rijmen KRIS-KRAS door Nederland DE UITBREIDING VAN ONS PARLEMENT Russische vredelievendheid en proef met waterstofbom niet met elkaar te üs hjoed p p to sizzen Buitenlands Overzicht 3 Ditmaal stonden de papieren gunstig Zilveren filmpjes d Zal royaler westelijke hulp aan Aziatische landen worden verleend? Sovjetleiders spelen in India voor Sinterklaas z m STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zie, de maan Hwat hat Qabe Skroar 51e Jaargang No. 94 De Jong’s Nieuwsblad KAMEROVERZICHT PIET. Z M 1ste week December 1930 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 De goederentrein Leeuwarden-Staveren b(j Workum uit de rails. De ijsvereniging „Bolsward” heeft blg- kens het jaarverslag 150 leden en een batig saldo van f 111.89. Toegelaten tot de raad der gemeente Bolsward de heer J. J. Reinders. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V. Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 (Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 33 f (K5157) Breekt nipt de oude sleur, Verwarmt met gas uw interieur. Gemeente Gasfabriek Bolsward. Intussen, al wordt er dus critiek in India zelf geoefend op de Rus sische gasten critiek welke zich ook tegen Nehroe richt om dat hg hen door een langdurig HET SINTERKLAASFEEST NADERT. De kinderen zetten ’s avonds hun schoentjes klaar met voedsel voor het paard en vergeten niet hun Sinterklaasliedjes te zingen. Het grillig lot. Welke vreemde grappen „Het Lot” uithaalt, bleek weer eens Zaterdagavond in het Victoria Hotel te Amsterdam, waar met allerlei attracties geld werd bijeengebracht voor het Ne derlands Olympisch Comité. De tombola bracht aan hetzelfde tafeltje achtereen volgens een dikke vette paling, een le vende kreeft en een fazant. De hoofd- prys, een reisje naar Parijs, viel op no. 13. Een flesje parfum viel op nummer honderd. Gaswet weldra in Kamer. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijl- stra, kondigt in zijn Memorie van Ant woord op de begroting van zgn departe- Zie, de maan schgnt door de bomen, Och, de mensen doen zo raar. ’t Spelletje met de atomen Radio-actief gevaar. De maaier loert fel met zijn zeis, .Sint, toe maak de groten wijs! Zie, de maan schijnt door de bomen, Steeds maar hoger conjunctuur, Stygen vgf procent de lonen Alles wordt weer tien keer duur. Resultaat de lege dop, Sint, toe stel een pryzenstop. Zie, de maan schgnt door de bomen, Menig paartje wacht en wacht. Waar voor ons een eigen „home” 't Vragen werd een bittre klacht. ’t Leven is ons zonder glans, Sint, toe geef een kleine kans. Zie, de maan schynt door de bomen, Niemand die zijn buur vertrouwt, Mars laat zich niet willig tomen, En de oorlog blijft maar koud. Elk licht graag de ander 't been, Sint, toe maak ze als broeders één. Zie, de maan schijnt door de bomen, Kwiklamp straalt een helder wit, Ach, het dorpje waar wij wonen Schemert by de oliepit! 't Maantje weg de nacht is dicht, Sint, toe, geef electrisch licht! NW steunt stakers op Curasao. Het verbondsbestuur van het NW heeft be sloten een bedrag van duizend dollars te schenken aan de mynwerkers van Cu rasao die in staking zijn wegens sociale wanverhoudingen en voor vrijheid van organisatie. As it immen goed giet, hat er altyd kweagunders Prof. OUD (v.v.d.) fundamentele bezwaren. Z o» Bolswards Nieuwsblat De nieuwe weg Heerenveen-Zuiderzee zal Bolsward doorsneden, waarvoor een paar huizen aan de Broerestraat en aan ae Grote Dyiakker opgeruimd zullen worden (banketbakkerij van Van Dgk en huis van de heer Kingma). Het wa ter aan de Broerestraat wordt gedempt Over de stadsgracht aan het Laag Bol werk zal een grote brug komen. De weg zal van de Snekerstraat dus recht uit gaan in de richting Schettens. ment voor 1956 aan, dat binnen afzien bare tgd een of enkele ontwerpen van wet ter regeling van de definitieve or ganisatie van de landelgke gasvoorzie ning de Staten-Generaal zullen bereiken. Hg zal in de Memorie van Toelichting by deze ontwerpen uitvoerig ingaan op de problemen de gaspolitiek betreffen de. dat de grondwetswyziging van 1887 de staat heeft gegeven tot de regeling van de onderwyskwestie. De liberalen hebben