDA (v.v.d.) heeft gevoerd over diens onder het motto „het roer moet om” door spreker als een verwijt jegens de raadsmeerderheid aangevoelde oproep tot versobering, waarbij, na re pliek over een weer, de goede toon be- waard blijft, beklemtoont spreker de noodzaak van drastischer voorzieningen op het gebied van de volkshuisvesting. Een recreatieoord acht hg voor het platteland lang zo dringend niet dan voor de steden, al is hij voor een zwem inrichting nog wel geporteerd. De heer C. W. ELGERSMA (a.r.). brengt in verband met de tekening op de omslag der begroting nog eens de kostelijke herdenking van de bevrgding op 5 Mei van dit jaar in de herinnering. Op deze grootse dag zal men in Won seradeel nog lange tijd met onverdeeld genoegen terugzien. Helaas heeft de gemeente voor de naas te toekomst niet zoveel armslag meer, maar in het verleden is heel wat tot stand gebracht, waarover de raad te vreden kan zijn en in de toekomst zal men een vaste koers moeten volgen om in de vaargeul te blgven. Het scheppen van een recreatie-oord met zwembad heeft om morele en sociale factoren spreker volledige instemming: hier moet wel het particulier initiatief vooropgaan maar niettemin heeft de gemeentelijke overheid hier ook een stimulerende en activerende taak. Zoals het nu gaat, is de toestand verre van ideaal. Spreker, die er van overutigd is, dat ook het dagelijks bestuur zich afhankelijk weet van Hoger Gezag, wenst B. en W. Gods zegen toe bij de vervulling van hun verantwoordelijke taak. OPBRENGST COLLECTE WOMMELS. De opbrengst van de col lecte V.H.V. in de gemeente Hennaarde- radeel is als volgt: Wommels f 230.95; Oosterend f 132.55; Kubaard f 90.75; Spannum en Edens f85.35; Rien en Lutkewierum f74.35; Al jier op jier, sa tsjin 'e joun, Gean berntsjes mei in Ijochtsje roun. It Ijochtsje blonk ek yn har each As men dat ris hwat nei biseach. De lytskes noch oan memme han, Hja fiele har yn mearkelan. De greaten mei 'n ütholle byt, Hja moatte hwat opteinens kwyt. 't Is eat dat men fan aids noch wit En libbenslang nea wer forjit.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 6