DE RUS: VAN BULLDOG TOT VREDESENGEL BEGROTINGSBEHANDELING SUKKELT VOORT KRISKRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen Buitenland» Overzicht Wat vindt China van het Russische optreden in China? Stevenson dingt weer naar het presidentschap en Kamer IA Zilveren filmpjes 97 Loonpolitiek heet hangijzer in Kabinet 5 DE laatste tijd schijnt de verwezeniy- king van dit plan echter tegenge werkt te zijn door het Amerikaanse mi nisterie van financiën. Misschien dat onder drang van de min of meer verbijs terende realiteit dat Rusland bezig is zich snel op dit gebied te oriënteren en daardoor kans heeft de gunst der vrije Aziatische staten te winnen. Was hington weer tot inkeer zal komen. Hwat hat Qabe Skroar 51e Jaargang No. 92 Vrijdag 25 November 1955 KAMEROVERZICHT 4e week November 1930. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adreu Marktstraat 15 (Telefoon 451 Na 18.30 uur 505 of 33J. (K 5157) Staat koopt Sorghvliet. De Eerste Ka mer heeft zich zonder debat en z. h. s. De biennen wurde wolris mear biklage as it fleis SE >ns :D .Is: ses ie. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad productiviteit de lonen kunnen worden verhoogd. De standpunten staan dus tegenover el kaar. Maar geen der standpunten is waterdicht. Vast staat dat een alge mene loonronde tot prijsstijging leidt. Daar is niemand bij gebaat. Maar als de metaalarbeiders 7 pet. krij gen (we noemen maar een voorbeeld) en de landbouwers niets, zal dan onte vredenheid van onze agrarische arbei ders niet het gevolg zijn? Moeten zij dan eerst wachten op de re sultaten van de verbeterde arbeidsme- thoden, waardoor een hogere productie wordt verkregen? Neen, dit is niet het standpunt van de voorstanders van de loonvorming per bedrijfstak. Zij zullen bereid zijn de landbouwers vast een voorschot te geven op de komende ho gere productiviteit. Dat zal ongetwijfeld ook in vele andere bedrijfstakken ge beuren. En zo krijgt men in zekere zin toch een algemene loonronde, al zal het percentage in de bedrijfstakken vel schillend zijn. Het is duidelijk, dat het hier gaat om een politiek beginsel: loon vorming door de overheid of door het bedrijfsleven zelf. Maar de grote moei lijkheid is, dat beide systemen het prijs beleid van minister Zijlstra dreigen te torpederen. En dat is voor hem haast een onaanvaardbare zaak. Bovendien studeert de Sociaal Economische Raad momenteel over de vraag of er nog meer ruimte is voor de verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Daarbij moet reke ning worden gehouden met een huur verhoging per 1 Jan. 1956 van 25 pet. en met de invoering van de definitieve ouderdomsvoorziening. Dit SER-advies geeft een gemiddelde aan. Dit gemid delde leidt ook automatisch tot een al gemene loonronde, dus tot prijsstijging. Nu zit het Kabinet voor deze vraag: gedifferentieerde loonvorming of niet, en wat moeten we doen met het SER- advies? Als het Kabinet, waarin de te genstellingen ook oplaaien, een besluit genomen heeft, moet de Kamer haar oordeel nog vellen. Daarom: de begro ting van Sociale Zaken kan met grote Scholier pleegde twaalf inbraken. De Heemsteedse recherche heeft een 15-ja- rige scholier uit Heemstede gearresteerd De jongen bekende in de afgelopen da gen zevenmaal te hebben ingebroken in twee Heemsteedse scholen, waar hij geldbusjes ledigde, en driemaal in het Minerva Theater, waar hij uit een vi trine in de hal een gramofooninstallatie en een scheerapparaat wegnam. Elders stal hij gramofoonplaten, een bromfiets en boeken. Hij pleegde de inbraken tus sen half vijf en half zeven ’s morgens. Van het geld is niets over, maar de voorwerpen zijn achterhaald. Terwijl Molotoff