echter tot 1917 gewacht om deze kwes tie royaal in de grondwet te regelen. De Tweede Kamer heeft ten slotte de wetsontwerpen tot verandering in de Grondwet, strekkende tot uitbreiding van het ledental van de Tweede Kamer tot 150 en dat van de Eerste Kamer tot 75 leden, in eerste lezing aangenomen met 75 tegen 6 stemmen. Tegen stemden alleen de aanwezige le den van de wd-fractie. De Staatkundig Gereformeerden en de twee ex-k.n.p.ers waren by de stemming niet aanwezig. Drie moties. De afgelopen dagen zyn rgk geweest aan moties. Daar was allereerst de heer Blom (soc.) die een poging deed om het overheidspersoneel verdubbeling van de vacantietoeslag te geven. Zoals bekend is dat in het algemeen voor het bedryfs- leven in 1956 toegestaan. Deze zaak moet echter in het georganiseerd over leg spelen. Behalve de socialisten en de communisten stond de Kamer op het standpunt, dat eerst het gesprek tussen de ambtenarenorganisaties en de rege ringsdelegatie maar moet worden afge wacht. De heer Scheps heeft een poging gedaan om voortaan de 5de Mei „algemeen” en „waardig” te vieren. Hij wil op deze dag al het werk stilleggen. De heer Koersen (k.v.p.) had er bezwa ren tegen, dat het bedryfsleven werd verplicht het werk te staken. Daarom kwam hy met een motie om dit alleen voor het overheidspersoneel toe te staan. De a.r.- en c.h.-fracties waren bang, dat door de viering van de 5de Mei de Koninginnedag in gevaar zal komen. Terwyi minister-president Drees zich beroept op het standpunt van de Stich ting van de Arbeid, dat alleen op Konin ginnedag vryaf gegeven moet worden. Het was een zaak waarover men heeriyk van mening kan verschillen. Zoals wij reeds in een vorig overzicht schreven, leeft, mede om W.-Duitsland zich goed thuis te doen gevoelen in de gemeenschap der Westeiyke naties, de gedachte aan de Europese integratie weer op, o.a. in de vorm van de ge meenschappelijke markt en laatsteiyk in die van de Europese atoomgemeenschap de Euratom. Ook op dit laatste gebied is samenwer king der West-Europese landen van ’t grootste belang, omdat ze afzonderiyk de kosten van de ontwikkeling der kern energie niet kunnen dragen. Het zal echter zaak zyn dat men, ook wat de Euratom betreft, de samenwerking loyaal tot stand brengt en ze niet ge bruikt om de Duitse bewegingsvrijheid op dit gebied te beknotten. De Fransen schynen daarop uit te zyn, doch de West-Duitsers verdragen dat niet meer sedert ze hun souvereiniteit terug kregen, en de uitslag van de stem ming in het Saarland hun nationale trots nog wat heeft aangewakkerd. Juist van de verhouding tussen Frank- ryk en West-Duitsland zal veel afhan gen of men West-Duitsland biyvend aan West-Europa kan binden en van de Deze laatste is met een amendement gekomen om de uitbreiding te beperken tot 25 hetgeen concreet betekende, dat de Tweede Kamer 125 leden en de Eerste Kamer 63 leden zou tellen. Dit amendement was echter van meet af aan kansloos. Volgens de heer Tilanus zou de Kamer het werk met zo'n halve uitbreiding net aan kunnen. En boven dien had hij het bezwaar dat een Eer ste Kamer van 75 leden haar eigen ka rakter zou gaan verliezen. De Russen schynen een fout gemaakt te hebben nu zg een proef met een waterstofbom „van ongekende sterkte” hebben genomen, terwyi hun voormannen nog in India op bezoek waren en daar hoog opgaven van de Russische vredelievendheid. Chroesjtsjef gaf op Indiase bodem nog een toelichting op die proef, hg verklaarde dat er een maximum ontploffing met een minimum aan atoom kracht was teweeggebracht, maar, zeide hy, wy zullen biy zyn als deze bommen nooit ontploffen boven steden en dorpen. „Laten zg de zenuwen van hen, die een nieuwe oorlog zouden willen ont ketenen, op de proef stellen.” Als de bedoeling der Russen is geweest India onder de indruk van hun techniek te brengen, hebben ze zich misrekend. Daarom schreef dezer dagen een Engelse journalist dan ook: „de kwestie is niet meer: Hoe kan Duitsland herenigd worden maar hoe kan Duitsland verdeeld blg- ven? vraag of deze beide volken de gematigd heid kunnen opbrengen, welke bg een goede verhouding past. Bondskanselier Adenauer heeft de be reidheid