roar KRIS-KRAS door Nederland NOGMAALS HUURVERHOGING EN HUURCOMMISSIE üs hjoed p p to sizzen Alleen op onderhoud O die lieber Mohammed Fan de Martinytoer Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ..nette’’ bewoners maken aanspraak 51e Jaargang No. 91 De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat PYT. 1 5 4e week November 1905 i „INZICHT en BOLWERK” moannen Advertentieprijs: 12 cent per ma Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 In Gaasterland werd ’n boommarter ge schoten. 5 5 Benoemd tot burgemeester van Hen- naarderadeel, de heer Mr. C. H. Opster, thans burgemeester van Oud-Karspel. De Burgemeester van Bolsward maakt bekend, dat onder Hazardspelen, ge- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 505 of 535 (K5157) Na veel wikken en wegen, zelfs na een kabinetscrisis, is de huur van woonhuizen met ingang van 1 September j.l. verhoogd. Deze huurverhoging is 5% van de huur op 31 Augustus 1955. Zy geldt automatisch voor een woning, die voor 27 December 1940 en een woning, die tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945 is gebouwd en waarvan de huur op grond van het Besluit bijzondere huurprijzen nader is vastgesteld. Voor woningen, die na de oorlog zijn gebouwd, geldt de huurver hoging dus niet automatisch. Ook de huur van gebouwen die geen woonhuizen zijn, gaat niet zonder meer met 5 omhoog. Voor deze gebouwen, dat zijn dus winkelpanden, pakhuizen, werkplaatsen, fabrieken e. d., geldt een maximum huurprijs, die thans 5 hoger is dan de huur per 31 Augustus 1955. geschikt is tot het gebruik waarvoor het verhuurd is. van de huurder, wordt het verzoek afge wezen. Heeft de huurcommissie eenmaal beslist, dat de verhuurder geen recht op huur verhoging heeft, dan wil dat niet zeg gen, dat dit nu altijd zo moet blijven. Als de verhuurder het achterstallige on derhoud alsnog gaat uitvoeren en de woning weer normaal voor bewoning ge schikt is, kan hij een verzoek indienen om te beslissen, dat aan de toestand van verwaarlozing een einde is gekomen zodat hij van zijn huurder de verhoogde huur kan vorderen. De huurcommissies zullen het ons intussen niet euvel duiden als wij hen weinig werk toewensen, ter wijl wij de huurders adviseren hun on- derhoudskwesties zelf op vreedzame wij ze te regelen. De huurder zal daarbij rekening moeten houden met het feit, dat de „onderhoudszeden” in de jaren na de oorlog sterk veranderd zijn. Hij kan op grond van de huurverhogingen niet van de verhuurder vragen dat deze nu ook op vooroorlogse wijze voor het onderhoud zorgt. Zo is het thans vrij wel overal gebruikelijk, dat het vernieu wen van het behang voor rekening van de huurder komt, terwijl dit vroeger voor rekening van de verhuurder kwam. Deze eenmaal gevormde gewoonte blyft gehandhaafd. Verder mag een huurder nooit op eigen initiatief onderhoudswerk voor rekening van de verhuurder uitvoeren. Daarvoor heeft hij een machtiging nodig van de kantonrechter, die dan bovendien nog uitdrukkelijk moet bepalen welk deel van de gemaakte kosten door de huur der op de huur in mindering mag wor den gebracht. het Hydepark te Londen iets te ver tellen hebben. De redenaars kwamen echter niet. Was het te koud, of. is er te Vlaardingen niemand die wat te vertellen heeft? Sultan Side Mohammed. In strop is 't, mar treurje net Jo sechtich froulju bin noch oer, Sjoch net sa sür! Frouljusgroet - alles goed, Frouwe ginst - alles winst. „Leafde” strielet üt elk hert, Sjoch