nog met de verbetenheid en de geringe vriendelijk heid van bulldog de Russische positie in Europa te Genève verde digde, trokken Boelganin en Chroesjtsjew, geladen met vriendelijk heid naar het Oosten, naar India, Afghanistan en Birma. In eerstgenoemd land werden ze al met groot enthousiasme ont vangen, de massa riep: „Wij willen vrede” en blijkbaar ziet men de Russische leiders voor vredesengelen aan, welke waan misschien zelfs nog enigszins versterkt is door de houding van Moskou te Genève, waar het immers opkwam voor opheffing van de militaire pacten, welke ook het neutralistische India niet welgevallig zijn. Het is het lot van het Westen, dat het de Navo en een miliaire band met West-Duitsland moet handhaven omdat anders West- Europa de kans zou lopen, door het communisme overstroomd te worden. omdat het Arabische staten als Egypte, dat niets voor het pact voelt, omdat zijn concurrent Turkije er een leidende rol in speelt, niet voor het hoofd wilde stoten. Maar nu de Russen door wapenleverin- gen aan de Arabische staten en beloften van economische steun trachten door te dringen in het naburige en Midden Oosten en ook verder, want ook India wordt een uitgebreid Russisch hulppro gramma aangeboden, schijnt Amerika interesse voor het pact van Bagdad te krijgen. Dat verdrag had aanvankelijk louter defensief militaire bedoelingen, n.l. een barrière te vormen tegen Rus sische penetratie; maar hu de Russen met economische wapenen komen, heeft Engeland de partners in het verdrag en alle in de omgeving liggende landen die het op de duur zouden willen wor den, ook economische steun aangeboden. Dat is goed gezien, want in het alge meen zal het Westen de concurrentie met Rusland in Azië zowel als in Afri ka moeten opnemen door er niet alleen defensieve militaire posities te willen opbouwen tegen agressieve Russische bedoelingen, maar ook door een uitge breid economisch hulpprogramma. w(jze zou kunnen helpen by de opbouw van hun enorme rijk, het enige ook dat in staat is de con currentie met Rusland om zich door economische hulp vrienden in Azië te verwerven, op kan ne men. Maar de huidige Amerikaanse regering schijnt niet de weg te kunnen vinden tot een snelle verbetering der betrekkin gen met rood China. De N. R. Crt. schreef dezer dagen zelfs dat het er op lijkt, dat China de hoop op een accoord met Amerika definitief heeft opgegeven, wat zou blijken uit het feit, dat het centrale comité van de Chinese communistische partij ongeveer een maand geleden besloten heeft tot de geleidelijke collectivisatie van de landbouw, omdat de voedsel- en grond stoffenproductie van 110 millioen parti culiere boerderijtjes totaal onvoldoende is om het grootscheepse industrialisatie- plan, dat een enorme vermeerdering van het aantal industrie-arbeiders vraagt, te doen slagen. De Chinese leiders zouden deze maatre gel, welke het gevaar meebrengt dat er verzet rijst bij de Chinese boeren, niet hebben genomen als zij meenden nog te kunnen rekenen op de hulp van Ame rikaanse zijde bij de opbouw van hun rijk. Minister Staf heeft in de Tweede Kamer de onzekerheid niet kun nen wegnemen. Dat is begrijpelijk, want de Natoleiders zeggen, dat we onze legerorganisatie nog niet moeten veranderen. Boven dien is nog niet bekend of we in de toekomst Amerikaanse steun zullen ontvangen voor het onderhoud van de vervanging van onze vijf divisies. In het midden van volgend jaar zal waarschijnlijk meer bekend zijn over deze zaken. Volgens Minister’ Staf is het zaak, dat het volgend Kabinet zich over de toekomstige hoogte van ons defensieplafond uitspreekt. Ver. Staten hebben bezwaar, dat trou wens door Engeland gedeeld