tot een verzoening steeds ge toond, aan Franse zyde, is dat moeiiy- ker, niet alleen omdat Frankryk twee maal in betrekkelgk korte tyd slacht offer was van Duitse agressie, maar ook omdat te Parys zo weinig stabiele regeringen zetelen, waarvan geen vast beraden politiek kan uitgaan. Het kabinet-Faure heeft de zaken be- trekkeiyk lang geleid, het heeft ook successen kunnen boeken als bijv, in de Marokkaanse kwestie waar trouwens nu de nationalistische partijen fel tegen elkaar opbieden, waarvan het gevolg toch nog wel eens zou zunnen zgn, dat de band met Frankryk in gevaar komt maar het is nu in de Franse Natio nale Vergadering gestruikeld over de kieswet, en de poging vervroegde ver kiezingen te doen houden. Als dit blad verschijnt, weten we al of de regering is afgetreden of de na tionale vergadering is ontbonden, en dus binnen 30 dagen toch verkiezingen moeten worden gehouden. verbiyf en volkomen vryheid van beweging in staat stelde de mas sa’s te bereiken het blijft een feit, dat de Russen economische hulp hebben aangeboden, welke India zeer behoeft. Daarom zyn in het Westen, en vooral ook te Londen en Washington, de stem- nien luider geworden, die roepen om royaler Westelgke hulp aan de Aziati sche landen, De Engelsen wgzen bovendien op het gevaar, dat, als de Russische leiders na India Afghanistan bezoeken, zich het geval zal herhalen dat zoveel conster natie om het Midden Oosten heeft ver oorzaakt. Afghanistan is de Westeiyke partner in Z.O.Azië, Pakistan, zeer slecht gezind, en als de Russen eerstgenoemd land wapenleveranties gaan aanbieden, kan ook hier een zeer gevaarlijke toestand ontstaan. Het een met het ander schgnt tot druk diplomatiek overleg tussen Londen en Washington te hebben geleid, waarvan men aan Engelse zyde hoopt dat het zal leiden tot een vastberaden houding der Amerikanen, om de con currentie met de Russen op te nemen. Dat is ook dringend nodig om de ver houdingen in Europa zelf. Sedert de conferentie van Genève mislukt is ne men de stemmen in West-Duitsland toe, die pleiten voor zelfstandige onderhan- delingen tussen Bonn en Moskou over de hereniging van Duitsland, desnoods met losmaking van West-Duitsland uit de Navo. Bondskanselier Adenauer is over die kwestie in hevige ruzie gewikkeld met Dehler, de leider van de liberale partij, welke deel uitmaakt van de West-Duit- se regeringscoalitie. Dehler wil de bo vengenoemde kant wel uit, dr Adenauer wil echter trouw blgven aan het Wes ten want hg ziet zeer goed in dat een herenigd Duitsland, los van het Wes ten, waarschyniyk op de duur een sa telliet van Rusland zou worden, waar na West-Europa zich wel kan opschrg- ven. Het is niet onmogeiyk, dat de liberale party om dit meningsverschil en vooral om de waarborgen, welke dr Adenauer wil hebben, dat zij tot 1957, het verkie zingsjaar, zijn politiek zal blgven steu nen, uit de regeringscoalitie zal treden. Deze coalitie biyft ook dan nog sterk genoeg om te regeren, maar ongetwij feld wordt de toestand er onbehaaglg- ker door. En in West-Duitsland zal de twyfel of men goed heeft gedaan zich aan het Westen te binden, zeker toene men als dat Westen zich elders in de wereld niet in staat of bereid toont de concurrentie met de Sovjetunie op i nemen. Men moet de moeiiykheden, wel ke dit Westen met partner W.-Duitsland in de toekomst kan krygen, vooral niet onderschatten. Men zal het W.-Duitse volk moeten overtuigen dat het niet alleen het belang van de smalle strook West-Europa, maar ook van W.-Duits land zelf is, dat Duitsland voorlopig ge scheiden blijft en dat is een moeiiyke taak. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Vioolsnaren in verschillende uitvoerin gen. 1ste klas fabrikaat. Boekhandel A. J. Qsinga, Gr. Markt, Bolsward. Van Indiase zijde is al verklaard, dat deze proef in strgd is met de stroming voor vrede, de Indiase regering is ge kant tegen waterstofbomproeven, in welk land dan ook. Een bekend blad in India vroeg zich zelfs af of deze proef niet een grap op een verkeerd moment was. De Russi sche heren hebben stellig de stemming jegens hen in India, tenminste in re geringskringen, iets bedorven, al heb ben ze getracht die snel weer te ver- „Indien wg door middel van luchtfoto’s beteren door India Russische steun toe te zeggen by een poging langs vreed zame weg de Portugese koloniën, die als enclaves op India’s gebied liggen, in bezit van New Delhi te brengen. Als de Sovjet-Unie met deze proef min der beoogde India te imponeren, dan wel de Ver. Staten en dit land te nopen tot aanvaarding van het Russische voorstel atoomwapenen af te schaffen, vermoeden we dat ze ook te Washing ton bot zal vangen. Niet het feit, dat er op Russische bodem weer een H-bom-proef is genomen, is eigeniyk het belangrykste, maar wel de officiële toelichting, dat het er een van ongekende sterkte was. Want men be hoeft niet bepaald een kenner van de Amerikaanse mentaliteit té zgn om te veronderstellen dat de Amerikanen, als zg menen dat de Russen nu iets meer hebben gepresteerd dan zg zelf tot nog toe, het er niet bg zullen laten zitten, van him zgde zal dan gestreefd worden naar nog iets geweldigers op dit gebied. De Amerikaanse minister van defensie Wilson heeft dit feiteiyk reeds aange- kondigd door te verklaren, dat het ver mogen tot represaille van de Ameri kaanse strgdkrachten zijn geiyke in de wereld niet heeft en dat de Ver. Sta ten van plan zgn dit zo te houden ook. Deze proefnemingen met telkens zwaardere bommen zouden de volken overigens misschien koud kunnen la ten, want de explosie van de orde van één megaton (een millioen trinitroto luol) is voor hen niet geringer dan van meerdere megatons, ware het niet, dat men zich gaat afvragen, waar de grens van deze proefnemingen zal blgken te liggen. Zal men er misschien nie* eens mee over de grens gaan, waar het naadje van de kous losraakt, d. w. z. dat niet meer de bom alleen ontploft, maar deze éxplosie een ketting-reactie op aarde of Zie, de maan schynt door de bomen, Jong en oud vol ongeduld, Mag weer met een wens aankomen, ieder schoentje wordt gevuld. Ik heb ook een lystje klaar, Sint toe luister er even naar. zouden ontdekken,” zei Chroesjtsjef, „dat de Amerikanen een groter aantal vliegvelden hebben dan wy, zouden wg tot het besluit kunnen komen, dat wij meer vliegvelden zouden moeten bou wen teneinde hun aantal te evenaren. Indien omgekeerd de Amerikanen zou den zien, dat wg meer vliegvelden heb ben dan zg, zullen ze zeggen, dat zg deze dingen ook moeten bouwen en het aantal, dat Rusland heeft, evenaren. Zoiets leidt alleen maar tot een wapen wedloop.” En wat denkt de heer. Chroesjtsjef dan dat de Amerikanen zullen doen nu hy zelf verklaart, dat deze nieuwe atoom explosie van ongekende kracht was? Het heeft een der perschefs van het En gelse ministerie van buitenlandse zaken reeds zyn politieke kraag gekost dat hy het optreden van de Russische lei ders in India huichelachtig had ge noemd. Maar al heeft de Engelse minister van buitenlandse zaken dan deze perschef gedesavoureerd om der wille van de goede betrekkingen met Rusland en het bezoek dat Boelganin en Chroesjtsjef volgend voorjaar aan Londen zullen brengen, de vraag is gewettigd of deze minister er in zgn hart niet net zo over denkt als zijn ondergeschikte. De regering heeft weer een grondwets wyziging voorgesteld om belde Kamers der Staten-Generaal met vgftig procent uit te breiden. In 1952 heeft zg eenzelf de poging gewaagd, die op het laatste moment mislukte, doordat de Eerste Kamer dit voorstel verwierp. De zaken stonden er nu heel wat gunstiger voor. Dat de uitbreiding destijds niet is door gegaan, is te wijten aan de Tweede Ka mer en aan minister Beel. De rooms katholieke afgevaardigde Andriessen wist n.l. met steun van de p.v.d.a. een amendement aangenomen te krygen, waardoor het mogelgk werd dat Kamer leden hun stem zouden kunen overdra gen. Ook al was dus een Kamerlid in het buitenland, dan zou hij een fractie genoot opdracht kunnen geven voor hem zyn stem uit te brengen. Dit amendement was een grote fout Wat voor zin heeft een debat nog, als men vooruit weet hoe er gestemd zal worden? Juist het onderlinge gesprek kan doorslaggevend zyn voor de stem- bepaling, maar het Nederlandse Kamer, lid dat toevallig in Straatsburg vertoeft maakt dat