net sa sür! Sultan Side Mohammed. Hwer’t hy syn foet ek set, De hiele boel leit koart en klien, Kalk fan ’e stien. Wand oan grós - spant oan grüs, Flier oan grüs - sier oan grüs, Planken fan it kammenet, Alles oan grüs. Sultan Side Mohammed. Wer nei Marokko set. Hy seach yn syn Rabat-paleis Net folie moais. Kessen fuort - jassen fuort, Skütels fuort - fügels fuort, O it koe sa raer net ret, Alles is fuort. De wrald is goed, mar de minsken koene better it n ■s n e i- Bols wards Nieu wsblac Bolsward in opschudding: een haas in de stad. Volgens sommigen kwam hij uit de Gasthuistuin, volgens anderen over de St. Jansbrug. Een grote menigte volgde het angstige dier de Dijlakker langs, waar het rare sprongen maakte, zelfs over een rij „fammen”, via de Koe markt, Schildwyk en Bargefenne ge raakte het dier weer buiten de Blauw poort. De werkeloosheid neemt met de dag toe, nu er geen vlas meer is te verwerken. Er kwamen geen sprekers, De gemeente Vlaardingen heeft haar Oranjepark opengesteld voor mensen die gelijk in Leuke schoonmama. Een vrouw, die te Amsterdam ruzie kreeg met haar schoonzoon, maakte aan deze twist ra dicaal een einde, door de man de in houd van een busje peper in het gezicht te gooien. Er worden wel eens flauwe grappen over schoonmoeders gemaakt, maar er zijn ook dames, die het er naar maken. Belgyske grinzen, de poeijer-öfset hie it ek swier en de regearing makke it harren ek hast ünmüglik mei de mea- gere molkpoeijer. Dat wie al frijhwat yn mineur. Ek finansjeel koe it gjin sprekken lije. De bruto-winst wie sakke fan 1.8 miljoen oant 370.000 goune, wylst de netto-winst foroare wie yn in forties fan 625.000 goune. Dat wie oer it boekjier 1954. Mar yn de algemiene gearkomste fan oandielhélders yn Septimber ’55 dielde de foarsitter mei, dat it der net better op wurden wie en dat de oandielhalders mar rekkenje moasten mei fierdere to- loarstellings. Ek koe men der al léze, dat yn Noard- Hollan in pear fan har fabriken oergien wiene yn hannen fan de Koöperaesje: „De Melco” wylst yn it Oktobernü- mer folge, dat de koöperaesje: „De Do mo”, de Lijempf-bidriuwen fan Sappe- meer en de stéd Grins oernomd hie. En nou sil dan it kommende Novimbernü- mer wol fortelle, hwat yn Fryslan folge is. In frjemde histoarje, as jo it my freeg- je. Frjemd fan mear as ien kant. Alderearst fan de kant fan it partiku- liere suvelbidriuw. Dizze tüke fan it bidriuwslibben hat jimmeroan de pretin- sje hawn, dat hja better as de koöpe raesje de molke ta wearde bringe koe. Hja wiene frij, hja hiene gjin lést fan bistjüren en ledegearkomsten, hja koe ne de béste krêften en de modernste masines oanskaffe, as de bidriuwen dat fregen. Har research en ekonomyske methoades leine net oan lytse en binyp- te bannen, lyk as by de köoperaesje wie. In boer wie gjin suvelfabrikant, jit min der hannelsman, hy moast him by syn buorkery hélde, der hie hy mear as ge- nöch oan. Lit dit fakwurk oer oan de fakminsken, dy kinne it bést oer dizze dingen oardlelje. Wis, it gyng harren om de winst, mar hja hiene dochs in iepen each foar it boerebllang en de lju koene der op oan, dat hja by harren yn Het grote ongeluk. Het zal 1956 worden, voor de zaak tegen de Rotterdamse be hanger, die in de Haagse Veenestraat zulk een geweldig ongeluk veroorzaakte doordat hij met een gestolen auto op een mensenmenigte inreed, door de recht bank kan worden behandeld. Het voor onderzoek is te omvangrijk om deze zaak eerder te laten