wordt, ook buiten-Mongolië als lid toe te> laten daar dit land wordt beschouwd als een door Rusland en rood China gemeenschappe lijk geregeerde provincie. Waarschijnlijk is dat bezwaar op zich zelf juist, maar een aantal Westelijke landen vraagt zich af of het juist is het thans zo zwaar te laten wegen, dat ook de 13 niet-communistische landen, tegen de toelating waarvan de Sovjet unie zich dan zal blijven verzetten, bui ten de deur der V. N. worden gehouden. Nu wij hierboven het een en ander over de Amerikaanse buitenlandse politiek hebben gezegd, moge niet onvermeld blijven, dat daartegen ook in de Ver. Staten tegenwoordig nogal verzet is. Stevenson, die weer dingt naar de can- didatuur der democratische partij voor het presidentschap in 1956 zal er immers een nieuwe president worden gekozen en die naar men zegt, als Eisenhower niet meer de republikeinse candidaat zal zijn, een goede kans zou maken, verklaarde dezer dagen, dat het nu eens uit moet zijn met een buiten landse politiek, die de vrienden van Amerika meer heeft verschrikt dan de vijanden. De Amerikaanse politiek moet met meer nuchterheid, realisme en aan passingsvermogen worden gevoerd. Van het verdere nieuws zij hier nog even het bericht vermeld, dat nu de nationalisten in Frans Marokko min of meer hun zin hebben gekregen al zjjn ze het onderling niet eens of het voldoende is wat is bereikt ze ook het oog werpen op Spaans Marokko. Ook daar moet, volgens hen, een natio nalistische regering gevormd, waarna de beide delen van Marokko moeten wor den verenigd. Thans zit Franco dus met een probleem, dat hij de Fransen nog kort geleden zo gaarne gunde. Maandagmorgen werd de millioenste betalende bezoeker op Schiphol met geschenken overladen. Albert Stevens uit Amstelveen was de gelukkige. Het hoofd van de Stationsdienst Schiphol, de heer D. K. Sweitser, overhandigde een der geschenken. Rechts: de heer E. van de Beek, TAAAROVER is al veel gesproken, maar er is nog niet zoveel van te recht gekomen, zodat Rusland de con currentie mogelijk werd gemaakt. Zo biedt het Egypte de bouw van een enorme stuwdam aan en India samen werking op het gebied van de ontwik keling van atoomenergie voor economi sche doeleinden en het is juist deze energie die in de Aziatische staten met zo groot resultaat zou kunnen worden gebruikt. In Amerika hebben vele deskun digen, die de toestanden in Azië kennen, herhaaldeljjk aangedron gen op spoedige en royale econo mische hulp voor de Aziatische landen, er was zelfs sprake van 'n soort Marshall-plan voor Azië, zij het op kleinere schaal dan aan Europa met zo groot succes is toegepast. ^ELFS de erkenning van de regering van rood China biyft de huidige re gering der Ver. Staten hardnekkig wei geren en zo behooi’t Peking ook weer niet tot de 18 candidaat-leden voor toe lating tot de Ver. Naties, waarover in de commissies van dat lichaam thans onderhandeld wordt. Het betreft hier vijf communistische en dertien niet-communistische landen en Oost en West zijn het eens over toela ting van zeventien candidaten, maar de Pas eind 1956 zal dan daarover een de bat kunnen worden gevoerd. Voorlopig varen we dus nog ii. de mist, ook al deed Minister Staf grote moeite dit mistgordijn enigszins te doorbreken. Aan de nieuwe minister van Oorlog en Marine deed hij bij voorbaat de ge dachte aan de hand om de Burgerlijke Bescherming en de verdediging van N.