gesprek niet mee. En toch stemt hg. Dit amendement heeft in de Eerste Ka mer wrevel verwekt. Zodanig, dat daar door de gehele uitbreiding van de kaart was. Maar ook minister Beel heeft een fout gemaakt. Hg had dit amendement van de heer Andriessen destgds „onaan vaardbaar” moeten verklaren. Dan was het ingetrokken en de uitbreiding zou tot stand zgn gekomen. Nu heeft men vier jaar moeten wach ten. Weer is de regering met het voor stel gekomen om de Tweede Kamer uit te breiden tot 150 leden en de Eerste tot 75. De motivering daarvoor was de zelfde als in 1952. In de eerste plaats neemt het internationale werk zodanig toe, dat steeds meer Kamerleden in het buitenland zyn. Het absenteïsme is dan ook duidelgk zichtbaar. Verder is het buiten kgf dat de overheidstaak na de bevrgding steeds omvangryker is ge worden. Voor een „kleine Kamer” wordt het steeds moeilgker het overheidsbeleid terdege te volgen. Ook de sociale- en economische verhoudingen zijn ingrij pend veranderd, hetgeen ook de nodige studie vergt. Toen men in 1848 het aan tal Kamerleden vaststelde, heeft men bepaald, dat er op iedere 45000 inwoners één Kamerlid zou zyn. Inmiddels is ons bevolkingsaantal verdubbeld, maar het aantal leden is ongewgzigd gebleven. Er zgn dus wel sterke argumenten die voor de uitbreiding pleiten. Voor psychologische bezwaren is de Ka mer bg de behandeling van dit wetsont werp niet uit de weg gegaan. Zij zijn er ongetwgfeld. De menden zullen ge neigd zijn te spotten over de uitbrei ding, terwgl de Kamer er zelfs steeds by de regering op aandringt om sober te zgn. Deze spot is niet gerechtvaardigd. De Tweede Kamer heeft haar grote bouw plannen, die noodzakelgk zgn, voorlopig laten varen, want de woningbouw gaat, voorop. Na veel passen en meten zal men de 150 Kamerleden in de vergader zaal kunnen bergen, al blijft er dan wei nig ruimte meer over. Misschien dat en kele fractiekamers moeten worden ver. groot, maar daarvoor heeft men even eens noodoplossingen gevonden. Men kan dus niet zeggen, dat er geld over de balk wordt gegooid. Het is goed dat ons Parlement in dit opzicht het goede voorbeeld geeft. De heren Burger (soc.), De Graaf (kvp) en Bruins Slot (ar) hebben zich dan ook zonder aarzelen achter het wetsontwerp geschaard. Dat was niet het geval by 1de heien Oud (vvd) en Tilanus (ch). Opgericht te Makkum een club van mondorgelspelers onder leiding van de heer H. Rombout. Veel dieper gingen de bezwaren van de heer Oud. Zoals ieder ander Kamerlid ergert hij zich er aan, dat onze grond wet telkens by stukjes en beetjes wordt herzien. De grote lijn in dit werk ont breekt. Nog erger vond hg het, dat deze gedeeltelgke behandeling nu ook weer in verscheidene delen wordt gesplitst. Er zyn n.l. nog andere voorstellen tot wyziging van de grondwet, die eerst la ter aan de orde zullen komen. De Ka mer heeft echter besloten de uitbreiding nog voor Januari te behandelen, omdat de partgen dan daarmee rekening kun nen houden bg het opstellen van de candidateniysten. Prof. Oud zag de ur gentie van dit wetsontwerp niet in. Hg wilde het gehele complex van voorstel len bekijken om dan te kunnen afwegen of grondwetswyziging wel noodzakelgk is. Deze critiek was zo fundamenteel, dat de liberale fractie, althans in eerste lezing, wel moest tegenstemmen. Dat de grondwet niet meer in haar ge heel herzien wordt komt eigenlgk, aldus de heer Oud, door het missen van een liberale visie. Thorbecke is de vader van de grondwet. En de tweede grote grond wetswyziging is. in 1917, ook door een liberaal tot stand gekomen. Zg behelsde de pacificatie van het onderwgs. Over deze gedachtengang werd een in teressant principieel debat gevoerd. Zo wees de heer Bruins Slot (ar) ér op in de atmosfeer veroorzaakt, welke rampzalige gevolgen zou kunnen heb ben. Wel heel eigenaardig doet de Russische commentaar bg deze proefneming aan als men daarnaast legt wat Chroesjtsjef tezelfder tgd in India verklaarde om trent de redenen waarom de Russen het voorstel van president Eisenhower tot wederzgdse luchtverkenning niet hadden aangenomen. Vrijdag 2 uecember 1955

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1