dienen. Velsen moet kleuterhelpsters ontslaan. Tijdens de in Velsen gehouden onder- wijsdag heeft wethouder_H. de Boer de wet op het Kleuteronderwijs, die bijna overal in den lande met gejuich is ont vangen, voor Velsen financiëel een ramp genoemd. Velsen, dat op het gebied van het kleuteronderwijs een grote voor sprong had, wordt nu financieel ge dwongen een stap achteruit te zetten. Het gevolg zal zijn, dat op korte termijn de helpsters van de kleuterscholen zul len moeten verdwijnen. It binne yn elts gefal boeren, dy’t jier- ren en jierren de opfieding en foarljoch- ting fan de Lijempf hawn hawwe. For- sterking fan de koöperative geast mei men fan harren net forwachtsje, ek al kriget men de molke. Hat men net to hastich west yn it ko- operative kamp? Sjoch de feiten wiis- den üt, dat de Lijempf net bést buorke, der wiene forliezen, de fabriken waerden net mear foldwaende moderniseard, hja koene it op dizze wize net lang mear kroppe. De oandielhalders, dy’t har jild yn ge- faer seagen, sloegen op de tromme, hja woene net langer sa trochgean. Hwerom hat de koöperaesje gjin tiid dien? De minne situaesje hie him fansels wol oantsjinne yn legere molkprizen of grea- tere forliezen. Hwerom lieten se de frije boeren mei de frije fabriken de fruchten net ploitsje fan har sjenswize? Wis, de earste winst fan dizze saek is foar de koöperaesje, mar wurdt de biweging der sterker troch? De Lijempf is de minst rendearende fa briken kwyt en bart der yn Frysl&n jit 3.7 miljoen goune foar, hja set mei de béste bidriuwen de striid fuort, hja is ballêst kwyt en hat de hannen hwat rommer en de beurs hwat dikker mak ke. En de koöperative geast yn de Fryske suvelwrald sit mei in tredde kolonne en hwat üttsjinne fabriken. Ik wit skoan, op it earste gesicht smak- ket de oerwinning swiet, mar it wol my foarkomme, dat mear geduld en mear selsbihearsking in bettere kar müglik makke hie. Hawar, de tiid sil it leare, hoe’t de si tuaesje him üntjAen sil. Hoe dizze din gen harren ütwurking hawwe sille yn de geasten en herten fan de boeren. En hwat hjir yn koarten of langer jierren op folget. Hwant fannjjs stiet de wich tige frage oer de aerd fan it suvelbi driuw alle boeren foar de geast en de wurden fan Riemer Veeman binne jit altyd aktueel. der van groot belang te weten, dat het verzoek alleen wordt ingewilligd op de gronden die hy zelf daarvoor heeft aan gevoerd. Motiveert hy zijn verzoek dus door te wijzen op een lek dak, maar blijkt bij het onderzoek dat het dak dicht is, dan wordt het verzoek niet toe gewezen, zelfs al zou de ambtenaar bij het onderzoek geconstateerd hebben, dat de familie bijna door de vloer gaat. Het verzoek moet dus gemotiveerd worden met alle grieven die men heeft. Wordt het verzoek ingewilligd, dan be taalt de huurder dus geen 5 huurver hoging en ontvangt hij ook zijn f 5. terug. De beslissing wordt aan beide partijen toegezonden. Bij inwilliging van het ver zoek wordt ook een exemplaar van de beslissing gezonden aan de huuradvies commissie en aan de Inspecteur der Be lastingen. Bij het nemen van hun beslis singen moeten Burgemeester en Wet houders cq de huurcommissies zich hou den aan de richtlenen die door de minis ter zyn gegeven. Daarin is o.a. voorge schreven. dat moet worden nagegaan of de algemene toestand, waarin de wo ning als gevolg van verwaarlozing ver keert, zodanig is, dat de instandhouding en bewoonbaarheid in ernstige mate ge schaad worden. Er zal dus het een en ander aan