- Guinea buiten het gemeenschappelijk defensieplafond te houden. Dat zou wel eens kunnen betekenen, dat ook onze bewindsman van Oorlog en Marine van mening is, dat we met het jaarlijkse bedrag van f1350 millioen niet kunnen volstaan. De volgende Kabinetformatie wordt dus bemoeilijkt door een nieuw probleem: hoeveel moet er jaarlijks voor defensie worden uitgetrokken? Wat is militair wenselijk en wat is sociaal-economlsch mogeljjk Een formatie vergt in ons land altijd veel t(jd. De nieuwe huurverhoging is reeds tot inzet van de formatie gemaakt en nu krijgen we dit nog. Dat belooft wat te worden. In ieder geval staat wel vast, dat de ambtenaren aan het werk kunnen gaan om het voor en tegen van al deze problemen te overwegen. Zij zullen uitvoerige rapporten moeten op stellen, terwijl het dan aan de politici gegeven zal zijn de politieke beslissing te nemen. Want de knoop moet worden doorgehakt. Het is verklaarbaar, dat wij eerst het meerjarenplan voor onze defensie afma ken. Zolang de nieuwe Nato-richtlijnen nog niet bekend zijn, is dit de enige op lossing, want West-Europa moet ook op dit moment zo goed mogeljjk worden verdedigd. Ons opbouwschema verloopt overigens geheel volgens plan. De mo bilisabele divisies beschikken over vol doende mankracht een materieel. Er zjjn in ieder geval geen essentiële tekorten. Wij krijgen Amerikaanse steun voor de opbouw van vjjf divisies. Dan moeten wjj die steun ook daarvoor gebruiken. Hoewel de onzekerheid dus is blijven bestaan kon men toch niet spreken van een wantrouwen in het beleid van Mi nister Staf. Integendeel, het is weer eens duidelijk gebleken, dat ook het Na- to-beleid op de een of andere manier aan een contröle van parlementariërs moet worden onderworpen. De natio nale minister van Defensie, in welk land ook, kan zich steeds beroepen op oncon troleerbare adviezen van de Nato. 4~|P zich zelf is het voor het Westen al niet prettig in het Duitse vraag stuk, om wille van zjjn eigen veiligheid een starre houdlhg te moeten aannemen en een meer elastisch diplomatiek beleid aan de Russen te moeten laten, maar bepaald onvoordelig is het voor het Westen, dat het Moskou de gelegenheid verschaft bij de neutralistische landen te paraderen als paladijn nr. 1 voor de vrede en het Westen voor te stellen als de oorlogshitsers bij uitnemendheid. Vooral in landen, waar het zeer van een vroegere koloniale verhouding met een Westelijk land nog pijnlijk wordt gevoeld, waartoe India en Birma beho ren, vinden de Russen een lang niet ongunstige bodem voor het zaaien van wantrouwen jegens het Westen. En ook Afghanistan, dat lang onder Engelse in vloed heeft gestaan en waar de Engelsen Btevig geïntrigeerd hebben, is er lang niet ongevoelig voor. De heren Boelganin en Chroesjtsjew hebben deze gelegenheid dan ook royaal aangegrepen en in India dik opgegeven van hun vredelievende bedoelingen ter conferentie te Genève en van de on wil van het Westen militaire pacten op te geven. Het Westen was, zo insinueerden de Russen, zelfs al weer bezig oorlogsge vaar op te roepen in de buurt van India zelf, immers het Z.O. Aziatisch pact werd uitgebreid en in het Midden Oos ten had dat vermaledijdeWesten pas weer een nieuw verbond gesmeed, dat de oorlog diende. nister Donker is geen nieuws meer. Evenmin dat men straffere maatrege len wil tegen verkeersovertredingen. En de gratieverlening aan politieke de linquenten is ook een onderwerp, dat ieder jaar terugkomt, terwijl iedereen weet, dat Minister Donker zjjn beleid op dit punt persé niet wil ombuigen. Binnenlandse Zaken gaf tot nu toe pre cies hetzelfde beeld. De financiële af hankelijkheid van de gemeenten is nog altijd een doom in het oog van iedere specialist op lit gebied in de Kamer. Belangrijker is het dan ook aandacht te schenken aan de begrotingen, die bin nenkort zullen worden behandeld. Voor al Economische Zaken en Sociale Zaken zullen van groot belang zjjn. Minister Zijlstra krjjgt weer