de woning moeten mankeren voor er kans is dat een verzoek wordt ingewilligd. Dat is trouwens ook de be doeling, want het gaat om sprekende uitzonderingsgevallen. Verder hebben alleen serieuze huurders kans van slagen, want als de toestand van de woning een gevolg is van ruwe bewoning, slordigheid, onreinheid enz. Sultan Side Mohammed. Stoude as in rinket Razend troch it Rabat-paleis, In rare reis. Klok is gapt - rok is gapt, (Swembroek gapt - „Belloec” gapt Myn aldernütste strüs is bret, Alles is gapt. „Meester Vrijburg” te Tzum, die op 26 November 1855 zijn loopbaan te Ure- terp begon, vierde zijn gouden jubileum. Hjj was 36 jaar als hoofd aldaar werk zaam. wezen, en er wordt ook geen bouwpre- mie gevraagd. Het werk van de leer lingen beperkt zich tot metselen en tim meren. De andere werkzaamheden wor den verricht door het particuliere be drijf. Door de bemoeiingen der H.H. Piccardt, burgemeester van Wonseradeel, Ds Makking uit Arum, Johs. Hilarides uit Pingjum enz. begint in Arum, Kims- werd, Pingjum en Witmarsum de al gemene woningtoestand zeer te verbete ren. B(j de behandeling in de Tweede Ka mer van de laatste huurverhoging is door sommigen gepleit voor ’t opnemen in de wet van een onderhoudsverplich ting voor de verhuurder. Zou de ver huurder deze verplichting niet nakomen dan zou hy ook geen recht hebben op de 5 huurverhoging. Aan dit verlangen is echter niet vol daan, omdat in het Burgerlijk Wet boek, dat de overeenkomsten van huur en verhuur, regelt, ook reeds is voorge schreven, dat de verhuurder verplicht is het verhuurde te onderhouden. Toch is in de Huurwet thans een bepa- ’ling opgenomen, die er voor zorgt, dat de verhuurder niet kan volstaan met de huurverhogingen te incasseren, zonder iets aan het huis te doen. Deze bepaling geldt alleen voor woningen, dus niet voor zakenpanden enz. De huurder van een woning waarvoor de huurverhoging automatisch geldt, kan verzoeken om te beslissen dat die woning als gevolg van verwaarlozing, welke aan de verhuurder is te wijten, kennelijk niet voldoet aan de eisen, die daaraan in verband met instandhouding en bewoonbaarheid redelijkerwijze kun nen worden gesteld en dat op grond daarvan gedurende de tijd dat de wo ning in deze toestand verkeert, de huur verhoging van 5 per 1 September 1955 niet zal plaats hebben. Deze be slissing wordt genomen door Burge meester en Wethouders van de gemeen te waarin de woning is gelegen. Be halve de huurder, heeft ook degene die krachtens huurbescherming het genot van een woning heeft het recht de hier voor genoemde beslissing te vragen. In grotere gemeenten die door de Kroon zijn aangewezen, is er voor deze beslis singen een speciale commissie in het leven geroepen, de z.g. huurcommissie. Deze commissies worden door de ge meenteraad ingesteld. Zij bestaan uit een voorzitter en een aantal vice-voor- zitters en leden. Dit aantal wordt door de gemeenteraad vastgesteld. De commissie heeft verder een secre- tarie-ambtenaar als secretaris. De voor zitter, de vice-voorzitters en de leden worden benoemd door de gemeenteraad. Zy treden om de drie jaar allen tegelijk af en zijn dan terstond weer benoem baar. Aan de behandeling van een verzoek be hoeft niet de voltallige commissie te pas te komen; de commissie beraad slaagt over een verzoek n.l. met de voor zitter of een vice-voorzitter en twee le den. Niemand van de commissie mag deelnemen aan de behandeling van ver zoeken, waarbij zijn onpartijdigheid in het gedrang kan komen. Dit kan o.a. het geval zijn als het verzoek betrek king heeft op een huis, dat aan het commissielid zelf of aan zijn familie of vrienden behoort. Het verzoek om een beslissing moet voor elke woning afzonderlijk in tweevoud by de gemeente-secretarie worden inge diend. Wordt het door de huurder inge diend, dan moet deze daarvoor van een bepaald formulier gebruik maken. Bij het indienen van het verzoek moet f 5.- worden betaald. Een exemplaar van het verzoek wordt aan de andere partij, dus aan de eige naar gezonden. Ook hier gebeurt er dus niets achter de rug van de eigenaar om. Deze kan bin nen een maand nadat het afschrift van het verzoek aan hem is verzonden, een verweerschrift indienen by Burgemees ter en Wethouders of bij de huurcom missie. Hierin kan hij dus het achter wege blijven van het onderhoud verde digen. Wordt dit verweerschrift niet op tijd of helemaal niet ingezonden, dan wordt het verzoek van de huurder zon der meer toegewezen. Iemand, die een afschrift van ’n verzoek van zijn huur der ontvangt, kan deze kwestie dus niet op de lange baan schuiven. Hij moet direct antwoorden. Als wel tijdig een verweerschrift wordt intrediend. dan wordt door B. en W. of Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Tuinbouwvereniging te Bolsward huurt de Robijnse fenne voor f 32.per pondemaat. Toren-restauratie 6 ton duurder. De kosten van het herstel van de Haagse St. Jacobstoren, die een „nieuw hoofd” krijgt, zijn nogal tegengevallen. In- ke dingen troch boeren dien wurde moasten, dy’t op dit terrein fierwei de minderen wiene fan de deskundige lju op suvelgebiet, dat dit lang sa goed net gean koe. En nou! Nou moat de Lijempf it bislüt nimme om in great diel fan har fabrieken to forkeapjen. Men hie fansels tocht oan in oare partikuliere suvelMij. Fansels, hwat oars. Is dat wol bisocht? Men seit fan wol en it lit him ek goed hearre. In oare kollega soe dochs it wurk foar „de vrije boer” it bést troch- sette kinne. In kollega mei deseldé tref- like ideeën oer it partikuliere suvelbi driuw! Dit moat dus wol bisocht wêze, soe men sa sizze. Oars bigrypt men de Lijempf as kampioene foar de frije boer alhiel net mear. Mar as dat bisocht is, hat der gjin serieuze leafhawwer west, dat stiet ek fêst. Wiene de kollega’s net happich op in stik as tsien fabriken derby, foar in üt- forkeappryske Dat liket mal. Mar it moat wol sa west hawwe, hwant oars kin men nea bigripe, dat de Lijempf de Canosso-gong ündernaem nei har erf- fijün: de Koöperaesje. Hwant hoefolle moaije en gelearde wurden der de oare kears ek stean sille yn: Inzicht, oer de motiven fan dizze died, dy’t it hiele 14n troch davert. In hiele flank fan it le ger hat him oerjown en nou sil de reor- ganisaesje syn bislach krije en it tobek- lüken fan it leger op it forkoarte front nije oerwinningen foarspelle In hiele frjemde histoarje. Mar ek nei de oare kant liket it my frjemd. Hwant ek hjir komme allerhanne fragen op jin ta setten. Hat it forstannich west, de aide kon- kurrint fan syn fabriken óf to helpen? It wie, dat is wol düdlik, net om dy gebouwen to rédden. De measte fan dy fabriken kinne hja skoan misse. It giet om de molke. Molke fan boeren, dy’t „vrije boeren” wêze woene, dus gjin koöperative boeren. In diel dêrfan sil Ruimere vrijstelling militaire dienst. De minister van Oorlog en Marine, ir Staf, heeft Woensdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij be reid is aan de oudste zoon