een prin cipieel debat te voeren met de socia listen over het atoombeleid. Het weten schappelijk atoomonderzoek heeft hij in handen gesteld van een gemengde or ganisatie. De p.v.d.a. daarentegen zal ongetwijfeld de stelling poneren dat dit een staatstaak is. Ook zal zjjn prijsbe leid aan een nauwkeurige beschou wing worden onderworpen. Velen in de Kamer zjjn van mening, dat de bewinds man op dit punt niet actief genoeg is. Een verwjjt, dat ons niet geheel ge rechtvaardig voortkomt, want het is reeds een prestatie dat na de vele loonsverhogingen de prijzen niet even redig zjjn gerezen. Dit hele probleem van de Ionen en de prjjzen zal eerst goed bjj de begroting van Sociale Zaken aan de orde komen. De regering moet dezer dagen beslissen over het voorstel van de meerderheid van de Sociaal Economische Raad om ’n loonvorming per bedrijf in te voeren. Is dit besluit positief, dan is daarmee op de duur een einde gemaakt aan de gebonden loonpolitiek. Nu zitten aan dit probleem verscheidene moeilijkheden, ook van politieke aard. De p.v.d.a. vindt de algemene loonronde het beste middel om de gestegen welvaart te verdelen. Dan profiteert iedere loontrekkende daarvan in geljjke mate. De andere partijen daarentegen zeggen, dat welvaart een onhanteerbaar begrip is. Niet in alle bedrijfstakken is er sprake van welvaart. Men moet, zo re deneren zij dus, de lonen alleen verho gen in die bedrijfstakken, waar de win sten dat toelaten. Eén ding staat daar bij voorop, dat deze loonsverhogingen geen prijsverhogingen ten gevolge mo gen hebben. Deze partijen zijn ervan overtuigd, dat door de gedifferentieer de loonvorming de productiviteit in de meer achtergebleven bedrijfstakken zal stijgen. En dan zullen uit die stijgende belangstelling worden tegemoet gezien. Een groot gedeelte van het eiland Rot- tumeroog is door de storm weggesla gen. Opruiming bij S. S. van der Werf te Bolsward. Uitsluitend solide en frissche goederen. Winterjassen vanaf f 5.75, costumes vanaf f8.90, regenjassen van af f 7.90, pantalons vanaf f 1.45, zelfbin- ders vanaf 9 ct., bretels vanaf 18 ct„ petten vanaf 39 ct., manchetknopen 4 ct. Alles met 15-20 pet. korting. Schelvis 15 cent per pond, de gehele dag vers verkrijgbaar. H. Bosma, Bols ward. Openbare verpachting van de opbrengst van het marktgeld wegens het aanvoe ren van vee op de veemarkt te Bols ward voor de tijd van 3 jaar. De Burgemeester van Bolsward maakt bekend, dat de café’s op 5 December a.s. geopend mogen zijn tot ’s nachts 12 uur. De burg, voorn. S. J. Praam- sma. Te koop: een grote kedde, mak in alles. Jan Kamstra, Hitsum. Nieuwe dienstregeling autobusdienst Parrega, Hieslum, Tjerkwerd, Bolsward. Ondernemer P. A. Couperus. Aansluiting op de trammen naar Sneek en Harlin gen. Standplaats Marktplein. Wü geven vanaf heden tot en met 5 December aan iedere koper van min stens f2.een kop en schotel cadeau. Goederen, nu gekocht, worden tot St. Nicolaasavond bewaard en op verlangen aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, verenigd met het wetsontwerp, houden de aankoop van het landgoed Sorghvliet te ’s-Gravenhage. Het landgoed was eigendom van de Amerikaanse regering die aanvankelijk het plan had daarop een gebouw voor de Amerikaanse am bassade te zetten. Naderhand is daar van afgezien en kocht de Amerikaanse regering een stuk grond voor dat doel tegenover de Kon. Schouwburg, waar eertijds hotel Paulez stond, maar dat bij een bombardement verloren ging. Burgemeester van Vlieland benoemd. Bij K.B. is met ingang van 1 December benoemd tot burgemeester der gemeen te Vlieland de heer A. Anker te Mur- merwoude. De heer Anker is commies a ter secretarie van de