van een we duwe met vijf of meer kinderen vrij stelling van militaire dienst te verle nen, als deze oudste zoon het eerstge boren kind is (dus geen oudere zuster heeft) en bij de opvoeding van de kin deren nodig is. De jongeman behoeft dus niet meer, zoals tot dusver, tevens kostwinner te zijn. Kostbare ring verloren. Na een bezoek aan de hoofdstad is een vrouw uit Heemstede tot de ontdekking gekomen, dat haar witgouden ring met briljanten en saffier, was verdwenen. De waarde van het sieraad bedraagt f 4000. De huurder en de verhuurder van een zakenpand moeten dus bij overeenkomst de nieuwe huur nader vaststellen, waar bij zij de maximum grens van 105 van de vorige huur in acht moeten ne men. Deze nadere overeenkomst kan alleen worden gemaakt bij aflopen van het lo pende huurcontract. Heeft dus iemand een winkelpand gehuurd voor de periode 1 Juli 1955 tot 1 Juli 1956, dan kan de verhuurder pas 1 Juli 1956 een ho gere huur vragen. De huurder zal zich immers beroepen op het huurcontract, waarin tot 1 Juli 1956 een zekere huur is overeengekomen. Is er geen huurcon tract, dan is het plaatselijk gebruik be slissend. Als het dus in de plaats of in de streek waar het onroerend goed is gelegen, gebruik is dat van Mei tot Mei wordt gehuurd, dan kan de verhuurder eerst per 1 Mei 1956 de hogere huur vragen. Verder geldt de huurverhoging ook niet voor onbewoonbaar verklaarde wonin gen. De huurprijs hiervan blijft gelijk aan die per 31 Augustus 1955. Nu kan het voorkomen, dat in een zekere straat of wyk een rij huizen staat die eigenlijk voor onbewoonbaarverklaring in aan merking zouden komen. Maar in ver band met de bepalingen die daarvoor gelden, is deze onbewoonbaarverklaring niet gewenst. Hoewel de huurder dus ’n huis bewoont waarop terecht nogal het een en ander aan te merken is, zou hij toch de 5 huurverhoging moeten be talen. Om deze onbillijkheid weg te nemen is in de Huurwet een artikel opgenomen, krachtens hetwelk de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting de be paling, dat de huur van onbewoonbaar verklaarde woningen niet wordt ver hoogd ook van toepassing kan verklaren voor andere woningen, n.l. als die naar zijn oordeel ongeschikt zijn ter bewoning en njet door het aanbrengen van verbe tering in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. Dit herinnert ons aan de verplichting van de verhuurder om het onroerend goed zodanig te onderhouden, dat het School te Grootebroek bouwt twee hui zen. Leerlingen en leraren van de am bachtsschool te Grootebroek gaan sa men twee woonhuizen bouwen. Het leer plan van de school omvat het bouwen van een kleine woning. Dat is verleden jaar gebeurd: er werd toen een huis gezet op het terrein van de school, dat later weer werd afgebroken. Dat afbre ken vond men in stryd met de geest van de tyd en zo rijpte de gedachte om huizen te bouwen, die bleven staan. Daarin zouden leraren van de school kunnen worden gehuisvest. De gemeente gaf de grootste mogelyke medewerking De huizen vallen buiten het bouwvolu me, dat aan de gemeente wordt toege- Nieuwe naam. In plaats van de Rjjks- verzelleringsbank zal voor de uitvoering van de algehele ouderdomsverzekering een „Sociale Verzekerigsbank" worden opgericht. Deze bank zal ook worden belast met de uitvoering van de Invali diteitswet. Zilverschat in Havelte. Een grote zilver- schat is in Havelte aan het licht geko men, toen arbeiders bezig waren een sleuf voor de waterleiding te graven. Het zilver, dat v&rmoedelijk in bezet tingstijd is verstopt, lag op geringe diepte onder de straatweg. Zandschip gelicht, één man gevonden. Zondagmiddag is de zandtransportzuiger „De Stad Zwolle”, die Donderdagmorgen op de IJssel by Kampen kapseisde en zonk, gelicht, waarby het stoffelijk overschot van de 31-jarige betonwer ker J. H. Venneman uit Zwolle werd geborgen. Neem liever de nieuwste. De gemeente raad van Ommen nam het wyze besluit de aanvrage om nieuwe boekjes van een schoolvereniging te Witharen wel in te willigen, doch met de uitvoering ervan te wachten, tot er boekjes met de aller nieuwste spelling beschikbaar komen. Bericht werd dat te Witharen nog steeds boekjes in de oude en zéér oude spel ling worden gebruikt. waarschijn lijk De Vries en te Winkel en Siegen- beek. Great nys yn de suvelwréld! De N.V. Leijmpf hat it greatste diel fan har fa briken yn Grins en Fryslén forkoft oan de koöperaesje. Inkelde fan de béste fabriken haldt hja oan, de oaren binne öfstjitten. Foar in kelde millioenen dan! Oan de Koöpe rative Kondinsfabryk, Hjir wurdt men wol efkes stil fan. It is wier, der wiene al in hiele tiid praetsjes roun gien oer bipaelde strubbelingen by de Lijempf, de ünforkwiklike rjuchtsaekjes oer de fetbipalingen hiene de rounte yn boere- formiddens dien, mar dat it hjir op üt- draeye soe, dér wist in bütensteander net fan. Hy krige allinnich alle moannen in kreas forsoarge moanneblêd thüs, mei de tige oannimlike titel: „Inzicht: maandblad voor de vrije boer.” Dér wie yn it Septlmbernümer al in pessimistysk oersicht jown fan it öf- plaats van de oorspronkelijk geraamde 9 ton, zullen zij in totaal circa f 1% millioen bedragen. Stijging der lonen en van materiaal hebben de kosten 6 ton doen oplopen. Dode en zwaargewonde. In Hoogkar- spel is Donderdagavond een motorryder ingereden op een groepje kinderen, dat juist overstak. De 10-jarige Annie Swart kwam om het leven, de 9-jarige Annie Haring werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis gebracht. Drie andere kinderen werden licht ge wond. De motorrijder, de 23-jarige A. H. uit Hoogkarspel verklaarde, dat hij de kinderen niet had gezien door de lichten van een tegenligger. Hij had nog maar kort zijn rybewijs. Literaire prijs. In Den Haag zal in Oc tober 1956 ter viering van het tienjarig bestaan van de culturele overeenkomst tussen België en Nederland een prijs van 100.000 francs voor Nederlandse en Belgische schrijvers worden toege kend. Wy gaan al te hard. Ir. A. de Klerck die het ambt van hoogleraar in de werk tuigbouwkunde aan de T. H. te Delft aanvaardde, deed zulks met een rede, waarin hij o.m. zeide, dat by het weg verkeer de thans toelaatbare snelheids- grens reeds is overschreden. Daarom dienen tyd, geld en energie te worden besteed aan de verhoging van de ver keersveiligheid en niet aan het maken van nog snellere auto’s, aldus ir. De Klerck. t x Dinsdag 22 November 1955 de béste en meast deskundige hannen sieten. Elk koe dochs wol bigripe, dat as sok- nou wol by de ien of oare fabryk gean, mar hoe great dat tal wêze sil, wit gjin minske. door de huurcommissie een onderzoek ingesteld, waarna zo spoedig mogelijk zullen worden gerangschikt: kienen, verlotingen, dobbelen en draaiende zon nen. roune jier. De konkurrinsje wie tige skerp, hja hiene net fortünlik west mei de°beslissing volgt. Het is voor de huur-1 de kondins troch de sluting fan de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1