gemeente Dantu- madeel. Hij is geboren 7 September 1920 en lid van de Party van de Arbeid. Zijn broer, de heer J. Anker, is burgemees ter van Schiermonnikoog. Ver van huis. Te Vancouver in Canada is de 23-jarige Nederlander N. Schilder, leerling-vlieger bij een vliegongeluk om het leven gekomen. Dak van school ingestort. Tydens ver bouwingswerkzaamheden aan de Chr. school te Oude-Wetering is het dak naar beneden gekomen. De arbeiders liepen wonderlik genoeg, geen verwon dingen op. De schade wordt geschat op f25.000. Dienstauto's krtfgen veiligheidsgordels.' Binnen niet al te lange tijd zullen alle dienstauto’s van de rijksoverheid zijn voorzien van veiligheidsgordels voor pas sagiers, die naast de chauffeur zullen zitten. Bromfietser gedood, twee motorrijders gewond. Eén dode en twee ernstig ge wonden waren het gevolg van een bot sing tussen een bromfiets en een motor Dinsdagavond op de Leidsevaartweg te Heemstede, by de Bennebroekse grens. De bromfietser, de 22-jarige R. de Groot, uit Noordwyk, was op slag dood. Zes jaar wegens doodslag. De rechtbank te Maastricht heeft een 32-jarige met selaar uit Geule wegens doodslag op zgn 61-jarige schoonvader veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met voor- waardeiyke ter beschikkingstelling van de regering en een proeftyd van drie jaar. De eis was negen jaar gevangenis straf. De rechtbank onderschreef het psychologisch rapport, dat tot enigszins verminderde toerekeningsvatbaarheid na te gaan. Daarom is het te betreuren dat het Canadese voorstel, om te komen tot een raadgevend Parlement voor de aangesloten Natolanden door toedoen van de Engelsen is getorpedeerd. Nu komen weliswaar af en toe de mili taire specialisten uit de verschillende parlementen in Pargs by elkaar, maar zy zy'n afhankeiyk van de welwillendheid der Natoleiders. Als zij niets willen zeg gen, hebben zy daartoe het volste recht. Intussen sukkelt de behandeling van de verschillende begrotingshoofdstukken verder. Tot nu toe is er weinig interessants voor de dag gekomen. Dat men klaagt over het te snelle wetgevend tempo van Mi- ZAVERIGENS vraagt men zich af wat rood China eigeniyk van het Russi sche optreden in Azië vindt. In de eerste plaats omdat Rusland het alle mogeiyke steun heeft beloofd voor zijn economische ontwikkeling en als de Russen hun hulp nu gaan verbrokkelen over vele Aziatische staten, de opbouw van rood China daarvan de dupe zou kunnen worden, temeer omdat Rusland zelf ook nog lang niet klaar is met zyn eigen opbouw. Hier werpt zich de vraag op of de Rus sische hulp, welke nu zo royaal op pa pier wordt rondgestrooid, ook in feite zo groot zal zyn, en of men zich in de landen waar men de op Russische toezeggingen ingaat, zich misschien niet big maakt met een dode mus. Maar men zou ook wel eens willen weten hoe de rode Chinezen werkeiyk denken over de Russische pogingen zich een uitgestrek te invloedssfeer te verschaffen iij het werelddeel, waarin rood China als het grootste rgk gaarne de boventoon zou voeren. Men zou zo zeggen dat hier kansen te over liggen voor een gewiek ste Amerikaanse diplomatie om toena dering tot rood China te zoeken. Amerika is het land, dat, veel beter dan Rusland, de Chinezen IAE Russen doelden hier op het pact van Bagdad, waarby nu al Turkye, Irak, Pakistan, Engeland en Perzië zyn aangesloten en dat aangehaakt is aan het Atlantisch pact. De Verenigde Sta ten zijn nu ook vertegenwoordigd op de eerste conferentie van dit pact, welke te Bagdad wordt gehouden. Washington heeft lang geaarzeld zijn steun aan dit verdrag te geven, en is ook nu nog niet formeel toegetreden, S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1